Afzonderlijke wet op het middenstandsonderwijs bepleit ^ballero Televisie heeft vele kanten „They taste like home*' Londen moet veiligheid der Russische leiders garanderen Suggesties voor vormen van opleiding Communistische oppositie in Indonesië verwacht VerkeersoncÜerwijs ook op middelbare scholen? Overwinning van Kefauver op Stevenson Navo akkoord met Franse troepen naar Algerije Plannen voor parachutesprongen van 27 km Proefnemingen met onbemand Nederlands doelvliegtuig Geen nadelige invloed op gezin en jeugd Moeilijke tijd voor nieuwe regering Protesten der vluchtelingen nemen toe Brand in Japan 1000gebouwen vernield Bromfietser door trein gegrepen Ook Westduitse communisten verlaten „Stalin-lijn" Donderdag 22 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Rapport van speciale commissie 's-GRAVENHAGE, 21 maart De commissie middenstandsonderwijs meent, dat het middenstandsvak- en handelsonderwijs in een afzonderlijke wet moet worden geregeld en niet moet worden ondergebracht in een grote wet op het voortgezette onderwijs. Die delen van het zo gecompliceerde mid- öi nstandsonderwijs, welke ingevolge de bepalingen van de bestaande on- derwijswetgeving voldoende zijn geregeld, zullen in de middenstandsonder wijswet dienen te worden opgenomen onder verwijzing naar de desbetref fende regeling in bestaande onderwijswetten. In het rapport wordt onderscheid ge- wettelijke regeling zal aan de scholen maakt in de opleiding tot handelsken nis en die tot vakbekwaamheid, zon der dat een uitsluitende keuze wordt gedaan tussen het systeem van de zgn. gescheiden opleiding, waarbij de oplei ding tot handelskennis los van de op leiding tot vakbekwamheid gezien wordt, en het systeem van de zgn. ge combineerde opleiding, waarbij de handelskennis in de opleiding tot vak bekwaamheid is opgenomen. Aangeno men wordt, dat het om praktische re denen wel steeds nodig zal blijken, dat beide systemen naast elkaar tot ont wikkeling kunnen komen. Ten aanzien van de opleiding tot vak bekwaamheid is onderscheid gemaakt in de opleiding voor het ambacht, voor de detailhandel en voor enkele specia le groepen. De opleiding tot handelskennis, voor zover zij afzonderlijk wordt gegeven, zal het beste worden gediend door de oprichting zoveel mogelijk over het gehele land gespreid van avondcur sussen met een duur van twee jaren, daar echter de eisen, die de vestigings wet stelt, slechts minimale eisen zijn, worden daarnaast vervolgcursussen, eveneens met een duur van twee jaren, voorgesteld. De opleiding tot vakbekwaamheid voor het ambacht zal in het algemeen het beste kunnen geschieden in een trapsgewijze opleiding in vier fasen. Elke fase wordt afgesloten door een examen, waaraan een diploma is ver bonden, dat recht geeft op een bepaa' de kwalificatie, t.w. die van aankc mend gezel, die van gezel, die van p? troon en die van meester. De meesteropleiding gaat boven c minimumeisen van de wet uit, mm zal juist in de moderne technische on wikkeling bijzonder dienen te wordei bevord~vd. DETAILHANDEL De verbetering van de detailhandel vakopleiding wil de commissie in eerste plaats zoeken in het oprichtc van scholen voor de detailhandel me een zesjarige cursusduur. Gedureno de laatste drie jaren zal de opleiding niet meer „full time" zijn, maar zullen de leerlingen in één of andere bran che praktisch werkzaam moeten zijn, waarbij het aantal gecontroleerde praktijkdagen per week met het jaar zal toenemen. Naast de detailhandel- schol1' i -"Hen nog curussen nodig blij ken 'een voor degenen, die het schoo wijs om bepaalde redenen niet kunnen volgen, maar ook voor die branches, die per jaar slechts enkele