Eenvoudige Middelburgse jongen werd generaal-majoor In Melbourne krijgen atleten straks het eigen vertrouwde voedsel VAN NELLE ZEEUWSCH DAGBLAD Uit het leven van Pieter Jacobus Ackermans Hij stierf op 20 maart 1856 Bescherm Uw Kinderen ZWITSAL Louis Didier trainer van de K.N.W.U. De beste tabakken der wereld voor.... c, UIT DE KERKEN zware shag ïleëe.1 frijn InIraphII« Groot aantal koks zullen dag en nacht klaar staan Geroosterde big met zure rum voor de Russen, „zeewier" voor Japanners Elf menu's Abnormaal veel Geen E.G.IC.G.-verga- dering in Den Haag M. H. BOASSON ZONEN Ni Bildam QAoningm UIT DE CLUBBLADEN Aantrekkelijk sportambtenaar Maandag 19 maart 1956 pagina 5 Niet alle mensen, die het in de wereld „van niet tot iet" bren gen, worden beroemd. Zij he ten ook niet allemaal Michiel de Ruyter, Napoleon Bonaparte of Adolf Hitler. Zo is het ook gegaan met de tamelijk onbekende man, wiens naam hierboven staat. Be gonnen als leerling van de zee vaartschool heeft hij het gebracht tot één van de hoogste rangen in het leger. Zijn wieg stond in Mid delburg, zijn graf is daar eveneens. En tussen de wieg en het graf ligt een periode van groot succes, van steeds maar promotie maken en klimmen op de maatschappelijke ladder. Hjj wil naar zee. Daarom gaat hij als twaalfjarige jongen naar de kweekschool voor zeevaart te Amster dam. Maar.... het jaar daarop (1795) komen de Fransen in ons land. Zij waren in oorlog met Engeland, wij dus ook. Van naar-zee-gaan kan zodoende niets komen. Ackermans neemt dus afscheid van de zeevaartschool. Wat nu? Verder studeren wil hij. Vooral in wiskunde is hij goed. In die richting zoekt hij het. Aan de universiteit in Utrecht loopt iuj drie jaar college in wiskun de en fysica. Niet alleen maar college lopen, ook studeren. Prof. Hennert kan dan ook in het vererend getuigschrift dat hij afgeeft schrijven, dat Pieter Jacobus Ackermans een harde wer ker is. Ook zjjn gedrag is goed,en de professor acht hem wat zijn wiskun- dekennis betreft geschikt voor ver dere studie bij de genie en artillerie. Daar is hij terecht gekomen en goed ook. Eerst als kadet aan de genie school te Zutfen en na afloop kan hij in dienst treden als ingenieur bij de gen' Veldtocht tegen de Pruisen In die kwaliteit heeft hij een krijgs tocht meegemaakt tegen de Pruisen. Dat was in 1806, toen Lodewijk Na> poleon koning van ons land geworden was. Op last van diens grote broer keizer Napoleon lag er een leger van 20.000 man in Wesel gereed om tegen de Pruisen op te trekken. Ze doen een inval in Westfalen en veroveren de steden Munster, Osnabrück en Pa- derborn. Bij Hameln (de rattenvan- gersstad) kunnen ze niet verder. Daar noudt de vijand stand. Het stadje wordt dus belegerd. Slechts korte tijd, want de Hol lands-Franse troepen moeten hun generaal Mortier gaan helpen, die bij Kassei aangevallen wordt. Met hun hulp wordt Kassei veroverd, daarna wordt Hameln weer opge zocht en eveneens genomen. Deze veldtocht was dus voor de verbonden troepen uitstekend verlo pen. Na een maand is alles gebeurd Ingezonden Mededeling (adv.) en gaat Ackermans terug naar zijn garnizoen in Alkmaar. Inspecteur der fortificatiën Zijn werk is in 't vervolg vooral het toezicht op de verdedigingswerken. Onderzoeken hoe ze er uitzien, verbe teren waar het nodig is, nieuwe ver sterkingen aanleggen als daaraan be hoefte is. In 1809 is hij in Zeeland met een generaal der artillerie en genie. De Engelsen waren hier geland en men zoekt naar middelen om ze zo gauw mogelijk te verjagen. Wat tenslotte niet nodig was, want na korte tijd zijn ze uit eigen beweging weggegaan. Een vreemd avontuur heeft hij in Coevorden meegemaakt. Dat was in november 