unstveilmpn floreren Waar meisjes van'alle (huishoud) markten thuis zijn PUZZLE Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Duitsers weer kopers inplaats van verkopers Rode Kruis organiseert tentoonstelling van kindertekeningen UIT DE SCHRIFT JSAcmdende haAtm HELPT „BARTIMEUS" Sultan van Marokko in Madrid WAAR PRUIM EN PERZIK BLOEIEN Tentoonstelling over ontstaan van Zeeuwse spoorweg De pijn verdwijnt direct Een voorrecht dit werk te mogen leren! WITTE KRUIS 't Zeeuwsch Weekend Er worden goede prijzen gemaakt m de Westduiise Bondsrepubliek (Van onze Westduitse correspondent) HAMBURG, april. In de eerste jaren na de oorlog hebben heel wat Duitse kunstvoorwerpen de weg naar het buitenland gevonden. Vaak wer den zij verkocht tegen sigaretten en levensmiddelen. Na de geldsanering kwam hierin al spoedig verandering. Hetgeen werd verkocht, ging langs meer legale wegen en tegen reëele prijzen het land uit. In de afgelopen twee tot drie jaren treedt echter ook de Duitse verzamelaar weer als koper op. In- en uitvoer van kunstwerken houden elkaar byna in evenwicht en het- Seen aan waardevolle kunstwerken in Duitsland op de markt komt, blijft vele gevallen in het land of gaat tegen zeer hoge pryzen naar het buiten land. Van een aantal transacties biykt echter in het openbaar weinig, zoals b.v. van de verkoop van twee schilderijen van Van Gogh uit een collectie in Eberfeld naar Zwitserland voor honderdduizenden dollars. De kunstveilingen worden door tal rijke buitenlandse handelaren en ver zamelaars bezocht. De grootste vei lingfirma's op het gebied van moder ne kunst, Ketterer in Stuttgart en Lempertz op het gebied van antiek en oude schilderijen, waren de eerste, die er toe overgingen hun collecties aan te vullen door in het buitenland te kopen toen de buitenlandse kooplust steeg en het binnenlandse aanbod on voldoende bleek. In Keulen, Dussel- dorp en München werd hun voorbeeld weldra door schilderijenhandelaren gevolgd, die vooral in Frankrijk en Amerika kochten. Boek-antiquariaten zoals van dr. Karl in München en dr. Hauswedell in Hamburg kochten collecties in Scandi navië, Nederland, Zwitserland en vooral in Oostenrijk. Waar zy hun voor een deel op dundrukpapier ge drukte catalogi per luchtpost naar de Verenigde Staten en alle landen van Europa zenden, komt het vaak voor, Jat zojuist ingevoerde boeken en gra vures direct weer worden uitgevoerd. Antiquiteiten Voor antiquiteiten is de firma Ma- thias Lempertz in Keulen (Neumark) zeer bekend. Op de laatste veilin gen van deze firma werden verbazing wekkende prijzen betaald: 25.000 D.M. Voor een 18e eeuws zitgarnituur, 1300 Ï),M. voor twee Meissnervazen uit 735, 7000 D.M. voor een Neurenber fier madonna. Een kerk in Keulen kocht, ondanks sterke internationale concurrentie, een gotisch houten beeld houwwerk, tegen de som van 20.008 D.M., hiertoe in staat gesteld door gif ten van burgers uit het Rijnland. De Amerikaanse dichter Robert Frost, aan wie reeds viermaal een Pulitzerprijs Ook op antiekveilingen van Men- na in Keulen, Küppers in Bonn, van werd uitgereikt, zal de. perste zijn, die Artus in Frankfort, Weinmüller en Rüf in München komen telkens zeer interessante voorwerpen aan bod. Hier is de kans op vondsten veel groter dan in Keulen, waar de des kundigen uit de gehele wereld bij een komen. Voor oude boeken, oude gravures en ook nieuwe bibliofiele uitgaven en mappen kan men zich met Karl Fa- ber in München (Karolinenplatz) in verbinding stellen, een firma, die re gelmatig in het voor- en najaar vei lingen houdt en zorgvuldig bewerkte, rijk geïllustreerde catalogi uitgeeft. Op de november-veiling van deze firma kocht de Weense staatsbiblio theek voor 8700 D.M. een kostbaar Maagdeburger missaal, een druk vóór 1500 met mooie houtsneden, alsmede een manuscriptblad van het „kwar tet in d-moll van Hugo Wolf voor 0800 D.M. Proefdrukken van houtsne den van Dürer van diens Maria-cyclus liepen op tot 590 D.M. In de moderne afdeling werd voor een litografie van jplcasso, diens beroemde „vredesduif", 1150 D.M. betaald. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 vogel, 5 steen, 7 als dons, 11 salaris, 12 uitroep, 13 uitroep, 15 voeg woord, 16 rietveld, 17 groot onheil, 19 rivier in Schotland, 20 naakt, 21 metaal, 23 bestaat, 24 uitroep, 25 boom, 26 vrucht, 28 dichtbij, 29 bijdehand. Verticaal: 2 in het jaar onzes Heren, 3 met gras begroeid duin, 4 lekkernijen, 5 deel van het gelaat, 6 landbouwgereed schap. 8 hemellichaam, 9 model, 10 heng selmandje, 12 in, 14 dier, 16 paardenvoer, 18 advocaat, 19 dokter, 21 deel van een schip, 22 naaldboom, 24 haag, 26 Chin, maat. 27 zangnoot. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 onwillig, 9 mores, 10 om, 12 d.d., 13 eerst, 15 ver, 16 riet, 18 M.O., 19 men, 20 medoc, 21 ar, 22 aar, 23 N.H., 24 haast, 26 luister. Verticaal: 2 N.M., 3 woest, 4 ir., 5 leg, 6 L.S., 7 gedrocht, 8 voerman, 11 meier, 12 demon, 14 ren, 17 werst, 20 maas, 22 aai, 24 hu, 25 te. Atlas van Blaeu: 4800 DM Op de laatste veiling van het anti quariaat Dr. HanswedeU in Hamburg kwamen behalve boeken en gTafische kunst ook Oostaziatische houtsneden en kunstvoorwerpen onder de hamer. Voor werk van Kandinsky 52000 mark Een atlas van Blaeu uit 1618 met vele honderden gekleurde kaarten bracht 4800 D.M. op; het manuscript van een door Goethe geschreven gedicht 1550 D.M.; een bronzen beeld van Mallliol 2800 D.M.; een staande Boeddha 3000 D.M. De oude Berlijnse firma Stargardt, die thans in Marburg is gevestigd, heeft zich op autografen gespecialiseerd. Op de drukbezochte vorige veiling bracht een brief van Goethe 1400 D.M. op, een brief van Schiller ging voor 1710 D.M., een brief van Schopenhauer voor 440 D.M. en een manuscript van de Franse geleerde Pasteur voor 020 D.M. van de hand. Hier boden vooral be kende Zwitserse verzamelaars hard op tegen bekende Duitse bibliotheken en het Schiller-archief in Marbach. Moderne kunst In Keulen, Düsseldorp en München is de markt voor moderne kunst het beste. De belangrijkste veilingen op dit gebied vinden echter al jarenlang in Stuttgart bij Ketterer plaats. De veiling van de verzameling Walden, In het najaar van 1954, was niet al leen door de hoge prijzen die er wer den betaald een sensatie. Het portret, dat Kokoschka van Herwarth Walden schilderde, bracht 5700 D.M. op en ook de werken van Chagall en Franz Mare gingen voor hoge prijzen van de hand. Kort geleden werd aldaar voor een vroeg abstract werk van Kandinsky 52.000 D.M., voor een stil leven van James Ensor 20.000 D.M., voor een aquarel van Paul Klee, de „Gele man" 11.000 D.M., voor een vroeg werk van Beckmann 9000 D.M. en voor de lithografieënreeks van Toulouse-Lautrec „Elles" 11.500 D.M. neergeteld. De Duitse kunstmarkt is weer een belangrijke pijler van de Europese kunstmarkt. De gestegen Duitse bin nenlandse koopkracht doet zich ook In Amerika voelen. Daar wordt veel mo derne kunst voor uitvoer naar Duits land gekocht, o.m. werken van de In New York overleden Max Beckmann, die direct door Duitse musea en ver zamelaars worden aangekocht. Het internationale Rode Kruis heeft in New York een tentoonstelling georgani seerd van kindertekeningen uit alle de len van de wereld mét het doel het on derling begrip en de vriendschappelijke betrekkingen tussen de kinderen uit ver schillende landen te bevorderen. De ten toonstelling zal na New York nog ln di verse andere steden