75.000 Franse dienstplichtigen binnenkort naar Algerië VIJF JONGELUI VELEN CHAUFFEUR AAN Kabinet zal vandaag een beslissing nemen Minister bij voorbereiding hopeloos tekort geschoten Minister: Volledige gelijkstelling over gemeenschappelijk vermogen Mollet en zijn ministers besloten: Zij waren ontsnapt uit opvoedingsgesticht! PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Steun van helikopters voor Franse troepen in Algerije Amerika stuurt voor lopig geen troepen naar Midden-Oosten Alle elementen bijeengebracht om de zaak te doen mislukken Bromfietser na aan rijding overleden Eersfe Kamerleden instemmend over vrijer loonbeleid Prof. Gerbrandy bang voor verbreking ware huwelijkseenheid Moeder en kind ver moord in Tunesië Autobus met passagiers kantelde van dijk Hoofdkantoor: Go», L. Vorstitr. 80, Telefoon 2438' (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- •traat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs £4 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3368 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 11 april 1956 Journalisten op vis uit Zie pagina 2 Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 5.51 u., onder 19.33 u. Maan op 6.04 u., onder 21.47 u. Hoogwater donderdag 12 april: Vlissingen: 2.33 u. 2.20 m., 14.58 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.04 u. 2.34 m., 15.26 u. 2.43 m. Wemeldinge: 4.22 u. 1.65 m., 16.48 u. 1.84 m. Zierikzee: 4.08 u. 1.38 m., 16.37 u. 1.56 m. NEW YORK, 10 april (Reuter) Israël heeft de Veiligheidsraad offici eel meegedeeld dat het zich vrijheid van handelen voorbehoudt zolang Egypte zich niet onvoorwaardelijk be reid verklaart zich van vijandige da den te onthouden. Dulles heeft met de congresleiders de crisis in het midden-oosten be sproken. De leider der republikeinen in het huis van afgevaardigden ver klaarde later, dat de regering voorlo pig niet van plan is troepen naar het midden-oosten te sturen. Het Franse ministerie van buiten landse zaken maakte dinsdagochtend in Parijs bekend, dat minister Pineau zijn ambassadeurs in Cairo en Tel Aviv opgedragen heeft de regeringen van Egypte en Israël op de hoogte te brengen van de ernstige ongerust heid van de Franse regering over de toestand aan de Israëlisch-Egyptische grens. PARIJS, 10 april. Te Parijs wordt verwacht, dat nog deze maand 75.000 dienstplichtigen onder de wapens zullen worden geroepen, om de Franse troepen in Algerië te versterken. Het betreft hier 70.000 reservisten van 22 en 23 jaar en 5.000 miliciens, die voor de eerste maal onder de wapenen komen. Bij deze 75.000 man komen dan de versterkingen, die Frankrijk uit West-Duitsland NAVO-troepen en van elders naar Algerië heeft gezonden of bezig is te zenden, zodat op deze wijze de Franse minister voor Algerië, Lacoste, de gevraagde 100.000 man verster kingen krijgt. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat Mollet zijn voor naamste ministers maandagavond j.l. tot het oproepen der 75.000 dienst plichtigen hebben besloten. Het be sluit moet nog worden bekrachtigd op de vandaag te houden voltallige ka binetsvergadering, waarin president Rene Coty als voorzitter zal optreden, Onmiddellijk hierna zal worden be gonnen met het onder de wapenen roepen der miliciens. Deze zullen in Senatoren verontwaardigd over woningtelling (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 10 april. Met 31 tegen 11 stemmen heeft de Eer ste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot het houden van een al gehele woningtelling in 1956 goedgekeurd. De VVD en de CH als mede de heren Hellema (AR) en Sassen (KVP) bleken tegen de in houd van, maar meer nog tegen de gang van zaken rónd het ontwerp overwegende bezwaren te hebben. De kern van de kritiek was: met de woningtelling is al een begin gemaakt, nog voordat de Eerste Ka mer haar goedkeuring kon hechten aan het wetsontwerp. De liberaal Baron De Vos van Steenwijk noemde dit „een klap in het gezicht van de Kroon en de Eerste Kamer". Mr. Pollema (CH) vond, dat minister Witte zich geen moeite heeft gespaard om het ontwerp nog voor de openbare behandeling in diskrediet te brengen. „Een goed minister zal een derge lijk wetsontwerp zo tijdig indienen dat er voor de uitvoering genoeg tijc overblijft", zo zei de heer Pollema. Zo'n goed minister heeft minister Wit te zich in dit geval niet getoond. Hij heeft alle elementen bijeengebracht om de