Poorten wonderstad Madurodam open gaan weer Puistjes De Ned. Slaat veroordeeld door de Rechtbank te 's-Gravenhage DDD £te Radio êAengt li Ook B. en W. van Meliskerke spreken 't 'onaanvaardbaar' uit Nieuwe attracties Dr. Ir. den Hollander droeg spoorweg" net in bruikleen over De auto en de fiscus 369 processen-verbaal in Den Haag Fcrd Motor Company had winst van 437 miëjoen Paaseieren en Spencer Aan eiser moet achterstallig salaris over Japanse bezettingsperiode betaald worden »InfraphiI« Schumann-concert te Middelburg Samenvoeging met Aagtekerke heeft alles tegen Woensdag 28 maart 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 (Van onze i-redacteur). DEN HAAG, 28 maart. Ieder volwasse n mens heeft af en toe wel eens behoefte om weer kind te zijn, vandaar vaders grote interesse voor de spoortrein van Jan en moet-ers meeleven met het poppengezin van haar dochtertje. Vandaar ook, dat in de aigeiopen vier jaar de miniatuurstad Madurodam te Den Haag door niet minder dan 2.190.000 personen grotendeels volwassenen werd bezocht. Deze echte Hollandse stad, waarin winkels en openbare gebouwen, auto's en mensen alle nauwkeurig tot één vijfentwintigste van de ware grootte werden teruggebracht, is voor binnen- en buitenlandse bezoekers een flinke trekpleister geworden. En dank zü deze belangstelling kan elk jaar een flink bedrag worden afgedragen aan het Nederlands Studentensanatorium, want ten bate van deze instelling werd Ma- -urodam gebouwd. Deze stad. waarvan Prinses Beatrix de burgemeesterketen draagt, opende van daag voor de vijfde maal haar poorten voor het publiek, dat ook in dit seizoen weer vele nieuwe aanwinsten zal kunnen bewonderen. Dr. Ir. F. Q. den Hollander opende het stadhuis van Madurodam en droeg daarna bij het Centraal Station het sterk uitgebreide spoorwegnet met auto matische beveiliging in bruikleen over aan Mevr. B. Boonvan der Starp, pre sidente van het bestuur. Het nieuwe station heeft een over kapping van acht meter lang en over de 1690 meter'lange spoorbaan kunnen thans twaalf treinen tegelijk in alle richtingen rijden. Vanuit een hyper modern seinhuis wordt de treinenloop geregeld, juist zoals dit bij N. S. ge- beurt en bovendien wordt op deze wachtpost een wakend oog gehouden op de stadstrams. GETROUWE KOPIE Madurodam vormt een getrouwe kopie van een gemiddelde Nederlandse stad. Er is een middeleeuws centrum met houten huizen rond het oude kasteel. Er zijn straten en grachten met uit de gouden eeuw daterende gebouwen. Er zijn ook (Van onze fiscale medewerker). Nu de aangiftebiljetten voor 1955 moe ten worden ingevuld is er alle aan leid' wijzen op de mogelijk heden. utogebruikers zijn om de kot autogebruik op hun in komen n. -ring te brengen. Daar voor is temeer reden, omdat de Hoge r*.ad onlangs een belangrijke uitspraak heeft gedaan. Het knelpunt van de moei lijkheden ligt hierin, dat zij, die voor ei gen rekening (dus niet in loondienst) een beroep of bedrijf uitoefenen, een perso nenauto ook gebruiken voor privé doel einden. De wet zegt in artikel 37 dat, indien vaststaat, dat van een dergelijke personenauto privé gebruik wordt ge maakt, alle auto-onkostén In mindering op het inkomen mogen worden gebracht met uitzondering van een bedrag van ♦ten procent van de cataloguswaarde (importwaarde van een nieuwe auto). Stel, dat is aangekocht een tweedehands Ford Taunis (cataloguswaarde 10.000,— voor ƒ3600,en dat aan autokosten is dtgpgeven een bedrag van ƒ2.800. Op het (beroeps) inkomen mag in mindering worden gebracht: ƒ2.800,10 van ƒ10.000,is ƒ1.800,indien van deze auto privé gébruik is gemaakt. Deze regel geldt alleen voor personen auto's, derhalve niet voor een motor, een vrachtauto of bestelauto, ook al worden deze voor privédoeleinden gebruikt. Daarvoor