1813. Het loopt met de Franse heerschappij op een eind. Na poleon is voor de eerste keer in zijn leven verslagen. Zijn vijanden, de Russen en Pruisen, zijn tot onze oost grens doorgetrokken. Zo gauw het mogelijk is zullen ze er over gaan en ons land bevrijden van de Franse overheersers. Ackermans wordt naar Coevorden ontboden om dit oude ves tingstadje te helpen versterken. En te verdedigen als het moet. Inderdaad is dit nodig; de Russen eisen het op. Te vergeefs. De Pruisen en Russen laten weldra Coevorden voor wat het is en trekken verder ons land in. Nu niet meer als vijanden, maar verwelkomd als redders en vrienden. Want ook in ons land is onder het volk een bewe ging ontstaan om zelf de Fransen te verjagen. Het bekende driemanschap regeert voorlopig en regelt de zaken. Tot de Prins uit Engeland is gekomen. Op 30 november 1813 landt hij te Scheveningen en de Fransen maken rechtsomkeert. Maar ondertussen zit Ackermans nog steeds in de vesting Coevorden. In dienst van Napoleon, die hem geen opdracht heeft gegeven het stadje te verlaten. In Coevorden blijven dus: Dat heeft een half jaar geduurd, tot 3 mei 1814. Dan pas krijgt hij van een Frans hoofdoffi cier officiéél de tijding, dat Napo leon is afgetreden en dat hjj Coe vorden aan koning Willem I kan afstaan. Eigenlijk nogal laat. Onder koning Willem I Ook onder onze nieuwe koning heeft hij het land goede diensten bewezen. Weer op het gebied van de verdedi gingswerken. Zo moet hij de vesting werken van Antwerpen onderzoeken en er zijn mening over zeggen. Als adjudant van de inspecteur-generaal der fortificatiën luitenant-generaal Kraayenhoff heeft hij veel gezien van wat er op het gebied van verdediging te koop was. Deze mag twee genie officieren voordragen voor de Militaire Willemsorde: Ackermans is er één van. Wel een bewijs, dat zijn werk gewaardeerd werd. Later is hij ook nog ridder van de Ned. Leeuw gewor den. Steeds hoger werd zijn rang: ma joor, luitenant-kolonel, kolonel, tot hij met ingang van 1 januari 184i gepen sioneerd werd met de rang van gene raal-majoor. Zo bijzonder oud was hij nog niet: 62 jaar. Hij was nog fit ge noeg en had nog best een paar jaar dienst kunnen doen. Maar er moest bezuinigd worden in ons land. De jarenlange mobilisatie na de Belgische opstand had veel van de schatkist gevergd. Te veel. Ons land stond voor een staatsbankroet, dat ge lukkig nog door de financiële rege ling van minister Van Hall afgewend is. Maar we moesten erg zuinig zijn. En aan die bezuiniging valt ook Acker mans ten offer. Vandaar zijn ontslag uit de dienst, toen Willem II reeds een paar jaar koning was. Nog veel jaren heeft Ackermans van zijn pensioen kunnen genieten. Precies gezegd: tot 20 maart 1856. Door een val in zijn bibliotheek liep hij "een verwonding op, er kwamen koortsen bjj en op bovengenoemde datum is hjj gestorven. Juist een eeuw geleden dus. Al die 12 jaar heeft hij in Mid delburg doorgebracht, waar hij ook begraven is. Evenals de eerste 12 jaar van zijn leven in het ouderlijk huis bij zijn vader, die hier directeur van de wisselbank was, en zijn moeder Jo hanna Catharina Geene. L. v.*W. Ingezonden Mededeling (adv.) door bij gevatte Icon de dreigende ge varen te bestrijden met i KINDER-HONING SIROOP DEN HAAG, 16 maart. De K.N. W.U. heeft de oud-sprintkampioen van Nederland, de 58-jarige Louis Didier uit Den Haag, bereid gevonden als trai ner op te treden voor de jongere ren ners uit de bond; zowel amateurs on- anfhankelijken als professionals. De heer Didier zal in de eerste week van april beginnen met zijn nieuwe taak en wel op de Utrechtse wieler baan. Driemaal per week kunnen de renners hier (en over enige tijd ook in Amsterdam) bij