verstopping Hoogslmerkwaardige drieling geboren in de Brabantse dreven Protest en gebed zijn geen tegenstellingen SSTT»*! Cbr. Blindeninstituut „Bartiméus zit in grote geldnood Ontvoerders Anneke Beekman kregen lagere straffen Steenkoolprijs in Europa vrij Sowjet aanbod voor India Vrijdag 23 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD „Persoonlijke binding en geloofsovertuiging" Malenkof: „ik weeg ton" één Nederl. commissaris was niet gewenst Geef de strijd niet op tegen Tweeduizend Bruynzeel-huisjes voor Grenada Zaak Jungschlaeger Cunario énor baklaagde „gedwongen de zwaarste straf te eisen Voorjaarsconferentie studentenbeweging (C.S..B) Goedennacht Schier ondragelijke verantwoordelijkheid voor rechter Maeng om Voortdurende uitbreiding noodzakelijk „Week van de totografie" van 12 Lm. 19 mei pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) Uitspraak van Gerechtshof AMSTERDAM, 22 maart Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen Anneke Beekman en Betty Meljado (de laatste werd in maart 1954 in een Belgisch klooster opgespoord). De 53-j. ex-pleegmoeder van Anneke, mevrouw G. M. L.-van M. die sedert de uitspraak van de rechtbank op 24 oktober 1955 voort vluchtig is, werd door het hof veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. (De procu reur-generaal had bevestiging van het rechtbankvonnis acht maanden gevangenisstraf geëist). De 57-j. zuster van de ex-pleegmoeder, „tante Bets" E. M.-van M. die nu reeds zeven jaar met Anneke is ondergedoken werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. (Ook tegen haar had de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis twaalf maanden geëist). De 72-jarige oud-moeder overste van het klooster Mariënburg te Bus- sum, die wel was verschenen, werd vrijgesproken (eis: een maand voorw.) evenals de 33-jarige mej. E. M. D.-v. M. uit Overveen, tegen wie aanvanke lijk twee maanden was geëist. De moeder-overste van Valmeer (België), die de meisjes verborgen had gehouden, werd niet strafbaar geacht, gezien de Belgische wetten (eis was: 6 maanden). De 45-jarige ex-pater Ammon uit Voorscnoten kreeg twee maanden met aftrek in plaats van de geëiste vier maanden. De overwegingen van de arresten tegen de beide gezusters Van M. noemt het hof de gepleegde feiten „dat ver dachten tot het plegen van dit mis drijf zijn gekomen door uit jarenlange verzorging gegroeide sterke persoon lijke binding aan het kind Anneke Beekman, gepaard gaande met een op geloofsovertuiging gegrond bijzonder inzicht omtrent het welzijn van dit kind". Bovendien heeft het hof bij de be straffing van de hoofaveroachte er rekening mee gehouden, dat zij in de zaak tegen Bettie Meljado in 1954 reeds tot twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, is ver oordeeld. 's-GRAVENHAGE, 23 maart „Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft inder daad Graaf Van Bylandt niet ge vraagd op het vliegveld Kemajo- ran aanwezig te zijn ter begroeting van John Foster Dulles. Uitnodi gingen werden slechts gezonden aan hoofden van missies van die landen, die bij de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie aangeslo ten zijn en aan vertegenwoordigers van landen, die in het reisplan van de Amerikaanse staatssecretaris waren opgenomen". Dit heeft de woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag meegedeeld naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris op Schiphol, inzake het uitblijven van 'n uitnodiging ter verwelkoming van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken bij zijn bezoek aan Djakarta. Ingezonden Mededeling (adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink "s morgens vroeg en 's avonds ▼oor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om fie andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid or gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER- PILLETJES - 11.20 per flacon. Het comité van het „Ierland Festival" in Dublin heeft woensdagavond beslo ten prins Rainier van Monaco en diens verloofde, de Amerikaanse actrice Gra ce Kelly, uit te nodigen tot een bezoek aan Ierland het geboorteland van de vader van Grace Kelly. PARAMARIBO, 22 maart. Het Brits- Westindische eiland Grenada heeft 2040 éénkamerhuisjes besteld li ij" de firma Bruynzeel in Suriname voor de volks woningbouw in gebieden die orkaan- schade hebben geleden. De order zal in acht maanden tjjd worden uitgevoerd, de eerste verscheping van 175 woningen ge schiedt in april. Bruynzeel vervaardigt reeds enige tijd geprefabriceerde woningen van hout, die in Suriname veel succes hebben. Het type dat nu naar Grenada gaat, wordt in Su riname niet gebruikt. LONDEN, 21 maart (AFP). Ik weeg cén ton", aldus ver klaarde Georgi Malenkof, de Sowjetrussische minister van elektrische centralen, toen hij hij een bezoek aan een Brits kracht station in een lift plaats nam. De tolk vertaalde getrouw deze in het Russisch gedane medede ling voor het begeleidende ge zelschap journalisten, waarop Malenkof er nog aan toevoegde: „Ik zeg het maar, omdat de he ren van de pers er van overtuigd schijnen te zijn, dat ik tien ton weeg". „Volksvijanden" in de Sowjet- Unie vrij MOSKOU, 21 maart. Andrei Boebnof, een van de pioniers van het Bolsjewisme die commissaris van on derwijs was, toen hij in 1937 als „vij and van het volk" werd „gezuiverd", is onlangs in vrijheid gesteld, naar te Moskou wordt vernomen. Boebnof, die 72 jaar is, trad in 1903 toe tot de com munistische partij. In de burgeroorlog was hij majoor en werd later hoofd van de politieke afdeling van het rode leger. Een andere overlevende van de „zui veringen" onder Stalin, een zekere Ko- saref, die eerste secretaris van de kom- somol (de Sow jet-jeugdbeweging) was totdat hij in 1938 als „volksvijand" werd veroordeeld, is ook kortgeleden op vrije voeten gesteld. if UTRECHT, 22 maart De voor- jaarsconferentie van de Calvinistische studentenbeweging (CSB) zal dit jaar worden gehouden op vrijdag 13 april en zaterdag 14 april, in 't gebouw van de tneoiogjsene school der Uhr. Geref. kerken te Apeldoorn. Het programma vermeldt voor vrij dag een referaat van Dr. H. Jonker te Amsterdam over „bevinding en be vindelijkheid" en voor zaterdag een referaat door prof. dr. J. P. A. Mekkes over de deelneming van de christen aan de niet-christelijke cultuur. Het zomercongres van de CSB zal .e jaar worden gehouden van 27 aug. A 1 september. (Vervolg van pagina 1). Over het pleidooi van beklaagde zelf zei Soenarjo o.m.: enige getut gen a charge hebben geen schoon verleden, maar iemand die wel eens gestraft is, hoeft daarom nog niet het stempel van onbetrouwbaarheid te krijgen en iemand met een blanco register hoeft niet altijd de waar heid aan de rechter te zeggen. „WAARDERING!" Er is voor deze getuigen voorts ook geen reden om te liegen, aldus de of ficier, omdat de getuigen door deze verklaringen het zichzelf alleen maar moeilijk hebben gemaakt. „Het was voor hen gemakkelijk geweest alles te ontkennen en dan zouden ze zeker niet gestraft wor den, maar wat hebben zij gedaan? Zij hebben eerlijk hun schuld bekend en zodoende ook beklaagde en an deren erbij betrokken. Zo'n houding moeten we waarderen. Anderzijds wil beklaagde, wiens