Stalin leed aan vervolgings- en hoogmoedswaanzin de (Beste (Bromfiets ZEELAND OP DE JAARBEURS Laatste plannen: liquidatie van Molotof en Chroesjtsjef C.H.U. houdt algemene vergadering op 4 april Engeland in handelsoorlog Vreselijke onthullingenvan Chroesjtsjef Beschuldigd van massa-moorden SXe ïladia Kiesverenigingen dienden voorstellen in Een Lemmer-aak voor Prinses Beatrix Kerkelijke contacten met Rusland Kaids en Pasja's in Marokko aangehouden Strijkpatronen, snijmachines, beton en lampvoeten Naar concentratie Friese Waterschappen Maandag 19 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 MOSKOU, 16 maart. Dertig van de 1600 afgevaardigden van het communistische partijcongres in Moskou vielen flauw of hadden een hartaanval tijdens de rede van Chroesjtsjef, waarin deze Stalin verantwoordelijk stelde voor de massamoorden en martelingen, die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sowjet-Unie zijn begaan. „Stalin leed op het laatst van zijn leven aan vervolgingswaanzin", aldus par tijleider Chroesjtsjef. Dat het in de eerste oorlogsjaren zo slecht ging, moet ook al de schuld van vadertje Stalin zijn geweest, want hij had waarschuwingen van Churchill in de wind geslagen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zuiveringen op grote schaal, vóór de oorlog. Het openbaar maken van de ge heimen van het Stalinbewind zou, volgens Chroesjstjef, de enige mo gelijkheid zijn om te breken met de magie van de Stalincultus. Stalin heelt de party in de jaren 1936-38 door zuiveringen gedecimeerd. Na het geheime proces in 1937 „ver dwenen" 5000 Russische officieren, tal loze andere onschuldigen werden even eens vermoord en zelfs kinderen wer den gemarteld, aldus Chroesjstjef. Geloofde Hitier Vóór de Duitse aanval op de Sowjet- Unie in 1941 wist iedereen dat er oor log zou komen, behalve Stalin, die weigerde het te geloven omdat hij een vriendschapsverdrag met Hitler had. Hy sloeg de waarschuwingen van Churchill en Stafford Cripps, die Brits ambassadeur in Moskou was, in de wind. Zelfs die van de Russische militaire attaché in Beriyn, die de juiste datum van de Duitse aanval wist en Moskou daarvan op de hoogte stelde. Toen de aanval kwam, was Sta- lins eerste bevel aan de troepen niet terug te schieten. Zó groot was zyn vertrouwen in Hitier, dat ha het rode leger meedeelde dat de aanval slechts een „ongedisciplineerdheid" van bepaalde Duitse eenheden was en dat de grenstroepen het wel af konden. Schoolglobe Chroesjtsjef zou voorts verklaard hebben, dat er by het uitbreken van de oorlog een ontstellend tekort aan geweren was in de Oekraine, waar hij partijleider was. Hij belde Moskou op en vroeg Stalin te spreken. Hy kreeg echter Malenkof, die zei dat Stalin er niet was. Maar, aldus zou Chroesjtsjef verklaard hebben, Stalin was er wel degelijk en zat met Malenkof in de zelfde kamer. Toen de Duitsers de buitenwyken van Moskou bereikten, was Stalin ge vlucht. „We hebben alles verloren, wat Lenin opgebouwd heeft", had hy kort voor zijn vertrek uit Moskou gezegd. Stalin volgde de operaties op een schoolglobe. Hij wist niet wat een be hoorlijke kaart was. foengl atii DINSDAG 20 MAART. HILVERSUM I (402 m.>. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Sopr. en piano, 11.50 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Theaterork. en soliste. 13.55 Koer sen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool, altviool, cello en fluit, 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: „De afstemming van de mens", door Dr. J. Huizinga. 19.00 Voor de kind. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 „Grens gevallen". 19.50 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Ant woordman. 22.30 Pianorecital. 22.55 Ik ge- loof dat.... 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Journ. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.L KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 V. d. boeren. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Franse muz. 14.20 Metro- pole ork. en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Mannenkoor. 