GRIEP! Chefariite.4 Goes' Huisknecht in collega voor f hotel 800.- bestal Miniatuur Walcheren toont elektrificatie van Zeeuwse lijn Hoe kan de landarbeid aantrekke lijker gemaakt worden? PUZZLE Vijf nieuwe 'luchthavens' in zomerdienstregeling K.L.M. Drieling te Sittard President-directeur N.S verricht 27 april de opening Ned. Heidemij komt ook met paviljoen r T- 4 i y UT Ui ié icr S/1 55 kil (i Jö nr 19 b-J '3 5>J A3 A 54 65" é<J li iU fc M/mlJiWMémlk Verstandige vrouwen gaan over op Nourytien tijdens kritieke dagen Twee negers in V.S. veroordeeld Passagiersvervoer in 1961 verdubbeld? Remedie tegen vlucht van platteland LIKDOORNS wondTrolie Zakkenroller in kraag gegrepen HELPT „BARTIMEUS" Hij voelde zich benadeeld Vrouwelijke vijandelijkheden in Schoondijke te zien Woensdag 21 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 MIDÜiiLBURG, 20 maart. De president-directeur der Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal vrijdagmiddag 27 april a.s. het befaamde Miniatuur Walcheren heropenen. Daarmede wordt dan gesymboliseerd, hoe er dit jaar 'n speciale band bestaat tussen de Ned. Spoorwegen en het miniatuur: er komt hier n.l. een groot scheepse expositie, waarin de totstandkoming van de elektrificatie op de Zeeuwse lijn op attractieve wijze zal worden uitgebeeld. Deze unieke tentoonstelling met maquettes, rijdend materieel enz. komt tot stand dank zij de medewerking van dr. ir den Hollander, die als geboren Zeeuw Zeeland en de Zeeuwen nog altijd een warm hart toedraagt. Behalve de Spoorwegen draagt ook de Nederlandse Heide Mij tot het welslagen van Miniatuur Walcheren 1956 bij door een grote inzending over herverkaveling, ontginning en het kweken van zoetwatervissen. Voorts stelt ook de Stichting Nieuw Walcheren een aantal nieuwe attracties op, o.a. een grote sprookjestuin, nieuwe be wegende objekten en andere bezienswaardigheden, zodat ook dit jaar Miniatuur Walcheren een toeristisch evenement van de eerste rang zal blijken. hier nu een tentoonstelling inrichten over het werk der maatschappij en daarbij aandacht schenken aan drie belangrijke elementen: herverkaveling, ontginning en het kweken van zoetwatervissen. Voor dit laatste zal een aquarium worden in gericht. Sprookjestuin Voorts wordt thans een „sprookjestuin' in gereedheid gebracht, die zal worden ingericht in het gebouw van de voorma lige centrale keuken, waar in vorige ja ren de „bioscoop miniatuur" was geves tigd. De zaal van dit gebouw wordt ge heel zwart gespoten en totaal verduisterd, omdat er met speciale licht-effecten zal worden gewerkt. Men zal hier taferelen kunnen zien uit Sneeuwwitje, Doornroosje, Kleinduimpje, de Rattenvanger van Hameln, Zwaan- kleef-aan, Repelsteeltje, en de Tover mannetjes en Dulmeleintje. Bü Sneeuw witje zullen de bijbehorende kabouters gaan wandelen na een druk op de knop Het miniatuur gaat nu zijn derde jaar in: in 1954 werd aan de gasten van Zee land .en aan de Zeeuwen zelf getoond, hoe Walcheren de slagen van oorlog en inundatie te boven was gekomen; in 1955 werd het accent verlegd op de activiteiten van het heden, doordat allerlei produkten van Zeelands industrie werden tentoon gesteld; in 1956 nu wil men aandacht aan de toekomst schenken, zoals de elektrifi catie van de Zeeuwse lijn, die op korte termijn voor de deur staat. Deze spoorweg-expositie wordt opge steld in het paviljoen, waarin vorig jaar de produkten van Zeelands industrie wa ren opgesteld, en zal in drie afdelingen zijn onderverdeeld: in het eerste gedeelte (gerekend van de ingang af) zal worden getoond, hoe een elektrificatie tot stand komt en wat daarbij allemaal nodig is: beton, palen, grind, bovenbouw enz. Maar om de bezoekers daarbij vooral een indruk te geven van een belangrijk stuk van een elektrische spoorlijn, n.l. van de bovenbouw waaraan de stroom