Leraar van het m.o. moet krachtig in zijn optreden Ie Mier lai de opperrechter Marge-verhoging noodzakelijk voor behoud van bestaansmogelijkheid Zaterdag 31 maart 1956. ws^=sss Dr. D. Barends, Goes, sprak op congres ie Emmen Ernstige bezinning op psychische structuur van de jonge mens Atoomkrachtcentrales bij de grenzen? Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie Eerste Kamerleden krijgen het erg druk Bevel zeesirijdkrachien overgedragen Nieuwe bevelhebber der zeestrijdkrachten Kritiek van Grotewohl op Oostduitse Justitie Rusland biedt Egypte uranium aan Ministerele beperkingen voor verkoop op afbetaling Jongste zoon van Spaanse pretendent gedood Opbouw nationaal volksleger in Oostduitsland begonnen Centrum Amerikaanse land bouwoverschotten in Nederland ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 CVan een speciale verslaggever). EMMEN, 30 maart. Als pnnt één op ons hervormingsplan behoren we te stellen: 4e schoolstraf, aldus Dr. D. Barends uit Goes, die als tweede referent op de jaar vergadering van de Vereniging van leraren bij het Christelijk V.H.M.O. het woord Voerde even „Wat kan het christelijk voorbereidend middelbaar en hoger onderwijs deen voor de modernisering van het onderwijs?" Nog altijd, zo iel spreker, laten leraren dom overschrijfwerk doen, waar hele gezinnen al schrijvende aan mee-zuchten. In verschillende christelijke scholen klinken uit de mond van een vertoornd docent pijnlijke of vernederende woorden, terwijl een flink uitgesproken andere gedachte beter ware en beter sou kunnen maken. Men behoeft daarbij nog niet te ver vallen in een zoetsappig negeren van wat Biet deugt of in een ziekelijke slapheid. Neen, de leraar moet krachtig blijken in lijn optreden en mag bijna even duidelijk lijn als de maatschappij buiten 't school- ge mits hij maar voor ogen houdt, da. een Christelijke stijl is, die aan •nze ooosheid of ontstemming alle hate lijkheid en grofheid verbiedt. Dan zal men ook bedenken wat de waarde is van •lk aantal vrije uren, dat als strafmaat regel aan de leerling zal worden ontno men. Weet ieder wel, zo hield Dr. Barends zijn collega's voor, hoe lange tijd ge moeid is met het overschrijven van vijf bladzijden, of het maken van een som of vertaling? Straf is niet te missen in de school, maar men ga er niet onbe raden bij te werk. Ook kunnen de leraren een bijdrage leveren tot het verkleinen van de mis- waardering. die vooral op lycea onder de leerlingen bestaat t.a.v. klassen uit een •ndere schoolafdeling dan die van de be trokkene. De wijze waarop de leraren in de klas spreken over elk der delen van de school, kan of ten beter begrip wek ken of hoogmoed enerzijds en minder waardigheidsgevoelens aan de andere kant sterken. DENHEID VAN GEDACHTE Een bijzonder accent gaf Dr. Barends aan de eenheid van gedachte, die ondanks grote verscheidenheid allen bijeenhoudt: de erkenning van Jezus Christus als het Hoofd en de dagelijkse bezieler van onze arbeid, die ondernomen wordt om aan Hem, Die ons zaüg maakt, de ereplaats te geven ook in de school. Waakzaam zal men moeten zijn en dit geldt vooral voor de christelijke scho len dat men niet door noodsprongen bij de lerarenvoorziening de godsdiensti ge sfeer In het docentenkorps aantast. De leerlingen komen uit zeer uiteenlopende milieu's en met name nu meer dan vroe ger uit gezinnen, waar de praktijk, de wa .rde en de bedoeling van het V.II.31.0, maar vaag bekend zijn. TEKORTKOMINGEN Wil men moderniseren dan zal men niet te royaal moeten zijn met afbreken de beschouwingen. Tekortkomingen zal men rustig moeten erkennen en zich ba serend op wat nu mogelijk is zal ge