Arbeiders moeten meedelen in de winst van hun bedrijf Verrassend voorstel van Rusland Goes krijgt een vrouwelijke brandweerploeg Stabilisatie lonen en prijzen staat op het punt doorbroken te worden Tunnel door de Mont Blanc Langste ter wereld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND C.-R UD VIXSEBOXSE IN DE EERSTE KAMER: «Sport en spel Dynamo's niet naar Nederland Vertrouwen in Zijlstra Unicum voor Nederland Aanrijding op onbewaakte overweg Twaalf jaar geëist wegens roofmoord op oude man Moedermoord in vlaag van waanzin Sterkte van legers inkrimpen tot anderhalf miljoen man Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie >087, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ3— P. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Om het behoud ven St. Laurens Zie pagina 2 J 11e Jaargang No. 3358 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 28 maart 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 6.23 u., onder 19.09 u. Maan op 23.12 u., onder 7.10 u. Hoogwater donderdag 29 maart: Vlissingen: 3.31 u. 2.34 m., 15.58 u. 2.31 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.48 m., 16.28 u. 2.45 m. Wemeldinge: 5.23 u. 1.67 m., 17.47 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.06 u. 1.50 m., 17.34 u.' 1.46 m. Extra treinen wegens grote paasdrukte UTRECHT, 27 mrt. De N.S. delen mede, dat op dinsdag 3 april in de voormiddag de kans bestaat dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn, In deze voormidagd moeten nl. de mili tairen die met Paasverlof zijn geweest, Ser trein naar hun garnizoenen wor- en teruggevoerd. Overigens zullen op zaterdag 31 maart en maandag 2 en dinsdag 8 april voor het burgervervoer talrijke extra treinen rijden. De dienstregeling van een aantal de zer treinen is in de reisgids tussen vet te lijnen opgenomen, de overige trei nen rijden als voor en volgtreinen kort voor en na de treinen van de gewone dienstregeling. DEN HAAG, 27 maart Naar be kend bestonden er plannen om in no vember van dit jaar de bekende Rus sische voetbalclub de Dynamo's enkele wedstrijden in Nederland te laten spe len. De daarvoor aangevraagde periode yan de eerste helft van november kwam de KNVB wel zeer ongunstig Uit, aangezien men dan midden in de competitie zit en er bovendien twee iielangrijke internationale wedstrijden n die maand op het programma staan. In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering is dan ook besloten niet op de voorstellen in te gaan. Indeling polocompetitie bekend GOES, 27 maart. Zoals bekend zullen twee Zeeuwse zwemclubs het komende seizoen uitkomen in de derde klasse van de landelijke waterpolocompetitie. Het zijn Luctor uit Middelburg en S.Z.V. uit Souburg en beide zeventallen zijn inge deeld met S.E.R. uit Tilburg, Baronie uit Breda en De Krabben uit Bergen op Zoom. x Bruinvis uit Sas van Gent is gepromo veerd naar de landelijke tweede klasse. DEN HAAG, 27 maart Tijdens de behandeling van de begroting van economische zaken door de Eerste' Kamer hebben vandaag ver schillende sprekers de jongste Ioonbeslissing van.de regering onder de loep genomen. Zij zagen allen deze beslissing tegen de achtergrond van de door de regering gevoerde politiek van stabilisatie van lonen en prijzen. Over het algemeen was men van mening, dat deze politiek op het punt staat doorbroken te worden en dat deze doorbreking aparte problemen met zich meebrengt. Maar over de wijze, waarop deze problemen opgelost dienen te worden, liepen de meningen nogal uit een. De VVD-fractievoorzitter prof. Mo lenaar, sprak over de jongste Ioonbe slissing van de regering. Zijn vraag luidde: „Hoe ziet de minister de mo gelijkheid om de 6 pet. loonsverhoging in de prijzen te effectueren? Komt 'n dergelijke doorberekening niet in strijd met zijn stabilisatiepolitiek?" Met de hoofdlijnen van minister Zijlstra's loon- en prijsbeleid stemde prof. Molenaar gaarne In, maar hij vroeg zich tot af of de bewindsman daaraan wel consequent heeft vast gehouden, nu hij mede de verant woordelijkheid heeft aanvaard voor de mogelijkheid tot loonsverhoging, waarover men het bijv. in de me taalindustrie al eens is. De Ioonbe slissing wilde prof. Molenaar dan ook zien als de grote krachtproef voor de stabilisatiepolitiek. Hij had overigens meer vertrouwen in het beleid van minister Zijlstra dan in dat