Vlissingen is niet gebaat bij de grenswijzigingen Uitkering van 3 pCt niet te in landbouw Gem. Souburg dient bijgevoegd te worden Serooskerke wil bestaande toe stand handhaven, maar Wordt „De Schelde" overgeplaatst? KAAYSNS Goese burgemeestersvrouw doopte mijnenveger „Goes GRIJPSKERKE PROTESTEERT FEL TEGEN OPHEFFING Veehouderijcommissie ingesteld Unaniem was de raad van oordeel Gew. vergadering N.C.V.B. Vliegtuig vroeg de weg Acht van serie van 32 nu afgeleverd Alleen akkoord met behoud zelfstandigheid en centrumfunctie Willekeur in plan van ged. staten Kampeerhutten mogen voortaan overwinteren 50 jaar ontvanger van Grijpskerke Dagelijks bestuur der Z.L.M. meent Nieuwland keurde grenswijziging goed Waarom blijft Zeeuws visserijbestuur bij „Financiën 7" Zaterdag 24 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 b. c. VLISSINGEN, 23 maart „Burgemeester en Wethouders worden uitgenodigd de redactie van hun nota aan Ged. Staten te wijzigen ia dier voege, dat voor de gemeente Vlissingen slechts een oplossing is gelegen door de toevoeging van: a. het deel van Koudekerke als door B. en W. aangegeven (dus tot aan strandpaal 22. red.); het grondgebied van de gemeente Oost- en West-Souburg; van het grondgebied der gemeente Ritthem een zodanig gedeelte als noodzakelijk zal zijn voor de toekomstige uitbreiding van het Vlissingse haven en industriegebied, waarbij het aan B. en W. zal worden overgelaten, gehoord de gevoerde beraadslagingen, -een meer oostelijk gelegen grenslijn aan Ged. Staten kenbaar te maken". Dit was de inhoud van het voorstel, dat de raad na een lange zitting, waarin de voorgestelde grenswijziging minitieus en gedegen werd be sproken, aan het college van B. en W. aanbood. Twee maal moest de zitting worden geschorst, om de fracties gelegenheid te geven te beraad slagen over hun standpunt, en één maal moest tot een gesloten zitting worden overgegaan. Unaniem was men van oordeel, dat Vlissingen niet gebaat is met de door Ged. Staten voorgestelde grenswijzi ging. De geschiedenis der grenswijzi ging, daterend uit 1941 dus nu 15 jaar geleden werd opgesomd door de heer E. G. Vader (K.V.P.) Gedu rende deze lange tijd van voorberei ding is Vlissingen er zeer slecht afge komen. Hil drong als eerste spreker aan op het verschuiven van de grens met Koudekerke in noordelijke rich ting langs de kuststrook om het tweede badcentrum mogelijk te maken. Deze grenswijziging noemde hij rond uit een lapmiddel, want Vlissingen was na de afronding van Middelburg en de sanering der kleine gemeenten op het derde plan gekomen. Het is slechts een tijdelijke oplossing want over 6 a 8 jaar, aldus de heer Vader zitten we wéér aan de grens en wat dan? Een juiste oplossing in deze moei lijkheid ligt voor de hand: het samen voegen van Oost- en West-Souburg bij Vlissingen. Sociaal en maatschappelijk Is de bevolking van deze gemeente zeer belangrijk op Vlissingen aange wezen. De heer H. van Rooyen (C.H.) was het met de heer Vader ver eens. Hij beklemtoonde, dat deze wijziging voor Vlissingen té laat is gekomen. Spoed was dringend geboden. Ook deze spreker was van oordeel, dat de oplossing alleen gevonden kon worden door invoeging van Oost- en West-Souburg. Het oorspronkelijke landelijke karakter van deze plaats is volkomen verdwenen en men bestaat bij de gratie van Vlissingen. Ten aan zien van de kust merkte hij op, dat het verwonderlijk is, daar Ged. Staten eerst van oordeel waren dat het nieu we badcentrum door Vlissingen ge ëxploiteerd diende te worden, doch het hiervoor benodigde en geschikte strand valt nét buiten de grens Raadslid J. L. Verhagen (V.V.D.) had