Nieuws uit de Provincie Caballero It Mlimlt ipretlilei They taste like home'* Mogelijkheden van kredietver lening aan middenstanders Bajen praten met elkaar d.m.v. een „danstaal1 Maandag 19 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Duizenden jaren eerder dan de mens wisten zij wat radar was Bijen-wiskunde CONSTANTE KWALITEIT Middenstandskredietbeschikking verschenen SCHAKEN Goer II kampioen van tweede klasse B BONDSWANDELDAG Kist met opium verdwenen Publieke verkoping Insekien met een wiskunde-knobbel in (Van een medewerker.) MUNCHEN, Februari. „Bijen-Frisch'' is de bijnaam, die prof. dr. Karl von Frisch uit München met ere draagt. Dertig jaar van zijn leven heeft deze geleerde gewijd aan het bestuderen van het nijvere bijenvolkje. Hij heeft een observatiekorf, waarin hij de gedragingen van de bijen kan gadeslaan. In een gewone korf, die van binnen donker is, is dat niet mogelijk. „Bijen-Frisch" draagt zijn observatie korf naar hoge bergtoppen, naar zendmasten en naar verschillende andere plaatsen, alleen om te zien waarnaar de bijen zich oriënteren en hoe zij elkaar meddelingen doen. Het is dan ook prof. Von Frisch die ontdekte, dat het zoemen van de bijen geen taal is. Zij doen elkaar mededelingen door middel van een danstaal. De rondedans is de eenvoudigste vorm van „berichtgeving". De bij be schrijft al trippelend een kleine cirkel, maar vlak voor zij deze cirkel sluit, keert zij om en trippelt een ongeveer parallellecirkel in omgekeerde rich ting. In de „bijen-danstaal" betekent dit: „In de buurt van onze korf, in een straal van ongever 50 meter, is een voederplaats. Vlieg in het rond tot jul lie hem vindt". Over de soort van het voedsel geeft de bloemengeur uitsluitsel. Deze hangt aan de naar huis gedragen ho ning. Bovendien blijft de geur der bloesems, waarheen de bij haar zus- sters wil sturen, meestal aan haar li chaam hangen. Voor reukloze stof fen zoals suikerwater, heeft de bij haar eigen reukorgaan paraat: een kleine klier in het achterlijf, die zij uitstulpt om het object met haar eigen reukstof te markeren. De geur van bijen doet denken aan citroen- kruid. Thuisgekomen stulpt zij haar reukkliertje weer uit om te zeggen: „Ik heb de plaats gemarkeerd". De dans werkt aanstekelijk. De „me dedelingen-lezende bijen" beginnen de bewegingen na te doen en weldra vliegt een hele zwerm naar het aange duide punt om honing te gaan verza melen. Als er veel te halen is, worden bij de terugkeer ook andere verzame- laarsters door een massale dans opge wekt om mee te komen en zo wordt het verkeer tussen korven en voeder plaats steeds drukker. De meer gecompliceerde „startj es- dans" wordt alleen toegepast voor pun ten die meer dan 50 meter verwijderd liggen. De dansende bij beschrijft hier bij een halve cirkel, die zij met een rechte lijn afsluit. Dan beschrijft zij weer een halve cirkel in tegenoverge stelde richting, die zij op dezelfde lijn sluit. Deze lijn wordt steeds in dezelf de richting gedanst. De richting van de lijn geeft aan in welke richting de vc rplaats zich bevindt. De frequentie waarmee de bij de rechte lijn betrip- pelt, geeft daarentegen aan de afstand waarbinnen de voerplaats is te vinden. Hierbij maakt de bij gebruik van een getallensysteem, dat het omgekeerde is van dat van ons: grote getallen be tekenen kleine afstanden en kleine ge tallen grote afstanden. Wanneer de „woordvoerende" tien keer per 15 se conden de rechte lijn aftrippelt, wil dit zeggen: de honing is op een afstand van 100 meter te vinden; zes keer be tékent op een afstand van 500 meter on één keer betekent dat de afstand 10 km is. GEEN „BOVEN" Buiten oriënteert de