draden zijn bevestigd, zal een dergelijk onderdeel op ware grootte vóór de vi trines van het paviljoen worden opge trokken, en wel zo dicht bij de begane grond, dat het werkstuk van dichtbij kan worden bekeken. Voorts zal worden ge toond, hoe een „onderstation" in elkaar zit, terwijl tevens schematisch zal worden aangeduid, hoe het elektrificatie-pro- gramma van de N.S. is gedacht. Twee treinen Het middendeel van het paviljoen is gereserveerd voor een grote maquette van de Zeeuwse lijn dubbelsporig! Op deze lijn van Bergen op Zoom naar Viis- singen zullen twee rijdende treinen te zien nJ. één stroomlijn-trein, zoals die na de elektrificatie komen te rijdt.. één goederentrein, getrokken door een elektrische locomotief. Er zal voorts een compleet modern seinenstelsel worden aangebracht, waar bij ook weer een deel buiten het pavil joen op ware grootte wordt opgetrokken. Dit laatste deel zal synchroom werken met de seinen van de maquette. Op deze manier kan elke bezoeker zich op de hoogte stellen van de gang van zaken bij het seinenstelsel op een elektrische spoor lijn. Aan dit stelsel wordt bovendien het derde en laatste gedeelte van het pavil joen gewijd. Uiteraard wordt hier ge bruik gemaakt van allerlei moderne ex positie-middelen, zoals tekeningen, pla ten, grafieken enz. Dit gehele spoorweg paviljoen wordt verzorgd door de propa- ganda-afdeling van de N.S. De Ned. Heide Mij neemt eveneens een paviljoen voor haar rekening, n.L dat, waarin tot dusver een maquette van het drie-eilandenplan was opgesteld. Men zal waardoor in de donkere zaal speciale lichteffecten worden bereikt. In het mid den van de zaal komt een grote ruimte voor het publiek vooral kinderen worden verwacht! -dat alle onderdelen van dichtbij zal kunnen zien. Het ont werp is van de heer Th. de Ruyter, die thans volop bezig is aan de uitvoering van het geheel. Uitbreiding Tenslotte zal ook het eigenlijke minia tuur weer uitbreiding ondergaan: er komt een bouwput met heistelling,.die voort durend in bedrijf zal zijn en „stoom zal afblazen", er komt een werkende brand weerauto met slangen en ander materi aal, de Vlissingse keersluisbrug wordt bewegend, de „Kungsholm" is „in het dok" geweest en nu bijzonder fraai afge werkt en van een uitstekende verlichting voorzien. In het havenbassin is thans ook gearriveerd het 4000 ton metende motor vrachtschip met passagiers-accommodatie „Carbet", dat indertijd door „De Schelde'" voor Franse rekening is gebouwd. Boven dien heeft de heer Van Aartsen, die reeds eerder fraaie werkstukken leverde, een werkende combine vervaardigd, com pleet met tractor, die in de noordelijke helft van het eiland zal worden opgesteld en daar in bedrijf zal zijn. Er komt voorts een kabouterwerkplaats. waar deze „miniatuurmannetjes" allerlei timmermanswerkzaamheden verrichten, zodra op een knop wordt gedrukt. Voorts wordt een waterval aangebracht, die lichtgevend water in een ravijn stort en waarbij het lichtgevende water schuim- bergen zal vormen. Tenslotte komt er een diepzee-afdeling, waarin exotische vissen imitatie zullen zwemmen, ook al weer na een druk op de knopAlle onderdelen worden met speciaal procédé bewerkt, VANDAAG EENS Fernand-raadsel S) M i< O-i *r k 20 i OM 14 $7 by '5 bi W? MO 45' lt> 2M i\ Üb lT Van buiten naar binnen toe woorden invullen die voldoen aan de volgende omschrijvingen. Elk woord begint zteeds met de laatste letter van het voorgaande woord. 18 Bekende stripfiguur, wiens foto ln de tekening staat, 8—14 donker, 14—21 zonder enige beweging, 2125 griezelige figuur, 25—36 flauw, 36—43 ziekenhuis, 4351 neiging tot verkwisting, 5157 geldelijke ondersteuning, 57—63 bevallig, 63—69 zweefrek voor acrobaten, 69—72 stuk. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Correct, 8 poort, 10 et, 12 ego, 13 ja, 14 riks, 16 snot, 18 zee, 19 Eli, 20 uniek, 22 spin, 23 id., 24 pré, 26 ge, 27 toorn, 29 bestand. Verticaal: 2 Op, 3 roes, 4 rog, 5 Eros, 8 ct., 7 verzuim, 9 matinee, 11 tiend, 13 jolig, 15 kei, 17 nep, 21 epos, 22 aera, 25 rot, 27 te, 28 N.N. Dodelijk verkeersongeval ROTTERDAM, 20 maart. Gister avond is op de Groene Kruisweg te Per- ïlis de 47-jarige expeditieknecht P. C. uit ïockanje, die daar per fiets reed, bij het Oversteken in botsing gekomen met een personenauto, die van de tegenovergestel de kant kwam. De expeditieknecht liep ernstige hoofdwonden op en in 't Esther- zlekenhuis bleek, dat hij was overleden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Vier Werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nég krach- liger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt haal waar andere middelen (alen! TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 tl Ingezonden Mededeling (Adv.) Weg zijn de klachten - weg is dat nare gevoel van onbehaaglijkheid! Dat doet alleen NOURYTIEN zo snel! NOURYTIEN - het moderne sympto matisch werkende tablet met zijn 5 krachtige componenten, brengt een snelle en zekere verlichting. Werkt veilig, zonder hinderlijke nawerking. U wordt fit en blijft fit, langer dan met enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. TUSCALOOSA, ALABAMA 20 mrt (Reuter/AFP). Twee broers, negers zy'n tot een half jaar gevangenisstraf en 500 dollar boete veroordeeld, om dat zij een blanke student van de uni versiteit van Alabama een pak slaag hebben gegeven. De beklaagden, John (19) en Arthur (23) Washington, voerden aan, dat zij verbitterd waren door de behande ling van Autherine Lucy, wier toela ting tot de universiteit is verhinderd. De jury bestond geheel uit blanken. Na 20 minuten sprak zij het schuldig uit en adviseerde tot de maximale ge vangenisstraf. Thans 41 vliegtuigen in bestelling (Van één onzer verslaggeefsters.) DEN HAAG, 19 maart. In 1955 vervoerde de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij 725.000 passagiers en 20 miljoen kg vrachtgoederen. Men verwacht, dat het passagiersvervoer in 1961 tweemaal en het goederenvervoer driemaal zo groot zal zijn als in 1955. Dit werd ons meegedeeld door de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, op de jaarlijkse persbijeenkomst, In de komende jaren zal de luchtvloot dan ook aanzienlijk uitgebreid moeten worden, wil de K.L.M. haar aandeel ln het intercontinentale luchtvervoer 9 procent handhaven. Sociale conferentie C.B.T.B. (Van onze redacteur) UTRECHT, 19 mrt. Er is maar één remedie tegen de steeds voortgaande vlucht uit de landarbeid naar de industrie: het beroep van de landarbeider moet aantrekkelijker gemaakt worden, zodat jongeren dit vak weer gaan kiezen en ouderen het niet verlaten. Daarover was men het wel eens op de sociale conferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ir. P. van der Schans, consulent voor arbeidsvraagstukken in de landbouw bij bet ministe rie van sociale zaken, sprak hier over „Arbeidsvoorziening en loonvorming in de landbouw". In referaat en discussie kwam duidelijk naar voren, dat dit „aantrekkelijk maken" niet alleen zit in het geven van lonen, die gelijk zijn aan die in de indnstrie. Voor de verhoging van het maatschappelijk aan zien van de landarbeid is nog veel meer nodig. SITTARD, 20 maart. In een zie kenhuis te Sittard heeft mevrouw Wijermans-Rademakers uit Nuth van nacht het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het uit stekend. De vader van de drieling is mijnwerker. De meisjes wegen resp. 1800 en 1600 gram, de jongen 1700 gram. De namen zijn Louise Petronella, Hubertina en Leo. Behalve de vloot zullen ook het ver koop- en technisch apparaat worden uitgebreid. Er zal een nieuw gebouw komen voor de vliegdienst, van dezelf de orde als het gebouw voor de civiele dienst Een gedeelte van