I Woningtelling begonnen, voordat Eerste Kamer wet aanvaardde Van delingsdijk tot veerbootverbouwing Geen excessieve groenteprijzen door vorstschade Eerbied voor Staten-Generaal ontbreekt volkomen Ministers veroordelen ronsel- actie van Amsterdam Richtlijnen voor de avond van 4 mei Uitvoer van paarden steeg invoer daalde Senatoren zeer verbolgen op minister Witte Jongetje onder vracht auto gedood Gevoel voor het medisch vak Egyptenaren in Frankrijk losgelaten Geldelijke tegemoetkomingen van de baan Duitse socialisten dienen moties in in alle Stille omgang gemeenten Kunnen Ged. staten op Schouwen niet bemiddelen? De hoed van Malenkof! Wordt couperen niet als dierenmishandeling aangemerkt Speciale kredietregeling overbodig Zaterdag 24 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRAVENHAGE, 23 maart Enige leden der Eerste Kamer achtten het aan ernstige twijfel onderhevig, of, zelfs wanneer deze Kamer met de be handeling van het wetsontwerp op de algemene woningtelling de meest mo gelijke spoed zou betrachten, het resultaat der telling tijdig ter beschikking zou staan om daarop vóór 1957 het beleid te baseren ten aanzien van een juis te verdeling van de jaarlijkse beschikbare woningcontingenten over de ver schillende provincies en gemeenten. Vele leden verklaarden, dat zij een voortvarend handelen zeer op prijs stelden. Zij hadden er dan ook volledig begrip voor, dat de regering reeds bij de indiening van het ontwerp het ge hele schema voor de telling had voorbereid. Zij waren echter van oordeel, dat de nietszeggende memorie van toelichting van weinig eerbied voor de staten-generaal getuigt. De volksvertegenwoordiging werd onkundig gelaten van datgene wat andere instanties reeds lang wisten. Vele andere leden betreurden het, dat met de reeds aangevangen werk zaamheden op de totstandkoming van de wet is vooruitgelopen. Allen toon den zich ontstemd, dat de regering tot het nemen van uitvoerende maatrege len was overgegaan voordat de Staten- Generaal een beslissing hadden geno men. Men vestigde er de aandacht op dat een afdelingshoofd van het Centraal Bureau voor de Statistiek in een cir culaire zich tot enige gemeentebestu ren heeft gewend met de mededeling: „Vooruitlopend op een dezer dagen uit gaand rondschrijven aan gemeentebe sturen no. 9, deel ik U mede, dat de zerzijds is vastgelegd, dat de eigenlijke telling in Uw gemeente begin maart een aanvang zal nemen". En de direc teur van genoemd bureau schreef: „In het kader van de organisatie van de algemene woningtelling 1956 is thans een definitieve beslissing genomen ten aanzien van de periode, gedurende welke in elk der afzonderlijke gemeen ten de opening der gegevens zal plaats inden". GEEN ENKELE RECHTSGROND Nu elke rechtsgrond voor de onbe voegd genomen maatregelen ontbreekt, vestigen deze leden er de aandacht op, dat, totdat dit wetsontwerp tot wet zal zfjn verheven: a. de gemeentebesturen tot geen enkele medewerking zijn ver plicht; b. de enqueteurs geen recht hebben om tegen de wil van de bewo ner een woning binnen te treden, ook niet met behulp van de sterke arm; c, de enqueteurs niet tot geheimhouding zijn verplicht van hetgeen te hunner kennis is gekomen; d. niemand de ge vraagde gegevens behoeft te verstrek ken. Enige leden hadden bovendien met ontsteltenis en verontwaardiging ken nis genomen van de brief van de mi nister van wederopbouw en volkshuis vesting van 22 maart jl., waaruit blijkt, dat in sommige gemeenten reeds op 5 maart jl. met de telling een aanvang zou worden gemaakt. Ook konden deze leden zich niet er mee verenigen, dat de minister reeds een circulaire aan de gemeentebestu ren had toegezonden, terwijl het wets ontwerp nog niet eens door deze Ka mer was aangenomen. Zij zagen in dit optreden een dus danige minachting voor de rechten van de Eerste Kamer als in de parlemen taire geschiedenis der laatste jaren Eerste Kamerleden zeggen: Garantieprijzen voer de boer te laag DEN HAAG, 23 maart. In land bouwkringen is men in meerderheid van oordeel, dat de prijzen, welke de boeren ontvangen, gelet op de stij gende kosten, beslist te laag zijn. Zelfs is er in