bij zich naar het gepolariseerde licht van de hemel. Dit is licht, dat slechts in één richting golft; gewoon licht golft in alle rich tingen. Een mens kan dit licht alleen met bijzondere instrumenten waarne men, maar de bij heeft een dergelijk instrument in haar oog. Het projecteert oen patroon van zwarte, witte en grijze kruisjes, dat wisselt met de hemelrich- tlng. De bijen moeten dit patroon steeds in het oog houden. Wanneer het wisselt moeten zij hun koers corrige ren. Deze methode lijkt heel veel op die welke gebruikt wordt bij het blind- vliegen en landen met behulp van ra dar. „Bijen-Frisch" heeft zijn proekorf eens aan de voet van een zendmast geplaatst. In de top van de mast lag zoet bijenvoedsel. Eén bij vond de buit en vloog terug om de vondst mee te delen. Maar.de bijendans- taal kent geen begrip voor „boven", in de lucht groeien immers geen bloemen. Door allerlei dansen pro beerde de bij duidelijk te maken waar het lekkers was, maar zij slaagde er niet in haar zusters te la ten begrijpen dat zij loodrecht naar boven moesten vliegen. WONINGZOEKEN Bij het zwermen van de bijen speelt de danstaal ook een grote rol. Goede woningen, voorzien van al het bijen- comfort, werven de dansbijen door in tensieve bewegingen, terwijl zij van matiger offertes door mattere bewe gingen mededelingen doen. Langzaam ontstaat een meerderheid, omdat danseressen, die eerst voor een minder goede woongelegenheid „een goed woordje dansten", zich bij de voorstandsters van het betere voorstel aansluiten. Daardoor valt de beslissing de zwerm gaat de lucht in en zweeft naar de nieuwe woning meestal een door imkers klaargemaakte bijenstand. Het kleurenspectrum van de bij en wordt slechts door de korte golven bepaald. Rood kunnen zij niet onderscheiden, ultra-violet wèl. Zij kennen slechts vier kleuren: geel, blauw, groen-blauw en ultra violet. Waar de mensen witte madeliefjes op een groen grasveld zien, zien de bijen blauw-groene sterretjes op geel gras! Ingezonden Mededeling (adv.) (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor CabaDero. Omdat - zo verklaren zij Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. Zeven soorten van hulp DEN HAAG, 17 maart. De dezer dagen afgekondigde midden standskredietbeschikking regelt de mogelijkheid van kredietverlening onder staatsgarantie aan middenstanders en is een samenvatting van de uitvoeringsvoorschriften en richtlijnen, welke tot dusverre golden. Er worden niet minder dan zeven vormen van krediet onderscheiden. Met een korte omschrijving volgen zij hieronder. De Zeeuwse schaakcompetitie heeft de laatste tijd weer een uiterst traag verloop. Ook in de afgelopen week werden er slechts twee wedstrijden gespeeld. In de eerste klasse behaalde Zierik- zee een 73 overwinning op Middel burg 2 en deelt daardoor de eerste plaats met Terneuzen, dat echter een Iets beter bordgemiddelde heeft en dus de leiding kon behouden. De hoofdstedelingen werden door deze nederlaag als eersten definitief uitge schakeld. De stand is nu: Terneuzen 36; Zierikzee 36; Oostburg 44; Goes 43; Vlissingen 42; Middel burg II 4—X. In de tweede klasse B behaalde Goes II het kampioenschap. Middel burg IV zorgde namelijk voor een verrassing door 's-Gravenpolder in eigen huis een 46 nederlaag toe te brengen en zodoende de kansen voor de titel in rook te laten opgaan. De hoofdstedelingen klommen hierdoor een plaatsje op de ranglijst. De stand is: Goes II 58; 's-Gravenpolder 57; Sealto 44; Middelburg IV 54; De Pion 22; De Burcht 40. MIDDELBURG, 16 maart. Aan de Middelburgse turnvereniging „Wil- helmina" is dit jaar de organisatie op gedragen van de bondswandeldag