Verrassende aanvallen moeten uit de wereld worden geholpen IJmuidense vissersstaking vandaag opgeheven Hammarskjöld nog niet naar hef M.-Ooslen voor een onderzoek Nieuw atoominstituut van elf communistische landen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND -J Amerikaans voorstel op ontwapeningsbesprekingen Arnemuidenaar door trein gegrepen en gedood Ernstig ongeval bij Koudekerke Straaljager stortte neer in Waddenzee Door instellen van verbindingscentra' in heel de wereld Rusland blijft zwijgen Onassis pinkte (walvis) traan weg 40 kloosterbroeders meldden zich bij de luchtwachtdienst Overwinning voor Arabische staten Rusland schenkt cyclotron eerste Eerste Ned. drieling op Nieuw-Guinea Stofwolk rondom Stalin Gedurende bijna drie maanden is de vloot niet uitgevaren Wilde men Eisenhower vergiftigen Landbouwschap houdt zijn standpunt over melkprijs vast Krijgï Overheidspersoneel meer salaris in 1956? Hoofdkantoor: Go eg, C. Vorststr. SO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noorcl- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dykstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad lie Jaar^Sng No. 3357 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 27 maart 1956 Belangstelling voor Vlissingse woningen (Zie pagina 3) Op- en ondergang van zon en maan: Woensdag: Zon op 6.25 u., onder 19.07 u. Maan op 22.00 u., onder 6.42 u. Hoogwater woensdag 28 maart: Vlissingen: 2.49 u. 2.37 m., 15.18 u; 2.39 m. Terneuzen: 3.21 u. 2.51 m., 15.47 u. 2.53 m. Wemeldinge: 4.46 u. 1.67 m., 17.09 u. 1.79 m. Zierikzee: 4.29 u. 1.38 m., 16.59 u. 1.51 m. ARNEMUIDEN, 26 maart De 66-jarige M. Vader is vanmiddag omstreeks kwart voor drie op de onbewaakte overweg, ter hoogte van de Steigerdijk onder Arne- muiden, door de uit Middelburg komende sneltrein gegrepen en op slag gedood. De man kwam op de fiets aanrijden. De trein had on geveer 20 minuten vertraging. 70 jarige man gedood MIDDELBURG, 26 maart De bij na 70-jarige heer J. H. uit Middelburg werd, toen hij vanuit de Kruisweg met zijn rijwiel de Koudekerkseweg over stak, geschept door een personenauto, bestuurd door de heer J. P. J. uit Kou dekerke, die in de richting Middelburg reed. De ongelukkige wielrijder werd tegen het wegdek geslagen, waar hij hevig bloedend aan het hoofd bleef liggen. De flets van de heer H. kwam op de motorkap van de wagen terecht en verbrijzelde de gehele voorruit; de bestuurder werd hierdoor aan een der handen licht gewond. Het ongeluk gebeurde maandagmid dag even voor half vijf ter hoogte van het kindertehuis „Vijvervreugd". Met hoofdwonden en een schouderfraktuur is de heer H. per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Hoe- Wel het zich eerst ernstig liet aanzien, was de toestand vanavond redelijk wel. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. 23-j. vlieger omgekomen OOSTMAHORN, 27 maart Maandagmiddag zijn de wrakstuk ken van da gisteren neergestorte Gloster „Meteor 8" straaljager op de Waddenzee gevonden door een helicopter van de mil. luchtvaart dienst en de reddingsboot „Insu- linde" uit Oostmahorn. In de stuurhut vond men het ontzielde lichaam van de omgekomen vlie ger, de 23-j. sergeant-vlieger J. Knoop uit Groningen. Hij was ge huwd en had een kind. Hat vliegtuig was 'smorgens om elf uur van de vliegbasis Leeuwarden op gestegen. Een vliegtuig van de opspo- rings- en reddingsdienst ontdekte enige tijd later een olievlek en wrakstukken in de Wadendzee. Het maakte een lan- ding op het water om een nader onder zoek in te stellen. Even later arirveerde ook de „Insu- linde" met schipper Klaas Toxopeus. LONDEN, 27 maart (AFP- Reuter) De Amerikaanse afgevaardigde Stassen heeft maandag op de ontwapenings besprekingen tussen Rusland, Amerika, Frankrijk en Enge land, voorgesteld zgn. „verbin dingscentra" in te stellen over de gehele wereld. Hier zouden berichten kunnen worden be handeld over troepenbewegin gen in landen, die een wereld- ontwapeningsverdrag