geldt de gewone regel: de za kelijke kosten mogen alle worden afge trokken Onder autokosten vallen alle uitgaven voor benzine, olie, onderhoud, stalling, verzekering, wegenbelasting en afschrijving. De inspecteur zal moeten bewijzen, dit er privé gebruik van de auto ia geweest. Slaagt hij daarin, dan valt de autogebruiker automatisch in de tien procentregellng. Wat privé gebruik is valt moeilijk te omschrijven, omdat zakelijk gebruik niet altijd gelijk is bij iedere gebruiker. Vast staat echter, dat er van privé gebruik geen sprake is, als er zonder vergoeding ter kerke wordt gereden voor Invaliden en ouden van dagen. Ook het rijden voor uitstapjes ten behoeve van deze personen is geen privé gebruik. Evenmin als een auto gebezigd wordt voor privé genoegen van een zakenrelatie voor het verwerven van zakenrelaties. Het meenemen van de echtgenote en kinderen op een zakenreis is. eveneens geen privé gebruik. Uit deze voorbeelden valt wel op te maken in hoe verre er sprake kan zijn van privé ge bruik. Wordt van de auto naast het zakelijk gebruik alleen vorenstaand gebruik gemaakt, dan geldt de tien pro centregellng dus niet. Bovendien geldt deze regel niet, als het „echte" privé gebruik zó gering is, dat kan worden gesproken van een nagenoeg geheel gebruik voor zakelijke doeleinden. Dat dit het geval is, zal de belastingplich tige dan aannemelijk moeten maken. In verband met de omstandigheid, dat de meeste autogebruikers wel weten hoe veel kilometer per jaar gereden wordt, is dit bewijs niet zo moeilijk te leveren, als hij maar kan benaderen hoeveel kilo meter voor „echte" privédoeleinden is gereden. De vraag is alleen maar: hoeveel kilometer per jaar mag dit privé gebruik zijn? De Hoge Raad heeft enkele gevallen beslist, waarin het aantal privé kilome ters zó weinig bedroeg, dat toch gespro ken kon worden van nagenoeg geheel za kelijk gebruik: een aannemer, die 560 kilometer privé reed op een aantal kilo meters per jaar van 35.000, een landbou wer, die op de 15.000 kilometer per jaar slechts 750 kilometer privé reed. In balde gevallen besliste de Hoge Raad, dat ge sproken moest worden van een nagenoeg zakelijk gebruik. In beide gevallen moest de inspecteur de tien procentrege ling laten vallen ten gunste van de be lastingplichtige. De minister van financiën vond ove rigens aanleiding voor te schrijven, dat, indien de belastingplichtige vasthoudt aan zijn mening, dat hj) zijn auto slechts bijkomstig voor privé doeleinden ge bruikt, de Inspecteur alleen dan de tien procent regeling mag toepassen, indien hij in gemoede overtuigd is van het te gendeel. moderne buitenwijken, haveninstallaties en een groot vliegveld. Er zijn scheeps werven, er is een stadion en buiten de stadsrand liggen de polders met verschil lende boerderijtypen en molens, de bloembollenvelden enz. enz. Wie langs de oude stadsgracht loopt met de nauwkeurig gekopieerde koop manshuizen naar werkelijk bestaande voorbeelden en wie de orgelmuziek hoort, die gedempt door de muren van de oude kathedraal naar buiten dringt, voelt zich een Gulliver in het land der dwergen. In het oude centrum zien we als nieu we aanwinsten nauwkeurige kopieën van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en van de Leidse universiteit. Er kwamen fabrieken bij en een buitenlijn van de tram. De auto's op de snelweg zijn voor taan 's avonds verlicht en er is een oriën- tatiepost gebouwd, die een prachtig uit zicht biedt over het stadje. De treinen loop kan in deze uitkijkpost op een ver nuftig tableau precies worden gevolgd Ook werd een groot, nieuw restaurant gebouwd en verrezen er moderne werk plaatsen, waarin met eindeloze zorg be staande modellen worden gerepareerd en nieuwe gebouwd. Een nieuwe attractie vormt ook het dioramagebouw, dat