PRIJSSTABILISATIE MAG NIET V/ORDEN AANGETAST DOOR LOONSVERHOGINGEN Geen verhoging van de richtlijnen voor de loonpolitiek Wijs besluit Geen overeenstemming over nieuw ontwapeningsprogram Ontwrichting van vrije landen het grote doel van Rusland De regeringsbeslissing over het loonvraagstuk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Heidebranden op de Hoge-Veluwe Proces Jungscklssger in strijd met rechtvaardigheid Miljarden dollars voor militaire- en economische hulpverlening Indische en Pakistaanse militairen in actie „Indonesische pogingen mislukt" Hoofdkantoor: Goes, E. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwscli Dagblad 11e Jaargang No. 3351 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 20 maart 1956 Feesi in „D rei ster" Zie pagina 2 Op- en ondergang van zos en maan: Woensdag: Zon op 6.41 u., onder 18.55 u. Maan op 12.49 u., onder 3.51 u. Hoogwater woensdag 21 maart: Vlissingen: 8.55 u. 1.48 m., 21.41 u. 1.29 m. Terneuzen: 9.21 u. 1.66 m., 22.09 u. 1.47 m. Wemeldinge: 10.19 u. 1.35 m., 23.09 u. 1.21 m. Zierikzee: 10.01 u. 1.18 m., 22:49 u. 1.04 m. DEN HAAG, 19 maart „De Ministerraad heeft heden op grond van de vrijdag j.l. in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstem ming een beslissing genomen over het vraagstuk van de lonen. Hierbij is de Ministerraad er van. uitgegaan, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering door een verhoging der lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet wezenlijk mag worden aangetast. Voorts heeft de regering het College van Rijksbemiddelaars gemachtigd om, rekening houdend met het navolgende, voorstellen tot verhoging van de rech tens geldende lonen en andere arbeids voorwaarden goed te keuren, mits hieruit geen prijsverhogingen voort vloeien. Met de Stichting van de Arbeid zal op korte termijn nog nader overleg worden gepleegd over de verdere uit werking van de hiermee beoogde ge differentieerde loonpolitiek. De wijzi gingen, welke in deze voorstellen zijn verwerkt, zullen slechts tot een be perkte uit de winst te betalen stijging van de loonkosten mogen leiden. Voor stellen die zouden neerkomen op een verhoging van de lonen en andere ar beidsvoorwaarden met in totaal meer dan zes procent van de thans rechtens geldende lonen, komen niet voor goed keuring in aanmerking. Hierbij wordt buiten beschouwing gelaten de voor 1956 geopende mogelijkheid tot ver ruiming der secundaire arbeidsvoor waarden, waaromtrent de regering in september 1955. een beslissing heeft ge nomen. Slechts indien de voorstellen niet verder gaan dan een verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden met drie procent, Uitkering over 1955 Deze beslissing houdt in de eerste plaats, in, dat door het College van Rjjksbemiddelaars de mogelijkheid zal worden geopend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een bedrag van drie procent van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijsverhoging leiden. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bedrijfstakgewijze overleg tevens de wijze waarop dit zal geschieden dienen te worden uitge werkt. Het is zeer gewenst dat de uit kering niet ineens, doch in enkele ter mijnen wordt verstrekt en wel zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de bedrijfstak overeengekomen latere datum. Wijs besluit, zo zouden wij het ge heel van de gisteren door het kabinet genomen beslissingen inzake de lonen willen karakteriseren. Eerste uitgangspunt: Handhaving v-n het tot dusverre gevoerde prijsbe leid, dat is gericht op een zoveel moge lijk stabiel houden van het prijzenpeil. Een beleid, dat van het grootste belang is voor allen en met name voor de zo veel besproken „Vergeten groepen". Al zullen wij nooit mogen vergeten, dat voor een oplossing van de noden van vele ouden van dagen, invaliden, we duwen, wezen en langdurig zieken meer nodig is dan alleen een gezond prijsbeleid, hoe fundamenteel ook. Het op dit ogenblik in de Tweede Kamer in openbare behandeling zijnde ont werp definitieve ouderdomsvoorzie ning vormt dp tweede stap op de goede weg en nog andere maatregelen zul len op korte termijn moeten