hem terecht. Voorlo pig zijn alle liefhebbers welkom; later zal de heer Didier wellicht, in overleg met de sportcommissie van de K.N.W. U, een selectie toepasesn. De trainingsbijeenkomsten zijn niet bestemd voor de stayers. Zoals bekend, zullen de stayers Norbert Koch en Cor Bijster eveneens in april, voor enige tijd naar Parijs gaan om zich daar on der de hoede van de Belg Leon van der Stuyft verder te bekwamen. Trainer Didier zal zich bepalen tot de sprint (in 1916 was hij zelf Nederlands titelhou der), de persoonlijke en -ploegachter volging en de tijdrit. Ingezonden Mededeling (adv.) UeAv&bmdrdéA&floAJn&eAd Ds. F. H. Landsman komt in het week blad De Hervormde Kerk terug op de briefwisseling, die men met de synode der Geref. Kerken heeft gehad. Hjj zegt ervan: We hopen en vertrouwen, dat onze Ge reformeerde broeders en zusters ons zul len proberen te begrijpen, zoals wij heb ben geprobeerd hén moeilijkheden te verstaan. Hun huidige houding staat een kerke lijk verantwoorde oplossing van het oe cumenisch vraagstuk in Nederland in de weg. Een gemeenschap van kerken, waarvan de Geref. Kerken zich afzijdig houden schept, juist voor de Hervormde Kerk, hoe dankbaar zij ook moge zijn voor het feit, dat andere kerkgemeenschappen wèl bereid werden gevonden tot oecumeni sche samenwerking, toch een zeer onbe vredigende situatie. Wij vragen ons trouwens ook wel eens af, of de samenwerking, die Hervormden en Gereformeerden tot nu toe nog weten te vinden in allerlei christelijke en inter confessionele organisaties, op den duur wel stand zal kunnen houden als de Ge reformeerde synode de afstand die de beide kerkgemeenschappen scheidt, zó gróót blijft zien en zó bevreesd is zelfs maar de schijn te wekken als zou de slag boom tussen beide kerken in beginsel reeds zijn weggenomen. We menen in alle ernst, dat hij al weggenomen is. In be ginsel èn reëel. Hoe kunnen mensen die tezamen ge loven en belijden dat Christus het kruis voor hen heeft gedragen, anders dan naast elkaar staan? Is dat niet de grond van ons belijden van de éne en heilige, algemene kerk? 5.eAe^oAmeeAd&n oncL&i MaaJi Wie ze éénmaal gerookt heeft, wil geen andere meeri In het Gereformeerd Jongelingsblad beantwoordt Ds. G. N. Lammens de vraag van een jongeman waarom er niet ge streefd kan worden naar een sterke inter kerkelijke Gereformeerde samenbunde ling. Ds. Lammens antwoordt daarop: Ja, waarom niet? We hebben toch de zelfde belijdenis? Inderdaad! Maar er zijn ook andere zaken: er is ook een liturgie; er is een bepaald kerkelijk klimaat; er is velerlei Gereformeerde prediking van uiterst „31" tot oud-Gereformeerd. Daar door zijn de drie formulieren van enig heid geworden tot formulieren van on enigheid. De Gereformeerden zijn heel ver uit elkaar gegroeid. We ontmoeten elkaar als vreemden. Kortgeleden zei een serieuze Chr. Ge rei. jongen tegen me: „De Gereformeerde dominees preken de mensen met een in gebeelde hemel naar de hel!" En denk maar niet, dat hij een uitzondering is. Meen ook maar niet, dat de bezwaren, die de Christelijke Gereformeerden tegen de vrijgemaakte prediking hebben, zeer lichte bezwaren zijn. We yoelën ons dikwijls meer verwant met een Zoeloe-methodist dan met be paalde Gereformeerden, die met ons de zelfde formulieren hebben. Heb je wei eens met een Christelijke Gereformeerde gesproken over onze 29 gezangen? inet Philips „Infraphil" ook bij: verstuikingen, verwon dingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintert Voeten. MELBOURNE. Aan de keuken in het Olympisch dorp zullen hoge eisen worden gesteld, want per dag zal er gezorgd moeten worden voor 18.000 maaltijden, en de atleten van rond zeventig verschillende