„Afrikaans leger" dreigt met inval in Frankrijk een Willem is kind aan huis bij de ooievaars Nog in 1956 financiële garanties aan Australië-emigranten Franse kabinet nog oneens over verzoek van minister Lacoste: 100.000 man versterking Piet Hein" feest in Bombay Poujade dreigt met aftreden „Armen-apostel" veroordeeld Nieuw middel om meer ooievaars naar Nederland te krijgen? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prettige Paasdagen Geheime vlugschriften gaan in Algiers van hand tot hand: miimiimm Spaanse prins door eigen pisiool gedood Troepen verlaten Zuid-Vietnam Eisenhouwer over Goede Vrijdag Slotermeerse De spoorwegramp in Noord-Zweden paassurprise Ook lijk van vermiste man gevonden Rusland en Jemen zijn hel eens Twaalf mensen dakloos door brand Arbeider raakte te Bergen op Zoom in brand de Tóch 6 pCt voor metaalarbeiders Hoofdkantoor: Gom, L. Vorstitr. 90, Telefoon 1438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantorent Middelburg: Korte Noord» ■traat 35. TeL 2009, Tel. redactie 2347 ep 8162[ Vllaaingen: Nieuwstraat 08, Tel. 820J Terneuzent Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie Jaargang No. 3360 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 31 maart 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 0.18 u., onder 19.12 u. Maan op 0.15 u., onder 8.23 u. Hoogwater zaterdag 81 maart: Vlissingen: 5.31 u. 2.00 m., 17.48 u. 1.76 m. Terneuzen: 6.00 u. 2.17 m., 18.21 u. 1.92 m. Wemeldinge: 7.12 u. 1.54 m., 19.32 u. 1.41 m. Zierikzee: 6.55 u. 1.30 m„ 19.11 u. 1.18 m. ALGIERS, 30 maart„Het 'Afrikaanse leger' dreigt met een in val in Frankrijk, teneinde die gebieden te veroveren, welke 1200 jaar feleden door de Moren waren bezet". Dit vermelden vlugschriften, ie vandaag in Constantine werden verspreid. Het 'Afrikaanse leger' schrijft hierin, dat zij na de oorlog in Noord-Afrika een inval zal doen in Poitiers, St. Etienne, Lyon en gebieden rondom de Alpen en de Pyreneeën, alsmede in „alle steden en streken, die aan onze voorvaderen behoren". Maar de strijd in Algerije woedt onverminderd voort. In de afge lopen 24 uur hebben Franse strijdkrachten 103 opstandelingen ge dood, terwijl de overvallen en sabotagedaden steeds toenemen. Intussen Is bet Franse kabinet het nog niet eens over de vraag, of men Jonge reservisten moet oproepen om tegemoet te komen aan het verzoek van minister Lacoste, om 100.000 man versterking. Ingezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTSGARANTIS OP Cl VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN LISSABON, 30 maart Het stoffelijk overschot van de veer tienjarige prins Alfonso van Bour bon, de jongste zoon van de Spaan se troonpretendent, die donderdag avond door een ongeval om het le ven kwam, zal zaterdag op het kerkhof van Cascais, een badplaats in Portugal, ter aarde worden be steld. Vrijdag lag het opgebaard in de residentie van zijn vader, Don Juan. Het ongeluk schijnt zich als volgt te hebben voorgedaan: de prins was met zijn oudste broer Juan Carlos, en een zoon van ex-koning Umberto van Ita lië, prins Victor Emanuel, in de re creatiezaal van de villa van zijn vader gaan oefenen met een pistool, dat hij juist had geinregen. Op een gegeven moment ketste het wapen. Toen de prins trachtte het euvel te verhelpen, ging het schot af en de kogel trof hem in het voorhoofd. Korte tijd later be zweek hij aan de verwonding. Men verwacht dat vooraanstaande monarchisten de begrafenis zullen bij wonen. Vele radicalen en socialisten, onder wie oud-premier Mendes-France, zou den van mening zijn, dat de regering gevaar loopt verstrikt te geraken in een politiek van het .uiterste geweld, terwijl het socialistisch-racficale front juist een vreedzame regeling van het conflict wenst. Verwacht wordt, dat het kabinet het vraagstuk van de reservisten zal be spreken, wanneer het woensdag a.s. bijeen komt. 20.000 m&n terug Tegelijkertijd hebben vertegen woordigers van Frankrijk en Zuid- Vietnam vrijdag te Saigon een ak koord getekend over de terugtrek king van de Franse expeditionaire macht ter sterkte van ongeveer 20.000 man. Men verwacht, dat de terugtrekking tegen 30 juni zal zijn