een aantal aardige kijkjes biedt in Curasao en dat door de handel en particulieren van dit eiland aangeboden werd. De banden tussen Ma durodam en Curasao zijn bijzonder sterk, want de stad is genoemd naar de van dit eiland afkomstige George J, L, Maduro, Deze Leidse student verkreeg wegens zijn dapperheid als reserve-luitenant der huzaren in de mei-dagen van 1940 de Militaire Willemsorde en hjj overreed in mei 1945 In 't concentratiekamp Dachau. Zijn ouders stelden het stamkapitaal voor de stichting van de miniatuurstad be schikbaar. Vrije Universiteitsdagen te Haarlem DEN HAAG, 27 maart. Naar wij vernemen zullen de Vrije Universiteits dagen ditmaal te Haarlem worden gehou den én wel op woensdag 4 en donderdag 5 juli. De wetenschappelijke samenkomst en de bidstond vinden óp 4 juli plaats alsmede de jaarvergadering van Vrouwen en V.U. hulp. Op 5 juli wordt de jaar vergadering gehouden van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag. Een lijk van vermist Amster dams echtpaar gevonden AMSTERDAM, 27 maart. Het stoffelijk overschot van de, 59-jarige .mevr. Hoogerwerff uit de hoofdstad, die op 16 februari j.l. met haar echt genoot niet terugkeerde van een wan deling in het Amsterdamse bos, is vanmorgen door een zandschipper in de nieuwe meer drijvende gevonden. Dagenlang werd destijds in het be sneeuwde bos er op de toegevroren nieuwe meer naar sporen gezocht. Vlakbij de plaats waar de politie op het ijs voetafdrukken vond is vanmor gen het lijk aangetroffen. In één dag Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 27 maart. Gis-" teren heeft de Haagse politie een con trole gehouden op de naleving van de gedragsregels in het verkeer, daarbij zijn 369 processen verbaal opgemaakt: Negen voor het algemeen veiligheids artikel, tien voor het niet rechts rij den, dertig voor het niet stoppen bij wegen waar dat geboden is,23 geval len van geen voorrang verlenen, der tig gevallen van geen richting aan geven, 37 van onvoldoende verlichting, 25 wegens het in verboden richting rijden, 78 voor de parkeer- en stop verboden. Aan gevolgen van verkeers ongeluk overleden 's-GRAVENHAGE, 27 maart. Gis termiddag omstreeks half zes is op het kruispunt Prof. B. M. Telderweg er Scheveningse weg te 's-Gravenhage een personenauto aangereden door 'r motorspuit van de gemeentelijke brandweer, die met sirenegeloei op weg was naar een brandje in struik gewas in het vlakbij gelegen pari Zorgvliet. De bestuurder van de per sonenauto, de 72-jarige L. H. uit 's- Gravenhage, verleende volgens de po litie geen voorrang aan de motorspui, De echtgenote van deze bestuurder, d 65-jarige mevrouw S. J. H.-B., kree ernstige verwondingen. Zij is naar he ziekenhuis Bronovo overgebracht er daar vanochtend vroeg overleden. DEARBORN, 27 maart. De Ford Motor Company of America heeft in haar eerste openbaar gemaakt jaai- verslag bekend gemaakt, dat zij over het afgelopen jaar een record wins, van 437 miljoen dollar heeft gemaakt. Zij deelde verder mede, dat de re cordverkopen en -inkomsten van he. vorige jaar grotendeels mogelijk wer den gemaakt door een programma op lange termijn, waarmede in 1946, i; welk jaar de maatschappij een netto verlies leed, begonnen werd. Volgens het jaarverslag zijn in de afgelopen 10 jaren de geconsolideerde nettoverkopen van de maatschappij toegenomen van 895 miljoen tot 5594 miljoen dollar. Verleden jaar beliepen de fabrieks- verkopen der maatschappij 2.613.19r personen- en vrachtauto's. Op de buitenlandse marnten vestig den de maatschappij en haar dochter maatschappijen in 1955 een nieuw re cord voor de verkopen van 1275 mil joen dollar, waarmede het totaal van het voorafgaande jaar met 265 miljoen werd overtroffen. Ingezonden Mededeling (adv.) OVER DE KLElNff G6VOEGE*3 De5 levens Op Schortelwoensdag vóór Pasen gaan de klokhen naar Rome om eieren te halen. Dat is zo'n oud kinderverhaal, uiaaruit de leuke traditie is geboren van het eieren zoeken op Paasmorgen. En in vele streken vecht men daarna de eierstrijd, waarhij het ei met de hardste kop wint. Dat is bij de eieren al nét als bij de mensen! Voormalig K.N.I.L.