Ninisler Staf over Gruenthers interview: 'was geen woord Frans bij' Nederland moet vasthouden aan Rijn-IJsselverdediging, tot Duitse divisies gereed zijn Chr. jeugd op eigen kampeerterreinen Wanneer gaan onze militairen met groot (of klein) verlof? Sociale hervormingen in Algerië door Fransman Lacoste NAVO-opperbevelhebber volledig in ere hersteld Joods bombardement richtte bloedbad aan in Egypte PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Over 3 4 jaar er geen Rus komt meer door Olympisch dorp vernist in Melbourne bén dag verlof voor disnst op 30 april Bouwvakarbeiders trekken uit Bergen op Zoom weg Vele burgers gedood, o.w. vrouwen en kinderen „Mijn bezoek zal nuttige gevolgen kunnen hebben" Tegelijk met militaire campagne uitgevoerd N.C.RV. zorgt ervoor In binnen- en buitenland Hoofdkantoor: Goes, C. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlisaingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r Grote dag voor Arnemuiden Zie pagina J 12e Jaargang No. 3364 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 6 april 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 6.02 u., onder 19.24 u. Maan op 4,16 u., onder 15.32 u. Hoogwater zaterdag 7 april: Vlissingen: 12.03 u. 1.66 m., u. m. Terneuzen: 12.26 u. 1.82 m., u, m. Wemeldinge: 0.55 u. 1.05 m., 18.26 u. 1.39 m. Zierikzee: 0.36 u. 0.88 m., 13.13 u. 1.20 m. Parijs, donderdag 5 april. GENERAAL GRUENTHER, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, is vandaag volledig gerehabiliteerd. En daarmee zijn de gemoederen in Nederland weer tot rust ge komen. VANAVOND heeft minister Staf voor de televisie vastgesteld, dat het aan generaal Gruenther toegeschreven interview in de „Neue Rheinzeitung" absoluut onjuist is weer gegeven door deze krant. „Onze vertegenwoordigers in Parijs hebben vanmorgen de band recorder gehoord, waarop is opgenomen wat generaal Gruenter heeft gezegd. Daarin komt het woord Frankrijk zelfs niet voor, noch de bevrijding van West-Duitsland. GENERAAL GRUENTHER heeft vandaag eveneens een verklaring afgelegd tegenover radio journalisten, waarin hij pertinent ontkende te hebben beweerd, dat bij een eventuele oorlog Duitsland en Nederland zonder meer z ouden worden prijsgegeven. Generaal Gruenther verklaarde van mening te zijn, dat de N.A.V.O. in drie of vier jaar de garantie kan Keven, dat een grootscheepse aanval op het gebied van de N.A.V.O. ver hinderd wordt. Op het ogenblik kun- verzekering nog niet geven, zo ver- nen de militaire autoriteiten deze volgde hij, en daarom is het hoofd kwartier van de N.A.V.O. voorstan der van een' Duitse bijdrage tot de N.A.V.O.-strijdkrachten en van be paalde andere maatregelen ter ver sterking dezer strijdkrachten. 12 Duitse divisies „Als er twaalf Duitse divisies op de been gebracht zijn, een Duitse luchtmacht van 1300 toestellen en een nieuwe Duitse marine opge bouwd zijn. verwachten wij dat het ons mogelijk zal zijn West-Europa, waarbij dus de bondsrepubliek inbe grepen is, te verdedigen tegen een aanval over een breed front", aldus de generaal. „Het is onze eerste taak de verdedi ging van het gezamenlijke N.A.V.O.- gebied veilig te stellen. Het terugwer pen van de vijand bij een eventuele aanval op een breed front is onze twee de taak, die niet noodzakelijk behoeft overeen te stemmen met de eerste, want het is theoretisch mogelijk een aanvaller bij wijze van spreken vanuit Zuid-Dakota te vernietigen, maar daarmee zou Europa niet beveiligd zijn tegen een aanval". De generaal merkte in zijn verkla ring o.m. nog op dat de N. A. V. O.- strijdkrachten nu vier a vijf maal zo sterk zijn als toen generaal Eisenhower in januari 1951 in Parijs aankwam om het hoofdkwartier S.H.A.P.E. te orga niseren. Het feit, dat men meent pas over drie vier jaar positief te kunnen verklaren het onder de voet lopen van het hele N.A.V.O.-gebied te kun nen voorkomen, wil volgens de ge neraal niet zeggen dat men de voor uitgeschoven stelling zou opgeven als er nu oorlog zou uitbreken. De V-bommenwerpers, waarvan de generaal gewaagde zijn de Valiant-, de Victor- en de Falcon-straalvliegtuigen. De minister van oorlog, Ir. C. Staf, merkte voor de televisie op, dat de mededelingen van generaal Gruen ther in het Duitse blad niet juist zijn weergegeven. In de uiteenzettingen van de generaal komt het woord Frankrijk niet voor, noch de bevrij ding van West-Duitsland. De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weder bevrijden van W.