Niemand toegestaan als scheids rechter in Algerië Duizenden Chinezen met valse papieren naar de Ver. Staten Pineau in Franse nationale vergadering Staatssecretaris Mej. De Waal verrichtte heropening T.S. „Schouwen-Duiveland" Tweede Kamer aanvaardde algemene ouderdomswet PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Egypt e zal geen troepen meer opleiden voor Algerije Britse keteihouwers verbolgen op Malenkof Versterking Amerikeans consulaat-généraal in Hongkong Examenrel in Birma Modern schoolgebouw, dat voldoet aan de hoogste eisen Alleen S.G.P. stemde tegen minimum Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 80, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cóintre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lis Ja£U*QcUl(] No. 3355 Wnd.-hoof dredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 24 maart 1956 Grenswijzigingen op Walcheren Zie pagina J Op- en ondergang van zon en maan; Zondag: Zon op 6.32 u.,' onder 19.02 u. MMaan op 18.11 u., onder 5.36 u. Hoogwater zondag 25 maart: Vlissingen: 0.50 u. 2.00 m., 13.22 u. 2.20 m. Terneuzen: 1.22 u. 2.15 m., 13.49 u. 2.35 m. Wemeldinge: 2.41 u. 1.66 m., 15.07 u. 1.90 m. Zierikzeee: 2.24 u. 1.41 m., 14.57 u. 1.64 m. Weer Duitsers terug uit Sowjet-llnie ARNSBERG, 23 maart. Het Sow- jetrussische Rode Kruis heeft zich be reid verklaard maatregelen te treffen voor de repatriëring van een nieuwe froep van 9100 Duitsers, die in de owj et-Unie worden vastgehouden, al dus is vrijdag te Arnsberg in West- Duitsland bekend gemaakt. Nederlandse vlieger verongelukt 's-GRAVENHAGE, 23 maart. Van ochtend omstreeks half elf is, naar men ons van de zijde der Kon. Luchtmacht mededeelt, te Nordhorn (Did.) de 23- jarige ongehuwde sergeant-vlieger G, J. Haver uit Haarlem bij schietoefe ningen met een Thunderjet"-straal- jager om het leven gekomen. De vlie ger was vanochtend met het toestel van de vliegbasis Eindhoven opgeste gen. Kwestie-Cyprus op agenda VN-coinmissie NEW YORK, 23 maart Grieken land heeft de commissie der V.N. voor rechten van de mens verzocht de kwestie-Cyprus op haar agenda te ne men, daar de rechten van de mens bij de jongste gebeurtenissen op het eiland geschonden zouden zijn. Griekenland noemt de verbanning van aartsbisschop Makarios en de „ge seling" van kinderen. Stichting van de Arbeid nog niet geslaagd..., 's-GRAVENHAGE, 23 maart. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid is vandaag een goed deel van de dag bijeen geweest. Men is er nog niet in geslaagd een advies aan de regering vast te stellen over de procedure, wel ke dient te worden gevolgd bij de vrije re loonpolitiek, waartoe de regeritog heeft besloten. PARIJS, 23 maart „Niemand zal worden toegestaan als scheids rechter in Algerië op te treden", aldus heeft de Franse minister van buitenlandse zaken Pineau vrijdag in de nationale vergadering ver klaard n.a.v. persberichten, volgens welke de Verenigde Staten zouden wensen te bemiddelen tussen de Franse regering en de Algerijnse op standelingen. Pineau verklaarde verder dat zijn recente bezoek aan premier Nasser van Egypte „nuttig" was geweest en dat daardoor een aantal misverstanden uit de weg was geruimd. „Wij willen in de eerste plaats een oorlog tussen Is raël en Egypte vermijden. Bemiddeling onzerzijds is slechts mogelijk, indien wij het standpunt van heide partijen kennen. Ik zal daarom met hetzelfde doel, volgende ihaand Syrië, Libanon en Israël bezoeken", aldus Pineau. EREWOORD De minister verklaarde voorts, dat premier Nasser hem zijn erewoord had gegeven, dat er thans geen com mandotroepen meer in Egypte voor LONDEN, 23 maart „Ik wens te verklaren, dat er op deze wereld geen betere arbeiders zijn dan de Britse ke telmakerij", zo heeft de voorzitter van de vereniging van Britse ketelmakers, McKillop, verklaard. Deze verbolgen uitspraak was een reactie op een ver klaring van Malenkof bij een bezoek aan een in aanbouw zijnde centrale in Derbyshire had gezegd, dat de Rus sen voor de bouw van een ketel vier maanden nodig hebben, terwijl er in Engeland achttien maanden over wordt gedaan. „Als er alle nodige arbeidskrachten zijn, kunnen wij in Engeland zeker even snel als