1 Officier van Justitie, Sunario, blijft bij zijn eis: DE DOODSTRAF Ned. regering geschokt door houding van de Am. minister Minister SuurhoH verzekerd van Rooms-Rode steun Zaak Jungschlseger voortgezet Eind april zal rechter Maengkom zijn uitspraak doen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dupliek van mevr. Bouman op vrijdag 13 april Het manifest der zeven Reeds meer dan 65000 adhesibetuigingen Nederlands-Indonesische toenadering bemoeilijkt Schouten: „Tweeslachtigheid van meerderheid een doodsteek in hun argumentatie' Uitkering ineens aan overheidspersoneel Auto-ongeval eist twee doden en zwaar gewonde Hoofdkantoor: Goes, fc. Vorststr. f0, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactio 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- atraat 35. TeL 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Merkwaardige drieling in Brabant (Zie pagina 8) j 11e Jaargang No. 3354 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 23 maart 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 6.34 u., onder 19.00 u. Maan op 16.52 u., onder 5.14 u. Hoogwater zaterdag 24 maart: Vlissingen: 0.02 u. 1.75 m., 12.34 u. 2.00 m. Terneuzen: 0.33 u. 1.91 m., 13.03 u. 2.16 m. Wemeldinge: 1.48 u. 1.58 m., 14.16 u. 1.84 m. Zierikzee: 1.29 u. 1.35 m., 14.04 u. 1.60 m. DJAKARTA, 23 maart Donderdag is de behandeling van de zaak-Jungschlaeger voor het landgerecht te Djakarta voortgezet. In zijn repliek persisteerde de officier van justitie, Sunario, bij zijn eis tot doodstraf. Rechter Maengkom zal waarschijnlijk eind april uitspraak doen. Er was vrij veel publiek, maar het bleef rustig. Sunario zei, dat de eis tot doodstraf hoog was in vergelijking met de vonnissen in de zaken van Sultan Hamid en Andi Aziz, maar hun acties hadden niet zoveel doden tot gevolg als de acties, die geleid werden door beklaagde, waarbij honderden en duizenden omkwa men. Hij heeft daartoe niet geaarzeld gro te beloningen te beloven. Het resul taat: ter zitting hebben o.a. Baden en Ulmer hun bekentenissen inge trokken. Voordat Mr. Bouman dit kwalijke werk had voltooid, hebben wij maat regelen genomen en een onderzoek te gen hem ingesteld, aldus Soenarjo, maar voordat hij voor de rechter kon worden gebracht om zijn daden te ver antwoorden is hij per KPM naar Sin gapore gevlucht. Hieruit blijkt, dat iemand zelfs zon der stukken van een officiële instantie op geheime wijze Indonesië kan verla ten. En als hij eruit kan komen, kan hij er zeker op dezelfde manier weer inkomen. Maastrichtse getuigen Over de opmerkingen van Mevrouw Bouman over het verblijf van beklaag- Hij begon zijn repliek met de mede deling, dat hij een wijziging in de ten lastelegging wilde aanbrengen, name lijk de toevoeging van de woorden „met opzet". Mevrouw Bouman had hiertegen bezwaren. De rechter besliste, dat zij die in haar dupliek ter sprake zou moeten brengen. De officier van justitie betoogde, dat de verklaringen van overste Sutoko, van de politie te Djambi en van De Bont (van de luchtmacht) dat hun geen subversieve acties gebleken wa ren, niet willen zeggen, dat er geen subversieve acties gepleegd zijn. Arrest van 1926 Hij bestreed de stelling van de ver dediging, dat verklaringen van horen zeggen geen bewijskracht hadden aan de hand van een arrest van de Hoge Raad in 1926, dat zulke verklaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de overtuiging ran de rechter. Verder bestreed hij, dat één ge tuige géén getuige is aan de hand van een betoog van prof. Van Bem in Hen en het herziene inlands regle ment, dat de onderlinge samenhang van verklaringen van zulke getui gen tot het staven van een bepaald feit strekt. Creen geheim