West-Berlijners niet naar stembus voor Bondsdag De elektrische aansluitingen in on rendabele gebieden te Stavenisse AMSTLEVEN Formeel staat Berlijn nog geallieerd gezag onder Russen willen ontwapenings conferentie uit impasse helpen PUZZLE Om reden van beveiliging Zes-jarige redt haar broertje Controlesysteem met waarschuwingsposten Aanvaring in d@ Nieuwe Waterweg Gemeente kocht gestolen beeldje VANDAAG EENS Prinses Beatrix vierde het Heilig Avondmaal Kubelik had auto-ongeval Erkenning van China blijft nog uit Mutaties in Polen Raadsleden in hun kwaliteit aangetast Nederlands Jeugdelffal iegen België Dinsdag 3 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) (Van onze Westduitse correspondent) BERLIJN, maart 1956. Dr. Suhr, de burgemeester van West- Berlijn, heeft naar aanleiding van de beraadslagingen in de West duitse Bondsdag over de kieswet het vraagstuk van de directe deel neming van de West-Berlijnse bevolking aan de Bondsdagverkiezin gen weer eens aan de orde gesteld. Deze verkiezingen zullen in het najaar van 1957 worden gehouden. In de huidige Bondsdag zitten weliswaar ook de 22 afgevaardigden uit Berlijn, maar deze worden door het stadsparlement in Berlijn afgevaardigd, doch niet als zo danig direct door de bevolking gekozen. Zij kunnen wel aan het parlementaire werk, mogen echter niet aan de stemmingen deel nemen. Hierin wil burgemeester Suhr eindelijk verandering zien ge bracht. Toch wegen de bezwaren tegen in williging van deze zeer plausibele wens zwaarder dan ze op het eerste gezicht mogen schijnen. Deze bezwaren zijn een uitvloeisel van het viermogendhe- den-statuut voor Berlijn, een statuut dat weliswaar in de jaren van de te genstelling tussen Oost en West in de praktijk wel heeft opgehouden te func tioneren, maar dat theoretisch nog steeds wordt gerespekteerd. De bondsregering en de meerder heid der partijen zijn van mening, dat de inwilliging van het billijke verlangender Berlijners een groot gevaar in zich bergt voor de vier- mogendheden-status van W.-Berlijn. Ook de Berlijnse C.D.U. en F.D.P. hebben zich tegen directe deelneming aan de Bondsdagverkiezingen uitge- sproken. Helaas liggen de redenen voor de hand: bij de viermogendhe- denstatus van Berlijn hebben de Bondsrepubliek en het Westen in het algemeen een veel groter belang dan het Oo' Natuurlijn weet niemand of de Sow- j et-Unie het statuut zou opzeggen, wanneer West-Berlijn aan de Bonds dagverkiezingen zou deelnemen. Ook de "Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zijn echter van mening, dat het voor West-Berlijn een wezenlijke beveili ging is, wanneer dit statuut wordt ge handhaafd en geen aanleiding tot nieuwe conflictstof wordt gegeven. De verbindingswegen naar Berlijn maken o.m. een belangrijk deel uit van dit in ternationale statuut. DE PRAKTIJK Zolang Duitsland niet is herenigd, zal dit viermogendheden-statuut wel voor Berlijn blijven geldenNu maakt in de praktijk West-Berlijn weliswaar al lang deel uit van de Bondsrepubliek, omdat alle wetten die in_ Bonn worden vastgesteld, ook in Berlijn gelden. Een praktische verbondenheid, die ook tot uitdrukking komt in de economische en sociale steun, die de stad uit Bonn ont vangt. Staatsrechtelijk wordt Berlijn echter nog steeds als onder het gezag van het geallieerde commissariaat staande Duits gebied behandeld. Wanneer de westelijke mogendheden deze aan spraak zouden opgeven, zou de Sow- jet-Unie uiteraard de vraag kunnen stellen met