Pbo imoet een levend positief gewaardeerd begrip worden „Vliegende" krijgsraden in Argentinië Peking weigert deelneming aan handelsconferentie Geen reden tot ontevredenheid na 6 jaar Gevaren van de welvaart Generaal Gruenther deed West-Europa opschrikken liesluit na ontdekking van komplot Mikojan naar Peking vertrokken Japan vraagt schadevrijwaring Zuurstofcylinder de lucht in Veel rumoer rond omstreden verklaring Omdat nationalisten aanwezig zijn Serof niet naar Groot-Brittannie Auto botste tegen hangers van brug Zaterdag 7 april 1956. ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina 3 jüI" v Minister de Bruijn sprak in Groningen 's-GRAVENHAGE, 6 april. „Het is mijn vaste overtuiging, dat de PBO, wil zij tot volle wasdom kunnen komen en werkelijk vrucht dragend zijn, een levend, positief gewaardeerd begrip dient te wor den bij allen, die er direct of indirect bij betrokken zijn". Aldus sprak de minister voor de PBO, de heer A. C. de Bruyn, vandaag voor de Commerciële Club te Groningen. De minister wees er voorts op, dat wanneer de bedrijfsorganen niet gevoed worden door krachten, die hun oorsprong vinden in de overtuiging van de individuele bedrijfs- genoten, er bloedarme organen zullen ontstaan, die in plaats van nut voor he economische en sociale leven te scheppen, een last voor onze volkshuishouding betekenen. Onlangs zaten wij in een kleine vriendenkring te praten over de dingen van alle dag. Hoewel het weer buiten daar nu nog niet bepaald toe uitlokte het had pas gehageld en ook wat gesneeuwd kwam het ge sprek op een gegeven ogenblik toch op de aanstaande vakantie. Grote en grootse plannen werden ten beste ge geven en een enkele schuchtere en be dachtzame tegenwerking van huis- vrouwelijke zijde werd vlot weerlegd. De zaken gaan immers zo goed en er is toch die extra vakantie-toeslag be nevens een uitkering ineens van drie procent over verleden jaar! Hoog steeg de geestdrift; wat zou je je daar al niet allemaal mee kunnen doen? iJitgebreide berekeningen wer den gemaakt: zoveel voor kleren, zo veel vo reizen, zoveel voor dit en zoveel voor dat. Tot het hele te ver wachten bedrag schoon was opgedeeld. „En de Kerk, hoe staat het daarmee? Hebben jullie daar wel aan gedacht in jullie becijferingen?", zo klonk het plotseling vragend en tegelijkertijd wat verm i .nd ttit da mono van een onzer. Een diep- s.-ite vie, in. E.. na enig stilzwijgen sprak de felste rekenaar en verdeler onder ons beschaamd: „Om de waarheid te zeggen, daar had ik helemaal niet aan gedacht, maar gelijk heb je. We zullen van voren aan moe ten beginnen. Met dan eerst de Kerk". Het gereken begon weer, bedaarder en nu met een radicaal ander uitgangs punt. Bij het naar huis gaan sloeg onze gastheer de spijker op de kop met zijn: „Het is maar goed, dat we hier van avond met elkaar hebben gepraat. Want anders,..,' Dit op zichzelf kleine, maar daarom niet onbelangrijke voorval geeft stof te over tot nadenken en bezinning. Dat de welvaart in ons land toeneemfis 'n zaak, waar wij niet dankbaar genoeg voor kunnen zijn. Maar er schuilen ook grote gevaren in. Het grootste gevaar is wel, dat wij het als vanzelfsprekend ons toekomend gaan beschouwen, ja als verdienste. En volstrekt dreigen te vergeten, dat het onze Schepper en Onderhouder in de hemel is, Die ons dit alles geeft. Met als schier onaf wendbaar gevolg, dat wij op het stuk van de dankbaarheid hopeloos tekort schieten en onze plicht in Kerk, staat en maatschappij verzaken. Een ander groot gevaar is, dat wie meer krijgt veelal nog meer wil heb ben. Er ontstaat een stemming van „het kan niet op" en „laten wij zorgen toch vooral goed aan onze trek te ko men". Een stemming, die wij op het ogenblik in toenemende mate onder