Weer bloedige incidenten tussen Egyptenaren en Israëliërs Na 44 jaar Spaanse protectoraat over Marokko afgeschaft Granaat- en mitrailleurvuur in grensgebieden Ben Goerion wil onvoorwaardelijke verzekering van Egypte Geen eerherstel voor Slanslcy c.s. Moet de Bulgaarse premier het veld ruimen? D^jaks slaags in Borneo Boomplantdag" te Kortgene PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hammarskjoeld momenteel in Rome Britse officieren wegens mishandeling veroordeeld Vrouw overleden in geëlektrificeerd badwater Tientallen Fransen en rebellen gesneuveld dit weekende Beschuldigd van persoonsverheerlijking Collectief leiderschap wordt geëist De kampioensploeg „Arnemuiden' Onze bloembollenambassadrices Malenkof vond ieder een en alles fwonder- baarlijk' in Engeland if Volledige souvereiniteit erkent Goederenirein ontspoord bij Zevenbergen Hoofdkantoor: Gom, C. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3887, voor adm. 2070), Giro 274280. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- gtiaat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan La Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per tveek, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3366 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 9 april 1956 Kijkt U mee naar Mars? ZIE PAGINA 5 Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 5.55 u., onder 19.30 u. Maan op 5.12 u., onder 19.12 u. Hoogwater dinsdag 10 april: Vlissingen: 1.29 u. 1.91 m., 13.53 u. 2.16 m. Terneuzen: 1.56 u. 2.06 m., 14.18 u. 2.30 m. Wemeldinge 3.11 u. 1.49 m., 15.32 u. 1.74 m. Zierikzee: 2.53 u. 1.25 m., 15.22 u. 1.49 m. AMMAN, 8 april. Van de zijde van het Arabische legioen wordt meegedeeld, dat bij een treffen met een Israëlische patrouille, die tot 15 km in Jordaans gebied doordrong, twee Israëlische soldaten en twee leden van de Jordaanse burgerwacht zijn gedood. De Israëliërs hadden ook een Jordaans dorp beschoten zonder dat er slachtoffers gevallen waren. Over beide incidenten heeft Jordanië geklaagd bij de gemengde bestandseommissie. Waarnemers van de V.N. zijn naar de plaats van het eerste inci dent, bij Maan, gegaan voor een onderzoek en het overbrengen van de twee Israëlische gesneuvelden naar Israël. Na afloop van een onderhoud, dat ge neraal Burns, het hoofd van de organi satie der V.N. voor het bestand in Pa lestina, zondag met de Israëlische pre mier, Ben Goerion, heeft gehad, is in een communiqué van de organisatie der V.N. medegedeeld, dat generaal Bunrs met Ben Goerion de middelen be'-jroken heeft om een verergering van' de toestand langs de demarcatie lijn om de kuststrook van Gaza te voorkomen en middelen om de veilig heid in het gebied te herstellen. Verscherpte maatregelen Volgens welingelichte kringen te Je ruzalem heeft Burns Ben Goerion me degedeeld, dat als het bewijs geleverd is, dat de jongste incidenten bij Gaza op last van de Egyptische regering zijn uitgelokt, Egypte zich in de positie van agressor zan plaatsen. Premier Ben Goerion heeft in zijn hoedanigheid van minister van defen sie verklaard, dat Israël zich zijn vrij heid van handelen voorbehoudt totdat Egypte ondubbelzinnig en onvoorwaar delijk de verzekering zou hebben ge geven, dat het, overeenkomstig de wa penstilstandsovereenkomst, geen enke le vijandige daad zal begaan. Volgens de berichten zijn sinds woensdag hjj de incidenten aan de Arabisch-Israëiische grenzen tot dusver 10 Israëliërs en 68 Arabieren om het leven gekomen. Bij Gaza is het zondag rustig geweest. Berichten uit Beiroet, Damascus en Amman, die in Cairo zijn ont vangen, gewagen van verscherpte defensiemaatregelen aan de grenzen van de Arabische landen met Israël. Verschillende