S.E.R. adviseert over vergeten groepen de is de shag! Chefariiie 4 Proefwoningen aan Vlissingse Josef Israëlslaan trekken veel belangstelling Communisten beloven Oostduitsers gouden bergen Fort van Herodes ontdekt Olievondsten in de Sahara f Ook uitkering na ongeval bij beschermingswerkzaamheden Zuid-Nederlandse Bouw- en Handels combinatie heeft al vele contacten Algemene ouderdomsvoorziening wordt toegejuicht Vaste prijzen beslissend voor de „vergeten groepen"gepensioneerden - weduwen - wezen - bejaarden en invaliden Miljoen bromfietsen in 1960? Prijsstijging in het middelpunt Schokgolven van 28.800 km per uur Onrust in Argentinië Zones voor wederzijdse inspectie 0e échte Virginla-liefhebber rookt DOUWE EGBERTS Zilver-Shag I Te beschouwen als „ongeval in verband met de dienstbetrekking" Minder werken, meer pensioenbetere kleding en woningen Nieuw systeem van bouwen schept grote mogelijkheden 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Resien van Romeinse nederzetting op Schouwen Dinsdag 27 maart 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) Zorg er voor Aspirin*) in huis tft hebben, maar denk er cam Er bestaal geen Aspirin*! zonder Bayer-kruls gedeponeerd handelsmerk 's-GRAVENHAGE, 26 maart De Sociaal-Economische Raad heeft in de vergadering van 9 maart j.l. zijn advies vastgesteld ln het vraagstuk der zg. „vergeten groepen". De raad wijst er op, dat de wettelijke ouderdomsverzekering, welke alge meen gewenste voorziening voor de „vergeten groepen" van uitermate groot belang ls, waarschijnlijk binnen korte tijd werkelijkheid zal worden en dat adviezen betreffende de invaliditeitsverzekering en een weduwen- en we zenvoorziening in voorbereiding zijn. Daarnaast acht de raad nadere studie nodig van voorstellen om een eventueel nog optredende prijsbeweging de aantasting van de koop kracht van delen van ouderdomspensioenen e.d., die boven de bodemvoor ziening uitgaan, te temperen. Onder „vergeten groepen" verstaat de SER de gepensioneerden, de spaar ders, de niet gepensioneerde ouden van dagen, weduwen en wezen en de door fysieke of psychische gebreken niet of niet volledig ingeschakelde ar beidskrachten. 's-GRAVENHAGE, 26 maart. Een studiegroep van het Ned. Verkeers- lnstituut heeft uitgerekend, dat het aantal bromfietsen in 1960 tussen de 600.000 en 1.1 miljoen zal liggen. Men komt tot deze verdubbeling van het huidige aantal via de te verwachten vermeerdering van inkomens in de Steden en op het platteland. Op grond daarvan heeft men het aantal poten tiële afnemers berekend. Volgens deze studie zullen in 1960 77 tot 94 brom fietsen per 1000 inwoners onze stra ten en wegen bevolken, 30 tot 37 per- pent der gezinnen zal over een brom fiets beschikken. JERUZALEM, 26 maart. (Reuter). Een Israëlische archeologische expe ditie heeft naar men gelooft in het oude Joodse fort Massada, op de rot sen, die uitzien op de dode zee, het arsenaal en voedselvoorraden van Koning Herodes aan het licht ge bracht. Dit is medegedeeld door de leider van de expeditie, Dr. Johanan Aharoni. Volgens hem zijn vondsten gedaan, aan de hand waarvan kan wor den aangetoond hoe het arsenaal door brand werd verwoest voor de komst can de oprukkende Romeinse troepen. Het bolwerk viel de Romeinen in han den en de 960 verdedigers pleegden zelfmoord. De voedselvoorraden wa ren niet in brand gestoken. De expe ditie heeft overblijfselen aangetroffen van grote potten. Dr. Aharoni heeft verklaard, dat de vondsten kloppen met de beschrijving van het fort en de verovering ervan door de Joodse his toricus Flavius in zijn werk „De oor iogen van de Joden". Hierin vertelt iü, dat de verdedigers het gehele fort n brand hadden gestoken, doch de voedselvoorraden