Goese raadsleden spaarden b. en w. hun ongezouten critiek niet UIT ZEELAHUS STEDEN BEURS MARKT VEILING Nieuwtjes van alle eilanden Ernstige bezwaren tegen zonder linge opstelling aanbevelingslijst Korte, maar pittige gemeenteraadszitting Geref. kerk krijgt zijn subsidie Cultuurfondsen beter Voorzichtigheid geboden .r - Middelburg Goes Uienteelt in Zeeland had goed seizoen Nederland B - Duitsland B 1-0 Kat sprong tegen gasslang Sowjetplannen in Golf van Tonkin? Donderdag 22 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 GOES, 21 maart De vroede vaderen van Goes hebben vanavond kans gezien in een vrij kort tijdsbestek een aantal belangrijke besluiten te nemen en daar ook nog het een en ander over te zeggen. Scherpe kritiek werd geuit op de houding van B. en W. inzake een eventuele Deltacommissie. De heer Knibbe (A.R.) kantte zich sterk tegen een te combineren opleiding voor nijverheidsonderwijzeressen en landbouwhuishoudonderwijzeressen. Wat de kerkbouw te Goes betreft, de Geref. kerk krijgt haar subsidie inderdaad, maar aan deze beslissing ging een breedvoerig debat over de verhouding tussen Kerk en Staat vooraf. Tenslotte wekte het voorstel tot het benoemen van een gemeente secretaris de nodige verbazing, c.q. ergernis over de hoogst merkwaar dige wijze waarop B. en W. dit „publieke geheim" hebben behandeld. De heer Visscher (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers betreffende de houding van B. en W. tegenover een in het leven te roepen Deltacommissie. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat het college niet voldoen de doordrongen is van de ernst der ge volgen van het Deltaplan, en dat B. en W. achter de mening van de Ver. van Ned. Gemeenten gaan staan. De heer Visscher achtte juist een Deltacommissie van groot belang, voor al met het oog op het nieuwe wegen net en de maatschappelijke omstan digheden. Drs. Knibbe (A.R.) betwijfelde sterk, of B. en W. wel alle mogelijkheden hebben onderzocht voor een breedop- gezette commissie. Wanneer er geen Zeeuwse commis sie kan komen, zo meende de heer Van messen (V.V.D.), dan is toch zeker een een beperkte commissie van deskun digen gewenst. Deze zaak is van té groot belang voor Goes, om zomaar in dit afwijzend schrijven te berusten. „GEZWAM". „Er zijn reeds al te veel Delta commissies", antwoordde wethouder Roose, die zich teleurgesteld voelde over wat al die commissies tot dus ver hadden gepresteerd. „Het komt dikwijls niet boven het peil van ge zwam uit", zo zei hij. Daar een Goese commissie uiteraard op veel tegenstand zou stuiten, hebben B. en W. zich tot de Ver. van Ned. Ge meenten gewend met het verzoek het initiatief tot het instellen van een com missie te willen nemen. De Wethouder achtte het nog prematuur reeds een bestuurselemeht in het leven te roe pen. En dat Waterstaat naar voorlich ting van een commissie zou hunkeren, betwijfelde hij ten zeerste. Bovendien is Zeeland reeds vertegenwoordigd in de plancommissie Z.W.