S.G.P.-fractievoorzitter heeft grote bezwaren tegen algemene verplichting Nederland kent nog steeds geen vluchtelingenwetgeving Geen paradetroepen meer in de „Bundeswehr" Duel Ds. Zandt - Minister Suurhoff PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zo kreeg Dreischor zijn Jan Kipstraai Veiligheidsraad bijeen over Palestijnse kwestie Pleit voor soepeler houding tegenover Indische Nederlanders Russisch-Japanse besprekingen vastgelopen De stakingen in Denemarken en Finland Duitse strijdkrachten worden alleen voor verdediging opgeleid Steeds meer Algerijnen verlaten Frankrijk Amerikaanse weer kundige dienst op het matje Hoofdkantoor! Goes, C. Vorstttr. 90, Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointra N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per num. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jaargang No. 3352 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 21 maart 1956 Zeeuwse aardappel In irek Zie pagina 2 Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 6.39 u., onder 18.57 u. Maan op 14.10 u., onder 4.24 u. Hoogwater donderdag 22 maart: Vlissingen: 10.27 u. 1.50 m. 23.06 u. 1.47 m. Terneuzen: 10.55 u. 1.68 m., 23.35 u. 1.64 m. Wemeldinge: 11.55 u. 1.51 m. u. m. Zierikzee: 11.41 u. 1.32 m., u. m. Heeft ouderdomswet een verzekeringskarakter? (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 20 maart Uit de rede, die Ds. Zandt (S.G.) gister middag in de Tweede Kamer heeft gehouden, is gebleken, dat zijn frac tie de enige is, die zich afvraagt of zij haar stem aan de definitieve ouderdomsvoorziening kan geven. Ds. Zandt had waardering voor dit wetsontwerp, dat naar zijn mening niet uitgaat van de verzekerings gedachte, maar waarom wordt iedereen verplicht te betalen? Er zijn er die niet om deze wet hebben gevraagd en toch moeten zij premie be talen. Zo helpt deze wet de één, aldus Ds. Zandt, maar brengt zij de ander in nog groter nood. Het was interessant te vernemen waarom de SGP-fractie die tegen de verzekeringsgedachte is toch kon instemmen met het uitgangspunt van dit wetsontwerp. Dat komt, omdat in deze wet van verzekering geen sprake is, al wordt het woordje „verzekering" dan ook helaas vaak in dit ontwerp genoemd. Bij deze definitieve ouder domswet is veel meer sprake van een sociale hulpverlening dan van een so ciale verzekering. Er wordt geen pre mie, maar belasting betaald. Het sy steem van hulpverlening juichte Ds. Zandt zeer toe. Nu gaat het oeroude christelijke beginsel van de barmhar tigheid een rol spelen. En dat beginsel is veel zegenrijker dan de revolution- naire barmhartigheidsbeginsel. Nu had Ds. Zandt twee grote bezwa ren tegen het wetsontwerp. De eer ste was dat ook mensen „die in weel de baden" dit bodempensioen krijgen. Zij krijgen ook een „favorietje" toe geworpen, maar waar staat in de Bij bel dat de overheid de gefortuneer- den moet helpen? Het tweede be zwaar was dat vele mensen zullen zeggen: was deze wet maar nooit ge komen. Wij hebben er niet om ge vraagd en nu moeten we nog premie betalen ook. Naar de vaste mening van Ds. Zandt is deze wet een toepassing van een so cialistisch beginsel. Wèl verzekeringsgedachte Minister Suurhoff vond het jammer dat hij het risico moest lopen de SGP stemmen te verliezen. Daardoor zal de wet niet met algemene stemmen aan genomen worden. Maar voor de be windsman stond het vast, dat dit wets ontwerp uitgaat van de verzekerings gedachte. Niet in de orthodoxe, maar in de moderne zin. Aan de gewetensbezwaren kon de minister niet tegemoet komen. „Oud en arm" „Voor de vormgeving en de indeling van dit wetsontwerp draag ik de pri maire verantwoordelijkheid. Net zo goed als voor de bedrijfstaksgewijze loonvorming", zo zei minister Suurhoff gisteravond in de Tweede Kamer. „Maar dit wil niet zeggen, dat ik er prijs op stel dat men in plaats van „Hij trekt van Drees" gaat zeggen: „Hij trekt van Suurhoff". Waar het