Nederlandse organisatie voor internationale bijstand in oprichting Denemarken aan de vooravond van een grote staking Onafhankelijkheid van Tunesië door Frankrijk erkend Soelcarno akkoord met kabinet nieuw Hoofdwaterkeringen moeten harmonisch geheel vormen Prins Bernhardt zal bestuur installeren Doph hulp en steun aan achtergebleven gebieden Auto en tram in botsing Auto tegen boom: één dode Houtwormbestrijding met BLEYS B.O.B.-4 Prijsstop kalkzandsteen V.S. achter Frankrijk inzake Algerije Mej. Pino wendt zich tot de Hoge Raad Vele doden bij sneeuwstormen Het liep er anders dan in Nederland EN TOCH VLIEGT HET! Eigen leger en eigen verantwoordelijkheid President Heuss onder tekent soldatenwet Stormachtige reis van 'Queen Mary' Overwinning voor gematigde elementen Evolutie op gebied van beheer en onderhoud Halenkof niet terug naar Rusland Woensdag 21 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GEAVENHAGE, 20 maart Vrijdag a.s. zal in het Koninklijk Instituut voorGde Tropen te Amsterdam de oprichtingsvergadering worden gehouden van de stichting „Nederlandse organisatie voor internationale bijstand". Het bestuur zal worden geïnstalleerd door Prins Bernhard, die als algemeen voorzitter van het stichtingsbestuur zal optreden. Prof. dr. E. de Vries zal voorzitter zijn. Door het in het leven roepen van deze stichting is een orga nisatie tot stand gekomen, die zoals het in de statuten wordt uitgedrukt tot doel heeft „het bevorderen van internationale gerechtigheid en solida riteit door het verlenen van technische, economische en financiële bijstand, waar zulks gewenst is in overleg en samenwerking met de desbetreffende Internationale organisaties". Zij wil dit doel bereiken door het Nederlandse volk in ruime en objectie ve zin voor te lichten omtrent de no den van andere volkeren of volks groepen, waar ook ter wereld, door volk en regering van ons land op te wekken tot een rechtvaardige bijdra ge ter opheffing van deze noden en door het ontwerpen en uitvoeren, be vorderen en coördineren van acties, die op de doelstelling gericht zijn. In het stichtingsbestuur zijn ver enigd organisaties van werkgevers en werknemers, kerkelijke organisaties, de landelijke toporganen op het terrein van het maatschappelijk werk, organi saties voor internationale samenwer king, middenstandsbonden, organisa ties op het terrein van kinderbescher ming en gezondheidszorg, de jeugdbe weging en vele andere groepen. Voorts maken als individueel lid van het be stuur enige Nederlanders deel uit, die persoonlijk grote belangstelling heb ben voor internationale samenwerking en bijstand. De nieuwe stichting hoopt vorm te geven aan hetgeen zowel bij ons volk als regering van ons land zeer sterk leeft: de vraag hoe ons land een zo groot mogelijke bijdrage kan leveren aan in ontwikkeling achter gebleven gebieden. Coördineren De initiatiefnemers willen de ver schillende activiteiten op het gebied van buitenlandse bijstand coördineren. De reeds bestaande organisaties op dit terrein zullen ten volle worden geres pecteerd en met hen zal een nauwe samenwerking worden gezocht. De constituerende vergadering is een begin. De stichting kan zich thans nog niet uitspreken over bepaalde plan nen. Wel kan gezegd worden, dat het In de bedoeling ligt zich te wenden tot de organisaties van de Verenigde Na ties en dat men uit de vele projecten voor technische bijstand, die bij ge- LEIDEN, 20 maart. Op de Rijns- burgerweg tussen Leiden en Oegst- geest zyn vanmorgen een autobus en een tram van de N.Z.H.V.M. met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de autobus werd hierbij ernstig gewond en is, na uitgezaagd te zijn, naar een ziekenhuis overge bracht. Van de inzittenden van de autobus liepen 24 personen min of meer ernstige verwondingen op. Zij zyn allen naar het ziekenhuis te Lei den vervoerd. De meesten konden in de loop van de middag naar huis te rugkeren. ZWOLLE, 20 maart. De 22-jarige ongehuwde Th. Stuart 'te Amsterdam, werkzaam bij de Ned. Heidemij., is gisteravond om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Zuider zeestraatweg onder Oostendorp (Doornspijk) tegen een boom reed. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. De heer Stuart was op slag dood. De wagen werd ernstig bescha digd. Door rook gestikt HEERLEN, 20 maart. Familieleden hebben in een woning te Brunssum de 29-jarige lasser K. L. dood voor zijn bed aangetroffen. Men veronderstelt, dat hij in bed heeft liggen roken en dat de la kens aan het smeulen zijn gegaan. Door de ontwikkelde rook moet L. gestikt zijn. Jongetje in rioolput gestikt ARNHEM, 20 maart. In Arnhem is het ongeveer anderhalf jaar oude zoontje van de fam. H. in een rioolput terecht gekomen en gestikt. In de tuin achter het huis bevond zich de put, die was afge dekt met een houten plank en een ijzeren rooster. In een onbewaakt ogenblik heeft de kleine kans gezien om plank en rooster van de rioolput te verwijderen. Hij is er toen met het hoofd voorover in gevallen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Volledige garantie BLEYS - LEIDEN Morsstraat 39 Telefoon 21078 Voor kleinverpakking vraagt Uw drogist brek aan middelen niet kunnen wor den uitgevoerd, een keuze wil maken. Zoveel mogelijk In overleg en samen werking met deze organisatie wil de 'stichting een concrete taak uitvoeren, die door ons land kan worden verricht en die door ons volk begrepen zal wor den. Zij wil deze taak in geen geval zien als een vorm van liefdadigheid. De bij stand moet worden gegeven in een ge voel van saamhorigheid en verant woordelijkheid, in het besef dat vrede en welvaart het best worden gediend door het verhogen van de produktivi- teit van het individu, door het verbrei den van kennis en het verschaffen van moderne gereedschappen en door het overwinnen van ondervoeding en het bestrijden van ziekten, die voorkomen kunnen worden. De totstandkoming van de nieuwe stichting wordt voorbereid door een werkcommissie bestaande uit de he ren A. Borstlap, J. Eggink, Ds. J. B. Th. Hogenholtz, Pater S. Jelsma msc, H. Oosterhuis, Th. Scholten, H. J. M. Simonis, met de heer A. A. J. W.ar- menhoven als adviseur. 's-GRAVENHAGE, 19 maart. Het is gebleken, dat onlangs sommige fa brikaten kalkzandsteen niet onbelang rijk in prijs zijn gestegen, zulks on danks het vorig jaar gedane toezeg gingen aan de minister van economi sche zaken voorshands de prijzen niet te verhogen. Derhalve, zo deelt het ministerie van economische zaken mee, heeft .de minister zich genood zaakt gezien een beschikking prijs stop kalkzandsteen 1956 af te kondi gen. Deze beschikking treedt op 20 maart in werking en stelt als maxi mum verkoopprijzen vast de prijzen, die op 1 juni 1955 golden. Dit be tekent o.a., dat voor de meest ge bruikte soort in het Waalformaat bij levering af-fabriek aan de handel maximaal f 31.85 per 1800 mag worden berekend. Wilhelm Miklas, president van de eer ste Oostenrijkse republiek, is in de nacht van maandag op dinsdag op 84-jarige leeftijd overleden. Huwelijk in Monte Carlo voor Nederlandse televisie HILVERSUM, 19 maart. De plechtigheden van het huwelijk van Prins Rainier met Grace Kelly, vol gende maand in Monte Carlo, zullen rechtstreeks door de Nederlandse Televisiestichting worden uitgezonden. Zo zullen het burgerlijk huwelijk op woensdag 18 april en het kerkelijk huwelijk in de kathedraal van Mona co op donderdag 19 april, voor de Nederlandse televisiekijkers te vol gen zijn. PARIJS, 20 