van minister Van de Kieft. V.V.D.: „Enkele suggesties" Ter oplossing van een aantal problemen deed hij de minister enkele suggesties aan de hand. Zo bleek hij o.m. zeer geporteerd te De indeling hiervan is nog niet bekend, zijn voor een nieuwe staatslening GOES, 27 maart Wanneer er voldoende animo voor bestaat, wordt binnenkort door de Bescherming Bevolking te Goes een vrou welijke brandweergroep, bestaande uit vijftien dames, opgericht. Dit zal dan de eerste damesbrandweer in Nederland zijn. Aanvankelijk is deze primeur bedoeld als proef. Wanneer het ver eiste aantal aanwezig is enkele dames stelden zich reeds beschik baar zal de ploeg geheel zelfstandig optreden onder leiding van een vrouwelijke commandant. De heer Verstegen, commandant van de Goese B.B., deelde ons mede, dat men goede verwachtingen heeft van Aan de grens van West-Berlijn is in aanwezigheid van de distriktsbur- gemeester Willy Kressmann een groot bord geplaatst, waarvan de opschriften, zoals deze foto toont, pleiten voor de hereniging van Duitsland en waarop men, zinspe lend op de huidige stroming tegen Stalin, zijn verlangen tot uiting brengt de Stalin-Alleen in Oost-Ber- lijn onder Westduits beheer een nieuwe, westelijke, naam te geven. Van Stalin-Allee heeft men op het hord Stalin-Alle (afgelopen met Sta lin) gemaakt In Hannover heeft zich een 75-jarigo deze brandweerdames. De eerste re sultaten van de dames, die reeds enige tijd in opleiding zijn, zijn na melijk zeer gunstig. Men is van me ning, dat het zwakke geslacht in de zen niet voor de mannen zal behoe- ven onder te doen. Hebben Amsterdam, en straks Den Haag, hun vrouwelijke politie-agenten, Goes is de eerste stad in Nederland, die zijn vrouwelijke brandweerlieden pre senteert. Geen wonder dus, dat de Zeeuwse BB. trots is op dit initiatief. Het ligt in de bedoeling, dat de vijf tien dames bij een B.B.-wijkpost zul len worden ingedeeld ter assistentie. Zij zullen dan in actie komen, wanneer op de wijkpost een brandmelding bin nenkomt. (op zodanige voorwaarden, dat ze slaagt), voor het verstrekken van rentedragende spaarcertificaten aan arbeiders, voor verhoging van de spaarbankrente, voor het aan kweken van belastingvrije con junctuurreserves en voor beper king van de overheidsuitgaven. Prof. Molenaar critiseerde in zijn betoog de Kolen- en Staalgemeen schap, die teveel bevoegdheden heeft en bepaald niet zuinig te werk gaat. Een minister voor P.B.O. vindt, al dus spr., de WD nog altijd overbo dig, ja zelfs nadelig. Het beleid moet in één hand; die van de minister van economische zaken. K.V.P.: „Vertrouwen" Oud-minister Teulings (KVP), die van oordeel was, dat minister Zijlstra zich met weldadig aandoende dyna miek van zijn taak heeft gekweten, hoopte op handhaving van de stabili satiepolitiek. „Sommigen", zo zei hij, „maken zich bezorgd over het feit, dat de minister doorberekening van loonsverhoging m de prijzen kan goedkeuren, maar ik heb voldoende vertrouwen in de be windsman. Wel zal de jongste Ioonbe slissing hoge eisen stellen aan de waak zaamheid en objectiviteit van de rege ring". C.H.: „Produktie opvoeren" De heer Vixseboxse (CH) ging ak koord met de jongste Ioonbeslissing. ,Het getroffen vergelijk", zo zei hij, maakt niet de indruk, dat gezegd is: laten we het verschil maar delen. Het wil blijkbaar zo min mogelijk kost- prijsverhogend werken". Ook deze spreker wenst zich achter de stabili satiepolitiek te scharen. Om aan de problemen van de huidige hoogcon junctuur genoegzaam het hoofd te kunnen bieden en om de vele vraag stukken van structuele aard dichter bij een oplossing te brengen, is opvoe ring van de produktiviteit een eerste vereiste. Alleen als men daarin slaagt, is loonsverhoging mogelijk. De heer Vixseboxse heeft voorts on omwonden zijn voorkeur voor winst deling als middel tot verdeling van de uitzonderlijke welvaart kenbaar ge maakt. Deze zou de basis kunnen wor den voor bezitsvorming. Loonsverho ging is daarom ook al een minder aan bevelenswaardig middel, omdat men in een laagconjunctuur nauwelijks de lo nen kan verlagen. De CH-afgevaardig- de dacht ook aan de uitgifte van klei ne coupures, waardoor de werknemer deel kan hebben in het bedrijf. Tien grootmeesters Dit zijn de tien grootmeesters, |j die vanavond in Amsterdam de sa schaakstrijd hebben aangebonden p in het