dit gebouw, waarin twee niéuwe oefen-cockpits voor een complete vliegtuigbemanning zullen worden geplaatst, zal aan het eind van dit jaar gereed komen. In de komende zomerdienstregeling, die op 22 april ingaat, zijn 115 steden in 72 landen opgenomen. Nieuwe plaat sen in het luchtnet van de K.L.M. zijn Ankara (Turkije), Karthoum (Soedan), Palma de Mallorca (Balearen), War- chau (Polen) en Luxemburg. Het luchtnet krijgt door deze uitbreiding een lengte van bijna 243.000 km. Door de aankoop van vier Lockheed Super Constellations zal het in de zo merdienst mogelijk zijn, de ton-km- produktie met 7 pet. op te voeren tot een gemiddelde van 1.150.000 ton-km per dag. De 85 vliegtuigen die de K.L. M.-vloot telt, zullen per dag ongeveer 520 uur ln de lucht zijn, waarbij zij ge middeld ruim 180.000 km (vier en een half maal de aardomtrek) zullen af leggen. De nieuwe Super Constellations zul len o.a. op twee van de drie dagelijkse diensten Amsterdam-New York wor den ingezet. De derde dienst wordt uit gevoerd met Constellations. Eén van deze drie diensten, de luxe-dienst „Cosmopolisten", zal het oceaan-traject non-stop vliegen, waardoor de reistijd heen met vijf kwartier tot 16.50 uur zal worden bekort. De nieuwe dienst Khartoem zal één keer per week met Constellations uit gevoerd worden, naar Ankara vliegt de K.L.M. tweemaal per week, even als naar Madrid via Luxemburg en naar Palma. Op enkele bestaande lij nen wordt de frequentie verhoogd. Zo zal er drie maal per week naar Tokio worden gevlogen, 77 maal naar Londen en vijf maal naar Djakarta. De nieuwe lijn naar Warchau geeft aansluiting op de vliegdiensten Warchau-Moskou. SNELHEDEN.... In de afgelopen 10 jaar heeft het vliegtuig zich zeer snel ontwikkeld. In 1945 was het motorvermogen van het grootste voor de burgerluchtvaart be schikbare toestel 5.800 pk, in 1955 al 13.1800. terwijl het vermogen in 1960 tot 24 a 28.000 pk zal stijgen. Het aan tal zitplaatsen was in 1945 van 28 tot 42, in 1955 van 44 tot 61 en zal in 1960 waarschijnlijk 100 tot 144 zijn. De kruissnelheid steeg van 320 km tot 545 km per uur (Super Constella tions) en zal in 1960 dank zij het ge bruik van de nieuwe DC-8 tot 900 km opgevoerd kunnen worden. Ten behoeve van haar toekomstige vlootpositie heeft de K.L.M. thans 41 vliegtuigen in bestelling. Op het ogenblik werken bij de ILL. M. bijna 15.000 personen. Het vliegend personeel is 1.591 man sterk. In totaal beschikt de K.L.M. in 66 landen over 93 passage-kantoren en 78 vrachtkan toren. De heer Aler besloot zijn rede met te wijzen op de enorme waarde die de K.L.M. hecht aan de samenwer king met de departementen van bui tenlandse zaken en waterstaat. Hij sprak er zijn dank voor uit, dat zij „iedere gelegenheid om de vleugels verder uit te slaan aangrijpen". Inleider betoogde, dat de arbeidsbe- hoefte in de landbouw maar weinig is toegenomen gedurende de laatste hal ve eeuw. Deze behoefte werd groter door de areaaluitbreiding met 15 pet. in deze vijftig jaar, door de vergroting van de produktie per ha die sedert 1880 met 1 pet. per jaar gestegen is, door de overgang van akkerbouw naar de veel intensievere tuinbouw en door verkor ting van de werktijk. Door de toene mende mechanisatie en rationalisatie werden deze factoren echter groten deels geneutraliseerd. Terwijl de algemene beroepsbevol king dan ook ln de periode 1909-1947 met 65 pet toenam, groeide de agrari sche beroepsbevolking slechts met 12 pet. Er moet dus een geregelde afvoei- ing van landarbeiders naar de indu strie zijn, maar de afvloeiing naar an dere bedrijfstakken en de emigratie gaan nu teveel arbeiders aan de agra rische sector onttrekken. Bovendien omvat het korps landarbeiders veel ouderen en betrekkelijk weinig jonge ren, zodat dit arbeiderstekort steeds ernstiger zal worden. HUISVESTING Verschillende factoren