maart. (AFP). De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft op een bijeen komst van de diplomatieke pers ver klaard, dat Amerika geheel achter Frankrijk staat bij het zoeken van een liberale oplossing van het Algerijnse vraagstuk, die Frankrijk in staat stelt in Noord-Afrika te blijven. De ambas sadeur liet zich waarderend uit over hetgeen Frankrijk in Noord-Afrika heeft tot stand gebracht. UTRECHT, 20 maart. Mr. Ter Laan heeft thans van Mej. Pino volmacht ge kregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaanden bevredigend einde te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag, als bedoeld in artikel 12 wetboek van strafvordering, zal worden gedaan bij de Hoge Raad dei- Nederlanden. In Amerika NEW YORK, 20 maart. Zware sneeuwstormen hebben in de noord-oos- telijke Amerikaanse staten sedert vrijdag reeds 110 slachtoffers geëist. Het verkeer ondervindt veel hinder van de sneeuw. In New York en omgeving kwam het bijna geheel tot staan. Daar ligt de sneeuw 32 cm hoog en op sommige plaat sen is de sneeuwmassa tot 2 meter op gewaaid. De sneeuwval houdt nog steeds aan en men vreest, dat het rekord van 1948, toen er 38 cm sneeuw viel, gebroken zal worden. Scholen zijn gesloten en het zakenleven en de industrie zijn ontwricht. Voornamelijk zijn de staten New York, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Pennsylvania, Rhode Island, Virginië en Vermont getroffen. Twee kranten in Cairo melden, dat de sultan van Marokko premier Nasser van Egypte heeft uitgenodigd voor een be zoek. Als hei wantrouwen de verhoudingen beheersi PARIJS, 20 maart Frankrijk heeft plechtig de onafhankelijkheid van Tunesië erkend in een gemeenschappelijk protocol dat dinsdag in Parijs is ondertekend door de Tunesische premier, Ben Ammar, en de Franse minister van buitenlandse zaken. Christian Pineau. Het protocol heft het protectoraatsverdrag van 1881, het verdrag van Bardo, op en erkent het recht van Tunesië op een eigen nationaal leger en eigen verantwoordelijkheid op het gebied der buitenlandse be trekkingen. Frankrijk en Tunesië zijn overeen gekomen een onderlinge afhankelijk heid te definiëren met samenwerking op gebieden van wederzijds belang, zo als defensie en buitenlandse aangele genheden. Vorige zomer werd een overeen komst gesloten die aan Tunesië onaf hankelijkheid op binnenlands gebied toekende In het nieuwe protocol wordt verklaard, dat bepalingen van dit verdrag die in strijd zijn met de nieuwe status van Tunesië als onaf hankelijke staat aangepast zullen worden of opgeheven. FEEST Frankrijk zal aan Tunesië hulp ver lenen bij de vorming van een Tune- sisch leger. Op 16 april zullen besprekingen be ginnen om zo spoedig mogelijk tot toe passing van de in het protocol vastge legde beginselen te komen Deze maand nog zullen in Tunesië verkiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende vergadering. Algemeen verwacht men, dat Habib Boerguiba, de leider van de nationalis tische nieuwe-grondwetspartij, die een grote rol bij de onderhandelingen heeft gespeeld, premier van de nieuwe Tu nesische regering zal worden. In Rome zijn meer dan 130 personen in een ziekenhuis opgenomen, die tekenen van voedselvergiftiging vertonen na het nuttigen van bigne, een speciaal gebak, dat gegeten wordt op de dag van St. Josef. Zij lagen op matrassen tot in de wacht kamers. Drie personen bevinden zich in n zorgwekkende toestand. Het ge wraakte feestgebak was afkomstig van n enkele bakkerij, die vijfduizend stuks uad verkocht. BONN, 20 maart. De president van de Duitse Bondsrepubliek, Heuss, heeft maandag zijn handtekening gezet onder de soldatenwet en de grondwetswijzigin gen met betrekking tot de Duitse her bewapening die reeds door de Bondsraad en Bondsdag waren