Internationale bijstand mag worden opgelegd nooit Enap óp die kale schutting met CETA. BE^ER Ontwikkeling van speciaalzaak tot levensmiddelenbedrijf Goddelijk gebod der naasten liefde moet uitgangspunt zijn Pakistan heelt president Engelse bladen doen aanval op „Iwan de verschrikkelijke Installatierede van Prins Bernhard Amerika bereid leger in te krimpen Pineau wil conferentie over midden-oosten Havenstaking in Argentinië „Serofs loopbaan afschuwwekkend" Boycot van stadsbussen in Montgomery Onder Lua krijgt extra verlof Staking in Finland was nationale ramp Russische opleiding voor Egyptische officieren Wrijf Kou en Pijn Zaterdag 24 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 11 AMSTERDAM, 23 maart In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen heeft Prins Bernhard vanmiddag het bestuur geïn stalleerd van de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand (hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden). De Prins zei o.m., dat ieder dient te beseffen, dat het hier niet gaat om een soort lief dadigheid op grote schaal. De westerse wereld is met het feit, dat zij hulp kan verlenen, precies zo gebaat als de gebieden, die die hulp krijgen. Een meer evenwichtige wereld is ook voor de economie der westerse landen van het hoogste belang. Juist de industrialisatie van de achtergebleven gebieden zal op de duur leiden tot een groter wor dende markt met de voordelen daarvan voor alle deelnemers aan die markt. In de tweede plaats moet ieder be grijpen, dat er nooit van een opleggen van hulp hoe goed ook bedoeld sprake mag zijn. Niet alleen in theo rie, maar ook in de praktijk moet er een vrije samenwerking tussen gelijk gerechtigde partners zijn. Wèl moeten wij door het leveren van technische bijstand en het hou den van toezicht ervoor zorgen, dat hulp ,die gegeven wordt, werkelijk doelmatig in het belang van het land, dat deze hulp ontvangt, wordt aangewend. „Als wij helpen is het ook onze ver antwoordelijkheid te bevorderen, dat in de landen die economische, finan ciële en sociale situatie wordt gescha pen, die de geboden hulp zo vrucht baar mogelijk doet zijn. Ook is het voor ors een plicht, vanzelfsprekend, om desgewenst technische bijstand te verlenen h(j het maken van „verdere plannen voor een homogene en vrucht bare ontwikkeling", aldus de Prins, die het van het grootste belang achtte, dat de ontwikkeling van landbouw en industrie op elkaar aansluiten. Er is veel kwaad gesticht en op zijn zachtst gezegd niets bereikt door goedbedoelde, maar psychologisch foutief aangeboden en opgelegde hulp. Het is nu eenmaal geen probleem, dat alleen economisch kan worden aange pakt. Een fout „En er is nog een font, die door ons, mensen uit het westen, is gemaakt, door aan het verlenen van hulp voor waarden te verbinden, waardoor de voor hulp in aanmerking komende lan den óf deze hulp weigerden óf deze met wantrouwen bleven bekijken, het geen een nuttige samenwerking ten zeerste heeft geschaad. Het gaat erom een groot deel van de wereld door steun van onze kant Op voorwaarde dat LONDEN, 23 maart (Reuter). Do Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen, Stassen, heeft meegedeeld, dat Amerika bereid is zjjn strijdmachten tot 2.500.000 man te beperken als de Sowjet-Unie hetzelf de doet. De inkrimping dient eenter te geschieden volgens een overeenkomst en onder werkelijke controle en inspec tie. Zij dient samen te gaan met over eenkomstige beperkingen van de bewa peningsuitgaven. Het Frans-Britse plan noemt geen beperkingen der strijd krachten. Reuter tekent hierbij aan, dat aangenomen wordt, dat Amerika 3.300.000 man strijdkrachten heeft en de Sowjet-Unle 4.800.000 man. Andere landen zouden hun strijdkrachten vol gens dezelfde verhoudingen dienen te