zijn betoog grotendeels gebaseerd op het in 1951 verschenen Rapport So ciaal Economisch Vooronderzoek Wal cheren der P.P.D. Reeds in 1942 was 60 pCt der beroepsbevolking van Sou burg werkzaam in Vlissingen. Bijvoeging van Ritthem stelde deze spreker eveneens als een noodzakelijk heid. Immers, de K.M. „De Schelde" overweegt uitbreiding van haar repa ratiebedrijf, waarvoor minstens 1.000 man worden aangetrokken. Het standpunt dat reeds werd inge nomen werd volkomen onderschreven door de heer J. van Wagtendonk (P.v. d.A.) die wenste te streven naar een Ggische indeling. Hij merkte op, dat de toegezonden kaart een onjuist beeld te zien geeft, want bijna de helft van de Vlissingse bebouwing werd niet in krrt gebrachte.). In de zuidelijke punt van Walcheren liggen de moei lijkheden, door het sterke verweer van Souburg waardoor een grote gekun steldheid in de plannen is ontstaan. Ook hij beklemtoonde een invoeging van Ritthem. Raadslid Marijs (A.R.) was van oor deel als voorgaande sprekers dat B. en W. in hun rapport een té gelaten toon aannemen. Doch óók de raad heeft schuld want bij een bespreking over deze materie met het college van Ged. Staten heerste al een té gelaten stemming. Ook hij was van oordeel, dat het voorstel totaal onvoldoende was en merkte op, dat Vlissingen grote bedragen aan industrieën etc. inves teert, doch dat Souburg hier voordeel van plukt. Voor het gedeelte ten oos ten van het Kanaal wees hij op de excentrische ligging door een tunnel om een intensiever verkeer vooral in de toekomst mogelijk te maken. Het bedrijf waar „De Schelde" nu gevestigd is, is niet ideaal. Men heeft zelfs al, als het ware „schets ontwerpen" gemaakt en dus over wogen het hele bedrijf „op te pak pen" en elders neer te zetten. Gedach ten zijn uitgegaan naar plaatsen op Walcheren, b.v. ten oosten der Vlis singse buitenhaven, maar ook voor buiten Zeeland. Waaruit blijkt, dat expansiemogelijkheden zowel voor Vlissingen als de grootste industrie zeer belangrijk zijn De raadsleden H. B. J. Knoop (V.V. D.) en J. P. Ventevogel (C.H.) dron gen aan op uitbreiding der voorgestel de grenslijnen. De burgemeester Burgemeester Kolf! dankte de raad voor hun eenparig oordeel en wees er op, dat deze grenswijziging minstens drie jaar te laat komt. Door dit gebeu zel komt Vlissingen jaren achterop. Ook B. en W. zijn van mening, dat O.- en W.-Souburg aan Vlissingen toege voegd moet worden. De heer Marijs sloeg spijkers met koppen toen hij op merkte .dat Vlissingen wél grote be dragen investeert, doch dat Souburg de vruchten ervan plukt. Trouwens bij de vestiging van de Centrale Zeeland heeft zich dit in belangrijke mate voor gedaan. Dit is een zeer groot argument om Souburg bij Vlissingen te doen voegen. Bovendien zijn de gronden ten wes ten van het Kanaal niet beschikbaar voor woningbouw, want hier komen t.z.t. de insteekhavens. Binnen afzien bare tijd zal de eerste van deze havens verwezenlijkt worden. Uitbreiding van de grenslijn met Koudekerke tot aan paal 22 is noodzakelijk, want het aan tal badgasten is stijgende en het strand is hiervoor volkomen onvoldoende. Plannen voor een tweede badcentrum zijn reeds jaren in voorbereiding. Kou dekerke merkte wel op, dat Vlissingen niet het monopolie moet bezitten voor het tweede badcentrum, doch alleen Vlissingen is in staat dit op verant woorde en juiste ontwikkeling te bren gen. Bezwaren hadden B. en W. tegen het bijvoegen van Ritthem, daar deze volkomen agrarische gemeente moei lijk bij Vlissingen kan behoren. Burgemeester Kolff wenste zich te dis- tanciëren van de uitlatingen van Ir. Krietemeyer inzake de afspraken op