incidenten Nabij Kissufin, in het grensgebied bji Gaza, kwam het zaterdagmorgen tot een vuurwisseling tussen Egypti sche en Israëlische troepen. Volgens een woordvoerder zou vanuit Egypti sche stellingen het vuur geopend zijn op een Israëlische post. Het vuur werd van Israëlische zijdo beantwoord. ROME, 8 aprl! De secretaris-ge neraal van de V.N., Hammarskjoeld, die zaterdagavond in Rome is aange komen op weg naar het midden-oos ten, heeft generaal Burns, die toezicht noudt op het bestand in Palestina, ge adviseerd voorlopig in Jeruzalem te blijven. Het lag aanvankelijk in de be doeling, dat hü naar Rome zou komen voor een bespreking met Hammar skjoeld. Naar vernomen wordt zal de secre taris-generaal Rome maandagavond al verlaten. Hij gaat dan per vliegtuig naar Beiroet, de hoofdstad van Liba non. In de ochtend zal de paus hem in audiëntie ontvangen. NICOSIA, 7 april Twee Britse officieren zijn door een krijgsraad op Cyprus veroordeeld tot ontslag uit het leger. Zij werden schuldig bevonden aan mishandeling van een jonge Cy prioot en verstoring van de loop van het recht. Het vonnis moet nog door een hogere instantie bevestigd worden. De beschuldiging zei dat zij „overma tige ijver" betoond hadden bij het op sporen van verzetsleiders in de heu vels van Cyprus. Een jonge Cyprioot, die ervan verdacht werd lid Ie zijn van de verzetsorganisatie van Griekse Cyprioten, had verklaard door de bei de officieren tijdens een verhoor met een ketting geslagen en in het gezicht gestompt te zijn. DE BILT ZEGT» Wisselende bewolking DE BILT, 9 april. Slechts enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Een Egyptische woordvoerder maak te melding van een vuurgevecht bij Beit Hanoun. Dit artillerieduel zou vier uren geduurd hebben. Hier was van Israëlische zijde het vuur ge opend. Eerst hadden de Egyptena ren hierop niet gereageerd, maar la ter hadden zij de Israëlische post 't zwijgen opgelegd. Van slachtoffers was geen melding gemaakt. Van Israëlische militaire zijde werd bekendgemaakt dat in de Erez sector een vuurwisseling had plaats gehad. Ook in de Damrazone zouden gevech ten tussen de Egyptenaren en de Isra eliërs geleverd zijn. Een ander incident vond plaats op het meer van Galilea. Hier werd een Israëlische visser vanaf de Syrische kust beschoten. Ten noorden van Gaza drongen Egyptische commandotroepen acht ki lometer Israëlische gebied binnen. Er werd een huis met handgranaten aan gevallen. Een vrouw verloor hierbij 't leven terwijl twee anderen gewond werden. o AMSTERDAM, 7 april Een 59- jarige inwoonster van Amsterdam, P. van L. is vanavond, terwijl zij in haar woning aan de Weesperzijde een bad nam, overleden. Het straalkacheltje, waarvan zü bij het baden gebruik maakte, viel in de kuip en electrifi- ceerde het water. De vrouw moet on middellijk dood zijn geweest. ALGIERS, 8 april In Algerije hebben vrijdag en zaterdag zowel de Franse troepen als de opstandelingen zware verliezen geleden. In het Nementsgebergte zijn zater dag, naar men gelooft, twee Franse officieren en 22 manschappen gesneu veld bij een overval van circa 200 re bellen op een patrouille van het le ger, Vrijdag sneuvelden vijftig rebel len en vijf Franse militairen bij een treffen nabij Nedromah in West-Alge- rije. Bij andere gevechten zijn vrijdag 39 opstandelingen gesneuveld. Volgens latere berichten zijn vrü dagavond en zaterdagochtend bij Ne dromah 64 opstandelingen gesneuveld en 40 gewond. Aan Franse zijde vie len 7 doden en 5 gewonden. De afgelopen zondag hebben de Franse strijdkrachten in totaal 112 op standelingen gedood. De Fransen ver loren zeven man. Jongetje na aanrijding overleden 's-GRAVENHAGE 7 april Gister middag