Y.S. schrokken van Nederlandse reactie Benzolfabriek Sluiskil in de as gelegd Engeland wenst niet op Egyptes voorstel in te gaan Prinses Beatrix bevestigd als lidmate der N.-H. Kerk Loonsverhoging van 6 pCt voor metaalarbeiders Verkiezingen in Elten een succes Jongetje in riool verdronken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EEN ERFENIS MET ZORGEN Een consumpiie-ient maaki nog geen voorjaar Cambridge won ditmaal de befaamde bootrace „Onze politiek t.a.v. N.-Guinea is onveranderd" Zaak-Jungschlaeger niet volgens legale maatstaf „Wees Christen voor de wereld" Halenkof speelt voor Sinterklaas Grootmoeder vliegt „Rode Ster" contra Russische geschiedschrijvers Tevens uitkering van 3 pCt over 1955 Nasagawa verbetert wereldrecord Geen Pact pressie voor van Bagdad Twaalf brandweerploegen hebben Sluiskil voor grote ramp behoed Hoofdkantoor: Goes, C. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 88, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Se Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad (Zie pagina 3) 11e Jaargang No, 3356 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 26 maart 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 6.27 u., onder 19.06 u. Maan op 20.47 u., onder 6.18 u. Hoogwater dinsdag 27 maart: Vlissingen: 2.09 u. 2.30 m.. 14.38 u. 2.38 m. Terneuzen: 2.41 u. 2.44 m., 15.05 u. 2.52 m. Wemeldinge: 4.05 u. 1.67 m., 16.29 u. 1.83 m. Zierikzee: 3.50 u. 1.40 m., 16.20 u. 1.54 m. Spanr. dste 1945 De 102de jaarlijkse studenten- roeiwedstrijd Oxford-Cambridge op de Theems is zaterdagmiddag gewonnen door Cambridge in de tijd van 18 min. 36 sec. Dit was de 56e zege van de lichtblauwen. Behalve de televisiekijkers in Engeland, Duitsland, Italië, Frank rijk, België, Oostenrijk, Zwitser land en Nederland, waren bijna 'n kwart miljoen toeschouwers langs de Theems in de motregen getuige van een spannende wedstrijd, die vooral gekenmerkt werd door de- strijdlust en de moed van de Ox- fordploeg. Oxford begon in een verbazingwek kend hoog tempo van 41 slagen per minuut, maar Cambridge, de zwaarste ploeg in de geschiedenis van de race (met een gemiddeld gewicht van meer dan 84,5 kilo) had toch bij een trager tempo, nl. 37 slagen per minuut, het eerst de goede cadans te pakken. De lichtblauwen roeiden in een prach tig ritme een met grote motorische kracht, zodat zij de eerste mijl afleg den in 3 min. 50 sec., een nieuw wed- strijdrecord. Zij lagen toen ongeveer een lengte voor. Profiterend van de gunstige wind en de goede gesteldheid van het water liepen ze daarna iets meer uit zodat de voorsprong van 1 3/4 mijl ruim een lengte bedroeg. Oxford gaf geen krimp en joeg ach ter hen aan tot aan de finish, alle re serves aansprekend in vertwijfelde po gingen om gelijk te komen. Zodoende werd het een van de mooiste en span nendste wedstrijden sinds de oorlog. TILBURG, 25 mrt. Zaterdag is de 23-j. bromfietser J. J. van R. te Til burg, op de.Rijksweg Den Bosch-Til- burg, door een uit de richting stad ko mende personenauto gegrepen en op slag gedood. Onvoorzichtigheid van de bromfietser, die voor een auto, be stuurd door de heer A. W. M. B. uit Veurth naar links wilde afdraaien ,is de oorzaak van dit ongeval. Het slacht offer was ongehuwd. WASHINGTON, 25 maart, (Reuter) Autoriteiten in Washington hebben heden ge zegd, dat de huidige verwijde ring in de betrekkingen tussen Nederland en de Ver. Staten te wijten was aan een ongeluk kige samenloop van omstan digheden. Zij legden er in het bijzon der de nadruk op ,dat er geen aanleiding was om te veron derstellen, dat het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken haar politiek ten aanzien van Nederlands-Nieuw-Gui- nea zou veranderen ten gunste van het Indonesische stand punt in deze. Voorts zeiden zij, dat de Verenigde Staten nauwkeurig het proces-Jung- schlaeger volgen, dat, zoals een van hen verklaarde, kennelijk niet wordt gevoerd in overeenstemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twijfelen er echter aan of zulke „achter de scher men" gegeven verzekeringen de Ne derlandse mening zullen bevredigen. Een van de autoriteiten in Washing ton zei, dat de uitnodiging van Dulles aan president Soekarno voor een be zoek aan de V.S. reeds lang van te vo ren gedaan was en dat Dulles Indone sië niet bezocht zou kunnen hebben zonder deze uitnodiging te herhalen. AMSTERDAM, 25 maart H.K.H. Prinses Beatrix heeft vanmor gen in de Nieuwe Zijds kapel te Amsterdam, samen met een veertig tal catechisanten, openbare belijdenis des geloofs afgelegd, waarna zij bevestigd is tot lidmate van de Ned. Herv. Kerk. Ds. J. H. Kater, bij wie de Prinses op de belijdeniscatechisatie is geweest, leidde vanmorgen de dienst in deze kapel. Hij preekte naar aanleiding van Richteren 6 14: „Ga heen in deze uwe kracht". De predikant hield zijn catechisanten voor, geen christen te zijn voor de kerk alleen. „Wees christen voor de wereld", zo luidde zijn woord aan de nieuwe lidmaten, waarbij hij hen wees op de strijd die de christen in de wereld heeft te voeren. De persoonlijke tekst bij deze be vestiging van Prinses Beatrix was ge- .ozen uit de Romeinenbrief: „Wij we ten nu, dat God alle dingen doet mede verken ten goede voor hen die God liefhebben". (Rom. 8 28a). Na de bevestiging zong de gemeente „Door enen Heer zijn onze harten, door enen geest en doop vereend". De dienst werd bijgewoond door Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, Prin ses Wilhelmina en de Prinsessen Irene en Margriet. Ds. G. de Ru, praeses van .1 gen. synode van de Ned. Herv. kerk woonde eveneens de kerkdienst bij. Mr. H. Mulderije vertegenwoordigde de oec. Raad van Kerken in Nederland. Zeer velen hadden zich vanmorgen vroeg al opgesteld bij de Nieuwe Zijds- iapel, om nog een plaats te kunnen bemachtigen. ZESTIG JAAR GELEDEN Het zal dit jaar zestig jaar geleden zijn dat Prinses Wilhelmina als lidmate Overal waar de sowjet-minister Ma lenkof bij zijn rondreis door Enge land komt, zoekt hij contact met de bevolking en deelt daarbij snoep goed en insignes met het woord „we reldvrede" uit. In Blackpool liet hij zijn auto stoppen om op straat met kinderen te praten. Tot de vader van een jongetje van drie-en-half jaar zei hij via een tolk, dat hij een kleinzoon van dezelfde leeftijd heeft, genaamd Petr. Daarop gaf hij het kind een lolly. Een jong echtpaar, dat de dag tevoren was getrouwd, gaf hij een doos Rus sische chocolade. „Dit is voor uw toe komstig geluk en voor het geluk van de kinderen, die u zult krijgen", aldus zei de Russische oud-premier. van de Ned. Herv. kerk werd beves tigd. Ds. van der Flier preekte toen naar aanleiding van de tekst „Wees getrouw tot in den dood en Ik zal u geven de kroon des levens". (Openb. 2). Op 12 juni 1927 bevestigde de hofpre diker Ds. L. W. Weiter. Koningin Juliana. Dit geschiedde in de Julia- nakerk in.Den Haag en de predikant sprak toen naar aanleiding van de tekst: „Houdt wat hij hebt". (Openb. 