kunnen ertoe bijdragen om het maatschappelijk aan zien van de landarbeid te vergroten, Zo moet de huisvesting aanzienlijk ver beterd worden. Vooral in Friesland en Zeeland wonen talloze landarbeiders gezinnen nog in verouderde 1 of 2-ka- merwoningen (resp. 33 en 24 pet.). Ook een vakscholing van de a.s. landarbei der op de landbouwschool zou voor de bedrijven van groot belang zijn en te vens het aanzien van het vak verho gen. In de veehouderij gebieden moet de arbeidstijd (3200 uur tegenover 2600 in de akkerbouw en 2500 in de indu strie) noodzakelijk worden verkort. Een langere schaftijd gecombineerd met een vrije zaterdag en zondag een maal in de drie weken zou b.v. een op lossing kunnen zijn. De inleider zelf opperde de gedachte om in de akkerbouw gedurende de wintertijd de vijfdagen-werkweek in te voeren, wat dan door wat langer werken in de drukke periode gecom penseerd zou kunnen worden. Dit zou ook een bijdrage kunnen leveren aan het streven om de vaste kern op de bedrijven te vergroten. Ir. Van der Schans was echter ook van oordeel, dat de mechanisatie over tien jaar de ar- beidstoppen in de oogstperiode vrijwel opgeheven zal hebben. Eén spreker bracht in de discussie met klem naar voren, dat alle genoem de maatregelen noodzakelijk zijn, maar dat het belangrijkste punt elders ligt. Pas als de boeren er ook diep in hun hart van overtuigd zijn, dat de landar beider werkelijk recht heeft op een be paalde sociale positie en rechtspositie en als zij hun arbeiders werkelijk als hun medewerkers gaan zien, zal de vlucht uit de landarbeid misschien ver minderen. WERKCLASSÏFICATIE Ir. Van der Schans herinnerde ook aan het werkclassificatie-rapport, dat in 1950 aan de Stichting van de Land bouw werd uitgebracht, doch waarmee nog niet is gewerkt. Dit rapport con stateerde, dat de landarbeid in het al gemeen bijna op gelijk niveau ligt als geschoolde industrie-arbeid. De werk- classificatie wordt nog niet toegepast, doch spreker was van mening, dat deze methode in elk geval bruikbaar is om de loonopbouw van de verschillende groepen landarbeiders te verbeteren. De heer P. Stokman, voorzitter van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, die als gast aanwezig was, zou het werk- dassificatie-systeem gaarne eens bij wijze van proef zien ingevoerd in een bepaald afgerond gebied als de Noord- Oost Polder of de Hoekscbe Waard. Deze onderstreepte ook vooral wat was opgemerkt óver de huisvesting en de vakopleiding van de landarbeider. Ingezonden Mededeling (adv.) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in •0 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- benzocalne. Een flesje septisch Lik doornmiddel van 11*85 bespaart U veel ellende. (£6) AMSTERDAM, 20 maart. Gis termiddag is een 32-jarige hotelbe diende op heterdaad betrapt, toen hij bezig was in een groot warenhuis een dame haar portemonnaie te ontfutse len. Op het ogenblik, dat hij zich met het gestolene in zijn zak onopvallend van de plaats van zijn wandaad wilde verwijderen, werd hij door recher cheurs van de centrale recherche aan gehouden, die de man reeds enige weken hadden geschaduwd. Door zijn gedrag in de grote warenhuizen, waar hü zich ln zijn vrije tijd en dan vooral op zaterdagmiddagen ophield, had hij nl. reeds argwaan gewekt. Tweemaal hadden de rechercheurs hem een ver geefse handgreep zien doen in tasjes van winkelende dames. Daar zijn adres bekend was had men hem stil zijn gang laten gaan. De man, die ge huwd is en twee kinderen heeft, zegt, dat het de eerste keer is dat hij iets heeft gerold. Hij is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Ingezonden Mededeling (Adv.) Chr Blindeninstituut Zeist STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 314 5 4 De radio brengt U. MIDDELBURG, 20 maart De mens is van nature geneigd zijn eigen