15.45 V. d. vrouwen op het platteland. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: R. A. Ferrier: Suri- name's handel. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade orkest en solist. 19.00 Nws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Gram. 19.45 Act. 20.00 Het Kruisoffer, 5e Lijdensmeditatie. 21.00 Pianorecital. 21.30 „Kinderen en Evan gelie", caus. 21.50 Bariton en piano. 22.25 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 „Het lege graf', spel. BRUSSEL (324 m.L 11.45 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Symf.-ork. en soliste. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 'V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Interv. 20.30 Gram. 21.00 Omr.ork. no Nws. 22.15 Kamermuz. 22.50 Gram. ■o3- -23.00 Nws. Molotof vervangen Na de oorlog werd Stalin byzon- der achterdochtig. In de laatste pe riode van zyn leven heerste er een atmosfeer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het Politbureau waren bang, als zij by Stalin geroe pen werden. Zy wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Tegen het einde van zijn leven be schouwde Stalin maarschalk Woros- jilow als een Britse spion. In diezelfde tpd kreeg Molotof huisarrest. Hij werd vervangen door wijlen Wysjinsky, Mevrouw Molotof is een aanzienlijke tijd in arrest geweest. Stalin wilde Molotof, Chroesjtsjef en andere leiders kwyt. Tuin vol eigen beelden Stalin werd beheerst door een meng sel van vervolgings- en hoogmoeds waanzin. De tuin van zijn landhuis stond vol borstbeelden van hemzelf. Een van zijn geliefkoosde bezighe den was het kyken naar een film, „Onvergetelijk 1919" genaamd, waar in hij voorkomt in een pantserwagen, terwijl hij met een zwaard zwaait en de kogels hem om de oren flui ten. Chroesjtsjef zei op het jongste par tycongres tot de afgevaardigden: „U zult begrijpen, kameraden, dat wy het volk niet met al deze gegevens tegeiyk kunnen confronteren. Ik ben er voor om het geleidelijk te doen". Lenins testament Toen Chroesjtsjef enkele van de erg ste aspecten van Stalins terreur be lichtte, zou er uit de zaal geroepen zyn: „Hoe kon je het verdragen, waar- om heb je hem niet gedood?" Chroesjtsjef zou geantwoord heb ben: „Wat konden we doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kyken, of de volgende dag was je je hoofd kwyt". Bericht wordt, dat het testament van Lenin, dat nooit is gepubli ceerd, binnenkort waarschijnlijk bekendgemaakt zal worden, met een naschrift waarin Lenin af raadt Stalin te handhaven als secretaris-generaal van de partij. Baby m dekentje gestikt APELDOORN, 17 maart De 18 maanden oude baby van de familie Baert te Apeldoorn is in een dekentje gestikt. De moeder deed de tragische ontdekking toen zy het kind, een jon getje, uit de wieg wilde opnemen. „De ware bezieling bij de verkiezingsstrijd" 's-GRAVENHAGE, 17 maart De algemene vergadering van de Chr. Histo rische Unie zal op 4 april worden gehouden, aanvangende half elf des mor gens in gebouw „Bellevue" te Amsterdam. De voorzitter, de heer H. W. Tilanus, zal na de opening een rede uitspre ken. Drie hoofdbestuursleden, de heren Hf M. Gerbrandy, J. Richter en drs. D. Schouten zijn aftredend, dodh herkiesbaar. Voorts zuilen verschillende voorstellen van kiesverenigingen worden behandeld. Hes middags zal prof. D. Th. L. Haitjema spreken over „de ware bezieling bij de komende verkie zingsstrijd". By de voorsteilen van kiesvereni-1 worden gevestigd en wel overeenkom- gingen komt o.m. een voorstel van de 1 stig him huidige huisvesting en onge- kiesvereniging te Groningen ter spra- acht de beantwoording van de vraag Comité „Varend Nederland" start voorbereidingen ■s-GRAVENHAGE, 17 maart. Zo als gemeld is aan Prinses Beatrix op haar 18e verjaardag medegedeeld, dat het comité „Varend Nederland" het voornemen heeft haar een zeilvaartuig aan te bieden, waarmede zy alle bin nenwateren tussen de Dollart en de Schelde zal kunnen bevaren. Deze toezegging is door de Prinses geestdriftig