volgen! Tweede uitgangspunt: Rechtvaardige verdeling van de nog steeds toenemen de welvaart, waarbij enerzijds wordt afgestapt van het principieel en thans ook practisch verwerpelijk systeem van een door de centrale overheid tot in alle onderdelen beheerste loonpoli tiek. En dus voortaan de mogelijkheid zal bestaan de gemeenschapsgedachte in onderneming en bedrijfstak tot uit drukking te brengen door winstverde ling, uitkeringen in eens en verbetering van arbeidsvoorwaarden, wanneer de uitkomsten van een onderneming of bedrijfstak door een gezamenlijke krachtsinspanning van allen hiertoe aanleiding geven. Terwijl anderzijds de bedrijfsgeno- ten in andere bedrijfstakken en onder nemingen, waar het door onderschei dende redenen, meestal buiten de be trokkenen zelf liggen, minder goed gaat, niet in de kou blijven staan. Dit laatste is in ons gewest vooral voor de landbouw en wellicht voor verschil lende onderdelen van het midden- standsbedrijf van belang. Zo vast staat en dat zal men met de cijfers in de hand hebben te bewijzen dat ook de beperkte loonsverhoging van 3 pCt hier niet mogelijk is dan zal door de in welvarende bedrijfstakken werkzamen gezamenlijk een offer moeten worden gebracht. Hier hebben én werkgevers én werknemers in de landbouw, de middenstand en de textielnijverheid om maar een paar van de in onze Ne derlandse economie volstrekt onmis bare, de niet hoog genoeg te waarderen bedrijfstakken te noemen dan ook volkomen recht op! Derde uitgangspunt: De toekomst met de invoering van de definitieve ouderdomsvoorziening en de uit een oogpunt van rechtvaardigheid, woning- bouwpeil en economie zo dringend ge boden huurverhoging. Regeren is voor uitzien en het siert werkgevers, werk nemers en kabinet, dat zij met deze toekomstige voorzieningen zo ernstig hebben gerekend. Waarbij wij met vol doening vaststellen, dat het aanbod van werknemerszijde om mocht on verhoopt de economische ontwikkeling van Nederland minder gunstig zijn dan thans menselijkerwijs mag worden verwacht niet op een volledige com pensatie voor de per 1 januari a.s. te heffen oudedagspremie aan te dringen werd gehandhaafd en aanvaard. Al met al een wijs besluit, waarbij een bedenkelijk stuk socialistisch con servatisme werd opgeruimd en een aantal lange tijd door de Christelijke sociale en politieke organisaties be pleite opvattingen nadere uitwerking kregen. Ten bate van heel ons volk. Prof. Dr. J. J. de Jong. kan maar uitsluitend indien aan de Minister van Economische Zaken of aan de Minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening de noodzake- lijkheid wordt aangetoond gehele of gedeeltelijke doorberekening in de prijzen worden aanvaard. Doorbereke ning zal derhalve nimmer zijn toege staan in geval de verhoging van de rechtens geldende lonen en andere ar beidsvoorwaarden meer dan drie pro cent bedraagt. De verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan ingaan na de afloopdatum van een collectieve arbeidsovereenkomst. Voor C.A.O.'s„ welke niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum wijzigingsvoorstellen worden goedge keurd. Voor bindende loonregelingen kunnen voorstellen worden goedge keurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de loonbepalingen van de regeling laatstelijk zijn gewijzigd, dan wel vastgesteld. Indien deze datum na 1 september 1956 zou vallen, kun nen de voorstellen per 1 september worden goedgekeurd". Reacties Het C.N.V. heeft bij monde van de voorzitter, de heer M. Ruppert, een be schouwing gegeven over de beslissing van de Ministerraad. Samenvattend kon hij tevreden zijn over de bereikte resultaten. Het algemeen uitgangspunt van de regering, dat de prijsstabilisatie niet wezenlijk mag worden aangetast, acht het C.N.V. niet alleen een juist stand- Subcommissie voor ontwapening bijeen LONDEN, 19 maart De subcommissie van de Ver. Naties voor ontwapening is maandag in Londen een nieuwe serie besprekingen be gonnen. Frankrijk en Engeland hebben een nieuw ontwapenings program opgesteld, doch naar in diplomatieke kringen verluidt willen de Ver. Staten dit program niet volledig steunen, omdat het teveel con cessies in het