is in het ziekenhuis Westeinde te 's-GRAVENHAGE het 8-jarige jon getje J. L. K. overleden aan het let sel dat hij 's-middags bij een ongeval had opgelopen. De jongen kwam met enige vriend jes stoeiend uit een garage-ingang en liep de Sportlaan op tegen een voor bijrijdende auto, die bestuurd werd door de 54-jarige O.J.P. WENEN, 7 april „Er zal geen eer herstel zijn voor de voormalige secre taris-generaal der Tsjechoslowaakse communistische partij Rudolf Slansky en zijn elf medeplichtigen, die in 1952 werden terechtgesteld, omdat het grootste gedeelte der tegen hen uitge brachte beschuldigingen juist was", aldus heeft de Tsjechoslowaakse ge zant te Wenen zaterdag verklaard. Volgens waarnemers in Praag is in communistische kringen verklaard, dat Slansky als de „Tsjechische Beria" gekregen heeft wat hij verdiende. Niettemin acht men de beschuldiging van titoïsme die tegen Slansky was uitgebracht, als ongegrond en voorts betreurde men het, dat aan het proces tegen Slansky een antisemitische tint was gegeven. Bejaarde man in Utrecht verdronken UTRECHT, 8 april. De 62-jarige H. A. Wagenvoort uit Dventer, patiënt van het stads- en academisch zieken huis te Utreoht, is vanmorgen tijdens een korte wandeling in de Singelgracht nabij de Bartholomeusbrug geraakt en verdronken. Een stationsbeambte heeft de man uit het water gehaald en kunst matige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Bij een grote operatie tegen opstan delingen in Tunesië zijn in het gebied van Gafsa tot dusverre acht opstande lingen gedood en vier gevangen ge nomen. De strijd duurt nog voort. SOFIA, 8 april. Het centrale cömité van de Bulgaarse commu nistische partij heeft de eerste minister Foelko Tsjerwenkof gelaakt wegens het scheppen van een persoonsverheerlijking, die schadelijk is Voor de staat, aldus heeft het Bulgaarse persbureau zondag gemeld. Volgens een communiqué van de jongste vergadering van het cen trale comité, heeft de persoonsverheerlijking van Tsjerwenkof de tra ditionele en beproefde methoden van de Bulgaarse communistische partij en de democratie van de partijen en het collectieve leiderschap voor een groot deel naar de achtergrond gedrongen. Als gevolg van deze cultus werden eenzijdige besluiten genomen, die schade berokkenen aan het werk van partij en staat, zo zegt het communiqué van het centraal comité, dat de vorige week in Sofia is bijeengeweest. Bulgarije juicht de besluiten van het congres van de Sowjet-communis- tische partjj, waarin een einde werd gemaakt aan de persoonsverheerlijking van Stalin, van harte toe. Was er geen sprake geweest van persoonsverheerlijking van premier Tsjerwenkof dan zouden de succes sen van de Bulgaars communistische partij nog groter zijn geweest, zo meent het comité. DJAKARTA, 7 april 250 leden van de Iban Dajak stam, die in Se- rawak wonen, zijn de Indonesisch- Britse grens in Noord-Borneo overge stoken en hebben een aanval gedaan op de leden van dezelfde stam, die op Indonesisch grondgebied leven. Vol gens in Djakarta ontvangen berichten gebruikten de aanvallers geweren, echter blijkbaar alleen om hun slacht offers angst aan te jagen, want zij schoten alleen in de lucht. Met de be dreiging, dat zij met duizenden zou den terugkomen lieten zij hun stam genoten achter, na hen van 10.000 ru- piahs te hebben beroofd. Gevreesd wordt, dat de Indonesische Dajaks een tegenaanval zullen inzetten, indien de regering niet onmiddellijk maatrege len neemt. z le rij: W. van Belzen, L. de Nooier, B. Siereveld. 