voltooid. De betrokken militairen zullen bij hun terugkeer in Frankrijk verlof krij gen en daarna in Europa of Noord- Afrika worden gelegerd, zo deelde het ministerie van defensie te Parijs mee. WASHINGTON, 30 maart „Aan elke Christen afzonderlijk biedt Goede Vrijdag de gelegen heid zijn geloof te verdiepen en opnieuw de waarde te erkennen van nederigheid en opoffering", aldus president Eisenhower in een verklaring over de betekenis van Goede Vrijdag: „Maar omdat het een dag is waarop een gebeurtenis wordt herdacht, die van overheer send belang voor het Christen dom is, is hij van betekenis voor allen in de gehele vrije wereld, die er naar streven de waarden hoog te houden van een bescha ving, waarin het Christelijk erf- deel van onmetelijk belang is". Nederlandse melkfabriek in Tripolis ,'s-GRAVENHAGE, 30 maart. In maart 1955 is een melkfabriek van Sterovita in Marokko in gebruik ge steld. Thans wordt gewerkt aan een uitbreiding van de melkafzet in Noord- Afrika door de bouw van een nieuwe fabriek in Tripoli. Zowel de vestiging in Casablanca van 1955 als de nieuwe in Ttripoli hou den verhand met een langdurig leve ringscontract, dat tussen de Sterovita en de Afrikaanse legerautoriteiten is tot stand gekomen. Men verwacht, dat men de nieuwe Sterovita-fabriek op 1 juli 1956 in gebruik zal kunnen ne men. o ff BOMBAY, 30 maart. De Neder landse torpedobootjager „Piet Hein" Is vrijdag voor een informeel bezoek van vier dagen in Bombay gearriveerd, de „Piet Hein" is het tweede Nederlandse oorlogsschip dat sinds 1953 een bezoek brengt aan India. De Indische marine heeft voor de be manning van het bezoekende schip een uitgebreid programma samengesteld. LIMOGES, 30 maart Pierre Poujade, de leider van de Franse anti-belastingbeweging, heeft ge dreigd te zullen aftreden, als de organisatie niet een „tastbaar be wijs" van vertrouwen in zijn lei ding geeft. In een artikel in zijn blad „Union et Defense", waarin hij de moei lijkheden waaronder de beweging te lijden heeft nagaat, zegt Pouja de, dat hij bereid is af te treden, als dat de voorkeur verdient. Hij wil vóór de bijeenkomst van het dagelijks bestuur op 12 april uitsluitsel hebben. Heeft hij dan geen bevredi gend antwoord, dan zal hij zijn ontslag indienen. Ingeval de beweging echter haar vertrouwen in hem uitspreekt, zal hij „een herziening van de statu ten, een vastomlijnd program van ac tie en het bijeenroepen van een natio naal congres" voorstellen. Een ondernemend zakenman in Slotermeer heeft op Goede Vrijdag in deze tuinstad van Amsterdam een grote wedstrijd in het zoeken van paaseieren gehouden, waaraan de talrijke jeugd van dit hoofdstedelijke „wingewest" geestdriftig deelnam. De verstopte eieren, in diverse kleu ren, gaven recht op een smakelijke paasverrassing; wie groengekleurde eieren vond, verwierf zich bovendien het recht een van de ouden van dagen van Slotermeer een mandje paaseieren aan te bieden. Dat de Slotermeerse aarde door de zoekende jeugd onvervaard werd omge woeld, toont de foto van de zoekende jongens en meisjes. Zoals gemeld ,is hij Akavaare in Lapland (Noord-Zweden) een spoorbus met volle vaart op een goederentrein gereden, waardoor de bestuurder van de bus en veer tien passagiers uit dit voertuig werden gedood. De foto, welke een beeld geeft van de ravage, Iaat zien hoe de zware locomotief van de goederen trein diep in de ineengedrukte spoorbrug drong. Het meiske op de onderste foto behoorde tot die gelukkigen en !>ood, zoals de opname toont, haar paasverrassing aan de 73-jarige mevrouw Kramer aan, een klein dochter van wijlen Dorus Rijkers. AMSTERDAM, 30 maart. Vrijdag morgen omstreeks een uur is het stof felijk overschot gevonden van de heer G. Hoogerwerff, die met zijn echtge note niet van een wandeling door het Amsterdamse bos op 10 februari j.l. terugkeerde. Een schipper van een mo torboot zag het lichaam met het hoofd boven water in de nieuwe meer drij ven, ter hoogte van de plaats waar ook het stoffelijk overschot van mevrouw Hoogerwerff dinsdag j.l. in het water werd aangetroffen. De politie acht mis drijf uitgesloten. Men neemt aan dat het echtpaar op hun wandeling door het besneeuwde