-Nederland, ter wijl het E.T.I., Zevibel, de Comm. v. Dertien, e.a. ook in die richting wer ken. „Jammer van die afwijzing", vond dhr Haverhoek (P.v.d.A.), „zo blij ven we tegen de schermen aankijken, in plaats van er achter". Zijn voorstel om de zaak opnieuw in behandeling te nemen, werd z.h.s. aangenomen. STUDIE GEREF. KERKBOUW. De raadsleden lieten zich verleiden tot een beschouwing over de verhou ding Kerk-Staat, toen de verlenging van subsidie voor de bouw van een Creref. kerk (annex jeugdgebouw) aan oe Bergweg ter sprake kwam. De voorzitter verklaarde zich tegen stander van het voorstel, daar hü de scheiding tussen Kerk en Staat ook hier noodzakelijk achtte. De heer Vis scher zei ook wat huiverig te zijn, maar toch zou zijn fractie voorstemmen. Wethouder Van Melle betoogde namens de meerderheid van B. en W., dat hier wel degelijk een taak voor de Overheid ligt, daar de kerk genootschappen veelal uit geldge brek moeilijk in de geestelijke be hoeften kunnen voorzien. HUMANISME. De heer De Bat (S.G.P.) wenstte de Geref. kerk Gods zegen toe, maar uit Êrincipe wilde hij geacht worden te ebben tegengestemd. „Een Godshuis moet niet met staatsgeld worden gefi nancierd", meende hij. „Bidt en werkt", luidde de repliek van de heer Zuidema (A.R.), die te vens naar voren bracht, dat de vrij heid van de kerk door subsidiever lening niet wordt aangetast Tenslotte hadden de heer V. d. Himst (K.V.P.) en weth. Bouwman een korte discussie over het al dan niet gelijkstellen van geestelijke stromin gen (o.m. Humanisme) en kerkgenoot schappen. SCHOOLINSPECTRICES GEPASSEERD? Drs. Knibbe was verwonderd over het voorstel van B. en.W. tot het ver binden van een cursus voor primair landbouwhuishoudonderwijs aan de Vakschool voor Meisjes, daar z.i. een dergelijke combinatie in het geheel niet harmoniëert. Grievend achtte hij de opmerking, dat representatieve organisaties van patroons en werknemers in Zeeland zouden ontbreken. Hij meende, dat een grondige voorbereiding vooraf had moeten gaan. „De inspectrices voelen zich gepasseerd", aldus Drs. Knibbe. Wethouder Bouwman betoogde, dat het hier een urgentieverklaring be treft, waarbij nimmer adviezen worden gevraagd. Dat doet de Kroon. Hij stel de voorop het grote belang van ge noemde opleiding, die in Zeeland nog niet bestaat. „Het gaat hier niet om het belang van Goes en Zeeland", re pliceerde de heer Knibbe, „het is in de eerste plaats een onderwijsbelang." „WETHOUDERS ZIJN LEK". „Het is een publiek geheim, hoe de aanbeveling voor de benoeming van de nieuwe gemeentesecretaris tot stand is gekomen", bracht de heer Visscher te berde, die het voorstel van de voorzit ter om dit in geheime zitting te be handelen, van de hand wees. Zijn ver bazing was spoedig veranderd in erger nis. De vreemde wijze van samenstel len had officieel bekend moeten worden gemaakt, meende de P.v.d. A.-nestor. „Wanneer dit niet toevallig was uitgelekt, waren wij eenvoudig om de tuin geleid." Ook de heer Zuidema vond het maar een rare zaak. Hij had een onbehaag lijk gevoel gekregen bij het lezen van het vreemde zinnetje: Wanneer art. 102 der Gemeentewet niet van twee personen sprak, zouden wij als no. 3 hebben aanbevolen „Wat is dat voor nonsens", vond de A.R.- woordvoerder, „er behoren er maar twee op te staan. Op deze wijze kan men er wei vijftig namen op zetten". De heer Zuidema stelde de oratori sche vraag, of de B. en W.-vergaderin gen misschien openbaar zijn. Eén der sollicitanten was naar Goes gereisd en deze had hem precies verteld, wat B. en W. hadden besproken. „Het college is toch niet lek?" riep de spreker uit. De voorzitter liet dit in het midden, maar verklaarde, dat hij zich niet aan „lekkage" had schuldig gemaakt. Waarmee de fi guur van de wethouders wel een zeer vreemde is geworden. NIEUWE SECRETARIS. Na twee stemmingen, waarin de heer J. J. HuisSoon te Goes 5 stemmen, de heer M. J. Taillie, gemeente-secretaris te Den Ham (0) 6 stemmen en de heer G. M. de Schipper, gemeentesecretaris