zouden hebben getekend. Stassen stelde voor, dat alle lan den aan zulke „verbindingscentra van te voren opgave zouden doen van alle troepenbewegingen naar buiten hun gebied. Hierdoor zou de mogelijkheid van een aanval bij verrassing worden weggeno men, zou de spanning worden ver minderd en zou het internationaal vertrouwen worden verbeterd. De Russische plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, Grpmy- ko, heeft de westelijke diplomaten in middels teleurgesteld door geen nieu we voorstellen over ontwapening te in te dienen. Westelijke functionarissen hadden verwacht dat Gromyko een nieuw nieuw Russisch plan zou indienen of anders zou komen met een tot in bij zonderheden uitgewerkt commentaar op de nieuwe voorstellen ingediend door Frankrijk, Engeland en de V.S. OSLO, 26 maart. Het Noorse wal- visvaardersverbond heeft beslag laten leggen op 9.000 ton walvistraan, die in Hamburg gelost werd uit het tank schip „Olympic Sun" van de Griekse reder Onassis. Zoals bekend wordt Onassis er van Noorse zijde van beschuldigd, stelsel matig onjuiste inlichtingen te geven over de vangstresultaten van zijn on der Panamese vlag varende walvis vaarders. De Noorse regering heeft hierover reeds drie nota's aan Panama gericht. Boven op een abdij in Dubuque in de Amerikaanse staat Iowa speuren Trappisten dag en nacht de hemel af naar vijandelijke of ongeïdentificeerde vliegtuigen. Veertig broeders uit het eeuwen oude klooster van de stad zijn nl. toegetreden tot het Amerikaanse „Ground observer corps", de lucht wachtdienst, en doen hun plicht, gekleed in hun traditionele pijen. Op de linker-foto ziet men twee broeders op wacht. Rechts het interieur van de cel van broeder Hillary. NEW YORK, 27 maart Vier Arabische'staten hebben maandag officieel verzocht te worden ge hoord in de Veiligheidsraad met betrekking tot het voorstel van de V.S. om secretaris-generaal Ham- MOSKOU, 26 maart Afge vaardigden uit elf communistische landen hebben op een conferentie in Moskou, die maandag geëindigd is, overeenstemming bereikt over de oprichting van een gemeen schappelijk instituut voor atoom onderzoek in de Sowj et-Unie, al dus meldt „Tass". De conferentie, die een week geduurd heeft, werd bijgewoond door geleerden en regeringsafge vaardigden uit Albanië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, O. Duitsland, Communistisch China, Noord-Korea, Buiten-Mongolië, Polen, Roemenië en de Sowjet- Unie. Andere landen zullen, met goedkeu ring van de meerderheid van deze elf landen, kunnen deelnemen aan het ge meenschappelijk instituut. De Sowjet-Unie heeft een Cyclotron van 680 miljoen volt en laboratorium- faciliteiten voor het op te richten insti tuut beschikbaar gesteld. Er zullen voorts een laboratorium met een proef reactor en een met een electronische brein en een cyclotron worden ge bouwd. Tot eerste directeur van he tinstituut Is, voor de duur van drie jaar, gekozen de Oekrainse academicus Blokhintzef. Onder-directeuren, met een ambtster mijn van twee jaar, zijn de Pool Da- nusz en de Tsjech Votruba. In de Italiaanse Alpen zijn twee jon ge alpinisten waargenomen, die reeds acht dagen, door een touw verbonden, hangen aan een rots boven een diepe afgrond. Door zware sneeuwstormen heeft men de mannen nog niet kunnen bereiken. Reactie op Vlissingen CULEMBORG, 27 maart De bur gemeester van Culemborg, de wethou der van sociale zaken, de gemeente secretaris en een raadslid van deze ge meente hebben maandag te Vlissingen de demonstratie bijgewoond van de door de Zuidnederlandse bouw- en handelscombinatie gebouwde systeem woningen, (zie pag. 3). Een en ander zal voor B. en W. van Culemborg aanleiding zijn de raad voor te «tellen aan deze onderneming tegen zeer lage prijs bouwgrond te verkopen voor de bouw van 100 van deze woningen te Culemborg. HOLLANDIA, 26 maart. De eerste Nederlandse drieling op Ned. Nieuw- Guinea heeft dezer dagen het levens licht aanschouwd. Het zijn drie jon