Internationale ontwapening in drie etappen 65-jarige gehuwde kostwinsier heeft recht op gehuwde pensioen Nieuwe secretaris van Goes vecht voor jeugd en vereniging Het gebruik van kernwapens: onthouden - beperken - verbieden „Oorlog in Midden-Oosten zou wereldramp betekenen" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Frans-Brits ontwapeningsplan van Jules Moch Prinses Beatrix lidmaat Ned. Herv. Kerk Tweede Kamer Minister Suurhoff: „Wel begin, maar waar einde Zeeuw in hart en nieren Moord op grote schaal in Algerië Eisenhower op persconferentie: Ondanks verwerping van Stalin maq waakzaam- verwerping van Stalin mag heid niet verslappen Indonesische infil tranten veroordeeld Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointra N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Bubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie Jaargang No. 3353 wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. j. J. de jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 22 maart 1956 Televisie heeft vele kanten (Zie pagina 8) Op- en ondergang van zon en maan: Vrijdag: Zon op 6.37 u., onder 18.58 u. Maan op 15.31 u., onder 4.52 u. Hoogwater vrijdag 23 maart: Vlissingen: 11.41 u. 1.71 m., u. m. Terneuzen: 12.10 u. 1.88 m., u. m. Wemeldinge: 0.42 u. 1.42 m., 13.19 u. 1.74 m. Zierikzee: 0.23 u. 1.22 m., 13.04 u. 1.52 m. Een Libanese familie zoekt in de puinhopen van wat eens haar huis je, was naar wat huisraad dat nog te gebruiken is. Twintig dorpen in de iLbanon werden enige dagen geleden door zware aardbevingen verwoest; 130 personen werden hierbij gedood en 200 zwaarge wond. Ontvoeringen bleken een »grap" BREMEN, 21 maart. Enige geval len van mensenroof in Bremen welke er toe leidden dat alle politie-afdelin- gen in West-Duitsland werden gealar meerd, blijken het werk van drie jon gens van omstreeks twintig jaar en een meisje van achttien te zijn, die zich verveelden. Een van hen trad op als „slachtoffer", die op straat werd over vallen en in een auto ontvoerd. De be doeling was, zich te amuseren over de reacties van de voorbijgangers. Alleen het politie-alarm heeft de Bondsrepubliek al 54.000 mark gekost. DEN HAAG, 21 maart Op zondag 25 maart zal Ds. H. J. Kater, Ned. Her vormd predikant te Amsterdam, in de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam een bevestigingsdienst leiden, waarin on geveer 40 van zijn catechisanten als lidmaten van de Ned. Hervormde kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook H.K.H. Prinses Beatrix en enkele van haar klasgenoten. Een gedeelte van deze kerkdienst, die in de morgenuren zal worden ge houden, wordt van 18.30 uur tot circa 19.15 uur door het Xkor uitgezonden, hiertoe in staat gesteld door de V.P. R.O., die zijn zendtijd op palmzondag voor dit doel aan het I.K.O.R. heeft afgestaan. DEN HAAG, 21 maart Hedenmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp algemene onderdomsvoorziening voortgezet. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Zandt, dat de premie voor velen te hoog zal zijn, zegt minister Suurhoff, dat als inderdaad grote groepen aan deze verzekering niet kunnen deelnemen, het beter is geen regeling in te voeren. O.m. deelt de minister mede, dat het ten uit te maken wanneer een gehuw de opvatting der regering is, dat de ouderdomswet niet in werking kan tre den voor het ontwerp inzake de aan passing van ambtenarenpensioenen is aanvaard. In het georganiseerd overleg is door de ambtenaren een zekere aan passing aanvaard. Ten aanzien van dekwestie der aanpassing verklaart de minister o.a. dat hem een bedrijf bekend is, waar de pensioenen lang niet tot 70% van het laatste loon kwamen. Directie en personeel hebben de koppen bijeen gestoken en besloten de pensioenen met 't bodempensioen te brengen op 70%. Dat was geen aanpassing maar een optelsom, waarbij allen gebaat waren. AMENDEMENTEN De heer Van Lier (Arb.) verdedigt een met leden der KVP ingediend amendement tot aanvulling van artikel 7. De strekking van deze aanvulling is aan de 65-jarige gehuwde vrouw-kost- winster, wier man nog geen 65 jaar is, recht op gehuwdenpensioen toe te ken nen. Aan de minister wordt overgela- GOES, 22 maart Goes heeft een nieuwe gemeente-secretaris. Met 8—7 stemmen (zie verslag gemeenteraadszitting) is