streefd moeten worden naar verheffing van het persoonlijk werk. De leraren zullen zich moeten ontworstelen aan de neiging te denken en te zeggen, dat een leraar zo weinig kan doen in vergelijking met anderen in de maatschappij. Heel materialistisch gezien, zo zei spr., ben ik blij met iedere leraar die een auto aanschaft of een flinke reis maakt: dit kunnen kleinigheden zijn, die niettemin ertoe bijdragen dat men ook sociaal het leraarsambt en zijn be tekenis hoger gaat aanslaan. De regering is van oordeel: Aantrekken van bouwvakar beiders moet achterwege blijven 's-GRAVENHAGE, 29 maart. Het is de regering gebleken, dat in een enkele gemeente aan gehuwde bouw vakarbeiders, die van elders worden aangetrokken, van gemeentewege bij dragen worden toegekend in pension en reiskosten van de betrokken ar beiders, alsmede bij vestiging in de desbetreffende gemeente in verhuis- en herinrichtingskosten en reiskosten van het gezin. Hiertegen bestaan bij de regering overwegende bezwaren. Deze gedrags lijn betekent namelijk, aldus zegt mi nister Beel in een schrijven aan de gemeente-besturen, enerzijds het overnemen van de taak en de zorg van de particuliere werkgevers, waar voor geen aanleiding bestaat, en houdt anderzijds het gevaar in, dat een door kruising van het loonbeleid ontstaat. De regering dringt er daarom op aan, dat verdere invoering of toepas sing van dergelijke maatregelen thans achterwege wordt gelaten. PARIJS, 30 maart. De commissie voor kernenergie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking acht het wenselijk dat wordt overgegaan tot de bouw van atoomkrachtcentrales in de nabijheid van de grenzen der aange sloten landen, zodat elektriciteit aan twee of drie landen tegelijk kan worden ge leverd. Dit werd medegedeeld door Prof. Leander Nicolaides. voorzitter van de genoemde commissie. Deze heeft voorts meegedeeld dat een speciaal werkcomité is opgericht voor het beramen van mid delen voor het houden van toezicht op het gebruik van splijtbaar materiaal, ten einde er zorg voor te dragen dat dit slechts voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. Hoewel bepaalde taken voor het gezin moeten blijven gereserveerd zal de leraar zich ernstig moeten bezinnen bij de vor ming van de jeugdige mens op de psy chische structuur: karaktervorming, de noodzaak van ook uiterlijke beschaving, het wekken van verantwoordelijkheids gevoel, stimulering van zelfwerkzaam heid de ontwikkeling van inzicht in het internationale, de opzet van teamwork. Daarbij zal men vooral moeten letten op de toekomst van de jonge mensen, voor lichting inzake beroepen en aan het maat schappelijk leven van vandaag. ANDERE METHODEN Dr. Barends adviseerde verder het be spreken van de methode van onderwijs geven om werk ln groepen te organise ren, het organiseren van zgn. werkweken, excursies en schooltochten, het vertonen van films, het gebrnik maken van gramo- foons, radio en een tape- of wire recorder. Bij het samenstellen van het rapport van de leerlingen blijft het systeem van cijfers geven en cijfers hanteren een moeilijk probleem. Dr. Barends gaf er de voorkeur aan vier kwalificaties toe te kennen: goed, onvoldoende, matig en zeer goed. T.a.v. de modernisering van het teken materiaal constateerde spr., dat de school bank gelukkig op weg is naar het rari teitenmuseum. Steeds meer ziet men los meubilair in de klas. Aan het slot vestigde Dr. Barends de aandacht op het perspectief van de toe komst van Jezus Christus, Die in staat is alles dagelijks nieuw te maken, Die bewaren kan voor dwaling en lamlen digheid. Veel instemming met in te stellen onderzoek NEW YORK, 28 