Nationale Reserve vond weinig genade hij de Eerste Kamerleden Amerika komt de Russen 'n stap tegemoet Goerings eerste bombardement was een enorme blunder Oorlog in de kersenboomgaard Chroesjtsjef juicht Mollets ontwapenings-ideeën toe Eden. is bezorgd over M.-Oosten Ook Nike-raketten in Duitsland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND •BOELHOUWER' BLIJFT BOELHOUWER Felle kritiek, vooral van socialistische zijde Ernstige bezwaren tegen vorming van tweede parate NAVO-divisie Was defensieverlaging maar een „foefje"? PRINSELIJKE ROMANCE „Wij zijn het met hem geheel De Tigris werd getemd eens 0» Vergissing van Luftwaffe de Lijk van Axelse arbeider gevonden Yader mei 7 spruiten trekt musicerend door ons land Hoofdkantoor: Goes, 6. Vorststr. »0, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326: Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e jaargang No. 3362 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 4 april 1956 n Zie pagina I Op- en ondergang van zon en maan; Donderdag: Zon op 6.07 u., onder 19.21 u. Maan op 3.33 u., onder 13.14 u. Hoogwater donderdag 5 april: Vlissingen: 9.40 u. 1.29 m., 22.17 u. 1.10 m. Terneuzen: 10.01 u. 1.47 m., 22.40 u. 1.28 m. Wemeldinge: 10.56 u. 1.13 m., 23.38 u. 0.92 m. Zierikzee: 10.39 u. 0.97 m., 23.17 u. 0.76 m. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 3 april. Minister Staf heeft vandaag, tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer, nogal wat kri tiek moeten aanhoren op de gang van zaken rond de Nationale Re serve. Vooral van socialistische zijde was die kritiek lang niet mals. De heer De Dreu (P.v.d.A.) bepleitte onmiddellijke opheffing van het instituut en overgang van de vrijwilligers naar reserve-politie en reserve-grensbewaking. De heer Wendelaar (V.V.D.) sprak van het ontstellend gebrek aan vooruitziendheid, dat de regering ten opzichte van Nationale Reserve en B.B. heeft getoond. Daarentegen verzette de anti-revolutionnaire senator Algra zich krachtig tegen elke poging de Nat. Reserve „op te doeken", hoewel ook hij erkende, dat de opkomst minder groot is gebleken, dan aan vankelijk mocht verwacht. Onvastheid in het beleid, gepaard gaande met fouten in de instructie, zag de heer Algra als één der oorzaken van het niet goed functioneren van de Nat. Reserve. Het is te gek, dat een vrij williger, die reeds behoorlijk onderlegd is, zich weer opnieuw aan een oplei ding moet onderwerpen. Zulke dingen werken juist deprimerend op de be trokkenen. De spreker ontkende echter met klem, dat de Nat. Reserve volledig is ïislukt. Er zijn nog honderden jon gens, die serieus meedoen en derhalve niet bij het koor der wegblijvers inge deeld mogen worden. Het moet voor min. Staf een erezaak zijn, dat terwille van de trouw van deze jongens de Nat. Reserve blijft bestaan, vond de spr. Belangrijke bezwaren had de heer Algra tegen de vorming van een pa raat legerkorps van twee divisies als onderdeel van het parate N.A.V.O.- scherm (met daarachter een mobili sabel legerkorps van drie 2e eche lons). De heer Algra heen aan het begin van zijn betoog opgemerkt, dat in N.A.V.O.-kringen de maritime visie niet in gedrang mag komen. De heer schappij ter zee zal waarschijnlijk ook in eventueel komende oorlogen beslis send zijn. Over de evolutie van onze luchtmacht kon de heer Algra met an dere sprekers, zo niet voldaan dan toch tevreden zijn. Eindelijk opheffen De socialist De Dreu vond, dat de Nationale Reserve lang genoeg heeft bestaan. Ze moet nu einde lijk maar eens opgeheven worden. Al jaren lang is een leger propa gandisten bezig met de werving van vrijwilligers, maar nog steeds is het benodigde aantal niet ver kregen. De Nationale Reserve dient gelikwideerd te worden en de vrijwilligers kunnen, zo ze dit wensen, overgaan naar de reserve- politie en de reserve-grensbewa king. Daarnaast zou een nieuw instituut in het leven geroepen kunnen worden met een zeer beperkte dienstplicht. Dit zou als aanvulling kunnen dienen voor de territoriale verdediging. De heer De Dreu vond, dat de op bouw van onze defensie in een waar