sommige gevallen van een da ling der prijzen sprake. Desniettegen staande zyn de prijzen van de voe dingsmiddelen voor de verbruiker in de afgelopen jaren gestegen. De in druk bestaat, dat de grote levensmid delenondernemingen door prijsafspra ken hieraan debet zijn. De Eerste Kamerleden, die dit n.a.v. de begroting van landbouw zeiden, merkten op, dat, nu de garantieprijzen voor die produkten, waarvoor een dergelijke regeling nog geldt, werke lijk betekenis gaan krijgen (dit in tegenstelling tot voorheen), het steeds duidelijker wordt, dat de minister de garantieprijzen op een laag niveau vaststelt, zoals bij de melk is geschied, of zelfs de garantieprijs helemaal af schaft, zoals bij koolzaad. Deze leden zouden een dergelijk beleid begrijpe lijk achten, wanneer Nederland in een minder goede economische situatie zou verkeren, doch in een tijd van hoog conjunctuur konden zij deze politiek niet volgen. o niet is voorgekomen en waren van me ning, dat, tenzij ten koste van haar eigen prestige, de Kamer pertinent af wijzend tegenover deze gang van za ken behoorde te staan. Dit te meer, nu langzamerhand ver schillende symptomen zich openbaren en hebben geopenbaard, waaruit kan worden geconcludeerd, dat de verhou ding minister-Staten-Generaal zich op een hellend vlak beweegt. Immers, 't komt herhaaldelijk voor, dat door het trage verschijnen van memories van antwoord de normale gang der werk zaamheden der Eerste Kamer moeten worden onderbroken of dat het reeds vastgestelde plan van werkzaamheden moet worden veranderd, omdat een minister weer niet tijdig ter vergade ring aanwezig kan zijn, of zich, gelijk nog onlangs is gebeurd, door één zij ner ambtgenoten laat vervangen bij 'n hoogst belangrijke aangelegenheid. Om deze redenen stelden deze leden zich op het standpunt, dat aan een zodani ge ontwikkeling een halt moet worden toegeroepen. Wel wilden zij in dit verband nog opmerken, dat de minister zich veel moeilijkheden had kunnen besparen door aan het wetsontwerp terugwer kende kracht te verlenen. UTRECHT, 23 maart. Donder dagmiddag is bij werkzaamheden tot demping van een sloot bij de Burg van Tuylkade in Zuilen het achtja rige jongetje J. Palm dodelijk ver ongelukt. Het jongetje was op het ter rein aan het spelen. Achteruitlopend raakt het onder een vrachtauto, die grond aanvoerde. LISSABON, 23 maart (AFP). Een jonge Portugees maakt een goede kans zijn spectaculaire medische carriere in de gevangenis te beëindigen. Hier bij dient wel vermeld te worden, dat hij niet het minste recht had op de d kterstitel, waarvan hij zich be diende. Als knappe, welsprekende jonge man was het hem gelukt de dochter van een vooraanstaande fabrikant te trouwen. Op een goede dag verklaar de hij zijn laatste examen met succes afgelegd te hebben, waarop hij door 'n brandweercorps als arts werd aange steld en later ook door een voetbal club. Met zulke cliënten verspreidde zijn roem zich snel, zodat hij het waagde een kliniek op te richten. Ook wist hij diverse ziekenhuizen binnen te dringen. Zelfs verrichtte hij lijk schouwingen. Noch de zieken noch zelfs de werkelijke dokters protes teerden, en het was uiteindelijk zijn schoonvader, die hem ontmaskerde. „Ja", gaf de ondernemende jonge man toe, „ik ben wel geen arts, maar ik heb gevoel voor het vak". Hij gaf tevens blijk gevoel te heb ben voor een dreigend gevaar, want hij is er als een haas vandoor gegaan. Nederlands gezant in Praag 's-GRAVENHAGE, 23 maart. - Naar het ANP verneemt is de benoeming te verwachten van Dr. Ir. A. Seven- ster, consul-generaal der Nederlanden te Dusseldorp tot Nederlands gezant in Praag. Niet meer dan 100 bouwvakarbeiders naar de hoofdstad 's-GRAVENHAGE, 23 maart Op vragen van het Tweede Kamerlid Sta pelkamp heeft minister Witte, mede namens zijn ambtgenoten Suurhoff en Beel, geantwoord, dat het optreden der gemeente Amsterdam tot het wer ven van bouwvakarbeiders in Friesland, Groningen en Zeeland niet de in stemming der ministers heeft, nu de door de gemeente in uitzicht gestelde medewerking zich niet beperkt tot het beschikbaar stellen van woonruimte, maar tevens een geldelijke tegemoetkoming