be langen met hand en tand te verdedigen. Zo is het zijn goed recht, dat hïl bij zijn werkgever een redelijk loon bedingt; het zwijgen bij ontevredenheid gepaard gaande met een in stilte mokken is zelfs afkeurenswaardig. De verbolgenheid van de 52-j. huisknecht W. B. M. van een gerenommeerd hotel te Goes, was, na de totstandkoming van een nieuwe arbeidsovereen komst, waardoor hij in mindere mate in het „verval" deelde, verre van la tent, Alle collega's in het hotel wisten wél, dat het M „hoog zat", dat hij per maand met een honderd gulden minder naar huis ging. Toen een collega, een zekere O., zich dan ook in de loop van mei tot oktober van het vorig jaar keer op keer benadeeld wist voor bedragen, die varieerden van f 10,— tot f 25,— viel de verdenking op M. De biljetten werden met poeder besto ven; zodoende kwam de zaak aan het licht. Het bleek, dat M. indertijd een sleuteltje had gevonden, dat paste op de betreffende lade. In de tenlastelegging, die dinsdag morgen werd voorgelezen toen M. voor de politierechter, mr. P. van Empel, stond, was sprake van een toeëigening van een bedrag tot een totaal van f 800. „Minder", sprak verdachte. „Wat overblijft is toch erg genoeg", repliceerde de politierechter. „Zeker", gaf verdachte toe. Ondanks het feit, dat M. een reis naar Italië maakte, kon het bedrag, dat men in het geldkistje van M. aan trof, in zijn geheel worden achter haald. Uit de houding, die M. aannam, kreeg de politierechter de indruk, dat verdachte de mening „waar winden jullie je nou over op" was toegedaan. Twee maanden voorw. met een proef tijd van 3 jaar en een boete van f 250,- subs. 2 mnd. hechtenis luidde de eis van de officier, mr. J. L. Andreae. De verdediger, mr. J. J. v. Luijk, vroeg zich af, waarom men in september bij de constatering van een tekort van f600,—de politie niet direct was ge waarschuwd. H(j vroeg een lage geld boete; verdachte 1» van de gedachte uitgegaan, dat zijn Inkomen te laag was. Voorts is M. na de ontdekking lang werkloos geweest. De politierechter vonniste conform. „DAMES" Van een heel ander gehalte was het verschijnen van een viertal „dames" uit Schoondijke voor de politierechter; zij hadden elkaar in enkele furieuze tweegevechten trachten te ontdoen van hoofdharen e.d. Hoewel er uiteraard twee verdachten en twee getuigen wa ren moest ook deze laatste categorie ondervinden, dat de politierechter in een dergelijk geval de leuze „kijvende wijven aan weerskanten" aanhangt. Zowel de verdachten als de getuigen kregen een stevige reprimande. De dochter van de 48-j. mevr. T. M, de G.-P., een van de verdachten, kwam op 5 jan. na een twist met de 29-j. me vrouw E. M. V.-G. naar „moeders" toe hollen, als verwachtte zij onder haar vleugels de nodige bescherming. Die kwam inderdaad, maar moeders dacht „aanval is de beste verdediging" en be gon mevr. V. met een stok te bewer ken. Ook de dochter kreeg na dit moe dige voorbeeld weer moed en stortte zich met jeugdig élan in de strijd, die daardoor erg ongelijk werd. ,,'t Is iets voor de lagere school", vond mr. Van Empel. „'t Valt niet mee" zei verdachte.„Als grootmoe der zou U een oude, wijze vrouw moe ten zijn", filosofeerde de politierech ter. Nadat het vonnis, f 15,- subs. 3 d. was uitgesproken, deelde de verdachte nog mee, dat de buurvrouw heeft ge zegd, dat „ze zal blijven pisten, zo lang ze kan". Dat de appel niet ver van de boom valt, bleek uit het verschijnen van de dochter van de eerste verdachte, even eens als verdachteDat zij trouwe bondgenoten in de strijd zijn bleek ook thans weer, want in dit gevecht was 't op haar beurt moeders geweest, die de helpende hand bood. BAKSTENEN De dochter, mevr. J. T. K.