,Pro Juventute'ook actief in Zeeïand Zal Hammerskjöld een compromis weten te vinden? Samenwerking dagbladbedrijven en jour nalisten voor verheffing journalistiek Nota geeft uitdrukking aan teleurstelling Zaterdag 31 maart 1956. ZFEIÏWSCH DAGBLAD Preventieve taak goede vrijetijdsbesteding Hoofddoel: kind opvangen vóór aanraking met justitie Drie verkeersongevallen mei dodelijk afloop Sterk organisatorisch besef onmisbaar De kandidatenlijst der A.R. Partij Nieuwe Libanese regering kreeg vertrouwen Met een autoped de wereld in Tijdwinst allereerst profijtelijk voor Arabische landen Dr Van Royen op State Department Russische minister van onderwijs ontslagen K.L.M.-vogel had moiorpech Vollenhovense ruziemakers voor de rechter Oostduits leger voor het eerst op straat pagina 3 „PRO JUVENTUTE" „Voor de jeugd". De naam van deze over bekende bond zegt alles; voor de jeugd, voor het kind. De doelstel ling van de bond wordt omschreven als „bestrijding, voorkoming van wangedrag bij kinderen." „Pro Juventute" heeft zich van het begin af ontfermt over kinderen van alle gezindten. Dat begin, dat werd niet gemaakt, zoals velen wellicht nog zullen denken, omdat de criminaliteit onder de jeugd zo groot was, maar omdat de be rechting zo streng was! Gelukkig is hierin sinds het eind van de vo rige eeuw veel verandering gekomen. Dit betekende tevens, dat in het werk een accentverlegging plaatsgreep. „Pro Juventute" kon zich gaan toeleggen op het pre ventieve werk. In Zeeland is de vereniging steeds heel bescheiden geweest. Op 1 januari jl. kwam daar echter verandering in, toen mej. A. W. Bos naar Zeeland kwam en zich te Middelburg vestigde, waar zij op donderdag het bureau is gevestigd Londense Kade 17 spreekuur houdt. het betreffende kind in het juiste mil- lieu te plaatsen. Daarbij moet uiteraard rekening worden gehouden met de kerkelijke gezindte, waartoe de ouders van het kind behoren. Prinses Marijke's kaboutertaak 1 De „kleine totemkring" van het Nederlands Padvindersgilde, afdeling Soest, waar Prinses Marijke lid van is, heeft in het kindertehuis „Oranje hof' in Huizen een feestelijke Paas- tafel ingericht. Terwijl de kinderen op school waren, werd er in het tehuis door de kabouters hard gewerkt om het feest een daverend succes te laten worden. Op onze foto zien we Prin ses Marijke bij het versieren van Paaseieren; een werkje dat zeker maar niet zo-zo gedaan kan worden. Mej. Bos kreeg voornamelijk tot taalt waar nodig de gezinsvoogden voor te lichten. Haar taak zal ook een stimu lerende zijn waar het de vrijetijdsbeste ding van de jeugd betreft. Mej. Bos is ln Zeeland de eerste bezoldigde kracht van „Pro Juventute" die werd aange steld. Het hoofddoel is eigenlijk het opvan gen van de kinderen, voordat zij met de rechter in aanraking komen. Bal dadigheid, die weer kan leiden tot er ger dingen, komt voort uit verveling. Het is begrijpelijke, dat men daarom een goede vrijetijdsbesteding zeer be langrijk acht! Tegenwoordig is het ook io, dat de ouders zelf met hun kinderen of hun moeilijkheden komen. De ouders kunnen zodoende dus zelf meedragen aan het preventieve werk. Vele kin deren geven de ouders problemen. Daarom is men thans in ons land naar Frans voorbeeld begonnen met het geven van een serie lezingen, waar. Arbeider door heipaal gedood URK, 29 maart. Vandaag is op Urk het eerste verkeersongeval met dodelijke afloop gebeurd sinds het voormalige eiland voor auto's bereik baar is geworden. Enige kinderen pro beerden op een rijdende vrachtauto te klimmen. De negenjarige Jacob Man gel viel achterover en kwam onder