oosten doet. Het is nog niet bekend, of de Sowjet-afge- vaardigde Gromyko, met nieuwe voorstellen zal komen. Sedert de tweede wereldoorlog zijn het westen en de Sowjet-Unie het niet eens over de middelen voor toezicht op de ontwapening en controle van atoomwapens. Men weet dat zodoende controle op voorraden atoomwapens niet mogelijk is, doch de commissie zal nu, op verzoek van de algemene ver gadering der Ver. Naties, proberen een zo uitgebreid mogelijk ontwapenings program op te stellen. Na zes weken onderhandelen zal de subcommissie, waarin Canada, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten zit ting hebben, een tussentijds verslag aan de Ver. Naties moeten uitbrengen. GEEN OVEREENSTEMMING Voor de subcommissie maandag voor de eerste maal bijeenkwam, hebben de Britse, Canadese, Franse en Amerikaan se afgevaardigden afzonderlijk nog eens gesproken over het Frans-Britse ontwerp, doch zij slaagden er niet in overeenstemming te bereiken. Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, heeft naar verluidt bezwaar tegen de in dit ontwerp voorgestelde beperking van voorraden atoomwapens op overeen te komen niveau, controle van toekomsti ge produktie van atoomwapens en ver mindering van normale bewapening en troepensterkte. Volgens de Ver. Staten zou men hiermee teveel tegemoet ko- ARNHEM, 19 maart. Vanmiddag omstreeks half vier is op de hoge Ve- luwe, nabij de Hertenweide bij Oud- Reemst, een heidebrand uitgebroken. De brand schijnt te zijn ontstaan, doordat men een stuk van de zoge naamde Hertenweide aan het afbran den was ten behoeve van de voedering der herten. Men heeft toen in 't dicht bij zijnde hertwachtershuis alarm ge slagen, waarop de brandweren van Arnhem, Ede, Oosterbeek, Schaarsber- gen en Otterlo zich naar de brandhaard spoedden. Zij wisten het vuur na een paar uur te bedwingen. De verbrande oppervlakte wordt geschat op 30 tot 35 hectare. Even na de brand bij Oud- Reemst brak ook brand uit bij het zweefvliegcentrum Teriet. Deze heidebrand had een kleinere omvang. Een oppervlakte van circa 2500 vierkante meter heide verbrand de hier. men aan Sowjet-eisen en de westelijke defensie verzwakken. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft de subcommissie opge dragen het plan van Eisenhower voor wederzij dse luchtverkenning en dat van premier Boelganin voor inspectie op belangrijke strategische punten die beide bedoeld zijn om onverhoedse aanvallen onmogelijk te maken met voorrang te behande len. punt, dat in het belang is van de loon trekkende, van de vergeten groepen en van het hele volk. De uitkering over 1955, waarmee volgens de heer Ruppert een bedrag van naar schatting 300 miljoen ge moeid is, zal zo mogeljjk voor 1 mei a.s. geschieden, tenzij in het bedrijfstak gewijze overleg anders wordt overeen gekomen. Deze spreiding in de tijd acht het C.N.V. gewenst om twee redenen: a. de liquiditeitspositie van de onder nemingen, b. geen druk op de prijzen met het oog op een plotselinge toene ming van de kooplust. De „richtlijnen" voor de loonpolitiek worden niet verhoogd, omdat zulk een richtlijnverhoging tot een automatische doorberekening van de gestegen loon kosten in de prijzen pleegt te leiden. Formeel is er dus geen richtlijnverho ging, maar in werkelijkheid zal het al gemene loonpeil met drie procent stij gen. Deze oplossing wordt door het C. N.V. eerder beter dan slechter geacht dan de werknemers voorstelden. Im mers, nu behoudt de regering een wa pen in de hand om zich tegen door berekening te verzetten. Ook het N.V.V. en de K.A.B. kun nen zich over het algemeen met de genomen regeringsbeslissing vereni gen. De voorzitter van de K.A.B. was er tevreden over, dat de regering de prijsstabilisatie primair gesteld had. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond wilde zich met het oog op de consequenties voorlopig van commen taar onthouden. Nog geen beslissing van Soekarno DJAKARTA, 19 maart. President Soekarno heeft maandag verklaard, dat hij volgende week maandag het eerste gekozen parlement zal openen. De aftredende ministers zullen die zelfde dag hun functies overdragen. In dien de samenstelling van de nieuwe regering door president Soekarno zal worden goedgekeurd, zal het coalitie kabinet onder leiding van Mr, Ali Sas- troamidjojo, zaterdag worden geïnstal leerd. Staking op Cyprus beëindigd NICOSIA, 19 maart. De algemene staking op Cyprus, die 9 maart de dag waarop aartsbisschop Makarios werd verbannen uitbrak, is maandag beëindigd. Het merendeel van de win kels was nog gesloten, doch dit hield verband met het feit, dat de maandag samenviel met een traditionele feest dag. Noordafrikaanse arbeiders staken in Frankrijk NANCY, 19 maart. In Lotharingen zijn maandag ongeveer 15.000 van de 25.000 daar werkende Noordafrikaanse arbeiders in staking gegaan uit protest tegen de maatregelen waartoe de Fran se regering haar toevlucht heeft geno men ter onderdrukking van de opstand in Algerije. Volgens de berichten zouden twee honderd arrestaties verricht zijn, maar ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. PARIJS, 19 maart. De Internatio nale Federatie voor de rechten van de mens heeft heden bekend gemaakt, dat zij bij de Indonesische regering een protest heeft ingediend tegen de om standigheden, welke „in strijd zijn met elke rechtvaardigheid", waaronder het proces tegen Jungschlaeger in Djakarta wordt gevoerd. De federatie heeft zich eveneens gewend tot de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties met het verzoek, de Indonesische regering de vereiste eerbied onder het oog te bren gen voor de grondrechten, die in het handvest van San Francisco en de ver klaring van de rechten van de mens zijn vastgelegd. Nederlander in Duistland verongelukt WESEL, 19 maart. Bjj Wesel is vrijdag de 32-jarige J. A. J. Heemskerk uit Warmond uit de sneltrein naar Ne derland gevallen en zo ernstig gewond, dat hjj tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De politie meent, dat H. overver moeid op een der balkons van de trein staande in slaap gevallen was. Hij heeft toen waarschijnlijk zijn even wicht verloren en met zijn arm op de deurkruk vallend, het portier van de wagon geopend. De heer H. was op weg van Rome naar Warmond. Congresboodschap van president Eisenhower: WASHINGTON, 19 maart President Eisenhower heeft het Ame rikaanse congres in een speciale boodschap betreffende militaire en economische hulpverlening aan het buitenland verzocht hiervoor een bedrag van bijna 4.700.000.000 dollar uit te trekken. „Er bestaat nog steeds ernstig gevaar voor een aanval in het Midden- Oosten en in Azië. De Sowjet-uitbreiding van invloedssferen geschiedt thans in enigszins gewijzigde vorm, doch haar uiteindelijke doel, name lijk het ontwrichten van vrije landen, om deze tenslotte te kunnen be heersen, blijft hetzelfde. De nieuwe ontwikkelingen in de Sowjetrussische politiek vormen een duidelijke aanwijzing van het succes, dat wij boekten, aldus president Eisen hower. De Sowjet-Unie schijnt gewelddadi ge agressie, althans tijdelijk, terzijde te hebben gesteld. Zij tracht thans haar doel onder meer via handelstransacties te bereiken, waarbij wapens, kapitaals goederen en technische hulpverlening worden aangeboden. EEN DOEL Eisenhower sprak, klaarblijkelijk doelend op de verkoop van wapens uit communistische landen aan Egypte, er voorts over dat Sowj et-Rusland „ook in zijn nieuw buitenlandse koers onop houdelijk poogt politieke en economi sche zwakke punten van andere landen te eigen bate uit te buiten". Wij streven met ons programma voor wederzijdse hulpverlening slechts één doel na: het handhaven van vrede en gerechtigheid. Wij wensen geen andere volken te onderwerpen, wij streven er niet naar hun politieke, economische of culturele wensen te doorkruisen en wij willen geen vazaltstaten scheppen. Ons enige doel is: bevordering van vrede en onafhankelijkheid voor alle landen en het ontwikkelen van de mili taire kracht, om dit te verwezenlijken", aldus de president. Eisenhower heeft ongeveer 530 miljoen dollar aangevraagd om Ame- rika's bondgenoten te helpen bij het tot ontwikkeling brengen van hun wapenindustrie, het scheppen van betere waarschuwings- en verbin dingsstelsels en het beschikbaar stel len van nieuwe wapens, zoals raket ten. De president