aanvaard. Haar verlangen gaat uit naar een Lemmer-aak, een rond vaartuig van het nationale type. Het comité heeft al een begin ge maakt met de voorbereidingen tot de bouw van het schip. Het is de bedoeling iedereen in de gelegenheid te stellen een bydrage aan het geschenk te leveren. Büdragen kunnen worden gestort op postgiro no. 1818 van het comité of op dp reke ning van het comité bij de Ned. Han del My. in Amsterdam. Daarbij verzoekt het comité by de storting volledige naam en adres te vermelden, omdat mede kan worden aangeboden een volledig register met de namen der schenkers. In het comi té hebben o.m. zitting notaris H. Jon kers te Goes en burgemeester Jhr. I, F. den Beer Poortugael te Veere. 8D1 0 MOSKOU, 17 maart (Reuter). Het patriarchaat van de Russische ortho doxe kerk heeft de aartsbisschop van Canterbury uitgenodigd in juli een delegatie naar de Sowjet-Unie af te vaardigen om zekere theologische kwesties betreffende de Anglicaanse en de Russische kerk te bespreken, aldus een bericht van Tass. Intussen verheugt een delegatie van Amerikaanse protestanten, die op het ogenblik een bezoek aan de Sowjet- Unie brengt, zich in de belangstelling van de Russische bevolking. By een bezoek aan een klooster te Zagorsk, tachtig km van Moskou, werden de negen Amerikanen omringd door hon derden dorpelingen, die voor de gas ten knielden en hun de hand kusten, Ds. W. A. Kastein overleden In de ouderdom van 69 jaar is te Limmen overleden Ds. W. A. Kastein, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk Ds. Kastein werd op 20 mei 1886 te Haarlem geboren. Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht. In 1912 werd hy kandidaat in Overijssel en in 1914 werd hij te Wervershoof in het pre dikambt bevestigd. In 1916 vertrok hy naar Aatswoud, in 1919 naar Hoog- carspel. In 1934 verkreeg Ds. Kastein eervol ontslag. Wegens zijn benoeming tot voorganger van de afd. Kampen van de vereniging van Vrijz. Hervorm den. Als zodanig is hij maar kort werkzaam geweest want reeds in ok tober 1935 verbond hy zich aan zyn laatste gemeente te Graft-De Rijp. ke, inhoudende een commissie te be noemen die op korte termijn de wijze van kandidaatstelling voor de Tweede Kamer in studie neemt en daarover rapporteert. Het rapport, dat zou kun nen adviseren tot statutenwüziging kan dan op een volgende algemene verga dering worden besproken. In de toe lichting wordt opgemerkt, dat by de bespreking van en de stemming voor de groslijst van kandidaten enkele be zwaren tegen de huidige gang van za ken zyn gerezen. Het hoofdbestuur stelt voor deze aangelegenheid aan de unieraad voor te leggen, die eventueel voor de volgende algemene vergade ring met voorstellen zal komen. De kiesvereniging te Zeist stelt met het oog op de zich uitbreidende voort gang in de uitvoering van de P.B.O. voor, speciale aandacht te schenken aan de bescherming van de consument. Het hoofdbestuur wil deze vraag voor leggen aan de sociaal economische commissie van de unie. De kiesvereniging te Heemstede ver zoekt stappen om het afbetalingssy steem zoveel mogelijk te beperken. Het hoofdbestuur, dat van oordeel is, dat zowel principiële als praktische proble men aan dit vraagstuk zitten, stelt voor hierover advies te vragen aan de so ciaal-economische commissie en de middenstandscommissie van de unie. VAKANTIE SPREIDING De kiesvereniging te Amsterdam-w. stelt voor zo krachtig mogeiyk een spreiding van de schoolvakanties te bevorderen, opdat hierdoor een alge mene vakantiespreiding kan worden bereikt. Het pre-advies van het hoofd bestuur luidt, dat indien de vakantie spreiding bereikbaar zou zyn, het hoofdbestuur het voorstel gaarne zou steunen. In de praktyk echter stuit het volgens haar op grote moeilijkheden, waarom aanneming ervan wordt ont raden. De kiesvereniging te Dordrecht stelt voor, lettende op het feit dat dit jaar vele hier nog nimmer gewoond heb bende Nederlanders uit Indonesië zul len overkomen met het doel zich hier te lande te vestigen, dat genoemde per sonen, indien zij zich daarover uit spreken, op