1 Invasie van duizenden toeristen tijdens Het Paas-weekend FRANSE PREMIER LEVERT KRITIEK OP V.S. Zij, \wdkotyexi de vrijheid Vier Duitse oorlogsmisdadigers uit Breda vrijgelaten Ondanks het lang niet ideale vakantieweer Zeeland had (vooral aan de kust) veel Belgen, Duitsers en Fransen op bezoek Vermoordde Stalin zijn tweede vrouw? Halenkof „bedreigd Week-end eSste vele doden Griekenland blijft Cyprus sieunen Mollet wil ontwapening op de eerste plaats zien Min. Dulles en de zaak-Jungschl&ger PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Worden de Belgen zuiniger? Baby door vrachtauto doodgereden Jhr Beelaert v. Blokland ten grave gedragen Fel uitslaande brand verwoestte meubel zaak in Tholen Laai de staatslieden kernwapens afschaffen Hoofdkantoor) Ooea, C. Vorstitr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8887. voor adm. 2870), Olro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 36. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8102; Vlisslngen: Nieuwstraat 68, Tel. 320; Terneuzen: Dijkatraat 26-28. Exploitatie! Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3361 Chrlstenjeugd veroverde Zeeland I Wnd.-hoofdredacteur: Frof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 3 april 1956 Op- en ondergang van zon en maan; Woensdag: Zon op 6.09 u., onder 19.19 u. Maan op 3.07 u., onder 12.08 u. Hoogwater woensdag 4 april: Vlissingen: 8.15 u. 1.35 m., 20.47 u. 1.09 m. Terneuzen: 8.41 u. 1.53 m., 21.13 u. 1.27 m. Wemeldinge: 9.38 u. 1.25 m., 22.12 u. 0.98 m. Zierikzee: 9.22 u. 1.07 m,, 21.51 u. 0.81 m. GOES, 3 maart. Grote stromen Duitsers, Belgen, Fransen, zelfs Skandinaviërs, Italianen, Engelsen en Brazilianen hebben ondanks het verre van ideale vakantieweer de Paasdagen in ons land door gebracht. Een kleine 15.000 hotelgasten stonden alleen al in Amster dam geboekt. Men heeft zelfs mensen naar Het Gooi en Haarlem moeten verwij zen, omdat de hoofdstad zaterdagavond reeds propvol was. De be langstelling voor Zandvoort en Noordwijk daarentegen was matig, maar in Scheveningen waren alle badhotels bezet. De drukstbezochte plaatsen bleken wel te zijn de steden in het centrum en de bollen streek (de Keukenhof telde 15.000 bezoekers). Ook Zeeland deelde ruimschoots in de Paasdrukte. Het was zelfs zo, dat niettegenstaande de minder gunstige omstandigheden de toeristenstroom algemeen genomen niet kleiner is geweest dan vorig jaar Fasen. Op bepaalde plaatsen beleefde men zielfs een complete invasie, waarvan de helft der toeristen uit buitenlanders bestond: Belgen, Duitsers en Fransen. Zoals te verwachten was, kregen de Walcherse en Zeeuwsch-Vlaamse kust streek de meeste vakantiegangers en dag. jesmensen te verwerken. In Zoutelande waar de toeloop reeds donderdag begon had men zelfs het dubbele aantal gasten van vorig jaar Pasen. Fransen zag men hier weinig; meest Belgen en Duitsers (Rijnstreek). Vele toeristen kwamen vast een plaatsje zoeken, om hun zo mervakantie door te kunnen brengen, Te laat echter, want de meeste pen sions waren al volgeboekt voor het sei- zoen. Kampeertent De eerste kampeertent verrees bij Oostkapelle, waar twee koene Haagse padvinders (elk 15 jaar oud), die naar Zeeland waren gefietst, hun Paasvakan tie wilden besteden. In de Zeeuwse steden* was de belang stelling goed, maar waarschijnlijk wel wat minder groot dan vorig jaar. Eerste Paasdag was algemeen vrij rustig, maar de maandag bracht meer mensen op de been. Winterjas en zomerjurk Omtrent het weer bleken de meningen nogal uiteen te lopen. Zo liep ongeveer de helft in winterkledij, terwijl veie an deren zich zonder jas en sommigen zelfs in zeer lichte zomertoiletten op straat waagden. De terrasjes in de zon waren spoedig vol en menigeen hapte dapper in een portie ijs. In Middelburg, waar vooral veel Belgen vertoefden, kwam gedurig iemand voor de gesloten deuren van de banken en het V.V.V.