3). Prins Bernhard werd op 21 maart 1926 bevestigd in de weeshuiskerk te Zuellichau (Duitsland) met een preek n.a.v. Lucas 12 48: „Van een Ieder die veel gegeven is, zal veel geëist worden, en aan wie veel is toevertrouwd, van hem zal des te meer worden gevraagd". De 62-jarige mevr. Bridgens, die reeds grootmoeder is, heeft don derdag in Pretoria haar vliegbre vet behaald. Zij is thans volwaar dig piloot. Volgens haar collega's bestuurt zij haar toestel opvallend goed. Mevrouw Bridgens is de enige in Zuid-Afrika, die ooit op deze leef tijd het brevet behaalde. MOSKOU, 24 maart (Reuter). „Rode Ster", het orgaan van het Sow- jetleger, heeft een aanval gedaan op de kwaadaardige en schandelijke prak tijk van Russische oorlogsgeschied schrijvers om successen bij het optre den van Sowjet-troepen te overdrij ven en tekortkomingen te verbergen. Deze kritiek wordt beschouwd als een onderdeel van de huidige cam pagne tegen de Stalinistische „per soonsverheerlijking" en als een gevolg van oproepen van de Sowjet-leiding om bij het schrijven van de geschie denis de waarheid te betrachten. In vele Russische geschiedenisboe ken worden nederlagen van het Sow- jet-leger verdoezeld, terwijl vrijwel altijd Stalin beschreven wordt als de grootste oorlogsleider van het land. (Van onze socia le medewerker) UTRECHT, 24 maart In de Vakraad voor de Metaalindustrie is behoudens goedkeuring door de ledenvergaderingen der partijen in principe volledige overeenstemming bereikt over een herziening van de c.a.o. in de grote metaalindustrie. De mate waarin de lonen en de overige arbeidsvoorwaarden zullen worden herzien, is afhanke lijk van een bepaalde nadere interpretatie van het regeringscommu niqué van de vorige week, waarover in de Stichting van de Arbeid nog geen overeenstemming kon worden verkregen. In verband met dit vrij vage commu niqué van de.Vakraad vernamen wij van de Chr. Metaalbedrijfsbond nog het volgende: Er is volledige overeen stemming bereikt met de werkgevers over een loonsverhoging van 6 pet. (Uit dit percentage blijkt dus, dat in de metaalindustrie van doorberekening in de prijzen geen sprake zal zijn. Red.). Ook zal een kleine compensatie gege ven worden voor de premieverhoging van pet, die de werknemers zullen gaan betalen om daardoor een verbe tering te verkrijgen van de ziekengeld uitkering en de wachtdagenregeling. De vacantie zal met drie dagen wor den verlengd en de vacantietoeslag wordt verdubbeld. De jeugdlonen wor den verhoogd en het uiterste verschil tussen de gemeenteklassen wordt te ruggebracht van 8 cent tot 7 cent. De lonen van het vrouwelijk personeel worden wat verbeterd en aan hen, die in ploegendienst werken zullen twee aanvullingsuren worden uitbetaald. Ook het weduwenpensioen wordt ver hoogd. Tenslotte werd overeenstemming bereikt over een uitkering ineens van 3 pet over 1955, die gegeven zal worden aan alle werknemers, die op 1 april 1956 in dienst zijn en wel over hun diensttijd in 1955. De in 1955 ge pensioneerden krijgen deze uitke ring ook. In ondernemingen met een DEN HAAG, 25 mrt. De keuze commissie van de KNVB heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Partizan (Belgrado) een oefenwedstrijd zal spelen als volgt samengesteld: Doel: De Munck. Achter: Wiersma en Kuys. Midden: Notermans, Van der Hart en Klaassens. Voor: Appel, Bosse- laar, Koopal, Lenstra en Clavan. winstdelingssysteem, die in 1955 meer winst uitkeerden aan hun werknemers dap in- 1954, zal dat meerdere afgetrokken mogen wor den van deze 3 pet-uitkering. Er is alleen nog een meningsverschil over de uitleg van het regeringscom muniqué, waarin immers een loonsver hoging van 6 pet als maximum-toelaat baar werd genoemd. Men vraagt zich nu af in hoeverre verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden hierbij al dan niet meegeteld moeten worden. ELTEN, 25 mrt. De verkiezing van leden van een