CHRISTUS ROEPT DE MENSHEID OP TOT POLITIEKE DIENST -rktand leveNwW 5 Studiehulp w Eerste tomaten in Westland Hoeveel kost de Noord-Oost- polder nu precies? Spanje erkent onafhankelijkheid Marokko van Vergaderingen der Kerk hebben kerkelijk gezag haar door Christus verleend D Ds. de Goede van Amsterdam: Politiek een stuk van onze religie Overheidspersoneel niet vrij op 5 mei Nieuwe verenigde politieke partij op IJsland F. 498.- Soekarno 14 mei naar de Verenigde Staten LIKDOORNS WONDEROLIE Bedrijfsgebouwen zijn wel erg duur Lezing commissie afgewezen Indonesische schulden aan Nederland vragen aparle behandeling TIMSTRA UIT MIJN KLAS Lezers „Leven naar Gods woord" of „Christelijke levensstijl" Zaterdag 7 april 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 11 i. e heer Laport heeft kort geleden 1 in ons „Zeeuwsch Dagblad" een Beer lezenswaardig artikel gewijd aan de zorgen waarin het V.H.M.O. ver keert door een complex van factoren: een grote toevloed van leerlingen, een tekort aan leraren en een gebrek aan Schoolruimte. Van deze drie factoren is de behoefte aan onderwijzend per soneel bij alle takken van onderwijs waarschijnlijk het meest nijpende pro bleem. Ook ten Departemente reali seert men zich thans zeer goed, dat stimulering van de studiezin noodzake lijk is om een débacle te voorkomen. In dat licht moeten we ook de maat regelen bezien, die de laatste jaren ge nomen zijn om in allerlei vorm tege moetkomingen te bieden aan ouders die hun kinderen willen laten stu deren. Voorzover deze tegemoetkomingen liggen op het terrein van de belasting- faciliteiten laat ik ze buiten beschou wing; een deskundiger hand dan de mijne zal eerlang hierover van voor lichting dienen. Mij is slechts verzocht nog eens in ruimer kring de aandacht te vestigen op de mogelijkheden tot het verkrijgen van beurzen en rente loze voorschotten. Voor ik zo concreet en overzichtelijk mogelijk enkele gegevens verstrek, maak ik graag enkele opmerkingen vooraf. In de eerste plaats juichen we van harte toe, dat steeds duidelijker een „democratisering" van het onder wijs merkbaar wordt. De tijd dat het volgen van middelbaar, voorbereidend hoger en hoger onderwijs alleen was weggelegd voor de „gegoede" klassen begint tot het verleden te behoren. Ik zeg het met opzet voorzichtig: nóg zijn van de studerenden aan onze hoge scholen en universiteiten slechts en kele percenten uit de arbeidersklasse afkomstig, terwijl bijna de helft van de Nederlandse bevolking tot deze groepering gerekend mag worden. We constateren echter met dankbaarheid, dat steeds meer een gezonde opvatting baan breekt: ieder die de gaven daar voor ontvangen heeft moet, onafhan kelijk van de maatschappelijke positie van zijn ouders, ook gelegenheid ont vangen deze gaven te ontwikkelen. Als volk kunnen wij ons niet de weelde permitteren capaciteiten, die in aanleg aanwezig zijn, verloren te laten gaan, omdat er geen gelegenheid was deze tot ontplooiing te brengen. Wil dit zeggen, dat iedere jongen en ieder meisje een school voor V.H.M.O. moet gaan bezoeken? Zeer beslist niet. Een van de oorzaken der huidige im passe is het feit, dat teveel leerlingen met beperkte intellectuele vermogens de weg naar de H.B.S. of het Gymna sium inslaan (of door hun ouders die weg worden opgedreven). Dit betekent voor die kinderen een brok levens leed, voor de Staat een uitgave waar geen evenredige baten tegenover staan en voor de maatschappij een tekort aan arbeidskrachten in het bedrijfsle ven. Nog steeds zoeken we naar een