Vlissingse stopstreep: Bron van bekeuringen en verwikkelingen Nieuws u» de Provincie Ook Oostkapelle heeft ernstige bezwaren tegen grenswijzigingen ZWIISA Ook in Zeeland naar betere lectuurvoorziening Ambtenaar O.M.: Veehouders (met princ. bezwaren) zijn tot enten overgegaan Is Boelhouwer een aanvaardbare voornaam Vlissingse winkel- dievegges kregen negen maanden De heer A. van Uxem van de Centrale Platte landsbibliotheek Overijssel sprak in Middelburg C.M.B.-pioniers van Souburg werden gehuldigd E Eg' tanc^en Wit, adem Ffïs Heeft de griep vat op U? Terneuzen had 1300 werklozen ingeschreven B.B.C. brengt reportage over Walcheren Logica in plan van ged. staten is ver te zoeken AT OGfy, Het pensioenvraagstuk en de ouderdomsverzeker ing Inzaaien op geëgaliseerde gronden Donderdag 22 maart 1956 u. 1 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Dragline nam gaslantaarn mee MIDDELBURG, 21 maart De stopstreep op de hoek Scheldestraat-Paul Krugerstraat te VlissiDgen heeft reeds velen, die de bepaling niet nakwamen, een gevoelige knauw in de portemonnaie gegeven. Herhaaldelijk verschijnen er mensen voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, die of menen, dat zij onheus zijn behandeld of deze knauw enigszins ontzien. Hoe het ook zij: het witte kalklijntje daar bij de uitmonding van de Scheldestraat is niet zomaar een veeg verschijnsel, maar een stoere halt-toeroeper van wet telijke allure, die bij het achteloos passeren een dure tol betekent. Voor dit laatste zijn uiteraard verschillende bijkomstigheden vereist. In de eerste plaats moet er een overheidsdienaar in de buurt zijn. Ten tweede dient men de snelheid niet te verminderen (zo men op de bon wil). Dit laatste gaat al leen op, indien men er tenslotte van overtuigd is, dat geen verkeer nadert; in elk ander geval dient men onvoorwaardelijk het vervoermiddel, waarmee men de streep nadert, tot stilstand te brengen. Wanneer het dus erg rustig op de rijbanen van de Paul Krugerstr aat is, mag men met de snelheid van 'n voetganger de streep passeren. De bouwvakarbeider D. M. B. uit Vlissingen, die woensdagmorgen voor de kantonrechter stond, was er van overtuigd, dat hij dit op 16 dec. j.l., toen hij een proces-verbaal kreeg, had gedaan. „Ik stond praktisch stil «n had de benen op de grond", zo verklaarde hij, „ik zag geen verkeer naderen". De politie-agent-verbalisant, die thans getuigde, betoogde nadruk kelijk, dat op de bewuste dag alleen mensen werden verbaliseerd, die met onverminderde snelheid over de streep gingen. Aanvankelijk herinnerde de getuige zich dit geval niet, maar langzaam keerde het geheugen terug. Verdachte was echter van mening, dat het met het vermogen tot her inneren van de agent toch niet zo buitengewoon goed was gesteld. „Waarom zet U dan rijwiel in het verbaal?" zo vroeg verdachte de getuige, „ik heb geen fiets al leen maar een bromfiets!" „Het was een gewoon rijwiel", hield de politieman vol. „Ik geef het niet toe, edelacht bare", zei de bouwvakman. „Een interessant verweer", sprak de ambtenaar van het O.M., mr T, Lebret, en hij maakte een toespeling op de mogelijkheid, dat B. wel op een geleende fiets kan hebben ge reden Na een vordering van ƒ10.subs. 2 d. vonniste de kanton rechter ƒ6.subs. 3 d. ONTLUISTERING. Bij verstek werd de zaak behan deld tegen de chauffeur J. M. uit Clinge, die op 6 okt., toen hij met een oplegger met dragline de Mid delburgse Koningsbrug passeerde, een oude gaslantaarn „maaide". Een secre taresse van de „Algemene Zeeuwse" zag het gebeuren. Als getuige ver haalde zij, wat er die morgen voor spectaculairs voor het kantoorgebouw te zien was. Het gevaarte draaide de brug op en één