welk recht de Bondsrepu bliek midden in de Sowjetzone een en clave onderhoudt. Dit vraagstuk is zo zeer met de internationale politiek en het klimaat van die politiek verbonden, dat West-Berlijn alléén hoe graag het dat ook zou willen, hierop geen ant woord kan geven. CLERMONT FERRANT, 31 maart. Vrijdag heeft een zesjarig meisje in Cler mont Ferrant haar veertien maanden oude broertje en de spaargelden van haar ouders gered. De ouders waren niet thuis en het meisje was boven in haar kamer. Plotseling zag zij dikke rook binnendrin gen. Zij greep haar broertje en een doos, waarin haar ouders hun spaargelden be waarden, en snelde de trap af naar bui ten. Er bleek brand uitgebroken te zijn en ondanks de inspanning van de brand weer brandde het huis geheel af. Jongsie professor ie Delft Tot buitengewoon hoogleraar in de experimentele kernfysica aan de tech nische hogeschool te Delft is benoemd Dr. A. ff. Wapstra, 33 jaar oud. Deze foto werd van de nieuwe professor gemaakt in zijn woning te Amsterdam Sowjet „new look" nu ook in China bekend HONGKONG, 30 maart Voor het eerst is thans de bevolking van com munistisch China op de hoogte ge bracht van de aktie der Sowjetleiders tegen Stalins „monsterachtige buiten sporigheden". Radio Peking heeft vrijdag een uit zending van twintig minuten aan dit onderwerp gewijd, waarbij een Chi nese vertaling van het Pravda-artikel woensdag gegeven werd. Tot nu toe hadden de Chinese pers en radio over deze kwestie het stil zwijgen bewaard. Onbeheerde staaf goud gevonden PARIJS, 30 maart. Op het Parijse vliegveld Orly is vrijdag door een sjouwer een staaf goud van een kilo gevonden, die onbeheerd op een overi gens lege vrachtauto lag. De staaf was ln een stuk verkreukeld bruin papier gewikkeld. De politie wilde alsnog niets over haar onderzoek meedelen. Blijkens de jongste opgave bedraagt thans het aantal ingeschreven studen ten aan de Technische Hogeschool te Delft 5089 (5012 mannen en 77 vr. stu denten), tegen 4926 op het overeen komstige tijdstip in het vorig studie jaar. Onthullingen van „Tass" MOSKOU, 31 maart. Reuter. Het officiële Sowjet-persbureau „Tass" heeft bijzonderheden van het jongste ontwapeningsplan van de Sowjet-Unie bekend gemaakt. Deze plannen, aldus „Tass", zijn ingediend teneinde de ontwape ningsconferentie in Moskou uit haar impasse te helpen. Het beperken van de strijdkrachten en de conventionele wapens zou niet afhankelijk worden gesteld aan het bereiken van een overeenkomst over het verbieden van atoomwapens, hoe wel de Sowjet-Unie de voorvechter is voor een onvoorwaardelijk verbod op atoomwapens. Genoemde beper king zou het bereiken van een over eenkomst inzake atoomwapens wel in de hand werken. Het plan behelst o.m. een beperking der strijdkrachten en van de conven tionele wapens in de periode 1956 1958 tot een miljoen of anderhalf mil joen voor Amerika, de Sowjet-Unie en (continentaal) China en voor Groot-Brittaimië en Frankrijk tot 650.000 man. De beperking der strijd- Belg, Pool en Hongaar pleegden overval op Belgische gouverneur GENT, 31 maart. In verband met de overval die enige dagen geleden gepleegd werd op de gouverneur van Oost-Vlaanderen, zijn thans drie per sonen gearresteerd, een Belg, een Pool en een Hongaar. De Belg heeft een bekentenis afgelegd. Hij bevestig de dat de vierde man gevlucht is in de wagen die zij voor de overval ge. bruikt hadden. 