worden gehouden. Zij omvat het werk van kinderen uit ver schillende Europese landen, Afrika, Azië, Canada en de Ver. Staten. Ingezonden Mededeling (Adv.) Chr Blindeninstituut Zeist STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 314 5 4 De ambassadeur van Spanje in Neder land, de Hertog van Baena, heeft in het Rotterdams Museum Boymans een ten toonstelling geopend van werken van de 18-eeuwse schilder Francisco Goya. De expositie bestaat uit 110 tekeningen en 40 etsen en lithografieën en kwam tot stand met medewerking van de Spaanse regering. De bibliotheek van de Columbia uni versiteit is in bezit gekomen van een ver zameling handschriften en andere per soonlijke bezittingen van de overleden fi losoof George Santayana. Verschillende daarvan zijn nog niet eerder gepubli ceerd, o.a. het vijfde deel van de auto biografie van deze Amerikaanse, in Spanje geboren filosoof, alsmede enkele gedichten. „En zij zeiden tot elkander: Was ons hart niet brandende in ons terwijl Hij onderweg tot ons sprak en ons de 'Schriften opende?" Lucas 24 32. Die beide mannen, die daar op die avond van de dag, dat de Here Jezus opstaat, van Jeruzalem naar Emmaüs gaan, hebben de beste Paaspreek gehoord, die maar mogelijk is: de prediking van de Here Jezus zelf. En als ze er later over napraten, dan weten ze nog hoe ze innerlijk in brand raakten, hoe er een gloed in hen ontstond, toen Hü hun de Schriften verklaarde. Brandende harten! Hoe krijgt u die? Als u heel nederig en eenvoudig luistert naar de Schriften. Want de Here Jezus heeft beloofd, dat Hij dan Zichzelf uit die Schriften nog weer aan u vertonen wil. Dat het dan weer allemaal werkelijkheid voor u worden zal wat van Hem „geschreven wordt. Brandende harten! Wij hebben veel meer last van koude harten. En van hete hoofden. Dat komt, omdat we teveel naar onszelf luisteren en teveel vechten voor onze eigen meningen. Maar als Christus het te zeggen krijgt in ons leven, dan blijven de hoofden koel, maar dan wordt ons hart warm. Dan komt er grote liefde tot Hem. En dan kunnen wij niet nalaten ook anderen ervoor warm te maken. Wij willen dan, dat ook anderen het gaan zien. En die gloed der liefde kan God gebruiken om ook het koude hart van ander en in vlam te zetten voor Hem. de onlangs Ingestelde universlteitspen- ning in ontvangst zal nemen. De bronzen medaille, die voortaan elk jaar aan bij zonder verdienstelijke personen zal wor den uitgereikt, zal aan Frost ter hand ge steld worden door Thomas Clark Pol lock, rector van het Washingtonse Square College of Arts and Science. U/ ie, zoals leden en belangstellenden van de afd. Walcheren van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouui en Plant kunde, het voorrecht hebben dezer dagen in de kassen van de kwe kerij ,,'t Hiemke" aan de Koudekerkseweg de bruidstooi van perzik en pruim te mogen zien, komt daar niet alleen onder de indruk van de ze lente-uitbarsting, maar voelt tevens, dat dit alles ook een bewijs is, dat vakmanschap en -liefde hier hand aan hand gaan. Wat de heer J. L. Dop met de in 1948 als één jarige oculatie, geplan te exemplaren bereikt heeft, is wel zeer bij zonder. Na drie jaar konden de eerste vruch ten geplukt worden. Door „vroege" en „late" soor ten kan men er nu van eind juni tot eind sep tember perziken oogsten. Al heeft bij de perzik zelfbestuiving plaats, de daarvoor speciaal in de kas geplaatste bijen, hel pen ijverig mee, dat de zo gewenste bevruchting tot stand komt. De le- vendig-roze gekleurde bloemen werden druk bezocht. Tussen al de soorten met mooie na men staat ook nog een naamloze, die echter ln niets van de andere te onderscheiden is. Toch is dit een zeer merkwaar dige, want dit is een vondeling