B. en W. van Middelburg grenswijzigingen over Jordanië: vriend met Engeland, samen werking met Arabische landen OnSusten in Georgië? Critiek van Chroesjtsjef op Stalin vindt veel instemming Minister Zijlstra in Rome Verwezenlijking plannen zal bloei van Walcheren ten goede komen" Eerste kievitsei in Friesland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND lie No, 3350 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 19 maart 1956 Sombere toekomstvoorspelling van Ben Goerion: Geen vervolging tegen Mr. Schokking Prawda: Socialisme overwint de wereld „De Britten zijn vrienden van Frankrijk" MALENKOF IN ENGELAND Mening van de raad ontworpen Britse maatregelen op Cyprus Duizenden mensen in Libanon dakloos Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. TO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- etraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Zeeland op de Jaarbeurs (Zie pagina 3) Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 6.44 u., onder 18.53 u. Maan op 11.32 u., onder 3.10 u. Hoogwater dinsdag 20 maart: Vlissingen: 7.25 u. 1.61 m., 20.07 u. 1.31 m. Terneuzen: 7.50 u. 1.79 m., 20.36 u. 1.49 m. Wemeldinge: 8.53 u. 1.44 m., 21.38 u. 1.26 m. Zierikzee: 8.35 u. 1.25 m., 21.17 u. 1.08 m. Egypte zal Israël binnen kort aanvallen JERUZALEM, 18 maart De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft zondag op een congres van het 500.000 leden tellende vakverbond verklaard, dat Egypte zeker in de komende paar maanden Israël zal aanvallen, als dit land niet „in de onmiddellijke toekomst" wapens voor de verdediging krijgt. De premier, die tevens minister van defensie is, zei, dat het wapen contract dat Egypte met Tsjecho-Slowakije heeft gesloten, een oorlog naderbij heeft gebracht. CONFERENTIE CAIRO. Intussen hebben de eiders van Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië zondag hun over leg te Cairo beëindigd. Volgens waar nemers zijn zij er voor de tweede maal niet in geslaagd, Jordanië aan hun zij de te krijgen. Een speciale afgezant van koning Hoessein van Jordanië is na overleg met de koning van Saoedie-Arabië en premier Nasser van Egypte naar Am man teruggekeerd. De president van Syrië hal Cairo al eerder verlaten. Waarnemers in de Egyptische hoofdstad zijn van oordeel, dat het steeds duidelijker wordt, dat koning Hoessein er op gesteld is de banden met Engeland te bewaren en geen ongenoegen wil krijgen met zijn neef koning Feisal van Irak, welk land, ook via het verdrag van Bagdad, nauwe betrekkingen met Engeland onderhoudt. Naar in Amman werd vernomen heeft Jordanië Engeland gevraagd om luchtmachtdeskundigen voor de oplei ding van piloten. De Israëliërs hebben, zo zei Ben Goe rion, geen een tank die in kwaliteit opweegt tegen die van de Arabische legers en geen enkel jachtvliegtuig, dat de Russische Mig in snelheid kan evenaren of een bommenwerper, die in kwaliteit gelijk is aan de Russische „Hjoesjius". Volgens hem hebben de Egyptcnzren 200 Migs, 60 Iljoesjins tientallen Stalintanks en een aanta" duikboten gekregen. Sprekend over de toestand aan de grenzen tussen Israël en de Arabi sche landen verklaarde de premier, dat Israël tengevolge van de „Ara bische guerilla-actie" in de afgelo pen acht jaar 900 man heeft verloren. WASHINGTON, 17 maart (Reuter). Amerikaanse functionarissen hebben bekend gemaakt, dat volgens onbeves tigde berichten negen dagen geleden een aantal mensen om het leven is ge komen bij onlusten in de Sowjet-re- publiek Georgië. De onlusten zouden een gevolg zijn van verzet tegen de pogingen van het Kremlin om Stalin, die in Georgië geboren werd, te „de graderen". Het centrum van de onlusten was de hoofdstad Tiflis. Het aantal doden is onbekend. Politie en leger zijn in actie geweest. Voor de Hoge Raad 1 DEN HAAG, 17 maart. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft heden aan mej. Pino te Utrecht medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om tct een strafvervolging tegen de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking over te gaan. De brief, waarin de officier van jus titie zijn besluit mededeelde, luidt: „Daar geen omstandigheden zijn gebleken, die onbekend waren toen deze beslissing werd genomen, komt het mij niet gewenst voor thans mr. Schokking strafrechtelijk te gaan vervolgen. Voor de goede orde deel ik U mede, dat art. 8 der wet overgang bijzondere rechtspleging bepaalt, dat een beklag, als bedoeld in art. 12 Wetboek van Strafvordering, na de opheffing van de bijzondere gerechtshoven kan worden gedaan bij de Hoge Raad der Neder landen. (Het Haagse gerechtshof, dat destijds van het dossier kennis nam, is n.l. op juli 1949 opgeheven). Indien u zich uit dien hoofde bij de Hoge Raad over het niet ver volgen van mr. Schokking wenst te beklagen, zal de Hoge Raad ©ver dat verzoek geen uitspraak geven, waarnaar ik mij uiteraard zal gedragen." Bromfiets reed op luxe auto KLOETINGE, 17 maart. Vanmid dag omstreeks 5 uur, reed een brom fiets bestuurd door de heer K. te Goes, komende uit de zgn. „Koustraat" al-1 hier, op een luxe auto bestuurd door de heer O. te Kloetinge en komende uit de Lewestraat. De brommer die op deze onoverzichtelijke hoek de auto te laat opmerkte, wilde nog een botsing voorkomen, maar werd net gegrepen door de bumper van de auto, waardoor de bromfiets, met name het voorwiel, tot een harmonica werd geschapen. De auto had slechts een kleine deuk in het achterspatbord. Persoonlijke ongeluk ken deden zich er wonder boven won der niet voor. De Egyptische regering heeft zondag bekend gemaakt, dat zij een bedrag van 100.000 Egyptische ponden (ruim 1,3 miljoen gulden) beschikbaar heeft gesteld voor steun aan de Jordaanse na tionale garde. Deze nationale garde wordt betaald door het Arabische legioen, dat Britse steun geniet. De garde werd indertijd gevormd ter bescherming van de gren zen en bestaat uit Palestijnse en Jor daanse vrijwilligers. Vrouw te Rotterdam verdronken ROTTERDAM, 18 maart. Vanoch tend omstreeks half vier zijn een op varende van het Nederlandse kustvaar tuig „Lis" die zich aan boord van zijn te Rotterdam liggende schip wilde be geven, en de 39-jarige Mej. J. Goud die hem vergezelde, beiden in het wa ter gevallen. Een in de buurt liggende schipper slaagde er in eerst de man uit het water te halen en later de vrouw, maar deze bleek bij aankomst in het Zuiderziekenhuis te zijn over leden. De gebeurtenissen in de Sowjet-Unie MOSKOU, 17 maart De aanval van de eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, op de nage dachtenis van Stalin wordt in de gehele Sowjet-Unie vrijelijk bespro ken, zo meldt Reuters correspondent. De 26 miljoen partijleden en leden van de jeugdorganisatie van de partij zijn op de hoogte gebracht van de juiste inhoud van Chroesjtsjefs toespraak doch ook in veel bredere lagen der bevolking dringt de inhoud door. Premier Mollet PARIJS, 17 maart. De Franse pré mier, Mollet, heeft voor radio en tele visie verklaard, dat hij van zijn korte bezoek aan Engeland teruggekomen is met het bewijs, dat „de Britten onze vrienden zijn en ons niet alleen begrij pen doch besloten hebben, om ons te helpen". Het grootste gevaar voor Frankrijk op het ogenblik zou er in ge legen hebben, dat het alleen zou ko men te staan voor zijn moeilijkheden. De minister van buitenlandse zaken zei in de zelfde uitzending, dat bij zijn be zoek aan premier Nasser van Egypte bewezen is, dat Frankrijk nog steeds tot „een van de belangrijkste landen in het nabije en het verre oosten" is. Veertien-jarige jongen na aan rijding overleden AMSTERDAM, 17 maart. Zater dagmiddag is de veertien-jarige J. Soe- ters Uit Amsterdam onder het achter wiel van een aanhangwagen terecht gekomen. De knaap is direct naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij reeds was overleden. De jongen is op de wegrijdende aan hangwagen van een autostel gespron gen en vermoedelijk van de wagen ge vallen. In Tiflis alleen, de hoofdstad van de