iemand anders een ketel bouwen", aldus McKillop. Vrijdagmorgen is bij de werf van De Vries Lentsch Jr. te Amsterdam met goed gevolg de mijnenveger „Goes" te- water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester van Goes. Op de foto zien we het schip tijdens de tewater lating. Paniek in Pakistan eist slachtoffers KARATSJI, 23 maart Doordat een menigte op een brug in Rawalpindi in Ïianiek raakte, zijn 31 personen om het even gekomen en 50 gewond. Het ongeluk gebeurde vrijdagavond tijdens de viering van de „dag van de republiek". Vrouw door tramwagen overreden AMSTERDAM, 23 maart. Vanmid dag is op de Overtoom de 50-jarige me vrouw G. M. L., die onvoorzichtig de rijweg overstak, aangereden door een tramwagen van lijn 1. Ernstig gewond werd de vrouw naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperatuur DE BILT, 24 maart. Veranderlijke bewolking, maar geen regen van be tekenis. Matige tot krachtige wind tus sen zuidoost en oost. Weinig verande ring in temperatuur. de strijd in Algerië worden opgeleid, „Doch Nasser gaf deze verzekering niet inzake het leveren van wapens aan de Algerijnse opstandelingen" voegde hij hieraan toe. Pineau legde verder nog een verkla ring af over de betrekkingen tussen Frankrijk en zijn NAVO-bondgenoten, waarin hij erop wees dat de Atlanti sche solidariteit niet inhield, dat niet kon worden gezegd op welke wijze de ze saamhorigheid nog voor verbete ring vatbaar zou zijn, waaraan hij toe voegde: „Ik ben van mening, dat een Franse minister van buitenlandse za ken te allen tijde het recht heeft die vraagstukken aan de orde te stellen, welke z.L daarvoor in aanmerking ko men". IJZIGE STILTE Laatstgenoemde opmerking was vrij wel de enige, welke applaus aan de leden der nationale vergadering ont lokte. Voor het overige hoorden zij de toespraak van de minister in een ijzige stilte aan, die slechts van tijd tot tijd werd onderbroken door half hartig applaus van Pineau's socialis tische partijgenoten. DECRETEN Het Franse kabinet heeft vrijdag een reeks decreten goedgekeurd, op grond waarvan meer Mohammedanen tot overheidsfuncties zullen worden toege laten en meer Mohammedanen land kunnen kopen of bebouwen. Verder zal een openbaar fonds worden gesticht voor leningen tot het aankopen van grond. Een der decreten voorziet in grondverbetering door bevloeiing in ze kere streken van Algerië. Door fantastisch stelsel" WASHINGTON, 23 maart Het „State Department" heeft bij zonderheden bekend gemaakt over een uitgebreide organisatie in Hong kong, die duizenden Chinezen tegen betaling in staat stelt met valse papieren de Verenigde Staten bi ;ien te komen. Onder deze Chinezen zouden zich communistische agenten kunnen bevinden. In december hielden zich in Hong kong minstens 124 kantoren met dit vervalsingswerk bezig. De kosten be droegen per persoon 500 dollar con tant en 2.500 dollar te betalen bjj aan komst in de V.S., aldus het rapport van het „State Department". o Communistische leiders in Ohio veroordeeld CLEVELAND, 23 maart. Vijf communistische leiders in de Ameri kaanse staat Ohio zijn vrijdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een zesde, een vrouw, kreeg drie-en-een- half jaar. De communistische leiders waren be schuldigd van een samenzwering, die ten doel had de gewelddadige omver werping van de Amerikaanse regering ts propageren. Koningin Elizabeth legde eerste steen voor Kathedraal COVENTRY, 23 maart. Koningin Elizabeth heeft vrijdag de eerste steen gelegd voor een ultra-moderne kathe draal te Coventry, die in de plaats komt van de middeleeuwse kerk, die door een vernietigingsaanval van Duit se bommenwerpers was vernield. De nieuwe kathedraal zal In 1962 zijn vol tooid en ongeveer tien miljoen gulden kosten. Duitse protestanten, die bij de plechtigheid vertegenwoordigd waren, zullen een gebrandschilderd raam ge ven. Met het oog hierop is aan een com missie voor toewijzingen uit het huis van afgevaardigden gevraagd, een aan vullend bedrag toe te staan voor een versterking van het Amerikaanse con sulaat-generaal te Hongkong met zes tien man. STERKE STIJGING. Volgens schatting van consul-gene raal Drumwright waren in de afgelo pen vijf