verspreid wonende kandidaten kunne- afleveren. In aanmerking nemende, dat z -h in het bedrijfsleven voortdurend n op korte termijn nieuwe ontwikke lingen van technische en bedrijfs economische aard doen gelden, wel ke bijscholing van de gevestigde kleinere ondernemers vraagt, acht de commissie het nodig, dat zowel voor het ambacht als voor de detail handel applicatiecursussen van korte duur worden georganiseerd. DE KOETEN De kosten van het onderwijs werden tot dusverre vrijwel geheel door de on middellijk belanghebbenden en hun or ganisaties gedragen. De commissie stelt zich op het standpunt, dat in deze toestand verandering moet komen. De 's-GRAVENHAGE, 21 maart. In een rapport van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt geconstateerd, dat de noodzaak van het geven van verkec 'onderwijs aan leerlingen van voorig'. et onderwijs tot dusver werd net slechts op de lagere scholen gegeven algemeen gewenst wordt. Het rapport spreekt van een gevaar lijk manco en toont dit aan met statis tische cijfers, waaruit blijkt, dat ge zien het aantal slachtoffers van ver keersongevallen in de leeftijdsgroepen van de niet-leerpliehtige leerlingen de noodzaak tot onderricht in de ver- keersvraagstukken duidelijk in het oog springt. Het onderwijs dient er in de eerste plaats op te zijn ingesteld om psychologische fouten, ziekelijke instellingen als verdrongen agressivi teit, neiging tot risico nemen, infan tiele sensatiezucht enz. onder de aan dacht te brengen. De commissie wil ook hieraan aandacht geschonken zien bij examens. Zoveel mogelijk zou het onderwijs dienen te geschieden in alle leerjaren, maar minstens in de laagste drie, minstens 15 tot 20 minuten per week. Dit onderwijs zou verplicht moeten worden gesteld. Tenslotte geeft de commissie in overweging een verkeersonderwijsdag te houden teneinde dit vraagstuk in groter verband te bezien. Chroesjtsjef terug naar Moskou PARIJS, 21 maart (AFP) Chroesjt- ajef, die sinds 15 maart in Warschau verbleef om de begrafenis van Bierut bij te wonen, is volgens het Poolse persagentschap naar Moskou terugge •feerd. en cursussen, die naar de bepalingen van deze wet worden ingericht, subsi die van overheidswege moeten toeken nen. Daardoor wordt bereikt, dat het onderwijs voor de middenstand op de zelfde wijze wordt behandeld als het merendeel van de andere bestaande beroepsopleidingen. In de inspectie van het nijverheids onderwijs zouden speciale inspecteurs dienen te worden aangesteld voor het toezicht, die met kennis van zaken tot de ontwikkeling van het onderwijs in deze sector van het bedrijfsleven kun nen bijdragen. Zij zouden ook kunnen worden belast met het toezicht op het ambachtsonderwijs. Ook voor de han delsopleiding, de vakopleiding in de detailhandel daaronder begrepen, staat de commissie speciale inspectie voor. In een schets van een wetsontwerp middenstandsonderwijs stelt de com missie een raad voor het midden stands onderwijs voor. Deze raad; waarvan de leden door de Kroon wor den benoemd op voordracht van de mi nisters van onderwijs en van econo mische zaken, zou dienen te bestaan uit een afdeling voor handelskennis, een voor vakbekwaamheid van het am bacht en een voor vakbekwaamheid voor detailhandel. MINNEAPOLIS, 21 maart (Reuter). In de Ver. Staten zijn thans de voorverkiezingen begonnen, waarbij de kiezers in de gelegenheid zijn de z.g. „kiesmannen" aan te wijzen, die op de conventies der democratische en re publikeinse partijen de man aanwijzen, die de kandidaat der partij zal zijn voor de in november a.s. te houden presidentsverkiezingen. In de tweede Amerikaanse staat, waarin deze voorverkiezingen zijn ge