Juiste selectie-methode, maar deze steen is nog niet gevonden. Zijn tweede opmerking vooraf be treft het gevolgde systeem ten aan zien van „beurzen" en „renteloze voor schotten". In het algemeen heb ik en kele bezwaren tegen laatstgenoemde vorm van studiehulp: het is immers sociaal gezien weinig aanlokkelijk zijn carrière te beginnen met een vrij aan zienlijke schuld aan de regering, die binnen bepaalde tijd moet worden af- gelost en soms een druk zet op het even van jonge gezinnen. Gelukkig is ook op het Departement de tendens merkbaar een compromis te scheppen tussen het systeem van beurzen (die niet teruggestort behoeven te worden) en renteloze voorschotten. Dit zal hier onder blijken. anneer ik nu de aandacht van onze lezers vestig op de aanwezige mogelijkheden, attendeer ik eerst op de voorwaarden, waaraan gegadigden moeten voldoen. Volgens de officiële tekst kunnen alleen zij „die goede stu die-resultaten behalen en financiële steun nodig hebben" voor een Rijks studietoelage in aanmerking komen. Wat verstaat men nu onder goede stu die-resultaten? In het algemeen is het gemiddeld cijfer zeven hier de norm waaraan men moet voldoen. Wie dus aan een universiteit of een kweek school wil gaan studeren moet in het voorafgaande jaar op zijn schoolrap porten en bij zijn eindexamen gemid deld ongeveer zeven hebben behaald; dit is geen „ijzeren wet"; men be oefent bij de beoordeling der aanvra gen wel een zekere souplesse. Maar met dit streefcijfer houdt men toch wel duidelijk rekening. Dit is een vrij hoge eis. Jongelui die over de gehele linie begaafd zijn be horen tot de uitzonderingsgevallen en enkele zessen en een vijf op de lfjst kunnen het gemiddelde aanmerkelijk verlagen. Bovendien ligt deze norm m.i. te uitsluitend in de intellectuele sfeer; met factoren als wilskracht, doorzettingsvermogen en bijzondere geschiktheid voor een bepaald beroep wordt te weinig rekening gehouden. Ik geef echter onmiddellijk toe, dat dit geen meetbare grootheden zijn en het uiterst moeilijk zal vallen deze facto ren bij de beslissing te laten meetel len. Een ander bezwaar geldt vooral in een provincie als Zeeland. Ik wil dit duidelijk maken met een voor beeld, dat aan de onderwijzersopleiding is ontleend. Een jongen uit Brouwers haven, die onderwijzer wil worden en wiens ouders niet bij machte zijn een jaarlijks bedrag van ongeveer duizend gulden aan kostgeld en reisgeld voor hun zoon te betalen, ziet zich deze weg afgesloten, wanneer hij een te laag ge middelde heeft behaald. Hij moet im mers in Middelburg, Dordrecht of Rot terdam „in de kost", daar heen en weer reizen uitgesloten is. Ditzelfde geldt uiteraard voor Axel, Terneuzen, Co- lijnsplaat enz. 8 Woont de betrokken jongen echter óp Walcheren, dan kan hjj zonder grote kosten zijn doel berei ken, ook al zijn zijn prestaties amper voldoende en liggen ze beneden die van de knaap uit Schouwen, die ge middeld 6V& bereikte, maar even bene den de gestelde normen voor een Rijksstudietoelage bleef. Over de tweede eis, die betrekking heeft op de financiële positie der ouders, kunnen we nog minder con crete gegevens verstre' en. De hier gestelde normen zjjn en worden niet| (I) I 43e algemene Gerei, predikanienvergadering (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 5 april. In de voortgezette 43e algemene vergadering van de Vereniging van predikanten van de Geref. Kerken in Neder land heeft allereerst Ds. M. de Goede, Geref. predikant te Amster dam en voorzitter-van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", een