¥rl|spraak voor Jungschlaeger zou normaal resultaat zijn Maandag beslist regering over de lonen Opstand in Algerije weer hevig en bloedig opgelaaid Geen reden tot ongerustheid over mevr. Bouman W.-Duitsland heelt belangstelling voor ontwapeningsbesprekingen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Graaf van Bylandi ierug in Nederland INDONESISCHE INFILTRANTEN IN HOGER BEROEP Indonesische kabinetsformateur slaagde Verbitterde strijd tussen Franse militairen en rebellen Pleidooi van mevrouw Bouman De Telegraaf beledigde Soekarno Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 10, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 jent per woord Zeeuwsch Dagblad llfc Jaargang No* 3349 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 17 maart 1956 Openluchtspel in Goes-N. (Zie pagina 7) Op- en ondergang van zon en maan: Zondag: Zon op 6.48 u., onder 18.49 u. Maan op 9.25 u., onder 1.15 u. Hoogwater zondag 18 maar: Vlissingen: 5.30 u. 2.04 m., 17.58 u. 1.79 m. Terneuzen: 6.00 u. 2.20 m., 18.29 u. 1.96 m. Wemeldinge: 7.09 u. 1.61 m., 19.37 u. 1.55 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.38 m., 19.17 u. 1.32 m. SCHIPHOL, 16 maart. „Elk weldenkend mens, die het requisitoir en het pleidooi in de zaak Jungschlaeger heeft gelezen, zal tot de con clusie moeten komen, dat vrijspraak in dit proces wegens gebrek aan bewijs een normaal resultaat zou zijn". Dit heeft de Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, die voor consultatie met de regering naar Den Haag is teruggeroepen, vanavond bij aankomst uit Djakarta op Schiphol verklaard. „Ik hoop van, harte, dat de rechter tot dezelfde conclusie zal komen", aldus voegde mr. Van Bylandt hieraan toe. Hij zeide, dat ook bij de Nederlandse gemeenschap in Indonesië de eis tot doodstraf diepe indruk had gemaakt. Op een vraag over de vele reacties in Nederland en andere landen over het verloop van het proces, zeide mr. Van Bylandt, dat ,,de grote internatio nale belangstelling een nuttig tegen wicht vormt en steun geeft aan de goedwillende elementen in Indonesië, die de zaak tot-een goed einde kunnen brengen." Op een vraag of de veiligheid van de verdedigster, mevr. Bouman, vol doende is gewaarborgd antwoordde mr. Van Bylandt: „Ik geloof niet, dat er redenen zijn om zich ongerust te maken." Ingaande op verdere vragen hierover zeide hij „het niet goed mogelijk te achten mevr. Bouman een diplomatie ke status te verlenen. Dit zou trouwens een zelfde figuur scheppen als hetgeen de Indonesische autoriteiten als voor waarden hebben gesteld voor de Indo nesische verdedigers van de infiltran ten op Nieuw Guinea", zeide hjj voorts. Opheffing Unie In antwoord op vragen over het uit treden van Indonesië uit de Neder lands-Indonesische Unie zeide mr. Van Bylandt, dat deze Indonesische stap „gelukkig" door de Nederlandse ge meenschap vrij rustig is opgenomen, Er is. dan ook geen al te grote on gerustheid. „Wij weten niet wat er gaat gebeuren". „Er is één punt," al dus de Nederlandse hoge commissa ris, „waarover mogelijk ongerustheid bestaat. En dat is de kwestie van de Nederlandse werknemers in Indone sië. Men vraagt zich wel af wat de toekomst zal brengen, en er zijn wel licht mensen, die aan vertrek den ken. Hierbij wees Graaf van Bylandt op het feit, dat het wetsontwerp tot op zegging van de Unie is aanvaard door een geboycot parlement en dat de wet tigheid van dit besluit in twijfel is ge bracht. Op een vraag over de toekomst van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen zeide mr. Van Bylandt, dat ge wacht dient te worden op de nieuwe Indonesische regering. „Afgezien wat deze regering zal willen, vele Indonesiërs, die op kingen met Nederland zijn gesteld". Beschamende affaire Mr. Van Bylandt deelde voorts me de ook niet te weten of hij nu nog als deken van het Corps Diplomatique in Djakarta wordt beschouwd. Zo ontving hij geen uitnodiging ter gelegenheid van de komst van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles, de