het achterwiel. Hij was op slag dood. Donderdagavond is te Mussel een dodelijk verkeersongeval gebeurd, waarvan de 19-jarige Evert de Hoop het slachtoffer is geworden. De hoop maakte op zijn motorrijwiel een ritje in de richting Musselkanaal. In een flauwe bocht van de Musselweg ver loor hij de macht over het stuur en reed tegen een der langs de weg staande bomen, waardoor hij op slag gedood werd. Een 77-jarige voetgangster, die woensdagmiddag in de Apollolaan te Amstredam door een personen auto werd aangereden, is in het Wil- helminagasthuis aan de gevolgen van de verwondingen overleden. In de Houthaven te Amsterdam is een 27-jarige chauffeur uit Born (L.), die met een collega bezig was met het lossen van heipalen van een op legger, door een van de palen, die weggleed, getroffen. Het slachtoffer werd zo ernstig aan nek en schouder gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis reeds was over leden. RABAT, 29 maart Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko zal woensdag naar Spanje gaan voor besprekingen met de Spaanse regering over de vereniging v. d. Spaanse zone met 't onafhankelijk Marokko. De sul tan vertrekt 4 april uit Rabat. 9 april vliegt hij naar Tetoean, de hoofdstad van Spaans Marokko, en gaat vandaar terug naar Rabat. Ingezonden Mededeling (Adv.) Moderne snit Moderne tinten 1»' bij de problemen rond de opvoeding door uitgesproken deskundigen worden behandeld. In Frankrijk noemt men dergelijke cursussen „école de parents' Mej. Bos hoopt, dat men ook in Zee land tot iets dergelijks zal kunnen ko men. BESEF MOET GROEIEN Wat nog moet groeien, dat is het besef, dat het criminele kind hele maal niet ver van het normale kind afstaat. Het zijn in vele gevallen alleen de omstandigheden, die een kind in het verkeerde spoor hebben gebracht. Ieder kind heeft momen ten, dat het moeilijkheden geeft. Waar Zeeland heel erg om verlegen zit, aldus mej. Bos, is een medlsch-op- voedkundlg bureau, juist omdat men deskundige voorlichting nodig heeft. Men lean dit werk vergelijken met de t.b.e.-bestrijding. Het streven ls niet de sanatoria vol te krijgen, maar het pa tiëntental te drukken. Dit kan men be reiken met tijdig „doorlichten". Mej. Bos heeft ook tot taak onderdak te zoeken voor kinderen van „Pro Ju ventute". Dat dit niet zo eenvoudig is, kan men licht begrijpen, als men be denkt, dat steeds moet worden getracht Vergadering Prot. Chr. Journalisten in Oosierbeek: OOSTERBEEK, 30 maart „Een verantwoorde journalistiek stelt aan haar beoefenaars steeds meer eisen en evenredig daarmee zal de standing van de journalist dienen te worden verhoogd. Reeds nu behoort er waardering te zijn voor de wijze, waarop in Nederland, de sobere salariëring ten spijt, de journalistiek wordt bedreven, maar niemand kan op den duur van plichtsbesef en van liefde voor het vak blijven leven. De kwade gevolgen van de huidige toestand treden aan de dag in een toenemend vertrek uit de journalistiek met steeds groter moeilijkheden om in de bestaande vacatures te voorzien". Deze woorden sprak Dr. E. Diemer uit Rotterdam, voorzitter van de Protes tants-Christelijke Journalistenkring in zijn openingswoord op de algemene vergadering, die donderdag op de Pie tersberg te Oosterbeek werd gehouden. Dr. Diemer bleek van oordeel, dat de beoefening van de journalistiek steeds meer behoort te staan in het teken van de verantwoordelijkheid. In dit opzicht meende hij een drin gend beroep te moeten doen op de dagbladondernemers, de onderne mingen meer en meer te maken tot gemeenschappen en samen met de journalisten werkzaam te