-gebouw. De ho teliers hadden gelukkig maatregelen genomen en accepteerden dikwijls ook de vreemde valuta. De meeste hotels waren beide dagen geheel besproken, zoals trouwens in alle Zeeuwse steden. In Zierikzee viel het bezoek nog wat tegen, maar voor de Pinksterdagen is men hier al weer volgeboekt. Vlissingen en Goes hadden, behalve de honderden bondsdagbezoekers (zie pag. 2), geen overdadige drukte. Belgen eten minder Minstens zoveel als vorig jaar, luidde het oordeel van de Kruiningse hotels. Heel wat gasten kwamen echt met de be doeling, zich alvast te oriënteren voor de zomermaanden. LONDEN, 2 april. Volgens ge ruchten heeft het centrale comité van de Sowj et-communistische partij in een rondschrijven aan de partijafdelingen medegedeeld, dat Stalin in november 1932 zijn twee de vrouw, Nadia, heeft doodge schoten. Tot heden werd aangeno men, dat zij zelfmoord pleegde of na een ziekte overleden was. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt, dat het ministerie berich ten over deze geruchten uit Moskou ont vangen heeft. Stalin huwde zijn tweede vrouw (haar volledige naam was Nadezhda Alliloeje- va) tijdens de burgeroorlog, die op de revolutie van 1917 volgde. Zij was toen 19 jaar en hij 40. Volgens berichten over leed zij kort na een twist met haar man over de Sowjetpolitiek. Uit Stalins tweede huwelijk werden twee kinderen geboren, een zoon, Was- sili, die nu bijna 40 jaar is, en een doch ter, Svetlana, die 35 is. „Het is opmerkelijk", zo zei ons de heer Boudeling, directeur van hotel De Uitkijk, „dat de Belgen die voorheen altijd de beste klan ten waren thans niet meer de voornaamste consumenten zijn ge bleken. De Fransen en Duitsers kiezen thans de betere kwaliteiten en zijn daarmee onze beste gasten geworden". Hoewel het aan zee vrij fris was, ge noot Yerseke een grote belangstelling. Donderdag reeds. De oesterputten wer den druk bezocht en menig oestertje gleed door een Franse of Belgische keel. Gedurende de feestdagen was Yerseke bijna te klein. Vlot verkeer De vervoersinstanties hebben de ver keersstroom goed kunnen verwerken; men had zelfs nog meer mensen ver wacht. De treinen en bussen waren vol, maar niemand is blijven staan. Weliswaar moesten op het veer Vlissingen—Bres- kens twee grote schepen worden Ingezet, maar abnormaal lange rijen stonden evenmin als vorig jaar niet opgesteld. De veerdiensten KruiningenPerkpolder en die naar Schouwen konden de passa giers gemakkelijk verwerken. Ook aan de grensposten ontstond geen stagnatie. Het was er druk, maar .alles liep gesmeerd. Goede verwachtingen Zoals het zich momenteel laat aanzien, belooft deze zomer voor het Zeeuwse toerisme goed te wor den. Vele hotels zijn voor de Pink sterdagen al volgeboekt en talrijke pensions hebben voor heel de zo mer reeds gasten ingeboekt. In Zeeland ziet men het komende seizoen vol vertrouwen tegemoet. Toen de Sowjet-minister Ma lenkof zijn hotel in de Engelse badplaats Brighton wilde binnen gaan, werden er plotseling twee revolvers op hem gericht en hem werd toegeroepen zijn handen 3n de lucht te steken. De minister bleef onbewogen. Hij pakte de twee „aanvallers twee jongetjes van zes en zeven jaar in cowboy-pakken beet en draaide hen snel met het ge zicht naar de muur. Vervolgens liet hij zich met de jongens foto graferen. De kleine „oorlogsop hitsers" kregen evenwel geen „vredesinsigne", zoals andere kin deren, die Malenkof bij zijn rond reis door Engeland heeft ontmoet. De lijfwacht van de Russische gast kreeg nog een emotie te ver werken, toen