-Duits- land, maar over de onmogelijkheid op het ogenblik het hele N.A.V.O.-terri- toir te verdedigen. Maar dat, aldus mi nister Staf, is een zaak die wij wisten en die ik net nog in de Eerste Kamer heb meegedeeld. Wij moeten op het ogenblik nog vasthouden aan de Rijn-IJsselver- dediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de verdediging ook versterkt is met atoomwapens. De minister merkte op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duitse eenheden. Daar is helemaal niet over gesproken. Maar het schild zal versterkt worden met Duitse divisies en met atoomwa pens. Tot die tijd zijn we aan de Rijn-IJssel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „for ward defense". Deze zal pas mo gelijk zijn als de Duitsers in de verdediging zijn opgenomen. Onheilspellende gevolgen De opvatting, die generaai Gruenther in de mond is gelegd, is vroeger ook wel gehoord, zo zei de minister verder, en daar hebben we altijd direct op ge reageerd, omdat dit voor Nederland niet alleen onaanvaardbaar zou zijn, maar zo onheilspellend in zijn gevol gen, dat we daar eenvoudig niet aan kunnen denken. Deze opvatting, aldus de minister, heerst niet meer. Van alle plannen zijn op het ogen blik tot in détail voorbereidingen ge maakt en er is niet één plan dat re kening houdt met een terugtocht GEN GRUENTHER en MIN. STAF ...storm in glas water... naar of een verdediging van Zuid- Frankrijk, of waar ook. Er is een verdediging in de diepte, die wordt uitgebreid, die wordt voorbereid en verbeterd. 's-GRAVENHAGE, 5 april. Met uitzondering van enige groepen, zullen de dienstplichtigen, die in februari 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen, op 3 augustus 1956 met klein verlof en op 30 september 1956 met groot ver lof gaan. De data, waarop klein verlof en groot verlof worden verleend zijn 30 september 1956 en 30 november 1956 voor hen, die in maart/april 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen; december 1956 en 3 februari 1957 voor hen, die in juni 1955 zijn opgekomen, 8 februari 1957 en 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opgekomen, 29 maart 1957 en 24 mei 1957 voor hen, die in september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957 en 24 juli 1957 voor hen, die in November 1955 zijn opgekomen. Jan Soldaat boft 'S-GRAVENHAGE, 5 april. Aan militairen, die aangewezen zijn om op maandag 30 april deel te nemen aan een militaire plechtigheid ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana buiten de standplaats, wordt één dag (24 uur) extra bewegingsvrijheid ver leend, aansluitend aan de eerstvolgen de hun toekomende bewegingsvrijheid, mi'. dien verstande dat deze dag voor 31 mei 1956 dient te zijn opgenomen. Donderdagmiddag heeft in Luxem burg een sneeuwstorm gewoed die het land met een 10 cm dikke sneeuwlaag bedekte. Talrijke verkeersongevallen waren het gevolg hiervan. Naar Zeeland en Rotterdam BERGEN OP ZOOM, 6 april. In Bergen op Zoom is de laatste maanden een grote uittocht van bouwvakarbeiders waar te nemen. Van de 700 bouwvakarbeiders, die deze stad telt, werken slechts ruim 100 in de eigen plaats, ter wijl er 500 elders werk hebben ge vonden. Omdat een groot aantal bouwvakarbeiders na de vorst daar niet aan de slag kon, is een uittocht begonnen, waarvan het einde nog niet is gekomen. Men trekt thans per trein en met bus sen naar Rotterdam en omgeving en naar Zeeland. Pogingen worden aangewend om geschoolde bouwvakarbeiders per toeringcar naar Brussel te vervoe ren, voor de opbouw van de wereld tentoonstelling, waar overigens reeds een 30-tal bouwvakarbeiders uit Bergen op Zoom werk hebben gevonden. Met de woningbouw gaat het in Ber gen op Zoom nog steeds niet naar Bij Gaza ontbrandde opnieuw bet conflict NEW YORK, 6 april. Opnieuw is de oorlog losgebrand tussen Israel en Egypte. Welke van de landen de aanval is begonnen, staat nog niet vast, daar van beide kanten klachten zijn ingediend bij de Verenigde Naties. Vijf uur lang heeft de Israëlische artillerie