Fel requisitoir van minister Witte H Het grote debat Huisarbeid en werktijden in kantoren en fabrieken Vijl winkels in Almelo afgebrand Min. Cals maakt besse(n)sap van één enkele bes I Internationale conferentie over menselijke verhoudingen Zaterdag 17 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 In handen van sociale commissie gesteld Ernstige overstromingen in Hongarije „Reclassering" bij N.S begint op 1 april Eerste Nederlander van Andes-expeditie vertrokken Jonge ambtenaren in de knel Vervoer per K.L.M. aanmerkelijk gestegen Adviescommissie maatschappelijk werk Philippijnen atoom onderzoekcentrum i Sociaal element dient ook in de woningbouw uit te komen Van 3-15 september a.s te Berg en dal Franse Senaat keurt speciale voorstellen goed In 1955 kwamen 60.819 woningen gereed Kort geléden waren wij aanwezig bij de herdenking van het tien jarig bestaan van de dr. Wiardi Beckmanstichting: het wetenschappe lijk bureau van de Partij van de Ar beid. Het bestuur had deze gelegenheid aangegrepen om een waarlijk groot scheeps debat te organiseren tussen vertegenwoordigers van verschillende partijen over de grondslagen van de partijvorming in Nederland. Een initia tief dat stellig een welgemeende ge lukwens waard is! Voor ons hebben de gevoerde debat ten, die in het algemeen op een hoog peil stonden, vooral op twee punten stof tot overpeinzing gegeven. Het eer ste punt is het feit, dat het Zelfs in een dergelijke samenkomst zo moeilijk blijkt van de gedachten, bedoelingen en strevingen van de tegenstander geen vertekend beeld te geven. Wij voor ons hadden tenminste soms de grootste moeite in de uitlatingen van socialis tische zijde de protestants christelijke partijen nog te herkennen. Het omgekeerde was al evenzeer het geval, zo werd ons bij herhaling in de bat en onderling gesprek verzekerd. Nu is dit op zichzelf genomen geen uitzonderlijk verschijnsel, maar veeleer in overeenstemming met de resultaten van het moderne psychologische on derzoek. Het andere is het vreemde, 't onverstaanbare, het vijandige; het eige ne is het vertrouwde, het tastbare, het goede. Hetgeen overigens niet bete kent, dat men zich rustig bij deze stand van zaken mag neerleggen. Eer het tegendeel is het geval: ernstig moet er worden gestreefd de ander te ver staan zoals hij werkelijk is en zoals hij waarlijk zou willen zijn! Op dit uiterst moeilijk begaanbare pad een allereerste schrede te hebben gezet strekt de Wiardi Beckmanstichting tot eer. Al bleef dit dan bij een debat. Maar ook de initiatiefnemers zullen niet hebben verwacht, dat bij een eer ste dergelijke samenkomst en dan nog wel in een verkiezingsjaar een gespreksontmoeting het resultaat zou zijn. V In het licht van het voorgaande kun nen wij niet dan met omzichtigheid enkele kanttekeningen bij ons tweede punt van overpeinzing maken. Het be treft de positie van de werkgroepen, van de individuele christen in de Partij van de Arbeid. Wij hebben altijd ge meend, en vele anderen met ons, dat een der hoofdbeweegredenen voor de individuele Christus-belijder om tot de P.v.d.A. toe te treden en daarin werk zaam te zijn zou zijn gelegen in zijn roeping om daar het Evangelie ingang te doen vinden, de Heilsboodschap te brengen. Met andere gangbare, zij het niet gelukkige woorden door naast de ander, de van Christus vervreemde te gaan staan en met woord en daad apostolair werkzaam te zijn. Daarom hebben wij altijd aanzien lijke moeite gehad het beginselprogram van de P.v.d.A. te verstaan, waar het spreekt van waardering voor haar le den, die het innig verband tussen le vensovertuiging en politieke richting ook in hun arbeid voor niet ook in de partij duidelijk doen blijken. En bevreemdde ons in sterke mate het ar tikel, dat ter verdieping en verrijking van het geheel der socialistische ge dachte en beweging de P.v.d.A. ge legenheid geeft tot het oprichten van werkgemeenschappen. Wij meenden, evenwel, dat een zeer ruime uitleg van deze artikelen het apostolair werkzaam zijn tot groter ere Gods wellicht niet zou behoeven