hoog niveau inzake het doelbewust klein houden van Vlissingen. Daar staat wel tegenover, dat Ged. Staten niet altijd het grote belang van een stad als deze inzien. Zij gaan veel te gauw uit de weg voor bezwaren van kleinere gemeenten. Het grenswijzi gingsplan getuigt hiervan. Voorne mens om het bedrijf der K.M. „De Schelde" geheel of gedeeltelijk naar elders te verplaatsen was tot op heden volkomen onbekend. Hierna ging men in ré- en dupliek, waarna de vergadering werd geschorst en een besloten zitting volgde. Namens de raad diende de heer J. L. Verhagen het voorstel in, waarna wederom een schorsing volgde om over de juiste re dactie van het stuk te beraadslagen. GOES, 23 maart Op drie na wa ren alle afdelingen vertegenwoordigd tijdens de gewestelijke vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die gisteren onder leiding van mevr. J, de Jong-Bikker uit 'Middelburg in de „Prins van Oranje" is gehouden. De verschillende punten van het hoofd bestuur kwamen in behandeling. Over het Magdalenafonds zal in de verschil lende afdelingen gesproken worden: richtlijnen werden hiervoor uitgereikt. Op 6 juni wordt de algemene verga dering, met vaandelshow, gehouden. De landelijke commissie voor hoogtij dagen werd opgeheven en de afge vaardigden van de afdelingen brach ten verslag uit van de werkzaamhe den. Drie nieuwe afdelingen zijn op gericht. Mevr. J. Ligthart-Schenk sprak een slotwoord, waarin zij dank bracht aan mevr. de Jong voor het vele werk, dat zij gedaan heeft. KRUININGEN, 23 maart. Woens- tijd rondcirkelen in de buurt van de Zandweg te Kruiningen. Plotseling zag men, dat iets werd uitgeworpen. Het bleek een briefje te zijn met het verzoek de weg te wijzen naar het vliegveld Haamstede. De ge meentewerkman C. Buijze, die het briefje in handen kreeg, heeft aan dit verzoek voldaan door met zijn spade de juiste richting aan te geven. Ingezonden Mededeling (adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL rif": «f - j--; ""3:7 Op weri in Amsterdam AMSTERDAM, 23 maart Vanmorgen heeft mevrouw H. C. ten Kate- Poppinga, echtgenote van de burgemeester van Goes, op de werf van de firma G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam de doopplechtigheid verricht van de in opdracht van de Kon. Ned. Marine gebouwde kustmijnenveger „Goes". Dit schip behoort tot de serie van 32 kustmijnenvegers, die op 14 werven in Nederland voor de marine worden gebouwd. Op dit ogenblik zjjn 8 stuks van deze serie afgeleverd. De raad over de gemeentegrenzen SEROOSKERKE (W.), 22 maart. In de vanmiddag gehouden raads vergadering heeft burgemeester P. Dregmans een toelichting gegeven op het voorstel van B. en W. met betrekking tot het door Ged. Staten ingediendo ontwerp-plan tot wijziging van de gemeentegrenzen op Walcheren. Dit voor stel houdt in, dat Serooskerke zich alleen dan met het plan kan verenigen, als onomstotelijk vaststaat, dat Serooskerke een zelfstandige gemeente blijft, waaraan de thans nog niet tot deze gemeente behorende dorpen Grijps- kerke en een deel van St. Laurens zullen worden toegevoegd. Men stelt zich op het standpunt, dat men onder geen beding mag meewerken aan de opheffing van de gemeente. Serooskerke gaat dus akkoord met de plannen, indien het een centrumge meente wordt. De motieven zijn: Se rooskerke is in inwonertal de grootste gemeente; het culturele leven is beter ontwikkeld dan in Grijpskerke en in 't van St. Laurens overblijvende gedeel te. Op voorstel van de heer G. Chris- tiaanse (AR), die onmiddellijk werd bijgevallen door zijn fractiegenoot, de heer L. Jongepier, werd hieraan de clausule toegevoegd, dat Serooskerke