van de uitstekende delen van de dragline deed de oude lantaarnpaal, die op de hoek van de brug stond, met een klap sneven. De dragline zwaaide, na deze ontluiste ring van het eigene van de Konings brug vervaarlijk heen en weer. De Onfortuinlijke chauffeur werd veroor deeld tot 10.subs 5 d. (na een vordering van ƒ10.subs. 2 d.). TOT ENTEN OVERGEGAAN. Een zoon van de landbouwer S. L. uit Oostkapelle, die als gemachtigde Ingezonden Mededeling (Adv.) Je schrikt voor iedere hap eten... Tenzij er Bennies bij de band zijn! Altijd weer die laaiende pijn van zuurbrand op da maag. Neem toch Rennies! Een of twee van deze sma kelijke pastilles gewoon laten smel ten op de tong en alle leed is ge leden helpen dadelijk! Water of wat ook komt er niet aan te pas en ze zijn nog smakelijk ook. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag.- MIDDELBURG, 21 maart Op 28 maart a.s. zal de Middelburgse recht bank in de raadkamer de zaak behan delen inzake Boelhouwer Otte. ren In het gezin van de douanier W. Op 17 februari werd dit kind gebo- Otte te Hansweert. De gelukkige va der spoedde zich naar het gemeente huis te Kruiningen en wenste zijn zoontje te vernoemen naar zijn broer, Boelhouwer Otte te Den Haag. De ambtenaar vond deze voornaam on juist, daar ze niet voorkomt in de zgn. naamlijst. Ondanks bewijzen, dat deze zij het wat vreemde voornaam sinds begin 1600 in deze familie voor komt en er nu nog twee personen in le ven zijn, die deze voornaam dragen, zwichtte hij niet. De ietwat onthutste vader wenste echter de familietraditie voort te zet ten en nam een advocaat in de arm. In april kan de beslissing van de recht bank worden tegemoet gezien. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. 8. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- iorp. J. Huijssen, Terneuzen. Dz. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moü, Vlis singen. K. O. van Spronsen, Goes. A. H. 8. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. optrad, hoorde ƒ35.— subs. 10 d. te gen zijn vader vonnissen. Op 2 dec. j.l. was in zijn opdracht n.l. een 2-j. ongeënt rund vervoerd, voor welk vervoer geen opheffing was verleend. Principiële bezwaren vormden ook hier, evenals bij de landbouwers-vee- houders, die onlangs voor de kanton rechter verschenen, de achtergrond van het niet-enten. Kantonrechter Middelburg De ambtenaar, die 50.subs. 10 d. vroeg, wees er de gemachtigde nog op, dat n.a.v. de behandeling van de vorige zaken velen tot spuiten zijn overgegaan. De zoon van de verdachte antwoordde hierop, dat hij hiervan nog niet had gehoord. De brandstoffenhandelaar F. K. int Ovezande werd veroordeeld tot een boete van f 15.subs. 6 d., omdat hij in zijn woonplaats met een vrachtauto over de Groenendijk had gereden, toen deze weg was afgesloten wegens opdooi. K. beriep zich er op, dat hij ont heffing had aangevraagd: hij moest de weg passeren om zijn huis te be reiken. Maar ook al was deze ont heffing in zijn bezit geweest: gebaat had het hem niet, want de auto was geladen met een paar honderd kilo aardappelen bovendien reed hij met te grote snelheid. MIDDELBURG, 21 maart. Het tweetal Vlissingse winkeldievegges, de 48-jarige A. J. F. en de 31-jarige D. C. dat op 9 maart j.L voor de arrondisse mentsrechtbank terecht stond is ver oordeeld tot 9 maanden, gevangenis straf met aftrek. Dit geldt dus voor een ieder van de verdachten. De eis was anderhalf jaar. De nichtjes van de die vegges de 18-jarige A. J. C. en de 41- jarige E. F. die de gestolen waar als geschenk aanvaardden zijn conform de eis tot f 100.subs 20 dagen hech tenis, benevens een maand gevang voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. De schilder J. A. B. uit Breskens, die op 5 januari j.l. met zijn bestelauto een dodelijk onge val veroorzaakte kreeg een boete van f 150.subs 30 dagen (conform). Mevr. T. P. de M.