Hammarskjoeld besprekingen begonnen Arabisch-lsraëlische spanning over Ook de C.P.N. beschuldig! zichzelf van persoonsverheerlijking Minister Suurhoff: Econ. toestand van Nederland zorgwekkend LANDBOUWSCHAP AKKOORD MET DRIE PROCENT LOONSVERHOGING Zullen bemoeienissen Ver. Naties succes hebben? Egypt, commandotroepen over vielen leerlingen in schoolgebouw Maar A.N.A.B. gooit roet in het eten Grensincident in Korea Isoleerder door trein overreden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Terroristen vielen Britten aan op Cyprus Uitbetalen zwarte lonen niet strafbaar Amerikaanse jongen tot levenslang veroordeeld Franse Kabinet besloot Algerijnse parlement te ontbinden ONS STANDPUNT 61 Fransen en op standelingen gesneu veld in Algerië Hoofdkantoor: Goes, t. Vorautr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 1887, voor adm. 2970), Giro 274289, Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 ?a 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, el. 328; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abo?"nentsprijs ƒ0.47 per week, •ïaand, 5.85 per kwartaal, ie nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3369 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 1. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 12 april 1956 Waarde h heel wel waard Zie pagina Op- en ondergang van son en maan: Vrijdag: Zon op B.4Ö u., onder 19.80 u. Maan op 6.88 u, onder 28.02 u. Hoogwater vrijdag 18 april: Vlissingen: 3.07 u. 2.29 m., 15.30 u. 2.81 jn. Terneuzen: 3.87 u. 2.43 m., 10.01 u. 2.45 m. Wemeldinge: 5.00 u. 1.73 m., 17.25 u. 1.80 m. Zlerikzee: 4.46 u. 1.45 m., 17.13 u. 1.53 m. Moterrijder na botsing overleden OUDE PEKELA, 11 april. In Oude Pekela is gistermiddag de 52-ja- rige motorrijder H. van Dijk uit Nieu we Pekela in botsing gekomen met een uit een laan achteruitrijdende vracht auto. De motorrijder is kort na de aai- rijding aan zijn verwondingen overle den. NICOSIA, 11 april Terroristen en veiligheidsstrijdkrachten hebben van nacht bij het dorp Kalopsia, 50 kilo meter ten oosten van Nicosia, hoofd stad van Cyprus, een vuurgevecht ge leverd. Men vreest, dat er verschil lende slachtoffers zijn gevallen. Bij het gevecht werd een Britse mi litair gedood. In berichten uit Kalopsia wordt ge zegd dat verscheidene Britse leger voertuigen op de hoofdweg van Nico sia naar Famagusta, in het centrum van Kalopsia, in een hinderlaag zijn gelopen. Bij een scherpe bocht In de weg werden de voertuigen van ver schillende kanten plotseling onder vuur genomen. De aanvallers maak ten gebruik van automatische wapens. CAIRO, 11 april. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskj'oeld, is woensdag in Cairo zij'n besprekingen ter vermin dering van de Arabisch-lsraëlische spanning begonnen met de Egyp tische premier, kolonel Nasser. Hammarskjoeld, die zich onder een sterke veiligheidsescorte naar Nasser begaf, was vergezeld van generaal Burns, de chef van de VN-bestandseommissie. Hammarskj'oelds perschef verklaarde woensdag, dat de secretaris generaal waarschijnlijk tot vrijdagmiddag in Cairo zal blijven. Dan zou hij terugvliegen naar Beiroet. Radio-Cairo maakte woensdagavond leerlingen, die de Egyptenaren hadden bekend dat alle „zelfmoordcomman do's", ongeveer driehonderd man, die in Israël opereerden, op hun bases zijn teruggekeerd. OVERVAL OP SCHOOL Ondanks deze berichten vielen Egyp tische commandotroepen woensdag een Israëlische landbouwschool aan. Drie jongeren werden gedood en vijf ge wond. In de Clyde bij het vakantie-oord Dunoon in Schotland, is het 5409 ton metende Zweedse ertsschip „Akka" in enkele minuten in de diepte verdwe' nen na op de Gantocks, een rotsige rifformatie onder water, te zijn gelo pen. De honderden nieuwsgierigen op de oever, die machteloos de ramp voor hun ogen zagen gebeuren, konden de bemanning duidelijk om hulp horen schreeuwen. Men slaagde erin 26 van de 33 opvarenden in veiligheid te brengen. Inmiddels zijn de stoffelijke resten van drie anderen opgehaald. Men vreest dat de vermiste vier man nen in het wrak zijn omgekomen. De bovenste foto toont de masten van de „Akka", die triest boven wa ter uitsteken. AMSTERDAM, 11 april. Eindelijk heeft ook de communistische partij Nederland kleur bekend. Lange tijd heeft zij na de gebeur tenissen op het 20e congres der Russische grote zuster niet goed geweten wat zij aan moest met de kritiek op Stalin, maar nu heeft zij zich dan uitgesproken. Hier