alle bevolkingsgroepen aantreffen. Een ieder is zichzelf het naaste en schending van het tiende gebod is aan de orde van de dag, vaak zonder dat men dit beseft. Een derde groot gevaar is, dat wij dreigen te vergeten dat niet allen in gelijke mate in de toenemende wel vaart delen. En dat daarom offers moe ten worden gevraagd en gebracht om der wille van hen, die door allerlei omstandigheden buiten hun wil achter bleven en achterblijven. Niet de ik zucht maar het grote gebod der naas tenliefde dient in deze het laatste en beslis--? woord te hebben. Stellig: welvaart is een grote zegen- gave, maar kan tegelijkertijd een groot gevaar betekenen. Zo goed als armoe de een nog wel eens onvoldoend on derkend sluipend gevaar met zich brengt. Steeds zullen wij ons duidelijk voor ogen moeten stellen, dat het ma teriële een scherp, tweesnijdend zwaard is. En daarnaar moeten han delen! Zonder brood of met te weinig brood naar de mens gesproken geen leven, maar ook van brood alléén zal de mens niet leven. Telkenmale houdt de Schrif ons dit voor. En niemand kan zich hier aan onttrekken: noch oud, noch jong, noch vrouw, noch man, noch ondernemer, noch arbeider, noch land bouwer, noch middenstander, noch ambtenaar, noch intellectueel. Wat baat liet, zo wij de wereld wonnen, maar schade leden aan onze ziel? Zeker, het is óók onze geenszins ge ring te achten opdracht in dit leven om te arbeiden en onze volle krachten verder te ontplooien. En het is plicht de onder Gods zegen uit deze geza menlijke arbeid en krachtsontplooiing voortkomende welvaart naar waarlijk christelijke maatstaven aan allen ten goede te doen komen. Daar mankeert ook bepaald nog wel iets aan, waar over zo het een en ander zou zijn te zeggen. Maar dat moet hand in hand fan met een onomwonden wijzen op te nu zo duidelijk aanwezige gevaren er welvaart! Prof. Dr. J. J. de Jong. De meerderheid van het Nederland se volk heeft, zo vervolgde de minis ter, aan handhaving van een onder nemingsgewijs georganiseerde maat schappijstructuur de voorkeur ge geven. Dit houdt in, dat de beslissin gen op economisch gebied primair worden genomen in de ondernemin gen. Spreker dacht daarbij aan de ge meenschappelijke inspanningen op" het gebied van verhoging van de pro- duktiviteit, de samenwerking op het gebied van de uitvoer, gemeenschap pelijke technische en economische en economische research., activiteiten op het gebied van voorlichting en vakopleiding e.d., maar ook op ge vallen, waarin een gezonde concur rentie in de bedrijfstak wordt door kruist, doordat bepaalde ondernemin gen de hand lichten met de kwaliteit, de verpakking of de behandeling van de te leveren produkten, waardoor schade aan de gehele bedrijfstak wordt toegebracht. Ook kan onvoldoenue vaxxennis of gebrek aan bedrijfseconomisch inzicht van bepaalde ondernemers marktverstorend werken. Weliswaar straft bij voldoende concurrentie dit kwaad zichzelf, doch intussen kan grote en blijvende schade wor den toegebracht. De vraag rijst, welke organen van het bedrijfsleven het meest geëigend zijn eventueel regelend op te treden. GEEN GARANTIES. De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie heeft allerminst ten doel de ondernemers een inkomen en abso lute bestaanszekerheid te waarborgen, al zal zij tegen gevaren van buitenaf bijv. tegen abnormaal lage prijzen of andere vormen van oneerlijke mede dinging een zekere bescherming kun nen bieden. Zelfs in de agrarische sector, waar de grootste bevoegd heden tot ingrijpen in het markt mechanisme zijn toegekend, omvatten deze bevoegdheden niet zonder meer ie regeling van de prijzen. En wanneer op het gebied van de prijsvorming wordt ingegrepen, geeft men zoveel mogelijk de voorkeur aan de indirecte