Zeümoordcommancfo's opereren in Israëlisch gebied Verbetering opleiding leraren en bespoediging scholenbouw Morgen zal voltallig Franse kabinet beslissingen nemen I Radio-Cairo maakte bekend: Mensen doden en bruggen opblazen is hun opdracht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Broers kregen ruzie over geldkwestie Amerikaanse mariniers bij strafmars gestorven Herziening wetgeving Nijverheidsonderwijs en duidelijke plaatsbepaling U.L.O. Tweetal voor tweede voorzitter A.R.-partij Ben Joessef ierug in Spaans-Marokko Speciale commissie Arabische Liga ingesteld om Frankrijk te boycotten Sfalins dictator van de erfelijkheidsleer afgetreden Eisenhower vraagt geld voor atoombommen werpers Russen wezen Frans ont- wapeningsp an van de hand Koningin en Thailandse gasten in Keukenhof Russische wapens voor Oostduits volksleger NIEUWE CATACOMBE ONTDEKT fjofdkantoor: Goes, E. Vorststr. >0, ïlefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 87. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 «a 3l62j VHssingen: Nieuwstraat 68, el. 32éi Terneuzen: Dijfestraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan 8e Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 6.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad C Vijftig jaar Stoomtram Zie pagina 2 12e Jaargang No. 3367 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 10 april 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Woensdag: Zon op 5.53 u., onder 19.31 u. Maan op 5.36 u., onder 20.29 u. Hoogwater woensdag 11 april: Vlissingen: 1.59 u. 2.08 m., 14.24 u. 2.24 m. Terneuzen: 2.28 u. 2.22 m., 14.51 u. 2.38 m. Wemeldinge: 3.45 u. 1.60 m., 16.09 u. 1.79 m. Zierikzee: 3.29 u. 1.34 m., 15.58 u. 1.53 m. JERUZALEM, 9 april. Nadat radio-Cairo haar uitzendingen eni ge malen had onderbroken om „een belangrijk bericht" aan te kondigen, werd tenslotte meege deeld, dat een groot aantal „zelf moordcommando's" op Israëlisch gebied opereren. Dit was de eerste maal, dat Egypte het bestaan van dergelijke groepen officieel erken de. In tegenwoordigheid van waar nemers der V.N. verklaarden later gevangen genomen Egyptische commando's dat zij opdracht had den, „bruggen op te blazen, men sen te doden en op wegverkeer te schieten". Op verzoek van Israël heeft ge neraal Burns de Egyptenaren ge vraagd een einde te maken aan het optreden van de „zelfmoord commando's". In Jeruzalem verklaarde een Israë lisch militair woordvoerder dat er sy. stematisch wordt getracht de Egypt! sche commandotroepen, die in Israë lisch grensgebied opereren, gevangen te nemen. De verliezen sinds zaterdag wer den als volgt opgegeven: Negen Egyptenaren gedood en drie gevan gen genomen, vijf Israëliërs gedood en 21 gewond. Verder werd meege deeld dat de Egyptenaren maandag ochtend vroeg vier aanvallen op Is raëlische nederzettingen hadden ge daan. Hierbij werd één persoon ge dood en zes gewond. Steun voor Burns In Cairo werd meegedeeld, dat Is raëliërs maandag een Egyptische bui tenpost hebben beschoten, waarbij één man gedood werd. Een Israëlisch vliegtuig had het Egyptische lucht ruim geschonden. Het was zelfs tot in de Suez-kanaalzone doorgedrongen. Naar de woordvoerder van het Sta te Departement maandagavond mee deelde, heeft de Amerikaanse rege ring haar ambassadeurs in Cairo en Tel Aviv contact laten opnemen met Egyptische en Israëlische leiders ten einde de pogingen van generaal Burns om een staken van het vuren tot stond te brengen, te steunen. De Amerikaanse ambassadeur in Is raël gaat over ongeveer een week naar Washington voor overleg over de betrekkingen tussen beide landen, de toestand in het midden-oosten en het vraagstuk van wapenleveranties aan Israël. Wraakneming De Egyptische minister van staat, luitenant- kolonel Sadat, heeft maan dag in een artikel in het blad „Al Gomhoeria" verklaard, dat Amerika, Engeland en Frankrijk „wraak op Egypte" willen nemen. Zij tonen „openlijk een onverzettelijke vijandig heid", aldus Sadat, doch „er is in ieder geval een grote mogenheid, de Sowjet Unie, die onze revolutie eerbiedigt". Men zal nu wel zeggen, dat de Sow jet-Unie met haar hulp streeft naar uitbreiding van het communis me in het midden-oosten, doch wij Arabieren zijn, na de jongste samen- Oudste „bewerkte" jongste met mes BERGEN OP ZOOM, 9 april. In een café te Halsteren kregen zondag avond de 24-jarige C. v. d. B. en de 21-jarige P. v. d. B. uit Bergen op Zoom nadat zij het nodige hadden ge dronken ruzie over een geldkwestie. Deze liep zo hoog dat C. v. d. B. plot seling een mes greep en zijn broer ver schillende steken in hoofd en hals en armen toebracht. Hevig bloedend zak te deze ineen. Direct werd een dokter alsmede de politie gewaarschuwd. Na dat het slachtoffer ter plaatse was ver bonden werd hij direct naar het Alge meen Burger Gasthuis vervoerd waar hü ter verpleging werd opgenomen. De dader werd door de politie aan gehouden en ingesloten. Hij zal wor den overgebracht naar Breda. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen DE BILT, 10 april. Droog weer met veranderlijke bewolking en, voor al in het zuiden van het land, flinke opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. zwering in naam van de vrede en veiligheid, in staat uit te maken wie voor ons en wie tegen ons zijn. Wij kunnen niet anders dan vijandigheid tonen tegenover onze tegenstanders en vriendschap voor degenen die ons welgezind zijn, aldus de minis ter. Bij het treffen tussen leger-eenhe- den van Israël en Egypte aan de grens tussen beide landen bij Gaza is in dit plaatsje door de Israëlische artillerie ernstige schade aangericht. Vele ge bouwen werden onbewoonbaar en de slachtoffers waren talrijk. Deze foto, welke een beeld geeft van de verwoesting in 't Egyptische nood ziekenhuis van Gaza, waarin tijdens het bombardement verschillende pa- tienten werden gedood, laat zien hoe een van de verplegers in de ruïnes zoekt naar nog bruikbaar materiaal. WASHINGTON, 9 april. Van een groep van 75 Amerikaanse mariniers, die bij een „strafmars" door een moe ras nabij hun kamp in het kustgebied van Z.-Carolina werden gevoerd, zijn er vijf om het leven gekomen. Eén ma rinier wordt nog vermist. De sergeant, die de strafmars had geleid, is hangende het onderzoek in hechtenis genomen. De opperbevel hebber van het korps mariniers, is naar Zuid-Carolina vertrokken om persoolijk de kwestie te onderzoeken. Volgens een woordvoerder van het korps mariniers had de sergeant zon dagavond de recruten als straf voor niet nader genoemde inbreuken op het reglement in het moerasgebied laten marcheren. Tengevolge van de duister nis ontstond 'n grote verwarring en de sergeant liet de mannen terugkeren. Bij het appèl bleken er elf man te zijn verdwenen, van wie er later na uren nog vijf kwamen opdagen. Toen bij het aanbreken van de dag het moeras met vliegtuigen en patrouilles werd afgezocht, werden vijf lijken gevon den. Onderwijscongres A.R.-partij dringt bij overheid aan op: UTRECHT, 9 april. Aan het slot van het onderwijscongres, dat vandaag door de Anti-Revolutionaire partij te Utrecht is gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin o.m. met klem van de overheid wordt gevraagd verbetering van de opleiding der leraren met name voor de scholen van het voortgezet onderwijs, ulo, nijverheidson derwijs en het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Voorts wenst men verbetering, zo nodig geleidelijk, van de leerlingen schalen en beperking van de klassengrootte, waar die niet van een leerlingenschaal afhankelijk is. Herziening van de wetgeving be treffende het nijverheidsonderwijs, waarbij tenvolle rekening gehouden wordt met de eisen, die de huidige in dustriële ontwikkeling stelt, en her ziening van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs acht men eveneens noodzakelijk. In de resolutie wordt voorts van de overheid gevraagd een snellere voor ziening in de behoefte aan schoolge bouwen en de outillage daarvan, een duidelijke bepaling van de plaats van het ulo in het gehele onderwijs en verbetering van de financiële positie van de leraren en de onderwijzers met name tot wegneming van salarisver schillen, die een goede personeels voorziening bij de onderscheiden tak ken van onderwijs in de weg staan. HANDHAVING Uit overweging, dat de school, af gezien van de verbanden, cue voor naar innerlijke structuur bepalend zijn, niet alleen de taak heeft de jeugd ües volks op te leiden tot haar coeKomstige plaats in een zich gezond oncwiKkeienue