is het resultaat: „Het partijbestuur betreurt, dat destijds in onze partij de waardering voor de verdien sten yan kameraad Stalin is geuit in bewoordingen, die strijdig zijn met de communistische beoordeling van de persoonlijkheid. Hoezeer ook de partij beproefde voormannen steeds in ere zal houden, mag dit nooit leiden tot persoonsverheerlijking, die de rol van de partij en de massa verkleint". Men ziet: een verklaring, die er zijn mag! Maar er komt nog meer. „Het meedoen aan deze persoonsverheerlij king heeft ook moeilijkheden gescha pen voor de verbindingen van de par tij met de volksmassa's, omdat zij in druist tegen de tradities en de menta liteit van het progressieve deel van de Nederlandse bevolking", zo staat er te Foto onder: Verpleegsters in het ziekenhuis van Dunoon, naar wellc stadje de overlevenden door de ri vierboot „Sir James" die aan de red ding deelnam, werden gebracht, stel len twee overlevenden op hun ge mak met een sigaretje. De overval vond plaats op een school te Tzifrija, nabij Sjafrir. De Egyptena ren openden met automatische pisto len het vuur op dertig leerlingen die in gebed waren verzonken. Volgens ooggetuigen hadden enige Begroting lociale zaken en volksgezondheid aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 11 april. „Zal het georganiseerde bedrijfsleven de zware verantwoordelijkheid voor het gewijzigde loonbeleid kunnen dragen? Zal het weten te voorkomen, dat het loonpeil uit de hand loopt?" Deze klemmende vragen heeft de Minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer gesteld. De bewindsman zei op dit stuk niet ge heel gerust te zijn. Door de jongste ontwikkeling in de Stichting van de Arbeid is gebleken, dat men elkaar in-het bedrijfsleven moeilijk kan vinden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij met ons loonpeil gaan glij den en tenslotte met een veel te hoge totale loonsom uit de bus ko men. Dit zal onze economie geen goed doen. De economische toestand ons land is, ondanks de hoogcon junctuur, nog zorgwekkend genoeg: de bevolking is te groot en wij missen natuurlijke hulpbronnen. T>e minister meende, gezien dit al les, nog eens een dringend beroep te moeten doen op de organisaties in de Stichting van de Arbeid de crisis in het overleg (voorzover deze nog niet is overwonnen) op te heffen. „De sa menwerking en het overleg in de Stichting hebben in de afgelopen ja ren onschatbare diensten bewezen aan ons land en ons volk", zo zei hij. De vraag of de loonsverhoging niet beter gehanteerd kan worden ter compensatie van het wegvallen van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, beantwoordde de minis ter ontkennend. De compensatie zou, wilde men ze volledig doen zijn, 9 pet. moeten bedragen. WHEELING, 11 april Een 14-ja- rige Amerikaanse jongen, Tommy Williams, Is woensdag te Wheeling (West-Virginia) tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens het doden van de negenjarige padvinder David Powell. Volgens de openbare aanklager had Tommy zijn slachtof fer, die kaartjes voor een liefdadig heidsvoorstelling verkocht, in de kel der van het huis van zijn ouders ge lokt om de jongen te beroven, doch deze had geen geld bij zich. Doordat de jury, die Tommy schul dig achtte aan moord, op clementie had aangedrongen, ontliep de jongen het dooc.vonnis, dat volgens de wet van West-Virginia op moord staat. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen maar hier en daar ook kans op wat regen. Zwakke veranderlijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gister. Strafbaarheid van de werknemer voor het aanvaarden van zwarte lonen achtte minister Suurhoff onaanvaard baar. De werkgever is verantwoorde lijk voor wat in zijn bedrijfstak en zijn onderneming gebeurt. Het initia tief tot het geven van zwarte lonen gaat trouwens van hém, niet van de werknemer uit. VERGETEN GROEPEN Natuurlijk had ook het probleem van de vergeten groepen de ministe- Vervolg op pag. 5). zien aankomen, nog gepoogd de deur te barricaderen. Twee Egyptenarer forceerden echter de voordeur en d anderen drongen het gebouw aan de achterkant binnen. De slachtoffers waren jongens van veertien tot zestien jaar. Dezelfde Egyptische commando groep had kort tevoren een autobus aangevallen, waarbij zes personen werden gewond. PARIJS, 11 april De Franse mi nisterraad heeft zich woensdagavond verstrekkende volmachten toegekend om eventueel maximaal 200.000 reser visten ter versterking van