de minister een be zoek wilde brengen aan een wa renhuis en in de menigte vdnkc lende mensen verdween. II 's-GRAVENHAGE, 31 maart. Uit de strafgevangenis te Breda zijn van daag vier Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Zij hebben tweederde van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jurgen Hinrichsen, Emit Ruehl, Bernhard Siebens en Fritz Vie- bahn. De vier vrijgelatenen zijn naar de Nederlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevin den zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. PITTSBURG, 3 april. Kort na het opstijgen is zondagavond een Ameri kaans verkeersvliegtuig bij Pittsburg met 36 personen aan boord brandend neergestort. 21 personen kwamen om het leven. Kort daarna stortte een stratosfeer- kruizer in een rivier bij Seattle. Van de 37 inzittenden kwamen er vier om het leven. Een derde vliegtuigramp had bij Bangkok plaats. Alle 18 passagiers van het ThaÜandsevliegtuig, dat neer stortte, kwamen om. Hieronder waren officieren van leger en politie en voor aanstaande parlementsleden en zaken lieden. In het Eiffelgebergte reed zaterdag avond een Nederlandse auto tegen een boom. De 43-j. mevr. Fellinger uit Apeldoorn kwam hierzij om het leven. De 22-j. Van S. uit Geldermalsen werd dezelfde avond door een auto aangereden en gedood. De automobilist reed door. Tijdens een congres van de Egyp tische academie van wetenschappen is bekend gemaakt, dat er in Egypte ura nium en thorium wordt gevonden en dat Egypte als eindresultaat van de elektrifikatie door middel van ret be nutten van waterkracht de beschik king zal krijgen over zwaar water. BERGEN OP ZOOM, 1 april. Toen op het erf bij de familie van de Zande te Ossendrecht in de Koeleweg de meelhandelaar A. Bogers uit Putte goederen stond te lossen, kroop het 14 maanden oude dochtertje van de fa milie v. d. Z. onder de vrachtauta. Toen de bestuurder weg reed werd het kind overreden en vrijwel op slag ge dood. Na geruime tijd ging de moeder even kijken waar het dochtertje toch bleef en vond het dood op het erf lig gen. De bestuurder moet van het on geval niets gemerkt hebben. 's-GRAVENHAGE, 31 maart. Zeer groot was de belangstelling bij de begrafenis van de overleden vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. In de aula van de be graafplaats Oud Eik en Duin sprak namens de regering de vice-pre- mier, prof. dr. L. J. M. Beel, een woord ten afscheid. In de rij der illustere vice-presi- denten van de Raad van State aldus de minister nam de thans ontslapene een bijzondere plaats in. Hij drukte zijn eigen signatuur op de stijl van dit ambt, het zekere bewijs van een persoonlijkheid en van gezag. Hij ging zijn eigen weg, vertrouwend op Hem, Die sterkte geeft aan allen, die in verantwoor delijkheid zijn gesteld en zich hun roeping bewust zijn. Meer dan vijftig jaren, tijdens een snelle evolutie van het menselijk den ken en leven, heeft jhr Beelaerts op vooruitgeschoven posten land en vor stenhuis gediend. ROUWDIENST. Ds. I. P. van de Waal, Ned. Herv. predikant in Den Haag, leidde de rouwdienst. Koningin Juliana deed zich verte genwoordigen door de .grootmeester van haar huis, mr G. C. D. baron van Hardenbroek, en Prins Bernhaard door zijn adjudant luit. ter zee eerste klasse W. van Rossem. Aan het vrijwel vol tallige kabinet ontbrak minister-presi dent dr. W. Drees wegens ziekte. Hij deed zich vertegenwoordigen door mr O. W. S. Josephus Jitta. De leden van de Raad van State met de waarne mend vice-president, dr. A. A. L. Rut gers, en de secretaris, mr. P. C. Boele van Hensbroek, alsook staatsraad in buitengewone dienst prof. mr. R. P. Cleveringa kwamen de ontslapene de laatste eer bewijzen In de provincie