's-GRAVENHAGE, 30 maart. Van avond omstreeks negen uur is het En gelse stoomschip „Great Hope" in de mond van de Nieuwe Waterweg, tussen de Semafoor en het Noorderhoofd, in aanvaring gekomen met een tot nu toe onbekend schip. De „Great Hope" die 2328 ton meet, was op weg naar Rotter dam. De aanvaring geschiedde in een dikke mist, nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De sleepboot „Maas" van L. Smits en Co. internationale sleep dienst is uitgevaren om assistentie te verlenen. Nader blijkt, dat de „Great Hope' ernstige schade heeft opgelopen aan de voorsteven boven de waterlijn. Het schip maakt echter nagenoeg geen wa ter. Het wordt nu door de „Maas" naar Rotterdam gesleept. NIJMEGEN, 31 maart. Gebleken is, dat het beeldje van Keizer Trajanus, dat de gemeente Nijmegen bij gelegenheid van de feesten „Nijmegen 1850 jaar stad" in de afgelopen zomer van een antiquair voor het museum had gekocht, gestolen is in Duitsland. De gemeente heeft 7500 betaald voor dit kostbare kleinood. De betrokken antiquair is in verzekerde be waring gesteld. Het beeldje blijft voor lopig in rijksmuseum Kam. De Duitse recherche bemoeit zich met deze zaak. Het beeldje moet indertijd zijn opgegra ven uit de Rijn bij Xanten, een oude Ro meinse nederzetting. krachten van andere landen dient op een wereldconferentie te worden vastgesteld en wel tot 150.000 man tot 200.000 man. De uitvoering van genoemde be perkingsmaatregelen moet drie maan den na het bereiken van overeenstem ming beginnen. Tot die tijd dient om vang en bewapening „bevroren" te blijven op het peil van 31 december 1955. WAARSCHUWINGSPOSTEN Het controlesysteem dient waar schuwingsposten te omvatten, geves tigd in de betrokken landen bij havens en andere verkeerslalooppunten, zulks ter voorkoming van verrassingsaanval len. Op internationale basis gekozen controleurs moeten te allen tijde toe gang hebben tot de militaire objecten in hun gebied. Het plan voorziet ook in de mogelijkheid van luchtverkenning en luchtfotografie. Het internationale orgaan zou voorts aanbevelingen aan de Veiligheids raad doen omtrent inbreuken op de internationale overeenkomst. De on dertekenende landen dienen binnen een maand na de instelling van het controle-orgaan dit orgaan volledig op de hoogte te stellen van de om vang van hun strijdkrachten, bewa pening en militaire uitgaven. Een belangrijk punt in het plan, aldus „Tass", is de instelling van een zone in Europa met een beperkte militaire paraatheid en met een in spectiestelsel. Deze zone zou beide delen van Duitsland moeten om vatten. Volgens het plan zou in deze zomer geen enkel gebruik mogen worden gemaakt van atoomwapens van welk type ook. BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V-AMSIERDAM Verkooporganisatie «oor Nederland van The British Petroleum Co-'lli KRUISWOORDRAADSEL i Z 3 7 y 9" IO (i \T 13 IM lb l^> (l7 IÜ jo ül TT 1 '15 '-Lb ud 36 ■ÓZ Horizontaal: 1 Dief, 4 boomloof, 7 wer velwind, 8 deel van het gelaat, 10 ernstig, 11 boom, 13 dier, 14 afstandsmaat, 15 een jarig dier, 17 bevreesd, 18 vreemde munt, 20 sein, 22 dominee, 24 Europeaan, 26 vod, 27 bid, 28 deel van het lichaam, 30 gang, 31 aanzien, 32 flink. Verticaal: 1 Pier, 2 gezichtsorgaan, 3 Ingezonden Mededeling (Adv i AMSTERDAM, 30 maart. Prinses Bea trix heeft vanavond voor het eerst, tezamen met 'haar ouders en leden van de Nederlands Hervormde Kerk, in de Nieuwe Zijds Kapel te Amster dam deelgenomen aan de viering van het Heilig Avondmaal. De kerkdienst werd geleid door Ds. J. H. Kater, Ned. Herv. predikant in de hoofdstad. De predikant sprak naar aanlei ding van Joh. 1 35: „Ik ben het brood des levens, wie tot Mij komt zal nim mermeer hongeren en wie in Mij ge looft zal nimmermeer dorsten". WENEN, 31 maart. (A.F.P.). De di rigent Rafael Kubelik heeft vrijdag in Wenen een auto-ongeluk gehad. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de eerste berichten vreest men, dat hij en kele ribben gebroken heeft. BONN, 31 maart. De Amerikaan se regering heeft de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Von Brentano, uitgenodigd in de nabije toekomst een bezoek aan Washington te brengen, aldus heeft een regerings woordvoerder in Bonn bekendge maakt. Von Brentano heeft de uitno diging aanvaard, zo voegde hij hier aan toe, doch er is nog geen datum vastgesteld voor het bezoek. Uit welingelichte kringen te Washing ton wordt vernomen, dat president Eisenhower premier St. Laurent van Canada heeft meegedeeld, dat de openbare mening in zijn land geen diplomatieke erkenning van China gedoogt noch de toelating van dat land tot de V.N. Dit was gebeurd op de recente conferentie in White Sul phur Springs. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, die de bespreking bijwoonde, heeft vol gens genoemde kringen gezegd, dat in zijn land de publieke opinie tot het tegendeel geneigd was, maar dat Ca nada geen plotselinge wijziging van zijn tot nu toe ingenomen standpunt beoogde. verpakking, 4 maanstand, 5 bij voortdu ring, 6 geluid, 7 afrastering, 9 Rom. kei zer, 11 bovenaards wezen, 12 specerij, 15 boomloot, 16 kippenloop, 17 oogopslag, 19 hap, 21 mand, 22 menigte, 23 vruchten nat, 25 dier, 27 handgreep, 29 laatstleden, 30 Fr. lidwoord. Oplossing der vorige puzzels 1. Banket, 2. pajade, 3. klaver, 4. tie ren. Horizontaal: 1 kam, 4 bus, 6 agave, 7 pet, 9 kaf, 11 bol, 13 zode, 14 opoe, 15 fel, 17 rek, 19 hak, 21 elite, 22 mui, 23 sol. Verticaal: 1 kop, 2 mat, 3 kano, 4 bek, 5 suf, 8 eloge, 10 aroma, 11 bef, 12 lol, 16 edik, 17 rem, 18 kei, 19 hes, 20 kil. WENEN, 31 maart. De Poolse minister voor openbare veiligheid, Wladyslaw Dworakowski, is op voorstel van de pre mier vervangen door Edmund Pszczol- kowski, die thans minister van landbouw is, zulks om Dworakowski in staat ta stellen zich geheel aan het partijwerk ta wijden. Hij is als één van de secretarissen lid van het centrale comité. Een tweemotorig vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is bü Kla math Falls in Oregon tegen een heuvel gevlogen en verbrand. Drie personen werden hierbij gedood en twee gewond. Drukke discussie in de raad STAVENISSE, 31 maart. In de vorige week gehouden raadsvergade ring onder leiding van de waarnemend burgemeester J. van de Bos, die in zijn openingswoord hoopte op een prettige samenwerking en een goede verstand houding met de raad, werd druk ge discussieerd over de elektrische aan sluitingen in de onrendabele gebieden, De bijdrage der gemeente komt op rond f 35.000, voor welk bedrag een le ning kan worden gesloten. De heer L. Dage (G.B.) vond, dat de landbouwers in de onrendabele ge bieden reeds jaarlijks hun steentje bijdragen aan de gemeentekas meende, dat hetgeen door hen betaald moest worden f400 per perceel plus f40 per ha) voor deze personen een grote post is. De heer A. Tazelaar (G. B.) sloot zich hierbij aan en de raad besloot toen de landbouwers te vra gen of ze al dan niet voor aanslui ting waren. In verband met de inrichting van het nieuwe gemeentehuis werd be