Nieuw-Guinea kunnen of zij daar in het produktieproces in geschakeld worden. Het hoofdbestuur van de unie zegt in zijn pre-advies sympathiek tegenover dit voorstel te staan, doch aanneming ervan te moe ten ontraden als zynde onuitvoerbaar. RABAT, 17 maart (Reuter/AFP). - Een aantal hoge functionarissen van het oude regiem in Marokko is ge arresteerd in verband met de ontdek king van een samenzwering. Gearres teerd zijn Kaid Raho, voormalig hoofd van vijf grote stammen in het gebied van Fez, Kaid Larbi van El Mensel en Kaid Bezzari van Tissa, de voor malige Pasja van Meknes Ben Hamoe en verschendene lagere functionarissen van het oude regiem. Er zyn wapens en documenten in beslag genomen. Ds. W. Steunenberg 40 jaar predikant Ds. W. Steunenberg te Rotterdam- Zuid, de nestor van de Geref. predi kanten aldaar, herdenkt vandaag de dag, waarop hy 40 jaar geleden het predikambt aanvaardde. Niet veel, maar goed (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 16 maart Dat Zeeland op de Utrechtse Jaarbeurs sterk ver tegenwoordigd is, zou men niet bepaald kunnen beweren. Op onze wande ling langs de honderden stands op bet Vredenburg en Croeselaanterrein, kwamen we slechts vier Zeeuwse stands tegen, maar deze stands doen de naam van onze provincie dan ook alle eer aan. De produkten, die de Zeeu wen op de beurs brengen zijn van zeer uiteenlopende aard: voorgetekende handwerken, beton, lampvoeten en snijmachines. Natuurlijk is de grote stand van de dameshandwerkenfabriek te Middel burg, met typisch vrouweiyke smaak ingericht. Fleurig geborduurde kleed jes en kussenovertrekken animeren de bezoekers om een kykje te nemen tus sen de voorgetekende patronen, de borduurzyde, de fournituren en de strijkpatronen. Dit handwerkparadijsje leek ons vooral voor het zwakke ge slacht zeer aantrekkelijk en wy waren dan ook erg verwonderd, toen de standhoudster ons vertelde, dat het aantal bezoekers niet aan de verwach tingen voldoet. Toen wy de stand be zochten had de Jaarbeurs echter nog een volle week voor de boeg, zodat al le hoop op een hoog bezoekersaantal nog niet opgegeven hoefde te worden. In het Paviljoen op het Vredenburg is ook een Zeeuwse stand te vinden. Hier worden door Allimpex uit Sas van Gent de praktische Omnia snyma- chines gedemonstreerd. In rasecht Zeeuws werd ons de werking van het apparaat uitgelegd en voor onze ogen zagen wy, dat de slagzin „Omnia sny- machine snijdt alles" niet zo maar uit de lucht gegrepen is. De machine maakt van een brood een stapel keu rig recht gesneden boterhammen, een rode kool is in een wip „panklaar" en door een simpele draaibeweging glijdt het mes door een dikke ham alsof hy van boter is. De machine is verstelbaar zodat alles op de gewenste dikte ge sneden kan worden. Hij is geschikt voor alle soorten groenten en vlees en hij snydt een citroen aan schyfjes, zonder dat er één druppel van het vi- tamineryke vruchtensap verloren gaat. belangrijke industrieën In de stand van De Hoop N.V., Han del-, Industrie- en Scheepvaart Mij te Terneuzen heeft men over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Zodra men de grote Margriethal binnenkomt vallen de overzichtelijk opgestelde be- tonprodukten in het oog (gelukkig al leen maar figuurlijk). Iets nienws is de Ttong bouwsteen, die de aandacht Ds. J. W. J. Addink 50 jaar predikant Ds. J. W. J. Addink, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-president van de algemene synode, herdenkt morgen de dag waarop hy voor vyf- tig jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd op 21 jan. 1878 te Delft geboren. Hy studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie. In 1904 werd hij kandidaat in Z.