GELD CremePufF' I Vlugger dan u kunt zeggen Hta*c Taetot maakt CremePufF' u mooier moet ook luisteren moeilijk en gemakkelijk artikel ook voor de jeugd Creme Puif van Koningin onthult Nat. monument MAX FACTOR B Bijbelse geschiedenis vertellen mooi, maar moeilijk MAX FACTOR HOLLYWOOD PARFUMERIE CAPRI Zelf verantwoordelijkheid laten dragen C erst met dankbaarheid, vermelden, dat geen moeder me een kwaad epistel stuurde, omdat ik haar brief op de lange baan schoof. Maar nu krijgen de moeders het woord. Laat ik maar met de „don kerste" beginnen. Hierin komt een moeder met een reeks klachten over „de jeugd" van tegenwoordig. Die doet niets anders dan eisen en wil het onderste uit de kan hebben. Toen ik er onlangs over schreef, merkte ik al op, dat we niet zomaar in het wilde weg over „de jeugd" moeten spreken, want met generaliseren bedrijven we yneestal naar één kant onrecht. Dat er een groot percentage van de grotere kinderen, die zelf geld binnen brengen lastig is in dit op zicht, is wel waar. Maar vergeet niet, dat soms een paar kwade gees ten een hele groep op stelten kunnen zetten. Als ze zo een jaar óf achttien of ne gentien zijn en ze willen al te veel eisen gaan stellen, dan kan je toch al- tijd beginnen met eens te laten zien wat het gewone leven voor geld uit moeders huishoudportemonnee weg sleept. Dat moet niet in die zin, dat je als moeder verantwoording gaat afleg gen, maar je moet als ouders toch ook beseffen, dat die grote jongens en meisjes, die niets met huishoudelijk ge doe uitstaande hebben, er geen flauw benul van hebben wat je elke dag moet uitgeven om allen behoorlijk te eten te geven en ook om wat aan jlijtage onderhevig is weer aan te vul len. „Toveren Onlangs hoorde ik een vrouw, die een poos ziek was, waardoor de man on zich nam wat boodschappen te doen, vertellen, dat manlief eigenlijk opeens tot het besef was gekomen, dat zijn vrouw toveren kon, omdat hij al bood schappen doende voor het eerst eens zag hoe vreselijk duur alles is. Och, dat wist hij wel, als er eens een pak of zoiets gekocht moest worden, maar die dagelijkse „kleine" uitgaven, nu ja. Toen stond hij versteld, dat hij nog niet failliet verklaard was, zei zijn vrouw lachend. En dat was nu een „man en vader". Kan men dan ver wachten, dat zo'n jongeman van een jaar of negentien, zonder onze voor lichting, zal weten wat er komt kij ken In ons „bedrijf" op financieel ge bied? Niet hautain Door hautain te zeggen: Met onze geldzaken hebben ze niets te maken, bezorg je jezelf alleen maar last. In dien ze inzien, dat alles geld, en veel geld kost, zullen ze het ook beter bil lijken, indien hun „geldrantsoen" wat schraal is, als de omstandigheden dat nodig maken. Ook al heeft men het geld nog niet zo dringend nodig, dan is het toch goed een bedrag of bedragje te vra gen, dat ze moeten afstaan voor de dagelijkse gang van het leven. Als het door het werk nodig is, dat ze in een andere plaats in pension moe ten gaan of gewoon gezegd, bij vreemden kostgeld moeten betalen, dan worden ze wel anders aan de tand gevoeld. En verder kan men met overleg toch wel een regeling vinden, waarvoor de jongelui zelf verantwoordelijk blijven, als ze geld in handen krijgen en wat vader en moeder blijven betalen voor hen. Eerst praten Met zo maar, zonder eens te praten, een regeling vast te stellen, krijg je narigheid, want ze gaan zich groot voelen en willen toch ook weieens met een duit rammelen. Als je ziet, dat