spaarden om de Ro meinen te kennen te geven, dat zij niet wegens gebrek aan voedsel de strijd hadden opgegeven. Aangezien verschillende categorieën van vergeten groepen als slachtof fer van de prijsstijging moeten wor den gezien, is het duidelijk dat zo veel mogelijk gestreefd dient te wor den naar een beheersing, resp. stabi lisatie van het prijsniveau. Dit laats te ook teneinde het later opnieuw ontstaan van „vergeten groepen" te voorkomen. Daarnaast zal getracht moeten wor den een toekomstige inflatoire bewe ging van de prijzen te vermijden. De wet inzake de algemene ouder domsverzekering schept, indien 't ont werp wordt gevolgd, met het bodem pensioen een eerste „laag" binnen het totale inkomen der bejaarden, welke laag bijzonder solide is geconstrueerd. Het pensioen, ten bedrage van rond f 1300,voor gehuwden en f 800,voor ongehuwden, wordt wettelijk gegarandeerd, de financie ring is uiterst solide (omslagstelsel met verplichte premiebetaling); de uitkering is gekoppeld aan de loon index. Zoals bekend is het de bedoeling, dat de betrokkenen voor een aanvul lend inkomen op hun oude dag zorg dragen, hetzij in collectief verband, hetzij individueel bijv. door middel van bedrijfspensioenfondsen, onderne mingspensioenen en individuele voor zieningen. Invaliditeitsverzekering Bij de raad is eveneens het vraag stuk van de invaliditeitsverzekering afzonderlijk in onderzoek, waarbij o.m. is betrokken de vraag of het mogelijk is de koopkracht van eenmaal verleen de pensioenen te behouden. Overigens moet in aanmerking worden genomen, dat wat betreft de uitkeringen op grond van de invaliditeitswet reeds be langrijke verbeteringen zijn aange bracht. Voor de Invaliden die niet onder de invaliditeitswet vallen en de gedeel telijk invaliden wordt een vergroting van de mogelijkheden tot revalidatie PARIJS, 26 maart (Reuter). Een groep Franse afgevaardigden heeft in ae nationale vergadering een wets voorstel ingediend om de Franse Sa hara tot een afzonderlijk gebied te maken, nu er vorige week bij Edjele, diep in de woestijn, olie i3 gevonden. De Sahara zou worden afgescheiden van Algerie, Frans-Equatoriaal-Afrika en Frans-West-Afrika. De nieuwe bron de eerste in de Sahara produceert olie .(35 kub. m. per uur), die nog geanalyseerd moet worden, maar volgens onofficiële be richten te Parijs zou de kwaliteit ge lijk zjjn aan die van de olie in midden-oosten. bet WASHINGTON, 26 maart (AFP), - Op het proefstation van de Ameri kaanse luchtmacht te Everett is men er ln geslaagd schokgolven op te wek ken, die een snelheid bereiken van 28.8000 km per uur. Het opwekken van deze hoge snel heid geschiedde in een schokbuis, een soort „kanon" van circa 32 meter leng te en een doorsnee van 10 centimeter. Door de hoge snelheid ontstaat een temperatuur van 15.000 graden Fah renheit hoger dus dan aan de op pervlakte van de zon. De proeven du ren slechts miljoenste delen van een seconde, omdat anders de schokbuis smelten zou. De proeven houden verband met de plannen voor aardsatellieten, die vol gend jaar zullen worden gelanceerd. Men bestudeert er de wisselwerking tussen de satellieten en de dampkring mee. BUENOS AIRES, 26 maart (AFP). De Argentijnse politie heeft een jeug dige Peronist te Becaar, in de provin cie Buenos Aires, gearresteerd. Hij was in het bezit van een in Panama opgenomen gramofoonplaat met in structies van Peron voor een verzets- campagne tegen de regering van gene raal Aramburu. Zondag zijn te Avel- laneda, een voorstad van Buenos Aires, saboteurs bij een spoorlijn door de politie verrast. Er ontstond een vuur gevecht. De saboteurs wisten te ont snappen. In de provincie Cordoba zijn 27 wagens van een goederentrein ont spoord. Amerikaans