woningtelling te doen misluk ken. Hij stoorde zich niet aan de re gels van het parlementaire spel en is bij de voorbereiding hopeloos tekort geschoten. „KLEINE DICTATORTJES" Maar de heer Pollema had nog meer grieven. Onder het mom van een wo ningtelling wordt de bevolking over geleverd aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. De telling zal ver richt worden door „kleine dictator- tjes", ambtenaren, die zich maar al te zeer bewust zijn van hun macht. De ze zullen, zelfs tegen de wil van de betrokkenen, de woningen kunnen betreden. Dit strijdt met het beginsel van de souvereiniteit in eigen kring, waarvan ook de C.H.U. een warm voorstander is. De telling betekent een inbreuk op de intieme sfeer van het gezin, dat als laatste bolwerk tegen het alver mogende perfectionisme van de staat beschermd moet worden. Ge zien in dit licht is het ontwerp an ti-anti-revolutionaire en anti-chris telijk historisch. De heer Pollema voorzag dan ook heel wat ellende van de woningtelling, die wel een hoop administratieve rompslomp met zich meebrengt, maar waardoor we geen woning rijker worden. Baron De Vos van Steenwijk kon evenmin enthousiasme opbrengen voor het ontwerp. Met de heer Polle ma was hij het eens, dat minister Wit te een weinig elegante houding heeft aangenomen tegenover de Staten-Ge- neraal. Bij het publiek is nu de in druk gewekt, dat de Eerste Kamer nergens meer toe dient. Ook de heer Tjalma had ernstige lezwaren. In tijden van oorlog kun nen er voor defensie wel eens aan- I ,pen worden gedaan zonder goed- V -uring van het parlement. Maar een woningtelling is niet zo'n geweldig urgente zaak. De heren De Loor (arb.) en Kraaij- vanger (Kath.) schaarden zich beiden achter de regering, hoewel de laatste de weinig hoffelijke houding van de regering mede betreurde. Nu de rege ring haar excuus heeft aangeboden moet de kwestie als afgedaan worden beschouwd. MET DE SCHILLEN WEGGOOIEN Minister Witte maakte gretig ge bruik van de argumenten, die de he ren De Loor en Kraaijvanger hem in de handen hadden geduwd. „Er zijn vele harde noten gekraakt. Eén ervan zal ik consumeren, de rest met de schillen teruggooien", zo begon hij zijn verweer. Vreemd vond hij, dat enkele sprekers het hadden doen voorkomen, als zou in het parlement nog nooit eerder over een woningtelling zijn ge sproken. Aan weerszijden van het Binnenhof heeft men het houden van een woningtelling bepleit en toege juicht. De regering heeft de parlemen taire wensen prompt bediend. Dat ze de Staten-Generaal met dit wetsont werp zou hebben overrompeld, is dan ook beslist onjuist. Formeel is er niets geschiedt, wat staatsrechterlijk niet door de beugel kan. Alleen moest de Staten-Generaal haar goedkeuring nog hechten aan bevoegdheden ten einde de medewerking van alle gemeenten te verkrjjgen. De regering betreurt 't, dat rondom deze woningtelling zoveel agitatie is ontstaan. Het slagen ervan wordt er niet door bevorderd. de komende drie weken in Franse ka zernes worden ondergebracht, waarna zij, na een periode van twee tot drie weken voor organisatie en aanvullen de opleiding naar Algerije zullen ge zonden worden. Volgens officiële, te Parijs gepubli ceerde cijfers, zijn in de afgelopen zes tien maanden in Algerije 5.724 perso nen, waaronder vele burgers, door 't optreden der rebellen om het leven gekomen. De Franse veiligheidstroepen verlo ren in deze periode 672 man aan do den, 1.484 aan gewonden en 261 aan vermisten. Bij een gevecht in Oost-Algerije, dat na drie dagen te hebben ge duurd maandag werd beëindigd, zijn tenminste veertig militairen en meer dan 250 opstandelingen ge dood. Voor het eerst werd gemeld, dat de rebellen in ruime mate be schikken over zware machinegewe ren en mortieren. De opstandelingen, die vorige week donderdag de strijd ontketenden door een hinderlaag voor een militaire ko- lonne te leggen, zouden worden geleid door de Mohammedaanse nationalisti sche leider Ben Boelaid Mostafa, die in november uit een Franse gevange nis wist te ontsnappen. AMSTERDAM, 10 april Vanoch tend is de 48-jarige heer C. M. Kui per, die gistermiddag op zijn brom fiets in botsing kwam met een perso nenauto, in het Gasthuis aan een sche- delbasisfractuur overleden. Volgens de politie had de heer Kuiper geen voorrang verleend aan de per sonenauto. Hand over hand nemen de acties van de Franse troepen tegen de re bellen In Algerije in hevigheid toe en worden