jaar de kandidaten voor toe lating tot de V.S. voor minstens der tig procent niet de personen, voor wie zfj zich uitgaven, terwijl zij voor meer dan tachtig procent hun aanspraken baseerden op een of andere vorm van bedrog. i Als gevolg van dit „fantastische stelsel" is het aantal Chinezen in de V.S. van 1940 tot 1950 van 77.000 tot 117.000 gestegen. Motorrijder tegen tram gebotst en gedood 's-GRAVENHAGE, 23 maart. Van middag omstreeks tien voor half zes is een motor, bestuurd door de 41-jari- ge L. C. P. P. uit 's-Gravenhage, al daar tegen een van de tegenovergestel de kant komend tramstel gereden. P. die met een 34-jarige duopassagier A. G. H., eveneens uit Den Haag reed, was bezig een autobus in te halen en reed daarna tegen de tram. P. is na aankomst in het ziekenhuis overleden; H. was zeer ernstig gewond. Londen kreeg donderdag twee be zoekers, die de onverdeelde aandacht trokken: de ene was generaal Iwan Serov, hoofd van de Russische staats veiligheidsdienst die naar Londen is gekomen om besprekingen te voeren betreffende de veiligheidsmaatregelen tijdens het bezoek van Boelganin en Kroetsjef en de andere was de fraai gemodelleerde machine, die hem naar Engeland bracht, de gegevens over de ze luchtreus waren practisch niet te krijgen: de bewaking was te zwaar om er bij of erin te komen (foto boven). De bewaking van Serov was nihil: toen hfj in de Russische ambassade aan gekomen bemerkte, dat er buiten een aantal persmensen stond te wach ten, haastte hij zich naar buiten om op het trottoir een miniatuur-perscon ferentie te geven, waarbij hy alle hem gestelde vragen vrijelijk beantwoord de. RANGOON, 23 maart (Reuter). Eén van de twee jongemannen, die donderdag gewond werden, toen de Birmaanse politie op studenten vuur de, is overleden. De premier van Birma heeft in een radiorede om kalm te verzocht en o.m. gezegd: „Ons land wordt bedreigd door opstanden. Wij moeten onszelf beheersen en geen verdere onrust veroorzaken". De schietpartij had plaats, toen stu denten optrokken naar het bureau van een dagblad. Dit berichtte, dat het examen hetwelk zij afgelegd hadden ongeldig was, aangezien er by het blad van te voren examenopgaven uit gelekt waren. Mijlpaal voor technisch onderwijs op Schouwen ZIERIKZEE, 23 maart Als een trots symbool van de geestelijke vernieuwing in het nijverheidsonderwijs, prijkt aan de rand van Zierik- zee de geheel vernieuwde en uitgebreide Technische School „Schouwen- Duiveland". Een prachtig, modern gebouw, dat voldoet aan de hoogste eisen, die aan een dergelijke onderwijsinrichting gesteld kunnen wor den. Met het indrukken van een belknop heeft de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mej. Dr. A. de Waal, vanmiddag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en an dere genodigden de officiële heropening van het schoolgebouw ver richt. Mr. C. J. B. du Croo, voorzitter van het bestuur van de vereniging „Am- bachtsschool voor Schouwen-Duive- land", schetste als eerste spreker de historie van het technisch onderwijs op het eiland. In 1881 werden de grond slagen reeds gelegd, maar van een nieuwe school was eerst in 1904 sprake. Sindsdien is er een gestadige groei ge weest, waarby behalve het aantal leer lingen ook de verscheidenheid in vak opleiding zich uitbreidde. Mr. Du Croo sprak er zijn grote vreugde over uit, dat de opbouw van het getroffen Schouwen thans met zulk een uitste kende schoolinrichting is bekroond. Mej. Dr. A. de Waal, staatssecreta ris van Onderwijs, herinnerde in haar toespraak aan het werkbezoek, dat zy in gezelschap van minister Cals kort na de ramp aan Schouwen bracht. Met een simpele druk op de elektri sche bel, die een schel gerinkel liet horen door de ruime gangen en zalen, was de officiële openingsplechtigheid geschied. GROTE VLUCHT. De heer A. Schout, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, sprak zyn vreugde uit over de hernieuwing van het tech nische onderwijs op Schouwen. Temeer daar dit eiland deze opleiding straks meer dan ooit nodig zal hebben, met het oog op de aanstaande voltooiing I van de herverkaveling en de mechanl satie van de landbouw. De heer Schout voorzag dan ook, dat de