FIDE-toernooi, waarvan de jj winnaar de huidige wereldkam- jj pioen mag uitdagen. Boven: v.l.n.r.: Panno (Arg.), m Pilnik (Arg.), Spassky, de Rus- j§ sische wereldkampioen jeugd- schaken, Szabo (Hong.) en Dr. gj Philip (Tsj. Slow.). Onder v.l.n.r.: Bronstein, Ke- B resj, Geiler, Petrosjan en Smis- lov (allen Russen). ringen von de heer Kapteijn, evenals de stabilisatie van Ionen en prijzen, in strijd met de structuur-politiek van de regering. We gaan op deze manier de welvaart exporteren, za luidde zijn oordeel. A.R.J „En de huren?" De heer Hellema (AR) verklaarde zich met het loonbeleid te kunnen ver enigen. Hij vond het een teleurstel ling, dat er nu loonsverhoging is ge komen, zonder dat iets aan de huren wordt gedaan. Hij achtte dat een grievend onrecht jegens de huiseige naren. Ingaande op tegenstellingen tussen zijn fractie en die van de P.v.d.A., zei de heer Hellema, dat een aantal socia le voorzieningen nodig is vóór belas tingverlaging. Morgen zullen de ministers de spre kers beantwoorden. P.v.d,A.: „Certificaten De socialist Kapteijn propageerde evenals prof. Molenaar de uitgifte van rentegevende certificaten. Dit zou moeten geschieden door een heffing op het loon. Doorbreking van de sta bilisatiepolitiek door loonsverhoging achtte hij onvermijdelijk. In tegenstel ling tot de vorige spreker was hij van mening, dat loonsverhoging wel dege lijk de basis kan zijn voor bezitsvor ming. Het afremmen van de investe- Onze landgenoot Piet Nortier, die voorzitter is van de internationale mo torsportfederatie zal in augustus voor enkele weken naar Amerika gaan om als official op te treden by wereldre cordpogingen. UTRECHT, 27 maart. Omstreeks kwart over zeven gisteravond Is een vrachtauto beladen met heipalen op de onbewaakte overweg tussen Vlaar- dingen en Schiedam door een trein gegrepen. De auto, die zwaar werd beschadigd, kwam op het andere spoor terecht. De trein werd licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Enige treinen moesten ten gevolge van het ongeval over enkel spoor worden geleid. Om kwart voor negen werden belde sporen tijdelijk buiten dienst gesteld, opdat men da vrachtauto kon weg slepen. Kandidaten-toernooi Eerste ronde kandidatentoernooi scha ken te Amsterdam: Smyslov (Rusl.)Szabo (Hong.): re mise; Philip (Tsj.)Spassky (Rusl.)remise; KeresjBronstein (Rusl.): afgebr. PannoPilnik (Arg.): afgebr. Geiler—Petrosjan (Rusl.): afgebr. AMSTERDAM, 26 maart. Maan dag 18 juni a.s. zal in het zendings centrum te Baarn een congres wor den gehouden van leden van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken. Dit congres gaat uit van het Geref. stu- dieverband voor oecumenische vra gen. Het onderwerp is de toenadering tussen Hervormden en Gereformeer den in de praktijk. Sprekers zijn Dr. H. Berkhof (Ned. Herv.) en Prof. Dr. W. F. de Gaay Fortman (Geref.). ROTTERDAM, 27 maart Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft vanmorgen de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 25-j. werkloze G. S. uit Rotterdam we gens roofmoord. Verdachte beken de. In de nacht van 19 juni '55 had hij de 66-jarige Van S., die hij niet kende, op Katendrecht aangesproken, met de bedoeling hem geld afhandig te maken. Hij troonde hem mee naar een hout opslagplaats en toen hij begreep, dat de man zich ging verzetten gaf hij hem een klap, zodat van S. op de grond viel. Liggend probeerde de bejaarde hem nog te schoppen, maar S. zat spoe dig geknield boven hem en sloeg hem in het gezicht. GENADESLAG Van S. was begonnen te gillen, en om dit te stoppen had verdachte hem een zakdoek in de keel gestopt. Hij had de prop zo ver naar binnen geduwd als zijn vingers het toelieten, zo had hij tegen de politie gezegd. Nadat hij zijn kleding doorzocht had en een portemonnaie had weg genomen, drukte hij met kracht een balk op het hoofd van de oude. De portemonnaie bleek later leeg te zijn. Teleurgesteld had hij opnieuw een man meegelokt, maar al bij de tweede stomp holde deze er van door en waar schuwde de politie. Een onderzoek wees uit, dat hij die be wuste avond 20 glazen bier en vijf borrels gedronken had. De officier noemde hem een egocentrische, ver wende jongen. Zijn zeer jonge vrouw had h ij direct na de komst van de baby in de steek gelaten. De officier noemde zijn gedrag in de bewuste nacht ook niet dat van een. remloze