te 's-H. Arendskerke 4 stemmen ver wierven, volgde een herstemming. De heer Taillie kreeg nu 8 stemmen op zijn naam en de heer Huissoon 7, zodat eerstgenoemde was benoemd. (Voor ons interview met de nieuwe secreta ris, zie de voorpagina. De heer Zuidema achtte het niet ver antwoord, dat de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde wo ning van de familie Dekker (Wijn gaardstraat) opnieuw wordt verlengd. „Dit is levensgevaarlijk", meende de spreker. Wethouder Bouwman kon hem echter geruststellen met de medede ling, dat men reeds bezig is op korte termijn een oplossing te vinden. De gemeenterekening, met een na delig slot van de gewone dienst van 29.930,42 en idem van de kapitaal- dienst 1.063.772,95, werd z.h.s. aan genomen. De voorstellen tot het inrichten van een lokaal van de H. v. d. Veenschool t.b.v. de gemeentelijke kleuterschool, en tot het verlenen van subsidie aan de drie Kruisverenigingen werden z.h.s. aanvaard. JEUGDIGE VERNIELZUCHT. „Waarom geen kadedemping7" vroeg de heer Polderman (C.H.), toen de voorbereiding van kapitaalswerken aan de orde kwam. Het bleek, dat ka dedemping ongeschikt is voor aanvul lend werk, waarvan hier sprake is. Bij de rondvraag verzocht de heer De Bat (S.G.P.) B. en W. stappen te willen nemen om het toenemende vandalisme van de Goese jeugd te bestrijden. De kerk van de Geref. gemeente bleek herhaaldelijk te worden beschadigd. Zelfs werden verschillende ruiten ingegooid. De heer Van Riesen (V.V.D.) vestig* de de aandacht op de gevaarlijke spoorwegovergang bij hotel Nieuw Zeeland. Graag zou hij maatregelen ter beveiliging zien genomen, o.a. door een overgang voor voetgangers. Tenslotte wilde hij wel weten, wat er eigenlijk met de beschikbaar gestel de 7.000,voor het grote voetbal terrein op het sportveld gebeurt. De voorzitter schorste de bijeen* komst, waarna de raad in geheime zit ting verder ging. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederl. 1953 100H 100 Nederl. 1947 98)4 98H Dollarlening '47 9696)4 Invest. Certif. 98% 98)4 Nederl. 1962-64 98)4 99)4 Grootboek 1946 96)4 96)4 Cultuurbank 72 73)4 Nat. H. Bank 150 154 N. Handel Mü 222)4 223 A.K.U. 328327)4 Bergh's J. 301)4 303 Berkel's Patent 184)4 184)4 Calvé Delft 319)4 319)4 Fokker 301)4 305 Gelder Zonen 272)4 K. Hoogovens 31054 Ned. Ford 480 480 Ned. Kabelf. 344 345 Philip's Gloeil 346)4 349)4 Dito 6 pref. 212)4 212)4 Unilever 370)4 370)4 W. Fijenoord Billiton I rubr. 379 390 Billit. II rubr. 310 318 Dordtsehe P. 720H 722)4 Dito 7 pref. 720)4 722)4 K. Olie 100 699)4 700)4 K. Olie 1000 700)4 702)4 Moeara Enim A'dam Rubber 112-54 Bandar Rubber Kendeng Lemb. 76 O. Java Rubber 51 De Oostkust 163 Serbadjadi 48 Holl. Am. lijn 20454 K. J. Ch. Pkvt. 199)4 N.B. Kon. Boot 20554 K. Paketvaart 193)4 K. Rott. Lloyd 186)4 Ned. Sch. Unie 20254 Omm. Sch.vrt. 290 St.v.Mij. Ned. 220 H.V.A. 135 Java Cult. 73)4 N.I.S.U. 82 Vorstenlanden 40)4 Ver. Deli Mij. 140 Senembah 99)4 Müller Co. 312 Amsterd. Bank 249 Escompto Bank 205 Rotterd. Bank 226 Tw. Bank 238)4 N.B, Aniem 95 Overzeese Gas 178 1100 Internatio 149 154 115% Am. Motors VA 7% Am. Radiator 24% 23% 77 Am. Smelting 59% 58% 51L Anac. Copper 87% 85% - Bethl. Steel 163% 166% 4W Chrysler Fora Canada 81% 80B 206)4 200 General Motors 49 49 205)4 Intern. Nickel 92% 92% 196 Kennecott 148 146% 187)4 Rep. Steel 48% 49% 203% Stand. Brands 40% 290 U.S. Steel 59% 60%ex 220% North Am. G. 137 Cities Service 66% 66% 75 Cont.' Oil 82% Mieont. Oil 43 Philips