zo'n jongen of meisje op zeer onverant woordelijke manier geld gaat uitgeven, kan je altijd direct maatregelen nemen Een moeder, die me schreef, dat ze aclit kinderen heeft, waarvan de jong ste dertien jaren is, heeft de zaak van zakgeld of kostgeld terdege onder de loupe genomen. En tot nu toe heeft ze geen moeite met haar koppeltje. Wat ze schreef is zo nuchter en op het gewone leven afgestemd, dat ik het hier doorgeef, want misschien zijn an dere moeders met haar ervaringen ge baat. Eerst verantwoording Wjj wonen op een dorp en onze kin deren gingen al vroeg elke dag naar de stad naar school. Ze hadden dan al tijd wat geld bij zich, opdat, als er wat gebeurde, ze tenminste iets bij zich adden om zich te redden, maar ze moesten tot hun vijftiende jaar van el ke cent, die ze uitgaven, verantwoor ding doen. Met hun vijftiende jaar kre gen ze zakgeld. Geen kapitalen, want als je er acht hebt, zou je nu h&ast miljonair moeten wezen, als je dat doen wilde. Van dat zakgeld mochten ze een kwartje uitgeven naar eigen be lleven, zonder dat wij daarnaar zou den vragen, maar van de rest moesten mijn man en ik weten waaraan het geld werd uitgegeven. Er waren toen reeds enkele dingen, waarvoor ze van hun geld zelf moesten zorgen. Dat kon den we controleren. Bij één bemerkten we, dat die niet goed met zijn geld omsprong en die hebben we langer wat kort moeten houden. Bij de anderen konden we met elk jaar een klein beetje „op slag" geven en we hebben niet veel moeite met hen gehad op geldelijk gebied, maar ik wil U wel vertellen, dat wij in ons gezin ze niet zo ver wend hebben, dat Ze denken, dat ze alles maar moeten hebben, omdat 'n vriend of vriendin het heeft. Samen beoordeeld We hebben altijd samen beoordeeld of het nodig was, dat ze iets bijzon ders mochten hebben wat een ander ook had. Wat nodig was, daarover hoefde bij ons gelukkig niet over ge praat worden, want dat konden we hen geven. Maar ik vind het verder felijk om de groten of de kleinen alles maar toe te stoppen, omdat ieder dat heeft. Op zijn tijd hadden we natuur lijk wel eens een kwaad gezicht daar door, maar dat ging in de regel gauw over. Toen de oudste ook de eerste was, die wat ging verdienen, hebben we ook heel kalmpjes gezegd, dat wij er elke week een deel van moesten heb ben. Van de rest kon onze jongeman best voor zichzelf zorgen, maar wij be taalden wel een cursus, die hij in de avonduren nog moest volgen. En ver der namen we voor gewoonte aan met verjaardagen hem een „groot stuk kle ren' 'te geven, wat dan nodig was. Voldoende De eerste jaren kon hij zodoende van zijn eigen geld nog geen bokke- sprongen maken, maar wat een jongen van zijn jaren nodig had en ook wel enkel maar eens plezierig vindt, kon Moeder van achi kinderen vertelt haar ervaringen Ingezonden Mededeling (AdvJ AMSTERDAM, 16 maart. H. M. d? Koningin zal op de middag van de vierde mei a.s. het definitieve natio nale monument op de Dam te Am sterdam onthullen. Voor deze plech tigheid zijn vele autoriteiten uitgeno digd. Ter weerszijden van het monu ment, aan de Vijgendam en de Vissers- dam, zullen grote tribunes worden op gesteld. Ami T»nt« Truus laeuwsch Wiekend Goh Onder Mijn beste nichtjes en neven, Je kunt wel merken, dat het ander weer gaat worden, want ons Sneeuw klokje heeft het klokje weer zover boven de grond uit, dat ik er de prijs van deze week kan heensturen. Het pakje gaat dus op reis naar Aagtekerke. En verder geen nieuws meer in