schuld zo duidelijk vaststaat, zijn hou ding niet wijzigen, zodat er zich niets veriichtends voor hem voordoet en wij gedwongen zijn de zwaarste straf tegen hem te eisen," aldus Soenarjo. RAFFINEMENT. „Voorts zijn de getuigen a charge „gewone" mensen. Men verwacht van hen niet, dat zij geraffineerde dingen zullen doen. Anderzijds hebben de ge tuigen a décharge een hoge opleiding, van hen kan men gemakkelijk raffine ment verwachten". Het is duidelijk, dat de subversieve beweging in Indonesië zeer uitgebreid is. Zij werkt in het verborgene en het publiek kan er moeilijk wat van weten of zien. WESTERLING. Onder hen, tegen wie er voldoende bewijs was, was beklaagde. Tegen Westerling hebben wij voldoende be wijs, maar de Nederlandse regering wil hem niet uitleveren, of zijn zaak in Nederland behandelen, maar zij zijn naar hun land vertrokken. Soenarjo vervolgde: „Beklaagde heeft gezegd, dat mijn requisitoir ten doel heeft slachtoffers te zoeken. Ik wijs met klem deze beschuldiging van de hand. Het heeft geen nut en het is niet nodig slachtoffers te zoeken en het is ook in strijd met ons stand punt over de principes van wet en recht." Over de vlucht van de tot gevange nisstraf veroordeelde Nederlander Frits Vleeming Geerligs las de officier van justitie een rapport voor. Het is gebleken, dat Geerligs met de Sibajak onder de naam Van Brakel Surabaja heeft verlaten op weg naar Nederland. „Dit is nota bene gebeurd in nov. 1955, GENEVE, 21 maart Het Hongaar se Rode Kruis meldt dat 30.000 mensen dakloos geworden zijn tengevolge van de overstroming van de Donau. 19 districten en een stad zijn overstroomd, en hoewel het water reeds begint te zakken zijn ongeveer 52.000 ha vrucht baar land geteisterd. In antwoord op een verzoek om hulp van het Hongaarse Rode Kruis heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen in een dringende internationale oproep om voedsel en veevoer gevraagd. De twee christen-democratische par tijen in het Saargebied, de pro-Duitse C.D.U. van Dr. Ney en de Christelijke Volksparty van oud-premier Hoff mann, hebben besloten voorbereidin gen te treffen om één partij te vormen. Minister Dulles is woensdag van een reis, waarop hij in negentien dagen tien Aziatische landen bezocht heeft, te Washington teruggekeerd. dus pas drie maanden geleden", aldus de officier. „Hieruit blijkt duidelijk, dat er nog steeds geheime bewegingen zijn." GESTAPO-METHODEN. Als „voorbeeld van de mentaliteit van bepaalde mensen, die toevallig Nederlander zyn", noemde de officier het bericht in „De Telegraaf", dat Ba den dood zou zijn. „Een voordeel voor de Nederland se arrestanten is, dat wij (in het bij zonder de Indonesische politie) niet de methoden van de Gestapo gebrui ken tegen arrestanten. Dat komt, omdat de Indonesiër te veel denkt aan menselijkheid en weinig wreed is". De officier ging o.m. nog in op de kwestie van het handschudden van de getuige a décharge Koenders, die „ont kende, dat hjj getuige Manoppo een hand heeft gegeven". „Als hij voor zo'n kleinigheid al liegt, zal hij dat zeker doen voor belangrijke zaken. De ver dedigster verdraait deze gebeurtenis nu, om de leugens van Koenders te verbloemen. Zij zegt, dat Koenders er in is gevlogen, toen Manoppo zijn hand uitstak. Ingezonden Mededeling (Adv.) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Ben apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88. Na 60 jaar LUXEMBURG, 23 maart De hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal (EGKS) heeft woensdag besloten, dat met in gang van 1 april a.s. de nog bestaande maximumprijzen voor de kolen uit het Ruhrgebied zullen vervallen. Voor 't eerst sedert 60 jaar zal de steenkool prijs in Europa vrij zijn. NEW DELHI, 21 maart (Reuter). - In New Delhi is officieel meegedeeld, dat de Sowj et-Unie India heeft aan geboden technische hulp te verlenen bij de exploitatie van zijn kolenvoor- raden. De Sowjet-Unie heeft reeds enkele boorinstallaties gezonden. Ook Frankrijk en de beide Duitslanden hebben hulp bij de kolenindustrie aan geboden. ROTTERDAM, 22 maart In het land van Heusden en Altena doet een vreemd ver haal de ronde. Een schaap, van de veehouder Smits uit Rijswijk (N.B.), zou drie jon gen ter wereld hebben ge bracht, waarvan er slechts één voor een echt lam wordt ge houden. De tweede bestempelt men als half ree en half schaap, maar de derde zou volslagen een kleine reebok zijn. En er wordt aan toege voegd, dat het wel eens mo gelijk zou zijn, dat een reebok, die in de omgeving rond zwerft en ook wel eens bij de weide van het schaap gezien zou zijn, er meer van weet. Geen gevolgen Een bekende bioloog en die- renkenner, die wij hierover spraken, lachte eens om „de fantasie van het volk", zoals hij het uitdrukte en wees erop, dat wetenschappelijk vast staat, dat - indien er al een paring tussen een reebok en een ooi mocht geschieden, wat niet aan te nemen is - dit toch niet tot gevolgen zou kunnen leiden. Afwijkingen komen in de dierenwereld wel meer voor, zeide hij. Men noemt dat „te rugslag". Het schaap van te genwoordig is een kruising van verschillende schapen soorten in de loop der eeuwen. De draagtijd van de twee ge noemde diersoorten loopt trouwens te zeer uiteen. Proces-verbaal Het verhaal schijnt in de wereld gekomen te zijn, toen het meest afwijkende lam op de Rotterdamse veemarkt ge bracht werd. De een na de ander vond het maar een vreemdsoortig beestje. Men zag er enige gelijkenis met 'n ree in, die in Nederland tot de beschermde diersoorten be hoort en de politie maakte voorlopig proces-verbaal op. Het meest afwijkende dier schijnt thans eigendom te zijn van een jagersvereniging, maar misschien zo besloot onze laatste zegsman zou 'n bloedproef ter wille van de wetenschap niet ongewenst zijn. Nabij de grensstrook van Gaza is woensdagavond een voertuig met der tig personen, getrokken door een trac tor, op een Egyptische landmijn gere den. Elf personen werden gewond. Bij het proces Jungschlaeger Spontaan zijn in Nederland acties ontstaan, toen de offi cier van justitie in Djakarta tegen Jungschlaeger de doodstraf had geëist. Er ging een golf van ontroering en van verontwaardiging door ons land, toen dit verschrikke lijke nieuws werd vernomen en wij gevoelden ons machte loos om er ook maar iets als een daad tegenover te kunnen stellen. Slechts konden en kunnen wij aan onze gevoelens uiting geven door in te stemmen met de protesten, welke door tal van vooraanstaande personen en verenigingen of in stellingen zijn opgesteld. Wij kunnen echter nog iets meer doen, iets, dat van minstens evenveel belang is! i t Het is niet de eerste keer, dat wij over de processen tegen Ne derlanders in Indonesië hebben geschreven. Hoe langer zij duur den, des temeer werd het duide lijk, dat het politieke processen waren en een middel om de haat tegen alles wat Nederlander- heet af te reageren. Na alle voorbeelden daarvan, die ook in ons blad daarover zijn gegeven, behoeft daarop niet dieper te worden ingegaan, de wijze waar op de processen zijn en worden gevoerd zijn een aanfluiting van het recht. En daartegen kan niet scherp genoeg worden geprotes teerd. Het is een goede journalistieke regel om, zolang er geen vonnis is