Agrarisch Zeeland kreeg de zwaarsie klap van de vorst Valse munter krijgt geen kans meer Op Schouwen overleefde geen enkel ras wintertarwe de vorst !f^s^,sMos2i inniiiiionh liANhloN Mi ffiïïïK! BES»£ M M 11 |J|f VI II I I /I li I H li l PAGINA T)' J Loonsverhoging absoluut niet meer dan 6 pCt In de andere provincies schade erg mee viel Sneeuw en kou in Europa Egyptenaren concentreren troepenmacht bij Gaza nummer.ïlen.. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SttSS'a/S De gevolgen van de afgelopen winterperiode Minder Zeeuwse wintertarwe en koolzaad voor 90 pCt verloren Droge dooi De voorraden bleven bijna onbeschadigd Voordat de vorst inviel waren de meeste voorraden uien al afgezet. Zo als wij reeds eerder meldden zijn de in kuilen bewaarde consumptie-aardap pelen er over het algemeen goed afge komen. Hier en daar is een klein bee tje bevroren, wat in de meeste geval len nog geschik is voor veevoeder. Nationale strijd op het groene laken begonnen Tsjang in de ,,schrijn der martelaren' ATTLEE RIDDER IN DE ORDE VAN DE KOUSEBAND Franse straaljagers versterken N.-Afrika RUSLAND ONSLOEG ZIJN ADMIRAAL DE BILT ZEGTt Iets minder koud 16 eeuwen oud Weer vele doden Dank zij drukkers, banken en actieve recherche Ziekenhuizen beschoten Hoofdkantoon Goes, L. Vorstatr. SO. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie B IB B| B f - X 8887, voor adm. 2970), Giro 274289. f M - De Russen en Oosterbaan Ka N.V., Goes. jfitf 1)1111 IS OU if MS U IJ Ij K U U °%S£%5% MnS Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, u. Mama op 4.83 u„ onder 16.43 u. f2— n tn Tin li f 5 85 ner kwartaal Hoogwater zondag 8 april: Advertentieprijs 24 cent per m.m. i XT m' ^meld^gei, 1'5<? ^in1',2.2 i'n'J Rubriek Kabouters 10 cent per woord 12e Jaargang No. 3365 Wnd.-hoofdredacteun Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 7 april 1956 m 14UQ1 u 138 m Minister Suurhoff tot Stichting van de Arbeid: 's-GRAVENHAGE, 6 april. Nu de vorstperiode meer dan een maand achter de rug is kan de Invloed van de vorst op de landbouw getaxeerd worden. Met name de invloed op de te velde staande ge wassen is pas nu met voldoende nauwkeurigheid te bepalen. De berichten uit België en Frankrijk deden ook voor Nederland het erg ste vrezen. Hoewel hier en daar individuele landbouwers een niet te onder schatten schade geleden hebben, valt de schade voor de landbouw als geheel erg mee, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. Voor zover er van vorstschade gesproken kan worden, wordt deze in het zuiden van het land gevonden en wel vooral in Zeeland en Westelijk Brabant. schade hieraan was feitelijk niet gro ter dan in elke vorstperiode voorkomt. De beperkte schade, die de eerste vorstdagen toegebracht werd aan de voorraden, is dus gelukkig niet noe menswaard te noemen. Doordat men vaak niet bij de kuilen kon komen is men in vele gevallen noodgedwongen overgegaan op een ander veevoederrantsoen. Bovendien was het in de stallen hier en daar te koud. Niettemin blijkt, dat tijdens de vorstperiode de totale hoeveelheid ge produceerde melk niet minder is dan in andere jaren in februari het geval was. De eierproduktie liep wel iets terug, wat voor de boeren evenwel weer goedgemaakt werd door een hogere eierprijs. De meeste schade is geleden in de eerste dagen door het snel in vallen van de strenge vorst. Bo vendien kwam de sneeuw pas na de eerste vorstweek, zodat de kale vorst een deel van de gewassen deed doodvriezen. Als geheel is echter de schade betrekkelijk ge ring, hoewel voor sommige land bouwers het komende jaar veel goed zal moeten maken. De te velde staande gewassen heb ben in het noorden van het land be trekkelijk weinig geleden. Hoe verder we naar het zuiden gaan, hoe meer ichade de vorst veroorzaakt heeft, zonder dat er ergens van een calami teit gesproken kan worden. Van de wintertarwe bleef in het gé- hele land meer dan de helft staan. In het noorden is er nauwelijks een be tekenisvolle oppervlakte ultgevroren, terwijl in Zeeland en West-Brabant ongeveer driekwart van de oppervlak te omgeploegd is of nog zal worden. Wat de wintergerst betreft welke voornamelijk in het noorden geteeld wordt hiervan heeft een vijfde van de oppervlakte een zodanige invloed van de vorst ondervonden, dat ze Wel omgeploegd zal moeten worden. Van de grote oppervlakte kool zaad, die verleden jaar ingezaaid werd, zal ongeveer vier vijfde blij ven staan. Maar in Zeeland, waar de oppervlakte uitzonderlijk groot was, zal net als bij de wintertarwe min der overblijven. De klaverschade viel mee. Van de ruim 10.000 ha, die verleden jaar ge zaaid werd, zal verreweg het grootste deel blijven staan. Alleen in het zui