-de F. uit Axel, die op 26 december j.l. bij het passeren van een motor sneed, waardoor de motor rijder met duo-passagier onzacht met het wegdek in aanraking kwam kreeg een geldboete van f 400,subs 2 maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden. Het gezelschap Belgen dat met Peter Townsend op jacht ging in Zeeland en daarbij bergeenden schoot zag het von nis van de kantonrechter van Oostburg, dat o.a. verbeurdverklaring van de ge weren inhield, bevestigd. Rijkssubsidieregeling deugt niet meer! MIDDELBURG, 21 maart. Het staat er met de plattelandslectuurvoor ziening in Zeeland nog niet zo best voor. Tot deze conclusie moet men onge twijfeld komen, indien men de situatie hier vergelijkt met die van Overijssel. In Zeeland hebben het Werkverband van'Prot. Bibliotheken en de Openbare Leeszaal in Goes samen een Centrale Plattelandsbibliotheek opgezet, die Vinds 1 oktober 1955 draait en waarvoor rijkssubsidie is toegezegd en die door de provincie wordt gesteund op grond van het besluit, dat de provincie f 225.bijpast» indien men zelf dit bedrag op tafel legt voor een wisselkist van 100 boeken. De Centrale Zeeland heeft één gediplomeerde kracht, mej. T. Keiler uit Middelburg. Maar de zaak draait en dat is het voornaamste. O.- EN W.-SOtJBURG, 21 maart. Twee pioniers van de Chr. Metaalbe- i drijfsbond, de heren M. A. v. d. Putte en A. v. d. Putte te O.- en W.-Souburg, die 40 jaar trouw lid Zijn geweest, zijn dins dagavond op hartelijke wijze gehuldigd tijdens een feestelijke bijeenkomst in Re- hoboth. Als aandenken werd hen een Delfs blauw wandbord aangeboden. Maar Souburg heeft meer trouwe le den in haar midden. De heren C. Klap, A. Verhage, J. Minderhoud, L. Frangoi en J. van de Kreke mochten het gouden insigne van de bond ontvangen wegens 25 jaar onafgebroken lidmaatschap. De districtsbestuurder van de C.M.B., de heer J. Lodder, verrichtte de huldiging en sprak namens het hoofdbestuur zijn gelukwensen uit. Namens de jubilarissen dankte de heer M. A. v. d. Putte. Ook de heren A. de Plaa, P. Schout en J. Filius, die ook hun zilveren lidmaatschap vieren, konden zelf niet aanwezig zijn. De heer Lodder hield tenslotte een korte toespraak, getiteld „Houen zo". 's Middags was de kinderen van de le den een filmmiddag gepresenteerd, die erg in de smaak viel. Ook 's avonds wer den een aantal fraaie films vertoond. Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) Wees verstandig! Neem bij het min ste of geringste teken van griep of verkoudheid 1 of 2 NOURYTIEN- tabletten op wat water. NOURYTIEN is het volmaakt moderne, symptoma tisch werkende geneesmiddel, uit 5 vermaarde componenten samengesteld, dat ook door mensen met een ge voelige maag uitstekend wordt ver dragen. NOURYTIEN is volmaakt veilig en werkt zekerder dan enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothe kers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct Vergelijkt men dit alles met Overijs sel, waar thans een Centrale Platte landsbibliotheek in Zwolle staat, van waaruit boeken naar alle plaatsen buiten de grote steden gaan, dan staat de lectuurvoorziening in Zeeland nog in de kinderschoenen. De Centrale Zwolle heeft een budget van 140.000 voor de jaarlijkse exploitatiekosten. Maardeze centrale krijgt van de provincie dan ook een subsidie van 25.000,en van de gemeenten buiten de grote steden ongeveer ƒ60.000,Men werkt er met 16 ge diplomeerde krachten en een prachtijg boekenbezit. De uitleenfrequentie 8,2 per boek, terwijl het