leden van het Corps Diplomatique, hoewel dit wel gebruikelijk is jegens Over de behandeling van de Neder landse arrestanten in Indonesië zeide mr. Van Bylandt geen speciale klach ten te hebben. Met uitzondering van Baden hebben vertegenwoordigers van het Nederlandse hoge commissariaat regelmatig de gevangenen kunnen be zoeken. Mr. Van Bylandt sprak voorts uit drukkelijk tegen, dat hij druk zou hebben uitgeoefend op mevrouw Jungschlaeger om haar actie voor internationale belangstelling voor het proces tegen haar man te kwe ken, te staken. Op verdere vragen zeide hij ver scheidene vooraanstaande Indonesiërs te kennen, die de zaak Jungschlaeger Rusland eerder een aard- sateliet dan Amerika? FRANKFORT, 16 maart. De Sow- jet-Unie heeft een veertig meter lange intercontinentale raket geconstrueerd met een actie-radius van 8.000 kilome ter, aldus heeft de Westduitse raket-ge leerde Heinz Hartmann verklaard. Volgens hem wijzen de jongste in lichtingen er op, dat de Sowjet-Unie eerder dan de Amerikanen een aard- satelliet zullen kunnen lanceren. Aardbeving in het nabije oosten DAMASCUS, 16 maart. Twee aardschokken hebben vrijdag de ruiten van vele gebouwen in Damascus doen springen. Van slachtoffers is geen mei ding gemaakt. De eerste schok duurde vijf seconden. De tweede kwam tien minuten later en duurde 10 seconden. Ock in Israël, Jordanië en de Libanon zijn schokken waargenomen. In Beiroet is schade aangericht. een ,-,onplezierige en beschamende af faire vinden". Anderzijds wordt vooral in de linkse pers in Indonesië aange nomen, dat Jungschlaeger schuldig is en er een komplot heeft bestaan tegen de Indonesische staat. Mr. Van Bylandt deelde mede dat Mr. Van Empel veertien dagen in Sin gapore zal blijven met het oog op de replieken in de zaak Jungschlaeger. Overigens werd de heer Van By landt medegedeeld, dat ook in Singa pore een actie tegen het proces wordt voorbereid. DJAKARTA, 16 maart. De In donesische kabinetsformateur, mr. Ali Sastroamidjojo, heeft vrijdag avond zijn lijst van ministers aan president Soekarno overhandigd. Twee uur voor het afopen van de termijn, die president Soekarno gesteld had, slaagde de formateur er in, een lijst van ministers te voltooien, geba seerd op een coalitie van de drie gro te en vijf kleinere niet-communistische partijen. Sastroamidjojo overwon na uitvoe rige besprekingen met vertegenwoor digers van de Masjumi de moeilijkhe den, die zich op het laatste ogenblik over het bekleden van portefeuilles voordeden. De kandidaat van de Masjumi voor justitie was de aftredende premier, Ha- rahap, die volgens zegslieden niet aan vaardbaar was voor de formateur. De onofficiële lijst bevat o.a. de volgen de namen: Premier: Mr. Ali Sastroamidjojo (PNI); le vice-premier: Moh. Roem (Masjumi); 2e vice-premier: Idham Chalid (NU) (secr. g.); Buitenlandse zaken: Ruslan Abdulgani (PNI); Bin nenlandse zaken: Sunario (NU); De fensie A.I.: Ali Sastroamidjojo (PNI); De beslissing hierover heeft presi dent Soekarno twee dagen uitgesteld. Meisje door auto overreden AMSTERDAM, 16 maart Een vierjarig meisje is vanmiddag op de Jacob van Lennepkade al spelende on der een rijdende vierwielige bestelauto gekomen. Met een bloedende hoofd wond werd het kind naar het Wilhel- mina gasthuis vervoerd, waar het by aankomst reeds was overleden. Vijfjarig kind verdronken HAMM, 16 maart. Het vijfjarig zoontje van de Rotterdamse sempper Boon is gisteravond te Hamm in West- falen, doordat hij op het schip van zijn vader uitgleed, te water geraakt en verdronken. Het lijkje is vandaag uit het water opgehaald. o OOSTERBEEK, 16 maart. Een in woonster van Oosterbeek, die ervan verdacht wordt drie jaar geleden haar toen drie maanden oude baby in een put te hebben verdronken, is gearre steerd. Vanmorgen was het parket ter plaatse. A.s. maandag zal de vrouw voor de officier van justitie worden geleid. Franse recruten binnenkort naar het front ALGIERS, 16 maart. Vrijdag, te middernacht, wordt in Algiers een uitgangsverbod