van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Als datum is vastgesteld 21 april a.s. Voor het eerst zullen ook wandeltoch ten worden ingelast voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Zij lopen 10 km. en de adspiranten van 1215 jaar 15 km. De ouderen worden in de gelegenheid gesteld 25 km. te lopen en bij vol- oende belangstelling zal ook een 40 n tocht worden ingelast. Het bedrijfsuitrustingskrediet dient ter financiering van de aanschaffing, uitbreiding, vernieuwing of verbete ring of het herstel van de bedrijfsuit- rusting in ruime zin. Ook een beperkt bedrag ter vergroting van het bedrijfs kapitaal kan in het krediet worden begrepen. Onder het begrip bedrijfs- uitrusting vallen niet alleen machines, maar ook auto's, ijskasten, ovens, in ventarissen, instrumenten, verbetering van de pui en interieur e.d. Het maxi mum bedraagt 30 mille. Het bijzondere krediet dient ter be strijding van de liquiditeitsmoeilijkhe den, waarin een middenstander buiten zijn schuld is geraakt of dreigt te ge raken. Gedacht wordt b.v. aan gevol gen var scherpe stijging of daling van het prijspeil, gezonde bedrijfsgroei van weinig kapitaalkrachtige bedrijven verbrokkeling van het bedrijfskapitaal door vererving enz. In het algemeen dient dit krediet ter financiering van voorraden, vorderingen en kasmidde len. Ook hier is het maximum 30 mil le. Aan twee of meer middenstanders tezamen kan een krediet voor econo mische samenwerking worden ver leend ter financiering van investerin gen of ter verschaffing van het be drijfskapitaal, nodig voor een econo mische samenwerking. Daarvan moet het doel zijn een rationeler bedrijfsuit oefening. De samenwerking kan plaats vinden op het terrein van verkoop, produktie, dienstverlening, administra tie e.d. Een maximum is niet vastge steld. ginsel geen krediet voor filiaalvesti ging. Het maximum bedraagt 40 mille, terwijl het niet meer mag bedragen van 85 pet. van de van overheidswege goedgekeurde stichtingskosten. De aanvrager moet dus zelf voor de 15 pet. zorgen. In 15 jaar dient de helft van het krediet te worden afgelost. Ter tegemoetkoming in de behoefte aan kleinere kredieten kunnen borg- stellingsfondskredieten worden ver den verleend aan middenstanders, die in financiële moeilijkheden zijn ge raakt of dreigen te geraken. Het maxi mum is 4 mille. WAAR AANVRAGEN Aanvragen om een bedrijfsuitrus- tings-, een bijzonder krediet en een krediet voor economische samenwer king dienen te worden gericht aan het kantoor van de Ned. Middenstands- bank ter plaatse of in de meest nabij gelegen gemeente. Een overnamekre diet moet worden aangevraagd bij het bijzondere waarborgfonds der betrok ken bedrijfstak, terwijl inrichtings- en hypothecaire kredieten dienen te wor den aangevraagd bij het algemeen waarborgfonds, Sarphatikade 11, Am sterdam of bij het bijzonder waarborg fonds, waartoe de aanvrager behoort. Kleine kredieten, die door borgstel lingsfondsen worden verleend, alsmede de bedrljfsuitrustings- en bijzondere kredieten tot 4 mille moeten worden aangevraagd bij het borgstellingsfonds, waaronder de gemeente, waar het be drijf is gevestigd, ressorteert. AMSTERDAM, 17 maart. Uit 'n douaneloods van de Ned. Spoorwegen aan de Plantage Doklaan is enkele da gen geleden een kist met 16 kg. opium verdwenen. De kist was afkomstig uit Istanboel en bestemd voor een farma ceutische industrie in Utrecht. De re cherche houdt bij het onderzoek reke ning met de mogelijkheid, dat de kist is ontvreemd. Het is echter niet uit gesloten, dat de kist verkeerd is ver laden. Ook het bureau criminele voor lichting in Den Haag is bij het onder zoek