wordt toegezegd. Uiteraard zul len ten aanzien van de arbeiders, aan wie op basis van de gepubliceerde regeling reeds de aanbiedingen zijn gedaan, deze moeten worden nagekomen. Echter zullen niet meer dan ongeveer 100 personen worden aangetrokken. Zodra de regeling der geldelijke te gemoetkoming ter kennis van de re gering kwam, is zij in overleg getre den met ged. tsaten van Noord-Hol land en het Amsterdamse gemeente bestuur. Dit overleg heeft ertoe ge leid, dat de gemeente op 12 maart heeft toegezegd niet langer deze tege moetkomingen in uitzicht te zullen stellen. Tegen het beschikbaar stellen van woonruimte aan bouwvakarbei ders wordt in beginsel geen bezwaar gezien, indien deze toewijzingen pas sen in het kader van de bepalingen der woonruimte wet 1947 en de daarbij PARIJS, 23 maart (Reuter). De i behorende richtlijnen en uitvoerings Franse contra-spionnagedienst heeft vier Egyptenaren vrijgelaten, die ter ondervraging waren vastgehouden, nadat zij donderdagavond met het vliegtuig uit Casablanca waren aan gekomen. Volgens functionarissen van de Egyptische ambassade hadden deze vier, onder wie een vroegere minis ter, in Casablanca een congres van Arabische academici bijgewoond en deden zij Parijs aan op de terugweg naar Cairo. Volgens dezelfde zegs lieden had de Franse contra-spionna gedienst hen blijkbaar willen onder vragen over het congres, dat bevorde ring van de culturele, sociale en po litieke banden tussen de Arabische landen beoogde. regelingen in de betrokken gemeente. Voor het aanbieden van woonruimte heeft minister Witte geen bouwvolume toegewezen. DE ARBEIDSBUREAUS. De bemoeiingen van de gewestelijke arbeidsbureaus zijn in de eerste plaats die, welke deze bureaus op grond van artikel 4 der arbeidsbemiddelingswet 1930 hebben. Dit betekent, dat de bu reaus aan zich als werkloos meldende bouwvakarbeiders inlichtingen ver schaffen omtrent aanwezige plaat singsmogelijkheden, w.o. die te Am sterdam. Blijkt voor plaatsing in Am sterdam belangstelling te bestaan, dan wordt daaraan medewerking verleend. Hulp aan minder-ontwikkelde gebieden BONN, 23 maart (Reuter). Spre kers van de sociaal-democratische op positie in de Bondsdag hebben de re gering verzocht meer steun te verle nen aan de onderontwikkelde gebie den, aangezien de communisten het westen de loef afsteken bij hulp aan Azië, zodat de Oost-Duitsers be- «chouwd worden als de werkelijke vertegenwoordigers van Duitsland. Zij dienden moties in, waarin ver langd werd, dat 50 miljoen mark (in- plaats van het huidige bedrag van 4(4 miljoen) voor dit doel in de begro ting van het volgend jaar opgenomen wordt, dat een deel van het geld, dat door ontwapening bespaard zal wor den, als hulp aan zulke landen aange boden zal worden en dat een agent- voor coördinatie van deze hulp zal worden. De herdenking van onze doden 's-GRAVÉNHAGE, 23 maart De commissie nationale herden kingsavond heeft weer een aantal richtlijnen opgesteld voor de na tionale herdenkingsavond op vrij dag 4 mei 1956. Van des avonds 18 uur tot zons ondergang zullen van alle open bare gebouwen, particuliere wo ningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 19.30 uur zal leder kunnen deel nemen aan een „stille tocht", welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan 30 minuten verwijderd van die plaats ln de gemeente of naburige ge meente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrijders of militairen onze bond genoten ln de strijd del dood hebben ge vonden of zijn begraven. Van 19.45 af tot 30 seconden vöór 20 uur zullen de klokken van alle kerken lulden. Om 20 uur precies zal, nadat 30 se conden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip Is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedurende twee minuten volkomen stilte ln acht worden genomen. Aan de burgerij ware te verzoeken deze plechtige stilte over al en algemeen te betrachten. In overeenstemming met te geest, welke onze gevallen helden, die naam loos streden, bezielde, zullen geen toe spraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan kan worden het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemes op de plaats der herdenking door de deelnemers. elke gemeente herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. Met het oog op het karakter van de ze nationale herdenkingsavond :s het gewenst, dat de burgemeesters net daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden worden gehouden en alle verkooplokail- teiten zijn gesloten. Kieswet door Bondsraad goedgekeurd BONN, 23 maart (DPA). De Bondsraad heeft met 23 tegen 15 stem men de nieuwe kieswet voor de Bondsdag goedgekeurd. Deze wet zal toegepast worden bij de verkiezingen in 1957. De Bondsdag had de wet reeds aangenomen. De Bondsdag zal op vrij wel gelijke wijze gekozen worden als in 1953. In de wet is een combinatie van het districtenstelsel en het begin sel van evenredige vertegenwoordi ging. Van de Zeeuwse staten Veel schokkends heeft de buitengewone statenzitting van deze week niet opgeleverd. Dat was ook niet te ver wachten. Het was nogal wat „kleingoed", dat opge ruimd kon worden voor de zomerzitting, waarop laten we dat tenminste hopen als zeer belangrijk agendapunt de concentratie van polder en waterschappen aan de orde zal komen. Niettemin waren er nu toch twee zaken, die boven de categorie „kleingoed" uitrezen, n.l. de uitbreiding der Centrale Zeeland en de subsidieregeling voor elektriciteits aansluitingen in de herverkavelingsgebieden. En bijzonder actueel werd de rondvraag: de delingsdijk op Schouwen en de verbouwing der Westerscheldeboten. Daarbij heeft de directie der arbeids voorziening toegezegd, dat de arbeids- bureaus ook in die zin zullen mede- i werken, dat zij het gemeentebestuur van Amsterdam zullen adviseren om trent sollicitanten, die zich op de ad vertenties melden bij de Amsterdamse woningdienst. Dit advies wordt uitge bracht in overleg met de aan de direc- teuren der GABS toegevoegde com missies van advies. De gemeente Amsterdam is voorne mens zich als regel aan dit advies te conformeren. De aldus door de arbeids bureaus te verlenen medewerking ls er I derhalve mede op gericht te voorkomen, dat de bemoeiingen van Amsterdam I elders in de bezetting van liet bouwvak tot moeilijkheden zouden leiden. BERLIJN, 23 maart (DPA). Door de nieuwsgierigheid van Britse journalisten is aan het licht gekomen, dat de hoed van de Russische vice-premier en minister voor energie, Malenkof, bij een hoedenzaak in West-Ber- lijn is gekocht. Britse journalis ten hebben tijdens een bezoek van Malenkof aan Eden de hoed van de minister aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Zij ontdekten aan de binnen kant van het hoofddeksel een schild met het opschrift: „Frei- muth Herrenhüte, Berlin W 15, Kurfürstendamm 214". De eige naar van de firma heeft mede gedeeld, dat ongeveer twee jaar geleden een heer met een bui tenlands accent na lang zoeken een opvallende lichtgrijze hoed maat 60 met een brede opstaan de rand bij hem kocht zonder deze gepast te hebben. Enige tijd later was de heer teruggekomen en had stralend gezegd, dat de hoed „prima, prima" was en zijn „baas" er zeer tevreden over was. De onbekende kocht meteen nog een hoed, ditmaal licht beige van kleur. Enige dagen daarna was hij weer verschenen en had een derde hoed, eveneens in een pas telkleur, gekocht.... De discussie over het voorstel tot uitbreiding der centrale liep voornamelijk over de vraag, of het niet beter zou zijn twee nieu we eenheden aan te schaffen in- plaats van één. De argumenten, die werden aangevoerd om het voorlopig bij één te laten, waren overtuigend: die tweede is nog niet direct nodig en bovendien zijn de investeringen heel wat dragelijker, als er nu (d.w.z. in 1958) één eenheid bijkomt. Hoe wel dit niet direct met het on derwerp te maken had, werden toch ook verschillende vragen gesteld over de tarieven. Met na me voor de industrie zijn zij ho ger dan elders. Het ziet er niet naar uit, dat dit de eerste tijd zal veranderen. Zolang het elek- 3R5 Hef gesprek van de dag triciteitsaedrljf, juist vanwege de grote kapitaallasten, verliezen oplevert, zullen de tarieven moeilijk omlaag kunnen worden gebracht. Misschien is er op het punt van de aansluitkosten voor enkele