de Egyptische plaatsen Gaza, Deir el Ballah en Khan Ynis beschoten, waardoor 42 burgers werden gedood (o.w. 11 vrouwen en twee kinderen) en 103 burgers werden gewond (o.w. 25 vrouwen en 19 kinderen). Ook de Egyp tische artillerie weerde zich geducht, waarna langs de gehele demar catielijn troepen slaags raakten. Nadat generaal Burns, als vertegenwoordiger van de Ver. Naties, een oproep tot beide landen had gericht om alle vijandelijkheden in het gebied van Gaza te middernacht te staken, is om 18.30 plaatse lijke tijd het vuurgevecht beëindigd. DE EGYPTISCHE KLACHT was ver- vat in een brief van de Egyptische gedelegeerde Omar Loufti aan de secretaris-generaal van de V. N. Hammarskjoeld. In de brief werd gezegd, dat de Israëlische aanval om 12.30 u. plaat selijke tijd was begonnen. Alle slachtoffers zijn burgers, aldus Omar Loufti. De Egyptische gedelegeerde vroeg zijn brief te willen doorzenden aan de voorzitter van de veiligheidsraad. INTUSSEN HAD IN JERUSALEM de Israëlische minister van buitenland se zaken, Mosje Sjaret, de hoofd waarnemer van de Verenigde Naties in Palestina, generaal Burns, bij zich ontboden en deze gewaar schuwd voor de „ernstige gevolgen van de onophoudelijke Egyptische aanvallen, indien daar geen einde aan wordt gemaakt". Hij zei, dat Israël zich geheel het recht voorbehoudt uit zelfverdediging in actie te komen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de minister de Egyptenaren volledig verantwoordelijk houdt voor de aanvallen en de verlie zen omdat deze koppig hebben gewei gerd een order tot staken van het vu ren uit te geven zoals door de Verenig de Naties is bevolen. Bij zuiveringsoperaties in verschei dene delen van Algerie werden don derdag 22 opstandelingen gedood en 38 gevangen genomen. De minister-president, Dr. W. Drees, is zover hersteld van zijn ziekte, dat hij heden zijn werkzaamheden ten de- partemente heeft kunnen hervatten. Hammarskjoeld (naar M.-Oosten): NEW YORK, 5 april. Def secretaris-generaal van de Ver, Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft donderdag aan de vooravond van zijn vertrek naar het Midden-Oos ten verklaard, dat hij de opdracht die hij van de Veiligheidsraad ont vangen heeft niet aanvaard zou hebben, als hij niet van mening was geweest „dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen". De Veiligheidsraad heeft hemi verzocht een onderzoek in te stel len naar de wijze, waarop Israel en de Arabische landen bestands- voorwaarden naleven, en hier bin nen een maand rapport over uit te brengen. Op de vraag of hij stappen zou ne men inzake een eventueel wapen-em bargo, antwoordde hij dat een derge lijke kwestie zeer zeker niet bij het mandaat van de Veiligheidsraad inbe grepen is, maar dat hij als secretaris generaal van de V.N. het recht heeft bij de desbetreffende regeringen za ken te berde te brengen die een na dere studie waard zijn. Verder verklaarde hij dat, als hij op andere problemen, zoals dat van de Palestijnse vluchtelingen, in zou gaan, deze problemen niet in zijn rapport aan de Veiligheidsraad behandeld zou den worden. PARIJS, 5 april. De Franse minister-president in Algerije, Robert Lacoste, heeft donderdag avond een serie sociale hervor mingen bekendgemaakt die tege lijkertijd met de militaire cam pagne tegen de opstandelingen zal worden uitgevoerd. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers na besprekingen met wens. De goedkeuring voor het com plex van 34 woningen, waarvoor geen openbare aanbesteding is gehouden, maar waarvoor ondershands een aan nemer was gevonden, blijft uit. Daar door is er voor de bouwvakarbeiders hier nog steeds onvoldoende werk te vinden en worden ze derhalve wel ge dwongen naar elders te trekken. Het Olympisch dorp in Melbourne neemt reeds vaste vorm aan: deze fotocombinatie toont een tweetal woonhuizen: een „heel" huis en 'n blok flats, die een onderdeel vor men van het dorp, dat ongeveer 12 km van het hoofdstadion is gele gen. De huizen zijn uitgevoerd in baksteen en beton en modern ge meubileerd. In het dorp is ook een winkelcentrum terwijl er een 20- tal eethallen worden gebouwd. In October zal het dorp geopend wor den Kortere werkdagen voor hotelpersoneel? 