voorstel LONDEN, 25 maart. De Ver. 8taten hebben de Sowjet-Unie de instelling, bij wijze van proef, van zones voor weder zijdse Inspectie ln de Sowjet-Unie en de Ver. Staten voorgesteld. Het voorstel was een onderdeel van een ontwerp van drie punten, dat de Amerikaaifie afgevaardig de op de ontwapeningsbesprekingen vo. rlge week heeft Ingediend. De inspectiezones, ter grootte van 50.000 tot 80.000 vlerkante km, zouden moeten dienen om de voorgestelde controle te land en uit de lucht grondig te beproe ven. In deze zones zouden lucht- en zee havens, spoorwegknooppunten, militaire eenheden en installaties moeten liggen. Het tweede voorstel van de V.S. behelst, dat de vijf landen, die aan de ontwape ningsconferentie deelnemen de V.S., de S.U., Engeland, Frankrijk en Canada technische missies uitwisselen, die het vraagstuk van het toezicht op de ontwa pening in zijn geheel zullen bestuderen. Tenslotte stellen de V.S. voor, dat Ameri ka en de Sowjet-Unie gelijktijdig hun strijdkrachten ln de eerste fase van de ontwapening tot 2.500.000 man beperken. P-E Douwe Egberts! Deze naam alleen al garandeert U, dat U piet elk pakje D-E Zilver-Shag iets bijzonders hebt: een perfecte melange van de allerbeste Virginia-tabakken! Als U houdt van goud-gele kleur, tnilde smaak en fijne geur, dan verdient D.E. Zilver-Shag driewerf Uw voorkeur! C IM en een uitbreiding van de maatschap pelijke zorg noodzakelijk geacht. Ten aanzien van de ondersteunden krachtens de armenwet geeft de raad in overweging bij de voorgeno men herziening van de armenwet te doen nagaan of voor een aantal groepen speciale regelingen getrof fen kunnen worden. Voor degenen, die aanspraken op be drijfspensioenfondsen kunnen maken, acht de raad de noodzaak van specifie ke maatregelen niet aanwezig. Met betrekking tot de ondernemings pensioenfondsen zou de raad het toe juichen, dat overal waar dit financieel voor de onderneming mogelijk Is, een aanpassing van reeds verleende pen sioenen tot stand wordt gebracht. Het blijkt op onoverkomelijke be zwaren te stuiten aan de moeilijkhe den der spaarders tegemoet te komen door een bijstorting op spaarbankboek jes ten laste van de overheid of een herwaardering van overheidsobligaties te doen plaatsvinden. Eveneens blijkt het onmogelijk te zijn een schadever goeding achteraf toe te kennen aan be zitters van levensverzekeringspolissen. Wijziging van ongevallenwetten voorgesteld 's-GRAVENHAGE, 26 maart. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweetal wetsontwerpen ,resp. tot nadere wijziging van de ongevallenwet 1921, en tot nadere wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet 1922. In het ontwerp van wet wordt voorgesteld te -bepalen, dat mede als onge vallen in verband met de dienstbetrekking worden bschouwd ongevallen in verband met het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van de be scherming en bewaking van de onderneming van de werkgever tegen hande lingen of gebeurtenissen, welke gevaar opleveren voor de veiligheid van personen of goederen, behorende tot die onderneming. Voorts is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de arbeiders van een bepaalde onderneming met toestem ming van hun werkgever hulp verle nen ter bescherming en bewaking van andere objecten dan de eigen onder neming. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan het geval, dat een bepaalde onder- Partij congres in Oost-Berlijn BERLIJN, 25 maart. (Reuter). Op het in Oost-Berljjn gehouden congres der communistische partij van Oost-Duitsland is een vijfjarenplan aangekondigd, dat kortere arbeidstijd, verhoogde pensioenen, betere kleding en woningen belooft. Partijleider UIbrlcht zei, dat het congres ln Moskou „de wereld de waarheid heeft verteld, maar in zjjn toespraak, die zes uur duurde, heeft hi) Stalin niet één keer genoemd. Portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin, die gewoonlijk worden opgehangen bij dergelijke gelegenheden, ontbraken. Ulbricht stelde voor een werkdag van zeven uur in te voeren voor ongezond werk, voor vrouwen en voor personen beneden 18 jaar. Oost-Duitsland krijgt 'n eigen vliegtuigindustrie. In de loop van de komende vijf jaar wordt de eerste atoomkrachtcentrale in bedrijf gesteld. De koopvaardijvloot wordt uitgebreid. Het ligt in de bedoeling de produktl- viteit met 50 procent te vergroten door mechanisatie, automatisering en de toe passing vau moderne technieken. De pro- duktiekosten zullen de komende vijf jaar met 20 procent worden verlaagd. Over het algemeen, aldus Ulbricht, zijn de doelen van het vorige vijfjarenplan bereikt. In verschillende takken van in dustrie en in de landbouw had echter meer kunnen worden gedaan. Ulbricht kondigde de instelling van een commissie van acht aan, die de discipli naire straffen, welke ln het verleden aan partijleden zijn opgelegd, zal controleren en zonodig zal herzien als blijkt, dat de straffen ln strijd zijn met de partijvoor schriften. Hij sprak de overtuiging uit, dat tijdens het nieuwe vijfjarenplan de voedselrant soenering geheel zal kunnen worden af geschaft. Vlees, vet en suiker zijn nog op de bon. KRITIEK Prof. Hager, secretaris voor wetenschap en propaganda van het centrale comité, rekende af met een onderdeel van het stalinistische tijdperk door te verklaren, dat men niet moet geloven, dat de wes telijke wetenschap en cultuur helemaal verrot en vergaan zijn. Ook bevatten niet alle opvattingen van alle Sowjet-geleer- den de uiteindelijke waarheid. Hager leverde voorts kritiek op party- historici die menen, dat de party altyd vorderingen heeft gemaakt en nooit tij den van tegenspoed kende. neming, waaraan een uit de arbeiders gevormde bedrijfsbrandweer verbon den is, behulpzaam is bij het blussen van brand van een andere onderne ming of van enig ander object. Naar de mening van de staatssecre taris dienen de arbeiders, wanneer zij deelnemen aan lessen of oefeningen tot het verkrijgen en behouden van vaar digheid in de beschermings- en bewa kingswerkzaamheden .verzekerd te zijn, ook wanneer die deelname vrij willig geschiedt. Deze activiteiten wor den dan ook nadrukkelijk in het ont werp genoemd. WAAROM? De omstandigheden, zoals zij zich hebben voorgedaan tijdens de water snood in februari 1953, hebben aange toond, dat het wenselijk is bij een wij ziging van artikel 1 der ongevallenwet 1921 en van artikel 2 der land- en tuin bouwongevallenwet 1922 niet alleen het oog te houden op de abnormale si tuatie, welke optreedt bij oorlog of oorlogsgevaar, maar evenzeer rekening te houden met bijzondere omstandig heden ten gevolge van natuurrampen. Immers, ook bij de bestrijding van de watersnood kwamen by de bescher ming van de onderneming gevallen voor van vrijwillige hulpverlening in een zodanige vorm, dat het strikt ge nomen niet altijd vaststond, dat deze hulpverlening was geschied in verband met de dienstbetrekking. Toch is het naar het oordeel van de staatssecreta ris aangewezen, dat ook in deze geval len buiten twijfel staat, dat de betrok ken arbeiders niet van de verzekering zijn uitgesloten. Op grond van deze overwegingen is de staatssecretaris van oordeel, dat bij het vaststellen van de redactie van ge noemde artikelen, meer dan tot dus ver rekening gehouden moet worden met de vele omstandigheden van bij zondere aard, welke zich als gevolg van oorlog, oorlogsgevaar, brandgevaar, na tuurrampen e.d. kunnen voordoen. On der al dergelijke