algemene commissie van advies voor het drostambt Elten zijn een groot succes geworden. Bij stra lend lenteweer kwam men in massa ter stembus, hoewel er voor de verkiezing geen opkomstplicht bestond. Het per centage der opgekomen kiezers be droeg 84,86 procent en er werden twee Nederlanders gekozen. In de late middaguren is de commis saris van de koningin in de provincie Gelderland, Jhr. Dr Quarles van Uf- ford, zelf een kijkje komen nemen. Na een kort bezoek aan het raadhuis be zocht hij met de landröst, de heer Blaauboer, de beide stembureaux. De belangstelling van de zijde van de pers, zowel van de Nederlandse als van de Duitse was zeer groot. De stemming geschiedde in volkomen rust. o De Duitse sohrijver Julius Zerfass is te Zuerich op 70-iarige leeftijd overle den. Hij week in 1934 naar Zwitserland uit. Als u nog steeds mocht twijfelen aan de spoedige komst van het betere voorjaarsweer, gaat u zich dan eens het hart verwarmen aan het vertrou wen en enthousiasme, waarmee de ex ploitanten van consumptietentjes aan de Scheveningse boulevard bezig zijn hun gelegenheden op te bouwen voor de snel naderende Paasdagen. De foto geeft van deze opwekkende activiteit bij het Schevenings Kurhaus een beeld. Of het nu ook werkelijk mooi weer wordt met Pasen? Wat is ook weer het telefoonnummer van „De Bilt"? NEW YORK, 24 maart (ANP). De Japanse zwemmer Jiro Nagasawa, die op het ogenblik zijn studies vol tooit aan de universiteit van Yale te New Haven (Amerika), heeft tijdens zwemwedstrijden in het bad van de New Yorkse „Atletic Club" het wereld record op de 220 yards vlinderslag ver beterd door een tijd van 2.20.1 te zwem men. Het wereldrecord staat officieel op naam van ztfn landgenoot Tahasi Is- himoto, die vorig jaar te Tokio 2.21.6 zwom. Nagasawa noteerde op 14.3.56 te New Haven reeds 2 min. 20.3 sec., doch deze tijd is nog niet als wereldrécord gehomologeerd. LE HAVRE, 24 mrt. De Neder landse 25-j. matroos Johan Rqnvis is in Le Havre om het leven gekomen door een val, waarbij hij zijn nek brak, hij kwam te vallen, toen hij zich aan boord van zijn schip, de „Sloterdljk" wilde begeven. ENSCHEDE, 25 mrt. Vanmiddag is de 2-j. J. J. Onshorst achter de wo ning te Enschede in een rioolputje ver dronken. Het jongetje heeft blijkbaar het hoofdje voorover in het putje ge schoten. Toen hij zo werd ontdekt, wa ren de levensgeesten al geweken. Motorbotsing op rijksweg bij Kapelle KAPELLE, 24 mrt. Zaterdagmid dag kwamen op de hoek Rljksweg- Eversdljkseweg twee motorrijtuigen met elkaar in botsing. Hierbij kwam de motorrijder S. uit Kruiningen zodanig te vallen dat hij zijn sleutelbeen brak en naar het ziekenhuis te Goes ver voerd moest worden. Vandaar kon hij huis terug keren. echter na behandeld te zijn weer naar Het ongeluk gebeurde toen de heer P. uit Kapelle die uit de richting Goes kwam, linksaf wilde naar de richting Kapelle. Op dat moment wilde de heer motorrijtuig direkt tot stilstand maar S. hem passeren. Beiden brachten hun de heer S. kwam hierbij te vallen eri brak zijn sleutelbeen terwijl zijn mo torrijtuig werd beschadigd. o Het landelijk verbond van studie verenigingen vanwege de Staatskun dig Gereformeerde Party zal 21 april a.s. te Utrecht byeenkomen. De voor zitter Ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Staphorst, zal refereren over het jeugdvraagstuk. LONDEN, 25 maart In vraag gesprekken met vertegenwoordi gers van twee vooraanstaande Britse zondagsbladen, de Sunday Times en de Observer, heeft pre mier Nasser van Egypte o.m. ver klaard, de „slechts door intrekking van de permanente uitnodiging aan de Arabische staten