categorieën van bedrijven iets meer te doen. Onrendabel Het woord „onrendabele gebie den" is ook nu weer vele malen gevallen. Er was bij sommige statenleden een zekere beducht heid, dat niet alle belanghebben den in staat zullen zijn de aan sluitkosten (gedeeltelijk althans) te betalen. Maar van de tafel van gedeputeerde staten kwam 't antwoord, dat zij binnen de grenzen der redelijkheid blijven en dat het voor de betrokkenen een gunstige regeling is. Prettig was te vernemen, dat ook Wal cheren er nog van zal kunnen profiteren. Een klein intermezzo vormde nog het voorstel tot subsidiever lening in de exploitatietekorten op de helikopterlijn Axel-Rotter dam. Met algemene stemmen werd het aanvaard, maar de heer Van Oorschot vertolkte on getwijfeld veler gevoelens, toen hij opmerkte, dat „Zeeuwsch- Vlaanderen" en dan met na me de Kamer van Koophandel 'toch ook wat meer begrip zal moeten opbrengen voor de alge meen Zeeuwse belangen. De sta ten toonden dit begrip voor Z. Vlaanderen wel, getuige de spon tane aanvaarding van het voor stel, zo zei hij. De kwestie van de delingsdijk, door de heer Heering aan de or de gesteld, leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Minister Al- gera persisteert bij zijn mening, dat deze dijk gezien moet worden als een extra beveiliging van het eiland. De gedachte ais zou er 'n zekere mate van retireren mee bedoeld worden is niet juist, in tegendeel. De achtergrond van heel deze kwestie was en het kwam in de statenzitting duide lijk naar voren het gebrek aan vertrouwen in het rfjk, i.e. de rijkswaterstaat. Nog steeds zjjn de contacten tussen dit li chaam en het polderbestuur van Schouwen slecht en nimmer wordt voldoende rekening ge houden met de wensen en inzich ten van de polderbestuurders. De bij monde van de heer Hee ring geuite grieven waren ern stig en het lijkt ons van het al lergrootste belang, dat ged. sta ten hier bemiddelen. Het kan best zijn, dat de inzichten van „Zierikzee" en „Den Haag" niet met elkaar overeenstemmen, maar dan zullen beide partijen elkaar toch als serieuze partners moeten behandelen. Een ver trouwenscrisis is heel wat erger dan een verschil van inzicht. Veerboten Tenslotte de verbouwing der veerboten. De antwoorden van gedeputeerde Van Poelje op de vragen van de heer Van Dongen lieten niets aan duidelijkheid te wensen over. Hij citeerde zelfs de aanhef van een brief aan mi nister Algera, waaruit bleek, dat niet het college, maar de „rijks toezichthouder", i.e. de hoofdin genieur-directeur van rijkswater staat, met het voorstel of het initiatief is gekomen. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat ged. staten er dan toch maar akkoord mee zijn gegaan, maar dan ver geet men één belangrijk ding, n.l., dat juist ged. staten niets kunnen doen zonder toestem ming van de minister, die betaalt. Zfj worden juist, omdat de pro vincie financieel volledig aan 't rijk gebonden is op het punt van de Westerscheldeveren, vaak in posities gerangeerd, waarin zij, als zij het zelf voor het zeggen zouden hebben, niet verzeild zouden raken. Op deze wijze wordt (en bij de huidige ver houdingen kan het ook wel niet anders) de afspraak, dat de pro vincie de veerdiensten exploi teert, een leeg gebaar. Slechts bij een financieel geïnteresseerd zijn van de provincie kan deze situatie ten gunste veranderen. l i*rüd*** Bank voor Zeeland: 10 pet. dividend GOES, 23 maart. Op de eerst volgende vergadering van aandeel houders der Bank voor Zeeland N.V. te Goes zal worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 10 pet. (vorig jaar 9 pet.). Hei Ned. Trekpaard hield jaarvergadering '-GRAVENHAGE, 23 maart In zijn jaarlijkse toespraak tot de algemene ledenvergadering van de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard" zei de voorzitter, de heer J. A. Stols uit St. Phllipsland, dat de werkzaamheden van de ver eniging bevredigend verlopen. Het keuringswerk heeft goede deelname en grote belangstelling. Hij deed een beroep op het „Centrum Paardebelangen" om spoedig en met voortvarendheid een onderzoek naar veulensterïte, vruchtbaarheid en juiste voeding in te stellen, aangezien