ons hoekje, anders wordt het te groot. Dag allemaal. Jullie Tante TRUUS. Ingez. Med. (Adv.) Ganzepoortstraat Raad voor de jeugdvorming mei vijf afdelingen hij zich veroorloven. We hebben met die eerste geen last gehad en dan lijkt het wel of het met de opvolgers en op volgsters daardoor ook vanzelf gaat. Ja, met één hebben we wel steeds een strakker lijntje moeten houden doch zonder eigenlijk nog opzienba rende moeite te hebben gehad. We heb ben steeds met hen gepraat, zodat ze wisten waaraan ze zich te houden had den en mijn man en ik hebben ons ook altijd aan de gemaakte afspraken ge houden. Van het „kostgeld", om dat nare woord eens te gebruiken, heb ben we steeds een deel op een spaar bankboekje vastgezet, doch daarmee hadden we met het vastellen van het bedrag gerekend. Op eigen benen Als de kinderen straks op eigen benen moeten staan, hebben ze toch iets waarmee ze kunnen beginnen. Ik ben blij Maja, dat we dit zo kon den doen. Ieder kan dat niet altijd. Maar toch is dat geloof ik nog niet het allervoornaamste, maar wel dit, dat we de kinderen als ze groter worden, redelijk behandelen, zover onze gezinsomstandigheden dat toe laten Ik dacht: een moeder met ervaring van tweemaal vier mogen we wel eens lang aan het woord laten. Die weet van uit de praktijk te praten en kan daarmee wellicht een andere moeder helpen. Dat hoop ik tenminste. Maja. ij de wet van 13 mei 1954 werd ingesteld de raad voor de jeugd vorming, die de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen des gevraagd of uit eigen beweging van advies dient bij de vervulling van de taak, die de overheid heeft met be trekking tot de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Minister Cals heeft deze raad nu in de volgende vijf afdelingen verdeeld: 1. De afdeling Jeugdwerk (behan delt aangelegenheden betreffende de vorming van jeugdige personen buiten de tijd, waarin op school on derwijs wordt genoten, of waarin be roepsarbeid wordt verricht met name in organisaties voor de „vrije jeugdvorming" en vanwege instellin gen ten dienste van de vrije jeugdvor ming). 1 2. De afdeling bijzonder jeugdwerk (vorming van jeugdige personen, zo als deze geschiedt door organisaties voor het „jeugdzorgwerk" en in kam pen en internaten voor „sociale jeugd zorg"). 3. De afdeling Vormingsinstituten (vorming van de werkende jeugd, zo als deze geschiedt in „vormingsinsti tuten voor leerplichtvrije jeugd") 4. De afdeling Jeugdsport (vorming van jeugdige personen, zoals deze ge schiedt in sportorganisaties). 5. De afdeling Opleidingen (aange legenheden van algemene aard betref fende de opleiding voor leidinggeven de functies op het terrein van de jeugdvorming). Ingezonden Mededeling (Adv.) HET VOLLEDIG ASSORTIMENT vindt U bij GOES, LANGE VORSTSTR. 9 HOLLYWOOD PARFUMERIE Dank zij Creme Puff is het nu uit met de oude, ingewikkelde make-up methoden. Max Factor s ongeëvenaarde combinatie van crème en poeder schenkt volmaakte schoonheid zonder moeite en in enkele seconden - door een simpel, luchtig veegje met een poederdonsje. Max Factor s Creme Puff... zo gemakkelijk, zo prettig en zo vlugzo onweerstaanbaar mooi! crème make-up basis en poeder In één. Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-up. MAX FACTOR Hollywood Imp. Marlao N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Aardige blouse mei hoog kraagje Een leuke blouse in onze garde robe kunnen wij altijd wel ge. bruiken en vooral dit modelle tje met het hoge kleine kraagje en met platte plooitjes in het voorpand is zeer geschikt om te dragen onder een mantelpakje, De mouwtjes worden ingezet en hebben een smal manchetje. Patronen in de maten 42-44-46. Benodigde stof 1.65 m a 90 cm breed. Dirk wist de naam bij na' goed Als een dominee in vuur geraakt en hij bezigt een uitdrukking, die niet voor tweehonderd procent verantwoord is, heeft hij kans de hele of de halve kerkeraad op zijn dak, of juister zijn studeer te krijgen om hem de fout onder de aandacht te brengen. Dat is natuurlijk heel best, want deze mensen zijn ervoor om op „de leer" te zitten, en het is ook daarvoor zo uitnemend, omdat een mens van zijn fouten veel kan leren. Alleen moet je gedurende de „behandeling" wel eens slikken. Ik kan zo met dominees meevoelen, omdat ik ge maakte fouten ook duidelijk te zien of liever te horen krijg, als ik de volgende dag de door mij de vorige dag vertelde geschiedenis laat navertellen. Dan „slikik ook wel eens en zeg onhoorbaar - tegen mezelf: dat moet de volgende keer anders en beter gezegd. Bijbelse geschiedenis is het mooiste en moeilijkste deel van mijn werk. Je bent er in de regel niet zo op uit als onderwijzend personeel om de deugden van je baas uit te bazui nen, maar in één ding zfjn we het er toch allemaal over eens, nl. dat wij van een het fran- Piak aan de adreszijde briefkaart, naast en buiten keerzegel, het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van 't Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres en woonplaats, maat en nummer (211) van het gewenste mo del. Plak nooit meer dan f 1,aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waar deloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patro nen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad: het persoonlijk komen afhalen aan ons bureau heeft dus geen zin. Uit mijn klas door zijn herhaalde waarschuwingen en aanwijzingen geleerd hebben grote eerbied te betrachten bij ons Bijbels onderwijs. Het is wonderlijk, maar de kinderen voelen dit aan. Dat ervaar je in de wijze, waarop ze over de vertellingen spreken en de manier, waarop ze de naam van de Heiland zeggen. Dit vind ik voor mezelf en voor mijn klas een voorrecht. Het bijbrengen van verschillende be grippen en toestanden uit het oosten is natuurlijk moeilijk. De peuters zijn nog zo jong. En dan ligt het gevaar voor de hand, dat we al te „populair" gaan rondgrijpen naar vergelijkingen. SOBERHEID IS VOORWAARDE Bij zaakonderwijs b.v. is dat geen bezwaar. Moest U eens horen, wat wonderlijke sprongen we in gedachten maken om iets duidelijk voor te stel len. Soms hebben we er zelf plezier in met ons allen. Maar bij Bijbelse geschiedenis is soberheid vereist. De kindeken ver werken immers toch alles al op hun eigen manier en plaatsen veel din gen in hun eigen wereldje, waardoor gemakkelijk een ietwat, ja wat zal ik zeggen, luchtige sfeer, ontstaan kan. En dat mag niet, want de in drukken nu opgedaan zijn blijvend dikwijls een leven lang. Dirk doorleeft de vertelling altijd met heel zijn hart. En hij kan naver tellen, dat moet gezegd. Hij doet het in zijn eigen woorden, maar wat hem betreft in grote eerbied. GROTE INDRUK Gisteren heb ik over Bartimeus ver teld. Dirk heeft in een tijdje geen beurt gehad, dus mag hij het nu eens laten zien wat hij onthouden heeft. U kent allen het verhaal en weet, dat Bartimeus door de Heiland werd zien de gemaakt, toen hü op weg was naar