Ten aanzien van de getuigen a de charge zei hij, dat het geen geheim was, dat vele Nederlanders er niet mee ingenomen waren, dat Indonesië een vrij geordend land zou worden. Daar om werden subversieve acties ge pleegd. Het is het belang van die Ne derlanders, dat deze acties onbekend blijven en daarom is alles in het werk gesteld om de bewijzen te niet te doen Hij bestreed de stelling, dat men niei in het geheim Indonesië kan verlate: door te herinneren aan het illegaa vertrek van een tot gevangenisstra veroordeelde Nederlander nog in No vember van het vorig jaar. Op vrijdag 13 april zal mevrouw Bouman haar dupliek houden. In antwoord op hetgeen mevrouw Bouman had aangevoerd tegen de be trouwbaarheid van de verklaringen van getuigen a charge, zei Soenarjo: „Men kan zich goed herinneren wat er is gebeurd, maar niet meer wanneer". Hij voegde hieraan toe, geen redenen te zien om minder ver trouwen in Manoch en" Harris te stel len, omdat zij hun verklaringen tij dens de zitting hadden gewijzigd. List De officier van justitie noemde het voortst een vaststaand feit, dat be klaagde Indonesië weer kon binnenko men met een dienstpaspoort, nadat de Indonesische regering hem een visum had geweigerd. Maar toen is er een list gezocht, aldus Soenarjo. De repliek van Sunari besloeg 26 ge tikte pagina's. Onder de vele belang stellenden waren studenten van de po- litie-academie. De zitting werd voorts bijgewoond door twee Amerikaanse journalisten, een van Time and Life en een van de New York Times. Mr. Bouman in overtreding Over de eerste verdediger, Mr. Bouman zegt Soenarjo: „Hij heeft alles op alles gezet om de bewijzen in deze subversieve zaak te ontze nuwen. Hij heeft hard gewerkt, met overtreding van de geldende regels, om in contact te komen met Neder landers die in hgchtenis verkeerden. de in Nederland in een bepaalde perio de merkte de officier van justitie op, dat de immigratiedienst en de politie in 1955 heel wat beter werkten dan in 1950, toen de leiding ervan nog in han den was van Nederlanders. „Men kan dus begrijpen, dat be klaagde tussen mei 1950 en januari 1951 in Nederland kon zijn en ook op enige plaatsen in Indonesië, zoals de getuigen hebben verklaard". (vervolg op pag. 3) 's-GRAVENHAGE, 22 maart. Naar wfj vernemen heeft het aantal adhe siebetuigingen aan het manifest der zeven ten behoeve van Leon Jung- schlaeger, thans de 65.000 gepasseerd. Behalve vele bewijzen van instem ming uit Aruba en Curasao komen de ze thans ook uit Zweden binnen, waar een actie-comité onder Nederlanders adhesiebetuigingen verzamelt. In de gemeente Dantumadeel (Fr.) zijn in drie dagen tijd 3525 handteke ningen verzameld, welke door de bur gemeester aan het actie-comité zijn toegestuurd. Een groep jeugdige banketbakkers (en banketbaksters) gefotografeerd tijdens hun examen. Zelfs in dit specifiek mannelijk be roep verschijnen thans de eerste „Eva's" en het moet ons van het hart: de hoge muts staat voortref felijk; het uiterlijk van hun bak sels bekoort niet minder. Als U echter een van hun roomhoorntjes wilt proeven zult U naar West- Berljjn moeten gaan. HEERENVEEN, 22 maart Het staat thans wel vast, dat het eer ste kievitsei dit jaar maandag morgen 19 maart door de 50-ja rige boer De Vries en zijn 22-ja- rige zoon Sytse te Rottergaast is gevonden. Het waren zelfs twee eieren in een nest, dat de boer en zijn zoon ontdekten, toen zij bezig waren het land te bemesten. Zij hebben er niet bij stil gestaan, dat dit wel eens het eerste ei kon zijn en bovendien zijn het men sen, die geen enkele behoefte aan publiciteit hebben. Dat is dan ook de reden, dat de eieren niet aan de Koningin zijn aangeboden. De vinders