-off icier maakte proces aanhangig 's-GRAVENHAGE, 27 maart. Dé rechtbank te 's-Gravenhage, onder pre sidium van Mr. P. Meijes, heeft vandaag de staat veroordeeld tot betaling van het salaris over de Japanse bezettingsperiode aan een voormalige officier van het vroegere Koninklijke Nederlands-Indische Leger. De rechtbank deed uitspraak in een proces, dat Mr. E. J. Froeling, gepen sioneerd majoor van het voormalige. KNIL en hoofdbestuurslid van de Ne- derlands-Indische officiersvereniging, aanhangig heeft gemaakt tegen de staat, ter verkrijging van zijn achterstallige salaris over de periode van de Japanse bezetting. ook bij: apierrheumatiek, ver* stuikingen, verwondingen, sleed' puisten,winterhanden en winter* voeten. Mr. Froeling baseerde zijn aanspra ken op art. 2 a van de garantiewet mi litairen KNIL, waarbij gegarandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke deze militairen gedurende hun dienst bij het voormali ge KNIL toekwamen volgens de op 26 december 1949 geldende bepalingen. WEL AANSPRAAK In de bverwegingen van de recht bank wordt geconstateerd, dat van enige wettelijke bepaling, waarbij aanspraken op salaris van oud-KNIL militairen zouden zijn opgeheven of vervallen verklaard, geen spoor te bekennen valt. Ook komt in de militaire bezoldi gingsregeling 1938, waarbij de bezoldi ging van de militairen van het KNIL was geregeld, geen enkele bepaling voor, welke de conclusie zou wettigen, dat de van het KNIL deel uitmakende militair tijdens krijgsgevangenschap geen aanspraak zou hebben op zijn be zoldiging. Voorts zegt de rechtbank, dat eiser door het ontvangen van rehabilitatie uitkeringen zijn aanspraak op salaris niet heeft verloren. In de overwegingen wordt verder gezegd, dat da regering er niet mede kan volstaan eenvoudig na te laten de salarissen uit te keren in de me ning, dat zij daartoe niet gehouden is. Een wettelijke verplichting van de overheid komt niet te vervallen, doordat de overheid nalaat of wei gert haar na te komen. REDELIJK Naar de mening van de rechtbank is het redelijk, dat eiser, die het bedrag van zijn vordering had uitgedrukt in Nederlandse valuta, niet het risico van de koersdaling draagt. Het is immers niet aan eiser te wijten, dat hjj geen betaling heeft ontvangen in de tijd, waarin de koersen van de Nederlandse en Nederlands-Indische gulden nog de zelfde waren De staat wordt veroordeeld tot be taling aan eiser -van een bedrag van f 19.600.met de rente daarvan, bere kend tegen 5% 's jaars, van de dag der dagvaarding af tot de dag van beta ling, alsmede tot betaling van de kos ten van het geding. Ingezonden Mededeling (adv.) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeulc bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF DONDERDAG 29 MAART. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Mil. ork. 11.45 Dat ver velende dieet, caus. 12.00 Metropole-ork. 12.25 In 't Spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.35 Metropole ork. (verv.). 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Cabaret. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Fide Candidatentoernooi. 17.45 Re- geringsuitz.: Nederland en de wereld: Landbouwoverschotten. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Dansmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Orgelspel. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Buitenl. overz. 20.15 Kamerork. en solist. 