methode, waarbij mende marktprijs zelf door vraag en aan bod laat bepalen. Met deze politiek wordt slechts beoogd tijdelijke markt verstorende invloeden, die tot een min of meer langdurige verliesgeven de situatie in een bedrijfstak aanlei ding geven, te corrigeren. Buiten de agrarische sector zijn tot dusverre in het geheel geen bevoegd heden gegeven om prijzen vast te stel len. Wel is in enkele gevallen de be voegdheid verleend om verkoop be neden de kosten van het eigen bedrijf tegen te gaan door middel van cal culatievoorschriften. BALANS. Als men de balans opmaakt, kan men, aldus de minister, de tot dus verre aan bedrijfslichamen toege kende bevoegdheden op economisch gebied in hoofdzaak indelen in vier groepen: 1. Marktordenende bevoegdheden, die èn de vestiging èn de in- en uit voer èn als regel ook de marktprij zen echter vrij moeten laten, maar overigens diep kunnen ingrijpen. Hier toe zou men tevens kunnen rekenen een niet zo diepingrijpende bevoegd heid als die tot regeling van leve- rings- en betalingsvoorwaarden, die ook wel aan bedrijfschappen worden toegekend. 2. Maatregelen ter bevordering van een ordelijk economisch verkeer, d.w. z. van een economisch verkeer, dat 'n gezonde ontplooiing van de bedrijvig heid bevordert en produktiviteit- en prestatieverhogend werkt. Vele be voegdheden, toegekend aan midden standsbedrijfschappen kunnen onder dit begrip worden gebracht. Voorbeel den zijn de reeds vermelde bevoegd heid om een calculatieschema voor te schrijven, teneinde verkoop beneden de kosten van het eigen bedrijf tegen te gaan. De bevoegdheid om toepassing van het cadeaustelsel in een bedrijfstak t< regelen of in te perken. De aanduiding van aangeboden got deren of diensten. De hoedanigheid van te verrichten bewerkingen. Het beperken van bepaalde kortin gen, die geen zakelijk verband houden met de geleverd prestatie. De administratie der ondernemin gen. 3. Maatregelen ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening, bijv. eisen op het punt van de bedrijfsin richting in de voedingsmiddelenhan del. 4. Maatregelen ter fysieke bescher ming van produkten (bijv. de bestrij ding van ziekten, van bosbrand e.d.). Wanneer wij thans na 6 jaar PBO de balans opmaken, dan mo gen wij over de ontwikkeling niet ontevreden zijn. Voor de verdere uitbouw zijn van groot belang de ervaringen, die thans worden op gedaan. Daarbij dient men oog te hebben voor de kinderziekten, die aan nieuwe organen steeds inhe rent zijn. Doch men dient ander zijds te beseffen, dat de PBO al- leeen tot leven kan komen, wan neer haar nut in de praktijk kan worden aangetoond. Ingezonden Mededeling (adv.) Koning van Libië wenst Amerikaanse bemiddeling in Algerië TRIPOLI, 6 april. Van officiële zjjde wordt vernomen, dat Koning Idris van Libië tegenover de Ameri kaanse ambassadeur in het land de wens te kennen heeft gegeven, dat de Amerikaanse president zijn bemidde ling verleent inzake de kwestie-Al- gerië. Veroordelingen als In tijd van oorlog BUENOS AIRES, 6 april. (AFP) De Argentijnse regering heeft een besluit opgesteld, waarin wordt bepaald, dat iedere militair, die aanzet tot opstand, deelneemt aan een samenzwering of onder gronds bedrijvig is, te velde door een krijgsraad zal worden berecht, het geen zal geschieden aan de hand van het in oorlogstijd gel dende militaire reglement. De regering is voornemens perma nente krijgsraden samen te stellen, die zich, op aanwijzing van de president of één der ministers voor de strijd krachten, door geheel Argentinië zul len verplaatsen. De regering heeft tot het boven staande besloten na de ontdekking van een uitgebreide ondergrondse Peronistische organisatie te Mendoza, die officieren en onder-officieren on der haar leden