uit te sluiten, al kwam ons het middel daartoe volstrekt onge schikt, zo niet verwerpelijk voor. Veel meer moeite nog hadden wij met het verwerken van een enige maanden geleden gepubliceerde be schouwing van J. W. Albarda over de verkiezingsuitslagen in 1939. In dit stuk spreekt de toenmalige socialisti sche leider zijn grote bezorgdheid uit over het gebrek aan werfkracht, aan stemmenwinst van de socialistische be weging. En levert dan het volgende commentaar: „Willen wij de grens kunnen over schrijden, die tussen de socialistische beweging en het confessionele volks deel nog altijd loopt, dan zullen de so cialisten en godsdienst niet meer als tegenstellingen moeten worden voor gesteld en gezien. We zullen niet slechts door onze woorden, maar voor al door onze houding moeten tonen, dat voor en in de socialistische bewe ging godsdienstigen en ongodsdiensti- gen gelijke waarde hebben. Godsdien stig zijn moet dan niet meer als een bewijs van achterlijkheid worden be schouwd of bejegend. Handelt men an ders, dan zal ons werfgebied dagelijks verder inkrimpen in plaats van zich uit te breiden. Want de godsdienst wint terrein en dit is naar mijn overtuiging niet (zoals sommige marxisten nog me nen) een crisisverschijnsel of een angst mystieisme". Geredelijk kan overigens worden toegestemd, dat dit door-en-door tak- tische stuk, bedacht als het is op de electorale positie van de socialisten, komt van de hand van iemand, die ge heel vreemd is aan de apostolaire roe ping van de Christ-gelovige. Al vormt dit stellig een bijzondere waarschu wing voor hen, die in een toetreden tot de socialistische beweging het mid del bij uitstek zouden zien om hun taak en roeping in dit leven gehoor zaam te zijn. Regering vraagt S.E.R.-advies 's-GRAVENHAGE, 16 maart. - De staatssecretaris van sociale zaken heeft aan de S.E.R. een drie tal ontwerp-besluiten ter advisering voorgelegd In verband met het voornemen der regering wijziging te brengen in het huisarbeidsbeslui' van 1936, het werktijdenbesluit voor kantoren 1937 en het werk tijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Met de wijziging van het huis arbeidsbesluit wordt o.a. beoogd huis arbeiders, die aardewerk en biscuit vervaardigen en afwerken, tegen de voor hun gezondheid nadelige gevol gen van deze werkzaamheden (stof- longziekte) te beschermen. Voorts worden voorzieningen voorgesteld ten behoeve van personen, die zich in huisarbeid bezighouden met de ver pakking van ontplofbare stoffen of met de bewerking en verpakking van bepaalde geneesmiddelen en middelen ter bestrijding van ongedierte of plantenziekten. KANTOREN. De wijziging van het werktijden besluit voor kantoren, waardoor te vens een wijziging van de arbeidswet 1919 noodzakelijk wordt, heeft betrek king op de werktijden in kantoren van ondernemingen, welke de zee vaart uitoefenen of daarmee samen hangen (rederijen, stuwadoors, carga doors, expediteurs, vemen), alsmede van enkele exportbedrijven (zeevis, groenten, fruit en aardappelen. FABRIEKEN. De strekking van het ontwerp tot wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen is in hoofdzaak de werktijden van jeug dige arbeiders te begrenzen tussen 7 en 18 uur, waardoor de mogelijkheid om deze arbeiders in ploegen te doen werken, vervalt, terwijl daaromtrent in de daarvoor in aanmerking komen de gevallen het geven van verlof aan jeugdigen," die op zaterdagmiddagen arbeid verrichten, op een andere mid dag of de maandagmorgen verplicht wordt gesteld. De raad heeft deze adviesaanvragen in handen gesteld van zijn sociale commissie, die bij eenstemmigheid bekrachtigd is namens hem recht streeks aan de staatssecretaris advies •lit te brengen. ALMELO, 16 maart Een felle brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag vijf zakenpanden in de Mo lenstraat, allen toebehorende aan de coöperatie „De Toekomst", grotendeels in de as gelegd. De twee ernaast lig gende woonhuizen konden behouden blijven. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, maar de schade is zeer groot. De brand werd omstreeks half één ontdekt door de 22-jarige R. Hooiveld, die direct de brandweer waarschuwde. Het vuur was ontstaan in de schoen makerij van de coöperatie en breidde zich snel uit over een gevelbreedte van circa 25 meter. Na korte tijd waren de vijf panden herschapen in één vuur zee. Nog eer het vuur in volle omvang woedde, slaagde men erin uit de sme derij drie zuurstofcylinders weg te slepen. De samenkomst van de dr. Wiardi Beckmanstichting heeft ons nu geleerd, dat wij op dit punt volstrekt hebben gedwaald. De slotsom moet zijn: de christenen in de Partij van de Arbeid „zijn daar niet om apostolaat uit te oefenen, maar om als socialisten samen met socialisten van andere levensbe schouwing het socialisme te dienen' Zo hadden wij het overigens al enkele weken te voren in het officiële socia listische dagblad, Het Vrije Volk, ge lezen. Wij zijn blij, dat er op dit moeilijke en belangrijke punt thans volledige op heldering is verkregen. Het is ter be vordering van een zuiver gesprek en van een goed verstaan van de beweeg redenen en bedoelingen van de ander alleen maar toe te juichen, dat niet langer wordt uitgegaan van veronder stelde, maar in feite niet aanwezige motieven. Na het aanhoren en over denken van de discussies moeten wij bekennen: wij hebben het in onze on- LONDEN, 16 maart (Reuter) Vol gens in Wenen ontvangen berichten zijn tachtigduizend man Hongaarse troepen en de gehele burgerbevolking in de door overstroming geteisterde gebieden van het stroomgebied van de Donau in de weer om het hoofd te bie den aan de ergste watersnood, die het land sinds mensenheugenis heeft ge troffen. Het Hongaarse persbureau meldt, dat de plaats Fajsz is geëvacueerd, evenals de 10.0000 inwoners van het volkomen ondergelopen eiland Mohacs De Hongaarse regering heeft donder dag een bedrag van 25 milpoen forint (ongeveer acht miljoen gulden) voor eerste hulp aan de slachtoffers van de watersnood ter beschikking gesteld. Militaire vliegtuigen hebben rubber boten en reddingmateriaal aangevoerd voor mensen, die zich niet wilden la ten evacueren en genoodzaakt waren naar daken te vluchten. Naar het eiland Mohacs was een groot aantal Russische amphibievoertuigen gezon den. Russische genietroepen stonden Hongaarse reddingsploegen bij. Alle pogingen van Hongaarse leger vliegtuigen om een ijsdam, die op som mige plaatsen acht meter dik was, op te ruimen, waren tot dusver mislukt. Van Zuidslavische zijde is gemeld, dat het gevaar voor overstroming in Zuid-Slavië is afgenomen door dijk doorbraken In Hongarije waardoor het water van de Donau-gebieden het zuiden van Hongarije heeft over stroomd. UTRECHT, 16 maart. De her nummering van de bordjes op de Ne derlandse D-treinen (internationaal verkeer), die per 3 juni niet meer met le, 2e en 3e, maar met le en 2e klasse zullen rijden, zal reeds op 1 april be ginnen. De N.S. zijn niet in staat in de nacht van 2 op 3 juni de plaatsing van de 5100 bordjes eerste en 8300 bordjes tweede klas te volvoeren. Ook de nieu we belettering der rijtuignummers kan men in die ene nacht niet vol tooid krijgen. Met plakstroken op de ramen zullen daarom begin volgende maand nog de oude nummers worden aangegeven. Men heeft dan tot 3 juni de tijd om de reklassering te voltooien. Ook de plaatsbewijzen zullen van kleur veranderen: groen zal de eer ste klas betekenen, bruin derde klas. Voor een goed verloop van alle veranderingen is reeds een imposant schema gemaakt. SCHIPHOL, 16 maart. Vanavond is Dr. Ton de Booy als eerste van de drie leden van de tweede Nederlandse Andes-expeditie van Schiphol naar New York vertrokken, vanwaar hij doorreist naar Lima. De beide andere Nederlanders, J. H. Dijkhout, geodeet en Dr. C. G. Egeler, conservator., ver trekken later. De Franse berggids Ter- ray voegt zich dan ook bij het gezel schap. Oorspronkelijk zou ook nog de Franse cineast Languepin meegaan, doch deze is op het laatste ogenblik verhinderd aan de expeditie deel te nemen. Dr. de Booy, die assistent van het geologisch instituut is, gaat als