hebben de beide eieren des avonds naar een goede kermis in Heerenveen gebracht. De Italiaanse linkse socialisten, die sedert de oorlog nauw verbonden zijn met de communisten, willen niet mee doen aan de „posthume veroordeling van Stalin", zoals die nu gaande is. Tijdens het bezoek aan de elekrti- sche centrale in Stafford kreeg mi nister Malenkof een schok: twee meisjes vroegen hem om zijn hand tekening en terwijl hij vriende lijk aan dit verzoek gehoor gaf kreeg hij plotseling links en rechts een dikke pakkerd als dank. Zelfs Malenkof was hier even beduusd van men zou haast vergeten, dat er een ijzeren gordijn bestaat Bezoek van Dulles aan Indonesië (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 22 maart „De regering acht de uitlatingen van de minister van buitenlandse zaken van Amerika, John Foster Dulles, tij dens zijn bezoek aan Indonesië, evenals het geheel voorbijgaan aan de anti-Nederlandse gedragingen van de Indonesische regering niet in overeenstemming met de bondgenootschappelijke verhouding van de Verenigde Staten tot Nederland". Dit heeft de minister zonder porte feuille, Mr. Luns, hedenmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van Prof. Romme (KV.P). De bewindsman bevestigde, dat Dul les in Djakarta heeft gezegd, dat er een sterke overeenkomst valt waar te nemen ten aanzien van de ontwikke ling van de V,S. en Indonesië van ko lonie tot onafhankelijke staat. Verder heeft Dulles op een persconferentie verklaard onder de indruk te zijn ge komen van het „bewonderenswaardig patriotisme" en de „wijsheid" van de Indonesische leiders. Dulles heeft zich niet willen uit spreken over het proces-Jungschlae- ger en de eenzijdige opzegging door Indonesië van de Nederlands-Indone sische Unie. GESCHOKT. Minister Luns zei, dat de regering verwacht had, dat de Amerikaanse be windsman, die volledig op de hoogte was van de moeilijkheden tussen Ne derland en Indonesië en van de tege moetkomende houding van Nederland, te Djakarta althans getracht zou heb ben een matigende invloed uit te oefe nen. Ze is geschokt en teleurgesteld, DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind DE BILT, 23 maart. In de loop van de dag dag van het zuiden uit toe nemende bewolking met later enige re gen. Matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. i Dedai over ouderdomsverzekering (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. 22 maart De laatste ronde van het debat over de ouderdomswet is uitgelopen op een parlementair steekspel van groot formaat. Minister Suurhoff die de vorige dagen een zo'n milde houding heeft aangenomen tegen amendementen van de rooms-rode kant, werd gisteren daarvoor „beloond" met een steun door dik en dun van de twee grote fracties toen het ging om de moeilijke kwestie van de aan passing van de pensioenen aan het bodempensioen. De bewindsman had tijdens het binnenskamers overleg het „onaanvaardbaar" laten klinken. De heer Romme en de socialisten spijkerde dit „onaanvaard baar" zo hard vast, dat de andere fracties in de Kamer voor een uiterst moeilijke beslissing kwamen te staan. De minister sprak het „onaanvaard- helft van het bodempensioen verkort baar" uit tegen het amendement Van Leeuwen (Lib.) om in ieder geval de reeds ingegane pensioenen van aan passing te vrijwaren. Ook was onaan vaardbaar dat er tegen de aanpassings artikelen gestemd zou worden. Een ge dachte, waarvoor de heer Stapelkamp (A.R.) zich heeft uitgesproken. Het amendement De Kort (K.V.P.) kon evenmin genade vinden bij minister Suurhoff. Het kwam er op neer, dat bij 40 dienstjaren niet meer dan de kan worden. Om niet het wetsontwerp in gevaar te brengen, deed de bewinds man