Mendoza, noordwest Argentinië, zijn 70 personen onder ar rest gesteld wegens pogingen om een militaire opstand te doen uitbreken. Eind vorige week zijn aan het Naar- dermeer drie roerdompen losgelaten die tijdens de afgelopen vorstperiode asyl hadden gevonden in liet Amster damse dierenpark „Artis". Op de bo venste foto ziet men het loslaten van een der vogels. De onderste foto toont een van de vogels die juist de vrijheid heeft her kregen en onmiddellijk achterna ge zeten wordt door een hondje. Koning Paul: ATHENE, 2 april. Koning Paul van Griekenland heeft maandag de nieuwe volksvertegenwoordiging toegesproken. In deze troonrede zei hij onder andere: „De Griekse nationale kerk zal vastberaden vol harden in haar eisen inzake Cy prus. Hij beschreef aartsbisschop Ma- karios als „een schitterende verte genwoordiger van de Griekse tra ditie van vrijheid en democratie". Verder verklaarde hij, blijkbaar doe lend op de Grieks-Britse betrekkingen: „Griekenland is diep gegriefd door bebeurtenissen, die een verstoring teweeg gebracht hebben in de vriendschappelijke gevoelens, die het land voelt voor de re gering van een volk, waarmede Grieken land altijd verbonden is geweest door banden van traditionele vriendschap' De koning zei: „Griekenland wijdt zich aan de vrede en handhaaft zijn banden met de Verenigde Naties. Het beschouwt de N.A.V.O. als de belangrijkste garantie voor zijn nationale veiligheid". Doch, zo zei hij, „de natie en de kerk zullen met onverzettelijke wil hun po gingen voortzetten om de nationaliteit ten aanzien van Cyprus vervuld te krijgen". In de pauze tussen deel één en twee van Bachs Johannespassie is vrijdag in München overleden de dirigent prof. Fritz Lehmann. De opvoering werd voortgezet met de koorleider als diri gent. WASHINGTON, 2 april. In een interview, dat gepubliceerd is in het Amerikaanse blad „U.S. news and world report", heeft de Franse premier Guy Mollet gezegd, dat de houding van de „Grote Drie" (en die van de V.S. in het bijzonder) ten opzichte van de Sowjet-Unie niet geheel juist is geweest. Bovendien zei hij dat de Amerikaan se openbare opinie gebrek aan begrip voor Frankrijks moeilijkheden in N. Afrika toonde, dat ieder van de grote drie (en de V.S. in het bijzonder) te weinig gevoel voor samenwerking toont in de slag, die in het Midden-Oosten en Azië op economisch gebied met Rus land geleverd wordt, en dat zij elkaar op dit gebied zelfs beconcurreren. VERANDERING Mollet verklaarde, dat zijn minister van buitenlandse zaken onlangs reeds in het openbaar opgewekt had tot een diep gaande verandering in de geallieerde po litiek, maar dat deze oproep zowel in Frankrijk als in het buitenland opopge- merkt is gebleven. Als voorbeeld gaf hij de laatste con ferentie van Genève, in november, waar bij de vier ministers van buitenlandse zaken de verhouding Oost-West in slechts drie problemen zagen, in de eerste plaats de hereniging van Duitsland, dan Europe se veiligheid, en pas op de derde plaats de ontwapening. De Franse regering wenst ontwapening op de eerste plaats te zien, zei Mollet en hij voegde hier aan toe dat de Raad van Europa reeds eerder een resolutie van die strekking had aangenomen. HATEN Ook haalde Mollet de Amerikaanse hulp aan Oostenrijk en Italië aan. Vlak na de bevrijding zouden velen van de honger omgekomen zijn als er geen Ame rikaanse hulp gekomen was. Maar door de wijze waarop die hulp werd begonnen zijn sommige Oostenrijkse en Italiaanse kringen de Amerikanen bijna gaan haten. Men maakt geen vrienden door bij ieder geschenk een preek af te steken en voor te schrijven hoe die gift besteed moet worden, waarschuwde Mollet. In vervolg hierop zei hij dat de Sow jet-Unie thans tracht het verre Oosten voor zich te winnen, dan daarop het Midden-Oosten en ook Afrika volgen zullen, „terwijl wij elkaar beconcurre ren op het gebied van hulp aan deze gebieden". 