kwar tiermaker. In Washington gaat hij fo- tocopieën halen van kaarten, die door de Amerikaanse Bingham-expeditie in de jaren 1911 tot 1915 in het An- desgebied zijn gemaakt. Ook zorgt Dr. de Booy ervoor, dat de zeventig kis ten met materiaal, die per boot zijn verscheept, en eerstdaags aankomen, worden ingeklaard en naar de plaats, vanwaar de expeditie vertrekt, wor den doorgezonden. Deze twee expedities naar het An- desgebied in Peru wordt ondernomen naar de Cordillera Vilcabama in Z.O. Peru, een van de belangrijkste ketens van de Peruaanse Andes. Deze tweede expeditie, die ongeveer vijf maanden zal duren, heeft een tweeledig doel, het voornaamste is 't zuiver wetenschappelijke deel en daar naast een toeristisch. De Staatscourant bevat het Kon. Be sluit, waarbij mej. mr. M. Meurs te 's-Gravenhage met ingang van 1 april wordt benoemd tot particulier secre taresse van Prinses Beatrix. ANOF-bezwaren tegen nieuwe spelling wetendheid met betrekking tot de be doeling van de werkgroepen en de be weegredenen van- hun individuele le den in het verleden altijd bij het ver keerde eind gehad. Toch nog te veel uitgedacht van ons eigen uitgangspunt: de taak en roeping van de christen in gehoorzaamheid aan de geopenbaarde wil van zijn Schepper en Onderhou der; zijn profetelijk, priesterlijk en ko ninklijk ambt ook en juist in het po litieke en sociale leven. Het socialisme dienen als socialisten van onderscheidene levensbeschou wing door zakelijk bezig te zijn op het sociale en politieke erf of zich voor God willen buigen en Hem willen die nen'als individu èn als partij door te trachten Zijn gerechtigheid en Zijn ordeningen ook in de praktische poli tiek door concrete maatregelen gestal te te geven. Daar kan het grote debat tussen de protestants-christelijke par- tijen en de P.v.d.A. nu verder over lo pen. Prof. dr. J. J. de Jong DEN HAAG, 16 maart. De Alg'. Ned. Onderwijzersvereniging (ANOF) heeft verschillende bezwaren tegen de nieuwe spelling. Dit heeft zij in een brief aan minister Cals kenbaar ge maakt, en wel n.a.v. een onderzoek naar het bevorderen dan wel afrem men van het schriftelijk taalgebruik hierdoor, dus ook het schriftelijk uit drukken der gedachten. De ANOF ziet het als een nieuwe moeilijkheid, dat de ministeriële cir culaire (23 aug. '55) voor de scholen de keus aanbeveelt, dat bepaalde cate gorieën van zelfstandige naamwoor den als zij-woorden dienen te worden behandeld, terwijl de departementen verplicht zijn een bepaalde regel te volgen. Dit houdt dus in, dat jonge ambtena ren straks een ander taalgebruik moe ten volgen dan het gebruik, dat de school hun leerde. De ANOF meent voorts, dat de school op de duur niet vrij kan zijn t.o.v. een taalgebruik, dat in ambteljjke stukken voorschrift is. De ANOF adviseert, in aansluiting met de huidige spelling de naamvals- n weg te laten en dit verplicht te stel len, behalve in staande uitdrukkin gen, waar deze in wordt gehoord. 's-GRAVENHAGE, 16 maart. Bij na een miljoen ton kilometer per dag heeft de K.L.M. in 1955 geproduceerd met een totaal van 364.900.000 tegen 349.500.000 in 1954. De tonkilometer- verkoop bedroeg 222.80.0.000 tegen 207.200.000 in het voorafgaande jaar. Dit is een stijging van 8 pet. in de produktie en 4 pet. in de verkoop. De beladingsgraad steeg hiermede van 59.3 pet. in 1954 tot 61.1 pet. in 1955. In totaal werden 725.000 passagiers vervoerd, 6 pet. meer dan in 1954, toen er 683.000 met de K.L.M. vlogen. Het aantal plaatskilometers bedroeg 2.675.900.000 (1954: 2.580.400.000), ter wijl het aantal passagierskilometers steeg tot 1.677.100.000 (1954: 1.571. 900.000). De gemiddelde vervoersaf- stand per passagier bedroeg 2330 (2320) km. De hoeveelheid vervoerde vracht steeg het vorige jaar ten opzichte van 1954 met 2258 ton en bedroeg 20.372.000 kg. De tonkilometerverkoop van vracht is met 16 pet. gestegen en bedroeg 54.467.000 tonkm. tegen 47.108.000 in 1954. Ook het postvervoer nam toe en bedroeg in 1955: 2.294.000 kg. (2.250. 000). Het aantal tonkm. post was 9.068.000 (8.760.000). De K.L.M.