maart. De Ame rikaanse afgevaardigde in de veilig heidsraad heeft woensdag de verzeke ring gegeven, dat de Ver. Staten een oorlog slechts willen voorkomen met hun resolutie, waarin de secretaris-ge neraal der Ver. Naties, Hammarskjoeld, verzocht wordt ter plaatse een onder zoek ln te stellen naar de gespannen toestand in het midden-oosten. De Egyptische algevaardigde ver klaarde, dat Egypte bereid was tot sa menwerking met Hammarskjoeld en dat het ook voortaan elk voorstel zon overwegen dat opheffing van spanning beoogt. Sjoekairi van Syrië zei een reeks vragen te zullen stellen, uitsluitend met de bedoeling om opheldering te krijgen. Syrië zou een onderzoek ver welkomen. Wy hebben geen schuld en vrezen geen enkel onderzoek, vooral niet als dit door de secretaris-generaal wordt ingesteld, aldus de Syrische af gevaardigde. Een Israëlische woordvoerder zei, dat dat land niet gekant was tegen het on derzoek van Hammarskjoeld. Na dc paasdagen DEN HAAG, 31 maart. De Eerste Kamer krijgt het na Pasen erg druk. Op dinsdag 3 april a.s. behandelt ze de begroting van oor log en marine; op 10 april die van sociale zaken en volksgezondheid; op 17 april die van landbouw en voedselvoorziening, en ln de week van 1 mei de begroting van bui tenlandse zaken. Op 10 april komt tevens het wetsontwerp inzake de woningtelling aan de orde. Op 17 april wordt het wetsontwerp Al gemene Ouderdomsvoorziening ln de afdelingen onderzocht. Ook de week van de 24e april valt op door een overvolle agenda: dan komen alle aanhangige wetsontwerpen betreffende de grondwetsherzie ning aan de orde alsmede het wets ontwerp Inzake de stichtingen. Chr. Sigarenwinkeliers bijeen (Van onze §-redacteur). ERMELO, 28 maart. „Onze gehele actie in het komende jaar op zakeijjk terrein zal zich in de allereerste plaats richten op verhoging van de winst marge. Er is al nood by vele sigarenwinkeliers. Als nu straks de huurverho ging komt en de verplichte oudedagsvoorziening, zullen tal van zaken met ver lies moeten werken als er geen marge-verhoging komt". Deze uitspraak deed de heer P. J. DyU, voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Sigarenwinkeliers, op de jaarvergadering van deze Bond, die in „Het Trefpnnt" te Ermelo ge houden werd. ROTTERDAM, 29 maart. De be velhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, heeft vanmorgen aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die in de Parkhaven te Rotterdam ligt, zijn functie van bevelhebber der zeestrijd krachten overgedragen aan de com mandant der zeemacht in Nederland, vice-admiraal F. T. Burghart. De func ties van bevelhebber der zeestrijd krachten en commandant der zeemacht Nederland zijn nu in één persoon ver enigd. Zoals bekend zal vice-admiraal De Booy zijn functie van chef marinestaf morgen in 's-Gravenhage overgeven aan vice-admiraal H. H. L. Pröpper. Uit de vergadering waren tal van, klachten gekomen over de te lage winstmarge, die vele winkeliers op de rand van hun bestaansmogelijkheid doet leven. Het bestuur beloofde deze zaak opnieuw met de sigarenfabrikan ten te zullen opnemen. Er werd ook ernstig geklaagd over de toenemende verkoop van tabaksartikelen ln canti- nes en horeca-bedrijven. B(j acclamatie werd een voorstel aanvaard van de secretaris, de heer P. Rusticus, om In samenwerking met de belde andere bonden een brief te zenden aan alle hoofden van politie, waarin gewezen wordt op de wetsontduikingen die op dit terrein schering en inslag zyn. In zgn openingswoord had de voor zitter al gewezen op het feit, dat ook het grootwinkelbedrijf in toenemende mate tabaksartikelen gaat verkopen. Als de betreffende chefs voldoen aan de vestigingseisen voor de verkoop van tabaksartikelen, is dit volkomen legaal. Met kracht zal de organisatie zich ech ter verzetten tegen een verlichting van de eisen, die thans op dit punt bestaan. GEEN EIGEN MERK. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat de bond voorspoedig De Koninklijke Noord- en Zuidholland se Redding Maatschappij heeft van de Zweedse rederij „Nord Stjernan" te Stockholm een gift van 5000 gulden ont vangen „als een klein bewijs van waar dering". BERLIJN, 29 maart. Premier Otto Grotewohl heeft openbare aan klagers en het Oostduitse ministerie van justitie er van beticht, dat zij „on wettige arrestaties" hebben laten ver richten. Grotewohl zei, dat functionarissen van het ministerie van justitie strikt de wet in acht moeten nemen bij het vervullen van hun functie. Grotewohl haalde voorts verschil lende voorbeelden aan van onwettige arresten. Ook oefende de premier kritiek uit op de houding van de kerk. Hij zei, dat Evangelische bisschoppen onderwij zers hadden gezegd, niet te gehoor zamen aan instructies van de staat. „Er mag geen twijfel over bestaan, dat de activiteit van de kerk onder worpen is aan onzè wetten", aldus Grotewohl, Hulp voor kernlaboratorium in Cairo CAIRO, 29 maart. Egyptische dag bladen hebben woensdagmorgen met veel ophef gemeld dat Rusland heeft aangeboden Egypte uranium te leve ren en zich bereid heeft verklaard in Egypte atoominstallaties te bouwen in ruil voor Egyptische katoen en andere produkten. Het semi-officiële dagblad „Al Gom- houria" verklaarde dat Rusland aan Egypte reeds een atoomlaboratorium heeft gegeven en zich nu bereid heeft verklaard op alle gebieden technische hulp te verlenen. Een Egyptische delegatie die verle den maand een bezoek aan Moskou heeft gebracht heeft een Russisch aan bod gekregen voor hulp bij de bouw van een kernlaboratorium te Cairo. Rusland bood bij die gelegenheid te vens aan bij de bouw van advies te dienen, Egyptische deskundigen in Moskou op te leiden en materiaal voor geologisch onderzoek te verstrekken. Nikolai Melnikof, een Russische des kundige die deze overeenkomst na mens Sowjet-Rusland heeft getekend en die thans een bezoek brengt aan Egypte, verklaarde woensdag dat Rus land bereid is aan Egypte uranium te leveren en hulp te verlenen bij het zoeken naar uranium in de Egyptische woestijnen. Hij verklaarde vandaag tegenover vertegenwoordigers van Egyptische dagbladen dat spoedig vier Sowjet ge leerden naar Cairo zullen komen om te helpen bij de bouw van het atoom laboratorium. Hij voegde eraan toe, dat zijn missie de afgelopen vijf jaar 500 contracten heeft gesloten voor het bouwen van grote projecten buiten Rusland. Aan boord van de in Rotterdam ge meerde Nederlandse kruiser„De Ruy ter" heeft de bevelhebber der Neder landse zeestrijdkrachten en Chef Ma rinestaf, vice-admiraal A. de Booy, zijn functie van bevelhebber der zee strijdkrachten overgegeven aan de commandant zeemacht Nederland, volger, vice-admiraal Burghard (ach- toont de scheidende bevelhebber, vice- admiraal De Booy (voor) en zijn op volger, vice-admiraal burghard (ach tergrond) tijdens de inspektie van de officieren a/b van de „De Ruyter". DEN HAAG, 29 maart Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tydelijke regeling betreffende afbeta lingsovereenkomsten ingediend. Nu de verkoop op afbetaling hier lande na de tweede wereldoorlog zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en deze verkoop meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bij de ontwikkeling van het conjunctuur verloop, is de regering van mening, dat zij over bevoegdheden moet be