voor de tijd van vijf uur van kracht, dat werd afge kondigd nadat de opstandelingen, voor het eerst sinds zij, zeventien maanden geleden, hun opstand tepii.het Franse gezag begonnen, ook in de Algerijnse hoofdstad aanslagen pleegden. Men verwacht dat, de noodtoestand voor dit gehele gebiedsdeel zal worden afgekondigd. Nabij la Fayette, in Oost-Algerije, stootten Franse pantserwagens op een sterke groep rebellen. Er ontstond een gevecht en in de nacht van donderdag op vrijdag werden de verzetslieden om singeld door Franse valschermsoldaten, die in hefschroefvliegtuigen waren aangevoerd. Vrijdag werd de gehele dag doorgevochten, de opstandelingen werden door infanterie, valsscherm- troepen, pantserwagens en uit de lucht door straaljagers aangevallen. Vrijdag avond waren, na een gevecht van 36 uur, tenminste 107 rebellen gesneuveld, Ook op vele andere plaatsen vonden botsingen tussen Franse eenheden en rebellen plaats, waarbij laatstgenoem den verliezen leden. Ook in het uiterste zuiden van Tu nesië wordt hevig gevochten. Hier is sinds donderdag j.l. een Franse militai re operatie aan de gang, om verschei dene benden rebellen te omsingelen. Van ambtelijke zijde te Tunis is me degedeeld, dat in het district Gafsa in het zuiden van Tunesië tenminste veer tig opstandelingen zijn gesneuveld. Vijf opstandelinge nwerden gevangengeno men en vele wapens buit gemaakt. IN ALGIERS In het hartje van Algiers hebben vier gemaskerde opstandelingen een gebouw van tien verdiepingen in brand gestoken, waarbij 200 auto's werden vernield. De opstandelingen kwamen zelf in een auto aansnellen en lieten benzine uit de tanks van een garage, waarbo ven zich genoemd gebouw bevond, vloeien, terwijl zij de twee bedienden in bedwang hielden. De benzine werd in brand gestoken door een vuurstoot uit een van hun automatische wapens, waarna zij zich uit de voeten maakten. Politie en brandweer evacueerden in allereil de bewoners uit de 47 boven de garage gelegen woningen, terwijl de auto's in de garage een voor een ontploften. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Buiten Algiers werd een kurkfa- briek in brand gestoken, terwijl in het gebied van Bougie een Europese vrouw werd gedood. Volgens „France-Soir" zullen 5.000 dienstplichtigen, die één maart zijn opgeroepen, naar Algerië gezonden worden ter versterking van de 2.000 man, die daar reeds dienst doen. Het oproepen van dienstplichtigen zou versneld worden, zodat tegen het einde van het jaar 300.000 dienst plichtigen in plaats van 180.000 on der de wapens zouden zijn. Op 10 mei 1953 landde bij het knstplaatsje Werpigang bij Fakfak op Ned. Nieuw-Guinea een groep Indonesische Infiltranten van 19 man. Enkelen van hen sneuvelden bij het eerste treffen, de overigen werden door de landrechter van Hollandia veroordeeld een ver oordeling, waar tegen negen van hen in hoger beroep gingen. De hierbij afgebeelde foto werd ge maakt tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep; president van het hof van justitie is Mr. H. M Vrijheid, procureur-generaal Mr. W. Beun. Ncd. emigrante onderweg naar Nederland overleden SOUTHAMPTON, 16 maart, Me vrouw Antonia Manders, de Neder landse emigrate in Canada die, lijdend aan een ongeneeslijke ziekte haar fa milie in Boekei, bij Uden in Noord- Brabant, nog eens wilde terugzien, is vrijdag aan boord van de „Maasdam" overleden, toen dit passagiersschip bij Southampton voor anker ging. Gedurende de overtocht werd er da gelijks door passagiers en leden van de bemanning voor het herstel van me vrouw Manders gebeden. Het stoffelijk overschot zal naar Rot terdam worden vervoerd om in Neder landse grond te worden begraven. Ingezonden Mededeling (Adv.) HA ZET F ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN 's-GRAVENHAGE, 16 maart. Da woordvoerder van de diplomatieke ver tegenwoordiging van Indonesië in Den Haag maakt het volgende bekend: He denmiddag heeft de diplomatieke ver tegenwoordiger van de republiek In donesië, een demarche ondernomen