nationaliteiten vragen allen bij voorkeur nationale gerechten. Daar zal ook alle aandacht aan be steed worden, want, zo deelt het or ganisatiecomité mede, er komen o.m, runderlappen voor de Nederlanders, Curryspijzen voor de Indiërs, garna- lenbeignets voor de Chinezen en zee wiergerechten voor de Japanners. Bo vendien zullen op nationale feestda gen speciale schotels worden opge diend. Zo zullen de Amerikanen op Thanksgiving Day kunnen smullen als hun voorgeschreven dieet dit althans toelaat van kalkoen met veenbessensaus, en niet te vergeten pompoentaart, en de Russen op een van hun feestdagen van geroosterde big met zure room. De organisatoren stellen er prijs op dat de kansen van de buitenland se atleten op medailles niet benadeeld zullen worden door het gebruik van spijzen waaraan ze niet gewend zijn. En na een onderzoek, dat twee jaar geduurd heeft, hebben zij elf ver schillende menu's opgesteld voor elf verschillende dieetgroepen: Brits- Amerikaans, Oost Aziatisch, West Aziatisch, Israëlisch, trans-Belgisch, Midden Europees, Zuid-Europees, Russisch en Oost Europees, Skandi- navisch, Latijns Amerikaans en Mo hammedaans. Deze menu's zullen ter goedkeuring aan de betrokken lan den worden toegezonden. Door de band genomen zed per hoofd en per dag ruim vier kilo spijs en drank worden verstrekt. Wat ab normaal veel is. De gemiddelde Australiër heeft per dag 3000 calo rieën nodig. De Australische soldaat verricht zijn zware dagtaak op 4000 calorieën. Maar hongerige atleten moeten meer hebben, ongeveer 5000 calorieën in doorsnee. Hun behoeften variëren overigens; een vlieggewicht bokser komt misschien met 3500 ca- loriën toe maar een gewichtheffer heeft er 5500 nodig. Koks gevraagd Slechts vijf percent van de ingre diënten voor de vele schotels moet geïmporteerd worden. Maar er kon den in Australië niet genoeg koks worden gevonden om de sterk uiteen lopende nationale menu's te berei den. Daarom zullen meer dan hon derd koks, allen goed op de hoogte van de keuken in hun landen, vol gens een speciaal immigratieschema naar Australië komen, nadat ze door een Australisch expert op de proef Aan het eind van zijn beantwoording stelt Ds. Lammens de vraag, waarom hij I dit alles over de onderlinge verdeeldheid van de Gereformeerde gezindte schrijft. Hij verklaart Waarom ik dit schrijf? Om reëel te zijn, want zó staan de zaken. Is het om te huilen? Ik hoop, dat we erom huilen. Ik ben het hierin eens met Ds. Buskes: „De gescheurdheid van de kerk is erg. Maar 't is veel erger als wü het niet erg meer vinden!" Omdat die klimaatverschillen, die toch weer heel nauw samenhangen met de leer van de heilsorde (en die is I belangrijk!) er zijn èn vanwege het diep gewortelde wantrouwen, geloof ik voor lopig niet in een hereniging van alle Ge reformeerden. Ongeloof? Goed, dan moet ik tot mijn schande bekennen op dit punt bar ongelovig te zijn. J Ondanks alle serieuze gesprekken van zijn gesteld in Engeland, Italië, Duits- I deputaten komen we geen stap verder, land, Nederland, Denemarken, Noor- I Met de Christelijk Gereformeerden mag wegen, Zweden, Oostenrijk en wel-1 je misschien even op de divan zitten, licht ook in Frankrijk en Grieken- desnoods hand in hand, maar praat niet land. I over een verloving, laat staan over een 2000 man I huwelijk. Dan zijn er heel wat toornige I pa's. En met de Vrijgemaakten mogen Wanneer het olympisch dorp op I ze zelfs geen afspraak maken op de hoek volle toeren draait zal het personeel van de straat. uit 2000 mannen en vrouwen be-| Moeten we daarom maar lijdelijk toe staan, daarbij inbegrepen de bedien- I zien? Dat nooit! Maar voor er verbroede den, werkvrouwen, wakers, monteurs I ring komt, moet eerst het wantrouwen tuinlui, timmerlui en electriciens. I weg. In het olympisch dorp zullen atle-1 ten van beiderlei kunne worden ge- V#0>lV.