schikken tot het treffen van beper kende maatregelen op dit gebied. Bij de thans in Nederland geldende wettelijke regeling van het afbeta lingssysteem is een beperking van het afbetalingsvolume in het geheel niet mogelijk. Weliswaar ligt het in het voornemen bij de algehele herziening van de wet op het afbetalingsbedrijf eveneens maatregelen voor te stel len, teneinde ingrijpen op conjunctu rele gronden mogelijk te maken, doch met de totstandkoming hiervan zal, naar het zich laat aanzien, nog enige tijd gemoeid zijn. Het spoedeisende karakter van deze kwestie noodzaakt derhalve tot een tijdelijke regeling waarbij aan de Minister van Economi sche Zaken terzake bepaalde bevoegd heden worden verleend. Deze bevoegdheden houden in, dat de Minister van Economische Zaken, in overeenstemming met de minister van financiën voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbetaling worden verkocht, voorschriften kan geven met betrekking tot de kassa storting (de zgn. eerste betaling) en de duur van het contract. Door het voorschrijven van een verplicht mi nimum kassastorting en beperking van de duur van het contract, kan dan de beoogde afremming van de ver koop op afbetaling worden bewerk steiligd. De „New York Times" meldt dat met ingang van deze zomer alle Amerikanen die een paspoort willen hebben, moeten zweren dat zij nooit tot de communisti sche party hebben behoord. De directie van de Nederlandse opera deelt mede, dat de aan deze instelling verbonden dirigent Erich Walter te Wein- heim na een onlangs ondergane operatie aan een hartverlamming is overleden Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III 69) Staatsmijnen beginnen met bereiding polyethyleen MAASTRICHT, 30 maart De staatsmijnen zullen binnen afzienbare tijd als eerste onderneming in de Beneluxlanden de bereiding van po lyethyleen ter hand nemen. Poleythy- leen is een chemisch produkt dat be hoort tot de kunststoffen of plastics. Het kan als grondstof dienen voor een groot aantal artikelen. Met de pro- duktie van poleythyleen, welke men eind 1957 hoopt te kunnen beginnen, zetten de staatsmijnen een stap verder op het gebied van de kunststoffen- bereiding, waarop zij zich reeds ver scheidene jaren met succes bewegen, o.a. ten behoeve van akulon- en en- kalon-grondstoffen. Kort daarop hoorde hij het geklet ter van zwaarden en het geluid van hese stemmen. Hij zag in zijn droom, hoe hij zijn zwaard trok om zich te verdedigen, maar voor hij zich nog van zijn wapen had kunnen bedienen had zij zijn arm gegrepen en de sol daten met een spottende lach bevolen hem gevange te nemen. „Gij hebt ge zworen mijn vader ten val te brengen, niet waar?" riep zij uit en haar gelaat nam een duivelse uitdrukking aan. „Nu ziet gij, welk een dwaas gij zijt. Ik ben de spion van mijn vader en ik haat u. Neemt hem gevangen soldaten en pij nigt hem meer dan de anderen!" Nog meende hij, dat hij worstelde, maar de maagd bleef zijn arm vasthouden en toen, terwijl hij meende dat hij zich losworstelde, ontwaakte hij Hij hoorde fluisterende stemmen en zijn hart klopte sneller, toen hij een vrouwenstem onderscheidde. „O, mijn lieve Willem", hoorde hij haar zeggen, „ik lijd met je, maar vrees niet, ik zal je redden!" Het was niet de stem van Maria Jeffreys. Hij was nu voldoende wak ker om te begrijpen, dat het Martha Bagshaw was, de verloofde van Wil lem Ridgeway. Hij zei niets, maar bleef naar de beiden zien, terwijl zy elkander ln de armen hielden. Vlakbij hen brandde een vetkaars, welks licht het gelaat van de boerendochter bescheen. Zij was een eerlijk uitziend meisje, niet ontbloot van een zekere boerse schoonheid. Zij