-de G., le verde nl. de dag voor het andere ge beuren, op 4 jan., met haar 23 jaren slag met de 32-j. mevr. H. O. G., die het slachtoffer werd van het familie duo. Terwijl de dochter mevr. G. aan de haren door de schone Schoondijkse dreven voortsleurde, maakte ma zich verdienstelijk door „der kinderen prooi" bakstenen op de rug te werpen. ,,'t Hemoed luchten" verklaarde ver dachte haar enigszins vreemd aandoen de opvattingen. De politierechter, die ook in deze zaak f 15,- subs. 3 d. von niste, stelde echter strenge maatrege len in het vooruitzicht, zoals het luch ten van het gemoed in eenzaam over peinzen, weliswaar tussen bakstenen, maar waaruit een compact en hecht ge bouw is opgetrokken aan de Blauwe- dijk te Middelburg. FUNESTE COMBINATIE Op 9 febr. gebruikte een 22-j. gros sier uit Breskens, A.M.V., te Terneuzen twee koppen snert, drie koppen koffie en drie borrels, alles in een vrij kort tijdsbestek. Over smaak valt niet te twisten en de combinatie op zich werd DONDERDAG 22 MAART. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw, 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Orgel en saxofoon. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Lichte muz. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 „De Verenigde Naties en de Himalaya", caus. 14.45 Fluit en Klavecimbel. 15. 1» V. d. zieken. 16.00 „Van vier tot vijf'. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.1 Nederland en de wereld: Uitwisselings- progr. over Griekenland. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amus.muz. 18.59 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Lichte muz. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nws. 20.05 Radio Filharm. orkest en solist. 21.20 „Dicbterliebe", boorsp. 22.20 Pianospel. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM H (293 m.). KRO: 7.0» Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRVs 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KROr 11.00 V. d. zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb-meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.25 Holland se liederen. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Viool, piano en cello. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Orgelconc. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 17.55 Vocaal ens. en solist. 18.80 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal Perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 SPortuitsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV; 20.15 Progr. over het weggebruik in Ne derland. 20.18 Tele-Foto-tips. 20.30 Film praatje. 20.45 Knipkunst. 21.05 Rep. v. d. gymnastiekuitvoering in Krasnapolsky. 21.45 Dagsluiting. in de tenlastelegging niet aangevallen. Wel het funeste ervan, want V., die na de consumering van een en ander in zijn bestelauto stapte, reed eerst 'a paaltje omver, veegde een verkeers bord van de weg af en kwam toen te gen de gevel van een café tot stilstand. De bloedproef wees een alcoholper centage aan van 1,50. Of het nu door de borrels kwam, of door het combi neren, V. voelde zich te ziek om te kij ken. Hij erkende dit ook ruiterlijk voor de politierechter, die hem daarom prees. De officier kon echter geen mo tief vinden, waarom V. op het bewus te moment sterke drank moest gebrui ken en eiste, gezien het blanco straf register, 2 weken voorw. met 3 jaar proeft., een boete van f 50,subs. 20 d. en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie maan den. Het vonnis was conform. Een 21-j. veehouder uit 's-Heeren- hoek, J. R., werd achter het stuur aan getroffen, nadat zijn rijbewijs was in getrokken. De officier memoreerde, dat dit de tweede keer is, dat R. voor een dergelijke overtreding moet te rechtstaan; de derde zaak ligt op het parket Verdachte verklaarde zijn auto te hebben verkocht en niet meer te zul len rijden. Het werd 2 weken gevang, en 6 mnd. ontzegging van de rijbe voegdheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5