uitgesproken, niet in beschou wingen te treden omtrent een eis, die door een officier van justitie is uitgesproken. Gebeurt dit toch, dan is er sprake van Het gesprek van de dag een poging tot beïnvloeding van de rechter, die uiteindelijk al le omstandigheden in aanmer king genomen tot een oordeel zal komen. Dit is ook de reden, waarom wij nadat de doodstraf tegen Jungschlaeger was geëist, daarop geen commentaar hebben gegeven. Niet, alsof een beschou wing van enig Nederlands pers orgaan invloed zou hebben op de uitspraak van een rechter in Djakarta, maar omdat het zich onthouden van commentaar zo lang een rechtzaak niet tot een einde is gebracht een o.i. juist en zeer waardevol beginsel is. Los daarvan staat uiteraard 't in beschouwing nemen van de manier van procesvoering, die het worde nogmaals herhaald in de zaak tegen Jungschlae ger alles te wensen heeft over gelaten. Want uit de feiten blijkt zonneklaar, dat het niet gaat om deze man, maar om heel andere dingen. En nu er in ons land protest acties worden georganiseerd, spontaan en om uitdrukking te geven aan ons gekrenkt rechts gevoel, is het zaak de wereld opinie wakker te schudden om hetgeen er in Djakarta is ge beurd. Waar tegen een onschul dige de doodstraf is geëist. Ver der kunnen wij niet gaan. Ja, wij in Nederland zullen zelfs moeten oppassen de uiterst ge spannen verhoudingen in Indo nesië nog niet gespannener te maken, opdat niet uiteindelijk juist Jungschlaeger daarvan het slachtoffer wordt. Indonesië is 'n soevereine staat en duldt niet, zeker niet juist op dit punt, eni gerlei inmenging, vooral niet van Nederlandse zijde. Er een rel van t maken (zoals helaas gebeurt) is meer dan verfoeilijk. Of wij dan maar bij de pakken moeten neerzitten? Verre van dat! Wij zullen met alle geoor loofde middelen moeten trachten te bereiken, dat er recht ge schiedt en dat kan nu slechts ge beuren door deze zaak onder de aandacht van de gehele wereld te brengen, zoals b.v. ook de in ternationale juristenvereniging reeds heeft gedaan. Daarbij zul len wij niet mogen vragen naar een eventueel resultaat, maar slechts denken aan onze morele plicht. Er is meer Maar diris niet alles. Wij zul len in deze bijzonder kritieke pe riode ook moeten denken aan de rechter, die straks het vonnis zal uitspreken. Hebt U zich wel eens gerealiseerd welk een bijna on- verdragelijke verantwoordelijk heid er rust op de schouders van rechter Maengkom? Hij zal straks het „schuldig" of het „on schuldig" moeten uitspreken. Een tussenweg is er niet. Zal hij de goede keuze kunnen doen? Zal hij het recht en niets dan het recht laten spreken? Zal hij zich kunnen ontworstelen aan de politieke invloeden die zo enorm sterk zijn? Zal hij bij het nemen van zijn beslissing reke ning houden met de bewust op gezweepte opinie van het Indo nesische volk? Wie deze vragen even op zich laat inwerken, die zal iets beseffen van de zielscon flicten, waarvoor deze rechter staat. En nu komen wij terug op wat wij in de inleiding reeds zeiden. Behalve protesteren kunnen wij nog iets anders doen. Dat is: bid den. Bidden voor het leven van Jungschlaeger, maar ook om wijsheid voor rechter Maengkom. Dat is zondag in vele Nederland se kerken al gebeurd. U moet dat ook persoonlijk doen. Er wordt wel eens gezegd, dat wij concreet moeten bidden. Welnu: hier is concreet te bidden! Dat God deze rechter zó mag leiden, dat hij, onafhankelijk van al het geen rondom hem geschiedt, al leen en uitsluitend oog heeft voor de waarheid en de hoog- heid van het recht als een van God gegeven middel om ook zijn land te behoeden voor willekeur