het in 1950 aan G.S. geschrevene toen was er immers ook sprake van Het vliegtuig kwam nog"even terug, j grenswijzigingen ten volle wil hand- wiegde met de vleugels als groet en 1 haven, nl. dat men liever heeft, dat er verdween in de aangegeven richting.!niets gebeurt. Blijkt dit onvermijdelijk Onaanvaardbaar GRIJPSKERKE, 23 maart. Onaanvaardbaar heeft de raad het plan van ged. staten tot wijziging der gemeentegrenzen genoemd. Het Is een tweeslach tig voorstel. Grjjpskerke wordt ln drie delen uiteengerukt. Hogelande met Zandvoort en een deel van Buttinge worden toebedeeld aan andere gemeenten, die er nooit om hebben gevraagd en waaraan nog nimmer behoefte Is geble ken of aangetoond. Dit is willekeur, waartegen ten sterkste wordt geprotes teerd. Dit ls spotten met plaatselijke gemeenschappen, welke historisch zijn gegroeid. Grijpskerke is een iandbouwgemeente en heeft een eigen sfeer, een eigen leven, dat zich uitstrekt over de delen der gemeente, die men er ruw weg van wil afsnijden, zo staat in het bezwaarschrift aan ged. staten. De „Goes" is uitgerust met 2 scheepsdieselmotoren met een ver mogen van 1250 pk bij 1050 omwente lingen per minuut elk. Deze motoren zijn geheel in antimagnetische uitvoe ring gebouwd. Dé grootste lengte van het schip 46.62 meter, de grootste breedte 8.78 meter. De bemanning zal worden gevormd door 40 officieren en manschappen. De bewapening be staat uit twee 40 mm mitrailleurs. Bij de tewaterlating waren aanwezig Belachelijk Ir. J. H. Krietemeyer (A.R. duidde deze voorstellen kort maar krachtig aan': belachelijk. Hij vroeg zich af of men Vlissingen niet doelbewust in zijn groei belemmert. Immers, tussen Rot terdam en Antwerpen is deze haven gelegen en ondanks goede verbindin gen met het achterland kon Vlissin gen als haven nimmer tot bloei komen. Spelen hier soms afspraken in hogere regionen een rol? Immers, meerdere zaken wijzen hierop, zoals de beperkte woningtoewijzing waardoor Zeeland en Vlissingen kunstmatig klein worden gehouden. Dat een uitbreiding voor Vlissingen en óók voor Zeeland zeer belangrijk is, bleek wel uit zjjn mede delingen over het bedrijf der Kon. Maatschappij De Schelde. Inderdaad zijn er plannen om de reparatie-inrich ting uit te breiden, doch óók heeft de directie andere „plannen" in studie ge nomen. Raadsvoorstellen Koudekerke KOUDEKERKE, 22 maart. B. en W. van Koudekerke stellen de raad voor, de bouwverordening voor de plaatsing van kampeerhutten te wijzi gen. De exploitatie van het kampeer- huttenterrein bracht onder meer de moeilijkheid mee, dat de kampeerhutten telken jare aan het eind van het seizoen moesten worden afgebroken. Dit betekende ongerief voor de eige naars van de gebouwtjes; tevens is het nadelig voor de beplanting en de gras mat van het terrein. Thans is een op lossing gevonden. De huisjes kunnen blijven staan, mits zjj aan Verschillende eisen, die in de nieuwe verordening zijn omschreven, voldoen. De nieuwe rege ling zal met ingang van 1 mei 1956 behoudens goedkeuring van de raad ingaan, Een ander voorstel aan de raad iS het verlenen van een subsidie aan de Kring Walcheren van de Z.L.M., ln ver band met de zomertentoonstelltag 1956 ln Domburg, die ln 't teken van het her stel van Walcheren zal staan. Voorge steld wordt, een bedrag van f 50 ter be schikking te stellen. Hetzelfde geldt voor de Ver. Van Walcherse Paardenfokkers „Hippos". Deze ver. zal op genoemde tentoonstel ling een demonstratie verzorgen. Hier aan willen B. en W. een subsidie van f 15 toekennen. De regeltogscoininlssies hebben be sloten de ZX.M."tentoonstelling te doen samenvallen met de fokveedag