ingeschakeld. IAARLAND De zwanen zijn er! Maakten we onlangs melding van een besluit van de raad om een zwanenpaar te laten komen voor de vate, thans kan worden medegedeeld, dat dit paar is gearriveerd en bezit heeft ge nomen van zijn domein, waarmee het dorp een sieraad rijker is geworden. Verkoping. Door de erven P. van Dam me is bij inschrijving verkocht het pand Burgemeester Vogelaarstraat B 35. Koper werd de heer P. Elenbaas. De koopprijs bleef geheim. Groene Kruis. Het Groene Kruis ver gaderde in het verenigingsgebouw o.l.v. de heer H. Schout Hzn. De secretaris, de heer J. A. de Mol, bracht het jaarverslag uit en wekte alle ingezetenen op lid te worden. De penningmeester, de heer J. Traas Czn„ die voor de 47e maal een jaarverslag leverde, meldde een batig saldo. De heren J. Traas Czn. en J. P. Zandee werden in het bestuur herkozen. Het bestuur kreeg machtiging tot aan schaf van o.m. een hoogtezon, een bed en infrafillampen. Het voorstel tot verhoging der strafeontributie voor nieuwe leden, die van magazünartikelen gebruik moe ten maken, maar eerder lid hadden kun nen zijn, werd aanvaard. Het wordt het dubbele van de gewone contributie. Het wijkgebouw annex badhuis zal half april worden geopend. BIEZELINGE „Vrederust". In de onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer W. Slab- bekoorn, gehouden vergadering van' de afd. Biezelinge van de stichting „Vre derust" bleek uit de jaarverslagen, dat de afdeling 113 leden telt en dat er 'n batig saldo in kas was van f25,95. Tot bestuursleden werden benoemd de he ren C. Traas en N. de Regt. Ds. Schnei der werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter. Na afdoening van de huis houdelijke zaken hield de propagan dist, de heer Boon, een toespraak, die met veel aandacht werd beluisterd. BORSSELE Ouderavond. In de o.l. school werd een ouderavond gehouden. De heer Joh. Krijger sprak een openingswoord. De he ren C. van Weele en A. van Tatenhove werden in het bestuur herkozen. Het werk der leerlingen werd bezichtigd en voorts werd een lezing gehouden. De heer Van 't Hoff, hoofd der school, sprak een slotwoord. GAP1NGE Arjos. In de onder leiding van de heer J. Louwerse gehouden maande lijkse vergadering van de Arjos werd door een der leden een inleiding ge houden over „Europa". Mej. S. v. d. Bosse werd gekozen als penningmees- teresse. GRIJPSKERKE Damwedstrijd. In het Dorpshuis speelde de heer L. Goedbloed uit Vlis singen een slmultaanwedstrijd dammen tegen 13 borden. De heer Goedbloed wist in twee uur tijd al zijn partijen te beëindigen. Hij won er 7, speelde remise en wel tegen de heren A. Gel dof, J. v. d. Broeke en J. Dekker, ter wijl hij 3 partijen verloor tegen Abr. de Wolf, A. van Sluijs en J. J. Engel vaart. KOUDEKERKE V.V.V. Uit het jaarverslag, dat werd uitgebracht in de o.l.v. burgemeester J. L. Dregmans gehouden jaarvergade ring der V.V.V. in café Centraal, bleek, dat in 1955 in de duinstreek veel tot stand is gekomen. De weg langs de duinen werd verhard tot voorbij het kamphuttenterrein, op welk terrein 'n centrale wasgelegenheid met toiletten in gebruik werd genomen, terwijl het terrein werd beplant. De riolering in zomerwoningenterrein werd gecomple teerd en een zuiveringsinstallatie met voldoende capaciteit voor geheel Dis hoek werd in gebruik genomen. De toeloop van vreemdelingen was zo groot, dat velen moesten worden te leurgesteld. Gelukkig komt steeds meer ruimte beschikbaar. Het aantal zomerwoningen zal binnenkort de 40 overschrijden. Op het eind van de Gal geweg is een parkeerterrein aangelegd. Bij de parkeerboerderij is zo'n terrein in aanleg. De rekening sloot met een klein