uit de Apel- doornse bossen! De over plaatsing verliep goed en uit de groei blijkt, dat er geen heimwee is naar de geboortestreek. een goede sortering van De vrucht is van goede kwaliteit en gaat dit jaar voor de tweede maal naar de keuring. Wan neer het resultaat even goed is als bij de eerste opzending en de boom ook aan alle eisen blijkt te voldoen, mag de heer Dop hem een naam ge ven. Nog,nuttiger dan bij de levendig-roze perzik- bloemen is het werk van de bijen bij de bloeiende pruimen. Want die heb ben kruisbestuiving no dig. Daarvoor werden er ook enkele bomen met voor dat doel speciaal goede eigenschappen tussen de anderen ge plant. Ze hadden allen de witte bloesem, als 'n cape van luchtig kant werk, losjes omgehan gen. Toon de Nederlandse Spoorwegen de provinciale bibliotheek te Mid delburg medewerking vroegen om trent het verstrekken va"n gegevens over het ontstaan van de Zeeuwse spoorweg voor het inrichten van een expositie op de Miniatuur Walcheren, bleek het, dat men nog over een schat van brochures en krantenknipsels be schikte die voornamelijk handelen over pro en contra van de Zeeuwse lijn. Het was uiteraard onmogelijk dit alles op de Miniatuur onder te bren gen. Hier heeft men het beperkt tot een aantrekkelijk extract. De bibliothecaris, de heer H. Pie- ters, heeft toen het initiatief genomen om met het beschikbare materiaal een expositie in te richten in de zalen van de provinciale bibliotheek. De expo sitie zal tegelijk met de Miniatuur op 27 april a.s. worden geopend. Zij zal tot 16 mei duren. De tentoonstelling zal dus brochures, knipsels en tijd schriften omvatten, die handelen over de spoorweg en verschenen tussen de jaren 1846 en 1873, het jaar van de opening van,de lijn tot en met Vlis- singen. Na de Zeeuwse spoorweg zal er in de provinciale bibliotheek een exposi tie worden ingericht van reproducties van Rembrandt. Ingezonden Mededeling (Adv.) Generaal Franco (rechts) heet op een hartelijke manier de Sultan van Ma rokko welkom na diens aankomst op het vliegveld van Madrid voor een be zoek aan Spanje. De Sultan reisde in een Superconstellation, die door de Spaanse regering ter beschikking was gesteld. Doel van het bezoek zijn be sprekingen tussen beide staatslieden over de erkenning van de Marokkaan se onafhankelijkheid door Spanje. Toch uH een klas Deze keer niet een praatje „Uit mijn klas", al komt er dan nu een. waar verhaal uit een klas. Maar nu heb ik eens echt een dag in de schoolbanken gezeten. Nee, nu zeg ik toch niet helemaal naar waarheid, want ik heb één dag in ruim één uur doorleefd. Dat klinkt een beetje raadselachtig en daarom haast ik me de juiste toedracht te vertellen. Vorige week een avond op stap geweest en wel naar Middelburg, waar de christelijke landbouwhuishoudschool haar jaarlijkse ouder avond hield. Op die éne avond konden wij per film een hele schooldag meemaken. Ik ga rondweg bekennen, dat ik van die film genoten heb. Het is prachtig te zien, dat zo'n heel span levenslustige kwieke meisjes zich zo overgegeven aan hun werk wijden en dat dit werk nu juist van huishoudelijke aard is, iets wat in deze tijd nu juist niet een teveel aan waardering geniet. Wat is alle werk mooi, als je het met heel je hart doet. Op zo'n schooldag is het de concierge, die met zijn voorspel de dag opent, want hij zorgt, in de winter, dat alles lekker warm is en dat de bevoorrading voor de verschillende „takken van dienst" op peil is. Zo nodig sjouwt hij zelf wat aan en verder zagen we, dat de melkboer zijn aandeel netjes „thuis" bracht. Er ging rondom me een gefluister op, waaruit te bemerken viel, dat deze leverancier voor velen geen onbekende was. Als dit voor spel klaar ls, zingt