Oil 9444 94)4 144% Shell Oil 79% 81 104 Tidewater 43% 45 324% Baltimore 47% 248 Ches. Ohio 62 62 Miss. T. Texas 225% New York Cent 238% Pennsylvania 26% 25% 93% Canadian Pae. 36% 36% 185 Borneo Sum. 123 124% AMSTERDAM, 21 iftaart Het wa ren vandaag de Indonesische waarden, waarover ter beurze het meest werd gesproken. De laatste dagen zijn cul tuurfondsen reeds algemeen beter ge stemd geweest en nu in Djakarta het kabinet is tot stand gekomen, meent men in de samenstelling daarvan enig vertrouwen te mogen hebben. Deze mening kon men althans vandaag aan het Damrak beluisteren. In hoeverre de veronderstelling juist is dient te worden afgewacht maar voorhands gaf de ontwikkeling de beurs aanleiding iets minder somber ten aanzien van In donesische fondsen te zijn. Dientenge volge waren zij vanaf de opening van de markt hoger genoteerd en wisten zij de koerswinst tot het einde toe te behouden. Zo waren Amsterdam rub ber drie punten, Ver. Deli zelfs vier punten beter gestemd. HVA deed het met 2 punten wat kalmer aan. De markt had overigens een goed prijshoudend, maar kalm verloop. Ko ninklijke, die vanmorgen op 706 wa ren beland, bleven vanmiddag iets daaronder, maar toch ruimschoots bo ven de 700. Philips liep drie punten uit, wellicht reeds op verwachtingen van het jaarverslag, dat na Pasen mag worden tegemoet gezien. Ook Unilever ondervond enige steun. Hetzelfde was het geval voor de scheepvaartwaarden, waar ditmaal vooral KPM belangstel ling genoot. Diverse minder courante scheepvaartfondsen waren eveneens gevraagd. Nievelt werd vernomen op circa 595. Er was enige belangstelling voor de vandaag geïntroduceerde certificaten vertegenwoordigende fracties in drie Duitse fondsen. Guldensleningen waren onveran derd. Aandelen Ned. Scheepsbouw De actie van „Thuisfront Ned. Nieuw-Guinea" De commissaris van politie, chef der centrale recherche, te 's-Gravenhage, vestigt de aandacht op de gestes van het te 's-Gravenhage gevestigde „Thuisfront Nederlands Nieuw-Guinea". Men wilde voor Kerstmis 1955 pakketten verzenden naar noodlijdenden aldaar. Postrekening houders ontvingen een brochure, waarin een beroep op hun milddadigheid werd gedaan. De organisatoren van de actie bleken echter niet in staat hun plan te volvoeren. Een paar honderdduizend brochures, die reeds waren geadresseerd, konden tengevolge van de gebrekkige or ganisatie niet tijdig worden verzonden, Door deze en andere fouten leverde de actie een nadelig saldo op. De onder neming, die voor de adressering der brochures had zorggedragen en daarvoor extra personeel ln dienst had genomen, ontving zelfs het haar toekomende hono rarium niet. Van de verzending der Kerstpakketten kwam uiteraard niets te recht. Thans heeft de stichting, mede om het nadelig saldo te dekken, een nieuwe actie ingezet onder het motto: „Uw eerste daad in het Nieuwe jaar". Ook nu worden gelden gevraagd voor de verzending van pakketten naar de noodlijdenden in Nw.- Guinea. Het is echter duidelijk, dat de binnenkomende giften in de eerste plaats zullen worden aangewend ter delging van het nadelige saldo van de Kerstactie. Van het verzenden van pakketten zal dan ook voorlopig geen sprake kunnen zijn en het valt te bezien of de middelen van de stichting ooit voldoende toereikend Zul len zijn om dit doel te bereiken. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred. pl.) toez.: J. Zwijnenburg te Kinderdijk; te Giekerk-Oenkerk M. Strikwerda te Terwinsel-Tijnje (Fr.); te Brouwersha ven (toez.) C. Groot, vic. te Zwolle. Geref. Kerken Beroepen te Vreeswijk M. v. d. Sijs, cand. te Amsterdam Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zierikzee (2e pred. pl.) W. de Joode te Ede. Waar zijn .iLyonie schepen^ AAGTEDIJK 20 bij Perim. AKKHUMDIJK 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. ENA 20 bij Victoria. GROOTE BEER 20 bij Kp. Race. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 20 bij Algiers. LAURENSKERK 20 v. Khorramshar n. Karachi. NIEUW AMSTERDAM 20 v. Cristobal n. Kingston. OOSTKERK 19 v. Marseille n. Ant werpen. ORANJE 20 rede Singapore. SCHIE 20 bij Finisterre. NESTOR 20 v. Georgetown n. Curasao. (LLEM RUYS pas. 20 Bizerta. IDERKRUIS pas. 21 Aden n. Suez. (Vervolg van pagina 2) LEWEDORP Jaarvergadering. De Chr. Gem. Zang vereniging „De Lofstem" hoopt Zaterdag avond a.s. haar jaarvergadering te hou den in de zaal van de heer Van den Dries. Na de pauze wordt het toneelstuk „De Dictator" opgevoerd. In de pauze is er een verloting. NIEUW- EN ST JOOSLAND* Raad. De raad zal vrijdagavond half 8 vergaderen. O.m. komt het grenswijzi gingsplan aan de orde. Voorts staat op de agenda: beschikbaarstelling prijs voor ringrijderij, subsidieaanvrage Groene Kruis, subsidieverzoeken landbouwten toonstelling, toewijzing bouwvolume en grondaankoop, brief van ingezetenen over volkstuinen enz. OOST- EN WEST-SOUBURG Openbare verkoping. Door notaris J. A. Janse de Jonge te Middelburg is in. café Korff openbaar verkocht: het huis en tuin, aan het Marnix- plein 21, groot ong. 1.23 a, aan me vrouw Wed. P. Bliek-Bakker voor f 2700.—. het huis en tuin, aan het Marnixplein 23, groot ong. 1.23 a, aan de heer A. W. Dert te Vlissingen, voor f 2450. SINT LAURENS Feestavond Ondo. De korfbalvereniging O.N.D.O. hield o.l.v. de voorzitter de heer W. v. d. Broeke een geslaagde propagan- da-feestavond. Een afwisselend program ma werd afgewerkt wat geheel door de leden was samengesteld. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de band van O.N.D.O., genaamd „De Minstreels". Burgemeester W. Baas hield een toe spraak waarin hij beloofde binnenkort stappen te zullen ondernemen voor een goed kleedlokaal. „S.C.H.I.M." zag uitvoering slagen De talenten, die de leerlingen van de jonge Chr. HBS voor Walcheren te Middelburg in zich dragen, zijn niet bepaald begrensd door de engte van de klasselokalen; het eerste „grote" optreden naar buiten van de onlangs opgerichte schoolvereniging „S.C.H.I. M." gisteravond in het Schuttershof is daar het bewijs van geworden! Het was een gevarieerd programma. dat de leerlingen van de Chr. HBS met veel gevoel voor originaliteit en met élan op de planken brachten. Nadat de voorzitter, de heer A. E. van Veeren, de avond had geopend hij verwel komde o.m. de directeur, Drs. H. J. van Alphen, bestuursleden van de school en leraren waren het Marianne en Ire-: ne de Hooge, resp. piano en blokfluit die op gevoelige wijze „Jesus Joy oi' Man's desiring" en „Prelude" van J. S. Bach vertolkten. Hierna voerden een vijftal leerlingen Arie Kuyvenhoven, Rinus Deurloo, Jan Sinke, Heieen Fröberg en Jan Goedhart het bekende toneelspel van Hella Haasse „Een Amsterdamse weesjongen redt de beurs" op. Gym nastische oefeningen o.l.v. de heer L. Soeting volgden. Een variant op „Trek aan de Bel", een wedstrijd tussen da mes en heren onder leiding van Henk Meister werd eveneens een succes. „Spitsboevencomedie", een toneelspel van Magerethe Cordes, geïnspireerd op de geschriften