telde en zich toelegde op het saboteren van verbindingswe gen en het aanzetten van de garni zoenen in de provincie Mendoza tot op stand. MAATREGELEN TEGEN GENERAALS. l»e huidige, onbevredigende gang van zaken in het Argentijnse leger is ook tot uiting gekomen in de regerings maatregelen tegen twee populaire be velhebbers, de generaals Euardo Seno- rans en Leon Bengoa. Eerstgenoemde heeft zestig dagen arrest gekregen, opgelegd i.v.m. een toespraak, die hij had gehouden by de teraardebestelling van generaal Lo- nardi, de „man, die Peron verdreef". Aan generaal Bengoa, onder de re- gering-Lonardi ministers voor het le ger, is voor tien maanden de provin cie Chubut, 1200 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, als verblijfplaats aangewezen. HONGKONG, 6 april, Radio- Hanoi meldt dat de eerste Sowjet- Russische vice-premier Mikojan, die een bezoek aan (communistisch) Noord-Vietnam heeft gebracht, vrij dag, uitgeleide gedaan door de pre mier, de opperbevelhebber van het Noordvietnamese leger, talrijke an- kere Noordvietnamese burgerlijke en militaire autoriteiten en vijfduizend belangstellenden, per vliegtuig voor een officieel bezoek aan Peking is ver trokken. TOKIO, 6 april. Japan heeft Groot-Brittannia om vrijwaring ver zocht van eventuele beschadiging van Japanse bezittingen door de atoomwa- penproeven, die de Engelsen op het eiland Montebello, nabij de Australi sche kust, gaan nemen, aldus heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekend gemaakt. Hieraan wordt toegevoegd, dat het Britse ministerie van marine vier de zer heeft geantwoord dat alle voor zorgsmaatregelen zijn getroffen, om ongelukken te voorkomen. Bestolen moede ijc schadeloos gestelo' ROTTERDAM, 6 april. Hei 40-jarige vrouwtje uit Rotter dam-Zuid, van wie men enige weken geleden het pensioentje had gestolen, is door giften van het publiek volkomen schadeloos gesteld. Zoals bekend had ze aan het postkantoor haar pensioentje afgehaald en daarna wat bood schappen gedaan. Toen ze thuis kwam miste zij haar tasje met wat er van het geld over was, een bedrag van f 187.50. 's Avonds werd er bij haar gebeld, en aan de deurknop bleek het tasje te hangen. In plaats van het geld zat er een briefje in met de vol gende inhoud: „Lief moedertje, ik heb voor een ziekelijk iemand te zorgen en nu heb ik de tas teruggebracht, maar het geld heb ik behouden. God vergeve mijn daad en laten we het nu zo hou den". Spoedig bleek, dat het publiek met het lot van het moedertje begaan was. Verschillende giften kwamen bij de politie binnen. Een bloemenkoopman schonk 10, een kerkelijk bureau stortte een bedrag van f43.50, een onbeken de zond aan een Rotterdams dag blad onder het motto „voor lief moedertje" een bedrag van f2.50 en weer een andere onbekende fourneerde f134. Toen politiemannen het vrouw tje het bedrag van f190 brach ten, maakte zij hen er op attent, dat het f 2.50 teveel was. Dit be drag deponeerde zij toen in de blindenbus. ROTTERDAM, 6 april. In de Claes de Vrieselaan te Rotterdam, waar voor asfalteringswerkzaamheden de tramrails weggetakeld worden, is van morgen een takelwagen achteruitrij dend tegen een zuurstofcylinder te recht gekomen. De auto raakte pre cies de afsluitkraan van het apparaat, zodat de zuurstof met grote kracht ontsnapte. Blazend en sissend vloog de cylinder als een raket pijlsnel de lucht in, schoot over de Middellandstraat en viel in de Witte van Haemstede- straat midden op de rijweg neer. Won der boven wonder werd er niemand gewond. Er werd zelfs geen enkele schade aangericht, behalve dan aan de cylinder zelf. Alleen maar oslippigheid? Als generaals zich met politieke zaken of met beleids- aangelegenheden, waarmee zij niets te maken hebben, gaan