nadelig saldo. De begroting 1956 werd vastgesteld op een eindbedrag van ruim f 7000,De heer H. A. Mos selman werd in het bestuur herkozen. Een middenstander, die een bestaand bedrijf wil overnemen, kan in aanmer king komen voor een overnamekre diet. Voorwaarde is echter, dat het niet de vestiging van een filiaal betreft en dat de bedrijfstak, waartoe het over te nemen bedrijf behoort, een bijzonder waarborgfonds heeft opgericht. Voor het kruideniers-, broodbakkers- en rij wielkleinbedrijf en voor de detailhan del in groenten en fruit bestaan al dit soort fondsen. Het krediet, dat in over leg wordt vastgesteld, ligt in de orde vah grootte van 15 mille. Aan de hand van de praktijk zal men tot bepaalde normen zien te komen. Indien een middenstander een be drijf wil vestigen in een nieuw ge bouwd pand, kan hij een inrichtings krediet aanvragen. Hij krijgt dit in beginsel echter niet, ais het om filiaal vestiging gaat. Aan dit krediet kan een garantie voor de door de middenstan der verschuldigde huur worden ver bonden, zodat de eigenaar van het pand zekerheid heeft voor het ontvan gen van de huur. Maximum: 40 mille. Het hypothecair krediet dient voor de bouw of aankoop van een nieuw be drijfspand. Ook hier geldt weer: in be- Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III 61) Kon dit de vrouw zijn, die de spion van haar vader was en hem in zijn goddeloze plannen hielp? Als hij dan nadacht over wat hij van haar ge hoord had, vervulde bitterheid zijn hart. Hij herinnerde zich, wat Henry Dugdale hem van haar verteld had. Zij, die vrouw met haar schoon ge laat en lachende ogen, verlustigde zich in de wrede daden, die haar vader bedreef en met dat doel nam zij aller lei rollen aan, alleen om haar slacht offers des te zekerder in haar net te krijgen. Wat betekende deze brief? Vooral de laatste zin trok zijn aan dacht. Houd u dan verre van het diepe water, dat door Sedgemoor stroomt". Was dat niet de streek van een goddeloze vrouw, die hem in 't ver derf wilde lokken? 't Is waar, zij had hem naar 't huis van Dugdale ge bracht, maar zij had ook haar vader meegedeeld waar hij zich ophield en hij was nog dezelfde avond naar zijn schuilplaats gekomen. Zij had hem gewaarschuwd, maar in het donkerste uur had zij Jeffreys handlangers be volen hun zwaarden te trekken. Zeker deze vrouw was door en door vals en hij had vast besloten om niet te rus ten voor hij haar en haar vader door het vuil van Londens straten had ge sleept en toch verlangde hjj er op dit ogenblik naar haar in zijn armen te drukken. Hoe was zjj naar Somersets hire gekomen? Wat was haar doel? Hoe was zij te weten gekomen dat hij hier was? De volgende dag zette Monmouth de tocht naar het Noorden voort, nog steeds in de wolken over het perka ment, dat, naar hjj zich uitdrukte, 'Engeland aan zijn voeten zou brengen en vast overtuigd, dat zijn leger sterk genoeg was om de stad, waar de oom van Trelawney bisschop was, te over meesteren. Op de avond van de 4e juli 1685 kampeerden de mannen, die later re bellen zouden genoemd worden, ten zuiden van Sedgemoor, op korte af stand van Bridgewater. Reeds was de geestdrift van Monmouth weer vrij wat geluwd. De proclamatie van het nieuws van het huwelijkscontract had niet zoveel recruten hem toegebracht als hij gedacht had. Hij had vrijwil ligers genoeg, maar zij hadden paar' den noch wapenen en bij gebrek aan de laatste moesten velen afgewezen worden; maar diegenen die hij zo gaarne had zien komen, bleven weg, Toch vertrouwde hij nog op zijn suc ces. Nadat zij hun kamp betrokken had den, werd er een krijgsraad gehouden en men besloot, de volgende dag de troepen van