de suggestie aan de hand om het amendement De Kort als volgt te wij zigen: Het percentage van 1% pCt wordt verhoogd tot 1)4 pCt, zodat de vermindering van de ouderdomsuitke- ring bü 40 dienstjaren 60 pCt kan be dragen. Zo lagen de kaarten toen het debat gistermiddag werd hervat. Frac tie-voorzitters Romme, Schouten, Oud, Burger en Wagenaar kwamen in het I geweer. Directe aanleiding daartoe was het standpunt van de heren Van Leeu wen en Oud (Lib.). Het liberale amen dement van de reeds ingediende pen sioenen werd gehandhaafd ook al sprak de minister het „onaanvaard baar" uit. Het was een gevaarlijk spel: Wilde de V.V.D. riskeren, dat door een even' tueel aannemen van het amendement het gehele wetsontwerp van de tafel zou verdwijnen? Minister Suurhoff zeide dat er dan een einde zou komen aan zijn ministeriële loopbaan. Maar de heer Oud nam dit niet zo ernstig. Ook al verdwijnt de minister dan kan de Kamer toch haar zin door zetten. Er zal heus wel een bodempen' sioen komen. SERIEUS? Prof. Romme begreep niets van dit betoog. Naar zijn mening komt het standpunt van de heer Oud er op neer dat de regering niet serieus wordt ge nomen. De regering zegt wel: onaan vaardbaar, maar de heer Oud gelooft hét niet. Als de bewindsman onaan vaardbaar zegt dan geloof ik dit. En dan zeg ik niet tegen de minister ver tel dit nog eens een keer of vijf". Ongetwijfeld werd minister Suur hoff het slechtst gesteund door de socialistische fractie-voorzitter, Mr. Burger, die in zijn redevoering kwam vertellen, dat de aanpassingsmoge lijkheid eigenlijk helemaal niet be langrijk was. SCHOUTEN GEPRIKKELD. Minister Suurhoff verklaarde nog eens uitdrukkelijk niets te voelen voor de suggestie van de heer Stapelkamp om de aanpassingsmogelijkheid aan het bedrijfsleven over te laten. De heer dat door deze publieke uitlatingen de heer Dulles de indruk heeft gewekt als zou de Amerikaanse regering het op treden van de Indonesische regering tegenover Nederland en het eenzijdig verbreken van plechtig gesloten ver dragen billijken. In plaats van een bij drage te leveren tot een Nederlands- Indonesische toenadering, heeft Dulles een zodanige toenadering, naar ge vreesd moet worden, slechts bemoei lijkt. Naar aanleiding hiervan heeft de re gering zo wei te Washington als bij de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag haar diepe teleurstelling over de uit latingen kenbaar gemaakt. De rege ring meent in de bestaande bondge nootschappelijke verhouding begrip en sympathie van de V.S. te mogen ver wachten voor essentiële Nederlandse belangen, zowel in als buiten Europa. Amerika heeft nog geen commen taar gegeven op de Nederlandse pro testen. Reacties van andere landen op de aantasting door Indonesië van de internationale rechtsorde, zijn wel bekend, maar droegen geen officieel karakter. Er is een verhoging van de radio-ac tiviteit boven Japan geconstateerd, die volgens Japanse geleerden een gevolg is van recente atoomontploffingen in Siberië. Stapelkamp kreeg krachtige bijstand van de heer Schouten. Deze hield een betoog waarin hij minister Suurhoff minder schuldig noemde dan de socia listen en katholieken. Maar het prikkelde de heer Schou ten bijzonder dat de rooms-rode meerderheid uit twee vaatjes tapte. Enerzijds aanvaard deze meerderheid de aanpassingsmogelijkheid omdat zij vertrouwen heeft in het bestuur van de bedrijfspensioenfondsen. Maar anderzijds ondergraaft zü dit ver trouwen door amendementen in te dienen waardoor deze aanpassing toch weer wettelijk aan banden wordt gelegd. Deze tweeslachtigheid noemde de heer Schouten de doods steek in de rooms-rode argumen tatie. 