gemiddelde van de openbare leeszalen in Neder land op 3.2 ligt. En dat, terwijl men mag aannemen, dat de bevolking in de stad meer zou kunnen lezen, dan op het platteland. Al deze interessante bijzonderheden over de lectuurvoorziening op het platteland van Overijssel in totaal 350.000 inwoners vertelde de heer A. van Uxem, Zeeuw van geboorte en thans secretaris-penningmeester van de Centrale Plattelands Bibliotheek in Zwolle. Hij vertelde hoe men ongeveer acht jaar geleden bij een onderzoek naar de mhoud van de bibliotheken in de dor pen en kleinere steden tot de ontdek king was gekomen, dat het overgrote deel van het boekenbezit verouderd was. Men heeft toen een centrale or ganisatie op poten gezet, waarin alle groeperingen behalve de rooms-ka- tholieken, die een eigen centrale heb ben meedoen. Vanuit de centrale, aldus de heer Van Uxem, beperkt men zich tot technische hulpverlening. De boekenkeuze wordt overgelaten aan zgn. plaatselijke commissies. Bij de uitlening bleek, dat deskundig perso neel gewenst was en zo kan het thans gebeuren, dat overal op het platteland van Overijssel de krachten van de Centrale uit Zwolle komen uitlenen, uit het boekenbezit, dat ter plaatse door de Centrale daar is neergezet voor een jaar. Na een jaar wordt dit MIDDELBURG, 21 maart. Medio maart bedroeg het aantal mannelijke werklozen: 2.446, waarvan bijna de helft (1.093) in Terneuzen staan ingeschreven. Goes volgt met 542, Zierikzee met 532 en Middelburg met 299. Het totaal aantal aanvragen van werkgevers bedroeg slechts 609. Wat de vrouwelijke werkzoekenden be treft: haar aantal bedraagt 441, van' wie ook weer het grootste gedeelte uit Ter neuzen komt (219). Hiertegenover staat een totaal aantal aanvragen van 295. boekenbezit door een nieuwe collectie- vervangen. Bovendien en de spfe- ker toonde dit met cijfers aan is de vraag naar jeugdboeken aanmerkelijk toegenomen. Op deze wijze is men thans in Over ijssel aan de gang om het peil van de lectuurvoorziening op het platteland op te trekken tot het peil dat men in de grote steden reeds heeft bereikt. De heer Van Uxem sprak op een bij eenkomst, die was belegd door de Plaatselijke Raad Zeeland van de Na tionale Vrouwenraad. De vergadering werd bij ontstentenis van mevrouw Van den Broecke-de Man geleid door mevrouw Kemper uit Vlissingen. Zondagmiddag, half vier MIDDELBURG, 21 maart Zondagmiddag 25 maart a.s. zal in het „light program" van de B.B.C, een uitzending plaats hebben over Walcheren. In de nazomer van het vorig jaar is n.l. de reportagedienst van de B.B.C. op Walcheren geweest om daar indrukken op te doen voor haar rubriek „Holiday hour" (Vakantie uurtje), De reporters hebben toen een vraagge sprek met de heer D. F. P. Hoegen uit Middelburg opgenomen, waarin deze bijzonderheden vertelde over het re cente verleden en over het heden van Walcheren. Tevens verstrekte de heer Hoegen in zijn kwaliteit als secre taris van de Stichting Nieuw Walche ren inlichtingen over Miniatuur- Walcheren. De uitzending zal zondagmiddag om 15.30 (half vier) Nederlandse tijd plaats helften. Waarom wordt inwonertal met 250 teruggebracht? OOSTKAPELLE, 21 maart. De raad van Oostkapelle is zeer teleurge steld over de Inhoud van het plan van ged. staten tot wijziging der gemeen tegrenzen. In een uitvoerig en welgedocumenteerd bezwaarschrift, dat van avond in de raadsvergadering werd vastgesteld, wordt als grootste princi piële bezwaar genoemd de vermindering van het aantal inwoners met 250, n.l. een totale vermindering met 281 en een vermeerdering met 31 zielen. Voor deze vermindering wordt geen compensatie gegeven, terwijl voor de afname van grondgebied als compensatie, behoudens