de reeds in Algerije aanwezige troepen op te roe pen. De eerste reservisten, in de leef tijdsgroep van 20 tot 24 jaar, zullen reeds donderdag onder de wapenen geroepen worden. Volgens de genomen besluiten zul len officieren en onderofficieren van alle lichtingen onder de wapenen ge roepen kunnen worden. Men verwacht dat in de komende drie weken 75.000 reservisten opgeroepen zullen worden. Het kabinet heeft ook een besluit aangenomen volgens hetwelk de auto- reiteiten In Algerije land kunnen ont eigenen. De ministers besloten verder het Algerijnse parlement te ontbinden. Dit parlement bestond uit zestig Euro pese en zestig Mohammedaanse afge vaardigden. Veie van de Mohamme danen hebben de laatste tijd het par- lement geboycot. I Het is voor de socialisten blijkbaar buitengewoon moeilijk zich neer te leggen bij een regeringsbeslissing, waarvoor een socialistische minister de eerste verantwoordelijkheid draagt. Dat blijkt ook nu weer bij het vaststellen van de landbouwlonen op basis van de re geringsbeslissing van 19 maart j.l., gistermiddag nog met zoveel verve door minister Suurhoff in de Eerste Kamer verdedigd. Er is bepaald, ook met instemming van het NVV, dat een uitkering ineens van drie procent uitsluitend uit de winst over 1955 en nimmer uit een prijsverhoging zal mogen geschieden. Het hele stelsel van ga rantieprijzen en hun wijze van berekening brengt met zich, dat in de landbouw als geheel genomen een dergelijke winst over 1955 niet is gemaakt. Dit stemt ook de socialistische A.N.A.B. toe, want er wordt zonder blikkén of blozen een verdere prijsverhoging terwïlle van de uitkering ineens gevraagd. Waarbij de regeringsbeslissing is vergeten en de vergeten groepen weer als eersten het gelag zouden moeten betalen! Maar wij wisten al, dat op dit punt solidariteit niet de sterkste zijde der socialisten is. Maar als er wat te halen is. Met de uitbreiding der vakantierechten is het al evenzo gesteld, met dit verschil, dat het hier gaat om een regerirtgsbeslissing van verleden jaar september. Ook toen de bindende voorwaarde: geen prijsverhoging. Maar wat kan de socialisten het prijsbeleid schelen? Het is een uiterst zwakke en bedenkelijke zaak, die de A.N.A.B. bepleit. Een zwakke zaak, want waarom anders het dreigen met „de sterke arm" van een werkstaking en dat voortijdige inlichten van de openbare mening? Dinsdag a.s. is er immers een openbare vergade ring van het. landbouwschap en dan kan en behoort iedereen op de daarvoor bestemde manier te zeggen, wat hij op zijn hart heeft. Ook een bedenkelijke zaak. In de eerst plaats, omdat er nu onnodig vertraging is veroorzaakt door de A.N.A.B. in de afhandeling van deze loonsverhoging en de rode bond dus willens en wetens roet in het eten heeft gegooid. In de tweede plaats omdat dit niet de wijze is om het aanzien van de voor ons volksleven zo belangrijke land bouw te verhogen. En in de derde plaats, omdat de belangen van de landarbeiders te zwaarwegend zijn, dan dat daarmee zonder kans op succes mag worden gespeeld om wat goedkope verkiezingspropa ganda te maken! UTRECHT, 11 april. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft ziéh vanmorgen conform het advies van de sociale hoofdafdeling van het landbouwschap in meerderheid uitgesproken voor een loonsverhoging in de akkerbouw- en veehouderijsector van drie procent. Als voorwaarde werd gesteld, dat deze verhoging in de prijzen mag wor den doorberekend. Men meent, dat het niet juist is voor deze landbouw sectoren een aanbeveling nit te sturen voor een uitkering ineens over 1955 of voor een vakantie-verruiming. De Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond (A.N.A.B.) is voor nemens per 1 mei geen contracten meer af te sluiten in de akkerbouw- weidebouw- en veehouderijsector. Dit besluit is genomen naar aanlei ding van het standpunt van het dage lijks bestuur van het landbouwschap. De heer D. Tiggelaar, voorzitter van de ANAB, heeft te Utrecht het stand punt van het hoofdbestuur van de ANAB bekend gemaakt en medege deeld dat het wel eens mogelijk zou SEOEL, 11 april De Zuidkoreaan- se regering heeft verklaard, dat dins dag „meer dan vijf' Noordkoreaanse soldaten de demarcatielijn overschre den hebben en ten noorden van Seoel een Zuidkoreaanse stelling hebben aangevallen. Er ontstond een vuurge vecht, dat 70 minuten aanhield. De Noordkoreanen trokken zich later te rug. De Zuidkoreanen nemen aan dat de indringers Chinezen waren. kunnen