van Andersen is een lui mige parodie op de ijdelheid van de mens met zijn hang naar uiterlijke waarden, slaafs de denkbeelden aan neemt van diegenen, die hij als zijn meerderen ziet. De symbolen zijn be kend: twee bedriegers weven de ko ning een schoon kleed, dat slechts zichtbaar is voor de kundigen, voor hen wier gemoed geadeld is De koning toont zijn nieuwe kleren aan zijn volk, dat zich. vergaapt aan de schoonheid van snit en coupe.Tot dat een kleine jongen, onschuldig in zijn onbedorven oprechtheid de illusie met enkele simpele woorden uit de weg ruimt. Voor de vertolking van dit spel, dat een moraal met een bijzon dere strekking bezit het is eigen lijk direct uit het dagelijks leven ge grepen verdienen Jorrie Jorritsma, Bram Joziasse, Frits Prins, Jan Lie- vense en Sarié Rothuizen en voorts leerlingen uit de klassen 2 en 3 lof. De grime was van de heer Iz. Lorier. N.C.V.B. bijeen Dinsdagavond hied de afdeling Mid delburg van de N.C.V.B. haar leden- vergadreing in de Bogardzaal. Na de behandeling van enige huishoudelijke zaken hield mej. Stille uit Den Haag, een causerie over „Boodschappen doen met overleg". Deze lezing, met film strips, die uitging van de voedingsraad werd met belangstelling gevolgd. Programma voor Koninginnedag Tijdens de gisteravond in hotel „Cen traal" gehouden ledenvergadering van de Oranjevereniging is het programma voor Koninginnedag op 30 april voor lopig als volgt vastgesteld: 88.15 klokgelui; 8.159 carillonbespeling; 9.30 zanghulde en kleppermars; 9.30 12 voor leerlingen kleuterscholen „met de toverlantaarn in het sprookjesbos"; 10.3012 filmvoorstellingen voor leer lingen van lagere scholen (klassen 1, 2 en 3); 10.3012 volksspelen op de Grote Markt; 14 vollebaltoernooi mid delbare uloscholen; 1515.20 gymna stiekoefeningen; 15.2016.20 motorclub .Inter Scaldis"; 16.2016.40 optreden dansgroep „Kasporgo"; 16.4017 gym nastiekoefening; 1718 volleybalwed strijd Herv. JeugdraadSchoolclubs; 1919.30 uitvoering „Hosanna": 19.30 20.15 Lichte amusementsmuziek door .Animato" en de „Moreco's"; 20.15 20.45 „Euphonia"; 20.4521.15 lampion optocht; 21.1522.30 volksdansfeest; 22.30 boerenkapel „Euphonia". De'heer L. C. Broer, hoofd van de Jan Ligthartschool werd gekozen tot bestuurslid in de plaats van de heer Van Glnkel. De penningmeester, de penningmeester, de heer Jacq. de Smit, meldde, dat de festiviteiten in 1955 f 8025,60 hebben gekost. Momenteel is een klein voordelig saldo ter beschik' king. De vergadering werd geleid door de wnd. voorzitter, de heer S. J. Klom- pe. Plattelandsvrouwen Z.-Beveland-w. hielden geslaagde bijeenkomst Een groot aantal dames van de Plat telandsvrouwenbond, afd. Zuid-Beve land west woonde vanmiddag de bij eenkomst bij in de „Prins van Oranje" te Goes. Met veel enthousiasme werden de beide bondsliederen ingestudeerd en hierna hield mej. A. van der Leeden, provinciaal secretaresse, een referaat over „Het werk van de Bond", dat grote belangstelling genoot. Tevens werd een aardige filmstrip van het ju bileumfeest van de Bond, dat op 14 oktober in Den Haag plaats had, ver toond. Tenslotte werden de leden op gewekt zelfvervaardigde handwerken in te zenden voor de te maken stand op de voorjaarsvergadering in april a.s. Leraarsbenoemingen aan Chr. Lyceum te Goes Aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes zjjn benoemd de volgende le raren: klassieke talen Dr. G. J. Wol- dinga te Vlaardingen; Lich. oef. W. G. Belzer te Diemen; Frans: R. Christi- aans