z Harkt flinke werkkrachten Chr. leraren bij het Nijverheids onderwijs te Putten bijeen Kwekerij R H. Dekker Voortaan „verplicht" kerkdiensten op Goede Vrijdag Studiehulp Maandag 9 april 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (ii) Prof. Edelkoort: Voorbeeld van de opvoeder drukt stempel op het kind Trekken Sowjettroepen uii midden-Duitsland terug Gepensionneerden protesteren tegen aanpassing algemene ouderdomswet Indonesische parlemen taire missie naar de sowjet-unie? Subversieve organi satie in Argentinië In de toekomst Ned. Indon. ambassadeurs? UINIG ZIJN ZEEUWSCH DAGBLAD Hebt U plannen? ,/f MODEHUIS' -- GOES W. J. DOMINICUS Kennisgeving Voor de groente- en fruittuin Voor de siertuin Voorts vele soorten vaste rotsplanten en Voor de kamer Toezicht kerkeraden op zo spoedig mogelijke Doopsbediening De dwaasheid van onze politiek Wanneer we nu de verschillende ty pen van onderwijsinrichtingen de re vue laten passeren, noemen we aller eerst het V.H.M.O. (Lyceum, H.B.S., Gymnasium). De kosten die het bezoe ken van een dezer inrichtingen mee brengt, blijven beperkt, omdat door de grote spreiding van het V.H.M.O. het vrijwel nergens nodig ls, dat de jonge lui buiten hun woonplaats in de kost gaan. Hoogstens zou men zich kunnen afvragen, of het niet wenselijk ls de mogelijkheid te scheppen dat aan jon gelui uit geïsoleerde gebieden (Ik denk aan Schouwen-Duiveland, Tholen, Z. Vlaanderen) de gelegenheid wordt ge boden een school voor V.H.M.O. van de door hun ouders gewenste richting te bezoeken. Maar naar mijn mening is dit punt tot nog toe niet aan de orde geweest. De studiehulp voor leerlingen van het V.H.M.O. blijft dan ook beperkt tot het verstrekken van gratis boeken aan de „gemiddelde Zevenaars", terwijl in som mige gevallen ook een vervoersvergoe- dlng kan worden gegeven aan de leer lingen, die reiskosten moeten maken om de school van hun keuze te bezoe ken. Tot nu toe ls een dergelijke ver goeding slechts sporadisch toegekend, Geheel anders ligt het met de finan ciële steun voor a.s. onderwijzers. Er zijn slechts 22 Prot. Chr. Kweekscholen en 3 z.g. geadopteerde scholen, zodat de kosten voor het bezoeken van een dergelijke Inrichting veel groter zijn, daar in vele gevallen pensiongeld moet worden betaald. Bovendien behoort het onderwijs (en dus ook het verkrijgen van een voldoend aantal onderwijzers) volgens de Grondwet een voorwerp van aanhoudende zorg der regering te zijn. Rijksstudietoelagen worden hier dan ook in ruime mate verstrekt. Aan de kweekschool, waarmee schrijver dezes nauwe relaties onderhoudt, ontvangt ongeveer 30 pet. der leerlingen steun in een of andere vorm. En dit percentage stijgt ieder jaar. Leerlingen, die elke dag naar huis kunnen gaan, ontvangen een beurs, die maximaal f 300 per jaar kan bedragen en niet gerestitueerd be hoeft te worden. Hiervan kunnen de boeken worden betaald en dan blijft er nog wel iets over als tegemoetkoming in de kosten van kleding e.d. Leerlin gen, die van maandag tot vrijdag in de plaats, waar de kweekschool gevestigd ls in de kost moeten zijn, kunnen ech ter een renteloos voorschot krijgen, dat ln bepaalde omstandigheden kan oplo pen tot f 1500 per jaar. Kosten van pensiongeld, boeken en lesgeld kunnen hieruit volledig worden bestreden. In het vorige artikel wees ik reeds op de bezwaren van een renteloos voor schot. Deze worden echter bij de onder wijzersopleiding tot een minimum ge reduceerd, doordat voor ieder jaar, dat de kandidaten na beëindiging van htm studietijd bij het onderwijs werkzaam zijn, 20 pet. van hun schuld wordt kwijt gescholden. Deze