maatschappij, doch oovenai de opgroeiende mens in nau we samenwerking met het gezin de ontwikkeling moei verschaffen, welke mj naar eigen aanieg en vermogen be- uoelt, dient de fi.it. partij, aidus de resolutie, de zenscanuigneid en het eigen Kdraitcer uer sei.uoi tegenover e.crueid en maaiscnappy beide te iiauanaven. Het zelfstandig karakter van de school veronderstelt, zo gaat de re solutie verder, de vrijheid van on derwijs, welke haar de mogelijkheid van vrije en onbelemmerde ont plooiing overeenkomstig haar be stemming en doel waarborgt. In de resolutie wordt voorts gezegd, dat de overheid in de eerste plaats de taak heeft de belemmeringen die de gezonde ontwikkeling van het onder wijs in de weg staan, weg te ruimen, terwijl zij daarnaast die ontwikkeling, mede uit hoofde van haar zorg voor UTRECHT, 9 april. De heer J. van Eybergen, heeft zich niet beschikbaar kunnen stellen voor het tweede voor zitterschap van de Anti-revolutionaire partij. Daarom is het partij convent van de AR partij vanavond opnieuw bijeen geweest voor de samenstelling van een nieuw tweetal, waaruit de de- putatenvergadering binnenkort een tweede voorzitter moet kiezen. Het partij convent stelde als nieuwe tweetal Mr. A. B. Roosjen en Mr. Dr. E. P. Verkerk. Ook werd een nieuw tweetal voor lid van het centraal comité opgemaakt n.l. J. van Eybergen en C. van den Heuvel. het algemeen volksbestand, heeft te dienen door op het onderwijsterrein regelen van orde te stellen, op de deugdelijkheid van het onderwijs toe te zien en aan de scholen naar recht en billijkheid de stoffelijke middelen te verschaffen, welke zij behoeven. Met inachtneming hiervan, zal de overheid, aldus besluit de resolutie, derhalve in haar wetgeving en beleid op het gehele terrein van het onder wijs ruimte moeten scheppen voor op bouw van de onderscheiden schoolvor men door de in hun organisatorische verband samentrekkende ouders, lera ren en onderwijzers op de grondslag van de door hen beleden beginselen. Slechts indien, voorzover en voor zo lang deze verbanden kennelijk in ge breke blijven of niet in staat zijn die taak te vervullen, zal de overheid in de daardoor ontstane leemten moeten voorzien. Zie voor de redevoeringen tijdens dit congres gehouden, pagina 3. TETOEAN (Spaans-Marokko), 9 april. Sultan Sidi Mohammed ben Joessef van Marokko is maandag per vlieg tuig op het vliegveld van Tetoean, in Spaans-Marokko, aangekomen. Hij kwam uit Spanje, waar hij, als ge meld, met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, overeenstemming be reikt heeft over het opnemen van Spaans Marokko in één verenigd, on afhankelijk Marokko. Duizenden Marokkanen hebben de sultan een uiterst geestdriftige ont vangst bereid. Kannonen losten 101 saluutschoten, toen het vliegtuig van de sultan landde. Delegaties van twee grote Marok kaanse partijen maakten hun opwach ting. Bevelhebbers van de strijdkrach ten in Spaans-Marokko en een comi té, dat de Joodse gemeenschap in To- toean vertegenwoordigde, waren voorts ter verwelkoming aanwezig. Het bijna tienjarige meisje H. uit De Lier is vanmiddag toen zij de Burg. Crezeelaan overstak, door een auto aangereden en tengevolge daarvan overleden. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties ,Dag Hammarskjoeld, is maandagavond uit Rome naar Beiroet vertrokken. Strijd in Algerië duurt onverminderd voort PARIJS, 9 april. Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft maandag met de voornaamste leden van zijn kabinet de slechter wordende toestand in Algerië besproken. Volgens een woordvoerder zouden woensdag besluiten worden genomen tijdens een voltallige bijeenkomst van de ministerraad onder voorzitterschap van president Coty. Op de vraag of enige ministera met aftreden hadden gedreigd ln verband met de regeringspolitiefc t.a.v. Algerië, antwoordde de woordvoerder ontkennend. De Franse minister in Algiers, La- coste, heeft het kabinet verslag uit gebracht over de militaire en politie ke situatie in Algerije en de ministers medegedeeld, dat hij zeer spoedig ge meenteraadsverkiezingen wil laten houden in de gepacificeerde gebieden. BOYCOT Volgens een officieel communique is de strijd bij Djeurf in het Nement- cha-gebergte geëindigd. Van de Fran se troepen