de opstandige elementen in dit woelige gebied verder in het nauw gedreven. Vooral sinds de een heden van het Franse leger beschik ken over helikopters en lichte vlieg tuigen hebben de opstandelingen het bijzonder zwaar te verduren. Deze telefoto Iaat zien hoe de Fran se militairen, beschermd door een van de nieuwe helikopters, waarvan er inmiddels alweer een paar door ge weervuur tot landen zijn gedwongen, een Algerijns dorp omsingelen. DEN HAAG, 10 april. De Eerste Kamer heeft gisteravond in eerste instantie de begroting van sociale zaken en volksgezondheid be handeld. Het punt, dat daarbij wel het meest de aandacht van de sprekers had, was, zoals kon worden verwacht, da overgang van de geleide loonpoli tiek naar een vrijer loonbeleid. Op een enkele uitzondering na, kon men daar mee wel instemmen, al hadden de af gevaardigden wel degelijk oog voor de risico's die deze ommezwaai met zich meegebracht heeft. De jongste loonbeslissing heeft door tactvol op treden een verstandig compromis tot stand gebracht. Tweede Kamer over de rechtspositie van de vrouw (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 aprilMoet een vrouw als zij in gemeenschap van goe deren is gehuwd in een gelijkwaardige rechtspositie als een man verkeren, als het gaat om het beheer van het gemeenschappelijk vermogen of moet de bevoegdheid van de vrouw in dit geval beperkt worden? Dat is de vraag waarvoor de Tweede Kamer momenteel staat. Wat haar antwoord daarop zal zijn is nog niet geheel duidelijk. De KVP wil een gelijkstelling tassen man en vrouw, evenals de WD en de CPN. Het CH standpunt is nog niet geheel duidelijk, terwijl de AR fractie hier niet veel voor voelt. Minister van Oven heeft dit vraag punt aan de orde gesteld, voor de openbare behandeling van het wets ontwerp „opheffing handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw". Wijlen minister Donker was een overtuigd voorstander van de ophef fing der handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw. Zijn wetsont werp bevatte een belangrijke verbe tering van de rechtspositie der gehuw de vrouw. Nu is er tijdens het voorbereidend overleg een amendement ingediend, dat geheel aansloot bij de gedach- tengang van Prof. Van Oven. Het komt er op neer, het beschikkings recht van de vrouw geheel gelijk te stellen met dat van de man. Bij ge meenschap van goederen heeft elk der echtgenoten het bestuur over de goederen. Man en vrouw worden volgens dit amendement gelijkelijk aansprakelijk voor alle schulden van beide echtgenoten. Bij verspil ling van gelden kan een der echt genoten opheffing van de gemeen schap vragen. Ieder krijgt dan de helft van het vermogen. Het standpunt Donker (de man blijft de baas, maar de positie van de vrouw wordt verbeterd) en 't standpunt Van Oven (volledige ge lijkstelling tussen man en vrouw ais het gaat over gemeenschappelijk ver mogen) is dus in belangrijke mate af wijkend. Daarom wilde minister Van Oven eerst een antwoord van de Ka mer. Dan kan het wetsontwerp daar aan worden aangepast. PRINCIPIEEL BEZWAAR Als christen jurist had Prof. Ger brandy er bezwaar tegen dat de rech ter bij de wet zo gemakkelijk binnen de huwelijksverhouding wordt ge haald. De oud-minister-president sprak zijn voorkeur uit voor het stel sel van minister Donker. Hij vreesde, dat door volledige gelijkstelling van man en vrouw de ware huwelijkseen heid wordt verbroken. Het huwelijk is een Goddelijke instelling. Na de zondeval heeft de man de heerschappij gekregen. Ook in het sociale verkeer is de man de hoofdfiguur. De CH afgevaardigde de heer Van der Feltz, ondersteunde dit betoog niet. Deze was een vurig voorstander van de volledige gelijkstelling tussen man en vrouw. Bij de KVP fractie lag de zaak nog veel eenvoudiger. De heer Rjjckevor- sel kwam verklaren, dat deze geUjk- stelling volledig past in het rooms-ka- tholieke kerkrecht. NIEUWE TIJDEN Met gloed en verve heeft minister Van Oven zijn visie over de gelijkstel ling verdedigd. De tijd is voorbij, zo zeide hij, dat de man zorgt voor het vermogen. Waarom plotseling geen gelijkwaardigheid meer als het gaat om het gemeenschappelijk vermogent De praktijk leert, aldus antwoordde de minister Prof. Gerbrandy, dat do vrouw al lang handelingsbekwaam is. De huwelijksgemeenschap betekent een samendragen van lief en leed, voordeel en nadeel. Nu moet juist da wet met deze grondgedachte in over eenstemming