houden, Minnesota, heeft de democra tische Senator Estes Kefauver een verrassende overwinning behaald op zijn mededinger naar het kandidaat schap der democratische partij, oud- gouverneui' Adlai Stevenson. Op Ke fauver werden 168.880 en op Steven son 118.811 stemmen uitgebracht. Waarnemers noemen twee redenen, die tot Kefauvers onverwachte succes hebben bijgedragen, n.l. de stemmen van een aantal republikeinse kiezers, die, nu Eisenhower toch zeker was van de steun der republikeinse kies mannen, op Kefativer stemden om Stevenson afbreuk te doen, en onte vredenheid over de voorspraak, die Stevenson genoot van de democrati sche gouverneur van Minnesota, Se nator Hubert Humphrey, die zij als „protectie" beschouwden en waar zij tegen gekant zijn. Premier Nehroe van India zal van 6 of 7 juli tot 10 of 11 juli een informeel bezoek aan de V.S. brengen, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. De In dische eerste-minister en president Eisenhower zullen daarbij spreken over kwesties van gemeenschappelijk belang voor beide landen. rnsez Med (Adv) PARIJS, 21 maart (AFP) „Minis ter Dulles heeft openlijk met Ngo Dinh Diem gesproken en hij heeft hem aan geraden alles in het werk te stellen om tot een vriendschappelijker ver houding tussen Frankrijk en Zuid- Vietnam te komen. Ik vreet niet, of de ze raad zal worden opgevolgd. Ngo Dinh Diem is tot nu toe zeer onafhan kelijk opgetreden en de toekomst zal moeten leren, wat hij van plan is", al dus heeft de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Douglas Dillon, verklaard. Dillon sprak ook over het Ameri kaanse standpunt t.a.v. Algerije. In antwoord op vragen van journalisten over de ligging van Algerije in het Na- vo-gebied antwoordde hij„De vier Al gerijnse departementen vallen inder daad in het door de Navo hestreken ge bied. Het is ook om deze reden, dat 't Navo-opperbevel zijn goedkeuring heeft gehecht aan het zenden van Franse troepen naar Algerije, daar de verdediging van dit gebied belangrijk is voor alle Navo-landen". WASHINGTON, 21 maart (AFP) Twee officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn van plan in de komen de herfst op 27 km hoogte vanuit een ballon parachutesprongen te maken. Dat is tweemaal zo hoog als het huidi ge record. Met de proeven wil men nieuwe reddingmiddelen voor vliegers van snelle vliegtuigen op grote hoogte beproeven. De twee officieren, kapitein Edward Sverry en luitenant Henry Nielsen, zijn houders van het huidige hoogtere cord parachutespringen. Zij vestigden dit in 1954 door boven de Golf van Me xico op 13.776 m hoogte uit een bom menwerper te springen. De nieuwe sprongen zullen boven de woestijn van Nieuw-Mexico worden uitgevoerd. Vermoedelijk zullen de officieren geleidelijk tot een hoogte van 27 km te komen, door vooraf sprongen van 19.500 m waarbij de parachute zich pas op 4.500 m openen moet en 23.000 te maken. De ene Amerikaan over de andere (3) Hoe Hugh Lindsay (Springfield, Illinois), lijdelijk in Nederland werkzaam, oordeelt o ver Caballero sigaretten. 's-GRAVENHAGE, 21 maart /andaag zijn een startbrug en twee jeproevingsmodellen van het Avio .anda AT-21 onbemand doelvliegtuig per schip uit Papendrecht naar zee vertrokken voor het uitvoeren van zgn. slingerproeven. De AT-21 is reeds enige tijd in ontwikkeling bij Avio- landa. De slingerproeven zijn noodza kelijk om de uitwerking van de be' wegingen van het schip op de start brug in volle zee te kunnen nagaan. Verwacht wordt, dat deze belangrijke fase in de ontwikkeling enige tijd ln beslag zal nemen. De proefnemingen op zee worden daarom zo belangrijk geacht, omdat de AT-21 o.m. is ont worpen voor het gebruik