21.10 Haast u langzaam, caus. 21.40 Het leven van Mozart, hoorsp. 22.25 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Act. Of gram. 23.2524.00 Gram. BALSEM ZEEP HILVERSUM H (298 m.), KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.45 V. d. vrouw. 9.30 Gram. NCRV: 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded, 12.33 V. h. platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws, 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV; 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.45 V. d, vrouw. 15.15 Gelders ork. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd, 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram, 18.00 Vocaal ens. 18.15 Mil. kapel. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.20 Sociaal perspectief, causerie, 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram, 20.25 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Barokenensemble en sol. 22.15 Tijdschrif- tenkron. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.15 SportuitsL 23.20—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 Religieuze Oost Slavische gezangen. 20.38 Film over de „Paaswake". 21.10 Symf.ork. Hierna: Epiloog. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Omr.koor. 14.30 Franse les. 14.45 Pianotrio. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Klassieke muz. 16.35 Gram. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.00 Godsd. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gr. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.15 Mattheus- Passion. 22.00 Nws. 22.15 Dubbel vocaal kwartet. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. De grenswijzigingsplannen op Walcheren MELISKERKE, 27 maart, B. en W. hebben in een preadvies aan de raad het voorstel van ged. staten inzake de grenswijzigingen onaanvaardbaar genoemd. „wy achten samenvoeging van onze gemeente met die van Aagte kerke onaanvaardbaar en wü'zen een dergelijke samenvoeging van de hand, ook al zouden wy thans de zekerheid hebben, dat onze gemeente zou biyven bestaan. Deze dorpsgemeenschappen zq'n door de historie gegroeid en wanneer deze kunstmatig worden verknipt en vervormd, zal o.i. een kunstprodukt ontstaan zonder innerlijke en gezonde kern. De uit deze samen te voegen gemeenten te vormen raad zal niet anders doen dan de belangen van het dorp, nl. Aagtekerke enerzyds en van Melis kerke anderzyds voorstaan, waardoor de bestuurskracht niet wordt vergroot, doch verzwakt, omdat dan de raad het gemeentebestuur niet op het oog zal hebben, maar een gedeelte van de raad een belang van een gedeelte der gemeente", aldus wordt opgemerkt. In de inleiding wordt gezegd, dat de bestuurskracht van deze kleine ge meente niet wordt beperkt door de grootte van het grondgebied of het aantal inwoners, maar dat een nog ver dere ontplooiing van de gemeentelijke bestuurskracht slechts in de weg" wordt gestaan door het huidige stelsel van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Op de voorgenomen grens wijzigingen zouden b. en w., los ge dacht van de samenvoeging met Aag tekerke, niets tegen hebben, indien de ze werkelijk alleen zouden dienen voor een betere kadastrale indeling van de Walcherse gemeenten en van Melisker ke. Dit is echter niet het geval. Ook in dit opzicht is het plan onaanvaardbaar. DE GRENZEN De grootste bezwaren richten zich tegen de nieuw voorgestelde oostelijke grens, waardoor een groot deel aan de nieuw voorgestelde gemeente Grijps- kerke-Serooskerke-Sint Laurens toege wezen zou worden. De nieuwe grens zou lopen langs de westelijke helft van de Pekelingseweg, naar oost afbuigend langs de zuidzijde van de Mariekerk- seweg en vandaar langs een klein ge deelte van de Poppendamseweg, door kavelsloten in zuidwestelijke richting naar de