goedgekeurd. De tek sten van de wet en de grondwetswijzi gingen werden door Bondskanselier Adenauer persoonlijk aan de president ter ondertekening voorgelegd. Toen het nieuws van de onderteke ning van het protocol bekend werd, stroomden tienduizenden Tunesiërs juichend en zingend de straat op. In korte tijd waren de nauwe straten van de Arabische wijk veranderd in Voor nog geen vijftig dollar kan men zich in Amerika een bouwdoos aan schaffen, die, na enige uren verwoed knutselen een complete helicopter op levert. Het dingetje is niet bijster luxueus uitgevoerd en men zit er in weer en wind onbeschermd op maar het vliegt! Mocht tengevolge van een foutje de motor afslaan, dan zorgt de rotor er voor, dat men zoetjes dalend weer met beide benen op de grond komt te staan. Het gewicht van het machientje is 250 Engelseponden. In Nederland moet het al gek gaan, wil er een algemene staking ontstaan om hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden te krijgen. Zelfs toen enige tijd geleden de Stich ting van de Arbeid niet meer functioneerde, doordat de werk gevers en de werknemers het niet eens konden worden, is het woord staking niet gevallen. Wij mogen daarvoor alleen maar dankbaar zijn. In andere landen is het blijkbaar nog niet zo ver. In Denemarken ligt vandaag of morgen het economische leven volslagen lam door een staking. In Finland zijn de ar beiders dezer dagen weer aan het werk gegaan, nadat er een compromis voor loonsverhoging was gevonden. In België is gisteren het personeel van de belastingkantoren opgeroepen voor een „stiptheidsstaking". De ambtenaren wensen een hoger beginsalaris, een werkweek van vijf dagen, een salarisverho ging van 2,5 procent en betere arbeidsvoorwaarden. Nog niet zo lang geleden heeft de Engelse economie enorme schade opgelopen door een sta king in tal van bedrijfstakken, o.m. van de havenarbeiders, en in Frankrijk reed er kortgeleden geen enkele tram en bus, door dat het personeel meer loon eiste. En zo zouden wij nog heel wat meer voorbeelden kunnen geven, in Europa en daarbuiten, van stakingen, die begonnen nadat 't overleg tussen de werkgevers en de werknemers schipbreuk had den geleden en de betrokken re geringen niet bij machte waren een oplossing te vinden. Wij hoeven in Nederland heus niet op te scheppen, maar mogen Het gesprek van de dag er toch wel dankbaar voor zijn, dat tot heden en ook nu weer al is het soms op het laatste nippertje, overeenstemming be reikt wordt en dat de arbeids- rust en de arbeidsvrede blijft ge handhaafd. Niet voor niets be nijden veie andere landen ons om een instelling als de Stichting voor de Arbeid, die in de naoor logse periode al zoveel zegenrijk werk heeft kunnen verrichten. Nog niet zover In een land als Denemarken is men nog niet zover. De corre spondent van de N.R.C. in Ko penhagen heeft over de arbeids verhoudingen in dit land en over de aanleiding tot het huidige conflict interessante mededelin gen verstrekt en hij kwam tot de conclusie, dat de'hele samenwer king in deze Scandinavische staat tussen werkgevers en werkne mers aan een grondige herzie ning toe is. Beide partijen, zo zegt hij, plegen de gedachte aan staatsinmenging in hun onder handeling altijd met verontwaar diging van de hand te wijzen. Men wil baas in eigen huis zijn. Maar zo voegt deze correspon dent eraan toe, uit de crisis van dit ogenblik kunnen wij slechts concluderen, dat de voor deze fiere houding vereiste rijpheid en zelfbeheersing intussen blijkbaar ontbreken. In Denemarken bestaat het in- stituut van rijksbemiddelaars en tot heden was het altijd zo, dat deze functionarissen, wanneer om de twee jaar nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten moesten worden gesloten, de zaak weer