van sche pen af. Tijdens werkzaamheden met een hel- I installatie is de 53-jarige aannemer J. Dijkstra uit Jutrüp door een terugslaande krukas geraakt. Hij werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis te Sneek is over leden. Vijf interessante pre-adviezen De televisie, die ook in Nederland steeds meer belang stelling krijgt kijk alleen maar naar de dagelijks toe nemende antennes boven de huizen is een onderwerp, waaraan de laatste jaren zeer vele beschouwingen zijn gewijd. Men zou er al een flinke biblioteek van kunnen aanleggen. Het is van grote betekenis, dat de televisie deze aandacht krijgt, omdat er allerlei kanten aan zitten, die het belichten meer dan waard zijn. Denk alleen maar aan de invloed der televisie op het gezinsleven, de aard der programma's en zo veel meer. Er zijn nu vijf pre-adviezen verschenen ter voor bereiding van het congres, dat vrijdag en zaterdag op „Woud- schoten" zal worden georganiseerd door de Vereniging Neder lands Cultureel Contact over het onderwerp: „Televisie, cul tuurbevordering en volksontwikkeling". Voorwaar een hoge opdracht! Is zij niet té hoog gegrepen? Zal de gemiddelde kijker zich aan de fascinerende, het bekorende van de programma's kunnen ontwik kelen en zich niet slaafs aan het beeld onderwerpen? Het is wel interessant van de ze pre-adviezen kennis te nemen, want men kan verwachten, dat de nu nog vrij geringe „televisie dichtheid" in Nederland over weinige jaren veel sterker zal zijn geworden. En vooral omdat aan de televisie een zeer belang rijke morele en geestelijke kant zit. Over niet al te lange tijd zul len duizende ouders ermee te maken krijgen. Velen die nu zeg gen, dat zij nooit een televisie toestel in huis zullen nemen, zul len over luttele jaren er wel een hebben. Het is met de radio pre cies zo gegaan. Prof. dr. T. T. ten Have con stateert in zijn pre-advies, dat Het gesprek van de dag (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT het zeker niet vaststaat, dat de nadelige invloeden van de tele visie op het gezinsleven en de jeugd zullen overheersen. Hier hangt veel af van de situatie in het betrokken gezin. Men kan het hiermee eens zijn. De wijze, waarop de televisie in de gezinnen zal worden gebruikt, is beslissend voor de invloed, die daarop zal uitgaan, vooral wat de jeugd betreft. Uit onderzoekingen in het bui tenland, o.«. in Amerika, is ge bleken, dat in de meerderheid der gevallen door de televisie de huiselijkheid en de gezelligheid zijn toegenomen. In Amerika is bovendien volgens deze profes sor al gebleken, dat het kijken naar de televisieprogramma's als regel geen duidelijk aantoonbare invloed heeft op de schoolpresta ties van de jeugd. Hij laat zich er overigens niet over uit, of er wel sprake is van een nadelige in vloed op andere zaken, o.m. de moraliteit. Hoge opdracht In een pre-advies pver moge lijkheden der televisie zegt de heer Erik K. de Vries, dat er ook in ons land behoefte is aan on geveer dertig uren per week. Hij noemt als de hoge opdracht der televisie: de passieve kijker er toe leiden zich van haar los te maken, zichzelf te ontwikkelen, 1 zichzelf te amuseren, zichzelf te verdiepen, zichzelf te zijn: mens te worden. Prof. Dr. N. R. A. Vroom bor- duurj^ in zijn pre-advies hierop voort en zegt, dat het speculeren op de smaak van het publiek voor alles moet worden verme den en hij ziet in de televisie tal rijke mogelijkheden om voor het geloof een hernieuwde en ver diepte belangstelling te wekken. Dat is ook zo, maar en weer citeren wij prof. Vroom hier voor zullen nieuwe visuele vor men gevonden moeten worden. De befaamde kenschetsing van de boekdrukkunst