Faversham, die tussen hen en Bristol lagen, aan te vallen. In de vroege morgen van de 5e juli stond het legertje van tweeduizend man voetvolk en vijfhonderd ruiters strijdvaardig en zelfs Trelawney's moed verlevendigde, toen hij zag, hoe vastberaden de mannen waren. Arme kerels, zij wisten niets van het vre selijk lot, dat hun wachtte en schenen zich evenmin om de toekomst te be kommeren. Zij waren allen bereid voor hun zaak te sterven. Hun vaderen hadden om des geloofs wille geleden, omdat zij God wilden dienen naar de inspraak van hun geweten. Zij waren geroepen om te strijden voor de vrij heid en het Protestantisme. Zo trokken zij ten strijde met lof zangen op de lippen, zonder te vre zen of te twijfelen. God was aan hun zijde en de overwinning was zeker. „Kapitein Trelawney", zei de her tog in 't voorbijgaan, „het is een be slissende dag vandaag; hoe denkt gij, dat de strijd zal aflopen?" „Als vertrouwen op de rechtvaar' dige zaak en dapperheid meetellen, zullen wij deze dag van ons doen spreken." „Ja, dat zullen wij", riep de hertog uit. „Voorwaarts dan. Gij blijft bij mij, kapitein Trelawney!" Het leger ging op mars, en niet lang duurde het, of het hart van de jongeman begon heviger te kloppen, want hij zag nu iets, wat een nieuwe betekenis gaf aan de brief, die hij ontvangen had van Maria Jeffreys. HOOFDSTUK 16. De strijd en de vlucht „Houd u verre van het diepe wa ter, dat door Sedgemoor stroomt". Dit waren de laatste woorden van de brief, door Trelawney ontvangen. Niet meer dan ongeveer een mijl daar vandaan kampeerde het leger van Faversham. Het was veel talrijker dan het legertje van Monmouth, maai de geestdrift van de boeren, die on der zijn standaard streden, was zo groot, dat niets hun onmogelijk scheen. „Laat ons op hen aanvallen!" rie pen zij, „laat ons op hen aanvallen n de Naam des Heren!" De heer G. W. Oskamp, provinciaal di recteur, hield een causerie over het onderwerp „Onze gasten vragen meer dan enkel een goede maaltijd". In de rondvraag werd geklaagd over stank, die hier en daar wordt verspreid door putten met bietenkoppen. De klacht is doorgegeven aan het gemeentebestuur. Bjj goed weer zal getracht worden een strandfeestje te organiseren. KRU/NINGEN Uitvoering „Apollo". Donderdagavond gaf de Orkestvereniging „Apollo" haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis te Kruiningen. Aan de uitvoering werd me dewerking verleend door de sopraan mej. A. Wijnands te Goes en de zangvereni ging „Crescendo" te Kruiningen. Het programma werd in een vlot tempo afge werkt en oogstte veel bijval van het pu bliek. Het gebodene getuigde van een ge degen studie en het bleek wel dat onder de goede leiding van de heer Holster iets moois geboden kan worden. RILLAN D~BA T H Jaarfeest „Irene". Donderdagavond werd de jaarvergadering van de meisjes ver. „Irene" feestelijk gevierd in de zaal van de heer Coipaart. De leiding was in handen van de presidente mevr. Men- hëere. Er werd een tableau opgevoerd» getiteld „De Wereldbond". Na de pauze werd opgevoerd een toneelstuk getiteld „Het hing in de lucht". „Erato" zorgde als gewoonlijk met muziek ter afwisse ling. Jeugüsaiuenkomau in Zaal Coipaart werd de jaarlijkse bijeenkomst gehouden van de ring O.Z.