om tot het SLUISKIL, 24 maart Een laaiende vlammenzee heeft zater dagmiddag de benzolfabriek van de cokesfabriek „Association Coöp. Zélandaise de Carbonisation" te Sluiskil volkomen in de as gelegd. Ruim honderd brandweerlieden uit Sluiskil, Terneuzen, Axel, Hulst, Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe, St. Jansteen, Koewacht en Hontenisse, die met dertig stralen de enorme vuur haard bestreden, slaagden er ten slotte na vijf uren zwoegen in de aangrenzende twaalf benzoltanks veilig te stellen, waardoor Sluiskil voor een grote ramp is behoed. Groot gevaar bestond, dat deze tanks, gevuld met ruim 1000 kub, Spoedig waren ook de brandweren van Sluiskil en Terneuzen ter plaatse. Het werd een machteloze strijd tegen de zware rookwolken en een vreseiyke hitte. BRANDWONDEN Werklieden, die zich in dit ge bouw bevonden, konden zich ter- UTwiLS Binnen"enkelenauwernood to veiligheid stelta. - - - - Alle brandweermacht concentreer de zich op het behoud van de ben zoltanks. Gelukkig was de wind gunstig, zodat de vlammen niet meter benzol, zouden exploderen en eveneens gaan branden. De schade is nog niet te schat ten, maar deze zal vele tonnen be dragen. Om tien uur 's morgens werd in de destilleerafdeling een begin van brand ontdekt. Hoewel de bedrijfsbrandweer spoedig aanwezig was, kon men het vuur niet bedwingen. Binnen enkel ogenblikken stond de gehele benzol fabriek, die was volgepakt met kisten naftaline en teer, in lichterlaaie. De rookontwikkeling was zo hevig, dat men zelfs op Noord-Beveland be zorgd naar de lucht keek. oversloegen en de brandweermën- den. sen de tanks voldoende nat kon den houden. De brandweerlieden liepen door de grote hitte brandwonden op aan gelaat en handen, waardoor ver schillenden van hen zich onder doktersbehandeling moesten stel len. Om drie uur 's middags nam de brand in hevigheid af en om zes uur was het vuur zozeer bedwongen, dat de bedrijfsbrandweer wet de nablus sing kon beginnen. Persoonlijke ongelukken deden zich overigens niet voor. De oorzaak van de brand is tot dusver onbekend. Het be drijf werd door de brand niet uitge schakeld. Ook de gasvoorziening aan Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en de Bevelenden welke dit bedrijf ver zorgt, heeft normale doorgang gevon- verdrag van Bagdad toe te treden, het conflict tussen de Arabische en de Britse politiek kan worden ver meden". Diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad verklaren naar aanleiding hiervan, dat Engelands minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, bij zyn jongste besprekingen met Nasser een dergeiyke suggestie van de hand heeft gewezen. jaar ondertekende verdrag van Bagdad (Volgens artikel vqf van het vorig kan elk lid van de Arabische Liga of iedere staat, die actief bij de veiligheid in het Midden-Oosten is betrokken, tot de organisatie toetreden). Nog afgezien van het feit, dat Enge- tikel van een verdrag kan wijzigen, land niet op eigen gelegenheid een ar- vragen waarnemers in Londen zich af, waarom het bewuste artikel een pro bleem voor de Arabieren zou zijn, als, naar Egypte beweert, alle Arabische staten, die niet tot het Verdrag van Bagdad zijn toegetreden, er vqandig tegenover staan. Een woordvoerder van het „Foreign ser kan ingaan. Engeland is niet van plan druk op andere landen uit te oefe- te brengen. Elk der betrokken landen nen om ze tot aansluiting bij het pact moet zelf vrijwillig over deze kwestie Engeland niet op de suggestie van Nas- office" verklaarde zondagavond dat beslissen. o DE BILT ZEGTt Droog weer Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1