zijn, dat de ANAB een be roep zou moeten doen op de steun van de zuivelbewerkers wanneer gebruik zou moeten worden gemaakt van de sterke arm. De heer Tiggelaar gaf toe, dat enige tijd geleden in de landbouw een aan zienlijke tussentijdse loonwijziging tot stand is gekomen. Maar deze loonwij ziging hield geen enkel verband met het regeringscommuniqué, zo meende hij. In verband met het feit, aldus de heer Tiggelaar, dat het landbouwschap steeds betoogd heeft, dat er geen so ciale achterstand in de landbouw ko men mag, heeft de ANAB in het land bouwschap voorgesteld, om naar de regering te gaan en deze te vragen of men bereid is de consequenties van deze loonsverhogingen in de kostprij zen en in de garantieprijzen te ver disconteren. Het zou, volgens de heer Tiggelaar, van een verstandig landbouwbeleid getuigd hebben, wanneer het land bouwschap dit advies had opgevolgd maar, men heeft het kortweg gewei gerd, hetgeen volgens hem duidt op een kortzichtig beleid. Aan een dergelijk beleid, zo besloo de heer Tiggelaar, doen wij niet mee lezen. Dat wil dus zeggen, dat die ver bindingen beter zullen worden, nu ds persoonsverheerlijking tot het verle den behoort Het C.P.N.-bestuur juicht hoe zou het anders kunnen? de besluiten van het partijcongres in Moskou van harte toe. „Met grote instemming heeft het partijbestuur kennis genomen van de inzichten der communistische par tij in Rusland over de mogelijkheid om het socialisme elders in de wereld langs andere wegen te verwezenlijken dan is gebeurd in de Sowjet-Unie". En dan komt het: „De figuur van Stalin zal de ge schiedenis ingaan als één van de be kwaamste denkers en organisatoren van de Marxistisch-Leninistische be weging. De nagedachtenis aan zijn toe wijding aan de zaak van het socialis me wordt door de gemaakte fouten niet aangetast. Het betrof hier beleids fouten en een overtreding van de com munistische beginselen". Dat is dus wel een zelfstandig oor deel van deze „Nederlandse" partijl Zou het geen moeilijkheden kunnen geven met Moskou of is misschien daar de verklaring opgesteld? Het par tijbestuur Is weer in zijn kracht, als het tekeer gaat tegen „wat de imperia listische oorlogsdrijvers en propagan- daschrijvers van de kritiek op Stalin hebben gemaakt als een lasterlijk», leugenachtige verdraaiing van de fei ten. Het doel van deze uit Washington en Bonn stammende vervalsingen is om de door de volkeren met zoveel vreugde begroete ontspanning tegen ts gaan, om de bewapeningswedloop ver der te kunnen voortzetten en om de groeiende eenheid van actie van socia listen en communisten te belemmeren". Dat gaat zo nog een hele tijd door, maar u weet nu hoe de C.P.N. de om zwaai éi la Moskou heeft weten te ver- werkenl .——o Een been afgereden ROTTERDAM, 11 april. Op het terrein van de Shell te Pernis is gister middag de 51-jarige isoleerder W. J. Schoonmade door een spoorwegwagon overreden. De linkervoet en het rech- teronderbeen werden afgereden. Het slachtoffer werd In het Zuiderzieken huis opgenomen. De man wilde met een stapel jutezakken op de schouder, die hem het uitzicht belemmerden, de rails passeren. Juist op dat moment kwam er een elektrische locomotief met vier wa gons aan. De man liep tegen de eerste wagon aan met het noodlottige gevolg. Brug van vier kilometer over de Ganges NIEUW DELHI, 11 april Men is begonnen met het werk aan een brug over de Ganges in India, die vier kilo meter lang zal worden. Zij zal de eer ste wegverbinding tussen Noord- en Zuid-Bihair vormen. In 1907 koester de men al het plan ervoor. Het werk zal meer dan honderd miljoen gulden kosten en naar verwachting in 1959 gereed zijn. ALGIERS, 11 april. In het gebied van Hedromah nabij de Marokkaanse grens zijn zware gevechten gaande tussen Franse ordetroepen en Alge rijnse opstandelingen, nadat Franse troepen in een hinderlaag waren ge raakt die was gelegd door een grote bende rebellen. Voorzover bekend zijn 9 Fransen en 52 opstandelingen ge sneuveld. In Kabylië hebben opstandelingen postzakken waarvan er een verscheide- ae miljoen francen btvatten, gestolen ait een postauto. In het gebied van Tizi-Oouzou en ente Oued el Alleug in het gebied ^an Blida is voor de duur van de Mo hammedaanse vasten de avondklok in gesteld. Het 1906 ton metende Duitse schip Maria Schroeder" heeft geseind, dat iet op een rots gelopen is en lek is. iet bevindt zich in de golf van Sue&

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1