sloten tot het laten maken van een schilderij van de haven door Leen Molendijk te Arnhem voor een be drag van f350. De heer C. W. Eer- land (S.G.P.) merkte op, dat de in richting al zoveel heeft gekost. En nu dit weer. Maar gezien het feit, dat de haven verdwijnt hebben wij toch nog een aandenken. Wij waren beter met het behoud van de ha ven" zo zei hij. De commissie voor de hygiëne kreeg een subsidie van f60 per jaar. In de rondvraag gaf de heer Eerland nog een overzicht van de afscheids avond op 28 februari. De raadsleden werden die avond door enkele heren in hun kwaliteit aangetast, daar hen dingen werden verweten, waaraan ze Ingezonden Mededeling (adv.) DEN HAAG, 31 maart. Het Ne derlands jeugdelftal, dat zaterdag 7 april te Turnhout tegen de Belgische jeugdploeg uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Cox (Rapid). Achter: Renders (P.S.V.) en Kraay (D.O.S.). Midden: Pauwe (HVC), Van der Meer (ADO) en De Bruyn (NOAD). Voor: Nederhand (HVC), Smulders (PSV), Rutten (Roda Sport), Greving (Be Quick, Gron.) en Corpeleyn (Ex- elsior). Reserves: Schouten (KFC), Nachte aal (DOS), Blom (WW, Winscho- n) en Bosch (Sportcl. Enschede). De ploeg staat onder leiding van de aren F. van Veen en C. van Es. geen schuld hadden. Ook het afgeven van een gemeente eigendom hadden die heren getracht te forceren. „Personen buiten de raad hebben zich niet met aangelegenheden der raad te bemoeien", zo zei hij. Hij vond het optreden van deze heren dan ook zeer brutaal. De destijds geschonken gemeente eigendommen zullen geïnventariseerd worden, zo werd nog medegedeeld. De heer C. L. Potappel (A.R.) vroeg of de borden al geplaatst waren op de kruising StoofdijkKloetsedijk; dit zal nog bekeken worden. VOETBAL Middelburg -Vlissingen op 7 April GOES, 30 maart. Vorige jaar be sloten de voetbalverenigingen Middel burg en Vlissingen om jaarlijks op 9 mei een liefdadigheidswedstrijd den bate van het zeehospitium Zonneveld te spelen. De eerste ontmoeting vond in Vlissingen plaats, maar omdat 5 mei dit jaar op zaterdag valt, zullen de beide clubs in verband met da competitie die dag niet tegen elkaar in het veld kunnen komen. Thans is besloten om deze wed strijd reeds te spelen op zaterdag 7 april. De wedstrijd wordt gehouden op de Nadorst in Middelburg en zal 's middags om vier uur beginnen. On getwijfeld zal er voor deze ontmoeting tussen de beide jubilerende clubs grote belangstelling bestaan. AANBESTEDING Boerenleenbank te Nisse NISSE, 39 maart. Alhier werd door het bestuur van de Goöp. Boerenleenbank aanbesteed het bouwen van een kantoor en woonhuis. Ingeschreven werd als volgt: L. Huy- bregtse, 's-Gravenpolder ƒ47765; J. v. d. Poel, Oudelande 50800; Joh. Jansen, Nisse ƒ51000; M. G. Verheijke, Ellewouts- dijk 51020; P. F. Voet, Kloosterzande ƒ52000; J. Priem, Ovezande ƒ52390; C. Priem, Lewedorp 52980; J. Hopman, Goes ƒ55100; J. P. v. d. Linde, Katten- dijke ƒ55874. Voor schilderwerk werd ingeschreven door: Blom, 's-Gravenpolder 2472; D. Jansen, Goes ƒ3276; J. de Bad, Goes 3385; J. Lokerse, 's-Gravenpolder 3447; Joh. de Graaff, Goes 3619; C. -Wisse, Goes ƒ3750. De gunning werd aangehouden. Nieuwe secretaris Z.V.U. MIDDELBURG, 31 maart. In ver band met het vertrek van de heer Sternheim naar Rotterdam is tot secretaris van de Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit per I mei benoemd de heer W. H. P. Meerkamp van Embden, thans te Schiedam.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3