2e rijW. Meulmeester, H. Marijs en J. J. Schroevers. Achterste rij: J. Meerman, J. Schroe vers, C. Meerman, Joh. de Nooier en L. v. fl. Ketterij. Yoor verslag zie pag. 2. UITROEIING Het comité heeft zekere maatregelen uitgewerkt voor de definitieve uitroei ing van de persoonsverheerlijking in de partij en staat op de invoering van Leninistische beginselen in het party leven, van collectief leiderschap, de in stelling van de democratie tussen de partijen en kritiek en zelf-kritiek. Het plenum van het centrale comité aldus het communiqué, acht het nooc. zakeiyk de nodige maatregelen goed te keuren en de socialistische wettigheid in het land te versterken. Het heeft ook het politieke bureau opdracht ge geven, concrete voorstellen ter verbe tering het werk in de belangrijke sec toren van het Bulgaarse leven in de geest van de besluiten van het twintig ste congres van de Sowj et-Russische communistische party te bestuderen en geleidelik in het centrale comité naar voren te brengen waarby de uit voering ervan wordt beoogd. MOSKOU, 7 april. De Sow- jetrussische minister Malenkof, die een bezoek aan Groot-Brittannië heeft gebracht, is zaterdagmiddag met een Sowjet-straalpassagiers vliegtuig uit Londen te Moskou te ruggekeerd. De zeer goed geluimde Malen kof ontving verslaggevers in zijn vliegtuig en verhaalde hun het een en ander over zijn ervaringen in Engeland. Hy verklaarde buitengewoon inge nomen te zijn over zyn reis. „Het En gelse volk Is wonderbaarlijk. De warmte, waarmede ik werd verwel komd, vormt de prettigste herinnering aan myn bezoek", verklaarde hij. Hy was er zeker van dat ook Boel- ganin en Chroesjtsjef in Groot-Brit tannië op zeer aangename wijze zou den worden ontvangen. Malenkof werd op het vliegveld door zijn vrouw en dochter ontvangen Zijn vrouw plaagde hem ermede, dat hy op zijn reis door Britse meisjes was gekust. Malenkof: „Ik zal de foto's weg moe ten houden". Zijn vrouw: „Te laat, ik heb er al enkele van". Malenkof geraakte bijna in vervoe ring toen hij beschreef hoe hij ge durende zyn reis bevriend was ge worden met het Britse volk. «y vond iedereen en alles in Enge land „wonderbaariyk" en hy kon geen woord van kritiek vinden. Hy zei zelfs de gast van 'n aantal „ka pitalisten" te zijn geweest, „en ook door hen ben ik warm ontvangen". De Haarlemse bloembollenmeisjes, die een goodwill-reis door West-Duits- land maken, hebben o.a. een bezoek gebracht aan Frankfurt. Op de foto ziet men een viertal van deze dames die een gemotoriseerde verkeersagent decoreren met een.... narcis. KOETGENE, 7 april. In het kader van de adoptie is vanmiddag te Kortgene door de gemeente Arnhem een boomplantdag ge houden. Ter gelegenheid hiervan hebben leerlingen van de lagere school es- senbomen langs de Hoofdstraat ge plant. Vanaf de Openbaar Lagere school gingen de kinderen, vooraf gegaan door Kon Harmonie E.M. M. naar de muziektent waar na mens de burgerij gesproken werd door burgemeester A. A. Schuit terwijl wethouder Van BugenuM het woord voerde namens de in woners van Arnhem. Burgemeester Schuit deed o.m. een beroep op de jeugd en op de automo bilisten om de nieuwe beplanting te ontzien. Zowel van Kortgeense als van Arnhemse zyde werd de hoop uitge sproken dat de prettige verstandhou ding die tussen heide plaatsen bestaat tot in lengte van jaren mag biyven voortduren. Door vertegenwoordigers van beide gemeentebesturen, nl. wethouder V«|i Bugenum en de heer Frederiks, dir. van de plantsoendienst in Arnhem, en burgemeester Schuit en de wethou ders Bom en Maas, werd hierna ,al| symbool van vriendschap, een boom voor het gemeentehuis geplaatst. Hiwv by zong de schooljeugd een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd „boomplantlied". Na deze officiële plechtigheid vond de herbeplanting door de schoolkinda ren van de Hoofdstraat plaats. By iedere boom kwam een paal ta