Jeruzalem, maar het geschiedde in de buurt van Jericho. Niet alleen het feit, dat de blinde ziende werd, heeft in druk op Dirk gemaakt, maar ook de omstandigheden, die ik erbij vertelde. Dirk geeft het nu zo weer: „De Here Jezus liep een eindje te kuieren Blijkbaar heeft dit jonge kind er toch iets van gevoeld wat het voor een blinde wezen moet opeens te kunnen zien. Dirks verhaal is levendig. En be halve dat „kuieren", wat ik niet ge bruikte, hoef ik niet veel te „slikken" Als de knaap klaar is, valt het me op, dat hij het aldoor heeft gehad over die blinde man. Daarom vraag ik, of hij de naam nog weet. HEVIG DENKEN Dan zet Dirk ineens een diep ernstig gezicht en gaat hevig aan het denken. Ik geef hem een bemoedigend knikje en wil hem met een half woordje op weg helpen, maar dat is toch blijkbaar niet nodig, want hij „weet" het al. Volkomen zeker van zichzelf zegt hij: Portemoneus". Vlindertje te Biezellnge. Terwijl ik je schrijf, schijnt de zon heerlijk en Is er geen ijs in de buurt meer te zien. Wel een heel verschil dus, met hetgeen jij in je brief vertelde. Je hebt dan wel heer lijk van de pret genoten. Leuk om zo lang op die ouderavond te mogen blijven. De jarigen gefeliciteerd van me. Jouw verjaardag komt ook al in het zicht. Is het moeilijk om blokfluit te leren spelen? Natuurlijk mag meester dat geheimpje wel weten. Puzzeltje te Bruinisse. Je brief met grote spanning gelezen. Ik ben tegen de deurpost gaan staan en heb toen zo van mezelf de maat genomen, maar echt, Puzzeltje, het gaat niet om van je aanbod gebruik te maken. Te lang. Waar zou ik met mijn benen naar toe moeten? Ik weet er geen raad op, dus zit jij er aan vast om me een uitvoerig verslag te geven. Dan kan ik toch nog nagenieten van de pret! Dat gedicht van Helene Swarth heb ik vroeger ook wel gezegd op een feestvergadering. Ik ken het nog uit mijn hoofd. Eerlijk verteilen hoor of er ook plankenkoorts was. Ik vertel het immers toch niet verder. Bovendien weet ik er van vroeger ook alles van. Later gaat dat over. Nu gaat de kans op dat geborduurd ontbijtlaken me ook voorbij. Toch jammer dat het met die wieg niet lukt. Dag hoor. Witte anjer te Kapelle. Wat lijkt me dat gezellig als die hele club thuis is. Al was er geen jarige, dan was het toch feest. Je moet me maar eens gauw vertellen hoe jullie het gehad heb ben. En ook alles van dat examen. Ik zou haast gaan proberen dat examen ook nog eens te doen. Dank voor je nieuwe raad sels. Boerinnetje te Domburg. Twee brie ven van jou, dat wordt 'n lang antwoord. Het goed voor die pyama vind ik buiten gewoon aardig. Wat zal die peuter daar leuk mee uitzien. Hij kan plaatjes kijken op zijn eigen pyéma. Mij is dat nooit .overkomen. Je schrijft, dat je geen held bent in het brievenschrijven, maar dat valt alles mee, dacht ik, toen ik je epis tels gelezen had. Als ik eenmaal aan een brief begin, weet ik van geen ophouden. Dat is weer de andere kant, hé? Is die schaatsenprijs al verschenen? Wat wa: het? Ik gunde jullie je schaatsenpret vai. harte, maar ik ben toch blij, dat alles ni weer wat gewoon is. Hoe is het met di kalfjes? Zeester te Westkapelle. Nee, aai wedstrijden heb ik niet meegedaan. Da. laat ik aan jullie over. Fijn, dat jullii in Westkapelle de vogels in die streel door de ijstijd hebt heengeholpen. Geei wonder, dat ze lachten om jullie huis houdelijk orkest. Ik heb, alleen al bij j< beschrijving daarover, zitten lachen. Wa had ik dat graag eens willen