zijn aan de verheffing van de journalistiek. Hij kon de ondernemers in uitzicht stel len, dat de verheffing van het dag bladbedrijf als zodanig er het gevolg van zou zijn. OFFERS De journalisten zelf brengen thans reeds aanzienlijke offers voor de ver heffing van hun beroep. Bij zijn mede leden drong Dr. Diemer aan op een aanscherping van de verantwoordelijk- A V ziel er even charmant uit in de regen als in de zon met zo'n flatteuze FITWELL regenmantel! Uitsluitend verkrijgbaar bij de betere confectiezaken. DEN HAAG, 30 maart. Het Cen traal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesverenigingen heeft thans de kan didatenlijst, zoals deze krachtens de uitslag van de stemmingen, gehou den in de kiesverenigingen, tot stand is gekomen, voor publikatie vrij gegeven. Aan de stemming hebben deelgeno men 865 kiesverenigingen. De volgorde is: 1. Prof. Dr. J. Zijlstra. 2. Mr. J, Algera. 3. Mr. A. B. Roosjen. 4. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. 5. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. 6. A. W. Biewenga Wzn. 7. Drs. C. P. Hazenbosch. 8. Mr. Dr. E. P. Verkerk. 9. H. van Eijsden. 10. Ds. J. Fokkema. 11. J. van Eijber gen. 12. Ds. C. v. d. Zaal. 13. J. Smallenbroek. 14. Mr. B. W. Biesheu vel. 15. Mr. Th. A. Versteeg. 16. Prof. Dr. L. W. G. Scholten. 17. Mr. Dr. J. Meulink. 18. G. A. Kieft. 19. C. van Nierop. 20. Dr. A. Veerman. 21. Dr. J. van Baal. 22. Mr. Dr. N. G. Geel kerken. 23. A. van Santen. 24. P. C. Elfferich. Door de A.R.P. zullen worden in gediend 18 lijsten. De eerste 24 namen zijn voor alle lijsten dezelfde. De Kamercentrales hebben de bevoegd heid zelfstandig te bepalen wie de kandidaten zullen zijn voor de laat ste 6 plaatsen op de lijst. Het Cen traal Comité zal aan de Deputaten- vergadering voorstellen, dat prof. dr. J. Zijlstra op alle lijsten nummer 1 zal worden geplaatst. De Kamer centrales hebben overigens de be voegdheid om de volgorde van no. 2 Vm no. 12 te wijzigen. heid, ook in organisatorische zin. Het ledental van de P.C.J.K. ligt thans reeds wel aanzienlijk hoger dan de op richters voor ogen had gestaan, aan de andere kant kan dit ledental nog stij gen. De ervaring heeft geleerd, dat een sterk organisatorisch besef voor de verheffing van de journalistiek onmis baar is. Met waardering kon de voor zitter gewag maken van de samenwer king van drie Nederlandse Journalis tenorganisaties in de Federatie van Ne derlandse Journalisten. Ook prees hij de P.C.J.K. gelukkig om het feit, dat deze vereniging is aangesloten bij het C.N.V. Dankbaar gewaagde hij van de wijsheid en het doorzettingsvermogen, die de mannen van het C.N.V. aan de dag hebben gelegd bij de jongste loon- besprekingen, die tot een loonsverho ging hebben geleid. Van zijn medeleden vroeg Dr. Diemer ook activiteit in de beoefening van een Christelijke jour nalistiek, ook in internationaal ver band. Nog teveel heersen er in het bui tenland misverstanden over de situatie hier te lande. EEN TAAK Aan de andere kant behoort protes tants Nederland op de hoogte te komen van allerlei verschijningsvormen van het protestantisme over de grenzen, aldus Dr. Diemer, die hier een taak zag, niet alleen voor de christen-jour nalist in Nederland, maar ook voor de ondernemingen op het gebied van de Christelijke publiciteit, zoals ze in Ne derland, zowel bij de dagbladpers als bij de radio worden gevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, Dr E. Diemer, herkozen. Tot bestuursleden werden voorts gekozen de heren D. F. Houwaart uit Amers foort en A. Hoogerwerf uit Amsterdam. Namens