de heer M. J. Taillie, gemeente-secretaris te Den Ham (O.) vanavond als zodanig te Goes benoemd. „Ik vind Goes een van de mooiste gemeenten van Zeeland", vertelde de heer Taillie ons vanavond in een telefonisch onderhoud, „in mijn Zeeuwse jaren heb ik Goes leren kennen als een prettige, levendige stad, waarvoor een grote taak als centrum-gemeente is weggelegd." De nieuwe secretaris is 35 jaar oud, is lid van de Ned. Hervormde kerk en politiek aangesloten bij de Chr. Hist. Unie. Op 8 november 1920 werd de heer administraties van particuliere vereni et Taillie in Amsterdam geboren als zoon van Zeeuwse ouders (Rilland). Reeds een jaar later verhuisde de familie naar Vlissingen, waar de jonge Taillie zijn jeugd doorbracht, de Ulo en H.B.S. bezocht en in 1938 schrijver ter secre tarie werd. In. 1942 werd hij in Voorburg be noemd en via Pijnacker kwam hij in 1952 als secretaris te Den Ham. De heer Taillie is gehuwd en heeft drie dochtertjes, resp. 10, 7 en 2 jaar oud. De nieuwe secretaris heeft een zwak voor het verenigingsleven, met name wanneer het jeugdwerk be treft. In Den Ham is hij o.m. voor zitter van de gymnastiekvereniging, secretaris van de Chr. Nijverheids school voor meisjes en van de Chr. technische school. Zijn grootste hobby is het voeren van gingen (Groene Kruis, waterschap, etc) en knutselen, „prutsen" noemt hij het zelf. Kortom een energieke, jonge man met een veelzijdige belangstelling, waarmee men de gemeente Goes slechts kan feliciteren. NEW DELHI, 21 maart Sinds zondag hebben zich aan de grens tus sen India en Pakistan enkele grens incidenten voorgedaan waarbij 22 Pa kistaanse soldaten sneuvelden en 28 gewond werden. Aan Indische zijde vielen vier doden en 14 gewonden. De strijd werd geleverd over een front van 16 kilometer. Be sprekingen tussen de Indische en de Pakistaanse politiecommandant om tot een regeling van het grensgeschil te komen hebben tot nu toe geen suc ces gehad. de vrouw als kostwinster moet worde: aangemerkt. Hij merkt op, dat he slechts een beperkte groep geldt. Het amendement-Van Lier brengt iets in de wet dat aan het wezen der wet vreemd is. Bovendien weet men wel waar men begint, maar niet waar het einde is. De minister erkent, dat het 'n kleine groep is. Hij staat echter afwijzend tegenover het amendement en verklaart het onaannemelijk. Het amendement wordt aangenomen met 68 tegen 10 stemmen. Tegen AR, De heer De Kort (KVP) verdedigt 'n amendement om met de gehuwde man gelijk te stellen de man of vrouw, dia in gezinsverband samenwoont met een of meer invalide kinderen van 15 jaar of ouder en hier 't gehuwdenpensioen toe te kennen. Dit amendement maakt volgens da minister inbreuk op het systeem van de wet. Bij aanvaarding zal t.z.t. als da invaliditeitsverzekering wordt herzien. In artikel 15 wordt aan de weduwa van een gepensioneerde nog ten hoogste zes- maanden uitbetaling van het door haar man genoten pensioen gewaarborgd. De heer Van Lier (Arb.) heeft een mede door leden van VVD, KVP en CH ondertekend amendement ingediend, dat bedoeld deze termijn op een jaar te brengen. De minister nam het amendement over. In artikel 26 van het ontwerp wordt o.a. bepaald wat onder inkomen wordt verstaan. Een amendement van de heer De Kort (KVP) bedoelt van inkomen uit te zonderen de uitkeringen inge volge de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De minister merkt op, dat de premie komt te vervallen, zodat er weer een verschuiving optreedt. De premieplich- tigen zullen meer te betalen krijgen. Administratief zal er heel wat ver werkt moeten worden. Bovendien zul len er nog allerlei complicaties uit aan vaarding van het amendement voort vloeien en ontraadt het amendement. Bij zitten en opstaan wordt het amendement-De Kort aangenomen. Te gen CH en enige leden van de AR De minister neemt over een amende ment-De Kort tot invoeging van een nieuw art. 69, beogende het inkomen te verminderen met de kinderbijslag van het derde kind af. Zelfstandigen kunnen deze kinderbijslag welke ze straks volgens de nog in te dienen kin derbijslagwet zullen ontvangen reeds in mindering brengen. De artikelen tot en met 59 worden tenslotte zh.s. goedgekeurd. De verschillende andere amendemen ten werden door de Kamer bij zitten en opstaan verworpen. DE BILT ZEGT: DE BILT, 22 maart. Veranderlij ke bewolking met enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen. Matige tijdelijke krachtige wind tus sen zuid en oost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. LONDEN, 21 maart Frankrijk en Engeland hebben in de V.N.