regeling komt dus hierop neer, dat na vijf jaar dienens de Jongelui in kwestie volkomen quitte met het Rijk zijn. Zelfs voor meisjes, die als regel lang voor hun pensioenge rechtigde leeftijd tot een betere staat des levens overgaan, vervalt hiermee het grooiste bezwaar tegen het aan vaarden van een renteloos voorschot; het risico voor hun huwelijkspartners, die immers een meisje met een zilveren dak trouwen, vermindert hierdoor aan' merkelijk. De opleiding voor kleuteronderwijze res moest tot dusver geheel uit eigen middelen worden gefinancierd. Nu de Kleuterwet aan deze opleiding ho gere eisen stelt (gedurende twee jaar minstens 18 lesuren per week) en tij dens de opleiding als regel geen salaris meer wordt ontvangen, wordt het voor vele meisjes uit eenvoudig milieu moei lijk deze opleiding geheel alleen te be kostigen. Naar mij uit de beste bron bekend is, wordt momenteel een rege ling voorbereid om ook aspirant-kleu teronderwijzeressen onder zekere voor- vaarden voor een studietoelage ln aan merking te doen komen. Nadere mede delingen daarover kunnen in dit stadi um nog niet worden gepubliceerd. Vervolgens komen we tot de studie aan universiteiten en hogescholen. Ook hier is sprake van beurzen en renteloze voorschotten. Beide vormen van studie hulp worden slechts voor één studie- Jaar verleend; continuering moet elk Jaar opnieuw worden aangevraagd. Blij ven de studieresultaten een bepaald jaar beneden de gestelde normen, dan kan de kandidaat een volgend jaar wél in aanmerking komen, wanneer zijn prestaties verbeteren. Wie een studie toelage ontvangt heeft recht op koste loos volgen van de colleges. Terloops zjj' hlerby opgemerkt, dat volgens een thans aanhangig wetsontwerp de colle gegelden zullen worden verlaagd van f 325 tot f 200 per Jaar. Renteloze voorschotten moeten na be ëindiging van de studie worden terug betaald in jaarlijkse termijnen van 10 pet. van de totaal ontvangen gelden; de eerste termijn vervalt twee Jaar na beëindiging van de studie. In verband met het lerarentekort is ook hier een gunstige bepaling gescha pen voor hen, die als bevoegd leraar of lerares een volledige betrekking bij het V.H.M.O. gaan vervullen; ook hun wordt na ieder jaar van dienst 20 pet. van de totale studieschuld kwijtgeschol den. Deze bepaling geldt ook voor hen die een betrekking bij het Nijverheids onderwijs of als maatschappelijk wer ker aanvaarden. Tenslotte wijzen we nog op de studie hulp voor meisjes die de driejarige vooropleiding voor lerares bij het Nij verheidsonderwijs volgen. Zfl kunnen een toelage van maximaal f 400 ont vangen, die niet behoeft te worden te rugbetaald. In zeer bijzondere gevallen kan dit bedrag worden verhoogd; het meerdere boven f 400 wordt dan als renteloos voorschot aangemerkt en kan worden „inverdiend". Het is onmogelijk ln enkele artikel tjes alle vormen van studiehulp volle dig te behandelen; zo ga lk stilzwijgend voorbjj aan de bepalingen, waarbij aan onderwijzers een tegemoetkoming ver leend wordt in de kosten van het be halen van een lagere of middelbare ac te. Belanghebbenden weten zelf de weg wel om zich hierover gedetailleerde in lichtingen te verschaffen. Voor alle studietoelagen geldt, dat ze vóör 31 Januari moeten worden aange- Maieriee! was 1955 een succes (Van onze -redacteur) PUTTEN, 6 april. „Materieel gezien is het afgelopen jaar een succes geweest. De totstandkoming van een gelijke salariëring voor alle leerkrachten en de inkrimping van de volledige betrekking tot een gerechtvaardigd aantal uren waren hoogtepunten". Met deze woorden gaf de heer J. Huizer, voorzitter van de Bond van Chr. Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonderwijs, uiting aan de tevredenheid onder deze groep van onderwijsmensen. Op de te Put ten gehouden jaarvergadering werd dan ook niet over salarisver hoging gesproken en het grote getal auto's, dat rond de vergaderzaal geparkeerd stond, was eveneens een duidelijk bewijs, dat de mensen van het N.O. in materieel opzicht hun collega's bij L.O. en U.L.O. ver vooruit zijn. De wensen, die op de vergadering naar i J. Goedhart zal als zodanig worden be- voren kwamen, betroffen dan ook vrij- noemd. Uit het jaarverslag bleek, dat in wel alle de verbetering van het onder wijs zelf. Zo bepleitte de voorzitter een medewerking van rijk en gemeente aan een gezonde roulering van de leraren en leraressen. Ook werd een voorstel van de afdeling Den Haag aangenomen, waar in het bestuur wordt verzocht om de be voegde instanties te overtuigen van de wenselijkheid om het maximale aantal leerlingen per klas op 24 te stellen. Het bestuur nam op verzoek van dezelfde af deling tevens op zich om te ijveren voor een verplaatsingskostenbesluit voor het N.O., mede om de overgang voor hen die van het L.O. willen overkomen gemak kelijker te maken. Algemene instemming verwierf ook een voorstel van de groep directeuren om, nu aan de lagere nijverheidsscholen voorbe reidende klassen verbonden zijn, te stre ven naar een opheffing van de leeftijds barrière voor deze school (12 jaar en 8 maanden). Als 6 klassen van de lagere school doorlopen zijn, moeten de leerlin gen de vrijheid hebben om zowel naar het nijverheidsonderwijs als naar Ulo of middelbare school te gaan, zo werd op gemerkt. Tijdens de huishoudelijke vergadering werd besloten, dat het zilveren jubileum van een bond op 28 december a.s. te Rot terdam gevierd zal worden. De afgevaar digden gingen ook akkoord met het be stuursvoorstel om een administrateur aan te stellen als eerste stap op de weg om te komen tot een „vrijgestelde". De heer FRANKFORT, 6 april De „Frank furter Allgemeine" meldt uit gewoonlijk goed ingelichte politieke kringen in Oost- Berlijn vernomen te hebben, dat nog in de loop van dit jaar begonnen zal wor den met etappe-gewijze terugtrekking van de Sowjetrussische troepen uit mid den-Duitsland. In verband daarmee zou de opbouw van het „nationale volksle ger" versneld worden, trekken der troepen de mogelijkheid tot Volgens waarnemers zou het terug toenadering tussen beide delen van Duitsland moeten bevorderen, daar na vertrek der Sowjet-troepen de betrokken zone van westelijke zijde niet meer als bezet gebied zonder soeveréiniteit be schouwd zou kunnen worden. 's-GRAVENHAGE, 6 april Het hoofd bestuur van de Alg. Ned. Bond van Ge pensionneerden, vertegenwoordigend ruim 6000 leden, heeft bij de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen aanpassing van wettelijk verkregen rechten door middel van korting op reeds verleende ambtelij ke pensioenen als gevolg van de Alg. ouderdomswet. Aan de minister van binnenlandse za ken is tegelijkertijd het dringend verzoek gedaan de indiening van de aangekondig de wetsontwerpen tot optrekking van oude pensioenen en tot herziening van de degressie met het oog op de komende ver kiezingen zoveel mogelijk te bespoedi gen.. Heden overleed, zacht en kalm, onze gelief de Man en Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de heer ADRIANUS PIETERSE, in de ouderdom van bijna 82 jaar. Wemeldinge: S. PIETERSE- NIEUWENHUIJSE. Amersfoort: G. JEREMIASSE en Kinderen. Wemeldinge: L. PIETERSE. A. PIETERSE- DAGEVOS en Kinderen. Kapelle: A. E. VAN WEELE- PIETERSE. P. VAN