bos de nieuwe meer wilde oversteken en daar toen op een opengebroken plek door het ijs is ge zakt en verdronken. CAIRO, 30 maart. De Sowj et-Unie en Jemen hebben vrijdag een vriend- schaps- en handelsverdrag gesloten. Het akkoord werd door de ambassa deurs van de twee landen in Cairo on dertekend. Onlangs bezocht een Sowjet-han- delsmissie Jemen. Later werd bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie aan Je men landbouwmachinerieën en instal laties voor de industrie zou leveren in ruil voor landbouwprodukten. TILBURG, 30 maart. Twaalf per sonen, waaronder zes kinderen zijn gis termiddag dakloos geworden door een brand in de woning van de grondwer ker G. Jansen, gelegen aan de Boven- dijk te Appeltern (land van Maas en Waal). Het kleine huisje van het echt paar ging geheel in vlammen op. Het vuur sloeg daarna over op de slechts enkele meters verwijderde woning van de heer F. Vermeulen, grondwerker, die zijn woning eveneens goeddeels door het vuur zag vernield. Vermeu len, zijn echtgenote en zijn zes kinde ren moesten eveneens elders onderdak zoeken. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. In de constructiewerkplaats van de firma B. Jansen en Zn. te Ber gen op Zoom had gistermiddag een bedrijfsongeval plaats dat de 35- jarige lasser A. Vermeulen uit Halsteren het leven heeft gekost. V. was bezig schotten te lassen in een condensator, die een hoogte had van ruim drie meter. Om zijn werkzaamheden te verrichten moest hij zich in de condensator begeven. Hij werkte daarin met een elec- trisch lasapparaat. Op een gegeven moment werd de lucht in de con densator dermate benauwd dat V. vroeg om zuurstof toevoer. Deze werd hem gegeven. Plotseling hoorden arbeiders, die in de omge ving van deze condensator werk ten, V. om hulp roepen. Daar men vermoedde, dat er brand was ontstaan gooide men boven doot mangat enkele emmers water. Ten slotte gelukte het enkele arbeider» met veel moeite om V. door het man gat uit de condensator te trekken. Toen bleek dat de ongelukkige ga- heel in brand stond. Geheel door brandwonden overdekt werd het slachtoffer direct per ambu lance-auto naar het algemeen burger gasthuis vervoerd, doch ondanks alia medische hulp is V. in de avond van donderdag op vrijdag aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De politie, die in samenwerking met de arbeidsinspectie te Breda een in tensief onderzoek instelde, kwam tot de conclusie, dat het wegspringen van vonken van het lasapparaat, aangewak kerd door de toegevoegde zuurstof, da oorzaak van het ongeval is geweest. PALERMO, 30 maait. Danilo Dol- ci, de Siciliaanse 'apostel van de ar men', is vrijdag tot eed voorlopige ge vangenisstraf van vijftig dagen veroor deeld, omdat hij in februari 200 werk loze boeren onder zijn leiding een openbare weg had laten herstellen om de mannen bezig te houden. De recht bank beval tevens zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Ten aanzien van vier van de boeren werd hetzelfde von nis geveld. Dolci was met 22 boeren beschuldigd van het bezetten van openbare grond, belediging van een politiefunctionaris, aanstichting tot ongehoorzaamheid, verzet tegen de politie en het houden van een openbare bijeenkomst zonder toestemming. De mannen werden al leen schuldig bevonden aan het eerste punt van de aanklacht. CANBERRA, 30 maart Een woordvoerder van de Nederlandse» ambassade in Canberra heeft vrijdag medegedeeld, dat het plan van de Nederlandse regering om financiële garanties te geven aan Ne derlandse emigranten in Australië, die daar een zaak willen begin nen of een huis willen bouwen, waarschijnlijk nog dit jaar zal ingaan. Hij zei dat de Nederlandse regering hoopt de hulpverlening aan emigran ten in Australië op dezelfde manier te doen verlopen als de financiële hulp, die reeds enige tijd wordt gegeven aan Nederlandse emigranten in Canada. De financiële hulp zou dan worden gege ven via banken of via bouwmaatschap pijen. Er zouden zich echter enige moeilijkheden kunnen voordoen in verband met de Australische beperkin gen op credietverlening. DE BILT ZEGT: Tamelijk koud Veel bewolking met slechts hier en daar wat lichte regen en voornamelijk in de kustgebieden tijdelijk mist. Ma tige, af en toe krachtige noordweste lijke wind. Tamelijk koud weer. EDE, 30 maart Nog maar kort nadat de vorst van februari uit de grond was, zijn leden van de vo- gelbeschermingswacht Z.W.