geboorteplaats van Stalin, Georgië, zijn meer dan 15.000 „agiatoren"-partij functionarissen, die tot taak hebben de officiële besluiten wereldkundig te ma ken en de uitleg te verklaren van dé recente „ontluistering van Stalins naam". De „Prawda" moedigt de discussie van de kwestie aan als middel om de „persoonsverheerlijking uit te roeien1 Naar van welingelichte zijde wordt vernomen is de huidige Sow jet-lei- ding vastbesloten, om Stalins fouten goed te maken en „oude Bolsjewie ken" te rehabiliteren. Ook in de ar chieven is men aan het werk tenein de de vroegere geschiedenis van het communisme te zuiveren. SOCIALISME? Het orgaan van de Sowjet-Russische communistische partijPrawda, heeft zondag in een artikel „de overwinning van het socialisme w de gehele wereld" voorspeld, na het einde van een over gangsperiode waarin het kapitalisme en het socialisme naast en met elkaar leven. Lenin had voorzien, dat de groeiende crisis van het kapitalisme en de verschijning van zulke grote landen als India en China op het toneel der geschiedenis gepaard zouden gaan met een snellere sociale ontwikkeling. Tot nog toe zijn er weinige aanwij zingen, dat gedenktekens voor Sta lin verwijderd zullen worden. Een buste is echter reeds verwijderd uit het Moskouse museum van het Sow- jet-leger. Het was ook opvallend, dat de Sowjet-pianist Emil Gilels vrij dagavond aangekondigd werd zonder de vermelding: „drager van de Stalin prijs", zoals tot nu toe steeds de ge woonte is geweest. Ook de secretaris van de Britse com munistische partij, Harry Pollitt, heeft zich zondag geschaard in de rij van communisten die kritiek op Stalin heb ben geleverd. In Zuidslavische kringen, die de ge beurtenissen in de Sowjet-Unie volgen, verklaart men, zo seint A.F.P., dat de Zuidslavische leiders reeds lange tijd het zelfde oordeel over Stalin hebben als thans de Sow jet-leiders. Op het zes de partij-congres van de Zuidslavische communistische partij veroordeelde maarschalk Tito reeds het Stalinisme. Men is in de Zuidslavische hoofdstad van mening, dat de ontwikkeling in de Sowjet-Unie nog niet haar eindfaze heeft bereikt. Men dient verdere daden van de Sow jet-leiders af te wachten. In Washington, zo gaat het A.F.P. verder, toont men zich verrast over de felheid, waarmee het Stalinisme ver oordeeld wordt. Men vraagt zich hier af, welke de werkelijke redenen van de Sowjet-leiders zijn voor het wereld kundig doen worden van de aanval van Chroesjtsjef. Men vraagt zich af, of het wellicht een manoeuvre is, om de niet-communistische landen te paaien en te doen geloven, dat de evo lutie van het Kremlin voltooid is. Zie voor rede Chroesjtsjef pagina 3. CAIRO, 18 maart. In een bioscoop te Kafr Sakr, een dorpje in het noord oosten van de Nijldelta, is vrijdag tij dens een voorstelling het balkon inge stort. 42 mensen zijn om het leven ge komen en 53 ernstig gewond. De Russische minister voor de elek trische centralen, oud-premier Malen kof, is in Engeland voor een bezoek, Malenkof staat aan het hoofd van een delegatie van li personen. We zien Malenkof hier op het vliegveld, om geven door leden van het comité van ontvangst, politie en vliegveld officials. Weg met Chroesjtsjef! LONDEN, 17 maart. Toen Ma lenkof zaterdag in Londen een grote elektrische centrale bezocht, werd hem door verslaggevers gevraagd naar de beschuldigingen van Chroesjtsjef aan het adres van Stalin. Via een tolk antwoordde Malenkof, dat hij nog geen gelegenheid had ge had de krantenberichten daarover te bestuderen. Voor het eerst sinds zijn aankomst in Londen, donderdag, glimlachte de Russische minister niet. Op de muur van de centrale had men in Russische letters van 30 cm hoogte geschilderd „Weg met Chroesjtsjef". Man omgekomen bij brand in de buurt van Maastricht MAASTRICHT, 18 maart. Zondag in de vroege ochtend is tijdens een he vige brand in een boerderij aan de Dorpsstraat te Cadier bij Maastricht, de 68-jarige bewoner om het leven ge komen. De alleenwonende