voor Walcheren. Voorgesteld wordt, zowel ten behoeve van de fokveedag voor rundvee als voor die van varkens een bedrag van f 15 ter. beschikking te stellen. schout-bij-nacht W. J. Kruys, vlag officier materieel, de commandant mijnendienst, kapitein-ter-zee B. Poortman en de commandant mari tieme middelen Amsterdam, kapitein ter-zee B. A. Montanus. Voorts woon den de plechtigheid bij captain H. B. Webster en captain L. G. Koward, beiden van de marine van de Ver. Staten. Na afloop van de tewaterlating zei schout bij nacht Kruys, dat de tot nu toe gereedgekomen mijnen vegers, gebouwd onder supervisie van de Amerikaanse regering, bin nenkort naar Amerika zullen gaan, om daar a.h.w. een prestatiesehouw te houden. De dienst herverkaveling deelde me de uitsluitend de veranderingen in het terrein gecorrigeerd te wensen, maar was van oordeel, dat wijziging van ge meentegrenzen of zelfs herindeling bul ten zijn gezichtskring vallen. De be grenzing der gemeenten voor een groot gedeelte langs openbare wegen en niet langs kavel- of tochtsloten wordt op vallend genoemd en een oorzaak van moeilijkheden omtrent de kosten en de bestuurszetels ln het wegschap Walche ren ln de toekomst. Met reden kan worden verwacht, al dus de brief, dat Grijpskerke door de nieuwe verkeerssituatie In belangrijk heid zal toenemen en een zeer bijzonde re plaats gaat Innemen in het hart van Walcheren. Wat ligt er meer voor de hand dan om een uitgestrekte iand bouwgemeente met enige industrie als zelfstandig centrum te handhaven en de kansen te laten benutten, wélke hier ruimschoots beschikbaar zijn? Uitvoerig wordt Ingegaan op de ont wikkelde activiteiten van het gemeen tebestuur zowel naar bulten als naar binnen. Een opsomming wordt gege ven van de samenwerking met andere gemeenten en de gemeenschappelijke regelingen waaraan Grijpskerke deel neemt, terwijl een lijst van hetgeen m de gemeente zelf op velerlei gebied tot stand is gekomen niet ontbreekt. Burgemeester W. Baas en wethou der J. Koole Dzn, van St. Laurens za ten op de publieke tribune, toen na mens de burgerij het raadslid J. C. Ce- vaal en de oud-wethouder C. Louwerse «en lijst met namen aanboden, zoals dat in St. Laurens het geval is ge weest; het bleek, dat ook in Grijps kerke ongeveer 95% van de bevolking voor het behoud van de gemeente is. Na het voorlezen van het pre-advies stipte burgemeester H. U. Bouwman nog enkele punten aan. „De stad Mid delburg", zo zei hjj, „welke als de wolf uit de fabelen zijn muil openspert te gen het Lammeken Groene aan de Zandvoorde spreekt van een logische herindeling en wil nog ingrijpender maatregelen. Al etende groeit immers de honger". Hij vervolgde: „Koudekerke heeft nog niet genoeg aan Biggekerke. Het wil Hoogelande er bij hebben. Van Ter Hooge naar Middelburg wil het echter niet weten, want Middelburg raakt daar niet in de knel. Maar Hoogelande ligt Koudekerke ook niet in de weg. Het is al hebzucht wat de klok slaat, Raad van Grijpskerke, ik roep U thans toe: stelt U te weer, de bevolking staat achter U!" De heer Jh. Vlieger (AR): Verwon derd óver voorstel GS „knuppel in hoenderhok" Middelburg wil van andermans veren plukken willekeur en ongemotiveerd. De heer A. Francke Wz. (AR): Be- vréémd over voorstel GS zonder toe lichting kleinste gemeente Ritthem, ■mag zelfstandigheid-behouden ver groting gemeenten dus niet uit econo mische overwegingen „wilt men op de Griffie een paar begrotingen minder per jaar nakijken?" niet verwacht van dergelijk college plan is ge speend van elke logica. De heer P. Ton (AR): Indeling mist historische achtergrond, is daardoor onrechtmatig