de concierge een an der lied, want dan luidt hij de bel over het bolwerk met zulk een gebiedende klank, dat ieder naar boven rent de school in. En toen we zover waren, zal wel meni ge moeder de hals gestrekt hebben om toch eens goed te zien of ze haar meiske herkende in die wriemelende hoop. We hebben alle lessen meegemaakt en het zou wel deze hele pagina vergen, als ik van die alle wat vertellen wilde. BABYVERZORGING Het zou wel prettig zijn, omdat er zo veel goeds van te zeggen valt, maar ik beperk me maar tot een onderdeel, om dat het waarschijnlijk niet zo bekend is, dat de meisjes ook hierin les krijgen. Dat ze op school goed leren naaien, koken, wassen, strijken, en het schoonhouden van het huis, ls wel bekend en ook, dat het 'algemeen vormend onderwijs niet vergeten wordt weten we wel, maar dat ze ook leren hoe ze met babies moeten omgaan zal niet iedereen weten. De ba by was nu weliswaar een grote pop, doch de behandeling was „echt". Met zulke behoedzame gebaren werd de „baby" ge keerd en gewenteld, tot alle hoekjes en holletjes gezeept en gewassen waren. Zesde jaargang fleuriger gewaad dilmaal historisch georiënteerd wanneer U Witte Krulspoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. 'A Ooft ln tablet en cachet-vorm De dienst van 's rijks verspreide kunstvoorwerpen zal voor de natio nale tentoonstelling „Kunstenaars her denken 5 mei", welke van 7 april tot 6 Mei .in het Museum Boymans te Rot terdam wordt gehouden, in bruikleen- afstaan Hendriks dubbelportret. Voor een in mei en juni a.s. in het „Kunsthaus" te Zürich te houden ten toonstelling zal deze dienst in bruik leen afstaan het schilderij van Jan Het Zeeuws Tijdschrift is zijn zesde jaargang begonnen met een fleurige omslag, die het uiterlijk aanzien ervan ten goede komt. De inhoud is ook nu weer verzorgd en ditmaal historisch ge oriënteerd. De redactie kijkt op de eerste pagina om naar vijf Jaar gangen en ziet in de financiële steun van de provincie „een motie van vertrouwen in haar aandeel de interne binding in Zeeland hechter te maken". Er wordt aan gekondigd, dat de redactie bin nenkort zal bijeenkomen om com mentaar te leveren op de opmer kingen, welke bij de voorlopige beschouwingen in de provinciale gtaten zijn geleverd en die haar en vele lezers onbegrijpelijk voorko men. Dat commentaar zal naar wij aannemen wel in de kolommen van het Zeeuws Tijdschrift wor den afgedrukt. Verder dit moeten wij nog wel even uit het inleidend woord citeren zal de redactie voortgaan op de in geslagen weg, maar geen concessies doen in de richting van een ver-gaan- 'de popularisering van het tijdschrift. Er is een geleidelijke daling van het aantal historische bijdragen ,en een stijgend aandeel van de actuele proble matiek, terwijl regionaal gezien er een sterke toeneming is van het 'alge meen Zeeuwse aspect. Het eerste nummer zal de uitzonde ring vormen, die de regel van „minder eschiedenis, meer actualiteit" moet evestigen. Hetgeen wij overigens bij wijze van uitzondering volstrekt niet betreuren! Het tijdschrift biedt diver se actuele facetten en zeker is dat het Drs. M. C. Verburg over „Zeeland eco- nomisch-geografisch beschouwd". Welhaast alle Zeeuwse bestaans- bronnen passeren daarin de revue en als zodanig vormt dit artikel een wel kome en gemakkelijk te raadplegen samenvatting van Zeelands economi sche structuur. Het was ons b.v. niet bekend, dat Zeeland ln 1953 is omgeslagen van landbouw- naar industriegewest. Met de cijfers toont Drs. Verburg dit aan. Een stille stad De archivaris van Vlissingen, Mr. W. de Bruine, beschrijft onder de titel Redactie gaat commentaar leveren op „onbegrijpelijke" opmerkingen van Mostaert „Een episode uit de verove- geval