-luchtvloot was in 1955 169.000 (167.000) uren in de lucht, terwijl de afstand, die daarbij werd afgelegd 58.600.000 km. (57.300.000) bedroeg. De gemiddelde snelheid van de luchtvloot bedroeg in 1955 348 km. per uur (342 in 1954), terwijl het ge middelde laadvermogen per vliegtuig steeg van 6100 kg tot 6220 kg. 's-GRAVENHAGE, 16 nov. Minis ter Van Thiel heeft ingesteld een com missie (adviescommissie opleidings eisen bij subsidiëring algemeen maat schappelijk werk), welke tot taak heeft de minister van maatschappelijk werk op diens verzoek schriftelijk van ad vies te dienen omtrent de toepassing van de regeling ten aanzien van de op leidingseisen enz. geldend gedurende het jaar 1956 bij de subsidiëring van het uitvoerend algemeen maatschap pelijk werk en verdere aangelegenhe den, waaromtrent door de minister haar advies wordt gevraagd. Voorzit ter is de heer B. Diesbergen, secr. van de alg. diaconale raad der Ned. Herv. Kerk. Wat betreft de verdeling in letter grepen, merkt de ANOF op, dat de regels die de woordenlijst geeft, niet het nodige houvast bieden. Ook de behandeling van de tussen letter kan de ANOF niet enthousiast maken. Wanneer het eerste lid nood zakelijk aan een meervoud doet den ken, wordt de tussenletter geschre ven: boekenkast, krentenbrood, maar daarnaast: brieveweger (telkens één brief tegelijk), bessesap (kan van één bes zijn), enz. Hier liggen in pedago gisch opzicht zeer grote moeilijkheden, waarom de ANOF adviseert de tussen letter n geheel te laten vervallen. Tenslotte meent de ANOF, dat het gebruik van hen en hun niet tot het eigen karakter van onze taal behoort, zodat beide uitspraken en dus beide spellingen (zowel in 3e als 4e naam val) geoorloofd zijn. WASHINGTON, 16 maart (Reuter/ AFP). De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat een Azia tisch centrum voor atoomonderzoek zal worden opgericht in de Philippij nen. De bouw zal ongeveer 20 miljoen dollar vergen en zal worden gefinan cierd uit het speciale Amerikaanse fonds voor buitenlandse hulp van 100 miljoen dollar. Het atoomcentrum wordt door de Amerikaanse regering aangeboden aan de Aziatische leden van het Colombo- plan en gedetailleerde plannen van dit centrum zullen worden voorgele'gd aan de ministersconferentie van deze organisatie, die in de komende herfst in Wellington, Nieuw-Zeeland, zal worden gehouden. Niet meer vrijheid voor particulier bouwbedrijf et zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Ook de weelde der vrijheid. Dat was wel zo ongeveer de achtergrond van het felle requisitoir, dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. Witte, deze week in de Eerste Kamer over de hoofden der senatoren richtte aan het adres van de particuliere woningbouwers. Er was aangedron gen op meer vrijheid voor de particuliere bouwers en daarbij was opgemerkt, dat, indien zij maar eens een jaar of drie de vrije hand zouden hebben, de woningnood heel wat sneller zou zijn opgelost. Minister Witte reageerde bijzonder heftig en hij gaf enkele voorbeelden, die niet bepaald erop wezen, dat sommige particuliere bouwers in de allereerste plaats een „sociale" opvatting hebben van hun taak. die Zeeuwse plattelander, die flink in zijn slappe was bleek te zitten en bij de notaris kwam met de mededeling een huis te willen laten bouwen voor „het geeft niet hoeveel" (en zijn por tefeuille al trok) de enige uit zondering? In een tijd van schaarste aan huizen zullen velen al het geld, dat zij hebben, graag uitgeven, als zij maar een be hoorlijke woning kunnen kopen. Naar billijkheid Het is te begrijpen, dat minis ter Witte met gevallen als door hem genoemd voor ogen, wel wat huiverig is voor nog grotere vrijheid (die in feite zonder veel restricties bestaat: wie wil bou wen en geen rijkspremies nodig heeft, kan zijn gang gaan). Op de waarde van het-eigen woning- bezit behoeven wij in dit ver band niet diep in te gaan. Zou den de deze week bekend gewor-1 den suggesties van de werkgroep op dit punt een wettelijke vorm kunnen krijgen, dan zijn