bij minister van buitenlandse zaken, Mr. J. M. A. H Luns. Gedurende het on derhoud werd aan de minister een aide-memoire aangeboden van de vol gende inhoud: „In het dagblad de Telegraaf van he den werd een karikatuur gepubliceerd onder de titel: „Dulles nodigt Soekarno uit" en met het onderschrift: „Soekar no: Mag ik m'n Japanse onderscheidin gen opdoen en één of allebei m'n vrou wen meebrengen?" o In West-Duitsland Koppeling van pensioenen aan loonpeil BONN, 16 maart (Reuter). D« Westduitse minister van sociale zaken, Storch, heeft een nieuw stelsel aan gekondigd, waarbij de pensioenen zul len stijgen indien de lonen worden verhoogd. Voor het eerste jaar worden de kosten op 3.5 miljard mark ge raamd. Een wetsontwerp voor de nieuwe regeling zal bij het parlement worden ingediend. Ongeveer een derde van de kosten zal worden gedekt door de premies voor sociale voorzieningen, die da werkgevers en da werknemers moeten betalen, te verhogen. Iets meer dan een derde zal komen uit de middeleri van de Bondsregering en uit het over schot van de werkloosheidsverzeke ring, terwijl de rest zal worden gedra gen door de verzekeringsmaatschap pijen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 17 maart. In de ochtend plaatselijk mist, overigens overwegend droog weer met veranderlijke bewol king maar op vele plaatsen ook zonni ge perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Middagtemperatu- ren van 6 tot 10 graden. Adenauer tot Westerse bondgenoten: BONN. 16 maart. Van betrouw-1 overeenkomstig diplomatiek initiatief bare zijde is te Bonn vernomen dat Senomen te Par«s-' Washington en Ot- West-Duitsland zijn westerse bond genoten heeft meegedeeld dat het een uitgesproken belangstelling heeft voor de besprekingen over ontwapening, die binnenkort te Lon den zullen worden gehouden en dat het er prijs op zou stellen bij het verloop ervan nauw te worden be trokken. Dit was het hoofdthema van een persoonlijk schrijven van bondskanse lier Dr. Adenauer aan de Britse pre mier Eden, De Westduitse regering heeft een Rustig en helder betogend gaat mevrouw Mleke Bouman in Dja karta ondanks alles voort met de verdediging van de Nederlander Leon Jungschlaeger. Deze juist in Nederland ontvangen foto toont mevr. Bouman tijdens haar plei dooi in deze geruchtmakende zaak, waarin lij tot vrijspraak conclu deerde. 's-GRAVENHAGE, 16 maart. Onder leiding van enkele ministers hebben de centrale organisaties van werkgevers en werknemers van daag de gehele dag vergaderd op het dpartement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Uitgaande van enkele suggesties van regeringszijde werd in de namiddag tussen partijen overeenstemming bereikt. De regering zal aanstaande maandag haar beslissing nemen. tawa, of staat op het punt dit te doen. Bondskanselier Adenauer wenst niet dat, ook al is West-Duitsland geen lid der Verenigde Naties, de mening zou kunen post vatten dat het geen daad werkelijke belangstelling heeft voor het verloop der ontwapeningsbespre kingen. Nog veel minder wenst hij de Oost-Duitse regering de gelegenheid te geve- te verkondigen dat zij pleit voor ontwapening en verzoening tussen de naties. De bondskanselier wil de volgende punten onder de aandacht brengen van de Londense ontwapeningsonder handelaars: 1. W--t-DuitsIand heeft reeds bij voorbaat een bijdrage geleverd voor de internationale ontwapening, door zich in de overeenkomsten van Parijs te verplichten geen atoom-, microben en scheikundige wapens te vervaardi gen, en door te verklaren dat de nieu we West-Duitse weermacht slechts twaalf divisies, een tactische lucht macht en een aantal kleinere marine vaartuigen zal omvatten. 2. Het feit, dat West-Duitsland thans bezig is deze twaalf divisies op de been te brengen, kan niet worden gezien als een anti-ontwapeningsroli* tiek. 3. Het feit, dat de regering te Bonn met kracht steeft naar hereniging- van Duitsland, vormt geen hinderpaal voor ontwapening.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1