enkele kleine agrarische gebie den, een groot totaal waardeloos duingebied terugkomt. De raad blijft bij zijn reeds in 1950 en 1952 naar voren gebrachte bezwaren tegen de plannen en is van oordeel, dat de vermindering van gemeentelijke inkomsten het evenwicht der begroting zodanig kan verstoren, dat het zonder extra hulp van het rijk niet mogelijk zal zijn de meest minimale voorzieningen te treffen. Het is niet duidelijk waarom de nieu we grens tussen Domburg zover ooste lijk moet worden gelegd. Gemeend wordt, dat als uiterste concessie de nieuwe grens langs de boswachters woning Hoogduin over de Domburgse- weg tussen Duinvliet en Wijde Landen in zuidelijke richting zou kunnen wor den getrokken. De vraag wordt gesteld waarom de nieuwe zuidelijke grens zover naar het noorden wordt opge schoven. De bewoners hier zijn allen van oudsher op Oostkapelle georiën teerd. De loop van de voorgestelde oostgrens is niet duidelijk. Deze is zeer grillig ontworpen, eerst langs de Rhijnsburgseweg om dan plotseling zuidelijk van Ter Linde -in westelijke richting naar de Munnikweg te lopen, dan weer noordelijk tot de Westdijk om dan weer westelijk af te buigen om achter Overduin tenslotte noordelijk met enige afwijkingen naar de zee te gaan. SUGGESTIES De raad stelt duidelijk, dat de voor gestelde wijziging in geen enkel op zicht te beschouwen Is als een aan vaarding van het plan, maar dat uitsluitend moet worden gezien als een Z.i, betere oplossing ten aanzien van de oostgrens, die dan als volgt wordt omschreven: langs de Rhijnsburgseweg in noordelijke richting naar de West- dijk en vervolgens noordwaarts naar strandpaal 15. Ten aanzien van de zuidgrens wordt verplaatsing in zuide lijke richting voorgesteld, zodat de Pi- oniersweg deze grens vormt. De raad spreekt er voorts zijn ver wondering over uit, dat juist ten op zichte van Oostkapelle één der meest principiële grondbeginselen van grens wijziging geheel wordt teniet gedaan. Het is immers een overbekende stel ling dat bij wijziging der grenzen steeds wordt getracht de bestaande ge meenten niet in inwonertal terug te brengen, maar dit te behouden of te vergroten. Oostkapelle zou echter van 1884 op 1634 inwoners terugvallen. Daardoor zal de algemene uitkering uit het gemeentefonds verminderd worden met ruim 9 mille, terwijl de inkomsten aan personele- en grondbe lasting verminderen en de mindere op brengst belastinguitkering geraamd kan worden op f 2702,70. De vermindering van uitgaven zal niet In het minst vergelijkbaar zijn met de teruggang in inkomsten. Komt er bovendien nog eens een eigen belas- Ingezonden Mededeling (adv.) Geen lusteloosheid meer. Geen last van overgevoelige zenuwen. Méér kracht, méér levensvreugde. Inderdaad, stralende gezondheid, dank zij het zenuwsterkend tonicum tinggebied, dan zal dit de gemeente aanmerkelijk aan inkomsten schelen. Nadat de burgemeester, de heer F. G. Sprenger, de consequenties van het plan van ged. staten had belicht, kwa men de raadsleden aan het woord. Do heer A. Don (Arb.) meende, dat do principiële grondgedachte volkomen zoek is. Hq moest overigens erkennen, dat de grenswijziging ten aanzien van het Villapark onder Domburg logisch is. Voorts meende hij, dat het wel niet mogelijk zal zijn Ter Mantelinge te be houden, maar ter compensatie van het verlies aan inwoners zal dit wellicht wel met Zonneveld mogelijk zijn. De heer A. W. Louws (GB) kon ook wei nig bezwaren tegen toewijzing van het Villapark aan Domburg inbrengen, maar vond de ontworpen oostelijke grens onmogelijk. De heer F. C. de Roo (CH) vond het wel bijzonder betreurenswaardig, daf de twee vorige sprekers zo'n groot stuk wilden prijsgeven. Hij wees