wij in Nederland zonder enige twijfel een flinke stap in de goede rich ting. De overheid heeft in deze tijd van ontstellende woningschaarste echter de plicht erop toe te zien, dat de beschikbare bouwcapaci teit eerlijk en naar billijkheid wordt gebruikt. Als schild voor de zwakken zal zij ervoor moe ten waken, dat de man met de dikste portemonnee zich weet te bevoordelen boven degeen, die van enkele tientjes in de week moet leven en wonen. De over heid zal dan in deze noodsituatie erop moeten toezien, dat vóór al les er huizen worden gebouwd voor 't gewone volk en dan moet desnoods de particuliere bouw voor de elite maar worden afge remd. Dat is een waarlijk sociaal beleid. Ook op het punt van de wo ningbouw zijn wij voorstander van het vrije, particuliere initia tief. Maar ook hier geldt, dat, zo dra de vrijheid ontaardt in los bandigheid, de overheid als hoed ster van het algemeen belang haar opdracht zal hebben te ver staan. Bij premiebouw heeft de minister steeds een vinger in de pap, zodat hier het gevaar van onverantwoord hoge prijzen met. succes kan worden bestreden. Als, zo zei de minister, het par ticuliere bouwbedrijf inderdaad die gewenste vrijheid kreeg, dan zouden de bouwers over drie jaar „binnen" zijn, maar dan zou de woningnood nog groter zijn dan nu. Hij noemde het voorbeeld van de particuliere bouwer, die kans had gezien op de bouw van 25 woningen een half miljoen te verdienen. Zoiets is zonder meer misbruik maken van de woning nood. Aannemers, die dit doen, zullen niet veel belangstelling aan de dag leggen voor de bouw van volkswoningen, waarop in de meeste gevallen niet bijzonder veel te verdienen is. Maar dat betekent, dat slechts de meest kapitaalkrachtigen te eigen bate kunnen laten bouwen en dat „de gewone man" achter het net vist. „Zaken zijn zaken" Het is inderdaad wel droevig, dat het in ons land voorkomt, dat particuliere bouwers zich al leen en uitsluitend laten leiden door geldelijke motieven. Het be faamde standpunt: „zaken zijn zaken" vindt hier zijn volledige toepassing. Er wordt dan nog druk gepraat, of de drie procent extra voor het personeel er wel af kan en of dit bedrag toch niet in de prijzen moet worden door berekend. Het is niet bekend hoe hoog de kostprijs van particulier gebouwde woningen liggen, zo zei minister Witte, maar wanneer men op basis van de huur de ex- ploitatiewaarde berekent, dan blijkt vaak, dat de koopsom daar ver boven uitsteekt. Men zal bij dit alles echter wel moeten bedenken, dat het verkeerd zou zijn alle particulie re bouwers over één kam te scheren. Er zijn er gelukkig ook, die slechts een normale winst nemen en die inderdaad voor hun deel en op hun wijze een steentje willen bijdragen tot op lossing van de woningnood. Het door de minister gesignaleerde geval van dat half miljoen winst zal zo hopen wij tenminste een exces zijn. Maar men dient aan de andere kant ook te bedenken, dat parti culiere bouwers vaak voor hun produkt kunnen krijgen wat zij willen hebben. Ié het geval van Adam Clayton, een negerafgevaardigde i van de democratische partij in het Ame-1 rikaanse congres, heeft verklaard, dat het zeker mogelijk is, dat een nieuwe poli tieke partij zal ontstaan als gevolg van de strijd ln de Zuidelijke staten over de rassenscheiding. Onder leiding van Prins Bernhard AMSTERDAM, 16 maart. - Prins Bernhard zal optreden als algemeen voorzitter van de inter nationale congerentie over mense lijke verhoudingen („human rela tions"), die van 3 tot 15 september a.s. talrijke deskundigen op dit ge bied uit binnen- en buitenland zal bijeen brengen te Berg en Dal bij Nijmegen. In de laatste jaren is in Nederland een grote activiteit aan de dag gelegd op het gebied van de menselijke ver houdingen, zowel wat betreft het we tenschappelijk onderzoek als de toe passing in de praktijk. Deze activiteit heeft zodanig de aandacht getrokken in andere delen van de wereld, dat uit vele landen, ook Aziatische, de wense lijkheid naar voren is gebracht in ons land een internationale conferentie op dit