om gaat, zo vervolgde de bewindsman, is, dat de bejaarden niet langer aan het kortste eind zullen trekken bij de ver deling van het nationaal inkomen. Minister Suurhoff noemde de defini tieve ouderdomswet een forse stap naar de oplossing van het probleem „Oud en arm". Het gaat ook om een belangrijke zaak. Minister Suurhoff heeft dit nog eens in cijfers duidelijk gemaakt. Op 1 januari van dit jaar kregen 369.000 personen uitkering krachtens de ouderdomssvoorziening. In totaal is daar 279 miljoen mee gemoeid. In januari 1957 zullen niet minder dan 212.000 onder de definitieve ouder domsvoorziening vallen. Jaarlijks zal daarmee 222 miljoen mee gemoeid zjjn. Aanpassing Er stond geen toegeeflijke minister achter de regeringstafel. Hij was slechts bereid een amendement over te NEW YORK, 20 maart De V.S. hebben dinsdagavond verzocht om een „zo spoedig mogelijk" te houden bij eenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. over de toestand in Palestina. Het verzoek werd gedaan in een brief aan de voorzitter van de raad, de Engelsman Sir Pierson Dixon. In de brief gaven de Verenigde Sta ten verder uiting aan hun bezorgdheid met betrekking tot de recente ontwik kelingen in en rondom Palestina „die mogetijk het handhaven van de inter- i :tionaie vrede en veiligheid in gevaar ien kunnen brengen". nemen van zijn partijgenoot Van Lier, waardoor het mogelijk moet worden, dat weduwen die ouder zijn dan 60 jaar, bij overlijden van hun gepensio neerde man, nog een jaar lang een ge huwden uitkering krijgt. Dit echter tot een leeftijd van 65 jaar. De aanpassing noemde minister Suurhoff het belang rijkste strijdpunt. Minister Suurhoff vindt deze aan passing moreel en sociaal volstrekt houdbaar. Materieel wordt niemand er slechter van. Het grootste bezwaar te gen het loslaten van de mogelijkheid tot aanpassing was wel dat de pensi oenen zodanig kunnen cumuleren, dat het totaal pensioen meer kan bedragen als 70% van de het laatst genoten sala ris. Die grens van 70% kan niet ver schoven worden vooral niet als men let op de toenemende vergrijzing van ons volk. Dit zou een slechte sociale politiek zijn. Als wij in de wet de cu mulatie voor pensioenen openen zal er een storm van protesten opgaan. Ieder een wil dan het pensioen op 100% van het salaris stellen. Inning premie Het denkbeeld van de prot. chr. frac ties om de premie door het uitvoerings orgaan te laten innen in plaats van door de belastingdienst kon de minis ter niet aanvaarden. In 1981 zullen er waarschijnlijk 8% miljoen verzekerden zijn. Er zal dus een enorm apparaat op poten gezet moeten worden. Dit zou veel meer kosten met zich mee bren gen. Ook hield de bewindsman vast aan premie betaling van de kleine zelfstandigen die minder verdienen dan 2100 gulden. Hoe komt de minister aan uitke ringsbedragen: 1338 gulden voor ge huwden en 804 gulden voor onge- huwden. Minister Suurhoff zeide wat de verhouding tussen deze be dragen betreft zich te hebben aan gesloten bij de noodwet ouderdoms verzekering. Die verhouding staat ongeveer 19 tot 6. Libië tegen Israël TRIPOLIS, 20 maart. De premier van Libië, ben Halim, heeft dinsdag in antwoord op een vraag in het parle ment verklaard, dat in de lente een Is- raëlisch-Arabisch conflict dreigt uit te breken en dat Libië elk Arabisch land, dat door Israël zou worden aan gevallen, met alle krachten te hulp zal komen. Grieven van senaioren: (Van onze parlementaire redacteur). Zonder hoofdelijke stemming (met alleen de communisten tegen) heeft de Eerste Kamer gistermiddag het verdrag betreffende de status van vluchtelingen goedgekeurd. Dit tractaat is al op 28 juli 1951 te Genève ondertekend, maar het duurde tot juli 1955, voordat de Tweede Kamer het in behandeling nam. In diezelfde maand nog bracht de Eerste Kamer verslag uit, maar pas op 29 februari j.l. kwam de regering met een memorie van antwoord. De senatoren prof. Diepenhorst (A. R.), prof. De