het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft de heer K. de Boer de vergadering toegesproken. Tenslotte heeft de heer J. Snoep uit Rotterdam, die dit jaar de journalistiek gaat verlaten over zijn journalistieke ervaringen uit het verleden verteld. BEIROET, 29 maart. De nieuwe Libanese regering van Abdallah Jafi heeft met 24 tegen 14 stemmen bij 3 onthoudingen het vertrouwen van de kamer gekregen. Het regeringshoofd heeft in een verklaring de grote lijnen van zijn buitenlands beleid geschetst: geen toetreding tot het Pact van Bag dad, verwezenlijking van de doelen omschreven in het handvest van de Arabische Liga en het gemeenschappe lijke Arabische verdedigingsverdrag, economische samenwerking met de le den van de Arabische Liga, verdubbe ling van de inspanningen voor het her stel van de rechten der Palestijnse Ara bieren en nieuwe onderhandelingen met Syrië voor het sluiten van een mi litaire overeenkomst DEN HAAG, 29 maart Ter wijl hij op de rijksweg Zwolle- Almelo bezig was het voertuig van een gestrande motorrijder weer op gang te brengen, zag A.N.W.B.-wegenwacht Timmer uit Nijverdal plotseling tot zijn verbijstering een ca. 2-jarig meisje met een autoped op de rijbaan naderen. Direct haalde hij het kind van de drukke weg, maar als gevolg van de prille leeftijd van de kleine lukte het hem niet te weten te komen waar deze jonge „weggebruik ster vandaan kwam. Na enige vergeefse pogingen besloot hij toen maar de kleuter naar de politie in Zwolle te brengen, die via de plaatselijke radiodistri butie een oproep uitzond. Na enige tijd meldden zich de verschrikte ouders. Men had de vermissing reeds geruime tijd bemerkt, met het gevolg, dat de gehele buurt naar de „globetrotter" aan het zoeken was geslagen „Studie-reis" naar hei Midden-Oosten Het ziet er wel naar uit, dat de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, binnenkort een reis naar het midden-oosten zal gaan maken in opdracht van de Veiligheidsraad om daar een onderzoek in te stellen naar de gespannen toestand rond de grenzen van Israël. Be gin van deze week leek het erop, dat de Arabische landen zich hiertegen fel zouden verzetten, maar woensdag scheen het, of er van deze kant tegen het plan, dat van Amerikaanse zijde afkomstig is, geen ernstige bezwaren zouden worden in gediend. Dinsdag a.s. zal de Veiligheidsraad naar verwacht wordt een beslissing nemen. Er behoeft weinig te worden gezegd over de steeds moei lijker wordende toestand, die in het midden-oosten bestaat en die de donkere schaduwen van een felle strijd steeds gro ter en ernstiger maakt. Dage lijks doen zich incidenten voor. Klachten over en weer zijn niet van de lucht. Vaak vallen er doden, aan beide kanten. Het hoofd van de bestandscommis sie der Ver. Naties, generaal Burns, heeft een meer dan volle dagtaak alleen aan het kalmeren der gemoederen en aan het uitzoeken van de schuldvraag bij al deze inci denten Het is naïef te geloven, dat de reis van Hammarskjöld aan deze gespannen toestand een einde zal maken. Ook hij zal NCVB. De NCVB-afdeling Oostkapelle vergaderde o.l.v. mevr. Lantsheer. Ds. Richard sprak over het onderwerp „Wat zegt de Bijbel aangaande het leven na de dood?" Een leerzame bespreking volgde. Hei gesprek van de dag to o de conclusie moeten komen, dat de agressie in het midden oosten zeer ernstig is en dat vandaag of morgen het wel eens kan gebeuren, dat de strijd op alle fronten zal oplaaien. Dat het niet meer mogelijk zal blij ken olie op de golven te gooien en de plaatselijke schermutse lingen te localiseren. Niemand wil dat, maar er kan een mo ment