man was nachts laat thuisgekomen en vervol gens in het hooi gaan slapen. Vermoe delijk heeft hij gerookt. Schuur en stallen brandden geheel uit, doch het woonhuis bleef behouden. ROME, 17 maart. De Nederlandse minister van economische zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, is vanmiddag per vlieg tuig te Rome aangekomen. Hij zal daar woensdag een rede houden in het „Ita liaanse centrum voor verbetering der internationale betrekkingen" over een onderwerp „Europa en de wereldeco nomie". Minister Zijlstra, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, werd op het vliegveld bij Rome verwelkomd door de zaakgelastigde van de Nederlandse ambassade. Prof Zijlstra blijft een week in Ita lië. DE BILT ZEGT: Zonnig DE BILT, 19 maart. Enkele over drijvende wolkenvelden en droog weer. Vanmiddag dezelfde temperatuur als gisteren of iets lagere. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tij- -lijke harde oostelijke wind. MIDDELBURG, 17 maart B. en W. van Middelburg geven de gemeenteraad in overweging om hun college opdracht te verstrekken de mening van de raad, welke zij ontwierpen, aan Ged. Staten te doen toekomen. Bij de samenstelling van deze ontwerp-mening hebben B. en W. zich gerealiseerd, dat de raad gaarne meer over déze zaak zou vernemen. Het is het college echter onbekend, of de gemeente in oppervlakte en inwonertal zal toenemen. Mede hierdoor is het voor B. en W. thans on mogelijk de financiële consequenties van de grenswijzigingsplannen te overzien. Wanneer echter, de absoluut en procentueel niet zo belang rijke vergroting van de oppervlakte en het inwonertal geen vergroting van het ambtelijk apparaat en van de materiële uitrusting van de ge meente nodig maakt, zal de stijging van de uitgaven binnen zekere perken blijven. In de ontwerp-mening van de raad I over de voor- en nadelen van meer of komt o.m. het volgende voor: I minder ingrijpende wijzigingen in de „Onze raad meent zich te kunnen gemeentelijke indeling van ons eiland onthouden van algemene beschouwin- in het bijzonder. Hij meent thans te gen over het vraagstuk van de gemeen- kunnen volstaan met zijn mening te telijke indeling in het algemeen en geven over de vraag, of het voorstel, zoals het er nu ligt, voor Middelburg aanvaardbaar is. Onze raad is, na bestudering der stukken en na deze te hebben bespro ken, tot de conclusie gekomen, dat de huidige plannen met veel zorg en ken nis van zaken zijn ontworpen, zodat aangenomen, dat geen radicale oplos singen worden nagestreefd een lo gische herindeling van het eiland is ontstaan. Het verloop der grenzen is steeds zeer onlogisch geweest en is dit na de herverkaveling nog meer gewor den, zodat wijziging dringend noodza kelijk is. Hier zij overigens nadrukkelijk vast gesteld, dat het bovenstaande gunstige oordeel over de thans aan de orde zijn de plannen uitgaat van de huidige si tuatie. Indien, na de totstandkoming van het Deltaplan, Zeeland en met name ook Walcheren en Middelburg een grotere ontwikkeling en groei te gemoet gaan, dan is 't zeer goed denk baar, dat de thans gekozen oplossing niet meer voldoet en dat meer ingrij pende maatregelen zullen moeten wor den genomen". De verlegging van de grens met Ar- nemuiden in die zin, dat de Arne tus sen het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn bfj Middelburg komt, wordt in de ontwerp-mening gunstig ontvan gen. „Dit zal stellig de ontwikkeling van de hier voorlopig geprojec teerde uitbreiding van het grootindu strieterrein, en daardoor de welvaart van onze stad, ten goede komen". SINT LAURENS. Over de „annexatie" van een deel van de gemeente Sint Laurens zegt het ontwerp het volgende: „De nieuwe grens met de gemeente Sint Laurens snijdt de Noordweg even ten noorden van de samenkomst van de (oude) Noordweg en de (nieuwe) uitvalsweg. Onze raad acht dit punt juist gekozen. Weliswaar is elk punt op deze weg met lintbebouwing tot op zekere hoogte willekeurig, maar het is niet onlogisch, dat