WEELE en Kinderen. Wemeldinge, 6 april 1956. DJAKARTA, 7 april. Naar in par- lementskringen in Djakarta wordt ver nomen heeft de opperste Sowjet een Indonesische parlementaire missie uit genodigd voor een bezoek aan de Sow- jet-Unie. De uitnodiging was gericht aan Mr. Sartono, de voorzitter van het Indo nesische parlement, en was getekend door de voorzitter van de beide ka mers van de Sowjet. In de uitnodiging wordt gezegd, dat een bezoek van een Indonesische parlementaire missie de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen zou verbeteren. BUENOS AIRES, 7 april. De Argentijnse politie heeft een grote subversieve organisatie van Peronis ten en communisten met verbindingen door het gehele land ontdekt en op gerold, aldus is zaterdag in een com munique van de politie te Buenos Aires meegedeeld. De politie heeft een groot aantal arrestaties verricht en een grote hoeveelheid wapens en propa gandamateriaal in beslag genomen. het afgelopen jaar 160 nieuwe leden in geschreven konden worden, zodat de Bond thans 1214 leden telt. De voorzitter betreurde het, dat de chr. landbouwhuis- houdleraressen besloten om een eigen organisatie te stichten, zodat deze groep niet als geheel in de vereniging opgeno men kon worden. Hij sprak de wens uit, dat er een nauw contact zal zijn met de nieuwe organisatie. In de middagvergadering sprak Prof. Dr. A. H. Edelkoort over de grote bete kenis die het voorbeeld van de leraar of de lerares heeft bij de opvoeding en de mensvorming van hun leerlingen. „Uw lessen ondergaat de jeugd bewust, maar uw voorbeeld onbewust en dit laatste heeft daarom des te meer invloed", zo zei hij. „Juist door zijn voorbeeld kan de christen-opvoeder voldoen aan de op dracht; Wees een zegen" Prof. Edelkoort wees erop, dat de le raar ook bulten de school een voorbeeld heeft te zijn. Trouw kerkbezoek, het hoog houden van het gezag en, in deze tijd van drankmisbruik bij de jeugd, grote ma tigheid of zelfs algehele onthouding van sterke drank zijn hierbij zaken van het hoogste gewicht. In de school zijn orde, zelfbeheersing, rechtvaardigheid en waar heidsliefde onontbeerlijke eigenschappen. „De jeugd bewondert graag, maar ziet scherp en slikt niet alles", aldus spr. Ook de sfeer van het onderwijs en van de school is zeer belangrijk. Dit geldt vooral tegenwoordig, nu in vele gezinnen onverschilligheid heerst en de christelij ke school meer dan ooit tot evangelisatie- post is geworden. „Of we resultaten zullen zien op ons onderwijs en ons voorbeeld-zijn? We heb ben geen engelen voor ons, maar jonge zondaren. We moeten optornen tegen de invloed van gezin en straat. Het is een wonder, als er van de ziel van de jonge mens nog iets terechtkomt in deze we reld, die een goede voorbereidingseursus is om verloren te gaan", zo zei Prof. Edel koort. „Wij zijn ook hier onbekwaam. We kunnen onze verantwoordelijke taak alleen verrichten, als we aan de grens van ons kunnen gekomen God bidden om Zijn kracht in onze zwakheid te vervul len". DJAKARTA, 7 april. Het nieuwe wetsontwerp tot eenzijdige opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie, dat deze week bij het Indonesische parlement is ingediend, houdt de mo gelijkheid in van diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië door het uitwisselen van ambas sadeurs. Het wetsontwerp voorziet voorts in de wederzijdse benoeming van consuls-generaal en consuls. Over de Nederlandse belangen in Indonesië wordt in het wetsontwerp gezegd, dat deze zullen worden be handeld volgens de bepalingen in de voorlopige Indonesische grondwet en de wetten, die thans