bemoeien, dan gebeuren er vaak rare dingen. Dan komen er altijd vervelende vragen in de volksvertegenwoor diging en dan weet de betrokken minister niet precies wat hij ermee aan moet. Wordt het voor de betrokken generaal al te penibel, dan kan hij altijd nog verklaren, dat zijn ver klaringen verkeerd zijn begrepen of onjuist zijn weerge geven. Hij kan zelfs ontkennen ook maar iets te hebben ge zegd. Maar als de journalist, die het verhaal heeft geschre ven, strak en stijf volhoudt, dat hij het zó uit de mond van de generaal heeft opgetekend, dan heeft ieder de stellige indruk, dat de generaal heel wat meer heeft gezegd dan hij zeggen mocht of verantwoorden kon De verklaringen van generaal Gruenther, de NAVO-opperbe- velhebber voor Europa, hebben deze week een flinke knuppel in het Europese hoenderhok ge gooid. Tegenover een groot aan tal journalisten gaf hij zijn visie op allerlei bewapeningskwesties, maar daarna moet hij een lang durig gesprek mét cocktails hebben gehad met een ver slaggever van het socialistische orgaan „Neue Rhein Zeitung". De betrokken journalist, Jens Feddersen, schreef daarover een verhaal en toen waren de pop pen aan het dansen. Want vol gens Feddersen verklaarde ge neraal Gruenter niet meer of minder dan dat ingeval van een Russische aanval West-Europa alleen maar in Zuid- en Zuid west Frankrijk verdedigd zou kunnen worden. De Westduitse Bondsrepubliek zou moeten wor den prijsgegeven en al zei de generaal dat niet als logische Hef gesprek van de dag consequentie daarvan Ne derland. Natuurlijk zou West- Duitsland weer bevrijd kunnen worden, zo moet Gruenther daaraan troostend hebben toege voegd Wel of niet? Heeft de generaal dit nu ge zegd of niet? Een hoge NAVO- autoriteit heeft, nadat de felle reacties bekend werden, prompt gezegd, dat Gruenther dit nooit heeft verklaard. Wel had hij als zijn overigens lang bekende standpunt weergegeven, dat de huidige sterkte van het NA- VO-apparaat het niet mogelijk maakt het gehele NAVO-gebied in Europa te verdedigen en dat er dus offers zullen moeten wor den gebracht. Pas wanneer W.- Duitslands troepenmacht op het voorgeschreven peil is en vol doende geoefend en wanneer kernwapens in het defensiesy steem zijn opgenomen, zal de NAVO volledig in staat zijn elke aanval met succes af te slaan. Die nadere verklaring ziet er dus wel een beetje anders uit. Maar daar staat tegenover de pertinente verklaring van de journalist Feddersen, dat hij persisteert bij zijn artikel. De of- uciële rede van generaal Gruen ther is volledig opgenomen en inderdaad, daarin ontbreken de omstreden passages. Maai' het gaat om de vertrouwelijke? mededelingen tijdens dat blijk baar genoeglijke onderhoud tus sen de generaal en de verslagge ver. Was de generaal loslippig? Of is dit inderdaad zijn opvat ting en standpunt? De Eerste Kamer, die juist de volgende dag begon met de be handeling van de begroting van oorlog en marine, had alle aan leiding minister Staf met vragen over deze onverkwikkelijke af faire te bombarderen. De ver klaringen werden terecht ont stellend genoemd na wat zich rondom de kwestie van de ver dediging van het eigen land en het aangrenzende West-Duits- land reeds heeft afgespeeld. Jaarlijks geven wij kapitalen uit voor onze defensie en als NA- VO-partner proberen wij onze aangegane verplichtingen volle dig na te komen, maar nu blijkt als gen. Gruenther het inder daad heeft gezegd dat ons grondgebied toch wordt prijsge geven zodra e>' een aanval uit het on-*- Niet zonder W est-Duitsland Wij weten ook wel, dat zolang de Duitse defensie niet is opge bouwd, West-Europa open ligt voor de aanvaller en dat de ver dediging van ons eigen territoir een zeer wankele zaak is. Daar om zijn wij, welke weerstanden