Beaufort (Kath. V.) en mevrouw Verwey-Jonker (Soc.) heb ben er gistermiddag op gewezen, dat deze uiterst trage gang van zaken de naam van Nederland als toevluchts oord 'voor vluchtelingen geen goed heeft gedaan. De minister van buiten landse zaken, mr. Beyen, kon geen overtuigend antwoord geven op de vraag, waarom het wetsontwerp tot goedkeuring zo laat is ingediend. Hij meende de regering te kunnen veront schuldigen door te wijzen op het tijd rovende interdepartementale overleg. GEEN WETGEVING. Een andere grief van de sprekers was, dat Nederland eigenlijk nog geen degelijke vreemdelingen- en vluchte lingenwetgeving kent. Prof. Diepen horst noemde dit een constitutioneel ongewenste toestand. We hebben in ons land wel een chaotische massa voorschriften en circulaires, die be trekking hebben op vluchtelingen en vreemdelingen, maar deze bieden, wanneer het er op aan komt, de be trokkenen geen enkel wettelijke waar borg. Ook het onderhavige verdrag voorziet niet in deze leemte. Het is een stap vooruit, maar slechts een zeer be scheiden stap. Wat ontbreekt is een samenbundelende vluchtelingenwet. Baron De Vos van Steenwijk (Lib.) bepleitte een soepeler houding van de regering tegenover de Indische Nederlanders. Deze groep verkeert in feite in dezelfde omstandigheden als de vluchtelingen: ze zijn ontwor teld en verarmen steeds meer. Mi nister Beyen deelde mee, dat dit on derwerp op het ogenblik door de re gering intens wordt bestudeerd. „NIET OPPORTUUN". De minister van justitie, prof. Van Oven, achtte het „niet opportuun" om thans reeds een nieuwe wettelijke rechtsregeling, waarin de hoofdzaken van het vluchtelingen- en vreemdelin genrecht zijn vastgelegd, in te dienen. De regering is op zichzelf wel over tuigd van de wenselijkheid van zo'n regeling, maar ze acht de internatio nale toestand nog te weinig stabiel. In de practijk is bovendien gebleken, dat ten aanzien van de toelating en het verblijf van vluchtelingen hier te lan de zeer soepel wordt opgetreden. Bij de replieken merkte mevrouw Verwey-Jonker (Soc.) op, dat een vluchtelingenwet overbodig zal zijn, wanneer de internationale situatie sta biel is geworden. Volgende week behandelt de Eerste Kamer de begroting van economische zaken. LONDEN, 20 maart De Russisch- Japanse besprekingen over een vredes verdrag in Londen zijn, na negen maanden onderhandelen, geheel vast gelopen en voor onbepaalde tijd ver daagd. De Japanse delegatieleider, Matsoe- moto, verklaarde dinsdag, dat hij met zijn Sowjet-collega Malik, geen over eenstemming heeft kunnen bereiken over de Japanse gebieden die de Sow- jet-Unie aan het einde van de tweede wereldoorlog bezet heeft. Japan eist teruggave van de eilanden Habomai, Sjikotan, Etorofoe en Koena- sjiri en een conferentie met alle lan den die tegen Japan gestreden heb ben over de toekomst van Zuid-Sacha- lin en de Koerillen, gebieden die even eens door de Sowjets bezet zijn. De Sowjet-Unie wil slechts afstand doen van Habomai en Sjikotan. Arbeider door omvallende muur gedood IJSSELSTEIN, 20 maart. Doordat een vier maanden geleden opgetrok ken halfsteensmuur vandaag omviel en in een twee en een halve meter diepe bouwput op een bouwwerk te IJssel- stein terecht kwam, is de in die put werkzame 47-jarige ongehuwde arbei der R. uit Eek en Wiel, om het leven gekomen. Cyprische bisschop gaat on derhandelen ATHENE, 20 maart. Bisschop Fhotios van Paphos, de tweede in rang na aartsbisschop in de Grieks-Ortho doxe kerkelijke hiërarchie op Cyprus, is dinsdag uit Cairo in Athene aange komen. Hij zei besprekingen te zullen voeren met de Griekse regering over Cyprus. De bisschop verklaarde in Egypte te zijn geweest met een „ver-, trouwelijke opdracht" en aan arresta tie te zijn ontkomen. Het belangrijkste doel van de Cyprioten en Grieken was thans „de terugkeer van aartsbisschop Makarios en het voeren van onderhan delingen over zelfbeschikking voor de