rede gehouden over: „Kerk en Politiek". Wanneer men spreekt over kerk en politiek, dan moet men de on derscheiding maken tussen kerk als organisme en kerk als instituut. De kerk heeft haar grondslag in de verkiezing en is het lichaam van Christus. Daarin ligt besloten het herstel der mensheid met de overige kosmos. Nooit is die mensheid los te denken van de wereld zoals Christus die heeft geschapen. Deze kosmos ls in alle verbanden door Christus verlost en geheiligd. Wij zijn dus gesteld onder het soevereine decreet van de verlossing van de zonde. In de kerk als het lichaam van Christus worden we samengebracht onder de wet van Jezus Christus. De taak van de kerk is, dat zij door de bediening van Gods Woord komt tot de gemeenschap in heel het leven. Jezus Christus roept de ganse mensheid op tot God en de naaste, dus ook tot de politieke dienst. Politiek, aldus ds. de Goede, moeten wij zien als een stuk van onze religie. Dan kiezen we als vanzelf voor de christelijke politieke partij. In de middagvergadering voerde ds. J. M. van Krimpen, evangelisatiepredikant te Rotterdam, het woord over: „Kerkelij ke benadering van de buitenkerkelijke wereld". EVANGELISATIE Hij begon zijn referaat met een over- DELFT, 6 april. Zowel in De Lier als in Pijnacker werden gisteren de eerste tomaten van het seizoen ter veiling aangevoerd. Aan de veiling „Westerlee" bij De Lier was het de tuinder L. Overgaag die de primeur had. De tomaten brachten daar 38 ct. per stuk op. In Pijnacker was aan de coöp. Veilingvereniging „Pijnacker en Omstreken" g.a. aldaar de kweker G. Droppert de eerste. Zijn tomaten brachten 16 cent per stuk op. 's-GRAVENHAGE, 6 april. Aan de centrale commissie voor georgani seerd overleg heeft de regering haar besluit meegedeeld op 5 mei a.s. (de bevrijdingsdag) aan het rijkspersoneel geen vrijaf te geven. Men zal zich her inneren, dat de Stichting van de Ar beid destijds heeft geadviseerd de 30e april de verjaardag van Koningin Ju liana, als nationale feestdag te be stempelen, omdat de vijfde mei niet voldoende aansloeg. Verleden jaar heeft het overheidspersoneel echter wel vrij gehad in verband met de 10- jarige herdenking onzer bevrijding. De dertigste april is, zo lang Koningin Juliana regeert, steeds voor het over heidspersoneel een vrije dag geweest. zicht te geven van de activiteiten op het gebied van de evangelisatie. De Geref. zondagsscholen in de grote stad gelijken vaak op een doorgangshuis voor duizen den kerkelijke kinderen. De predikant oefende hierbij kritiek uit op de Geref. zondagsschoolvereniging „Jachin", die geen geïntrigeerde plaats in dê evangeli- satiearbeid inneemt. De organisatie leidt haar eigen leven en mist de soepelheid van aanpassing. Ook had spreker kritiek op het traktaat genootschap „Phillipus". „De Goede Tij ding" en „De Elizabethbode" nemen de plaats in van het traktaat. Het systeem van steunabonnementen kwalificeerde ds. Van Krimpen als een slaapmiddel der kerk. Het huisbezoek is van betekenis, maar eigenlijk voldoet het als methode niet. Niet-kerkelijke mensen zijn niet bereid hun hart uit te storten voor ouderlingen, die op huisbezoek komen. Ook de straatprediking voldoet niet. Wij bereiken op deze manier de bui tenkerkelijke wereld niet, omdat we niet meer leven in een onmondig volk, dat afwacht wat de gearriveerde kerk zal gaan doen. ONGEWONE BOODSCHAP De boodschap is en blijft een ongewo ne, die tegen de mens is- Wie haar pro beert door te geven als zoet gekweel van een kalenderblaadje, verloochent