van kracht zijn of in de toekomst van kracht zullen worden. Bepaald wordt, dat geen bij zondere voorrechten aan de Neder landse belangen zullen worden ver leend. De 66-jarige Otto Schneider, die, vergezeld door zijn 29-jarige dochter Antje de Atlantische Oceaan in een 24 ton metend jacht heeft overgesto ken, „omdat ik genoeg van de hele zaak had", is donderdag te Buenos Aires aangekomen. betekent niet, dat men niets moet uitgeven Dat zou onverstandig zijn Zuinig zijn beteken oordeelkundig uitgeven Dit geldt ook in de reclame Adverteren in dagbladen mits doeltreffend, is steeds verantwoord Bedenk, wat dagbladreclame vermag l br«t>gt da naam er IN! Dan zult U Uw BRUIDSTOILET in 't MODEHUIS prettig kopen. Ie. in onze aparte bruidsafdeling kunt U rustig en ongestoord Uw keus maken; 2e. vindt U bij ons een ongeëvenaarde keuze in steeds nieuwe en de meest modieuze materialen; 3e. ook bruidssluiers en unieke bruidskapjes, vele soorten tule, handschoenen in lang, driekwart en kort, nylons en bontcapes kunnen wij U bieden. GOES GROTE MARKT 6 Heden overleed, zacht en kalm, onze innig geliefde Vader, JAN LANGEBEKE, Wedn. C. A. op 'tHof, in de ouderdom van 81 jaar. Sterke de Heere ons in deze zware beproe ving. Borssele: C. DE REGT- LANGEBEKE. J. DE REGT. Heinkenszand: B. LANGEBEKE. A. LANGEBEKE. Heinkenszand, 6 april 1956. De begrafenis zal plaats hebben op dinsdag 10 april a.s. Vertrek sterf huis om 11.45 uur. De Herverkavelingscommissie Zeeland maakt het vol gende bekend. Ingevolge art. 23 van de Herverkavelingswet Walche ren 1947, stbl. H 400, welke van toepassing is ver klaard op DE POLDER WAARDE, worden voor een ieder ter kosteloze inzage neergelegd in HET GEMEENTEHUIS TE WAARDE, van 9 april 1956 tot en met 21 april 1956 op werk dagen telkens van 9 tot 17 uur, de zaterdagen van 9 tot 12 uur: le. DE LIJST VAN RECHTHEBBENDEN. Toelichting: Deze lijst is door de Herverkavelings commissie Zeeland samengesteld naar de toe stand op 1 oktober 1955. 2e. EEN REGISTER VAN DE UITKOMSTEN DER SCHATTINGEN MET EEN AFSCHRIFT VAN HET PROCES-VERBAAL VAN CLASSIFICATIE. Toelichting: De schatting van gronden (die schade hebben geleden dan wel verbeterd zijn ten gevolge van de watersnood in februari 1953) is geschied naar de toestand waarin deze gronden zich bevonden direct vóór februari 1953. 3e. EEN KAART WAAROP DE KLASSEGRENZEN STAAN AANGEGEVEN. Toelichting; De blokgrens is gewijzigd bij beschik king van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ddo. 16 maart 1956 no. JZ/L 14977/86 ingevolge art. 66 der Herverka velingswet Walcheren. Binnen dertig dagen na de verzending van deze ken nisgeving, welke per aangetekende brief aan de be kende rechthebbenden geschiedt, kan iedere belang hebbende schriftelijk zijn bezwaren tegen de toeken ning en omschrijving van rechten op de lijst van recht hebbenden en tegen de schattingen bü de Herverkave lingscommissie Zeeland, Oostsingel 1 te Goes indienen (art. 24 Herverkavelingswet). Als datum van verzen ding van deze kennisgeving geldt: 19 april 1956. Na afloop van de op deze dag ingaande termijn van dertig dagen kunnen ingevolge de wet slechts zij als recht hebbenden worden erkend, die voorkomen op de lijst van rechthebbenden of zij die tegen de daarop voor komende toekenning of omschrijving van rechten be zwaren hebben ingediend, benevens hun rechtverkrij genden. Eventuele bezwaren dienen dus schriftelijk met volledige omschrijving voor 19 mei 1956 ingediend te worden bij de Herverkavelingscommissie Zeeland, Oostsingel 1 te Goes. De lijst van rechthebbenden (niet de uitkomsten der schattingen) wordt in haar geheel of in uittreksel ver krijgbaar gesteld tegen betaling der kosten, welke 1.