staan waaraan een plaatje is beves tigd met daarop de naam van het kina dat de boom plantte. Voorts werden nog diverse rozenenperken aangelegd, terwyi voor de Ned. Herv. Kerk hees ters werden geplant. Spaans-Marokkaanse verklaring ondertekend MADRID, 7 april. Zaterdagochtend om 6 uur is te Madrid een Spaans- Marokkaanse verklaring ondertekend, op grond waarvan het Spaanse pro tectoraat over Marokko, dat 44 jaar heeft geduurd, wordt afgeschaft en ge heel Marokko onafhankelijk wordt. Op 2 maart heeft de sultan van Marokko Sidl Mohammed hen Joessef, al een dergelijke overeenkomst met Frankrijk gesloten. De onafhankeiykheidsverklaring werd zaterdag kort na het aanbreken van de dag ondertekend na drie da gen van onderhandelingen tussen de legaties van vertegenwoordigers van generaal Franco en sultan Sidi Mo hammed ben Joessef. De tekst van de verklaring was van morgen om 02.30 uur gereed en werd vervolgens door de Marokkaanse de legatie per auto overgebracht naar de woning in een buitenwijk van Madrid waar de sultan was ondergebracht. Na dat de sultan zqn goedkeuring aan de verklaring had gehecht werd deze naar het Ministerie teruggebracht en ver volgens ondertekend door de Spaanse Minister van Buitenlandse Zaken en de Marokkaanse premier. ONAFHANKELIJK In de verklaring wordt onder meer gezegd dat de status van protectoraat, die sinds 1912 in Spaans Marokko be staat, niet langer met de werkebjk- UTRECHT, 7 april Vandaag om streeks 17.00 uur is, bq het vertrek uit Zevenbergen naar Roosendaal, een goederentrein met enige wagens ont spoord, waardoor een deel van de bo venleiding werd vernield. Beide spo ren tussen Lage Zwaluwe en Roosen daal werden versperd. De goederentrein was vertrokken van een zqspoor. Het schijnt dat aan de electrische wissel, waarlangs de trein naar het hoofdspoor geleid moest worden, iets heeft gehaperd, zodat twee wagens uit de rails liepen en met een mast van de bovenleiding in aan raking kwamen. De mast werd met 't betonblok, waarin hy bevestigd was, uit de grond gerukt. heid overeenstemt en dat de conven tie van Madrid van 27 november 1918 niet langer kan worden gebruikt ter regeling van de Spaans-Marokkaanse betrekkingen. Naar aanleiding daarvan erkent de Spaanse regering de onafhanke- Rjkheid van Marokko die is gepro clameerd door sultan Mohammed en tevens de volledige souvereiniteit van dat gebied met alle daaraan verbonden voordelen zoals het recht van Marokko op een eigen diploma tieke dienst en een eigen leger. Spanje verbindt zich de territoriale eenheid van het Marokkaanse rijk te eerbiedigen en de sultan, na onderlin ge overeenkomst, hulp te verlenen, in het bgzonder op het gebied van de buitenlandse betrekkingen en defensie. Het protokol voorziet tevens in Spaanse hulp bij de opbouw van een Marokkaans leger en bepaalt dat bur gers van beide landen geen papieren nodig hebben of formaliteiten zullen hebben te vervullen om zich van het ene naar het andere gebied te begeven. In de laatste clausule wordt ge zegd dat de Spaanse regering de be scherming van Marokkanen uit de Spaanse zone in het buitenland zal blijven verzorgen totdat de regering van de sultan deze verplichting over zal kunnen nemen. In antwoord op een uitnodiging van de regering van Saoedi-Arabië beeft de sultan van Marokko verklaard, dat hij een pelgrimstocht naar Mekka zal ondernemen zodra hij de taak van be vrijding en vereniging van Marokko volbracht zal hebben. Thans wordt be richt, dat de Marokkaanse vakvereni ging in een communique aan de pers bekend gemaakt heeft dat de staking die aanstaande maandag ingaat, voor alle Amerikaanse bases in Marokko geldt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1