Cyprioten". KOPENHAGEN, 20 maart. Arbei ders uit twaalf vakken zullen zich van daag aansluiten bij de staking in De nemarken. Alle bouwactiviteit zal daardoor stil komen te staan en de conservenfabrieken zullen hun produk- tie moeten beperken. Er worden le vensmiddelen gehamsterd en de eerste zwarte-handelaren zijn al opgdoken in Kopenhagen, waar benzine en olie voor tien kronen (ongeveer vijf gulden) per liter worden verkocht. De bedrijven die op het toerisme zijn aangewezen vrezen een verlies van vier miljoen kronen als de staking lang aanhoudt. De Finse arbeiders, die negentien da gen geleden een algemene staking be gonnen, zijn dinsdag, met uitzondering van de drukkers, weer aan het werk gegaan. De kranten konden nog niet verschijnen. Marokkaanse communisten stellen eisen CASABLANCA, 20 maart. Het politieke bureau van de Marokkaanse communistische partij heeft dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat, nu de onafhanke lijkheid van Frans Marokko is gepro clameerd, „de strijders in het rifgebied en elders de strijd moeten staken". De partij eiste beëindiging van de „bezet ting door Franco en de zijnen" van Spaans-Marokko, het voegen van Tan- ger bij Marokko en de ontruiming van de Amerikaanse militaire bases in Ma rokko. Tenslotte betuigen de communisten de sultan en de regering hun steun. Een hefschroefvliegtuig van de Su rinaamse regering .bestuurd door ka pitein Meyers, is in Brits Guyana neer gestort. Christelijke kerken over proces-Jungslaeger AMSTERDAM, 20 maart. Het se cretariaat van de Internationale Raad van Christelijke kerken heeft een schrijven gèzonden aan de Indonesische regering en aan rechter Maengkom, waarin er op wordt aangedrongen dat zodanige maatregelen worden geno men, dat de uitspraak in het proces- Jungschlaeger in overeenstemming zal zijn met de beginselen van waarheid en gerechtigheid. Een afschrift van de ze brief is gezonden aan het secretari aat der Verenigde Naties, het „State Department" in Washington, en aan de Nederlandse regering. Gevecht op S.E.D.- vergadering in Duitsland BERLIJN, 20 maart. Op een con ferentie van functionarissen van de Oostduitse Socialistische Eenheidspar tij te Finsterwalde is het zondag tot een vechtpartij gekomen, aldus meldt de Westberlijnse commissie van onder zoek van de Vereniging van Vrije Ju risten. De vechtpartij werd geleverd, toen bij een debat over de betekenis van Stalin voor de partij de gemoederen steeds meer verhit raakten. De vólks- politie, die gewaarschuwd werd, greep niet in, doch bepaalde zich er toe het gebouw waar vergaderd werd, af te zetten. - (Van onze Westduitse correspondent) BONN, maart 1956 Het ministerie van defensie in Bonn heeft de eerste opleidingsvoorschriften bekendgemaakt. Hieruit blijkt, dat de Westduitse soldaten alleen voor verdediging worden opgeleid en dat er voor paradetroepen geen plaats meer is. De „presenteer het geweer"» greep voor paradedoeleinden zal alleen aan die formaties worden bij gebracht, die op aanwijzing van de minister van defensie bij represen tatieve gelegenheden dienst zullen moeten doen. De paradepas vervalt geheel en al. In de vroegere weermacht werd 30% van de tijd besteed voor de parade-oplei ding en 30% voor de frontopleiding. Thans mag slechts 5% van de tijd voor parade-opleiding worden besteed en zal 50% aan de gevechtsopleiding wor den gewijd. De voorschriften voor de gevechts opleiding omvatten 358 bladzijden, die verlucht zijn met 300 tekeningen en il lustraties. Er komen er in de volgende maanden nog 200 bij. De overeenkom stige voorschriften in de voormalige weermacht telden slechts 33 bladzijden. De voorschriften voor de gevechtsop leiding (infanterie) worden aan alle officieren, adspirantofficieren en on derofficieren verstrekt, onverschillig tot welk onderdeel zij behoren. In deze voorschriften wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat de Duitse soldaten voor de verdediging