te Rotterdam; Tekenen: mej. E. A. Binkhorst te Den Haag en Staat huishoudkunde: Drs. G. M. Kerkhof te Den Haag. GOES, 21 maart. Witlof AI 70, A II 69—72, BI 63—65, Afw. 47—57; Spi nazie 97—107; Rode kool 13—14; Witte kool 7; Uien 15; Peen 47; Prei 4246; Kroten 5.50. BERGEN OP ZOOM, 21 maart. Prei 3576; Witlof 692; Breekpeen 510; Savoye kool 1638; Rode kool 7—22; Witte kool 8—15; Uien 18—30; Schorseneren 3075; Kroten 68; Spruiten 119146; Spinazie 142150; Sjalot 15—50; Knolselderij 11—28; Wit te bonen 5357. Appelen. Goudreinet- te 2940; Jonathan 3151; Winston 4547; Peren. St Remy 4146; Com- tesse de Paris 2636. EIERMIJN BERGEN OP ZOOM De AVM eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf vrij dag 23 maart a.s. als volgt vastgesteld. I 2214, II 21%, III 20%, IV 19%. VISMIJN VEERE, 21 maart. 697 exp. garn. 124—156; 53 bot 17—18. GOES, 21 maart Schreven we in ons vorig overzicht, dat de koelhuizen zouden profiteren van de hoge uien- rrijzen, die tengevolge van de vorst conden worden gemaakt, dit blijkt thans inderdaad het geval te zijn ge weest. In de tijd dat de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden door het Ijs prak tisch niet te bereiken waren en het sorteren en verzenden van uien grote risico's meebracht, werd 70 cent per kg geboden, een prijs die wel exorbi tant hoog is, zodat de bewaringskos ten, die in een koelhuis natuurlijk ho ijer zijn dan op de ouderwetse manier ::n remmen of putten, er glansrijk uit kwamen en men daarenboven nog wel wat overhield. Zodra er wat meer leveringsmoge lijkheid was daalde de prijs tot 50 a 55 cent per kg, toch ook nog een prijs die een goede winst waarborgt. Begin maart was de uienvoorraad vrijwel overal geruimd en dit was eigenlijk maar goed ook, want thans zijn de Egyptische uien in Engeland weer aan de markt en had Nederland thans nog een grote uienvoorraad, dan zou de prijs door het Egyptische aanbod zeker sterk dalen, In februari was het echter niet En geland die de toon aangaf op de markt. De vraag naar uien kwam begin febr. vooral uit Duitsland en België, die sa men 3% miljoen kg van de export voor hun rekening namen tegen Enge land nog geen 4 miljoen kg. Engeland was verplicht de hoge prijs te betalen, omdat Duitsland dit ook deed, maar de binnenlandse vraag in Engeland nam af, naarmate de prijs hoger werd. Bijna 8 miljoen kg was de totale export in de maand februari, waardoor de totale export steeg tot ruim 81% miljoen kg. Van de export in februari ging de helft naar Engeland (bijna 4 miljoen kg), naar Duitsland 2.300.000 kg, naar België 1.030.000 kg, Ierland 550.0000 kg, Zweden bijna 100.000 kg, Oostenrijk 15.000 kg, Lu xemburg 10.000 kg, West Indië 7500 kg en het Engelse leger in Duitsland 2500 kg. Rekenen wij de binnenlandse con sumptie mee, dan heeft de uienteelt dus ongeveer 100 miljoen kg uien opgeleverd en zowel voor de teler als voor de handelaar is de prijs lo nend geweest. Een voordeel was dit jaar ook dat het uitvalpercentage veel minder was dan vorig jaar, de kwaliteit van de ui was, enkele individuele gevallen niet in aanmerking genomen, veel beter dan in het vorige seizoen. Een behoorlijke opbrengst per ha, een tamelijk goed houdbare kwaliteit en een prijs waar een behoorlijke on dernemerswinst in zat, waren de drie factoren die de speculatie, die de uien teelt elk jaar weer is, in het seizoen 1955-'56 tot een goed einde brachten. Veilplicht breekpeen GOES, 17 maart. Volgens een mede deling van het Produktschap