zeide verder dat het no dig was Berlijn economisch te blijven steunen, en dat Spanje en Zuid-Slavië ook nog economische en militaire hulp nodig hadden, doch dat hij verder voor geen enkel Europees land, NAVO-lid, economische hulpverlening voorstelde. Eisenhower verzocht het congres in het belastingjaar 1957 2.295.000.000 dollar voor buitenlandse militaire hulpverlening toe te staan. Hij' vroeg „verdedigingssteun" economische hulp, die rechtstreeks ver band houdt met de militaire krachtsin spanning tot een totaal bedrag van 1.130.700.000 dollar. Eisenhower besloot zijn speciale congresboodschap inzake de buiten landse hulpverlening als volgt: „Wij moeten met andere landen blijven sa menwerken, om te verzekeren dat elk vrij land vrij blijft, gevrijwaard voor een buitenlandse aanval en binnen landse ohdergraving, en in staat een gemeenschap te ontwikkelen, waarin het de burgers materieel goed gaat en hun individuele vrijheid gewaarborgd is, met een stijgende levensstandaard. Waarnemers geloven, dat de opposi tie in het congres tegen de grote uit gaven voor hulp aan het buitenland niet gemakkelijk overwonnen zal kun nen worden nu de houding van de Sowjet-Unie in de laatste tijd verzoen- lijker geworden is. DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 20 maart. Veranderlijke bewolking. Geen regen van betekenis. Dezelfde temperaturen als gisteren of ies hogere. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Maandag heeft rijkswaterstaat proeven genomen met tunnelver lichting, die eventueel in aanmer king kan komen om gebruikt te worden in de Velser- en IJ-tunnel. Daartoe werd een drietal personen auto's in het zuidelijk tunnnelge- deelte „neergelaten" (Foto boven) waarmee men door het verlichte deel is gaan rijden. De onderste foto toont een van de wagens on derweg. Turken en Grieken slaags op Cyprus NICOSIA, 19 maart. In het Cypri sche dorp Vassilia, 200 km ten westen van Kyrenia, zijn Cyprische Grieken en Turken maandag slaags geraakt. Ze ventien personen werden gewond. Er is een uitgaansverbod afgekondigd en Britse militairen patrouilleren door dé straten. KARATSJI, 19 maart. Indische militairen hebben zondagavond in het gebied van Ferozopore (Pendsjaab) met geweren en kanonnen geschoten, op voorposten van de Pakistaanse grenspolitie. Tien Pakistaanse politie mannen werden gedood en 18 gewond, aldus heeft premier Moh. Ali van Pa kistan bekendgemaakt. De premier van de (Indische) Pends jaab heeft bekendgemaakt, dat de Pa kistaanse troepen het vuur geopend hadden met mortieren en machinege weren, waarna de Indische eenheden teruggeschoten hadden. Volgens hem il het incident een gevolg van herstel werkzaamheden aan een dijk op In disch gebied, waartegen Pakistan be zwaar maakt. DEN HAAG, 19 maart „De Indonesische regering kan tot haar leedwezen de mening van de Neder landse regering niet aanvaarden, dat de eenzijdige verbreking van de tijdens de R.T.C. in 1949 aangegane overeenkomsten in strijd is met het volkenrecht". Dit wordt naar wij vernemen verklaard in een nota, die de Indonesi sche zaakgelastigde vanmiddag in Den Haag op het ministerie van buitenland se zaken heeft overhandigd. Volgens de nota heeft de regering van de Republiek Indonesië herhaalde lijk pogingen gedaan om door middel van onderhandelingen het vraagstuk der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland op te lossen. De door de regering van Indonesië gedane pogingen hebben echter tot geen resultaat geleid en alle onderhan delingen hebben niet het resultaat op geleverd dat de nationale aspiraties van het Indonesische volk kan bevre digen. De onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië in Genève ge voerd, zijn te beschouwen als een laat ste poging om dit doel te bereiken. Ook deze poging is echter mislukt en deze mislukking heeft aangetoond, dat er tussen beide landen en volkeren een diep gaand principieel verschil bestaat, dat moeilijk door onderhandelingen kan worden overbrugd. Deze mislukkingen zijn voor de In donesische regering aanleiding ge weest uit de Indonesisch-Nederlandse Unie te treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1