beperken. KARATSJI, 23 maart (Reuter). Generaal-majoor Iskander Mirza heeft vrijdagmorgen tijdens een grootse plechtigheid te Karatsji de eed afge legdl als eerste president van de Isla- mletlsche republiek Pakistan. Tot van daag was Mirza gouverneur-generaal onder de Britse kroon. Het president schap is Ingesteld op basis van de nieuwe grondwet, die thans in werking is getreden. De eed werd afgelegd in handen van opperrechter Mohamed Munir op een bijeenkomst van buitenlandse diploma ten, ministers en andere vooraanstaan de regeringsfunctionarissen. Na de plechtigheid werden 31 saluutschoten afgevuurd en werd de vlag van de pre sident aan de vlaggemast van het pre sidentiële kabinet gebroken. Pakistan met een bevolking van ongeveer 80 miljoen zielen is de eer ste Islamietische republiek ter wereld. Het land is ook officieel „herboren" als lid van het Britse gemenebest Minister Luns antwoordt middelbare scholieren DOETINCHEM, 23 maart. Naar aanleiding van het telegram, dat vorige week uit Doetinchem namens 22.000 leerlingen van middelbare scholen tn ons land aan minister-president Drees werd! gezonden inzake het proces-Jung- schlaeger, heeft minister Luns geant woord de verzekering te kunnen geven, dat de Nederlandse regering, gesterkt door de wetenschap, dat de Nederland se jeugd achter haar staat, al het mo gelijke zal blijven doen ter waarborging van een onpartijdige rechtspleging ln het proces tegen Jungsehlaeger en ter bescherming van mevrouw Bouman. Soortgelijke antwoorden werden ont vangen door het damescomité actie Ne derland. aan hun eigen idealen, hun eigen cul tuur enz ervoor te bewaren, dat ook deze landen een prooi worden van ex tremistische propaganda of pressie". Diepe kennis en begrip van en lief de voor die volkeren, die tot nog toe onvoldoende in 's werelds welvaart hebben gedeeld, is een essentieel ver eiste voor de taak, die wij hiermede ondernemen. Misschien mag ik het zó stellen: ons dient bij ons werk te drijven het god delijk gebod der naastenliefde, gepaard aan een gezond en oprecht zakelijk in zicht teneinde de beschikbare midde len zo goed mogelijk tot heil en zegen van de hele wereld te besteden. Wij staan hier tezamen aan het be gin van een Nederlands aandeel aan een grote taak. Een taak, die door ge zamenlijke inspanning van de héle westerse wereld móét slagen, wil onze beschaving niet ten onder gaan", al dus Prins Bernhard. Zijn rede werd beantwoord door de voorzitter prof. dr. E. de Vries. Rhee toch kandidaat SEOEL, 23 maart (AFP). Presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft meegedeeld, dat hij van mening veranderd is en zich toch opnieuw kan didaat voor het presidentschap zal stel len. De presidentsverkiezingen moeten voor 14 juli worden gehouden. PARIJS, 23 maart. (AFP). De Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, heeft het Initiatief geno men voor een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der wes telijke grote drie Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten over het mid den-oosten. De drie ministers zullen gezamenlijk moeten beslissen of ook andere landen voor de conferentie uit genodigd moeten worden. BUENOS AIRES, 23 maart (AFP> In Buenos Aires zijn donderdag on geveer 8000 havenarbeiders ln staking gegaan. Het werk ln de haven ligt bijna geheel stil. De staking; die 24 uur zal duren, staat in verband met de weige ring van de werkgevers om hogere lo nen te betalen. In de havens wordt ge patrouilleerd door politie- en legereen heden. Chef Russische geheime politie in Londen n LONDEN, 23 maart Generaal Iwan Serof, chef van de Russische ge heime politie, is vandaag in Londen aangekomen. Hij zal daar maatregelen treffen voor de veiligheid van Boelganin en Chroesjtsjef tijdens hun bezoek aan