waren twintig man ge sneuveld en dertig gewond. Bij de op standelingen waren naar schatting 120 man gesneuveld. Volgens niet-officiële schattingen zijn sedert vrijdag in Algerije in to taal 250 opstar. iingien 30 Franse militairen gesneuveld. Tunesische regering afgetreden CARTHAGO, 9 april. De Tunesi sche premier, Tahar ben Ammar, heeft maandag aan de Bei van Tunis het ontslag van zijn regering aangeboden. De Bei heeft het ontslag aanvaard. Het ontslag volgt op de installatie, van de nieuwe Tunesische grondwet gevende vergadering. Men verwacht, dat de Bei overleg zal plegen met Boerguiba, die zondag tot voorzitter van de constituante ge kozen is. MOSKOU, 9 april De Sowjet-bio- loog Trofim Lysenko, is op zijn ver zoek ontheven van zijn functie van president van de Sowjetrussische Le- nin-academie van landbouwweten schappen, zo meldt het Russische pers bureau Tass. Professor Lysenko was Stalins „dic tator op het gebied van de erfelijk heidsleer" en'heeft sedert de dood van Stalin aan kritiek bloot gestaan. Hij is gekritiseerd wegens belemmering van de Sowjetrussische wetenschappelijke vooruitgang. Het teken voor aanvallen in de Rusische pers op sommige zijner opvattingen werd gegeven toen de eerste secretaris van de Sowjetrussi sche communistische partij, Chroesj- tsjev, hem indirect kritiseerde. o WASHINGTON, 9 april Presi dent Eisenhower heeft maandag het congres 547 miljoen dollar gevraagd als aanvulling van de defensiebegro ting voor het begrotingsjaar dat 1 juli aanvangt. Dit geld is voornamelijk bestemd om de produktie van B-52 bommen werpers op te voeren en verder voor het aanleggen van bases voor deze vliegtuigen. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft besloten een speciale commisie in te stellen, dia zich bezig moet houden met het Sy rische voorstel om Frankrijk naar aanleiding van de gebeurtenissen in Algerije economisch, politiek en cul tureel te boycotten. LONDEN, 9 april. De Sowjet- Unie heeft maandag tijdens de confe rentie van de subcommissie der V.N. voor ontwapening, die te Londen ge houden wordt, een Frans voorstel van de hand gewezen, dat enige belangrij ke punten in de verschillende weste lijke en de Sowjetrussische ontwape- ningsplannen zullen worden gecombi neerd om overeenstemming mogelijk te maken. Dit is in conferentiekringen meegedeeld. LISSE, 9 april. Vanmiddag om half vier heeft Hare Majesteit de Ko ningin in gezelschap van Prins Chula Chakralongse van Thailand en diens echtgenote een onaangekondigd bezoek gebracht aan de bloemententoonstel ling keukenhof te Lisse. Hare Maje steit heeft de tentoonstelling bijna on opgemerkt door het publiek kunnen bezichtigen. Incognito heeft H.M. de Koningin met haar koninklijke gasten uit Thai land een bezoek gebracht aan „Madu- rodam" te 's-Gravenhage. Tijdens dit korte bezoek werd de gehele minia tuurstad bezichtigd. 's Avonds hebben H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene in gezelschap van Z.K.H. Prins Chula Chakrabongsa van Thailand en diens gemalin de op voering van „Porgy en Bess" in 't ge bouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Gravenhage bijgewoond. BERLIJN, 9 april. Radio West- Berlijn heeft maandag gemeld dat da Sow jet-Unie aan het Oostduitse volks leger wapens zal leveren ter waarde van 129 miljoen Oostduitse marken. Da wapens zullen afkomstig zijn van het Russische leger in Oost-Duitsland. Over deze transactie is verleden maand tussen beide regeringen een overeenkomst getekend. Een gerechtshof in Nicosia heeft maandag drie jonge Griekse Cyprio ten veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens illegaal wapen bezit. Pakistan heeft maandag telegrafisch bij India geprotesteerd tegen het sa mentrekken van Indische troepen aan de Pakistaanse westgrens „buiten hun legerplaatsen in vredestijd". In de omgeving van de oude Via Latina te Rome in Italië is een cata combe ontdekt waarin ruim 50 goed bewaarde muurschilderingen zijn ge vonden. Het oude gewelf staat niet vernield in de documenten zodat men aanneemt dat het eigendom is ge weest van een rijke familie. Op de fo to ziet men een van de fresco's: „een anatomische les" daterende uit de vierde eeuw na Christus.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1