omstandigheden kan het immers voorkomen, dat arbeiders vrijwillig hulp verlenen, zonder dat steeds in strikte zin gesproken kan worden van het verrichten van werk zaamheden in verband met de dienst betrekking. Verkiezingen in Tunesië TUNIS, 26 maart (AFU-Reuter). Het nationale front, bestaande uit de nieuwe-grondwetspartij en andere partijen, heeft alle 98 zetels veroverd in de eerste nationale vergadering van een onafhankelijk Tunesië bij de al gemene verkiezingen, die zondag zijn gehouden. Op het front zijn 597.763 stemmen uitgebracht. De communis ten kregen slechts 7352 stemmen en de onafhankelijken een paar honderd. Van de 726.168 kiesgerechtigden heb ben 606.899 gestemd. Voorl. Ned. zaterdagelftal speelt oefenwedstrijd 's-GRAVENHAGE, 24 mrt. Het voorlopig Ned. zaterdagelftal zal op 7 april, met he toog op de interlandwed- stryd Nederland-Frankrijk, die voor 28 april op het programma staat, een oefenwedstrijd tegen de eerste-klassers (amateurs) Sneek spelen. Het team is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (D.E.S.). Achter: Wilhelm (S.N.L.) en Vis (Quick Boys). Midden: Nieuwstraten (Zwart-Wit '28), Van de Nagel (Rijnburgse Boys) en Absen (O.N.). Voor: Bout (Huizen), Kerkdijk (Sparta, Enschede), Van Dalfzen (Sportclub Genemuiden), Van de Berg (T.S.B.) en Schipper (S.H.O.), Reserves: Van der Gaag (Excelsior M), Binnenmars (Sparta Enschede), Zijp (Geuzen) en IJspelder (Scheveningen- Holland Sport). De hierboven genoemde spelers zul len allen deelnemen aan de centrale training voor het zaterdagvoetbal, die te Bilthoven op 3 april voor het eerst zal worden gehouden. Ingezonden Mededeling (Adv Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I CUIarine „4" bestrijd! Uw klachten mei 4 middelen iegelijk. Deze gecombineet. dt werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen falen I m n pijnen «n grlep.Gwchlktvoor do govoollgiU maag, want dia wordt batchar md door hat ba»tanddaa1 Cbaf arom VLISSINGEN, 26 maart Het spreekt welhaast vanzelf, dat er voor de vier proefwoningen, die de Znld-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie aan de Josef Israëlslaan bouwt, een enorme belangstelling bestaat. Al dui zenden mensen zijn er een kijkje komen nemen en er ls heel wat commen taar op deze vriendelijk uitziende eengezinswoningen, die geheel volgens de traditionele bouwen worden neergezet, maar waarbij een geheel nlenw sy steem van bouwen wordt toegepast. Maandagmorgen 12 maart j.l. is ermee begonnen en momenteel ls men reeds volop bezig met de afwerking binnen. Dit bijzonder snelle bouwtempo kan nog worden opgevoerd, als er straks in massa wordt gebouwd. De proefwoningen zijn opgezet op een tijdschema van drie weken. Bij massabouw is berekend, dat er twintig van deze woningen per week kunnen worden gebouwd met een minimum aan bouwvakarbeiders, n.L vijftig procent van het normale aantal. Het Voordeel is ook, dat bij de bouw meer ongeschoolde werkkrachten kunnen worden ingeschakeld. De directie van de Zuid-Nederland se, bestaande uit de heren M. C. Wit- lox, W. D. de Regt en H. M. C. Wen- tink, heeft vanmiddag op een perscon ferentie het één en ander medegedeeld over de bouw van deze huizen, die een inhoud hebben van 228 kubieke meter, inclusief een aparte bergruimte achter de woning. Voorts heeft de woning een plat dak. Per woning ls minimaal een oppervlakte van 80 vierkante meter nodig. Zoals gezegd is het volledig tra ditionele bouw, waarbij gebruik wordt gemaakt van de normale meestal de modernste materialen, die in de handel verkrijgbaar zijn. „Ons streven ls door het bouwen van prettige en deugdelijke woningen te gen een lage huurprijs een werkelijke bijdrage te leveren tot de oplossing van de