en onrecht. Bidden én protesteren. Dat kan samengaan. Als in een protest- vergadering gezegd wordt, dat bidden zo goedkoop is, dat je dan werkeloos blijft, dan wordt daar mee blijk gegeven van een vol slagen gemis aan geloof. Dan wordt God in de zaken van recht en onrecht bewust genegeerd. Zou Hij, Die de wereld regeert, ook nu niet bij machte zijn een keer te brengen in de ontwikke ling daar in Djakarta? Ons pro test zal gedragen moeten worden door ons gebed, anders verliest het zijn kracht. Ingezonden Mededeling (adv.) prachtwol- prachtresultaten! Breiwol li a ZEIST, 22 maart Het bestuur van de „Vereniging tot bevordering van christelijke opvoeding en onderwijs voor blinde en slechtziende kinderen en jongelieden" zit voor grote financiële moeilijkheden. Met de noodzakelijk geachte, maar niettemin rigoureuze uitbreidingen van het instituut „Barti- meüs" te Zeist is bijna een miljoen gulden gemoeid. Sinds 1939 is het instituut uitgebreid met een nieuw paviljoen, waaraan thans weer een vleugel komt. Voor de jongens is een houten noodgebouw opgetrokken dat f 35.000,— kostte. Inmiddels is gereed gekomen een nieuwe school voor slechtzienden en men is doende een nieuw meisjesinternaat te bouwen. Sinds enkele weken is een nieuwe vleugel aan de school voor blin den in gebruik genomen. den in een van de paviljoens van „Bartimeüs". Maar nog komt men ruimte tekort. Het bestuur meent dat het noodza kelijk is het Nederlandse volk ervan te doordringen dat de blindenver zorging grote belangen behartigt, die ook economisch tot uitdrukking ko men. Dit onderwijs moet immers voor het overgrote deel worden, ge financierd uit het particuliere initia tief. De voorzitter van de vereniging. Prof. I. A. Diepenhorst, heeft deze mededelingen gedaan aan een lunch welke hedenmiddag met vertegen woordigers van de pers werd gehou- Op 4 juli a.s. zullen de nieuwe ge bouwen feestelijk in gebruik worden genomen. Men hoopt dan ook de wer vingsactie voor nieuwe donaties met succes te hebben besloten, waardoor de reeds gemaakte plannen voor de nabije toekomst kunnen worden ver wezenlijkt en „Bartimeüs" over nog meer ruimte zal kunnen beschikken. In de slaapkamer van de Britse gou verneur van Cyprus, Sir John Harding, is een tijdbom gevonden. UTRECHT, 23 maart. Door de Stich- ting ter Bevordering van de Amateur- fotografie wordt, in samenwerking met diverse lichamen welke zich op het ge bied van de fotografie bewegen, dit jaar voor de eerste maal een „Week van de Fotografie" georganiseerd. Gedurende deze week, welke van 12 t/m 19 Mei a.s. gehouden wordt, zal de fotografie als middel voor een verant woorde vrijetijdsbesteding en een bron van levensvreugde op spectaculaire wijze onder de aandacht van geheel Ne derland worden gebracht. Een speciaal uitgegeven boeit je „Camera-Kompas" zal in een grote oplaag gratis bij de Foto- handel verkrijgbaar zijn. Hieraan is een aantrekkelijke prijsvraag verbonden. In tal van plaatsen staan propaganda- avonden en demonstraties over fotografie, kleurenfotografie en het smalfilmen op het programma. De officiële opening van de „Week van de Fotografie" zal op 11 roei a.s. te Utrecht plaatsvinden. 's-GRAVENHAGE, 20 maart, De Vrije Evangelische predikanten zullen op 10 en 11 april a.s. te Nijverdal een conferentie houden, onder leiding van Ds. J. Karelse uit Goes. Als referenten zullen optreden de predikanten Ds. D. Visser uit Rotterdam-Zuid over: „On ze gemeenten en het evangelisatie werk" en Ds, H. Postma uit Nijverdal over: „De hedendaagse aanpak van de prediking".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3