-Holland, op 18 maart 1906 aanvaardde hy te Her- kingen het predikambt en in 1920 ver bond hy zich aan zyn tweede en laat ste gemeente te Heeze. van vele bezoekers vooral van do aannemers trekt. De Ytongsteen heeft het voordeel, dat hij licht in ge wicht en buitengewoon warmte-isole- rend is. Hij is oorspronkelijk uit Zwe den afkomstig, maar wordt thans ook in België vervaardigd, waaruit hij door De Hoop N.V. geïmporteerd wordt. De rij van Zeeuwse standhouders wordt gesloten door de Vitritefabriek in Middelburg. Deze fabriek voorziet gloeilampenfabrieken over de hele we reld van de benodigde lampvoeten, of tewel „caps". Het is voor haar dan ook niet mogelijk om nieuwe relaties aan te knopen en zy is alleen bij wyze van acte de présence op de beurs aanwezig. De Vitritefabriek is de enige van haar soort in Nederland en buiten haar zyn er ook in andere landen niet zo veel meer. Alleen in Amerika en Enge land leven een paar „concurrenten", die noodzakelijkerwijs in het leven ge roepen moesten worden, toen de ex port vanuit Nederland in de oorlogsja ren onmogelijk was. De Middelburgse fabriek heeft zich in alle soorten lamp voeten gespecialiseerd, van die voor kleine fietslampjes tot die voor de lampen met het grootste wattage toe. Zij maakt dan ook niet minder dan 1000 verschillende typen „caps" en dank zij deze fabriek leeft geen enkele lamp op te grote voet. LEEUWARDEN, 17 maart. Grote belangstelling bestond er in de Har monie te Leeuwarden voor de verga dering, belegd door het landbouwkun dig werkverband van de Friese aca demie en de Friese waterschapsbond, waar Ir. K. I. de Haan, hoofdinge nieur-directeur van de cultuur-techni sche dienst in Friesland sprak over de noodzaak te komen tot een samen voegen van waterschappen in deze provincie. De spreker gaf allereerst een schets van de bestaande toestand op dit terrein, waaruit bleek, dat er in totaal 319 waterschappen zyn, waar van slechts 24 boezemwaterschappen boven de 2000 ha. Oppervlakte-com binatie van waterschappen zal volgen* Ir. De Haan tot belangryke financiële voordelen leiden, terwyi het bestuur beter op de hoogte zal zyn van de onderhoudstoestand van kaden, tocht sloten en de overige watergangen. BORSSELE Burgerlijke Stand. Overleden: C. Bu- tey'n, 79 j, echtgenote van C. ^ermerrls. Inge/orxlen MeJedeling (Adv l Overal agenten Verkrijgbaar bij: M. I JEREMIASSE, Oostwal 21 Goes Eden zegt: LONDEN, 17 maart (Reuter). Sir Anthony Eden heeft verklaard, dat Engeland zich op het ogenblik midden in een „warme handelsoor log" bevindt. „Wy zullen de produktie- en han delsslag van onze rivalen verliezen als we niet bereid zyn ons een ge deelte van de vruchten van ons werk te ontzeggen en ons extra in te span nen", zo verklaarde hy op een bü- eenkomst van de conservatieve party. Alleen een financieel krachtig en wel varend Engeland kan de lasten dra gen, die een grote mogendheid op de schouders worden gelegd, zo zei hy. PRUL. Dat medische boek, hetwelk u door een colporteur is aangeboden, is een al lang afgekraakt waardeloos prul. Nu heeft u niets getekend. Het feit, dat de Belgische firma u laat dagvaar den, moet u niet zenuwachtig maken. Als u zeker weet, dat u niets heeft getekend, geloven wy niet, dat er veel gevaar is. DE WINKEL. Ook deze week kregen wij weer aller lei klachten over aankopen, die een mislukking bleken, over niet nageko men beloften, of door een adverten tie gewekte verwachtingen, die niet met de werkelijkheid klopten. In de meeste gevallen moeten wy dan ad viseren; u kunt wel gaan procederen, maar gezien de hoge kosten raden wy u dit niet aan. Het kwam in ons op eens dit te zeg gen: velen zyn door postorders enz. de functie van de winkelier gaan vergeten. Nog altyd is uiterst belang rijk, dat men koopt bij een gevestig de zaak „met een naam". Die zaak heeft een naam te verliezen. Een van de voornaamste functies, vooral ook van de middenstandszaken, is juist: de klant deskundig te bedie nen, te zorgen, dat een klant tevre den is. De persoonlijke band tussen een zaak en zijn klant is altyd nog uiterst belangrijk. Een horlogier by- voorbeeld, die ook een werkplaats heeft, zal zijn garantie allicht na komen. Een onbekende, zich soms achter postbusnummer verschuilende firma, heeft alleen interesse voor vlotte verkoop. Vandaar de klach tenhet horloge liep niet en op reclame taal noch teken. Zo is er meer. (Korsetten aan de deur). Artikelen, waarby