boezemde de jonge man vertrouwen in. Er was niets be deesds in haar houding: zij scheen sterk, moedig en vol zelfvertrouwen. Haar rustige, grijze ogen spraken van beslistheid. Gij hebt het mij gezegd, Martha maar ik wilde het niet geloven. Gi had gelijk en ik had ongelijk." „Lady Maria had het mij gezegd", zei het meisje. „Zij vertelde mij, dat de Koning duizenden geoefende solda ten had en ik moest het wel geloven. Toch neem ik het je niet kwalijk, Willem. Jij hebt gedaan, wat je meen de dat recht was en jij streed voor de zaak des Heren. En je bent ge red en niet gewond en dat maakt mij blij. Ik kan je hier dagen en weken lang verbergen, 's Nachts kan ik hier heen sluipen en je alles brengen, wat je nodig hebt. Niemand zal het te we ten komen en als het gevaar ge weken is, gaan we samen naar de Nieuwe Wereld. Dominé Barchester zal ons trouwen en dan kunnen wij gaan naar het land, waar wij God kunnen dienen overeenkomstig de Bijbel". Maar pas op, dat gij er niets van aan Lady Maria vertelt." Trelawney had deze woorden ge sproken en het meisje sprong ver schrikt op, toen zij zijn stem hoorde. Blijkbaar had Ridgeway haar reeds meegedeeld wie hij was, want na deze eerste verrassing toonde zij geen vrees. „Vertel niets aan Lady Maria, wie zij ook mag zijn", ging Trelawney voort. „Laat haar niet weten, dat gij hierheen gaat. Neem alle mogelijke voorzorgsmaatregelen, om niet door haar gezien te worden." .Waarom? Wat weet ge van haar?" vroeg Martha. „Niets", antwoordde Trelawney, „maar als gij uw geliefde wenst te redden, vertel haar dan in geen ge val, waar hij is!" „Zij is een vriendelijke, schone dame", zei het meisje. „Hoe heet zij nog meer dan Ma ria?" „Beaumont". „Lady Maria Beaumont?" „Ja, Holds worthy behoorde eens aan de Beaumonts. Haar grootvader heeft hier gewoond, daarom is zij bij ons gekomen." „Vertel mij eens, hoe zij er uitziet", zei Trelawney. De beschrijving die de jonge maagd van haar gaf, was niet alleen zeer duidelijk, maar Trelawney gevoelde, dat elk woord van toepassing kon zijn op de vrouw, die hij liefhad en tege lijk vreesde en haatte. Ook had hij alle reden te geloven dat zij in Somer setshire was. Wie anders dan zij kon hem die brief geschreven hebben? Welke andere vrouw wist, dat hij zich bij Monmouth had aangesloten? Wel iswaar scheen de brief hem voor een groot gevaar te waarschuwen, maar hij herinnerde zich gebeurtenissen, waaruit hij bijna met zekerheid wist, dat zij de spion van haar vader was. Bovendien was daar nog zijn droom, die zijn invloed nog liet gelden en hoe hij ook anders probeerde, hij moest in haar wel zijn vijandin zien. „Hebt gij haar iets van uw ver loofde verteld?" vroeg hij daarop. „Zij weet, dat hu ten strijde is ge togen". „Heeft zij hem wel eens gezien?" „Neen". „Hebt gij haar ook over deze schuil- groeit. Op 1 januari telde hij 628 leden en 17 afdelingen. In het afgelopen jaar werden opgericht de afdelingen Drente en Zeeland-Noordbrabant, waardoor, een groot aantal verspreide leden ook ln afdelingsverband opgenomen werd. De voorzitter werd by acclamatie ln functie herkozen. De afdelingsvoorstellen handelden grotendeels ook over de marge en de verkoop ln horeca-bedrijven. De commissie, die was ingesteld om de mogelijkheid te bestuderen voor de georganiseerde sigarenwinke liers een eigen merk sigaretten te verkrijgen, bracht een weinig bemoe digend verslag uit. Alle pogingen ln deze richting waren blijkens het rap port afgestuit op de onwil van de De- naderde fabrikanten. Met een rede van Ds. H. J. Groene- wegen uit Den Haag over: „De tijd geest in de chr. organisatie" werd deze drukbezochte jaarvergadering