den zullen hier en daar klaverpercelen omgeploegd worden. Het gras heeft evenmin een beteke nisvolle schade ondervinden, terwijl ook het karwijzaad vrijwel helemaal behouden gebleven is. Het is vooral de droge dooi geweest, die veroorzaakt heeft dat de schade niet groter is. Van „opdooi", die ge woonlijk de grootste schade toebrengt, hebben de gewassen ditmaal geen last gehad. De omgeploegde oppervlakten zul len voor de normale zomergewassen gebruikt kunnen worden, waardoor de schade aan de te velde staande gewassen beperkt blijft tot de kosten voor ploeg- en zaaiarbeid en zaai zaad van het uitgevroren gewas. Het snel invallen van de strenge vorst veroorzaakte in de eerste da gen in sommige aardappelkoelhuizen enige schade, maar de bedrijfsleiders konden snel maatregelen nemen om verdere schade te voorkomen. De in glazen poterbewaarplaatsen bewaarde aardappelen zijn in enkele gevallen voor een deel bevroren, maar dank zij flink stoken is ook hier de schade beperkt. De in kuilen be waarde voeraardappelen en voederbie ten bleven vrijwel overal goed, de Tncc-.onden Mededeling (adv.) BRUINISSE, 6 april. Op is-houwen-Duiveland heeft geen enkel ras wintertarwe de vorst overleefd, dus ook niet de winterharde rassen, zulks in tegenstelling met het noorden van ons land, waar dit wel het geval is. In het noorden begon de winter met een flink pak sneeuw. In Zee land met ondergekoelde regen en ijsafzetting. Leek na de vorst dat sommige percelen het nog zouden halen, thans is alles uitgereden. Men heeft ter vervanging zomertarwe gezaaid. De president van Nationalistisch China, generaal Tsjang Kai Sjek (met wandelstok) gevolgd door 'n aantal leden van zijn regering, ge fotografeerd tijdens een bezoek aan de „schrijn der martelaren" in Joeangsjang waar de generaal eer betoonde aan de Chinese oorlogs doden HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Het vijftienjarige baptistenmeisje Renee Martz, uit Amerika, houdt pre dikaties in Londen. Zij wordt door aar ouders vergezeld. LONDEN, 6 april. De winter is vrijdag in Europa teruggekeerd en heeft in verscheidene landen sneeuw gebracht. In de Italiaanse Alpen woedden vrijdag zware sneeuwstormen. In Rome daalde de temperatuur des middags tot vier graden Celsius. Ook in de Zwitserse en Oosten rijkse Alpen is veel sneeuw geval len. Voorts is melding gemaakt van sneeuwbuien in West-Duitsland en Frankrijk. Zelfs op Corsica viel sneeuw. In Beieren is plaatselijk 25 cm sneeuw gevallen. Tengevolge van een ontploffing in een woonhuis te Southport (Engeland) zijn een ouderpaar en drie kinderen om het leven gekomen. LONDEN, 6 april. Koningin Eli zabeth heeft vrijdag de benoeming van de socialistische oud-premier Attlee tot ridder in de orde van de konse- band bekend gemaakt. Hierdoor wordt de oud-premier op genomen in de groep van 34 „knights companion" van deze hoogste Britse ridderorde, waartoe ook sir Winston Churchill en sir Anthony Eden beho ren. SALON, 6 april. Van het vlieg veld Salon, nabij Marseille, zijn vrij dag 34 Franse militaire vliegtuigen ter versterking naar Noord-Afrika ver trokken. Zestien straaljagers van het type „Mistral" gingen rechtstreeks naar Bizerta in Noord-Tunesie, terwijl de overige toestellen, bewapende les- vliegtuigen, via Corsica en Sardinië naar Algerie vlogen. Radio-Warschau heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat de voormalige eerste secretaris van de Poolse com munistische partij en vice-premier 'Wadyslaw Gomulka gerehabiliteerd la en in vrijheid gesteld. (Van onze parlementsredactiej DEN HAAG, 6 april. Minis- ter Suurhoff heeft vanmiddag met het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de voorzitter van het college van de rijksbemiddelaars, de heer Berger, besprekingen ge voerd over de mogelijkheid van loonsverhoging tot 6 pCt. Bij die gelegenheid verklaarde de be windsman, dat de regering vast houdt aan haar besluit om voor stellen, welke neerkomen op een verhoging van de rechtens gelden de lonen met meer dan 6 pet niet te accepteren. Hij legde er de nadruk op, dat de 6 pCt overigens met beleid zal worden toegepast. Er zal niet op worden toe gekeken, of men 0, 1 of 0,2 pCt boven of beneden de toegestane loonsverho ging is, als in september maar niet blijkt, dat geen loonsverhoging van 6 pCt, maar van 7 a 8 pCt is gegeven. Van werknemerszijde is in de Stichting n.a.v. deze ministeriele verklaring gezegd, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen, om onder de loonbeslissing van de regering uit te kruipen. Zoals men weet, is in werknemerskringen de mening ver kondigd, dat naast de vrijheid van loonsverhoging tot 6 pCt alle andera verbeteringen, die de loonsom zou den