Chris tus. Het is en blijft een sprong. De onge wone boodschap moet worden gebracht door gewone mensen. De vraag: Voelt ge al wat? mag door de kerk nooit gesteld worden. Tenslotte oefende ds. Van Krim pen ook kritiek uit op de merkwaardige sociale isolatie van het Geref. volk. Wij zitten vastgeroest in ongeschreven gebo den, die boven de Tien Geboden worden gehandhaafd. Bij benadering van de niet- kerkelijke wereld heeft de kerk alleen een taak, als zij de sociale isolatie door breekt en de sociale onderdrukking uit de weg weet te ruimen. KOPENHAGEN, 6 april. Radio- Kopenhagen meldt, dat de IJslandse socialisten en communisten een nieu we, verenigde politieke partij hebben gesticht, de „partij van het volksbond genootschap". Voorzitter is Hannibal Valdimarsson, voormalig president van de sociaaldemocratische partij en voorzitter van de IJslandse federatie van vakverenigingen. Einar Olgeirson, leider der IJslandse communistische partij, is tot vice-voorzitter benoemd. Ingezonden Mededeling (adv.) a PRIJZEN 'a vanaf PRACHTIGE U kunt mor gen reeds rijdenl Inform meer direct naar de pret tige beta lingsservice Verkrijgbaar bij: C. DE LEEliW, Vlissingsestraat 39, Middelburg M. J. JEREMIASSE, Oostwal 21, Goes DJAKARTA, 6 april. President Soekarno zal. 14 mei voor een offi cieel bezoek aan de Verenigde Staten uit Djakarta vertrekken, aldus is he den in kringen van het paleis bekend gemaakt. Soekarno zal 4 dagen in Washington verblijven en vervolgens 2 weken een rondreis door de Ver enigde Staten maken. Soekarno zal tot Singapore met 'n vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways reizen. In Singapore zal hij overstappen in een speciaal Ameri kaans vliegtuig. Onderweg zal hij enige lopende uitnodigingen beant woorden door korte bezoeken aan an dere landen te brengen, waarvan de namen nog niet bekend zijn. meezonden Mededeling (Adv) mmwm*. VERWIJDERD HET Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in •0 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACOKN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart veel ellende. (66) Eerste Kamerleden willen het graag weten DEN HAAG, 6 april. Nu het eindstadium der werken in de Noord Oostpolder in zicht is, zouden vele leden der Eerste Kamer gaarne van de minister vernemen hoe groot het totaal is van de kapitaalinvestering in deze polder, exclusief de afsluitdijk. Tevens zouden zij gaarne een begroting van de nog voor de afwerking be nodigde kapitalen ontvangen. Hoe hoog zij ook de nationaal econo mische waarde van nieuw land binnen de eigen landsgrenzen aan slaan, toch achten zij het noodzakelijk de investering van kapitalen op dit terrein van nabij te blijven volgen. In dit verband zouden deze leden gaarne zien, dat bij elke jaarlijkse begro ting voor het Zuiderzeefonds voor elke polder, die in opbouw is, een staat wordt overgelegd van de beginbegroting, met de aantekening voor elk onderdeel hoe ver de investering jaarlijks vordert. Zij stelden de vraag, of de kostbare bedrijfs gebouwen wel verantwoord zijn. In het buitenland is naar hun mening de opzet bij soortgelijke werken veel soberder. Voorts waren deze leden er niet zeker van, of bij de inrichting bij het openbaar lichaam wel de nodige soberheid wordt betracht. MADRID, 5 april. De sultan van Marokko, Mohammed de vijf de, heeft donderdag in het paleis Het Pardo, de residentie van ge neraal Franco, zijn reis naar Span je een „inleiding tot een nieuw tijdperk in de historische Spaans- Marokkaanse betrekkingen" ge