op deze manier de gehele Noord weg tot de driesprong tot Middelburg zal behoren, terwijl hier ook ongeveer het punt ligt, waarvan men kan zeg gen, dat ten zuiden daarvan de bevol king meer op Middelburg georiënteerd is. Dat de lintbebouwing langs de Noordweg, die thans reeds tot de be volkingsagglomeratie Middelburg be hoort, ook staatkundig tot deze ge meente komt te behoren, ligt zo voor de hand, dat het niet nodig is dit nader toe te lichten." LEMMER, 17 maart. Vanmiddag is in de Lemsterpolders onder de ge meente Lemsterland (Fr.) het eerst# kievitsei gevonden. De vinder, de heer H. Soeten, heeft het ei aan de burge meester van de gemeente Lemsterland, aangeboden. De burgemeester deelde mede dat dit kievitsei een vers ei was en heeft da vinder de gebruikelijke geldelijke be loning overhandigd. Achteraf is geble ken, dat dit eerste kievitsei, niet voor consumptie geschikt was en dus niet aan H.M. de Koningin zal worden ge zonden. NICOSIA, 17 maart De Brit ten hebben zaterdag in Nicosia tien Griekse gezinnen uit hun huis gezet als collectieve straf voor verzetsda den. De ruim zestig mensen moes ten in stoelen op een met prikkel draad afgezet plein gaan zitten, waar zij een voor een gefouilleerd wer den. Daarna konden zij naar elders vertrekken. De huizen blijven drie maanden leeg staan. Achttien winkels in Nicosia zijn ook gesloten, Alle panden liggen in de wijk, waar woensdag een Britse politieman is doodgeschoten. „Ik betreur vele door mij genomen maatregelen, maar ik ben ervan over tuigd dat zij noodzakelijk waren", al dus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, zondag ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Het onmid dellijke Britse doel op Cyprus is het terrorisme te verslaan, terwijl wij daarnaast blijven streven naar verzoe ning der tegenstrijdige belangen in het netelige Cyprische vraagstuk". "Gouverneur Harding heeft het dorp Jialoessa, honderd km ten noordoosten van Nicosia, een boete van ruim 20.000 gulden opgelegd. In de omgeving van deze plaats reed zaterdagavond een voertuig van het Britse leger op een landmijn, waardoor een Brit werd ge dood en drie militairen werden ge wond. o Tenslotte wordt in deze ontwerp'- mening geconcludeerd, dat de ver wezenlijking van de grenswijzigings plannen stellig de bloei van het ge hele eiland ten goede zal komen. „Misschien zou als datum van ingang kunnen worden aangehouden 1 ja nuari 1958, zodat de verkiezing van de nieuwe raden ongeveer kan sa menvallen met de periodieke verkie zingen elders in den lande." BEIROET, 17 maart. Het Libanese ministerie van voorlichting heeft be kend gemaakt, dat aardbevingen, vrij dagavond en zaterdag het land geteis terd hebben. Vrijdagavond deden zich drie bevin gen voor en zaterdag nog een. Een 25- tal dorpen werd zo goed als geheel ver woest. Tienduizenden mensen te Bei roet zijn in paniek naar de bergen en naar de kust gevlucht. Radio-Beiroet heeft drie dageii na tionale rouw afgekondigd en om hulp voor de slachtoffers gevraagd. Er zijn legereenheden naar de getroffen gebie den gezonden voor hulpverlening. De schade is het grootst in het zui den van het land. Volgens de tot dusver beschikbare gegevens zijn 132 personen gedood. 30.000 mensen zijn dakloos en de scha de wordt op 300 miljoen gulden ge- Uit Egypte en Syrië is medische hulp onderweg. Ook worden twee Ameri kaanse transportvliegtuigen met medi camenten en levensmiddelen verwacht. Engeland heeft aangeboden met schepen van de marine hulp te verle nen. WENEN, 17 maart. Radio-Boeda- pest meldt, dat de overstromingen als gevolg van het buiten de oevers treden van de Donau de ergste zijn sinds 20 jaar. Dorp na dorp wordt afgesneden of overstroomd. Het gehele eiland Mohacs, staat hlank. De bevolking is naar elders overgebracht. Een aantal mensen wordt vermist. Iets noordelijker staan 3dorpen onder water. Russische mi litaire eenheden bieden de helpende hand.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1