gebied te doen houden, zo heeft prof. dr. F. J. Th. Rutten uit Nijmegen meegedeeld. Hierop zouden dan vra gen over de betekenis van het begrip menselijke verhoudingen in de onder scheidene landen kunnen worden be sproken en de werkzaamheden van de instituten, die zich met onderzoek naar of bevordering van de men selijke verhoudingen bezig houden, met elkaar kunnen worden vergeleken. Voor de organisatie van deze om vangrijke conferentie, waaraan circa 250 deskundigen uit vrijwel alle lan den van de wereld zullen deelnemen, is een commissie van voorbereiding in het leven geroepen, onder voorzitter schap van prof. Rutten en met mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, als vice-voorzit- ter. De Koningin heeft het bescherm vrouwschap van de conferentie aan vaard. KONINGIN ZAL SPREKEN Tijdens de plenaire openingszitting op 3 september a.s. zal zij de deelne mers toespreken. Het ere-comité telt vele vooraanstaande Nederlanders van alle gezindten en groeperingen, met als voorzitter minister-president dr. W Drees. Het thema van de conferentie is „onderzoek inzake factoren die de menselijke verhoudingen beïnvloeden". Hierbij zullen onderwerpen worden behandeld als: taak en functies van de z.g. centra voor menselijke verhoudin gen, de fundamentele onderzoekingen op dit gebied, de wisselwerking tussen wetenschappelijk onderzoek en de toe passing in de praktijk, veranderingen en weerstanden in de menselijke ver houdingen op een aantal praktische punten, en de antropologisch-wijsgeri ge achtergronden van de menselijke verhoudingen. De conferentie, waarbij veel sectie vergaderingen worden gehouden, zal worden geleid in vier talen: Engels, Frans, Duits en Spaans. Oostenrijkse spoorwegarbei ders van spionage beschuldigd WENEN, 15 maart. Drie Oosten- rij ksespoorwegarheiders, die in het af gelopen weekeinde door de Tsjecho- slowaakse veiligheidspolitie zijn gear resteerd, worden beschuldigd van „sy stematische spionageactiviteit tegen Tsjecho-Slowakije ten behoeve van een derde mogendheid" zo is te Wenen be kend gemaakt. Kanselier Raab verzocht via de Tsje- choslowaakse gezant te Wenen, dat on middellijk een lid van de Oostenrijkse legatie te Praag bij de mannen wordt toegelaten. Voorts heeft Raab gevraagd PARIJS, 16 maart (AFP-Reuter). - De Franse raad van de republiek heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij de regering-Mollet speciale vol machten krijgt voor het beleid in Al gerije. De stemverhouding was 294 te gen 7 stemmen. Het wetsontwerp moet nu nog door de Nationale Vergadering in tweede lezing behandeld worden, doch dit is slechts een formaliteit, aan gezien de senaat er geen wijzigingen in aangebracht heeft. Volgens het wetsontwerp zal de regering bij de creet maatregelen kunnen nemen om een einde aan de opstand in Algerije te maken. 's-GRAVENHAGE, 16 maart. In 1955 zijn in Nederland 60.819 wonin gen voltooid, waarin, naar schatting, 810 miljoen gulden is verwerkt. Voor 1954 beliepen deze bedragen resp. 68.487 en 801 miljoen gulden, aldus de thans verschenen driemaandelijkse pu- blikatie van het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting, waar in de resultaten van de bouwactiviteit gedurende de eerste negen maanden van 1955 worden behandeld. Aan deze publikatie is voorts ont leend, dat de totale produktie in de eerste drie kwartalen van 1955 f 1292 miljoen bedroeg tegen f 1209 miljoen in dezelfde periode van 1954. Voor uitsluitend gebouwen luiden deze be dragen resp. f 1160 miljoen en f 1081 miljoen. De hogere realisatie is voor namelijk te danken aan de resultaten van het derde kwartaal, toen voor f515 miljoen werd geproduceerd, te gen f439 miljoen in het derde kwar taal van 1954. Kolonel Salah Gohar van het Egyp tische ministerie van oorlog heeft de Israëlische beschuldiging, dat Egypte bij Gaza meer troepen zou hebben dan de bestandsovereenkomst toestaat, te gengesproken. Op zijn beurt beschul digde hij Israël van het scheppen van een gespannen toestand.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3