Groot-Brittannië. Toen hij uit het Russische straalvliegtuig stapte, werd hij omringd door de strengste veiligheidsmaatregelen die ooit op het vliegveld van Londen genomen zqn. De Britse bladen beschreven hem reeds voor zijn aankomst als „jak hals", „monster" en „iwan de ver schrikkelijke". De hevigste aanval op de komst van Serof is wel verschenen in de „Daily Mail", die schrijft dat, de meeste men sen Boelganin en Chroesjtsjef tenmin ste een beleefd en vriendelijke ont vangst willen bereiden. „Al kunnen wfj dan een begroetende glimlach voor deze staatshoofden opbrengen, moe ten wij daarom ook de met bloed be vlekte hand van hun beul schudden? Al ontvangen wij de beer, moeten wij daarom ook de jakhals begroeten?" vraagt het blad zich af. „GA TERUG SEROF" In de „Manchester Guardian" is een hoofdartikel verschenen onder de titel: „Ga terug, Serof", waarin verklaard wordt dat het verhaal van Serofs loopbaan „afschuwwek kend" is. „Hij was het", zegt het blad, „die in 1941 en 1942 de gewelddadige de portaties uitvoerde, waarbij gehele bevolkingen van de Kaukasus naar Siberië verplaatst werden". Het vliegtuig waarmede generaal Serof naar Landen gekomen is, leek een civiele uitvoering van het Russi sche type 39, een tweemotarig straal vliegtuig met pijlvleugels. Het toestel zou een maximumsnelheid van 900 km per uur hebben. De twee gasturbines, die vlak bij de romp zijn aangebracht, schenen ongeveer even groot te zijn als vergelijkbare motoren van het westen. Het toestel heeft de afstand Moskou-Londen (2560 km.) zonder tussenlanding afgelegd. Volgens het communistisch, blad! „Daily Worker" nam de vliegtocht drie en een half uur in beslag. Het is voor het eerst dat een Rus sisch verkeersvliegtuig met straalmo toren in West-Europa een landing maakt. Tot dachten, wij, dat het alleen de kaboutertjes waren, diezich voor een kopje koffie of een maaltijd aan een paddestoel neerzetten, maar sinds wij deze foto hebben gezien we ten wij wel beter; ook de mensen, al thans die in New York, drinken koffie aan paddestoelen en nog wel aan pad destoelen van sneeuwIn New York is nl. meer sneeuw gevallen dan men zich de laatste acht jaar kan herinneren en zo kon het gebeuren, dat een fotograaf op een terrasje in de dierentuin van het New Yorkse Centraal Park deze opname maakte. Of men het daar in New York, waar het gehele verkeer door de sneeuw werd ontwricht, allemaal zo van de lichte kant bekijkt, is natuurlijk weer een andere kwestie! In Argentinië hebben zich de afge lopen 48 uur 87 nieuwe gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Acht mensen zijn in die tijd gestorven, waar door het totale aantal doden 202 ge worden is. De epidemie schijnt nog met af te nemen. Prins Moelay Hassan, zoon van Sul tan Mohammed Ben Yoessef van Ma rokko, is tot stafchef van het Marok- kaanse leger benoemd. MONTGOMERY, 23 maart (Reuter). De negerpredikant Martin Luther King Is tot een boete van 500 dollar veroordeeld, omdat de rechter hem De- schouwde als een leider van een actie der negers om de stadsbussen te boy cotten. In afwachting van de behande ling der zaak in hoger beroep is het proces tegen 89 andere negers, die ook van deelneming aan de boycot worden beticht, verdaagd. De actie begon 17 weken geleden naar aanleiding van het feit, dat een negerin, die geweigerd had het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten, uit de bus werd gezet. Door de boycot wordt de busonderneming met faillissement bedreigd. Congres Chr. Groentehandelaren (Van onze Utrechtse redacteur). Be detailhandel In Nederland maakt een periode van versnelde ontwikkeling door, die ingrijpende veranderingen meebrengt. Be oude gewoonte om iedere prodnktengroep van een afzonderlijke leverancier te betrekken slijt uit. Aller lei branches