het aankomt op vertrouwen, kan men altyd het beste kopen by een vertrouwde firma ter plaatse. Men ziet dan ook, wat men koopt. KINDERBIJSLAG. Lezer, het uitvoeringsorgaan van uw huidige werkgever heeft geiyk. U moet dit jaar de kinderbijslag nog ontvangen van het uitvoeringsor gaan, waarby uw vorige werkgever was aangesloten. Wel moet uw hui dige werkgever de ïyst tekenen ter bevestiging van de loonopgave, enzo voort, op die staat. LASTIG. Uw klachten over die zo lastig gewor den jongeman van 7 jaar moet i eerst maar eens met uw arts bespre ken. Dat vindt u misschien vreemd, doch doet u het maar. Ook kunt u wel eens naar een medisch-pedago- gisch bureau gaan (eerst alleen). DIRKJE. Wy zouden onze dochter feitehjk Dirk je moeten noemen, doch wy vinden de naam wat verouderd. Weet u nu een naam, waarin dit Dirkje toch is verwerkt? Dirkje is het vrouwelijke voor Dirk. Deze naam Dirk betekent: „Machtige onder het volk" of „vorst". Dirkje is verwerkt in Diedrichje. Niet mooi, want het is Duits met een Neder lands „je". Diederika Is het juiste vrouwelijke. RECEPTIE. Een verloving brengt niet persé een receptie mee.U zet dan op de kaar tjes of in de advertentie: thuis kunt volstaan met een kopje thee of een glaasje wijn, met een koekje of een zoutje. Dit „thuis" duurt maar enkele uren. Het spreekt vanzelf, dat het adres waar men „thuis" is, op de kaartjes moet worden gedrukt. DE DOFFE PLEKKEN. U heeft een geverniste tafel. Door dat te warme yzer is nu het vernis be schadigd. Eigeniyk verbrand. Dit zal alleen een vakman goed kunnen her- setllen. De plek moet voorzichtig worden afgeschuurd en opnieuw ge vernist. ROESTPLEKKEN. Behalve op de bekende manier kunt u vaak met goed succes roestplekken in uw witte katoen verwü deren met wolblank. BEHANG. Wy begrijpen, dat u de kamer niet helemaal wilt laten behangen. Ten slotte is eigeniyk maar één baan erg beschadigd. Uw bezwaar is nu, dat die nieuwe baan zo zal af steken, om dat die nog niet verschoten is. Be- grijpehjk. Maar legt u nu die baan eens enige tijd in de zon. Dat kan wel even duren. Maar dat nieuwe behang zal vry snel ook gaan verkleuren en u kunt dit proces dan laten doorgaan, tot de kleur vry wel geiyk is. KAASMIJT. Kaasmyt schünt niet schadehjk voor de gezondheid te zijn. Sommigen bewe ren zelf, dat het gezond is. VOCHTPLEKKEN. Reeds eerder hebben wy het advies ge geven, die vochtige plekken te be handelen met vochtscherm. Dit is een middel op cementbasis. Het be hang moet eerst van de muur af. Daarna zal op het nieuwe behang geen vocht meer zyn te bespeuren. Met de moderne muurverven kunt u uitstekend het behang doen vervan gen (ze zyn met water en zeep ta reinigen!), doch het behang, dat als ondergrond dient, moet wel zeer gaaf zijn en goed op de muur zitten. OPEN. Het is volkomen onjuist de ramen bij vorst te sluiten. Wil men werkelijk gezond slapen, dan de ramen open, behalve by mist en vochtig weer. WASMACHINE. U moet op een of andere manier zor gen, dat die wasmachine geaard is, anders krijgt u zonder meer kansen op levensgevaar. Overleg met uw electricien HOE. BLOEDVLEKKEN. U kunt die bloedvlekken wel verwy- deren met een 3 oplossing van waterstofperoxyde. De vlekken be vochtigen hiermee en een tijdje in de zon leggen. WOLBLANK. Wolblank is gevoelig voor metalen. Dat verklaart de narigheid met die rits. Eigeniyk dient men die metalen de len eerst te verwijderen. WAT IS HET BESTE? Het schijnt, dat een broodzaag beter bevalt dan een mes. Die snijdt ge- makkeiyker en een zaag blijft lan ger scherp. VOETVERZORGING EN HUIS Ik heb inwoning, op één kamer, van een dame. Deze dame heeft voetver zorging geleerd en wil dat nu op haar kamer gaan doen. Moet ik dat nu maar goed vinden? Neen. U heeft die kamer als zit-slaapkamer ver huurd. Nu ze er een praktijk by gaat vestigen, kunt u stellen, dat het verhuurde een andere bestemming heeft gekregen. Dit is een reden tot opzegging. U krijgt nu namelijk veel geloop, hetgeen niet afgesproken RAADGEVER

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3