worden opgeleid, waarbij iedere soldaat in de situatie kan ko men, dat hij als infanterist moet vech ten. Volkomen nieuw zijn de voorschrif ten, die zich bezig houden met de „in terne organisatie". Deze zullen een af zonderlijke serie van 15 boekjes om vatten, die zich o.m. met de vraagstuk ken der „interne organisatie" de „plichten van de soldaat", de „interne dienst", de „voorlichting van de sol daat" (met de nadruk op het bevorde ren van de staatsburgerzin van de sol daat) en de „vertrouwensman" bezig houden. Teneinde voor deze voor schriften zoveel mogelijk suggesties uit de praktijk te krijgen, verzamelt mo menteel bij het opleidingsbataljon in Andernach een speciaal detachement van de afdeling .interne organisatie" materiaal voor deze voorschriften. Westduitse jeugdbeweging te gen dienstplicht BONN, 20 maart. De socialistische jeugdbeweging in West-Duitsland heeft zich op een bijeenkomst te Bergneu- stadt, bij Keulen, uitgesproken tegen algemene dienstplicht, omdat hierdoor de hereniging van Duitsland bemoei lijkt zou worden. De organisatie is van oordeel, dat dienstplicht „in krasse te genstelling is met de pogingen om tot internationale ontwapening te komen". Voorts vragen de socialistische jonge ren zich af, of algemene dienstplicht in een atoomtijdperk nog wel zin heeft. Zoals wij gisteren uitvoerig bericht» ten, heeft Nederlands oudste inwoner Opa Kip uit Dreischor, dat maandag feestvierde ter ere van het feit, dat hi; zondag 105 jaar was geworden, een. naambordje onthuld in een nieuwe straat, die voortaan de Jan Kipstraat zal heten. De foto laat zien hoe Opa Kip het straatnaambordje met zijn naam ont hulde terwijl burgemeester A. H. Ver» meulen van Dreischor hartelijk ap plaudisseerde. ALGIERS, 20 maart Bij ge vechten tussen ordetroep?-' en op standelingen in het gebie van Te» bessa, bij de Algerijns-Tunesisch» grens, zijn 13 opstandelingen gedood en 32 gevangen genomen. In het gebied van Aures Nementsja sneu velden bij twee gevechten zes re bellen en werden er zes gevangen genomen. In het gebied van Sidi-Bel-Abbes in West-Algerije zijn bij een grote zuive ringsactie vijftig mensen aangehouden die verdacht worden van sabotage en aanslagen. Bij afzonderlijke aanslagen van re bellen zijn dinsdag zeven Mohamme danen gedood. Vier Franse ministers hebben dins dag in Algiers besproken welke maat regelen genomen moeten worden om een einde aan de opstand te maken. REISBEPERKINGEN De Franse regering heeft dinsdag drastische maatregelen genomen om een einde te maken aan het werven van Algerijnen in Frankrijk voor de verzetsbeweging in Algerië. Op grond van de speciale bevoegdheden, welke haar door het parlement zijn verleend, heeft de regering bepaald, dat alleen personen, die in het bezit zijn van een door de overheid te Algiers verstrekte pas, naar Algerië mogen reizen. De laatste weken trekken de Noord- afrikaanse arbeiders in Frankrijk wier totaal aantal op 300.000 worden ge schat, in steeds grotere getale naar Al gerië, waar, naar verluidt, vele van hen zich voegen bij de ongeveer 15.000 opstandelingen. NEW YORK, 20 maart De zware sneeuwstormen die in de afgelopen dagen veertien Amerikaanse staten ge troffen hebben, hebben tenminste 141 doden geëist. New York begon zich dinsdag uit te graven. De scholen zijn gesloten; in de stad ligt de sneeuw 40 cm hoog. Langs de wegen die naar de binnenstad lei den, staan rijen auto's tot aan het dak ingesneeuwd. De schade in New York wordt geraamd op 200 miljoen dollar. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het falen van de weerkundige dienst van New York, die de sneeuw stormen niet verwacht had en derhal ve geen waarschuwing had uitgegeven. DE BILT ZEGT: Vrij zacht DE BILT, 21 maart. Zwaar be wolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. Matige, af en toe vrij krach tige wind tussen zuidoost en zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1