Veldersweg. Hierdoor zal het sinds onheugeiyke tyden by Meliskerke behorende deel van de buurtschap Poppendamme voor Meliskerke verloren gaan. Dit is een gebiedsverkleining, waarvoor geen steekhoudende motieven zyn aan te voeren. De bewoners van deze buurt schap zyn volledig op de gemeente ge oriënteerd. B. en W. verlangen geen andere grenswyziging dan die welke zoveel mogeHjk overeenkomt met de oorspronkeiyke grens, n.l. langs de Domburgse watergang en tegelükertyd zoveel mogeiyk recht doet aan een goede kadastrale indeling. NOG MEER BEZWAREN Met de voorgestelde wijziging van de zuidgrens kunnen b. en w. zich ver enigen, daar hier geen betere correctie ter minimale tegemoetkoming aan een kadastrale betere herindeling toegepast kan worden. Anders is het echter met de voorgestelde westelijke grens, welke onaanvaardbaard is. Hierdoor zou de boerderij van Js. Boogaard aan de Blaupoortsweg, welke nog geen 600 m. van het centrum van de bebouwde kom is gelegen, aan Zoutelande worden toe bedeeld, waarvoor geen enkele reden aanwezig is, daar met behoud van een goede kadastrale indeling de grens langs kavelsloten westelijker kan wor den gelegd. Een correctie van de noordgrens met Aagtekerke, waardoor een betere kadastrale indeling kan worden verkregen, ontmoet bij b. en w. jeen bezwaar, voorzover een derge- ijke wijziging zoveel mogelijk de be staande grens zou volgen. De raad hoopt donderdagavond half 8 te ver gaderen. MIDDELBURG, 26 maart. Men zou, behalve van een Mozart-jaar ook in 1956 kunnen spreken van een Schu- mann-jaar. Want niet alleen wordt Mozarts geboorte herdacht (1756). maar ook Schumanns sterfdag. Hij overleed n.l. de 29ste Juli 1856. En in datzelfde jaar stierf ook de bekenda dichter Heinrich Heine, wiens naam nauw met die van Schumann verbon den is. Immers, veel van Heine's gedichten zijn door Schumann van muziek voor zien. Het was daarom dus een dubbel herdenkingsconcert, dat de Zwitserse kunstenaars Pierre Mollet (bariton) en Karl Engel (piano) vanavond in de Concert- en Gehoorzaal verzorgden. Een programma van bij uitstek ro mantische muziek. Immers, Schumann leefde in een tijd, die men het brand punt van de Romantiek zou kunnen noemen. En zijn muziek vertoont de klassieke kenmerken van deze perio de. Twee Liederencycli, op teksten van Heine, n.l. Liederkreis en Dich- terliebe werden door Pierre Mollet gezongen, afgewisseld met Fantasie- stüeke en Toccata voor pianosolo. Hiermee leverden deze kunstenaars een grootse artistieke prestatie. De bariton heeft een prachtige stem, een weergaloos volume en een verfijnde stemtechniek, die in alle opzichten bewonderenswaardig was. Opmerkelijk was de prachtige over gang van het borst- naar het falset- register, die aan de uitvoering niet de minste schade deed. Een buitengewoon correcte uitspraak verhoogde het effect in belangrijke mate, terwijl het zwaarmoedige karak ter van Schumanns muziek uitstekend werd opgevat en weergegeven. De begeleiding van Karl Engel was in dezelfde geest, wat stijl aangaat en vormde met de zang een prachtig har monische eenheid. Nog beter kwamen diens pianistische kwaliteiten uit in de pianosoli. Een briljante techniek maakte zelfs de zwaarste dynamische ontladingen hel der en doorzichtig en kwam eigenlijk nog beter uit in de ragfijne pianissi- mo-delen. Als Romantisch pianist behoort hij zeker tot de allergrootsten. Het zeer schaarse publiek beloon de deze prestaties met een langdurige ovatie. Dit concert werd opgenomen door de Ned. Radio Unie en wordt la ter uitgezonden. B. Sluiting mosselseizoen YERSEKE, 26 maart. Naar wij ver nemen wordt op 28 april het mosselsei zoen gesloten. Op 7 april mogen voor de laatste keer mosselen door de kwekers geleverd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7