technische school een grote vlucht zal.nemen, zodat een tweede uitbreiding al weer in het verschiet ligt. Hy sprak de hoop uit, dat er spoedig een groter achterland voor de technisch geschoolde leerlingen zal komen, door vestiging van kleine industrieën op Schouwen, waardoor de jonge vaklieden voor het eiland behouden kunnen biy ven. De inspecteur van het lager onder- wys, de heer Hennequin, belichtte in het bijzonder de geesteiyke vernieu wing van het nyverheidsonderwys in het algemeen. Men gaat er thans van uit, dat de jonge leerling niet alleen wordt op geleid tot een kundig vakman, maar vooral dat zyn gehele ziel daar ach ter staat. ,Wy staan1 voor de taak deze jongelui te vormen tot even wichtige personen, die begrip heb- Minister Suurhoff hield „receptie" DEN HAAG, 23 maart Hedenmiddag om half twee heeft d« Tweede Kamer het wetsontwerp definitieve ouderdomswet aanvaard. Alleen de S.G.P. heeft haar stem aan dit belangrijke ontwerp onthou den. Deze historische gebeurtenis, aan de totstandkoming waarvan jarenlang is gewerkt, werd door filmoperateurs vereeuwigd. De aan passingsregeling is in het wetsontwerp blijven staan. Het gesloten rooms-rode blok vormde daardoor een voldoende meerderheid. De eerste stemming werd gehouden over het amendement "Van Leeuwen (Lib.). Dit voorstel had de bedoeling om reeds ingegane pensioenen In ieder geval van aanpassing te vrijwa ren. Het werd verworpen met 24—60 stemmen. De 24 stemmen voor dit amende ment waren afkomstig van de "V.V.D., S.G.P., C.P.N., ex-K,N.P. en de A.R. (met uitzondering van de heren Sta^ pelkamp en V. d. Zaal). Daarna werd het amendement De Kort (K.V.P.) ovër de korting van het bodempensioen z.h.s. aangenomen. Het artikel 61, waarin de aanpas- singsmogeiykheid wordt geregeld, werd met 5925 stemmen aangeno men. De stemverhouding was geiyk aan die by de stemming over het amen dement Van Leeuwen. Alleen de heer Beernink (C.H.) schaarde zich nu aan de zyde der oppositie. GEEN AANBEVELING. De heer Tilanus (C.H.) had daar in een korte verklaring reeds op gewezen. Hy zeide, dat de verkregen pacificatie een zaak van nationaal belang is. De heer Tilanus vond het debat over de aantasting van de verkregen rechten schromeiyk overdreven. Want uitein- deiyk wordt niemand er minder van. Naar de mening van de C.H.-fractie- voorzitter is de propaganda voor dit wetsontwerp niet erg gelukkig ge weest, omdat de indruk is gewekt dat iedereen een ouderdomsuitkering op zyn pensioen krygt, hetgeen niet het geval is. De A.R.-fractievoorzitter Schouten verklaarde, dat nadere overweging van de zaak voor een aantal van zyn politieke vrienden tot de conclusie heeft geleid, dat aanpassing van pen sioen geen aanbeveling verdient. Daarom stemde een deel der A.R.- fractie voor de amendementen en tegen het artikel, ook al was het „on aanvaardbaar" verklaard. (S.G.) nam hetzelfde uit rechtvaardigheids- Ds. Zandt standpunt in overwegingen. S.G.P. TEGEN. In een korte verklaring voor de eind stemming over het wetsontwerp zeide Ds. Zandt (S.G.), dat zijn fractie tegen zou stemmen, omdat geen rekening wordt gehouden met gewetensbezwa ren (de bezwaarden moeten wel pre mie betalen, maar willen de uitkering niet innen, omdat de aanpassingsmo- geiykheid in het wetsontwerp is ge bracht, omdat ook rijken de uitkering krijgen). Kortom, volgens Ds. Zandt, draagt dit wetsontwerp „onmiskenbaar het karakter van staatssocialisme, de ver zorging „van de wieg tot het graf'. Na afloop van de eindstemming hield minister Suurhoff als het ware een re ceptie. Voorzitter Kortenhorst wenste rege ring en Kamer geluk met de aanne ming van dit wetsontwerp „waardoor de ongelukkige combinatie tussen „oud en arm" zal zyn verdwenen". ben voor wat van hen in de toekomst wordt verwacht", zo zei inspecteur Hennequin. Burgemeester J. Romeyn uit Ouwer- kerk, vice-voorzitter van de Burge meesterskring van Schouwen, uitte zyn voldoening over de totstandkoming van deze modernisering, daar een tech nische school voorheen altyd het zwak ke punt voor Schouwen is geweest. (Vervolg op pagina 7). Ingezonden Mededeling (Adv.) HAZETF A BRIEKEN IE ZEVENBERGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1