- subcommissie voor ontwapening, die maandag in Londen bijeengekomen is, een nieuw ontwapeningsplan ter tafel gebracht, dat in hoofdzaak het werk is van de Fransman Jules Moch. Voorzien is in de instelling van een uitvoerende commissie van 15 landen, die het ontwapeningswerk zou moeten leiden en bevoegd is'alle ontwapeningsmaatregelen te schorsen als zij van mening is dat de wereldvrede in gevaar is. De proeven met kernwapens zouden worden beperkt en ook onder toezicht van de commissie staan. Het Frans-Britse plan wil internatio nale ontwapening in drie etappen. De uitvoering zal afhankelijk zijn van de vorderingen, die gemaakt worden bij het oplossen van de grote internatio nale vraagstukken van politiek karak ter. Tot de eerste fase van het plan behoren: EERSTE FASE 1. alle landen verklaren zich te zul len onthouden van het gebruik van kernwapens, behalve tegen agressie; 2. verkiezing van de bovengenoemde uitvoerende commissie, bestaande uit Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Communistisch China en tien andere landen; 3. de grote vijf .bevriezen" hun bewa pening, legerstrekte en militaire uit gaven op het bestaande peil; 4. uitvoering van een inleidend plan, dat gebaseerd is op president Eisen howers voo-stel tot wederzijdse in spectie uit de lucht en het Russische voorstel tot het stationeren van in- spectieploegen op strategische pun ten om de wereld van een eventu ele plotselinge aanval op de hoogte te kunnen brengen; 5. een internationale ontwapenings conferentie om de maximale sterk te vast te stellen van de landen buiten de grote vijf; 6. de grote vijf beginnen met de ver mindering van hun conventionele bewapening; 7. de uitvoerende commissie treft voorbereidingen voor de beperking van de proeven met kernwapens. In de tweede etappe worden de proe ven met kernwapens beperkt. De eer ste helft van de overeengekomen ver mindering der conventionele bewape ning en personeelssterkte van de grote vijf wordt uitgevoerd. De andere lan den be-innen nu ook met verminde ring. Daarna wordt de produktie van grondstoffen voor kernwapens ge staakt. De eerste maatregel in fase drie is het verbod van alle proeven met kernwapens met aansluitend het ver bod van de vervaardiging van zulke wapens. Daarna de volgende 25 procent van de overeengekomen vermindering van conventionele wapens en troepensterk te van de grote vijf en een absoluut verbod van het gebruik van kernwa pens, voor welk doel ook. De andere landen beginnen aan de tweede helft van de vastgestelde con ventionele ontwapening, waarna de grote vijf hun laatste 25 procent van deze ontwapening uitvoeren. Het plan erkent, dat het nog onmo gelijk is verborgen voorraden kernwa pens op te sporen en stelt daarom voor, dat aan het einde van de slotfase een internationale conferentie van natuur kundigen wordt belegd om te beslis sen, hoe dat probleem moet worden aangepakt en hoe militaire voorraden voor vredesgebruik geschikt kunnen worden gemaakt. De uitvoerende commissie kan op elk tijdstip bij meerderheid van stem men besluiten alle ontwapeningsmaat regelen op te schorten als zij van oor deel is, dat er een gevaar voor de vre de is ontstaan. Zij moet dat kunnen doen, ook al zou de veiligheidsraad van de V.N. niet van het bestaan van zulk een gevaar overtuigd zijn. Men is in diplomatieke kringen te Londen benieuwd naar de reactie van de Sowjet-Unie op dit plan. Amerika heeft al bezwaren geopperd. Het vreest een verzwakking van de westelijke verdediging tegen het communisme. Aan Franse en Britse kant gelooft men, dat de uitvoering van de eerste fase het moeilijkst zal zijn. Gromyko heeft zijn westelijke col lega's meegedeeld, dat hij het voor stel naar Moskou gezonden heeft ter bestudering. ALGIERS, 21 maart. In Algerië zijn Mohammedanen onderling slaag geraakt. Te Esesman, een bergdorp na bij Bougie, werden hierbij tenminsti 36 personen gedood. Te Amelounine, it Noord Algerije, kwam het in de nacht van dinsdag op woensdag