met het wel gedocumenteerde ring van Amerika". en overzichtelijke beginartikel van „Een stille stad met stille straten" het economisch leven van Vlissingen in de 18e eeuw. Hij kon dit doen aan de hand van notities van een (onbe kende) en sterk kritisch ingestelde tijdgenoot, die misschien wel eens wat overdreven een sombere, maar realistische kijk geeft op het leven in de Scheldestad, die toen één der ern stigste dieptepunten in haar geschie denis beleefde. Dr. J. van Ham geeft belangwekkende bijzonderheden over het leven en het werk van Ds. K. R. Pekelharing, van 1849 tot 1885 Doops gezind predikant te Middelburg, die een vriend was van de bekends pre dikant-dichter De Genestet, uit wiens brieven aan de Middelburgse dominee de schrijver kon putten. De heer A. Tutein Nolthenius uit Delft stond een bijdrage af over de ge tijmolens in Nederland. Ook Zeeland heeft er verschillende gehad. Het ls een interessante verhandeling over een on derwerp, waarvan slechts weinigen iets zullen afweten. Ingezonden Mededeling (adv.) Ganzepoortitraat 3 Goaf Merkwaardig, dat dit deze nog zo jonga meisjes al io goed en toch zo voorzich tig afgaat. Een moeder, die naast me zat, merkte dan ook terecht tegen me op, dat Je zo goed kan zien, dat dit bij ons vrou wen hoort. NAAR DE REGELEN DER „KUNST" We hebben de baby keurig zien aan kleden, geheel volgens de regelen van da „kunst", of liever, volgens de juiste op vattingen van hygiëne en gezondheids leer. Natuurlijk had slechts één meisje da beurt om dit werk te doen, doch eau groepje klasgenoten zagen we vol aan dacht toekijken. Tenslotte zagen we ook dat baby naar het wiegje werd gebracht, de kruik werd nog even gecontroleerd en toen werd de kleine „schat" lekker toegestopt, weer op zo'n echt moederlijke manier. Je kon zo maar zien, al was het dan op de film, daf dit wel een lesuurtje was, dat niemand graag zou willen overslaan. Wat een voorrecht voor een moedor, die reeds zo'n grote dochter heeft, dei ze de huishoudschool bezoekt en die toch nog zo'n pril hummeltje in de wieg heeft. Je hoeft dan geen angstig hart te hebben, als je de jongste sohat eens even aan de zorgen van de oudste moet overlaten. En ik vermoed, dat menig oudere, net als ik, ook wel wat geleerd heeft van de les over het opmaken van een bed waar op sen zieke ligt. Ja, we hebben een hele schooldag met elkaar mee beleefd, een gymnastiek en zangles niet te vergeten. De directrice vertelde na afloop van de film welke mogelijkheden de christe lijke landbouwhuishoudschool biedt. De primaire opleiding, waar de meisjes van twaalf jaar naar toe kunnen, zal wel de meeste leerlingen tellen, maar ook voor verder leren op dit gebied is, na de pri maire opleiding, gelegenheid om het di ploma „assistente in de huishouding" te verwerven. (Vervolg op pag. 11). Dr. P. J. Meertens wijdt een artikel aan de in 1851 in Middelburg geboren Henri Eduard Beunke oftewel „Heins, de Zeeuwse dorpsverteller", die het bracht tot hoofdingenieur by de Spoorwegen. Dr. Meertens beschrijft het merkwaardige leven van deze man, die talrijke vaak zeer geslaagde schetsen over het leven op Walcheren heeft geschreven en wiens werk naar het oordeel van Dr. Meertens ook nu nog belangstelling zou wekken. Drs. Louis Lockefeer bespreekt in zijn kroniek enkele Zeeuwse toneel perikelen en komt tot de conclusie, dat in onze provincie beroepstoneel als import en amateurtoneel als vrucht van eigen bodem, naast elkaar kunnen bestaan, als er maar gestreefd wordt naar het beste. Drs. Verburg geeft nog een korte samenvatting van het E.T.I.- rapport over het onderzoek naar de capaciteit der Zeeuwse aannemersbe drijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9