gebracht worden. De mi nister heeft een goede kans dit voor- elkaar te krijgen. Vandaag zal dit moe ten blijken als de replieken en mis schien de eindstemming worden ge houden. TUNIS, 10 april Tunesische op standelingen hebben maandagavond in Moulares, in het zuiden van het land, de vrouw en een kind van de plaatselijke leider van de gematigd» nieuwe-grondwetspartij gedood. De moordenaars waren aanhangers van de extremistische leider Salah ben Joessef, die de wijk naar het buiten land heeft genomen. In hetzelfde gebied staken 125 re bellen een marktgebouw in brand en z(j waarschuwden plaatselijke arbei ders, niet voor „Europeanen en Joden" te werken. Drie doden, twee zwaar gewonden APELDOORN, 10 april. Een vijftal jongemannen in de leeftijd van 18 tot 24 jaar, die ontsnapt waren uit een inrichting te Wa penveld, hebben gisterenavond een aanslag gepleegd op de Zwol se taxichauffeur G. Land. De man nen riepen bij het station de chauffeur aan en deelden mede, dat zij naar Nunspeet gebracht wilden worden. Toen zij in Olde- broek gekomen waren verzocht één van hen de chauffeur even te stoppen. Toen de chauffeur aan dit verzoek voldaan had werd hij in de wurggreep genomen en vervol gens zolang met een hard voor werk op het hoofd geslagen, dat hij zijn verzet opgaf. Zijn handen werden hierna op de rug gebon- den en met het gezicht in de kus sens geduwd, terwijl een mes op zijn keel werd gezet. Eén der jonge mannen nam het stuur over en reed de wagen via Apel doorn naar het „Veluwse eiland" in de nabijheid van de Woeste Hoeve aan de weg Apeldoorn-Arnhem. Daar werd L. uit de wagen gesleept en nadat men zijn benen had vastgebonden met een leren riem en een zakdoek in zijn mond had gestopt, onder enige dennebosjes achtergelaten. De mannen reden hier na in de richting Arnhem. L. die ervoor gezorgd had, enige speling te hebben, toen men zijn handen vastbond, slaagde er in zich te bevrijden en begaf zich naar het Veluwse eiland, waar hij de politie telefonisch op de hoogte stelde. Hij moest in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden verbonden. TE ERNSTIG Inmiddels was bij de politie het be richt binnengekomen, dat uit de in richting „De Dreef" te Wapenveld vijf jongemannen waren ontsnapt. Een van hen bleek een berucht „joyrider" te zijn. In de loop van de nacht kon één van de daders worden aangehouden. Het was de 18-jarige A. B. uit Amsterdam. Deze had zich in Arnhem laten afzet- NIEUW-LEKKERLAND, 10 april Drie passagiers zijn gedood toen van middag omstreeks vier uur een auto bus, die de dienst Rotterdam-Utrecht onderhoudt, bij Nieuw-Lekkerland (Z.H.) bij het uitwijken voor een te genligger van de dijk geraakte en aan de voet daarvan op een zijkant bleef liggen. Een aantal passagiers is, toen de bus van de dijk buitelde, uit de bus ge slingerd en er onder terecht gekomen. I Om het leven kwamen de 31-jarige passagier C. van Dam uit Meerkerk ten, omdat hi) deze zaak blijkbaar toch j. ,B ornclin mnrf T-TÜ wOC TB, t.TWTl TlH.1T LZÊ.C.I. Ut' OO-Jd te ernstig vond. Hij was per trein naar Amsterdam gereisd en biechtte daar de gehele geschiedenis aan zijn moe der op, die onmiddellijk de politie waarschuwde. IN ZUNDERT GEGREPEN DE vier andere knapen waren met de gestolen auto naar de Belgische grens gereden. Even over de grens in België kregen zij moeilijkheden aan de auto. Men zond hen toen terug over de grens, nadat zij de anto in een sloot langs de weg hadden gereden werden zijn door de Koninklijke Marechaussee te Zundert gearresteerd. De vier in Zundert gegrepen knapen zijn de 19-jarige H. J. P. L. uit Til burg, de 25-jarige W. V. uit Breda, de 22-jarige P. W. V. uit Ede en de 19- jarige L. V. D. zonder vaste woon plaats. jarige mevrouw Voge lenzang-van 't Aardrijk uit Alblasser- dam. De andere vrouwelijke passagier die werd gedood was mevr. Groenen dijk-Keesmaat, eveneens uit Alblas- serdam. De chauffeur, voor wiens leven ge vreesd wordt, is de 41-jarige T. Scher- penisse, afkomstig uit Ameide. Hij is overgebracht naar het ge meenteziekenhuis te Dordrecht. Enige andere gewonden zijn eveneens naar dit ziekenhuis gebracht. In totaal werden negen personen ernstig gewond. Er bevonden zich in totaal vijfentwintig personen in de autobus. DE BILT ZEGT: DE BILT, 11 april. Veranderlijke bewolking met zwakke tot matige noordwestelijke wind. Lagere tempera turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1