verhogen, moeten kunnen wor den aangebracht. In een van de zalen van „Musis Sacrum" te Arnhem begon giste ren het kampioenschap van Ne derland biljarten hoofdklasse drie banden Deze foto werd gemaakt kort na de opening tijdens de eerste par tijen. Aan de voorste tafel Is aan stoot H. Metz uit Den Haag die speelde tegen J. Broekhulzen uit Arnhem, links op de achtergrond zittend. Aan de tweede tafel Is J. Sweering uit Amsterdam aan stoot In zijn partij tegen F. van Bommel uit Tilburg, die rechts op de achtergrond zit MOSKOU, 6 april. De admiraal van de vloot van de Sowjet-Unie, Ni- colai Kuznetsof, zou volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen ontslagen zijn en vervangen door zijn plaatsver vanger, admiraal Gorsjkof. Geleidelijk toenemende bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho ger. Dinsdag 10 april wordt in het theolo gisch instituut van de universiteit van' Utrecht een tentoonstelling geopend van handschriften, welke ha de laat ste tijd zijn gevonden. De bovenste foto toont een ambtenaar van de universiteit bezig met het pre pareren van de bladen van da Utrechtse collectie, terwijl men op do onderste foto enige van de la Egypte gevonden boeken In soepele lerei band ziet, welke dateren uit de vlerdi eeuw na Christus. JERUZALEM, 6 april. Vrij dagochtend is het in het gebied van Gaza opnieuw tot een vuurge vecht gekomen tussen Egyptena ren en Israëliërs. Door optreden van de voorzitter van de Israëlisch -Egyptische bestandscommissie, kolonel Bayard, is na enige uren 's-GRAVENHAGE, 6 april. Het is nu wel duidelijk, dat een snelle, zij het stille triomf is be haald in het laatste geval van ver spreiding van valse tientjes. On geveer 500 biljetten zijn ingele verd en daarbij is het voorshands gebleven. Deskundigen schrijven deze triomf in de eerste plaats toe aan de uitste kende kwaliteit der Nederlandse bankbiljetten, die uiterst geraffineerd ontworpen en gedrukt worden en waarvoor bijzondere kwaliteiten pa- pibr worden gebruikt. De falsaris heeft dan ook alleen gepoogd een in het buitenland gedrukt biljet na te maken, waarin hij, ondanks zijn kennelijke vakmanschap, niet is geslaagd. Het blijkbaar scherpe toezicht van banken en andere financiële instan ties is een tweede omstandigheid ge weest, waardoor de vervalsing zeer spoedig aan het licht kwam. En dan is er de recherche, die valse munters en handelaren in verdovende middelen afschrikt om ons land met opraties te vereren. Gevallen van valse munterij en handel in verdovende middelen zijn in ons land na de oorlog dein ook altijd van zeer beperkte en vrij spo radische aard geweest Trouwens, vooral de strijd tegen verdovende middelen is voor de inter nationaal samenwerkende politie in West-Europa een groot succes gewor den. De omvang ervan is, gezien ook het aantal bekende verslaafden, aan zienlijk geringer, dan voor de tweede wereldoorlog. De zeer beperkte uitgifte van de val se tientjes is op de miljoenencirculatie nog niet eens een druppel op een gloeiende plaat geweest. Het vertrou wen in het geld is daardoor niet ge schokt terwiil ongeveer 500 gedupeer den voldoende burgerzin bleken te hebben door, inplaats van het uit te geven, het valse geld aan te geven. Hierdoor is de valse munter(s) een wapen uit de hand geslagen, omdat het de politie thans mogelijk is als een spin in het web te zitten om hem of hen te vangen. een einde gemaakt aan dit inci dent. In Cairo is vrijdag bekendge maakt, dat bij dit vuurgevecht een Egyptische soldaat gesneuveld is. Bij de Israëlische beschieting van Gaza op donderdag kwamen 59 burgers en vier militairen om het leven en werden 93 burgers en ne gen militairen gewond. De directeur-generaal van het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken verklaarde, dat Egypte in het ge bied van Gaza driemaal zoveel troe pen heeft als toegestaan is volgens de bestandsovereenkomst. In de afgelo pen twee maanden hebben de Egypte naren 34 maal Israëlisch gebied aan gevallen. Een andere hoge Israëlische func tionaris verklaarde vrijdag naar aanleiding van vragen over het gro te aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking dat de Egyptenaren artillerie en militaire stellingen in bewoonde gebieden hebben. Bij de beschieting van Gaza op don derdag ontploften granaten op het drukke marktplein en werden voorts twee ziekenhuizen getroffen. Aan Is raëlische zijde zouden donderdag vier burgers en twee militairen gewond zijn. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, die zich ge reed maakt voor zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten, staat in voortdurend contact met generaal Burns.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1