20 pCt WORDT NIET GEKORT. De stemmingen over de amendemen ten en het wetsontwerp zijn tot heden uitgesteld. Een amendement werd voor dit grote debat z.h.s. aangenomen. Daardoor wordt nu vastgelegd dat in ieder geval onder geen enkele omstan digheid een bedrag dat neerkomt van het bodempensioen op het particuliere pensioen gekort mag worden. Dat be tekent dat op de part. pensioenen voor jehuwden in ieder geval een bedrag comt van 268 gulden en voor onge- huwden van 161 gulden. DEN HAAG, 22 maart Het Minis terie van Binnenlandse Zaken deelt mede: In de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken is overeenstemming bereikt over een uitkering ineens over het jaar 1955 van 3 pCt, te verlenen aan alle ambtena ren en arbeidscontrai'ctanten, die op 1 mei 1956 in dienst zjjn. Deze uitke ring zal gelijk worden uitbetaald met de vakantie-uitkering, welke verhoogd wordt tot 4 pCt van het maandsalaris voor elke maand, waarover in het daarvoor geldende berekeningstijdvak bezoldiging is genoten. Gepensioneerde ambtenaren die in 1955 of later met pensioen gingen, krij gen de uitkering van 3 pCt naar even redigheid van het aantal maanden, dat in 1955 nog dienst is gedaan. Overeenstemming werd tevens be reikt over de volgende voorstellen: toe passing van de toelage-regeling voor onregelmatige dienst bij de P.T.T., ver hoging van het zogenaamde „smarte- geld" van 6 tot 13 weken bezoldiging, ontwerp besluit tot wijziging van dé salarisregeling voor het onderwijzend personeel bü het uitgebreid lager on derwas. De centrale commissie heeft tevens aan de ministerraad het voorstel ge daan voor de vaststelling van het be drag der interim-regeling ziektekosten rükspersoneel 1956. PARIJS, 22 maart. Volgens don derdag te Algiers ontvangen berichten hebben Franse troepen in Algerië woensdag 95 opstandelingen gedood. Voorts kwamen zeven militairen en ne gentien burgers om het leven. Een bende van honderd rebellen deed een aanval op een dorpsmarkt nabü Setif, 300 km ten oosten van Al giers, waarbü een inheemse leider, drie andere Mohammedanen en een Europe aan werden vermoord. Bloedige strijd in Tunesië TUNIS, 22 maart. De Franse troe pen die reeds tien dagen in Zuid-Tune- sië een bende van circa 200 opstande lingen achtervolgen, hebben donderdag 70 rebellen gedood. Woensdag sneuvel den 16 opstandelingen. De bendeleden, die achtervolgd wor den door circa 4000 man Franse troe pen, worden bestookt door jachtvlieg tuigen en artillerie. De gevechten van donderdag waren de bloedigste van da afgelopen drie jaar. Egyptisch-Israëlisch grensincident GAZA, 22 maart. Van Egyptische zijde is donderdag gemeld, dat een Egyptische vooruitgeschoven stelling te Chan Joenes een gevecht van twin tig minuten heeft geleverd met een Is raëlische patrouille, die de wapenstil standsgrens had overschreden en enke le honderden meters in de strook Gaza was doorgedrongen. ELBURG, 22 maart. Vanmorgen is op de rüksstraatweg tussen Elburg en Doornspyk een auto-ongeval ge beurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij een derde zwaar gewond werd. Bü het passeren met een te grote snelheid van een andere wagen, reed de bestelauto met aanhang wagentje uit Emmen tegen een boom. De heer J. H. J. Okkerman uit Voor burg werd levenloos uit de vernielde auto gehaald. De heer J. H. F. Spanier uit Den Haag werd direct naar het Sophia ziekenhuis in Zwolle vervoerd, maar was bij aankomst reeds overle den. De derde inzittende, M. v. d. Zwam uit Den Haag werd zwaar ge wond eveneens naar het Sophia zieken huis overgebracht. De heer Okkerman was gehuwd en vader van negen kinderen ,van wie de oudste 15 jaar en de jongste twee jaar is.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1