onaanvaardbaar. De heer W. Coppoolse Wz. (SG): Ge schrokken waarom uit elkaar ruk ken? zag gevaren voor cultureel- en verenigingsleven. Ook geen ander plan alles bij het oude laten. De heer J. Francke Mz. (GB): Voort bestaan van gemeente is van groot be lang, in 't bijzonder voor Herv. ge meente. Afscheid van de heer P. K. Geschiere GRIJPSKERKE, 23 maart. Op 6 april a.s. zal afscheid worden genomen van de heer P. K. Geschiere, die de ge meente Grijpskerke 50 jaar als ontvan ger diende. Dit zal samenvallen met de installatie van de nieuwe ontvanger, de heer J. J. Engelvaart, ambtenaar ter secretarie, die in de raadsvergadering van vrijdagmiddag met algemene stem men in die functie werd benoemd. Na het officiële gedeelte zal de scheidende recepiëren. GOES, 23 maart In de vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. zijn weer heel wat zaken aan de orde gekomen. 0.m. werd gesproken over de loonsitnatie In ons land na de beslissingén der regering, die in de prak tijk veelal znllen neerkomen op een loonronde van minstens drie procent, waaraan zelfs in zekere zin terugwerkende kracht kan worden verleend door een uitkering ineens over het jaar 1955. Deze uitkering zal uit de winst moeten geschieden. Gezien de toestand in de landbouwsector zag het dage lijks bestuur niet hoe een dergelijke uitkering in de landbouw te verdedigen zou zijn. Medegedeeld werd, dat er een be spreking heeft plaats gevonden tussen het bestuur van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting en het Onderzoekcentrum, teneinde een vorm te vinden van samenwerking. Tevens werd in een bespreking tussen de 6 in Zeeland werkzaam zijnde landbouw- en landarbeidersorganisaties overeen stemming bereikt inzake de verdeling der zetels in de plaatselijke sociale commissies van het Landbouwschap en de sociale verzekeringscommissies. De werkgebieden van beide soorten commissies zullen in de toekomst sa menvallen. VEEHOUDERIJ Het D. B. besluit een veehouderij commissie in te stellen, welke de spe cifieke veehouderjjbelangeiï in Zeeland zal gaan behandelen. Tot leden wof den benoemd de heren M. de Bruijne te Zuidzande, J. Lindenbergh te 's-Heer Abtskerke, P. J. Goorden, Tholen, M. A. v. Varik, Middelburg, C. Zee, Mid delburg, Js. Vos, Koudekerke, P. van Cruyningen, Zuidzande, J..W. v. d. Bijl, Zonnemaire en W. Minnaard-de Graag te 's-Heer Abtskerke. Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland heeft een voorlopig onder zoek ingesteld naar mogelijkheden om gezamenlijk landarbeiderswoningen te bouwen. Besloten werd dit bureau te verzoeken de onderzoekingen voort te zetten, waarbij o.a. gebruik gemaakt kan worden van de commissie boerde- rijenbouw van het Landbouwschap. VOORLICHTING Aan de hand van het verslag van de vergadering der Commissie „Voorlich- dan akkoord onder het beding „cen trumgemeente". De heer J. Louwerse (CH) voelde meer voor een resoluut „We voelen er in 't geheel niets voor". Ook de heer J. de Visser (SG) betoogde, dat men er met klem op dient te wijzen, dat Se rooskerke tegenstander is van elke sa menvoeging. „RUILTJE" In het daarna aangenomen voorstel van B. en W. wordt verder toegegeven, dat de bewoners van de Lepelstraat en Rijkebuurtweg thans reeds met de ge meente Vrouwenpolder meeleven. Te gen een overgang naar Vrouwenpolder van dit deel van de gemeente is geen enkel bezwaar. Wel bestaan er bezwa ren tegen de geprojecteerde noordoos telijke grens met de nieuwe gemeente Vrouwenpolder. Een aantal ingezetenen van Serooskerke, dat vrij dicht bij de kom der gemeente woont, gaat bij ver wezenlijking van het plan naar de ge meente Vrouwenpolder