zijn bezig om produkten uit andere branches naar zich toe te trek ken en dat geldt vooral in de sector van de voedings- en genotmiddelen. De ■grenzen tussen bakkerij, kruideniersbedrijf, drogisterij en groentehandei ver vagen en er is een groei in de richting van het algemene levensmiddelenbe- drijf. Over deze ontwikkeling sprak de heer 3. H. van Erven, voorzitter van de Chr. Bond van kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, op de jaarvergadering niet aansluitende toogdag van deze bond, die deze week ln Apeldoorn gehouden werden. De heer Van Erven wees er op, dat ook het grootwinkelbedrijf zich naar Amerikaans voorbeeld steeds meer gaat werpen op de produkten van de groentehandelaar. De vraag van het Landbouwschap om verpakte en gewassen aardappelen tot merk artikel te verklaren, dat ook buiten de groentehandei verkocht mag wor den, is een nieuw bewijs voor het streven naar parallellisatie. Want het verpakte merkartikel vraagt weinig vakbekwaamheid van de detaillist en verlegt de verantwoordelijkheid naar fabrikant of teler. Het merkartikel is dan ook een belangrijke factor in de thans optredende branche-verva ging. Spr. wees er op, dat lang niet alle zaken zich tot algemeen levensmidde- lenbedrijf zullen kunnen ontwikkelen, daar hiervoor veel kapitaal en verkoop capaciteit wordt geëist. Voor een goede speciaalzaak, die een kwaltteltsprodukt levert, zal echter zijns inziens ook in de toekomst altijd plaats zijn. Een reeie toepassing van de Vestigingswet moet levenskrachtige bedrijven in staat stel len om ook in de toekomst hun nuttige diensten aan de gemeenschap te blijven verrichten. Ingezonden Mededeling (Adv.) IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND Mijn beste nichtjes en neven, Altijd, maar vooral in het voorjaar, ben ik steeds weer blij, dat ik niet in zo'n hëel grote stad woon, waar je almaar straten en straten ziet en geen stukje tuin, O ja, het wordt in de buitenkanten van die grote steden tegenwoordig wel beter, maar midden In zo'n stad, brrrr. Het gaat nu, wel langzaam, toch weer fijn worden in de tuinen. Wat is het toch eigenlijk wonderlijk in de natuur. Daar heeft me toch een pak sneeuw gelegen van je wel- ste en alsof dat nog niet genoeg was, heeft daarna nog weken zo'n echte ve nijnig stekende wind over de tuinen ge jaagd, zodat je zou zeggen: daar kan niets groeien en ja, nog maar net was het sneeuwpak verdwenen, of ik zag weer kleine witte plekjes m de tuin. Alweer sneeuw? Welnee, het waren dappere sneeuwklokjes, die hun tere witte kopjes boven de grond staken. Ik kon het haast niet begrijpen. Als ik eens even naar buiten ging, pakte ik me lekker in een dikke jas in en dan bibberde ik soms nog, maar die heel fijne bloempjes, die zo teer lijken, dat je ze haast niet durft aanraken, staan daar zo maar weer te bloeien. Daar alleen ai kun je blij van worden. Maar vandaag had ik een andere ontmoeting in mijn tuin. Ik was even weg geweest en kwam nogal haastig aan gestapt het tuinpad op naar huis toe, en daar zag ik in een flits, dat er wat weg: schoot, vlak voor mijn voeten, maar het ging zo gauw, dat ik niet had gezien, wat het was. Even bleef ik onbeweeglijk staan en keek eens rond en ja hoor, daar zag ik, wat gast er in de tuin huisde. Vlak bij een boompje was een gat in de grond, zo groot, alsof daar met een dikke stok in gestoken was. Ik denk, dat het een mollengat was, waarvan in het najaar enkel het heuveltje dat mollen maken, was weggeruimd, maar dat het gat niet was dichtgetrapt. In dat gat stak opeens een fijn muizenkopje omhoog. Vrijmoedig keken de kraaloogjes naar alle kanten heen, en ik werd ook eens goed bekeken. De kennismaking scheen niet af te schrik- Aan Tante Truua Zeeuwsch Weekend Goes ken, want een poosje bleef de