er nog op» dat de Herv. Gemeente een groot aan tal lidmaten zal kwijtraken en daarme* veel inkomsten zal missen, waartegen over geen vermindering van uitgaven zal staan. Een voorstel van de heren Don en Louws om als uiterste concessie de oostelijke grens voor te stellen al| reeds omschreven werd met 4 tegen stemmen aanvaard. Ook de heren de Visser (SGP) en wethouder Z. Ma! jaars (GB) waren voor. ARNEMU1DEN Ouderavond. Gisteravond hield de bijzondere school de jaarlijkse ouder avond onder leiding van de heer K. J. Steketee. Hij heette speciaal welkom de afgevaarigden van de Herv. Kerk, Geref. Kerk en B. en W. Mej. D. A Wilschut hield een inleiding over het onderwerp: „Mijn kinderen uit klas I'' Uit het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer J. P. de Jonge bleek, dat een twee-centsfonds is opge richt voor verscheidene doeleinden, dat de nieuwe spelling is toegepast en dat er 230 leerlingen zijn. Na de pauze volgde een projectievoorstelling over de Boerenoorlog. AXEL N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield onder leiding van mevrouw Boor-de Graaf haar jaarvergadering in het to renlokaal van de Ned. Herv. kerk. Me vrouw Hoekstra hield een inleiding over Debira, waarna mevrouw de Putter-Belger de humoristische schets Het dorpsleven" voordroeg. Na de pauze werd door de heer K. Boor di verse door hem zelf tijdens zijn vakan tie in Zwitserland en Italië genomen kleurenfoto's geprojecteerd. Tijdens de vergadering, die druk bezocht was, is gecollecteerd voor het Magdalena- fond. Muziekuitvoeringen. Dinsdagavond hield de plaatselijke muziekvereniging (Cohcórdra" haar jaarlijkse uitvoering, en woensdagavond de chr. fanfare „Hosanna".' Op beide" uitvoeringen werd na het muzikale gedeelte een to neelstuk opgevoerd. BRUINISSE Duivenhoudersvereniging. In de in het Centrum gehouden eerste vergadering in 1956 van de Duivenhoudersvereniging De Bruse Trekker hoopte de voorzitter, de heer C. J. Maas in zijn openingswoord op. een even opgewekt verenigingsjaar als in 1955. Voor de verzending naar Roosen daal waar de duiven op de trein gaan zal contact worden gezocht met de vereni ging te St. Philipsland, wellicht kan dan in combinatie worden verzonden. Een schadepost voor de vereniging is het on bruikbaar worden van de duivenverzen- dingsmanden. Deze kwamen ogenschijn lijk onbeschadigd uit de watersnood. Nu drie jaar nadien blijkt evenwel dat ook hier het zeewater zijn funeste werking_ heeft uitgeoefend: de manden vallen thans uit elkaar. De heren Jac. van den Ouden en Gerrie Bal zullen de vluchten- administratie verzorgen; tot leden van de Klokkencommissie werden gekozen de heren A. de Koning, C. S. Capelle en A, J. IJzelenberg. In verband met de vroege Pasen zal dit jaar geen Paasvlucht wor den georganiseerd. KAMPERLAND Vergadering Boerenleenbank. Het is een gunstig jaar geweest voor de Coöp. Boerenleenbank Wissekerke te Kamper land. Dat deelde de voorzitter, de heer L. J. Hoveijn tijdens de alg. jaarvergade ring mede. De kassier, de heer J. M. Noordhoek stelde vast, dat er in het af gelopen boekjaar een winst is gemaakt van bijna ƒ10.000,Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Schippers, en- tot lid -van de Raad van Toezicht de heer C. H! P. Maris. Ook de plaatsver vangend bestuursleden, de heren Remijn- se, Maris en Zuidweg werden herkozen. KAPELLE De paasveiling. De paasfruitveiling van dinsdag a.s. begint om half drie. De prijs uitreiking om half twee. Dinsdagmorgen zal het tentoongestelde fruit te bezichti- zen zijn door belangstellenden. De aan voer kan plaats vinden tot maandag avond. Verkoping, In café de Veiling werd gistermiddag publiek verkocht ten ver