over. Het tegenovergestelde doet zich voor ten zuiden van Gapinge, waar een aan tal ingezetenen van Vrouwenpolder zullen overgaan naar de nieuwe ge meente, waarin Serooskerke bij door gaan van de plannen zal komen te lig gen, waardoor wordt bereikt, dat deze mensen, die zich meer op Gapinge hebben gericht, daartoe blijven beho ren. Deze twee laatste voorstellen zijn de vrucht van een bespreking, die B. en W. van Serooskerke mocht hebben met dit college van Vrouwenpolder. NIEUWLAND, 23 maart. Van avond heeft de raad met zes tegen een stem haar goedkeuring gehecht aan de grenswijzigingsplannen. De heer Pol derdijk wilde niet zoveel afstaan aan Arnemuiden en de helft van de Johan- napolder aan Nieuwland laten, maar de andere raadsleden voelden daar niet veel voor. Aan Arnemuiden wordt af gestaan: klein gedeelte van Suzanna- polder en Nieuwerkerkepolder, alsme de het grootste gedeelte van de Johan- napolder. Van Middelburg krijgt men de aan de gemeente grenzende bebou wing van de Veerdam en de Zaagmo- lendijk; een gedeelte van Welzinge, be grensd door Schroeweg en deel van Grenadierpolder en van Ritthem de helft van de Schorerpolder. DEN HAAG, 29 maart. Vele leden der Eerste Kamer vestigden er de aan dacht op, dat de gehele staatszorg voor de visserijen nog niet een goed har monisch geheel vormt en dat deze te veel over verschillende departementen is verdeeld. Zij brachten hierbij naar voren, dat het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen nog steeds ressorteert onder het departement van financiën en stelden de vraag, of minister Mans- holt dit wel juist acht. Verder zouden zij het op prijs stellen nadere medede lingen te ontvangen omtrent de samen werking van het rijksinstituut voor visserij onderzoek en de wetenschappe lijke bacterioloog, die onder het ge noemde bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen ressorteert. Zou het wellicht, zo vroegen zij, efficiënter zijn, wanneer het gehele wetenschappelijke onderzoek onder dezelfde leiding res sorteerde? In dit verhand wilden zjj hun bijzon dere waardering uiten voor de arbeid van het rijksinstituut voor visserijon- derzoek, met name voor de arbeid van Dr. Korringa te Bergen op Zoom op het gebied van de oestercultuur. ting in de Herverkavelingsgebieden" komt het bestuur tot de conclusie, dat het aanbeveling zou verdienen in de verschillende gebieden een forum te houden waar de belangrijkste vragen aan de orde gesteld kunnen worden en waar aanwezig kunnen zijn de be stuursleden van de Z.L.M. en die van de Bond van Plattelandsvrouwen en L.J.G. Voor een door het convent van plattelandsorganisaties te houden con gres over beroepskeuze en beroepen- voorlichting worden als vertegenwoor digers aangewezen de heren G. M. F. Bom en A. Geluk. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag werd geklaagd over de lange wachttijden aan het veer KruiningenPerkpolder. Vervolgens komt aan de orde het land van Saef- tinge dat geheel rijp is voor inpolde ring en dat het met het oog op het ge brek aan grond te hopen is dat deze inpoldering spoedig zal kunnen worden aangepakt. Tenslotte werd er de aandacht op gevestigd dat in andere delen van Zee land het planten van Spartinagras op aanwezige slikken noodzakelijk is. Aan een en ander zal de nodige aandacht worden besteed. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN De oplopende prijzen van cons, aard appelen zijn voor een flink deel te dan ken aan de exportmogelijkheden. De toestand in Frankrijk is zeer onover zichtelijk. Er is daar nogal wat vorst- vervolg op pag. T)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2