in orde wist te brengen. Dit keer is het hem ni«*t gelukt. De belangrijkste eisen van de werknemers waren: verkorting van de werkweek tot 44 uur, een loonronde, een hogere financiële tegemoetkoming ingeval van ziekte en een behoorlijke beta lingsregeling voor die (in hoofd zaak christelijke) feestdagen, welke niet op een zondag vallen. De werkgevers waren echter slechts bereid tot enkele onder geschikte concessies, die nauwe lijks twee procent zouden uitma ken tegenover drie procent in 1954. Zij lieten zich daarbij o.m. leiden door mededelingen van de directeur van de Deense nationa le bank, waarbij werd gewaar schuwd tegen maatregelen, die de consumptie zouden kunnen vergroten; zoals salarisverhoging en vermeerdering van de staats uitgaven. Zij willen voor alles rekening houden met het Deense concurrentievermogen op de buitenland*" markten. Door niemand gewenst De staking is nog door de vak bonden, noch door de werkge vers gewenst. Beide partijen staat duidelijk voor ogen, dat niemands belang ermee is ge diend, wanneer de vaderlandse economie aan de rand van de af grond wordt gebracht en beide partijen beseffen evenzeer, dat later misschien te behalen voor delen geenszins opwegen tegen de enorme verliezen op korte termijn, zo schrijft de correspon dent van de N.R.C. Hij meent, dat met wat minder onderling wantrouwen van beide kanten en wat meer besef voor het ge meenschappelijk nationaal be lang een conflict vermeden had kunnen worden. Het is nooit slecht zich aan het voorbeeld van anderen te spiege len. Dat geldt ook in dit geval. Inderdaad valt dat spiegelen voor Nederland voordelig uit. Onderling mag men het dan niet altijd over alles eens zijn, tot he den is het door het streven van beide* partijen nog altijd mogen gelukken een ramp voor onze kwetsbare nationale economie, die een staking toch altijd is, te voorkomen. SOUTHAMPTON, 20 maart (Reuter) Bijna 100 passagiers en bemannings leden van het 81.237 ton metende Britse passagiersschip „Queen Mary" hebben verwondingen opgelopen tijdens een zwa re storm, die het schip passeerde op zijn laatste reis van Amerika naar Europa. Toen de „Queen Mary" maandagavond in Southampton aankwam, werden onmid dellijk vier passagiers en twee beman ningsleden naar een ziekenhuis gebracht, o .ei.- Cherbourg waren eerder op de dag een zee van vlaggen. Scholen, fabrie- twee gewonde vrouwelijke passagiers aan ken en kantoren sloten de deuren, wal gebracht. DJAKARTA, 20 maart. Reu ter. President Soekarno heeft zijn goedkeuring verleend aan het ontwerp, dat formateur mr. Ali Sastroamidjojo de vorige week voor een nieuwe Indonesische re gering heeft ingediend. De nieuwe regering is een coalitie van de drie grote Indonesische partijen P.N.I., Masjumi en N.U. en vijf kleine partijen. De communisten zijn niet vertegenwoordigd. Politieke waarnemers beschouwen de samenstelling als een overwinning voor de gematigde elementen in de Indonesische politiek op de extreem linkse en communistische stromingen. De communistische partij had aange drongen op het opnemen van commu nisten in de regering of op het uit sluiten van vertegenwoordigers van de Masjumi. Deze waarnemers waren beleid in de buitenlandse en binnen landse politiek van de nieuwe regering zal volgens deze waarnemers in be langrijke mate afhangen van de hou ding van de Nahdatul Ulama, welke party een zeer belangrijke rol heeft gespeeld bij het totstandkomen van een krachtige niet-communistische regering. In het Indonesische parle ment kan noch de P.N.I., noch de Masjumi het stellen zonder de steun van de Nahdatul Ulama, waarvan de leiders volgens Reuter in sommige kringen „politieke opportunisten" worden genoemd. De nieuwe regering steunt op meer dan 70 procent van de