-Velu- we begonnen met het plaatsen van huizenhoge palen en het daarop in gereedheid brengen van grote tak- kennesten, met de bedoeling op deze wijze overtrekkende ooie vaars uit te nodigen zich in het grensgebied van Veluwe en Gel derse vallei te vestigen. De vogelbeschermers treden met dit experiment in het voetspoor van de Achterhoekse landbouwer Willem Driessen (Duiven), die het bewijs le verde, dat de ooievaars komen, als de mens hen maar een goed eind op weg helpt bij de inrichting van een kraam kamer. RECEPT Deze landbouwer was het ook, die het recept wist te verschaffen voor 'n goed nest, want dat schijnt inderdaad te bestaan. Willem Driessen heeft zijn wijsheid geërfd van zijn vader en grootvader. „Behalve een stevige paal", zo zegt hij, „en een daarop horizontaal ge plaatst wagenrad, moet er een nest zijn dat goed in elkaar zit. Als het wiel onwrikbaar op de top van de paal is bevestigd, moet het allereerst afgedekt worden met een laag graszoden. Daar over komt een laagje zwarte aarde en die wordt op haar beurt afgedekt met een stevige laag paardenmest. Deze stromest gaat broeien en hier door ontstaat een lekker rul vloertje, dat ook de tocht tegenhoudt. Nu, op deze onderbouw wordt dan een dik ke laag droge takken voor het eigen lijke nest uitgespreid. Neem maar ge rust een bos of twaalf", aldus de Dui- vense ooievaarsvriend. BEWIJS Het recept moet inderdaad zijn deugdelijkheid bewezen hebben. WB1- lem Driessen, die bij zijn huis jaar op jaar een ooievaarspaar had, moest op een goede dag verhuizen. „Jammer", zei zijn buurman, „nou raak je je ooievaars kwijt". Maar Willem wist z'n weetje: bij zijn nieu we woning bouwde hij ook een uivernest en toen 't voorjaar kwam, zag men in Duiven niet alleen, dat het oude nest van Willem als naar gewoonte betrokken werd, maar dat ook het nieuwe door een ooievaars- paar in bezit werd genomen. In deze geest experimenteren nu de vogelbeschermers van de Z.W.-Veluwe en er bestaat een groeiende belangstel ling voor hun streven. Niet alleen bij ornithologen maar ook bij verschillen de landbouwers in de streek. En in Wanneperveen (Ov.) is zelfs de bur gemeester, geadviseerd door de Veluw- se vogelvrienden, aan de slag gegaan. Ook vele aanvragen om daadwerkelijke hulp bij het bouwen van een ooievaars nest komen op het secretariaat van de vogelbeschermingswacht te Ede bin nen. Doch men kan niet overal tegelijk zijn. Bovendien heeft de late winter veel van het voorbereidende werk ver traagd en is er geen tijd meer de aan dacht over vele plaatsen te verdelen. Men zal al tevreden zijn, indien er voorlopig drie vier nesten gereed zijn voor de terugkomst der ooievaars. Het Nederlandse plan zal in de ko mende maanden met de Australische autoriteiten worden besproken, aldus de woordvoerder. 's-GRAVENHAGE, 30 maart Het college van rijksbemiddelaars heeft zich, in afwachting van een door de Stichting van de Arbeid uit te brengen advies, voorlopig kunnen verenigen met de op 30 maart door de vakraad voor de metaalindustrie gedane gewijzigde voorstellen met betrekking tot een nieuwe cao in de metaalindustrie. Deze voorstellen houden in, dat de loonschalen der op 31 maart af lopende cao met 6 pet. worden verhoogd. Met dien verstande echter, dat door het systeem der afrondingen, dat dit maal zal worden toegepast, het percen- tagetage van zes niet ten volle wordt bereikt. In verband daarmede heeft het college van rijksbemiddelaars onder het hierbovengenoemde voorbehoud, behalve met de wijzigingen in de loon schalen, bovendien met enkele andere wijzigingen van een beperkte strek king kunnen instemmen. Het geheel van de aldus aangebrachte verbeterin gen wordt door het college van rijks bemiddelaars, mede gelet op de loon- structuur in de metaalindustrie, in overeenstemming geacht met de in het regeringscommunique van 19 maart aangegeven richtlijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1