zoeke van de erven Beenakker-van de Linde, het woonhuis, Oudedijk 7 te Biezelinge. Hoogste inschrijver was de heer J. Brouwer voor f 2500.Koper J. Lansen te Biezelinge voor f 2675. De verkoping vond plaats ten over staan van notaris Kram. KLOET1NGE „Zeelandia"-avond. De conferencier Rien de Jonge te Kloetinge, die deze winter reeds diverse malen contact had met de Zeeuwse verenigingen in den lan de, trad maandagavond In Amsterdam op voor „Zeelandia" aldaar. Voor de bege leiding zorgde de heer O. Keersemaker. De voorzitter van „Zeelandia", de heer F. C. Paulusse, sloot deze avond met een kort woord. KRUININGEN Afd. Plattelandsmeisjes opgericht. In Ons Dorpshuis werd dinsdagavond een bijeenkomst van de LJG gehouden, met als doel in Kruiningen een afdeling van de Zeeuwse Plattelandsmeisjes Bond op te richten. Na een openingswoord van de LJG-voorzitter, de heer Nieuwenhuize, sprak mej. Kleinepier over het doel en werkwijze van de LJG. Er gaven zich 36 leden voor deze afdeling op. Mej. Van Gorsel uit Krabbendijke aanvaardde de benoeming tot presidente. De heer T. J. in 't Anker sloot deze .geslaagde bijeen komst! - (zie vervolg óp pag. 7) GOES, 21 maart. Onder auspiciën van het Bureau voor Groepsverzeke ring heeft Mr. Fruitema uit Den Haag voor een aantal werkgevers en perso nen uit het bank- en verzekeringswe zen in De Korenbeurs een inlei ding gehouden over het actuele pen sioenvraagstuk, in verband met da komende algemene ouderdomsverze- kering (A.O.V.). Mr. Fruitema stelde, dat het pen sioen zich heeft ontwikkeld van een gunst tot een moreel recht, waarbij men pensioen is gaan zien als uitge steld loon. Dit beginsel komt dan ook tot uiting in een moderne pensioenre geling: op basis van salaris en aantal dienstjaren. Er is echter een wezenlijk verschil tussen het ondernemingspensioen en da A.O.V., de opvolger van de Noodwet- Drees die op haar beurt weer is voort gekomen uit de vooroorlogse Armen zorg. Evenwel komt alom ten onrechta de neiging naar voren, beide als ge lijksoortige uitkeringen te beschou wen. In deze geest is trouwens ook art. 60 van het Wetsontwerp geredi geerd. De zojuist verschenen Mem. van Antw. kondigt echter een wijziging aan van dit artikel. Vermoedelijk zullen verkregen rechten op pen sioen niet eenzijdig aangetast kun nen worden. Wel zal het mogelijk zijn een ondernemingspensioenrege ling te wijzigen v.w.b. rechten uit toekomstige dienstjaren. De leiding van de avond berustta bij de heer F. G. Steinmetz, adj. di recteur van het Bureau voor Groeps verzekering. GOES, 21 maart. Evenals vorig jaar zijn de grondgebruikers, die gaart inzaaien op geëgaliseerde of door da herverkaveling bewerkte gronden ver plicht advies te vragen bij het Bureau van Uitvoering of de Landbouwvoor- lichtingsdienst. Aan deze verplichting wordt in de herverkavelingsgebiedeft Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde zeer goed voldaan. De bedoeling van deze verplichting is in de eerste plaats te waarborgen dat de bewerkte gronden een zo goed mogelijke behandeling krijgen en in de tweede plaats om da kans op teleurstellingen bij de op brengst van de gewassen te verminde ren. Met nadruk wordt nog eens gewe zen op de gevolgen van het niet-opvol- gen van de gegeven adviezen: elka eventuele aanspraak op enigerlei scha devergoeding vervalt! Bij 'n juiste toe passing van de adviezen zal het bijna niet meer voorkomen dat oogstdepres- sies optreden, zoals ook vorig jaar overduidelijk is gebleken. Men mag dan ook niet rekenen op het toekomen van vergoedingen voor zg. naschade. Ingezonden Mededeling (adv.) Donzige huidiésÜ BABY POEDER 'wout

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2