stemmen in het 260 leden tellende In donesische parlement. Het kabinet zal a.s. zaterdag worden geïnstalleerd en zal op 26 maart, tege lijk met de eerste bijeenkomst van het nieuwe parlement, in functie treden. Beurs sluit op Goede Vrijdag s-fcrRAVENHAGE, 20 maart. Het ministerie van financiën deelt 'mede, dat de beurzen voor de geld- en fond senhandel op 30 maart 1956, Goede Ir. J. H. van der Burgi voor Zuidhollandse waterschapsbond BOTTERDAM, 20 maart Ter vergadering van de Zuidhollandse Water schapsbond in het Groothandelsgehouw heeft de hoofingenieur-directeur van rijkswaterstaat te Middelburg, ir. J. H. van der Burgt, gesproken over het onderwerp „Grondslagen voor moderne dijkbouw". De vloed van 1 februa ri 1953 heeft bewezen, dat het niet verantwoord is in hoofdzaak af te gaan op de hoogste tot nu toe bekende waterstanden. Daarom zijn er uitvoerige studies ondernomen en wordt er met grote spoed gewerkt aan het vraag stuk van de golfaanval op de dijken, w aartoe op verschillende punten voor de kust en in de zeearmen zelfregistrerende golfhoogtemeters zijn opgesteld, zo zei hij. Door de gemaakte studies zullen de ring. Daarbij dient de dijk geheel vrij grondslagen, waarop tot nu toe de dijk- te zyn van obstakels, welke geen wa- van mening, dat de Masjumi een tegen Vrijdag, gesloten zullen zyn en dat wicht zal vormen voor de invloed van I die dag voor de geldleningen niet als de linkse stroming in de P.N.I. Het J werkdag zal worden beschouwd. verbeteringen werden uitgevoerd, op bepaalde punten moeten worden her zien. Ook op het gebied van het beheer en het onderhoud is een evolutie gaan de. Men gaat meer en meer over tot de concentratie van waterschappen. In Z.- Holland, waar de concentratie vrijwel voltooid is, heeft men vyf eiland-dyk- ringen en zes hoogheemraadschappen. In Zeeland zyn naast het rijk en de Ned. Spoorwegen nog 133 zeewerende besturen. Dit aantal zal na de voorge nomen concentratie vermoedelyk tot negen dijkringen worden terugge bracht. ERVARINGEN Ir. Van der Burgt ging in op de pro blemen van de dykverzwaring, in ver band met de in de praktyk opgedane ervaringen. De Noordzeekust van Cad- zand tot en met Rottumeroog is 420 km lang. Hiervan is een zevende deel wa ter, een zevende deel zandplaat, twee zevende deel dijk of verdedigd duin en drie zevende deel onverdedigd duin. Van alle hoogwaterkeringen noemde hij het onverdedigd duin de meest ideale. Bij de moderne dijkbouw, zo ging ir. Van der Burgt voort, is het noodzake- lyk gebruik te maken van moderne materialen als beton en asfalt. De be heerder van een dyk moet de hem toe vertrouwde hoofdwaterkering in volle dig eigendom, beheer en onderhoud verkrygen, met inbegrip van de gron den, die nodig zijn voor dijkverzwa- terkerende functie hebben en niet de scheepvaart en de afwatering dienen. Onze hoofdwaterkeringen vormen 'n harmonisch geheel en daarom dienen wij thans de gelegenheid te grijpen om alle onderdelen op elkaar af te stem men, teneinde een zo groot mogelijko veiligheid te verkrijgen van ons volks bestaan. LONDEN, 20 maart. Volgens een bericht op de voorpagina van de „Daily Sketch" deden maandag in Groot-Brit- tannië geruchten de ronden, volgens welke de Sowjet,-minister van elektri citeitsvoorziening en gewezen premier, Georgi Malenkof, niet naar de Sowjet- Unie zou terugkeren. Als kop gebruikt het blad: „Het grote gerucht om Ma lenkof". De krant was opgebeld over de juistheid van dit gerucht. De „Daily Sketch" zegt, dat de geruchten op waarheid zouden kunnen berusten om dat: le. Malenkof de laatste grote Stalinist is en 2e. de anti-Stalinistische campagne ten doel zou kunnen hebben, om Ma lenkof tot uitwijken te dwingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3