muizen- gast zo zitten, dat het kopje boven het gat uitkwam, maar toen dook het beestje weg naar de diepte, waar het wel warmer zal zijn geweest, dan boven de grond in de schrale voorjaarswind. Ik heb niets geen bezwaar tegen zo'n kleine gast en wellicht zullen er in dat holletje wel meer zijn. Alleen maar: zo'n familie veldmuis wordt wel eens al te vrijmoedig en stapt dan het huis binnen en dat vind ik niet zo leuk hoor, want als je ze eenmaal binnen hebt, dan worden het brutale rak kertjes, die zonder vragen, van alles gaan snoepen, wat je voor je zelf hebt klaar gezet. Nu wil ik echt wel delen met ze, maar dan zo, dat ik ze een stukje geef. Doch als die ondeugden eerst een hoek van de kaas hebben afgeknabbeld, dan heb ik in de rest niet veel trek meer. Toch kun je wel begrijpen, dat die dieren in de winter, door gebrek aan eten er op uit trekken en gaan zoeken, waar wat te halen is en als ze dan toevallig ook eens binnen een deur terecht komen, dan vin den ze al gauw wat van hun gading is, en dan happen ze er maar op los. Vrij brutaal, hoor! Nu ik weet, dat zulke gasten in de tuin vlakbij huizen, houd ik de deux maar dicht als ik uit de keuken ga. Als je dat fijne grijsbruine kopje had gezien, zou je niet denken, dat ze zulke vrijpostige streken konden uithalen. Maar.als je honger hebt, wat dan7 Toch heb ik het meer op de lijsters en merels, die tegen etenstijd eens komen buurten of er niets te halen is. AI halen die ook streken uit in de tijd, als de ker sen rijp zijn. Daar zou ik je meer van kunnen vertellen. Doch nu moet ik stoppen, want ik heb al te lang op mijn praatstoel gezeten. Vertellen jullie me ook maar eens wat er in je eigen tuin te beleven valt. Dag hoor. Jullie Tante TRUUS. Oleander te Grijpskerke. Net als jij, ga ik nu naar mooi weer verlangen. Er is nu heus wel genoeg geschaatst. Ik ben echt verlangend alles over het jaarfeest van je te horen. Zo'n pakje zal wel leuk staan. Welke kleur is de halsdoek? Wat een lang opstel heb jij gemaakt. Hoe vond de meester het? Je vingers deden de eer ste ogenblikken toch wét veel pijn, is het niet? Ik heb het eens in mijn voet gehad, en kon toen het lachen wel laten. Hoe is het nu er mee? Madeliefje te Serooskerke. Toen ik je schuilnaam las, dacht ik in eens: ik ga eerst even kijken of er al iets van madeliefjes te zien is in de tuin. Maar nee hoor. Die houden de kopjes nog onder de aarde, want ze vinden het nog té koud, er boven. Wat een jarigen alle maal bij jullie. Heel veel gelukwensen voor hen en vooral voor de oudste. Jij hebt prachtige cadeaus gehad. Bij mij is de cyclame uitgebloeid, maar ik heb ook lang plezier gehad van die witte bloemen- schat. Een aronskelk ben ik niet rijk. Is het moeilijk die in bloei te krijgen? Dat boek heb ik niet gelezen. Huishoudstertje te Middelburg. Je hebt voor de paasva- car.tie- al weer heel wat plannen, maar met zoveel werk in het vooruitzicht kun je haast van geen vacantie spreken. Niets erg hoor, als het werk, dat je wilt doen met plezier gedaan wordt, is het toch ook fijn. Nee, zelf mijn japonnen naaien, doe ik niet. Ik geloof, dat ik dan beter bij jou terecht kan, want jij hebt al heel wat geleerd hiervan. De heer Van Erven sprak ook over de hogere bedrijfskosten voor de groen tehandelaar, die het gevolg zijn van dé aanschaf van allerlei machines. Helaas heeft het onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Middenstand zich nog niet tot onze branche uitge strekt, ondanks ons herhaald verzoek, aldus spr. Wij moeten cijfers hebben en daarom zal onze Federatie nu een onderzoek eisen. Dat kan alleen slagen, als de leden bereid zijn enige Jaren lang de cijfers uit hun boekhouding be schikbaar te stellen. EEN FUNCTIONARIS! De voorstellen van de afdelingen Apeldoorn en Zwolle om