>iaCm (ACltl OndeAO-j}! huisvest. Het gedeelte voor de dames I zal door een hek met prikkeldraad I Reveille, het orgaan van de protestant- worden gemarkeerd, maar mannelijk I se geestelijke verzorging in het leger, en vrouwelijke atleten zullen in de- I heeft een nummer gewijd aan de oecu- zelfde zaal de maaltijden gebruiken. I mene- Daarin schrijft Ds. A. T. W. de Kluis o.a. het volgende; Als hoofdlegerpredikant krijg ik nogal Swift met acht twaalftallen op I eens een uitnodiging om een dienst te bezoek bij Alliance vervullen in de Geref. Kerk. Ik schrijf altijd, dat ik dat graag wil doen. Maar ik MIDDELBURG, 17 maart. Op 2e I Paasdag organiseert Alliance te Roo- sendaal weer haar traditionele massa- korfbaltoernooi, waarin ook verschil lende Zeeuwse korfbalclubs zullen uitkomen. Het Middelburgse „Swift" heeft voor dit toernooi met niet min der dan acht twaalftallen ingeschre-1 ven. Swift I won vorig jaar de wis selbeker en moet deze dus verdedi- BRUSSEL, 17 maart (ANP). Het plan om deze zomer een vergadering van het gemeenschappelijke parlement gen, hetgeen een zware opgave zal I der Europese kolen- en staalgemeen- worden, want de Middelburgers moe- schap in Den Haag te houden, is door ten met enkele reserves op reis. Ingezonden Mededeling (Adv.) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 Wij exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN m BEDDEN - DEKENS - KARPETTEN - GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel) het bureau van dat parlement verwon I pen. Deze beslissing is genomen op I grond van bezwaren, naar voren ge- I bracht door de hoge autoriteit. Deze I wees er n.l. op, dat het tijdens de Brus- I selse zitting van deze week onmoge- llfjk was geweest de technische diens- I ten van de hoge autoriteit in Brussel I te laten functioneren, zoals dat altijd I tijdens de zittingen in Straatsburg ge beurt. Bij deze zittingen beschikt de (hoge autoriteit steeds over ongeveer 24 kamers voor haar afdeling direc teuren en hun diensten en deze ruim- I te was in Brussel niet beschikbaar en I zou vermoedelijk ook in Den Haag I moeilijk in de gebouwen van het bin- jnenhof te vinden zijn geweest. schrijf erbij: als hoedanig nodigt u mij uit, beste broeders, want kerkelijk ben ik Hervormd. Ik kan er zeker van zijn, dat dan het antwoord komt, dat ik niet hoef te ko men. Ik schrijf onmiddellijk hierbij, dat dit antwoord niet zomaar gegeven wordt, zoiets als:, dan hebben wij je niet nodig, maar vaak vergezeld gaat van een brief, waarin het grote verdriet wordt uitge sproken, dat dit nog steeds niet kan. Het kon wel eens zover komen, dat de kerke lijke instanties, tot de hoogste toe, wel allerlei kunnen bepalen en wel kunnen zeggen „zo doet men niet in Israël" (lees hiervoor „de een of andere kerk") maar dat het kerkvolk daar zo langzamerhand schoon genoeg van krijgt en iets anders wil, iets wat werkelijk de eenheid de monstreert. Ik voor mij geloof, gelet op de tekenen die zich hier en daar duidelijk aan ons ver tonen, dat er van onderop een doorbraak plaats heeft naar een eenheid, een vloed golf naar, om nu een vreemd woord te gebruiken, de oecumene, die door geen dammen van kerkordes en synodes te stuiten zal blijken. Het dagblad De Maasbode geeft een terreinverkenning van het nieuwe bis dom Groningen der r.