noemd. Het Spaanse staatshoofd verklaar de, dat Spanje de onafhankelijkheid van Marokko erkent en wil helpen de eenheid van dit rijk te verwezenlijken. Aan het eind van zijn toespraak maak te Franco een toespeling op de toe komstige vrijwording van andere vol keren langs de Middellandse Zee. Het Spaanse kabinet heeft reeds zijn goedkeuring gehecht aan een gepubliceerd. Maar de grenzen waar boven geen steun wordt toegekend lig gen hoger dan vroeger. Men houdt niet alleen rekening met het inkomen, maar ook met de gehele maatschappelijke positie van het gezin, bv. met studie kosten voor andere kinderen. In het algemeen is de neiging merkbaar het nodig hebben van financiële steun ruim te interpreteren. Men behoeft dus niet te spoedig te denken dat men een te hoog inkomen geniet om voor hulp in aanmerking te komen. In het algemeen kunnen we waardering heb ben voor ouders die er een eer in stel len hun kinderen zonder hulp van buiten op hun maatschappelijke plaats van bestemming te brengen. Maar het element van „valse schaamte", dat sommigen ervan weer houdt een beroep op de overheid te doen, moet naar mijn mening buiten beschouwing blijven. Via zyn belas tingbiljet draagt ieder immers bij tot deze zorg voor het opgroeiend geslacht. M. J. A. v. B. verklaring over de toekomst van Spaans-Marokko, die zal worden bekend gemaakt gedurende het driedaags bezoek van de Sultan aan Madrid. Daarna zal de vorst een tocht maken van twee dagen door Spanje. Naar verwacht wordt, zal Spanje een einde maken aan de status van protectoraat van Spaans-Marokko, doch daar militaire bases handhaven zolang de Marokkaanse strydkrachten niet sterk genoeg zijn om de veilig heid van het gebied te garanderen. Volgens waarnemers in de Spaanse hoofdstad willen de Spanjaarden een belangrijkere rol in Marokko gaan spelen en het zou dezelfde rechten als Frankrijk willen hebben in Marokko. A.N.W.B.-paddestoel te Cadzand-haven GOES, 6 april De wegwijzerdienst van de A.N.W.B. heeft dezer dagen de Bondspaddestoel te Cadzand-Haven, op de splitsing van de wegen naar Cadzand- Bad en Retranchement door een opval lende drie-armige wegwijzer vervangen. Het gebeurde hier vorig toeristenseizoen nl. dat gemotoriseerd verkeer de voor dit verkeer verderop verboden weg naar het Zwin insloeg. Thans vindt zowel het auto- en motorverkeer als het rijwiel- en bromfietsverkeer bij de sluis over het af wateringskanaal een duidelijke oriënte ring omtrent de te volgen richting. Kan de minister, aldus vroeg men, de exploitatierekening van het ge meenschapsgebouw te Emmeloord overleggen, opdat aan de hand daar van nader kan worden beoordeeld, of de gevraagde f 10.000,in de exploita tiekosten. werkelijk nodig zijn? Van dezelfde zijde werd het betreurd, dat de ruim 30.000 bewoners van de N.O. P. nog niet alle burgerrechten bezitten, zoals elke Nederlander deze heeft. Vele andere leden zouden gaarne na der worden ingelicht over de beloning van de bedrijfsleiders op de bedrijven in eigen beheer. Wordt hier rekening ge houden met de grootte van de bedrijven? Is er een vergelijking gemaakt met over eenkomstige of vergelijkbare functies el ders in het bedrijfsleven? OOSTELIJK FLEVOLAND Met bijzonder genoegen hadden vele leden geconstateerd, dat de minister het verkavelingsplan voor oostelijk Flevo land ter publieke inzage heeft gelegd. Waren deze leden goed geïnformeerd, dan heeft de minister het opstellen van dit plan, dat een sterk agrarische inslag heeft en moet hebben, toevertrouwd aan de waterbouwkundige dienst