een bezoldigd functionaris aan te stellen, leidden tot een langdurige discussie. Een aantal af gevaardigden wilden de bond uit de Chr. Middenstandsbond laten treden, om Bierdoor de benodigde gelden te verkrij gen voor een bezoldigde kracht. Vooral Friesland protesteerde hier heftig te gen en deze plannen gingen dan ook niet door. Een bestuursvoorstel om do' contributie met 15 per jaar te verho gen werd echter ook verworpen. Tenr slotte werd een voorstel-Den Haag f 3 contributie-verhoging) aanvaard. Het bestuur verkreeg machtiging om in overleg met de voorzittersvergadering een bezoldigde kracht, ai dan niet een bestuurslid, aan te stellen. Ds. P. Homburg te Ommen, oud voorzitter en thans ere-Iid van de Bond, liet ter vergadering een ernstige waar schuwing' horen. Het ledental stijgt niet voldoende, er is te weinig eensgezind heid ln het bestuur en offerbereidheid bij de leden en het ware enthousiasme voor hêt werk in dit deel van Gods Ko ninkrijk ontbreekt, aldus deze spreker. De bond dreigt een dood element te worden. De voorzitter wees er op, dat de vroegere strijd thans vervangen is door overleg aan de conferentie-tafel, waardoor er minder meeleven ls bij de leden. Het contact tussen bestuur en leden moet worden hersteld en mede daarom worden ook regelmatig rayon vergaderingen gehouden, De voorzitter,- de secretaris, de heer G. de Vries uit Groningen, en alle aftredende be stuursleden werden herkozen. Een gezamenlijke wandeling, een rondrit en een feestavond, aangeboden door de ontvangende afdeling, zorgden ervoor, dat de congresdag voldoende verademing bood na de inspannende jaarvergadering, die tot laat in de avond voortduurde. Ds. G. Y. Vellenga te Meppel sloot het congres met een opwekkend woord. De Franse Nationale Vergadering- heeft met 477 tegen 99 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het door de regering ingediende wetsontwerp op hervormingen in de overzeese rijksde len. (Van onze parlementsredactle}. DEN HAAG, 23 maart. Minister Staf heeft in de Tweede Kamer bevestigd, dat voor enkele onderdelen van de Lichte Luchtdoelartillerie een nieuwe verlof regeling is ingevoerd, welke hierop neer komt, dat de militairen driemaal per 15 weken, gedurende drie dagen met verlof gaan. Deze regeling zal niet voor andere onderdelen worden ingevoerd. De minister deelde dit mee in ant woord op vragen van de communist Wa genaar. De regeling is nodig in verband met de verhoogde mate van paraatheid. HELSINKI, 23 maart (Reuter). De Finse minister-president Fager- holm heeft medegedeeld, dat de maan dag j.l. geëindigde algemene staking van 19 dagen een nationale ramp is geweest. De staking heeft het land 15 miljard Finse mark of ongeveer 2 pro cent van het nationale inkomen ge kost. Fagerhohn deelde mede, dat hij wets voorstellen zou indienen om de bijdrage van de werkgevers aan het nationale sche instrüêtèursT Polen worden niet tot LONDEN, 23 maart (Reuter). Tweehonderd officieren en onderofficie ren van het Egyptische leger en de ma rine ontvangen in het geheim een op leiding op een Russische basis bij de haven Gdynia in Polen, aldus heeft de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph gemeld. De Egyptenaren krijgen een oplei ding op het gebied van radar, lucht doelgeschut en onderzeeboten, evenals in amfibie-operaties. De opleiding wordt uitsluitend gegeven door Russi- welvaartsfonds te verminderen en rot verlaging van de belastingen op win sten en activa van maatschappijen en op persoonlijk kapitaal. Dit als tegen prestatie voor de toezegging van de werkgevers, dat zjj alle georganiseerde arbeiders een loonsverhoging zouden jzavfin. het opleidingsgebied toegelaten. Ingezonden Mededeling (adv.) weg met .BAMPO

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11