tot een hevig gevecht tussen aanhangers van de Al gerijnse Nationalistische beweging en- het „Nationale Bevrijdingsfront". Ook hierbij vielen enige doden en gewon den. Te Esesman kwam het tot een bloed bad, toen verzetsstrijders de dorpelin gen opdracht gaven telegraafpalen om te hakken. Toen deze daar nl. mee be zig waren, hoorden zij dat de opstan delingen de vrouwen in het dorp lastig vielen. Uit woede doodden de dorpe lingen drie van de opstandelingen. Als vergelding werden hierna 33 dorpelin gen, onder wie vrouwen en kinderen vermoord. WASHINGTON, 21 maart President Eisenhower heeft woens- -dag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington ten aanzien van Palestina en Noord-Afrika verklaard, dat bemiddeling de zekerste weg is naar vrede. Het zou een ramp voor de wereld zijn als in het Midden-Oosten ernstige vijandelijkheden zouden uitbreken. Het Middbn-Oosten, met zijn .rijke oliebronnen, is van buitengewoon groot belang voor de vrije wereld. De Ver. Staten hebben om bespre king van de Palestijnse kwestie door de Veiligheidsraad gevraagd, omdat zij alle vreedzame middelen willen aan wenden om tot regeling van het ge schil te komen, zo verklaarde Eisen hower. Hij bracht in herinnering, dat de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland zich in 1950 verplicht hebben te trach ten de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. De Ver. Staten vatten de ze verplichting zeer ernstig op. Eisenhower drong ook aan op be middeling in Noord-Afrika. De Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, had dinsdag met zijn toestemming ver klaard, dat de Ver. Staten Frankrijk steunen bij het zoeken naar een libe rale oplossing in Noord-Afrika. GEEN VERANDERING. Over de huidige anti-Stalinistische campagne der Sowjet-leiders ver klaarde Eisenhower, dat de Ver. Sta ten en hun voornaamste bondgeno ten niet geloven dat er een verande ring is gekomen in de hoofddoelen van de communisten. Hij geloofde dan ook niet dat de bondgenoten hun waakzaamheid zouden verslappen. Het collectieve leiderschap in de Sowjet-Unie volgt nu andere methoden dan door Stalin uiteengezet werden. Daarom moesten de Sowjet-leiders en kele dingen van Stalin verwerpen en mogelijk kwamen zij tot de ontdek king, dat zij de gehele leer en ook de man verwerpen moesten, aldus Eisen hower. De Ver. Staten willen vrede, vriend schap met de landen die vriendschap wensen, bevordering van handel en toerisme en uitwisseling van weten schappelijke denkbeelden. Dit wordt in het buitenland nog niet altijd goed begrepen. De Verenigde Staten moeten verzekeren dat hun eigen vreedzame motieven voor handhaving van de on afhankelijkheid van andere landen begrepen worden. De president drong, evenals de vorige week, aan op matiging bij de behandeling van het probleem der rassenscheiding in de Amerikaanse zuidelijke staten. Hij verzocht de Amerikanen deze kwestie niet te be schouwen als iets dat hen kon schei den. De Amerikanen in de zuidelijke staten zijn verplicht wat vorderingen met de opheffing der rassenscheiding te maken. De Tunesische premier Tahar ben Ammar (links) en de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pi- au (rechts) gefotografeerd tijdens het ondertekenen van de Tunesische onafhankelijkheidsverklaring. De plechtigheid vond plaats aan de „Quai D'aorsay" in Parijs. HOLLANDIA, 21 maart Het hof van justitie te Hollandia heeft heden in hoger beroep uitspraak gedaan te gen de Indonesische verdachten, die op 21 oktober 1954 in het gebied van de Etna-baai zijn geïnfiltreerd. Voor 26 van de 30 beklaagden is het vonnis van de landrechter gehand haafd. Deze verdachten zijn veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Van de vier overige beklaagden werd de leider Dimara thans veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf (de landrechter had hem 8 jaar opgelegd). De tweede hoofdbeklaagde Tauran werd overeenkomstig het vonnis in eerste instantie veroordeeld tot 6 jaar, de beide overigen tot 5 jaar. Van officiële zijde te Hollandia is nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat de Indonesische regering niet is inge gaan op het aanbod van de Nederland se regering tot het zenden van verde digers.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1