woningnood", zo werd ver klaard. WAT MEN ERVOOR KRIJGT De huurprijs ls f 9,65 per week, waar- dan nog een toeslag komt voor de geij- ser een Duits fabrikaat, dat in ons land nog niet is gebruikt en voor de koelkast, zodat het totaal rond f 10,- per week komt. Wat men daarvoor krijgt? Op de begane grond een woon kamer van ongeveer 22 vierk. meter, een keuken van ong. 5 vierk. m, voor zien van een montakeuken en geijser. Daarnaast ligt een wasruimte van 2 vierk. meter, waarin een lavet is ge plaatst, compleet met mengblok, sproe ier, spiegel en planeet, zodat deze ruimte kan worden gebruikt als dou che en wasruimte, wastafel en zitbad. Boven zijn drie slaapkamers van resp. 13, 9,5 en 5 vierk. meter. Een gang ontbreekt ln deze wonin gen. Er is een kleine hall, van waar uit men direct in de huiskamer komt. Elke slaapkamer heeft een diepe hang kast. Een vaste wastafel staat óf op één der slaapkamers óf op de over loop, naar verkiezing. Het toilet ls naast de douchecel gelegen. ALLES BENUT De trap is in drie van de vier proef woningen in de huiskamer aange bracht, in het vierde huis in de hall, hetgeen heel wat prettiger aandoet en waarbij de bewoners ook lang niet zo- ZIERIKZEE, 24 maart (ANP) De rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek is deze week begonnen met de afgraving van een terrein in de gemeente Haamstede op Schouwen, de zogenaamde Brabers. Dit onderzoek heeft thans belangrijke zaken aan het licht gebracht, die mogelijk iets uit da oudste Zeeuwse geschiedenis onthul len. Bij een afgraving van 50 centimeter reeds, kwam een brandlaag voor da dag die er op wijst, dat hier resten van een romeinse nederzetting liggen. Een groot aantal gevonden scherven staaft dit bewijs, zodat besloten is dit onder zoek intensief voort te zetten. Worden Britse vlag ren volkslied in Zuid-Afrika afgeschaft KAAPSTAD, 24 maart (Reuter. in de Zuidafrikaanse volksraad is een voorstel ingediend om de Zuidafrikaan se vlag tot de enige officiële vlag ta verklaren met uitsluiting van de Britse Union Jack", die op het ogenblik offi cieel dezelfde status heeft. Het voor stel kreeg de steun van de regering, evenals een motie om „die stem van Suid Afrika" als het enige volkslied te erkennen. Op het ogenblik wordt het Britse volkslied by officiële gelegenhe den met „Die stem van Suld Afrika" gespeeld. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat de proefnemingen met kernwapens, die de V.S. in April in de Stille Oceaan gaan houden, een schending betekenen der in ternationale wetten, daar zy het gebruik van de zee buiten de territoriale wateren door andere landen belemmeren. De „Prawda" schrüft, dat Zweden, dat aan geen militair blok is gebonden, door zyn politiek de vrede in Noord-Europa bevordert. Deze politiek belemmerde de activiteit van agressieve krachten. veel warmte uit de huiskamer zullen verliezen. Hall, kamer en keuken bezitten een betonvloer met waterkerend preparaat. Hierop komt een vloer van linoleum te liggen. Het plafond bestaat uit brandvrij eternitboard. In de keuken is nog plaats voor een gasfornuis. De woonkamer heeft vier stopcontacten. De schoorsteenmantel rust aan beide zijden op kolommen, waardoor de ka- chelwarmte beter kan circuleren. Tus sen huiskamer en keuken is een gla zen wand. De muren tussen de groot ste en kleinste slaapkamer worden ge vormd door kasten, zodat hier niet spe ciaal gemetseld behoefde te worden. Bij een bezoek aan deze proefwonin gen krijgt men de overtuiging, dat elke vierkante centimeter is benut en dat er niets verloren ln gegaan. Aan de nok b.v. verliest men niets, doordat 't een plat dak is (belegd met mastiek). (Vervolg op pag. 5).

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3