van onzekerheid verkeert in verband met de enorme ontwikkeling van de atoomenergie. De technische revolutie, zoals we die de laatste jaren hebben meegemaakt, is van zodanige omvang, dat vraagstukken als de totstandko ming van een tweede parate divisie daarbij volkomen in het niet vallen. „De regering moet meer activiteit in het internationale spel der krach ten uitoefenen om de vermindering van de bewapening op gang te bren gen", zo zei spreker. Iedere poging van Oost of van West om de bewa peningswedloop onder controle te brengen moet gesteund worden. Evenals andere sprekers voerde de socialist financiële en personele be zwaren tegen de vorming van een tweede parate divisie. Een bepaalde reden, om op stel en sprong tot reor ganisatie over te gaan, zag hij niet. Lanterfantende soldaten De heer Maenen (KVP) sprak over nietsdoen en lanterfanten van dienst plichtigen na de eerste oefeningen. De ze algemeen voorkomende klacht leeft zowel onder de manschappen zelf als onder de officieren en werkgevers. De spreker vroeg min. Staf een al gemeen onderzoek te gelasten naar de oorzaken van deze wantoestand. Het is uitermate belangrijk, dat de militairen voortdurend bezig zijn, anders raken ze moreel en gees telijk aan lager wal. V.V.D.-pluim voor Staf De heer Wendelaar (WD) geloofde, dat de regering ten aanzien van de Nat. Reserve en de B.B. een onststel- lend gebrek aan vooruitziendheid heeft getoond. De oplossing van de moeilijk heden, die hier zijn ontstaan, zal de grote taak zijn van het komende ka binet. Hij had overigens zeer veei waar dering voor het defensiebeleid van mi nister Staf. Hij had, zo zeide hij, vele ministers van oorlog en marine ge kend, te beginnen met Colijn in 1911, en wenste minister Staf tot de aller beste te rekenen. Over de N.A.V.O. was de liberale woordvoerder eigenlijk helemaal niet te spreken. De bedoelingen zijn goed, maar de bereikte resultaten bepaald niet om over te juichen. De parate kracht van de N. A. V. O. wordt verzwakt, doordat enkele partners hun verplichtingen niet ge heel kunnen of willen nakomen. Van standaardisatie en normalisatie is nog maar slechts in zeer beperkte mate sprake. De besteding van de N.A. V.O.-gelden vraagt om een doeltreffen de controle. De heer Wendelaar had nog andere bezwaren. Zo noemde hij de verlaging van het defensieplafond van 1500 mil joen tot 1350 miljoen een „foefje", dat het komende kabinet in grote moei lijkheden zal brengen. De zaak is te rooskleurig voorgesteld. Het bestaat niet, dat men 1350 miljoen een strijd macht als de onze in stand kan houden, STUTTGART, 3 april. Het Duitse „Institut fuer Zeitgeschichte" heeft een rapport uitgegeven waarin verklaard wordt dat het bom bardement van Freiburg een vergissing van de Luftwaffe geweest is. Dit bombardement, op 10 mei 1940, was het eerste van de tweede wereldoorlog en eiste 57 doden. Hitier voerde het aan als reden voor zijn ^.vergeldings-bombardementen" op Engeland. De Duitse propa ganda noemde het een „schanddaad van de vijand". Ongeveer 40 miljoen gulden kost deze dam in de Tigris, die op twee de Paasdag door koning Feisal van Irak in werking is gesteld. Enorme overstromingen, welke in het verleden plaats vonden, kun nen nu worden voorkomen, terwijl een uitgestrekte landstreek naar behoren kan worden bevloeid. MOSKOU, 3 april. Op een re ceptie die in het Kremlin gehou den werd, heeft Chroesjtsjef in een ongedwongen gesprek met verslaggevers over het interview dat de Franse premier de „U.S. news and world report" heeft toe gestaan (zie ons blad van dinsdag), gezegd: „Dat interview bevalt ons, en in het bijzonder wat hij (Mollet) zei over de ontwapening. Verder verklaarde de leider van de Sowj et-communistische partij „Wij kunnen natuurlijk niet ver wachten, dat Mollet, als socialist, het eens is met alles wat wij zeggen". „Maar", zei hij, „wij zijn het geheel eens met wat hij gezegd heeft over internationale kwesties, en zijn kri tiek en opmerkingen". Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, die ook aanwezig was, voegde hier aan toe: „Vooral de kritiek Molotov mengde zich in het gesprek en zei dat de verklaringen van Mollet en Pineau „verstandiger waren dan wij tot nu toe ooit van iemand gehoord hebben". „MISSCHIEN ÜW ZONEN. Op de receptie was ook een Tsjechi sche parlementaire delegatie, die mo menteel de Sowjet-Unie bezoekt, aan wezig. Chroesjtsjef zei tot hem: „Tsjecho- Slowakije is er thans beter aan toe dan ooit te voren. Het is uw plicht het Wes ten te weerstaan. De overwinning zal aan communistische zijde zijn". Toen een Westelijke verslaggever verklaar de dat hij dit niet geloofde, zei Chroe sjtsjef: „Misschien zullen uw zonen of kleinzonen communisten zijn". Motorrijder verongelukt DOETINCHEM, 3 april. De 30-ja- rige H. Wiggers uit Doetinchem -is dinsdagmorgen in het Wilhelminazie- kenhuis te Doetinchem overleden aan verwondingen, die hij bij een verkeers ongeval had opgelopen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinde ren. Prinses Christina van Hesse, een 23-jarige nicht van de hertog van Edinburgh, heeft baar verloving aangekondigd met de 26-jarige Prins Andrej, de jongste broer van ex-koning Peter van Joego-Slavië. De Prins heeft een flinke boerderij in Engeland, waar het paar later zal werken en wonen. Doodgedrukt door wagon SLUISKIL, 8 april. Op het terrein van de cokesfabriek te Sluiskil is gis teravond het ontzielde lichaam gevon den van de 47-jarige arbeider Van der Velde uit Magrette by Axel. Hij is waarschijnlijk doodgedrukt door een wagon. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. Kort voor de aflos vond men hem op het terrein, met een ingedrukte borst kas. Men neemt aan, dat v. d. V. door een cokeswagon is aangereden. Nie mand weet echter de ware toedracht van het ongeval. Een Oostenrijkse boer vond de lijken van zijn vrouw en vier kinderen onder een berg aardappelen in de kelder. Zijn broer bekende hen vermoord te heb ben. De dader zou aan geestesziekte lijden. Kleurentelevisie. De B.B.C. heeft dinsdag een demon stratie met kleurentelevisie gegeven voor experts uit vele landen, waaron der Rusland en de Ver. Staten. De kwaliteit van de kleuren was zeer ver schillend op (Je diverse punten van ontvangst. De Duitse bommenwerpers die da „aanval" uitvoerden hadden opdracht Dyon in Frankrijk te bombarderen, maar door het ongunstige weer ver dwaalde de formatie, en liet 69 bom men los op Freiburg (waarvan er 24 niet ontploften). Toen Goering van de vergissing op de hoogte gesteld werd, zou hij gezegd hebben: „Dat is wel een prachtig be gin van onze veldtocht. De Luftwaffe en ik staan voor gek. Hoe moeten wa dit aan het Duitse volk verklaren?" Voor nieuwe kerk AMSTERDAM,, 3 april. Ne derland maakt thans kennis met het welhaast unieke muzikale ge zin uit Tirol: drie meisjes met lange blonde vlechten, en haar vier broers spelen onder leiding van hun vader huis- en volksmu ziek op een twintigtal zeer uit eenlopende instrumenten, zowel historische, nieuwe als inheemse. Zeer veel Amsterdammers heb ben vanavond in gebouw Bellevue het optreden in ons land van de vader, die muziekleraar Is, van Hans (20), Max (18), Liesl (16), Resl (15), Fritz (13), Rosl (12) en de kleine Pauli (6), bijgewoond. Afwisselend bespeelden de vader en de zeven kinderen de blok fluit, de viool, de klarinet, de trompet, de cello, de bas, de ac cordeon, de piano, de gitaar, de citer, de trommel, de pauken en enkele in ons land onbekende in strumenten. Het gezin beoogt met de toer- nee in ons land geld te verzame len voor de bouw van een kerk voor de Evangelische gemeente in hun woonplaats Reutte. Na enkele opvoeringen in ons land, is de Paasvakantie voorbij en moeten de kinderen weer naar school. Met bierflessen, jiu-jitsu en een schop TOKIO, 3 april (Reuter). Vierenvijftig Japanse politiemannen, dia maandag ten zuiden van Tokio bloeiende kersenbomen hadden bewonderd, keerden in een beste stemming per bus huiswaarts. Zij hielden halt bij een herberg, waar Japanse burgers, dia ook de kersenbomen hadden bewonderd en wier stemming evengoed was, zich verpoosden. Op een gegeven ogenblik ontstond een twist, waardoor zich in een omme zien