voor Groen ten en Fruit moeten met ingang van he den tot 1 september a.s. alle van loof ont dane peen boven 50 gram per stuk ge veild worden. Van 1 september tot 16 maart zijn deze peen namelijk niet veil- plichtig. Afzet van deze peen kan dus al leen via de veilingen gebeuren. Dat wil zeggen in elk geval moeten ze daar wor den ingeschreven. Bramley Seedling geveild in Kapelle KAPELLE, 20 maart. Hedenmiddag werd op de veiling de eerste verkoop ge houden van Bramley Seedling uit de gas- cellen. Het betrof een kwantum van 15 ton. Dit aanbod kon vlot worden afgezet. De eerste prijs stelde zich op 51.30 en liep later op tot ƒ53.20 per 100 kg. Het gehele kwantum werd gekocht voor d« Belgische markt. ENSCHEDE, 21 maart. Een klein» maar verdiende 10 overwinning heeft het Ned. B.-elftal behaald op de Duit se B-ploeg. In beide teams waren da verdedigingen te sterk voor de voor hoeden. De Duitsers combineerden ta veel. Landman verdedigde zijn doel weer goed. Aanvoerder Kerkum speel de robuust en Odenthal demonstreer de een nuttige partij. De middenlinie, bestaande uit Brusselers, Van Bun en Bak voldeed prima. Linksbuiten Jan sen was nergens en Clavan, de maker van het enige doelpunt was een door zetter. Midvoor De Bruyckere miste tempo en de rechtervleugel Bisschop» en Snoeks gaven een matige partij te zien. Van Overbeeke was vervangen en bleek niet in vorm. Clavan profi teerde van een misser in de achterhoe de. Voor het overige waren de aanval len van beide voorhoedes niet gevaar lijk. Geslaagd voor le stuurman grot» handelsvaart de heer J. Spanjer, leer ling van dê „De Ruyterschool", Vlis singen. ROTTERDAM, 21 maart. In een woning aan de Pieter van Aschstraat is een Siamese kat op jacht naar melk tegen de slang van een kascomfoor gesprongen. Het gevolg was, dat de slang los raakte en het gas de woning bin nenstroomde. Gelukkig voor poes en omwonenden rook gisteravond laat een agent van politie de gas- lucht. Daar de bewoner afwezig was, ging de politieman samen met een buurman via het dak raam de woning binnen. Zij maakten de slang weer vast en zetten alle ramen open. De kat, die bewustelaos in de gang lag, kwam in de frisse lucht spoedig weer bij. De bewoner, een 40- jarige dameskapper, die even la ter thuiskwam, vermoedde, dat de kat een melkfles, die op het aanrecht stond, had willen om springen, om zo de daaruit lo pende melk te kunnen op likken. Sir Miles Thomas dient ontslag in bij B.O.A.C. LONDEN, 21 maart (Reuter) De president van de British Overseas Air ways Corporation, Sir Miles Thomas, heeft de Britse minister van transport en burgerluchtvaart meegedeeld, dat hij zijn ontslag wenst in te dienen om uitsluitend persoonlijke redenen. De 49-jarige Sir Miles Thomas is in 1949 tot president benoemd na een jaar lang te zijn opgetreden als vice-presi dent. HONGKONG, 21 maart (Reuter). - Volgens een pro-nationalistisch Chi nees blad zouden hoge Russische ma rine-officieren na een bezoek aan d« Golf van Tonkin verklaard hebben, dat deze Golf in een geweldig meer veranderd kan worden, dat onder volledige Russische controle zou ko men te staan. Het blad vermeldt te vens, dat reeds besloten zou zijn drie grote bases te bouwen, die voor de Russische vloot in het verre ooster» van groot belang zouden zijn. De Golf van Tonkin is gelegen tussen commu nistisch China en Noord-Vietnam. De drie bases zouden aangelegd worden bij Haiphong, Lung-Men en Yulin.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7