der Zuider zeewerken. Naar hun oordeel ware het juister ge weest, indien de landbouwkundige dienst, aan welke het stichten van boerderijen, de Inrichting der dorpen en de kolonisa tie In het algemeen ls opgedragen, deze opdracht had ontvangen. De vele moeilijkheden, die zich thans doen gelden op dit terrein, meenden de ze leden primair aan het verstrekken van bedoelde opdracht aan de waterbouw kundige dienst te moeten toeschrijven. Het was velen opgevallen, dat ander maal belangrijke bedragen worden ge vraagd voor de gemeente Wieringermeer ten laste van het Zuiderzeefonds. Dat de ze zelfstandige gemeente zich nog steeds tot het „ouderlijk huis" wendt, achtten zij niet juist en dit te meer, omdat de opbrengst van de verpachte gronden in de gewone middelen is opgenomen en niet ten laste van het Zuiderzeefonds wordt geboekt. Verschillende leden vroegen nog maals de aandacht van de minister voor de moeilijkheden van Urk. Zij hadden er begrip voor, dat hij zich op het standpunt stelt, dat ook de minister van binnenlandse zaken hierbij ten nauwste betrokken is. Gereformeerde Synode Leeuwerden 's-GRAVENHAGE, 6 april. De Generale Synode van de Gere formeerde kerken heeft in haar donderdag te Leeuwarden gehouden zitting zich verder bezig gehouden met het ontwerp kerkorde. Bij art. 32 van het concept ontspon zich een discussie. Deputaten hadden in hun rapport voorgesteld te lezen: „Deze vergaderingen (namelijk de vergaderingen der kerk) hebben een kerkelijk gezag, haar door Christus verleend", maar de commissie van rapporteurs stelde voor als volgt te lezen: „Deze vergaderingen hebben kerkelijk gezag, dat zij uitoefenen in onderworpenheid aan Christus". Het voorstel der commissie werd door de hoogleraren Prof. Dr. K. Dijk en Prof. Dr. A. D. R. Polman een ern stige verslapping geacht. Zij waren van oordeel dat duidelijk moet uit komen dat het gezag in de kerkelijke vergaderingen van Christus is ver leend. Prof. Dr. D. Nauta onderstreep te deze gedachte en was van gevoelen, dat het voorstel der deputaten toch wel de voorkeur verdiende. De rapporteur, Ds. G. F. Hajer van Leiden verdedigde het voorstel der commissie en deelde mede dat zij juist met opzet de voorgestelde formule had gekozen om geen uitspraak te doen tussen het zogenaamde oude en.nieuwe kerkrecht. Dit was ook het gevoelen der synode. Zij verenigde zich met 't voorstel der deputaten en wees dat van de commissie af. AMENDEMENT. Bij de behandeling van art. 32 kwam ook een amendement van Ds. J. R. Goris van Apeldoorn en Ds. J. van Herksen van Ermelo ter sprake, dat betrekking had op het kerkelijk ge zag naar haar onderscheidene aard. De rapporteur bestreed dit amende ment en de synode nam het aan met 33 tegen 16 stemmen, waarmede zij DJAKARTA, 6 april. De Indo nesische minister van financiën Jusuf Wibisono, heeft aan de correspondent van het A.N.P. in Djakarta'verklaard, dat het in gebreke blijven van de ren tebetaling op de Nederlands-Indische staatsschuld, welke bij de souvereini- teitsoverdracht door Indonesië was overgenomen, moet worden gezien als een „opschorting", in afwachting van het tot stand komen van de wet tot opheffing van de R.T.C.