's-GRAVENHAGE, 5 april. De staatssecretaris van sociale zaken heeft ■tdvies gevraag van de Sociaal-Econo mische Raad over een ontwerp-besluit tot wijziging van het werktijdenbesluit van koffiehuis- en hotelpersoneel 1949. De voorgenomen wijziging heeft ten doel de arbeidsduur van genoemd per soneel terug te brengen tot maximaal 106 uur per twee weken, met behoud van een maximum per week van 55 uur. 'S-GRAVENHAGE, 5 april. De Ned. Chr. Reisvereniging heeft tijdens een persconferentie enige mededelin gen gedaan over de kort geleden opge richte kampeerclub van de vereniging. Deze kampeerclub heeft ten doel de protestants christelijke jeugd, die op het gebied van het kamperen tot nu toe, zoals werd opgemerkt, steeds In de steek is gelaten, te bundelen en haar in de gelegenheid te stellen op eigen N.C.R.V.-terreinen, zowel In het binnen- als in het buitenland te kam peren. Op de algemene kampeerterreinen dreigen, aldus werd gezegd, vele mo rele en zedelijke gevaren. De N.C. R.V. wil nu het kamperen op eigen kampterreinen voor de prot. christ. jeugd onder goede leiding mogelijk maken. TERREINKAART Een lid van de N.C.R.V. kampeer club krijgt een terreinkaart, die hij bij aankomst moet inleveren bij de lei- ding. Deze geeft de kaart terug, wan neer de kampeerder weer vertrekt. In dien deze zich zou hebben misdragen, dan wordt de kaart met een rapportje opgezonden aan het hoofdbureau van de N.C.R. V., waardoor de kampeerder op geen enkel N.C.R.V.-terrein meer terecht kan. Het ligt in de bedoeling zowel in het binnen- als in het buitenland kampeerterreinen te verwerven. Naar de buitenlandse terreinen zul len de kampeerders, zowel groepen jongeren als gehele gezinnen, per autobus worden vervoerd. Het js dan mogelijk daar één of twee weken te verblijven. Deelnemers aan N.C.R. V.-kampeer- reizen kunnen hun kampeeruitrusting bij de Ned. Chr. Reis Vereniging hu ren. Het is ook mogelijk op eigen ge legenheid trektochten langs de N.C.R. V.-kampeerterreinen te maken, doch Jn dat geval moet zelf voor de uitrus ting worden gezorgd. BINNEN- EN BUITENLAND Reeds heeft de N.C.R.V. beslag kun nen leggen op enkele kampeerterrei nen. In het buitenland is een terrein bij Monschau in de Eifel ingericht, waarheen in het vakantieseizoen iede re zaterdag een pendeldienst per au tobus wordt onderhouden. In het binnenland beschikt de N.C. R.V. reeds over terreinen in Huis ter Heide, Nunspeet en Garderen. Het ter rein in Garderen is model ingericht met toiletten, wasgelegenheden, dou ches enz. en zal als stafterrein dienst gaan doen. Hier zullen ook N.C.R. V.- kampeerieiders worden opgeleid, opdat de kampeerclub binnen enkele jaren de beschikking zal hebben over vol doende kampeerleiders voor de onder scheidene kampeerterreinen. de Franse premier, Guy Mollet, dat Islamieten zullen worden aan gesteld aan het hoofd van enkele departementen, waaronder die voor openbare gezondheid, voor; Islamietische boeren en voor aan-i gelegenheden betreffende oud-i strijders. Tegelijkertijd, zo zei hij, heeft da premier hem de verzekering gegeven dat hfj in Algerije de beschikking zal krijgen" over alle benodigde militaire middelen om orde en rust te herstel len". VERSTERKING Lacoste arriveerde donderdagmor gen te Parijs voor besprekingen met premier Mollet over zijn verzoek om versterking van de troepen in Algerije met 100.000 man. De troepensterkte in dit gebied bedraagt reeds ongeveer 200.000 man. Militaire deskundigen in Parijs zijn van mening dat reservisten zullen moeten worden opgeroepen in dien de premier zou besluiten het ver zoek van Lacoste geheel in te willigen. NIEUWE KOUSEN EN SCHOENEN VOOR BRITSE VERSLAGGEEFSTER LONDEN, 5 april. (Reuter). Een Britse verslaggeefster heeft in haar blad geschreven, dat zij twee paar schoenen en zes paar kousen heeft versleten bij het najagen van Malen kof. Deze heeft nu medegedeeld ervoor te zullen zorgen, dat de slijtage ver goed wordt. In het nationale museum van War schau is een tentoonstelling „Rem brandt en zjjn tijd" geopend. Het her mitagemuseum te Leningrad heeft drie schilderijen van de meester naar deze tentoonstelling gezonden. DE BILT ZEGT: Koud weer met wisselende bewol king en plaatselijk enkele regen-, ha gel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1