dronkeman. Verdachte heeft alle bijzonderheden van zijn daad hel der kunnen mededelen. Hij heeft, aldus de officier, de oude man met opzet do dood in willen jagen. BOLSWARD, 27 maart In al le vroegte vanmorgen is de onge veer zestig jarige weduwe H. uifj Wonserweeren, een klein Fries plaatsje tussen Wons en Makkum, vermoord door haar ongeveer der-* tig jarige, oudste zoon, die in een vlaag van waanzin handelde. De wedume woonde met twee zoons op een klein boerderijtje. Haar oudste zoon, was reeds enige tijd onder behan deling van een zenuwspecialist. Toen het stoffelijk overschot van zijn moe der vanmorgen werd gevonden is da jongeman gearresteerd en overge bracht naar de psychiatrische inrich ting in Franeker. PARIJS, 27 maart De Franse regering heeft dinsdag besloten aan het parlement een wetsontwerp voor te leggen betreffende het aanleggen van een verkeerstunnel door de Mont Blanc. De tunnel zal de langste ter wereld worden. Het bouwplan is in 1954 door het Italiaanse parlement goedgekeurd en is sindsdien door verschillend® Franse parlementaire commissies bestudeerd. De tunnel zou Les Pelerins, een dorpje ten zuidoosten van Chamoonix in Frankrijk, verbinden met En- traves in Intalië. Indien het project door het Franse parlement wordt goedgekeurd zal on middellijk met de werkzaamheden kunnen worden begonnen. ANTWERPEN, 28 maart In het Kattendijkdok te Antwerpen is het vierjarig zoontje Jelke van schipper Boersma, van het Nederlandse binnen vaartuig Frederika, uit Rotterdam, aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt en overboord gevallen. Toen men erin slaagde de kleine op te vissen was hij reeds verdronken. «Mni LONDEN, 27 maart Andrei Gromyko, de Sowjet-onderminis- ter van buitenlandse zaken, heeft dinsdag op de ontwapeningsconfe rentie in Londen een ontwape ningsplan ingedien, dat naast vele punten uit vroegere Russische voorstellen ook verscheidene nieu wigheden bevat. In officiële krin gen is vernomen, dat het Sowjet- ontwapeningsplan betrekking heeft op de gewone bewapening en dus geen voorstellen bevat voor uitschakeling van atoomwapens. De Amerikaanse, Britse, Franse en Canadese afgevaardigden zijn on middellijk met de bestudering van de voorstellen begonnen. Zij zullen overleg plegen met hun regeringen. Naar verluidt bevat het Sowjet-plan o.m. voorstellen voor beperking van de strijdkrachten der grote mogendheden. De strijdkrachten van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zouden tot 1.500.000 man elk beperkt moeten worden. Sommige diplomatieke waarnemers geloven, dat het nieuwe Sowjet-plan een wig wil drijven tussen Engeland en de Ver. Staten. Engeland heeft vo rig jaar ondanks Amerikaanse opposi tie voorgesteld met gedeeltelijke ont wapening te beginnen door beperking van de conventie-strijdkrachten. De Sowjet-voorstellen hebben de Westelijke mogendheden verrast. Op het eerste gezicht schijnen zij dichter bij de door het Westen geëiste nauw lettende internationale controle en toe zicht op de ontwapening te komen. WIJZIGING Jules Moch, de Franse afgevaar digde, verklaarde, dat uit het plan een „zeer grote wijziging van het standpunt" van de Sowjet-Unie blijkt. De Sowjet-Unie stelt geen beslissende maatregelen voor op 't gebied van atoomwapens of voor beëindiging van de bewapenings wedloop. Wat dit betreft is er een duidelijke wijziging in vergelijking met vroegere Sowjet-voorstellen, zo meende hij. AMSTERDAM, 27 maart. De Am sterdamse recherche heeft een 30-ja- rige Amsterdamse betonwerker aange houden, die op 18 maart jl. een 77- jarige enigszins geestelijk gestoorde vrouw in haar woning aan de Brou wersgracht trachtte te wurgen. De man, die een kamer wilde huren, greep de vrou wtijdens het gesprek bij de keel. Op haar gegil ontvluchtte de dader de woning. De betonwerker heeft bekend de vrouw te willen doden om zich van haar spaarpenningen meester te ma ken. In een wijk in New Vork, is het dak van een synagoge ingestort. Volgens de politie valt er een dode te betreu ren. Twee oefenvliegtuigen van de Ameri kaanse marine zijn maandag in Alabama tegen elkander gevlogen en neergestort. Drie inzittenden kwamen om het leven, een vierde wordt vermist. DE BILT ZEGT: Schraal Droog weer met zonnige perioden. Matige, tijdelijk vrij krachtige ooste lijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1