-Beveland van de C.J» V.F. en C.J.M.V. onder leiding van mevr. De Haan te Hansweert. Wika J. A. v. d. Tempel uit Rotterdam sprak over het jeugdleven in de wijk Crooswijk en de heer G. H. Hoek, programmaleider der NCRV, sprak over zijn reis t.g.v. het ko ninklijk bezoek aan de West, toegelicht met lichtbeelden. De muziekclub „Erato" zorgde voor de muzikale noot. De heex' De Jonge uit Yerseke sloot deze bijeen komst. SCHERPEN lSEc. Gemeente-avond. Op de o.l.v. Ds. Brons gehouden Herv. gemeente-avond heeft de president-kerkvoogd, de heer Dijke, ver teld over de diverse verbeteringen welke vorig jaar aan het kerkgebouw zijn aan gebracht. Hij dankte voor het vele be langeloze werk, waardoor de kosten kon den worden gedrukt. Er moet overigens nog heel wat gebeuren. Men was het er over eens, dat dit nodig is. De secretaris, de heer Duijnhouwer, gaf een toelichting op de financiën. De restauratiekosten van het orgel konden al voor de helft worden afgelost. Het algemene restauratiefonds gaf een goed slot te zien. Aangezien het de bedoeling is de zitplaatsen terug aan de kerk te brengen, zal met bezitters der plaatsen worden gesproken. Besloten werd twaalf lampen aan weerszijden in de kerk op te hangen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hage werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het zingen. Meisjesvereniging? Het ligt in de be doeling een meisjesvereniging op G. G. op te richten. Daartoe zal op dinsdag a.s. om half acht in de Herv. consistorie een samenkomst worden belegd met alle meisjes van 15 jaar en ouder. Si. 4A//VALAND De heer Joh. Elenbaas overleden. Op ruim 87-jarige leeftijd is in Huize „Ten Anker" te Tholen overleden de heer Joh. Elenbaas. Hij werd op 30 januari 1869 al hier geboren. Na eerst in de landbouw werkzaam te zijn geweest, was hij later werkzaam in de bouwbedrijven. Hij had zitting in tal van besturen. Van 1915 tot 1932 was hij notabel en van 1932 tot 1948 kerkvoogd. Van 1902 tot 1924 was hij we ger bij de weegbrug „De Waarborg" op de Haven. Collecte. Voor de Bijbelkring werd een bedrag van 51,27 gecollecteerd. SINT LAURENS 30-jarig bestaan. De Geref. meisjes vereniging „Wees een Zegen" vierde o.l.v. mej. S. Hijlebrand haar 30-jarig bestaan. Een bijbelse inleiding werd verzorgd door mej, D. Janse. Het pro gramma, dat verder bestond uit zang, muziek, wedstrijd en voordracht, werd op vlotte wijze afgewerkt. De hoofd schotel van de avond vormde de op voering van het spel: „Strijd aan bet witte front", dat op voortreffelijke wij ze werd vertolkt. Felicitaties werden uitgebracht na mens kerkeraad, vrouwenvereniging, kring, afdeling en Bond. WISSEN KERKE Geref. mannen- en vrouwenvereniging. De Geref. mannen- en vrouwenvereni gingen hielden een gecombineerde verga dering in de consistorie der Geref. kerk. De mannenvereniging verzorgde een in leiding over het onderwerp „De weg van Gods Koninkrijk" en de vrouwenvereni ging voerde op „Ons leven". Er was ver der een vraag- en antwoordspel „Kent gij uw Bijbel?" WOLF AARTSDIIK Verkoping. Notaris Van Dissel te Goes heeft ten verzoeke van de erven Ph. Poleij publiek verkocht een huis met schuur en erf te Oud-Sabbinge, staande aan de Pr. Bernhardstraat. Ko per werd notaris Van Dissel voor f 1550,—. Raadsvergadering. In de eind vorige week gehouden spoedeisende raadsver gadering werd op voorstel van B. en W. met algemene stemmen besloten over te gaan tot de bouw van een ambtswoning voor de nieuwe burge meester, de heer B. H. G. ter Haar Ro- meny. Daartoe zal een zgn. herbouw- plicht worden aangekocht. Voorts werd vastgesteld een nieuwe gemeen schappelijke regeling voor de vlees keuringsdienst. YERSEKE Ten overstaan van notaris Jonkers te Goes is vanmiddag in hotel De Oes- terbeurs te Yerseke door de heer J. van Es aldaar een woonhuis met erf aan de Paardemarkt publiek verkocht. Het hoogste bod kwam van de heer J. Rottier te Yerseke met f 13.012. aan wie het huis werd verkocht voor (Wordt vervolgd) dezelfde prijs plus onkosten en 10!4

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4