— per naam bedragen met een minimum van 2.50. Gedurende het ter inzage-liggen bestaat ter plaatse gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent de inhoud der neergelegde stukken. De Herverkavelingscommissie Zeeland: Mr. A. J. VAN DER WEEL, voorzitter. Ir. L. APPELMAN, secretaris. GOES, april 1956. KNIP UIT! KNIP UIT! Dinsdag Goes Woensdag Oostburg Donderdag voor het stadhuis Middelburg Zaterdag Middelburg en Vlissingen Aardbeien-, Aalbes-, Sla-, Uien- en Kooiplanten, Rabarberpollen, Zuring, Sjalotten en alle soorten Groentezaden, voorgekiemde vroege Zetaard- appelen. Alle soorten Bloeinheesters, als Cornus, Seringen, Gouden Regen, Buddleya's, Prunus in soorten, Berberis, Deutzia, Forsythia, Weigelia, Jasmijn, Spirea, Sneeuwbal, Tuinhortensia, enz. Bloemheesters op stam- en sierbomen. Groenblijvende Planten, als Coniferen, Aucuba's, Rhododendrons, Ligustrum, enz. Klimplanten, als Kamperfoelie, Ampeiopsis, Klim op, Poligonium, Blauwe Regen, Clematis en Klimrozen. Struikrozen: groot- en kleinbloemige in vele soor ten, Stamrozen, Klim- en Treurrozen. Voor snijbloemen en borderbeplanting: Delphynium, Pyretrum, Scabiosa, Irus, Diclitra, Aubretia, Alyssum, Iberis, enz. Dubbele Knolbegonia's, Gladiolen, Anemonen, Renonkels, Monbretia's, Leliebollen, Acidanthera, Fresia, Ferraria's, vele soorten Dahlia's, Chry santen, Violen, Primula's (bakkruid), Anjelieren, Madelieven, Vergeet me niet, enz. Gazonzaden, Bloemzaden, Rietmatten in alle maten, Turfmolm, Kunstmest, Compo Terra, Pot aarde, enz. Primula's vanaf 45 ct., Azalea's, Begonia s, Cli via's, Geraniums, Hortensia's, Anthurium, Fla mingo, Ficus, Sansevieria, Varens en alle soorten Klim- en Hangplanten, Vetplanten, Cactussen; tevens dagelijks verse Snijbloemen. Alle soorten Sierpotten, Schalen, Korfjes. Nestjes, enz. tegen scherp concurrerende prijzen. Bij aankoop van ƒ2.50 op Walcheren franco; verder door geheel Zeeland bij aankoop van 10.franco thuis en Souburg, Vlissingen, Koudekerke, Middelburg en Sint Laurens elke vrijdag franco thuis. Beleefd aanbevelend, Beleefd aanbevelend, Langevielesingel 38, Tel. K 1180-2661, Middelburg. De N.V. HOLLANDSCHE KUNSTZIJDE INDUSTRIE te BREDA heeft nog plaatsingsmogelijkheid voor: Alle gewenste inlichtingen worden gege en op dinsdag 10 april a.s. te St. Maartensdijk, in café „Smerdiek", van 19.30 tot 20.30 uur. vraagd bij het centrale adres: Bureau Rijksstudietoelagen, Prinsessegracht 16, 's-Gravenhage. Hier worden ook alle gewenste Inlichtingen verstrekt. Men kan persoonlijk zijn belangen gaan be pleiten op het spreekuur, dat iedere maandag- en donderdagmiddag van 2 tot 6 uur wordt gehouden. M. J. A. van B. Generale Synode Gerei. Kerken ie Leeuwarden 's-GRAVENHAGE, 6 april. De Generale Synode van de Gere formeerde Kerken heeft in haar vrijdag te Leeuwarden gehouden zitting de behandeling van het ontwerp kerkorde voortgezet. Ten aanzien van art. 60 van de kerkorde stelden deputaten voor als volgt te lezen: ten eerste: „naar de Generade Synode vaardigt elke particuliere synode twee dienaren des woords en twee ouderlin gen af, als ook voor zaken die de dienst der barmhartigheid betreffen één diaken. Ten tweede: indien het getal van de in een particuliere synode bijeenkomende kerken en van de ambtsdragers dezer kerken daartoe aanleiding geeft, kan de generale synode bepalen dat door haar aan te wijzen particuliere synoden meer dan twee dienaren des woords en meer dan twee ouderlingen afvaardigen". Tweede Kerst-, Paas- cn