3chaüe geschat op 100.000 THOLEN, 2 april. Een fel uit- slaande brand heeft op eerste paas dag omstreeks drie uur voor onge veer 100.000 schade aangericht in Tholen, waar het meubelmaga zijn van de Fa. C. Laban op de hoek Dalemsestraat-Kerkstraat en de bovenverdieping van het belen dende perceel door de vlammen werden verwoest. De daarnaast en tegenover gelegen percelen liepen veel waterschade op. De vuurhaard werd bestreden door de brand weerkorpsen van Tholen en Ber gen op Zoom. Op genoemd tijdstip werd het gelui van de kerkklokken overstemd door de loei ende brandsirene. De buren hadden de brand ontdekt en toen de brandweer ar riveerde sloegen reeds grote rookwolken naar buiten en begaf de grote winkelruit het. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan in de keuken en overgeslagen op het magazijn. Mevr. Laban, die naar de kerk was, kwam zeer ontdaan naar huis gelopen. Haar kindje lag nog in bed, maar buur man Quist had het jongetje reeds ge red. Te omstreeks half vijf was de brand weer het vuur meester en kon de Bergen op Zoomse brandweer inrukken. Voor do nablussing bleef de Thoolse brandweer achter. Omtrent de oorzaak tast men nog ia het duister. Het pand van de heer Laban was tegen brand verzekerd, de inventaris gedeeltelijk. Burgemeester Mr. V. d. Hoeven was bij de brand aanwezig. o—— 1 Pauselijke oproep j VATICAANSTAD, 2 april. (Reu ter). In een radiorede tot de we reld heeft Paus Pius XII 'n beroep gedaan op de staatslieden een ein de te maken aan „de wedloop naar de afgrond" door afschaffing of be perking van kernwapens. De Paus sprak vanaf een balkon van de Sint Pieter. Ongeveer 200.000 mensen luisterden op heï plein naar zijn woorden. De Paus waarschuwde, dat de wereld „bijna de hoop verliest om de zelfver nietigende dwaasheid van een wedloop met kernwapens tot staan te brengen". Om deze verschrikking nog te vergroten, waren er thans bestuurbare projectielen bijgekomen, die reusachtige afstanden konden afleggen en door middel van een atoomlading de totale vernietiging van mensen en dingen met zich meebrachten. De christenheid werd aangespoord zich in acht te nemen voor „de vijanden van Christus". De Paus veroordeelde in het bijzonder die christenen, die hetzij mis leid of door vrees gedwongen zouden sa menwerken met betwistbare- stelsels van materiële vooruitgang, die verloochening eisen van de bovennatuurlijke beginselen van het geloof en van de natuurlijks rechten van de mens. WASHINGTON, 2 april. De Nederlandse ambassadeur in Was hington, Dr. J. H. van Royen, heeft maandag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, omtrent Indonesië. Het onderhoud, dat plaats vond op verzoek van de Amerikaanse minister duurde bij na een uur. Na afloop verklaarde dr. Van Royen: „Ik heb de heer Dulles gezegd, dat mijn regering onaangenaam verrast is over het feit dat hij slechts bemoedi gende woorden over Indonesië gespre ken heeft, en dat hij geen enkele toe speling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de ronde-tafelovereen komst en de dreigende rechtsweigering in de zaak-Jungschlaeger". De ambassadeur weigerde bijzon derheden te verschaffen over de wijze waarop de heer Dulles de kri tiek van de Nederlandse regering opgevat heeft. Wel zei hij er tevre den over te zijn dat hij met Dulles diens reis door het verre oosten had kunnen bespreken. DE BILT ZEGT: Hogere temperaturen Overdag droog weer met opklaringen en hogere middagtemperaturen dan maandag, 's Nachts hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1