gesloten. PARIJS, 30 maart De jongste zoon van de graaf van Barcelona, de Süaanse troonpretendent, is donderdag om het leven gekomen door een schot uit een pistool, dat hij hanteerde. Het ongeluk geschiedde in het verblijf van de graaf te Estoril in Portugal Het slachtoffer, Prins Alfonso de Bourbon, werd op 3 oktober 1941 ge boren. Volgens een officiële verklaring was Prins Alfonso met zijn broer een pi stool aan het schoonmaken toen het wapen afging en de kogel Prins Al fonso in het voorhoofd trof. De achttienjarige broer van Prins Alfonso, Juan Carlo, studeert in Ma drid waar hij ook een militaire oplei ding geniet. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, zou reeds enige jaren lang getracht hebben de Graaf van Barce lona, Don Juan, er toe te bewegen, zijn aanspraken op de Spaanse troon over te dragen aan zijn oudste zoon Carlos. BERLIJN, 29 maart Op het con gres van de Oostduitse communisti sche partij heeft de nieuwe minister van defensie, Willi Stoph, voor het eerst meegedeeld dat met de op bouw van het „nationale volksleger" begonnen is. De minister, die in de „Wehrmacht" van Hitier diende als onderofficier, was nu gekleed in het met goud ge borduurde uniform van generaal. Stoph gaf opnieuw de verzekering, dat het leger beperkt van omvang zal zijn. Er volgde een luid applaus van de 2.Ö00 afgevaardigden, toen de minis ter hieraan toevoegde, dat het meren deel van de officieren uit de werken de klasse voorkomt en dat vele van hen „ervaren kameraden zijn die hun bekwaamheid hebben bewezen in de strijd van de werkende klasse". Stoph waarschuwde voorts de Oost duitsers, het oorlogsgevaar in het licht van de plannnen van de N.A.V. O. en de oprichting van een „agres sief" Westduits leger, niet te onder schatten. 's-GRAVENHAGE, 29 maart. Inder- tyd heeft het Tweede Kamerlid, de heer Haken, enige schriftelijke vragen aan de ministers van buitenlandse zaken en van landbouw gesteld. Deze vragen betroffen in hoofdzaak de Amerikaanse bedoeling om van Nederland een centrum te maken van Amerikaanse landbouwoverschotten. Officieel is het de regering niet bekend dat het Amerikaanse ministerie van land bouw plannen heeft om van Nederland een centrum te maken voor de afzet van Amerikaanse landbouwoverschotten. Wel is gebleken, dat overwogen wordt en de mogelijkheden onderzocht worden om in West-Europa een bureau op te richten met de bedoeling bemiddeling te verlenen by de afzet van Amerikaanse landbouw- produkten. Rotterdam wordt als plaats van vestiging genoemd. Maar concrete plannen hieromtrent zyn er nog niet. Van een Amerikaanse suggestie om naar aan leiding hiervan een gunstige sfeer te scheppen voor voortgezette militaire hulp is de minister niets bekend. Van minis teriële zijde wordt niet geloofd, dat door de oprichting van een dergelyk bureau Nederlandse belangen zouden worden geschaad. Tenslotte zijn de ministers niet bereid om hun medewerking te weigeren by de inschakeling van de Nederlandse handel by de afzet van Amerikaanse landbouw- produkten. Panamees schip licht beschadigd DEN HAAG, 30 maart Het Pana mese schip „Carolyn" dat vanochtend omstreeks half negen zee had geko zen, is buitengaats Hoek van Holland in aanvaring gekomen met een tot nu toe onbekend schip. De „Carolyn", die ongeveer 3400 ton meet, is licht beschadigd aan bakboordzijde. Het sloependek liep schade op en een da vit is afgebroken. De 88-jarlge mevrouw H. Voerman, die op 23 maart jl. in haar woning van de trap was gevallen is in het o.i.v.-gastin is plaats gesproken?" (Wordt vervolgd) 1 aan haar verwondingen overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5