Pinksterdag, loos wordt uitgesteld". In de discussie heeft ds P. N. Kruys- wijk, assessor der synode dit artikel sterk aanbevolen, maar de scriba, ds H. W. H. van Andel stelde voor het tweede lid van art. 60 te schrappen, omdat hij voelt voor gelijke rechten. Prof. dr. D. Nauta bestreed dit laat ste en wees er op, dat er een oneven redige vertegenwoordiging is tussen de particuliere ressorten wat hun grootte betreft. De synode besloot het voorstel van deputaten voorlopig aan te nemen, maar aan de particuliere synoden tegen 1957 (synode van Assen) ad vies over deze zaak te vragen. KERKDIENSTEN. Wat art. 72 betreft, luidende: „ten eerste: behalve op den dag des Heren worden kerkdiensten gehouden op den Kerstdag, de Goede Vrijdag, en de Hemelvaartsdag. Ten tweede: het wordt in de vrijheid van de kerken gelaten dit eveneens te doen op de op de Oudejaars- en Nieuwjaarsdag, op de gebruikelijke bid- en dankdagen voor gewas en arbeid, alsmede op verder door de kerkeraad te bepalen tijd", rees er verschil tussen deputa ten en de commissie. De commissie stelde namelijk voor om te lezen: „Ter herdenking van de grote heilsfeiten". De synode verzette zich daar echter tegen, omdat zij van oordeel is dat de grote heilsfeiten elke zondag in die dienst worden herdacht. De synode voerde daarom deze zaak af. Zij heeft dus nu de Goede Vrijdag inge voegd in tegenstelling tot de oude kerkorde, die de Goede Vrijdag aan de vrijheid der plaatselijke kerken liet. Wat art. 76 betreft stelden deputa ten voor: „De dienaren des woords zullen op de dag des Heren bij voor keur in de tweede kerkdienst op be knopte en duidelijke wijze de Christe lijke leer gelijk zij uit de Heilige Schrift samengevat is in een Heidel- bergse Catechismus, behandelen". Ds G. Zeijl van Baarn verzette zich tegen deze redactie en hij wees er op dat men de catechismus afwisselend zowel in de morgen- als in de mid daggodsdienstoefening kan behande len. De synode besloot ten aanzien van deze zaak de redactie aldus te doen luiden, dat de catechismus zal wor den behandeld in een der kerk diensten. Wat art. 77 betreft stelde deputa ten voor: „De Heilige Doop zal door de dienaren des Woords aan de kin deren des Verbonds in een kerkdienst bediend worden. De kerkeraad zal er voor waken dat de doop niet node- De commissie was van gevoelen dat hier beter kon worden gelezen: de kerkeraad zal er op toezien dat de doop zo spoedig mogelijk wordt be diend. Na enige discussie stelde de synode de redactie aldus vast, dat zij nu luidt: „De kerkeraad zal er op toe zien, dat de doop zo spoedig mogelijk wordt aangevraagd en bediend". AMERSFOORT, 7 april. Ondetr presidium van Ds. F. A. den Boeft, Geref. predikant onderhoudende artikel 31 k.o. te Helpman (Gron.) is te Amersfoort het Geref. politiek ver bond in algemene vergadering bijeen geweest. De voorzitter hield een ope ningsrede getiteld: „De dwaasheid van onze politiek", waarin hij accentueer de, dat de dwaasheid van het evan gelie op politiek terrein verkondigd moet worden. Het jaarverslag van de secr. de heer D. C. Haak te Berkel, maakte melding van aansluiting van vijf nieuwe kiesvereniging en een stijging van het ledental met ruim 300. Als nieuwe secretaris zal optreden Dr. C. Smits te Laren (N.-H.). In de middagvergadering refereer de de heer L. P. Laning, lid van de gemeenteraad van Groningen en lijst trekker bij de Kamerverkiezingen, over: „Waar gaat het om?", waarin hij de beginselen van het G.P.V. nader uiteenzette en kritiek leverde op de beginselprogramma's van andere par tijen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4