-k. kerk. Wij lezen in dat artikel deze bijzonderheden: Het nieuwe bisdom telt 80.000 katho lieken. Men heeft in verband hiermede wel opgemerkt, dat dit aantal te gering is voor een apart bisdom. In Denemarken zijn echter kwantitatief gezien nog veel kleinere bisdommen ingesteld. Bovendien getuigt het van een verdubbelde menta liteit het zo voor te stellen, alsof de nieu we bisschop slechts de zorg heeft voor 80.000 mensen. In missionair perspectief gezien is het bisdom Groningen een vol waardig bisdom met meer dan een mil joen inwoners. Een ernstige moeilijkheid, waardoor het katholiek leven in hei noorden gehandicapt wordt, is de relatief uiterst zware apparatuur, waarmede het is uitgerust. Voor 80.000 katholieken dus een aantal, dat lager ligt dan b.v. het aantal katholieken in Breda moeten niet minder dan 79 parochiekerken in stand worden gehouden alsmede 7 a 8 kerkgelegenheden, terwijl verder in Friesland alleen al 75 katholieke onder wijsinstellingen en 772 besturen van ka tholieke organisaties bestaan! <9^&D <2^^ In het „Swift-Nieuws", het altijd ac tuele en goed verzorgde clubblad van de Middelburgse korfbalvereni ging „Swift" lazen we onder het kopje „Goes in de belangstelling" een heel aardig artikeltje, dat wa gaarne overnemen in deze rubriek, die we in het vervolg regelmatig onze lezers willen voorzetten. W« nodigen de besturen van de Zeeuws se sportverenigingen dan ook uit, ons voor zover ze dat nog niet doen hun clubblad toe te sturen, teneinde de daarin voorkomends suggesties, critische beschouwingen etc. aan het lezend publiek te kun-, nen doorgeven. Het „Swift-Nieuws" schrijft: 1 Tijdens de mooie zomer van het voh rig jaar stond Goes in het middel punt van de belangstelling. Ieder herinnert zich nog wel het fruit- corso. Die belangstelling had Goes te danken aan de activiteiten van de Evenementencommissie. Deza commissie heeft ook voor de komen de zomermaanden weer heel wat op stapel staan. Er zal weer een corso komen, verder een openluchtspel en ook turndemonstraties. Uiteraard zal het centrum van de stad, de Markt, vaak het totneel zijn, waarop ver schillende onderdelen van het pro gramma worden verwerkt. Misschien kan de plaatselijke korfbalvereni ging, of de Zeeuwse Korfbalbond, pogingen doen, om in het kader van de Middenstandsactie een (micro)- korfbalwedstrijd te mogen organi seren. Voor de middenstanders zou dat een aantrekkelijk programma punt betekenen en voor de korfbal lers een mooie propaganda. In het clubblad van de voetbalverent-i ging „Oostburg" lazen we: De afgelopen ijsperiode heeft in W.- Z.-Vlaanderen opnieuw grote acti viteit gebracht in het organiseren van ijswedstrjjden. Tegenover da rest van Zeeland steekt onze streek zeer gunstig af. De langdurige vorst periode heeft ons echter weer eens geconfronteerd met het probleem: Organisatie. Hoe is de praktijk n.l.: Enkele liefhebbers trekken het zich aan, dat er in een bepaalde tak van sport niets gebeurt. Ze gaan zelf een or ganisatie op touw zetten en probe ren iets tot stand te brengen. Voor een keer gaat dat best, maar zodra er meerdere dagen iets gebracht moet worden, loopt men vast. De dagelijkse ijswedstrijden eisen veel werk op. Het begint dus met een dagje vacantie nemen in de werk kring. Soms ook geeft de baas eens een middagje extra voor het alge meen belang. Verder kan hij echter niet gaan ten opzichte van de andere werkne mers. In vele plaatsen en streken be schikt men over een sportambte naar, die de grote lijnen uitwerkt en de organisatie verzorgt. Hierdoor neemt men van de ware liefhebber een zeer zware taak af. Dat kan ook in deze streek. Wanneer de W.Z.-Vlaamse ge meenten samen een sportambtenaar aanstellen, die beurtelings in elke plaats een sportgebeuren verzorgt, komt ieder voor weinig geld aan zijn trek. Bovendien krijgt men een coördinatie van gebeurtenissen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5