gens, namelijk Dick, Fred en Leendert Rijnenberg. Zij wegen resp. 2430, 2630 en 2500 gram. Het ouderpaar, dat reeds vier dochters had en al lang naar de komst van een zoon had uitgekeken, was zeer ingenomen met dit drietal zoons. Dat niet alleen Croesjtsjef stof heelt doen opwaaien rondom de figuur van Jozef Stalin, toont deze foto, waarop men een suppoost van het wassenbeel- denlmuseum op Coney-eiland te New Yorkt bezig ziet het wassen beeld van Stalin een grote schoonmaakbeurt te geven. Coney-eiland is het beroemde vermaakscentrum van New York, dat zojuist werd geopend voor het nieuwe seizoen. IJMUIDEN, 27 maart In een vergadering, die maandagavond in IJmuiden is gehouden ën waar on geveer 190 stakende vissers ter treilvisserij aanwezig waren, is na stemming gebleken, dat 95 van de aanwezige vissers voor het ophef fen van de staking waren. Het conflict heeft inmiddels bij na dyie maanden geduurd. Van de overige aanwezigen bleken de meesten niet te hebben willen stem men, omdat men het niet eens was met een geheime stemming, zoals nu voor het eerst in deze actie gehouden is. Vorige week was bijna overeenstem ming bereikt over het aflopen van de stakingsactie op het moment dat men tussen het stakingscomité en de re derij Joh. Krijger over het vertrek van de treiler „Amsterdam" op de zogenaamde oude voorwaarden een overeenkomst had bereikt. Dit wilde op dat moment zeggen, dat de vaste gages in de treilvisserij gehandhaafd zouden blijven, zulks in overeen stemming met de wil van de stakers. Dit besluit van de stakingsleiding, ge nomen in overeenstemming met de reder kon echter de goedkeuring van een stakersvergadering niet wegdra gen, zodat op het laatste moment het besluit van het stakingscomité teniet werd gedaan. Inmiddels bleek, dat dit besluit ter ver gadering niet werd verdedigd door deze stakingsleiding. Dit is vanavond wel gebeurd en thans bleek de ver gadering mee te gaan. Inmiddels heeft de reder Krijger, zoals ter ver gadering werd meegedeeld, de sta kers toegezegd, dat ook de treilers ,,'t Zonne" en „Bergen" op dezelfde voorwaarden als de „Amsterdam" de volgende week naar zee zouden kun nen gaan. Bovendien zijn toezeggingen gedaan van de rederij Gouda, Erent en Groen, samen vijf schepen vertegen woordigend, dat ook zij op de zoge naamde oude voorwaarden de trei lers naar zee willen laten vertrek ken. De treiler „Amsterdam" die de stoot heeft gegeven tot deze nieuwe ontwikkeling zal woensdag naar zee kunnen vertrekken. OVERWINNING De staking wordt door het on afhankelijk verbond van bedrijfs organisaties, die de actie van het begin heeft gesteund, gezien als een overwinning van de stakers, daar de reders, aldus de stakers, er nu wel van af zullen zien de vaste gages uit een eventuele nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst te laten schrappen. o Dc huishoudbeurs, die van 16 tot en met 25 'maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gehouden, is door 79.413 personen bezocht, dat is ruim 3.000 meer dan in 1955. WASHINGTON, 26 maart De Amerikaanse geheime dienst stelt een onderzoek in naar vergifti gingsverschijnselen die zich heb ben voorgedaan bij drie mensen die limonade gedronken hebben in de spoorwagon van president Eisenhower. De president was met de trein van Washington naar White Sulphus Springs gereisd, waar hij maandag avond besprekingen begon. Volgens het blad „Huntington Advi ser" heeft een aantal mensen de speci ale spoorwagon van de president be zocht en zij kregen daarbij limonade aangeboden. Bij drie van de bezoekers, twee vrouwen en een man, deden zich kort daarna vergiftigingsverschijnse len voor. De Chef van de geheime dienst, Baghman, verklaarde maandagavond niet te geloven, dat er sprake was ge weest van een samenzwering tegen de president. „Wij willen proberen uit te zoeken wat er precies gebeurd is", zo zei hij. o Myxomatose uitgebroken op de Veluwe VOORTHUIZEN, 26 maart. In het westelijk deel van de Veluwe is