als zijnde een stap ter hemel of een stap ter hel geldt in niet mindere mate voor de televisie. Wij mogen dankbaar zijn, dat IKOR en NCRV op dit punt zeer diligent zijn. A.eclame Uiteraard zullen op „Woud- schoten" ook de kwesties rond de reclame in de televisie ter spra ke komen. In het pre-advies van de heer J. W. Rengelink wordt daartegen duidelijk stelling ge nomen. Hij vindt het, zeker uit cultureel oogpunt, volstrekt af- wijsbaar, dat reclame in de tele visie wordt ingevoerd. Die re clame zal immers rechtstreeks of indirect, leiden tot beïnvloeding van de programma's door de ad verteerders. De doelstellingen van de ad verteerders zijn echter anders dan die van de verantwoordelij ke programmaleiders. Wij gelo ven, dat de heer Rengelink op dit punt gelijk heeft. De ervaringen in Engeland en Amerika wijzen ook wel heel duidelijk in die richting. Advertenties in de tele visie voorstellen als ingezonden mededelingen in een krant is on juist, om verschillende redenen. Dr. K. van Dijk tenslotte ge looft, dat het niet geheel juist zou zijn de exploitatievorm van de krant en de film (van naam loze vennootschap tot stichting) ook voor de televisie te doen gel den. Zo zullen z.i. de cultureel leidinggevende groepen als ker ken, universiteiten en verenigin gen van volksontwikkeling hun stem moeten kunnen laten horen naast die van de (dikwijls half technisch ingestelde) pioniers. Samenstelling van kabinet veroordeeld DJAKARTA, 21 maart. - Vol gens goed ingelichte kringen kan de niet-communistische coalitie van premier Ali Sastroamidjojo sterke oppositie verwachten van de com munisten, die in vele arbeidersver enigingen sleutelposities bekleden. De algemeen voorzitter van de Nahdatul Ulama, Dahlan, ant woordde op een vraag over de mo gelijkheid van communistische op positie, dat de regering zou weten hoe zij in dat geval zou reageren. Het communistische dagblad „Ha- rian Rakjat" schreef in een hoofdarti kel, dat het volk zal blijven streven naar verbetering van de samenstelling van het kabinet, daar de huidige sa menstelling een goede uitvoering van het programma niet waarborgt. Chef van Moskouse veiligheidsdienst naar Engeland LONDEN, 21 maart. (Reuter.) Generaal Iwan Serof, de. 50-jarige chef van de Sowjet-veiligheidsdienst, zal deze week naar Engeland vlie gen om in samenwerking met de Britse politie maatregelen te treffen voor het aanstaande bezoek van Boeiganin en Chroesjstsjef aan Londen. Men verwacht, dat de generaal deel uit zal maken van een vooruitgezon den groep van Sowjet-functionarissendie morgen in Londen per straal vliegtuig zal aankomen. Dit zal het eerste Sowjet-straalvliegtuig zijn, dat in een westelijke hoofdstad landt. Generaal Serof zal één van de hoofdfiguren zijn, die voor de veilig heid van de Sowjetleiders tijdens hun - bezoek van tien dagen, beginnend op 118 april, moeten zorgen. Het valt te verwachten, dat hij van Scotland Yard en M.I. 5 (de Brit se binnenlandse veiligheidsdienst) de meest vergaande maatregelen zal eisen, die ooit getroffen zijn voor een bezoek van buitenlandse staatshoofden. Vooral van de zijde van het kwart- miljoen vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn, die in Engeland wo nen, neemt het aantal protesten tegen dit bezoek toe. De autoriteiten bre ken zich dan ook het hoofd over maatregelen, die de veiligheid der hoge Russische gasten voortdurend moeten verzekeren. Vooral het feit, dat generaal Serof deel uitmaakt van de delegatie, wekt de woede op van deze vluchtelingen, aangezien aangenomen wordt, dat hij persoonlijk verantwoordelijk is voor de massadeportaties, die gedurende en na de tweede wereldoorlog plaats