wij ook hebben te overwinnen, absoluut overtuigd van de nood zaak van een snelle defensieop- bouw in West-Duitsland. Als ge neraal Gruenther dit heeft be doeld, dan kan men niet alleen vrede hebben met zijn verklarin gen, maar dan moet men die ook geheel onderschrijven. Maar dan blijft zjjn loslippigheid, en zijn plaatsnemen op een stoel, die niet door hem bezet mag wor den. Want niet de generaal, maar de NAVO-raad zal beslis sen over de vraag wat en hoe verdedigd zal worden. Door alarmerende verklarin gen als deze ontstaat het grote gevaar, dat de burgerbevolking zich in een zeker defaitisme maar neerlegt bij de gedachte, dat, als de Russen komen, er toch niets tegen te doen valt. Deze verklaringen doen ernstige schade aan het vertrouwen in het bondgenootschap, waaraan Nederland met hart en ziel deel neemt mm/m 0**0 t Ml Internationale kamer van koophandel te Bandunr BANDUNG, 6 april. (ANP). De Chinese volksrepubliek heeft geweigerd deel te nemen aan de conferentie, die in Bandung wordt gehouden door de commissie voor Azië en het Verre Oosten van de internationale kamer van koop handel, omdat nationalistisch Chi na bij de besprekingen is betrok ken. Shu Tsu Ching, een waarnemer van de Chinese volksrepubliek bij het vijf de congres van de „Cafea", heeft in een onderhoud, dat twee uur duurde, deze voorwaarde besproken met de voorzitter van het congres, de heer H. Kano (Japan), die echter niet tot inwilliging bereid was. Hjj zette daar bij uiteen, dat nationalistisch China uit hoofde van zijn lidmaatschap van de Cafea gerechtigd is aan het congres deel te nemen. De conferentie, die vrijdagavond zou worden beëindigd, heeft inmiddels haar eerste resolutie aangenomen, waarin de aanbeveling is vervat, dat de internationale kamer van koophandel elk Ind in Azië en het Verre Oosten zal verzoeken zijn belastingstelsel te herzien en dat alle middelen dienen te worden aangewend om het vrywillig sparen door de be volking te bevorderen. KAPITAALVORMING. In de resolutie wordt gezegd, dat kapitaalvorming in de in ontwikkeling achtergebleven landen -van Azië en het Verre Oosten zeer langzaam is geweest en dat de conferentie ervan overtuigd is, dat effectieve werkwijzen dienen te worden aangewend om het sparen en de kapitaalvorming aan te moedigen om aan de behoeften van de zich uit breidende economische stelsels van deze landen te voldoen. In vele lanuen is een billijk belas tingstelsel gebleken bevorderlijk tg werken voor het vrijwillig sparen, waardoor de beschikbare geldmidde len zijn toegenomen, aldus de resolu tie. LONDEN, 6 april. Generaal Se rof, hoofd van de geheime politie dep Sowj et-Unie zal niet deel uitmaken van de Sowjet-delegatie, die met het bezoek van premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef een be zoek aan Groot-Brittannië zal bren gen, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Toen Serof kort geleden Londen bezocht om met de Britse autoritei ten de veiligheidsmaatregelen bij het bezoek te bespreken, werd hij door de Britse bladen fel aangevallen. Onder meer noemde men hem „moordenaar" en „Iwan de verschrikkelijke". ALBLASSERDAM, 6 april. Van nacht omstreeks een uur is, vermoe delijk door de gladheid van de weg, een auto met drie inzittenden in volle vaart tegen de hangers van de brug over de Noord bij Alblasserdam ge botst. De auto werd totaal vernield. Hy kwam met de achterbumper op de brugleuning terecht. Van de inzitten den is de heer K. van K. uit Ridder kerk, oud 49 jaar en gehuwd, over leden. De twee andere inzittenden, twee tuinders uit Ridderkerk, zijn ernstig gewond opgenomen en in de Cornelis Vroegekliniek te Alblasser dam. Voor hun leven wordt gevreesd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3