komen, dat de zelfbeheer sing volkomen is verdwenen en het een strijd wordt op leven en dood. Compromis? De reis van de secretaris generaal der V.N. kan geen op lossing zijn, tenzij hij wat niemand nog is gelukt kans ziet de partijen tot rede te bren gen en tot een compromis te bewegen. Tijd gewonnen is veel gewonnen en er zijn meer in ternationale politieke zaken, die al tien jaar urgent zijn, maar tot vandaag „bevroren" zijn ge bleven. Of het zo ook in het midden-oosten zal gaan, is een grote vraag. Gezien de dodelijke haat der Arabische volkeren ten opzichte van Israël zou het wel eens anders kunnen uit pakken. Hammarskjöld zal voor zijn studie en voor zijn rapport naar verwacht wordt zeker een maand nodig hebben. Als hij er is, zal het aantal incidenten wel wat verminderen, maar het geweer blijft in de aanslag, aan beide kanten, en in die tussen tijd kunnen de strijdkrachten verder worden geperfectioneerd. Voor de legers der Arabische landen komt dit wel het meest gelegen. Een maand lang wa penleveranties betekent heel wat. In het algemeen zal het gevolg van dit uitstel van een beslissing zijn, dat het militaire evenwicht nog meer wordt ver stoord ten nadele van Israël. Met alle risico's van explosies en chaos, die Moskou bijzonder welkom zijn. Syrië wenste in eerste instantie zelfs, dat de algemene vergadering der Ver. Naties, die pa- in september weer bijeen zal komen, de kwestie zal bespreken, maar la ter is daarvan niets meer ge hoord. Egypte heeft laten weten in elk geval te zullen samen werken met Hammarskjöld. Ingrijpen Enige tijd geleden weer al beeft Engeland verklaard, dat het een militair plan heeft op gesteld, waardoor het mogelijk wordt binnen 24 uur na het melden van agressie de Britse Middellandse Zeevloot in te zet ten, alsmede de troepenmacht vooral parachutisten die op Cyprus is gelegerd, onverschil lig van welke kant deze agres sie komt. Misschien, dat deze medede ling waarvan men kan aan nemen, dat zij volstrekt serieus is bedoeld de partijen wat zal bekoelen. Het blijkt wel, dat de Britten zich zullen houden aan de in 1950 reeds gedane belofte, n.I., dat zij zullen ingrijpen, als er agressie wordt gepleegd. In het jaar 1950 onderteken den ook Frankrijk en Amerika de garantieverklaring. Zover thans bekend, kan worden ver ondersteld, dat Frankrijk zich aan de afspraak zal houden, maar ten aanzien van de Ver. Staten bestaat die zekerheid niet. De Amerikaanse regering, die in dit deel van de wereld vóór alles uit is op het sparen van de kool en de geit, komt voor een zeer moeilijke beslis sing te staan, als het werkelijk agressie wordt. Zij zal de sym pathie van de Arabische landen waar nu eenmaal grote olie- belangen liggen verliezen, als zij ingeval van een aanval van deze kant en wie gelooft, dat Israël zal beginnen? met mi litaire machtsmiddelen gaat in grijpen. Bovendien zal het Ameri kaanse Congres deze militaire actie moeten goedkeuren en wie gelooft, dat dit gemakkelijk zal gaan, vooral nu, enkele maan den voor de presidentsverkiezin gen? Het is alles wel erg ge compliceerd en de enige hoop op dit moment is, dat Hammer skjöld een compromis zal weten te vinden. ami******/** Nederlandse siap ie Washington WASHINGTON, 29 maart. De Nederlandse ambassadeur in Washington, Dr. J. H. van Roijen, heeft donderdag op het „State De partment" in Washington een nota overhandigd, waarin de Neder landse teleurstelling wordt uitge sproken over de verklaringen die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dul les, tijdens zijn recente bezoek aan Indonesië heeft afgelegd. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat de Nederlandse nota in grote trek ken de inhoud weergeeft van de ver klaring die de Nederlandse minister zonder portefeuille, Mr. J. M. A. H. Luns, verleden week in de Tweede Kamer in Den Haag heeft afgelegd. Minister Luns verklaarde de vorige week in de Tweede Kamer, dat de MOSKOU, 29 maart De minister van onderwijs van de Sowjet-repu- bliek Rusland, Iwan Kairof, is ont slagen. Afanasenko, secretaris van de Sowj et-communistische partij, volgt hem op. Volgens waarnemers is Kairofs ont slag een gevolg van de campagne voor betere discipline en onderwijs, in het bijzonder op politiek gebied, voor de studenten. Nederlandse regering geschokt en te leurgesteld is door het feit, dat door de verklaring van minister Dulles de indruk wordt gewekt, dat de Verenig de Staten het optreden van de Indo nesische regering tegen Nederland billijken. Naar in gewoonlijk goed ingelich te kringen verluidt wordt in de nota voorts verklaard, dat Neder land begrijpt, dat de V.S. het ver vreemden van landen die geen par tij gekozen hebben in de strijd tus sen oost en west, willen voor komen. 's-GRAVENHAGE, 30 maart. Eén der vier motoren van de „Super Con stellation" „Nucleon" van de KLM heeft in de afgelopen nacht, toen het vliegtuig op weg was van het vlieg veld Idlewild bij New York naar Prestwick (Schotland), de geest gege ven. De gezagvoerder liet de propellor van deze motor in vaanstand zetten, omdat daardoor beschadiging aan de motor wordt voorkomen. Toen de motor was stilgezet, moest de „Nucleon" met haar vier en veertig passagiers en bemanning van twaalf personen, nog circa dertienhonderd rilometer afleggen. Om twee minuten voor zeven vanochtend, ruim twee en een half uur nadat de motor was uitge vallen, landde de „Nucleon" op Prest wick, slechts een kwartier later dan aangegeven was in de dienstregeling. Op Prestwick had de stationsdienst extra maatregelen genomen om hulp te verlenen als dat nodig mocht zijn, maar de „Nucleon" had geen hulp no dig. ZWOLLE, 30 maart Vijftien gezinnen, die in kleine huisjes wonen op een schiereiland in de haven van Vollenhove, het zgn. fort, maken el kaar het leven al jarenlang zuur. De scheldpartijen zijn er vaak niet van de lucht en niet zelden ontaarden deze in complete vechtpartijen. De bewo ners van de huisjes op het fort, dat in werkelijkheid Oldehuisplein heet, heb ben geen van allen een tuin of erf om hun woning, zodat zij en hun kinderen gedwongen zijn voortdurend op het kleine stukje grond voor hun huis jes, die in twee rijen met de ruggen tegen elkaar staan, „een luchtje te scheppen", in de onmiddellijke nabij heid van de buren dus. Bij de minste aanleiding ontstaan ruzies, waar voor al de vrouwen een groot aandeel in hebben. Gisteren verschenen elf ver dachten voor de politierechter te Zwolle. In de meeste gevallen kregen zij een boete van 25,subs. 25 da gen hechtenis. De politierechter, Mr. L. J. 't Hooft, richtte de waarschuwing tot de Vollen hovense ruziemakers, dat hij bij voortduring van de twisten niet zal schromen boetes van 50,uit te de len. BERLIJN, 30 maart. Het nieuwe Oostduitse leger is vrijdag voor het eerst, verscheidene honderden sterk, op straat verschenen. De militairen marcheerden naar het gebouw in Ber lijn, waar het congres van de party werd gehouden. De uniformen lijken op die van de oude Reichswehr. Van leger en lucht macht is de kleur grijs. De kleding van marine is donkerblauw. Het Duitse zwart-rood-goud werd naast de rode communistische vlag meegedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3