vonden vanuit de vroegere Oostzee- staten en uit Polen en Oost-Duits- land. De generaal zou dergelijke cam pagnes ook in Rusland xelf uitge voerd hebben. POLITIEKE ONDERWERPEN. Eden heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat een ernstig gesprek over politieke onderwerpen het voornaam- De nationale pers heeft in het alge meen de nieuwe regering verwelkomd als de beste, die onder de huidige po litieke omstandigheden kon worden bereikt. De Islamietische dagbladen zijn vol daan, dat op het laatste ogenblik geen wijzigingen in de lijst ministers zijn gebracht. Het blad „Duta Masjarakat", dat de Nahdatul llama aanhangt, acht de goedkeuring van de president van het kabinet Sastroamidjojo een overwin ning voor de constructieve krachten. „Abadi" (Masjumi) dringt aan op samenwerking tussen de drie grote partijen en waarschuwt, dat de com munisten mogelijk zullen trachten deze samenwerking te verstoren. Het onafhankelijke „Indonesia Raya" dat de meesten der ministers „tweede klas"-persoonlijkheden noemt, schrijft dat noch Soekarno noch de partijen voldaan zijn over de samenstelling van het kabinet, doch verklaart te ho pen, dat de regering in staat zal zijn goede resultaten te bereiken. V orstschadekrediet in Belgische Kamer BRUSSEL, 21 maart (Belga) Bij de Belgische Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij een bijzonder krediet ter beschikking van de rege ring wordt gesteld teneinde de land en tuinbouwers die, ingevolge de vorstschade, uitzonderlijke verliezen hebben ondergaan, te hulp te komen. ste doel zal zijn van het bezoek van Boeiganin en Croetsjtsjef. Twee da gen van de tien van het bezoek zijn voor dit doel gereserveerd. Eden antwoordde op de vraag van de so cialist Harvey hoeveel dit bezoek zou kosten: „Veel minder dan een mil joenste deel van een waterstofbom". De Sowjet-leiders komen op 18 april in Portsmouth aan per oorlogsschip. Het programma vermeldt een ont vangst bij Koningin Elizabeth en be zoeken aan de atoomcentra, die Ma- lenkow inmiddels bezichtigd heeft. TOKIO, 21 maart (Reuter-AFP) In de Japanse stad Nosjiro, in de pre fectuur Akita, heeft dinsdagmorgen 'n zware brand gewoed waardoor meer dan 1000 gehouwen in vlammen zijn opgegaan. Voor zover bekend zijn e* geen slachtoffers gevallen. De brand, aangewakkerd door een harde wind, woedde meer dan zeven uren. Dè brandweer ondervond grote moeilijk heden door gebrek aan water. Tijdens de brand verlieten meer dan 15.000 be woners van de stad hun woningen in nachtkleding om het verloop van de brand in de buitenlucht af te wachten. GILZE RIJEN, 21 maart. Gister avond is de 26-jarige heer H. J. Cle mens uit Gilze Rijen op een onbe waakte spoorwegovergang alhier door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Clemens naderde de overweg op het moment, dat zowel uit de richting Breda als Tilburg een trein naderde. De bromfietser merkte slechts één van de twee treinen op en toen deze de overgang was gepasseerd reed perlichten bleven werken, de over weg op. DüSSELDORF, 21 maart (Reuter). Ook de Westduitse communistische partij heeft de „Stalin-lijn" thans offi cieel verlaten. Het bestuur heeft de partijpropagandisten in de gehele Bondsrepubliek opgedragen op te hou den met het verbreiden van de Sta linistische leerstellingen, welke waren goedgekeurd op het partij-congres van juni 1955. Deze leerstellingen zul len worden vervangen door bespre king van de fundamentele vraagstuk ken, zoals deze op het recente Russi sche partijcongres aan de orde zijn ge steld. De propaganda-afdeling is be zig met het opstellen van nieuwe in structies.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3