-overeenkom- sten. Schulden aan derden, zoals Austra lië, zullen normaal worden afgedaan. Wibisono zei, dat de schulden aan Ne derland een aparte behandeling zul len krijgen. Inmiddels bezocht de waarnemend hoge commissaris, Hendrik Hagenaar, het hoofd van het directoraat Europa van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken. Volgens welinge lichte kringen in Djakarta houdt dit bezoek verband met de aankondiging van de Nederlandse regering, dat con tact zal worden opgenomen met de In donesische regering over de rentebe talingen. Nadat het parlement de wet tot op heffing van de Nederlands-Indonesi sche Unie behandeld heeft, zal de staatscommissie zich beraden over de bij de regering in te dienen voorstel len betreffende de uitvoering van de wet. Koninkijlke onderscheiding 's-GRAVENHAGE, 6 april. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau L.„Vebost te Middelburg, waterbouw kundige van de Rijkswaterstaat. Friese beschuit Ingezonden Mededeling (Adv.) smullen van één rol rAMIEKiN li lEEUWAROtN wilde accentueren, de onderscheiden taak van de kerkeraad en de meerdere vergaderingen. Ook was er bij art. 35, het oude art. 31, een amendement van Ds. Van Herksen. Maar ten aanzien daarvan kwam het in deze zitting nog niet tot een beslissing. Voor meisjes, die in de richting V uil de verpleging willen gaan, ls er in een cur sus „vooropleiding verpleeghulp" alle hans op dit gebied wegwijs te worden. Natuurlijk is er ook een kook- en naai cursus, doch dit spreekt vanzelf voor 'n huishoudschool. Het was een mooie avond, waar de va ders en de moeders ongedacht eens kon den zien wat hun dochter toch wel zo'n hele dag uitvoert op school. Voor zulk een doel is een film wel prachtig. EEN FLINKE HULP Aan het eind van de avond, na al het gehoorde en geziene kun je (wat eigen lijk niet mag) de moeder benijden, die 'n dochter thuis krijgt, die niet staat te kij ken als een kat in een vreemd pakhuis, als ze de huiskamer eens een fiks beurtje moet geven, doch zonder dralen flink aan de slag kan gaan, met later een zichtbaar resultaat, wat alles weer echt huiselijk en gezellig maakt. Het lijkt me voor directrice en lerassen een werk, dat veel vol doening geeft, welks resultaten menige moeder rijk maakt met het bezit van een Hanneke of Janneke, dat van alle (huishoud) markten thuis is. Zo ziet U, dat we vandaag niet in de klas van zevenjarigen waren, maar toch de school niet ontrouw! grijpen noour da pen^ Evenmin als het gebruik van sterke drank vormt het dansen een vraag stuk voor hen, die op grond van de Bijbel waken tegen alles, dat de hu welijkstrouw, en dus ook de trouw in de verloving, kan ondermijnen, of een nauwgezet zedelijk leven in gevaar brengen („al wat de mens daartoe trekken kan" zoals de catechismus zegt). Een probleem wordt het alleen voor hen, bij wie de begeerte naar het dansen overheerst, maar toch nog in botsing komt met het geweten, dat op de een of andere manier moet wor den gesust. Het is daar, dat de uit drukking „christelijke levensstijl" in plaats van „leven naar Gods woord" zo gretig wordt overgenomen. Dit is echter niet het probleem, dat volgens uw verslag van 29 maart de Haarlemse rector aan de orde stelde. Daar ging het alleen over de vraag, of leraren van het Chr. V.H.M.O., die de keus al gedaan hebben, nu maar niet de knoop moeten doorhakken, en aan anderen voorschrijven, wat naar hun mening tot de christelijke levens stijl behoort. Over de ouders rept het verslag niet, ook niet over geestelijk en zedelijk heil der leerlingen; enkel over cultuur en genot, en ever heer sen in plaats van dienen. Het droevige hiervan is, dat ande ren hierdoor voor het zware probleem worden gesteld, of ze niet verplicht zijn, hun kinderen van de zogenaamd christelijke school af te nemen en naar de neutrale te zenden. "Goes. K. DOEKES.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11