van weerszijden een verwoed gevecht tussen burgers en ordebewaarder* ontwikkelde. De politie gebruikte jiu-jitsu, de burgers, niet verlegen, wierpen zich met bierflessen in de strijd. Vrouwen en kinderen schreeuwden en huilden en de eigenaar van de her berg werd met een schop neergeslagen. De slag werd beëindigd door haastig gearriveerde plaatselijke politie, dia begon met idereen,. haar vechtende collega's inbegrepen, in te rekenen. Na een urenlange ondervraging mochten de politiemannen hun thuisreis ver volgen. LONDEN, 3 april. De Verenigde Staten hebben dinsdag op de ontwapeningsbesprekingen te Londen enkele voorstellen Ingediend, om de kloof tussen de Russische en Westelijke plannen voor ont wapening te verkleinen. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Harold Stassen, heeft volgens gezaghebbende kringen voorgesteld, dat als overeenstemming kan worden bereikt inzake controle op de bewapening, de strijdkrachten van Rusland, Communistisch China en de Verenigde Staten zouden worden teruggebracht tot twee en een half miljoen man elk, en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man. riaal; De grootte van de strijdkrachten van de andere landen zou dan later wor den vastgesteld. Deze strijdkrachten zouden echter in geen geval groter mo gen worden dan een half miljoen man. Stassen stelde verder voor dat na een nader overeen te komen datum alle I kernmateriaal nog uitsluitend zal wor- den gebruikt voor vreedzame doelein- j den, en niet meer voor de produktie van atoom- en waterstofwapens. VRAGEN Op basis van het Amerikaanse plan zullen alle deelnemende landen aan zulk een ontwapeningsverdrag op zich moeten nemen vier vragen te beant- I ivoorden, betreffende: 1. Hun bezit aan splitsingsmateriaal; 2. hun produktie van splitsingsmate- 3. hun voorraden kernwapens, en 4. proefnemingen met kernwapens die zij van plan zijn te doen. "Het plan voorziet vérder in een ge leidelijke overschakeling naar het volledige gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden via een beperking van proefnemingen met kernwapens. De V.S. stellen verder voor, een voorbereidende commissie in te stellen van vertegenwoordigers van de vijf „atoomlanden" op de conferentie, die overeenstemming zullen moeten berei ken over de beperkingen in de bewa pening van de verschillende landen in het eerste stadium. Een commissie van juristen zou een ontwerp-ontwape- ningsovereenkomst moeten opstellen. Aan het einde van het eerste stadium zou een „wereld-ontwapeningsconfe rentie" moeten worden belegd om de dan ontstane toestand te bespreken. LONDEN, 4 april. De Britse pre mier Anthony Eden heeft een persoon lijke boodschap aan president Eisen hower gezonden, waarin hij zijn be zorgdheid uitdrukt over de ontwikke lingen in het Midden-Oosten. Hij verzocht de president zijn per soonlijke aandacht te willen geven aan een nieuwe waardering van de toe stand in het Midden-Oosten. Deze waardering is opgesteld door experts van het Britse ministerie van buiten landse zaken. Diplomatieke waarnemers geloven dat Groot-Brittannie een veel sterkere steun voor het Verdrag van Bagdad tracht te winnen, vooral door econo mische steun aan de landen van dat verdrag. Dreigbrieven voor Ike MOBILE, 3 april. (A.F.P.). Dins dag iB een werkloze, die een dreigbrief aan Eisenhower gestuurd had, hiervoor veroordeeld tot 3% iaar gevangenis straf. In deze brief had hij tot vier maal toe gedreigd Eisenhower te zullen vermoorden. KAISERSLAUTERN, 3 april Da geweldige militaire basis van het Ame rikaanse leger nabij Kaisersluntern in West-Duitsland, zal de eerste basis bui ten de Verenigde Staten zijn, die door „Nike" luchtafweerraketten verdedigd zal worden. Volgens Amerikaanse autoriteiten zullen vier tot zes batterijen van de ze geleide projectielen in de loop van dit jaar rondom deze basis ge stationeerd worden. Niet zo lang ge leden hebben Duitse bladen er op ge wezen dat massale bases, zoals Kai sersluntern, in een atomische oorlog uiterst kwetsbaar zijn., DE BILTZEGT: Koud weer Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1