zien. Je prij. is nu zeker wel gearriveerd. Gezellig zo', klein logeerpartijtje in deze tijd. Je moes. de andere morgen zeker weer vroeg wet om tijdig op school te zijn. Sneeuwklokj te Aagtekerke. Wat een verandering ai alle wegen een nieuwe naam gekregei hebben. Voor de post een hele toer or die direct te weten. Jullie hebben het wat handwerkles. Zodoende zal je ee. mooi stapeltje werkjes meekrijgen als j van school gaat. Ik heb nu al twee tafel - matjes af. Dictee was vroeger ook nit. mijn liefste vak. Maar je went er aan, e dan 'gaat het altijd meevallen. Allee hadden wij een poosje een meester, di niet duidelijk sprak, en toenallemar stapels fouten. Niks leuk.Merel te Grijp: kerke. Heus waar mereltje, ik heb vet brood voor je gestrooid en toch nog z vermagerd. Echt mijn schuld niet. Leuk: fleurige kleuren heb je gekozen voor j trui. Ik zou er zo zin in krijgen om t ook zo een te bezitten. Veel dank vot je uitvoerig verslag van die avond. J hebt er zeker ook wel door geleerd, hé Wat is het toch een geluk, dat er voo zulke jongens in dat tehuis veel gedaa wordt. Staat er in je volgende brief wee een dikke merel? De oplossingen zijn: I. Haman, Job, Jair, Gad, Ela. II. Zeeuwsch Dagblad, zee, schuw, ba", daad, 9. III. Maas, sluis, Maassluis. Nieuwe raadsels: Alle drie de raadsels zijn ingezonde. door onze Witte anjer te Kapelle. I. Welke plaats in Noord-Hollan- wordt een insekt als je er één lette, uit wegneemt? II. Welke ziekte krijg je in geen enki land? III. Ik ben geen blanke, en als je m omdraait ben Ik lastig en nat ei. soms ook zeer nodig. Wie ben ik De oplossingen kunnen met vermeldin; van voornaam, naam (schuilnaam, als jc die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 24 maart worden gezonden aan Tante TRUUS, Redactie Zeeuwsch Weekeno, Goes. Rembrandi-siandbeeld Leiden in Ingezonden Mededeling (Adv.) Verkrijgbaar bij Segeerstrrat 4 - (naast Bijou) Middelburg De oorspronkelijke plannen van dt stichting Rembrandtherdenkint, 1956 tot het uitschrijven van een prijs vraag voor een in Leiden te plaatsen beeld ter herinnering aan de grote Ne derlandse schilder bij de 350e verjaar dag van zijn geboorte kunnen niet doorgaan. Er zijn financiële belemme ringen en bovendien is gebleken, dat de grote hedendaagse beeldhouwers over het algemeen geen belangstelling voor prijsvragen tonen. Thans wordt gedacht aan een opdracht aan een Amerikaanse en een Nederlandse beeldhouwer, die gezamenlijk een waardig monument kunnen scheppen. Men hoopt bij de nationale herdenking op 12 juli in de Pieterskerk te Leiden een definitieve opdracht in deze geest te hebben verstrekt en reeds enigszins te weten, hoe de opdracht zal worden uitgewerkt. Van regeringszijde is geen subsidie te verwachten, terwijl de bereidheid bij het bedrijfsleven tot krachtige fi nanciële steun gering is. De oorspron kelijke grote plannen worden dus tot bescheidener omvang gereduceerd. De plannen tot het doen uitgeven van eni ge boekjes over Rembrandt, die de middelbare schooljeugd en de overige bevolking nauwer met Rembrandt en zijn werk in contact zullen brengen, gaan door. Aan deze uitgave is een lo terij verbonden met kunstreizen naar Londen, Parijs, München, Kassei of Stockholm als prijzen. Een beroep voor financiële steun zal worden gedaan op de gemeentebesturen en provinciale overheden en in bescheiden mate ook op het bedrijfsleven en de midden stand.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 10