zulks van groot belang is voor de rentabiliteit van de paardenfokkerij. De beoordeling op exterieur, vruchtbaarheid, fokprestatie en gebruikswaarde van fokmerries blijkt in een lang gevoelde behoefte te voorzien. Minister Mansholt: RANG NOCH STAND. Deze „stille tocht" kenne rang noen stand. Alleen de rechtstreekse nabe staanden der gevallenen of de verte genwoordigers der bevriende mogend heden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen Innemen. In aansluiting aan en in overeenstem ming met vorenstaand program zuilen in de kerken of andere gebouwen van (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG, 23 maart Minis ter Mansholt heeft in de Tweede Kamer (in antwoord op vragen van de communisten Wagenaar en Ha ken) meegedeeld, dat zich tenge volge van de vorstschade geen ex cessieve groenteprijzen hebben voorgedaan. De gevolgen van de vorst in de land- en tuinbouw zijn thans nog moeilijk na te gaan. Van de minder wintervaste rassen is duidelijk een groot deel verloren gegaan. De schade in de tuinbouw De heer Stols noemde het verheu- I gend, dat de uitvoer van paarden zeer I is toegenomen, waarnaast de invoer I verminderde. De prijzen stegen, het- I geen van belang is voor de rentabili- I teit zowel als voor het behoud van |de fokkerij. Het aantal dekkingen daalde in 1955 Imet 12 percent, hetgeen een waar- I schuwing voor fokkerij en overheid I moet zijn, aldus de heer Stols. Zelfs valt over het algemeen erg mee. De situatie in de bloemisterij en I achterwege biyven Kleinere pr\jssty- boomkwekerij is misschien ernsti ger. in welke mate de bloembollen scha de van de vorst hebben ondervonden, zal pas over enige weken blijken. De minister zag geen reden voor bijzon dere toeslagen in brandstofkosten en schadegevallen voor de tuinbouw. Men beleefde daar een normaal risico en daarom is ook een speciale kredietre geling overbodig. De prijzen op de tuinbouwveilingen zijn immers niet onbelangrijk gestegen. Grote groepen tuinders zijn ondanks de vorstschade niet in moeilijkheden gekomen. De marges van de groothandel ln groenten en aardappelen zullen nauw keurig worden gevolgd. Indien ze te groot worden zullen maatregelen niet gingen van groente en fruit b\j het vor deren van het seizoen wegens verhoog de (bewaar-) kosten en vergroot risico zullen overigens onvermijdelijk zijn. Eenzelfde geluid liet de minister horen naar aanleiding van de toene mende vraag naar consumptie-aard appelen door het buitenland. De mar ges van de binnenlandse handel zijn in geringe mate gestegen, voor de duurste soort van vijf tot nog geen zes cent, wat in verband met hogere vervoer- egt bewaarkosten en groter risico niet onaanvaardbaar is. Binnen tien dagen zal het produktschap voor aardappelen de minister rapport uit brengen over de vraag, of en in hoe verre de binnenlandse voorraadpositie van consumptie-aardappelen bedreigd wordt door de verhoogde uitvoer. het verhoogde rijkssubsidie staat niet in verhouding tot de gestegen kosten. Willen we in Beneluxverband op het gebied van de paardenfokkerij mee kun nen, dan zal dit subsidie verveelvoudigd moeten worden. De paardenfokkerij met 220.000 paarden, waarvan 186.000 werkpaar den, is nog altijd een belangrijke fac tor in het bedrijf. De voorlichting be weegt zich in de goede richting, al dient deze op het gebied van de me chanisatie van paardenwerktuigen te worden aangevat. In de verhouding tussen de paardenstamboeken is be grip en toenadering groeiende. De heer Stols hoopte, dat deze tot een juiste samenwerking zullen uitgroeien. Hij releveerde de strijd rond het coupeerverbod en de pogingen om dat uit een ontwerp van wet dierenbe scherming te laten schrappen. Geluk kig bestaat veel begrip voor deze kwestie, hoewel de strijd nog niet is uitgestreden. Met vertrouwen en span ning wordt op de memorie van ant woord van de regering gewacht. De vereniging hoopt eikend te zien, dat couperen niet als dierenmishande ling wordt aangemerkt, doch als een onschuldige Ingreep om de bruikbaar heid te verhogen, de waarde te vergro- (zie vervolg op pag. 7)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3