de ko nijnenziekte myxomatose uitgebroken. Op het landgoed Groot-Bijlaert bij Voorthuizen zijn reeds vele slachtof fers aangetroffen. marskjoeld te verzoeken met spoed een onderzoek in te stellen naar de kritieke toestand in het Mid den-Oosten. De vier landen Egypte, Jor danië, Syrië en Libanon beslo ten dit verzoek te doen op een par ticuliere bijeenkomst die werd ge houden voor de zitting van de Veiligheidsraad. Ook Israël heeft een dergelijk verzoek ingediend. Op de zitting van de Veiligheidsraad werden al le vijf landen uitgenodigd een ze tel aan de tafel in te nemen. De Franse gedelegeerde zei het Ame rikaanse voorstel volledig te steunen. Ook Engeland verklaarde zich bereid voor de resolutie te stemmen. Rusland wilde zijn mening voor zich „houden, aldus woordvoerder Sobolof, zolang de vertegenwoordigers van de betrokken partijen nog niet zijn gehoord. Op voorstel van Iran werd de raad tot na de Paasdagen geschorst, ten einde de betrokken partijen gelegen heid te geven de resolutie te bestude ren. Dit betekent, dat Hammarskjoeld zijn plannen om maandag reeds naar het Midden-Oosten te vliegen, zal moe ten herzien. De westelijke mogendhe den hadden gehoopt, dat men maan dag reeds tot een stemming zou kun nen komen. Men ziet in het uitstel 'n overwinning voor de Arabische staten. Syrië tegen De J3yrische premier verklaarde maandag in het parlement in Damas cus, dat de Arabische staten tegen de Amerikaanse resolutie zijn. Die reso lutie schijnt geen toepassing van vo rige resoluties van de Veiligheidsraad te zijn, doch nieuwe suggesties te be vatten waar wij het niet mee eens zijn, zo zei hij. Syrië wil dat het Ameri kaanse voorstel niet door de .Veilig heidsraad, doch door de algemene ver gadering behandeld wordt. 'S-GRAVENHAGE, 26 maart. Op- nieuw is de melkprijs onderwerp van bespreking in het bestuur van het Landbouwschap geweest. Men blijft bezwaar houden tegen het thans gel- dende stelsel en beschouwt dit ook slechts als een voorlopige oplossing. Het Landbouwschap kan de twee slachtigheid van zijn voorstel (om da garantieprijs voor het zand te verho- fen van 24,4 tot 24,9 cent per kg), zoalg e minister dit stelt, niet Inzien eit maakt diens mening, dat deze verho ging onverbrekelijk verbonden zou moeten zijn met een garantieprijs vcoü de weidegebieden van 21,6 cent per kg (gelijk aan de gemiddelde kostprijs)! niet tot de zijne. De kostprijzen in de weidegebie-, den lopen uiteen van 19,5 tot 23,Tt cent, terwijl het 'verschil in kost-) prijs op het zand hoogstens 2,1 cenSi per kg is. Dit laatste acht het landbouwschap.» een representatief gemiddelde. Het Landbouwschap hoopt, dat da doorberekening van de in februari in gevoerde loonsverhogingen in de land bouw in de garantieprijs en in de ver- rekenprijs voor eonsumptiemelk spoe dig bekend zullen worden gemaakt* Deze verhoging komt volgens het land bouwschap neer op 0,4 cent per kg MAASTRICHT, 27 maart „Verwacht mag worden, dat da regering in 1956 ook maatregelen: zal nemen tot verbetering van da salarispositie van het overheids personeel, evenals dit nu is toege staan aan het particuliere bedrijfi op grond van onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid". Al dus heeft mr. dr. J. B. Sens, hoofd bestuurslid van de ARKA, tijdens een bijeenkomst van de hoofd groep gemeente-ambtenaren mee gedeeld. Mr. Dr. Sens hoopt, dat de kwestie van de bezitsvorming voor het overheids personeel door middel van een pre mie spaarregeling in het nieuwe zit tingsjaar zal worden opgelost. Er zal waarschijnlijk een spaarcapaci- teit van 5 pet worden aangenomen en voorgesteld zal worden een pre mievaststelling van 40 pet aflopend tot 20 pet en lager, aldus mr. dr. Sons tot 20 pet en lager, aldus mr. de Sens. Becijferd werd, dat dit bij aan vaarding van deze voorstellen de re gering 6.737.000,— per jaar zal kos ten. DE BILT ZEGT: Droog weer Veranderlijke bewolking en droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1