Sï».^S O O 11 UT O bI Bl^Ufftllflfl ieWemeldinge BLIJVENDE OUDERDOMSVOORZIENING VINDT VEEL INSTEMMING Amsterdam hard op weg om centrum van verdovingsmiddelen te worden Oplo ssing voor Cyprus Totstandkoming van Unieverdrag van groot belang Tweede Kamer over aanpassing verdeeld Surinamers verspreiden verderfelijke marihuana sigaretten Netwerk van verraad in Frankrijk Opvolger Makarios wenst geen samen werking met Engeland Benelux-kind in 1953 aan van de afgrond de rand Narcotica-gebruikers stonden terecht Belangrijkste wetsontwerp in dit parlementaire jaar Hoofdkantoor! Goes, fj. Vorststr. ®0, 'WÊ f* SSf^^^.'So'S®! FT w W A 1A O ^«rlA 1 ^1 Patriottentijd Tel.3326:; 5S« #i|f if li yli H |w li H/lllllR/lll (ZiCPaginaV Exploitatie: ÜF I B IS BI H B 18 I H I Ni M fl B B fl 5 II 1 I 1 H I Op- en ondergang van zon en maan: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. ÉiWi VH. H AM J# Jï^öP £tL vl JL Vrijdag: Zon op 6.53 u„ onder 18.46 aar gf U. Maan op 8.02 u., onder u. Abonnementsprijs 0.41 per week, Hoogwater vrijdag 16 maart: Losse nummers 13 cent. P R O TESTA N T S - C HRISTELUK DAGBLAD V O O i? Z E E L A N D m. Temeuzen: 4.35 u. 2.41 m., 16.58 u. 2.30 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.68 m.. Advertentieprijs 24 cent per m.m. -kt 12,7 i1C locc 18.16 u. 1.72 vet. Zierikzee: 5.38 u. 1.42 Rubriek Kabouters 10 cent per woord 'e jaargang iNo. 531/ Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 15 maart l"5o m js.01 u. 1.47 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 maart. De Tweede Kamer is begonnen aan het belangrijkste wetsontwerp van dit parlementaire jaar: de definitieve ouderdomsverzekering. Het debat zal ongetwijfeld vele dagen in beslag nemen, maar uit de redevoeringen die gisteren 2ijn gehouden blijkt duidelijk, dat het wetsontwerp geen gevear zal lopen. Dat wil stellig niet zeggen, dat er geen veranderingen in aangebracht zullen worden. Vooral de aanpassing van de bestaande pensioenen aan dit bodempen sioen zal een belangrijke zaak worden. Alle fracties hebben daarover het woord gevoerd. De meningen over deze aanpassing lopen nogal uiteen. Het gaat hier over pensioenen van bedrijfspensioenfond sen, die door de minister van Sociale Zaken zijn goedgekeurd. In de loop van dit debat zal vooral het amende ment De Kort (KVP) en Van Lier (Soc.) een grote rol gaan spelen. Het komt er op neer, dat bij veertig dienst jaren niet meer dan 50% bodempensi oen gekort kan worden. Bij minder dienstjaren zal dit percentage lager zijn, daar in het amendement wordt bepaald, dat het bodempensioen niet meer verminderd mag worden dan met 1J4% van het aantal dienstjaren dat telt voor het normale pensioen. Door de heer Van Lier (Soc.) is nog een amendement ingediend. De socialisti sche afgevaardigde wil in ieder geval 20% van het bodempensioen van kor ting vrijwaren. Daardoor zal de ver- midering van het bodempensioen bij veertig dienstjaren niet meer dan 40% mogen bedragen. Voorlopig gaat nog de meeste aandacht uit naar het amen dement De Kort-Van Lier, dat voor een rooms-rode meerderheid in ieder geval kan rekenen op een meerderheid in de Kamer. Veel instemming Over de ouderdomsvoorziening is de laatste vijftig jaar het een en ander te doen geweest. Het was dus begrijpe lijk dat verschillende sprekers behoefte hadden aan uitvoerige algemene be schouwingen. Deze ging niet in de laat ste plaats over het feit, dat aan dit wetsontwerp de verzekeringsgedachte ten grondslag ligt. De heren Stapel kamp (AR), Kikkert (CH) en De Kort (KVP) waren daarover zeer verheugd. De heer Van Lier (Soc.) verzette zich daar evenmin tegen, al gooide hij het meer over de boeg van de solidariteits- gedachte. Het was ongetwijfeld goed, dat de heer Stapelkamp er op heeft gewe zen ,dat de totstandkoming van deze wet niet op de naam van één partij kan worden geschreven. Deze wet moet een nationaal stempel dragen, zo zeïde hij. „Met het oog op de na derende Kamerverkiezingen is het goed daarop de nadruk te leggen". Alle sprekers waren het met de heer Stapelkamp eens, dat de Kamer nu staat op een historisch moment in onze sociale wetgeving. En dat met dit wets ontwerp het vraagstuk van de ouder domsvoorziening nog niet is opgelost. De heer Stapelkamp drong er bij de Kamer op aan om spoed te betrachten met de behandeling van dit wetsont werp. De definitieve ouderdomsvoor ziening mag niet het lot treffen van de invaliditeitswet en van de ziektewet, die helaas kunnen bogen op een sle pende parlementaire behandeling. De CH-afgevaardigde Kikkert trad niet in historische beschouwingen. Hi; bepaalde zich tot een zakelijke beoor deling van dit wetsontwerp. Interes sant was zijn vraag aan minister Suur- hoff of er bezwaar tegen zou bestaan het bodempensioen voor de weduwen te stellen op rond f 937.in plaats van 804, Cok deelde de heer Kikkert mede in te si.:mmén met een amandement Van Lier (soc.) om een weduwe (als zij ten minste 60 jaar is) nog een half jaar na het overlijden van haar mfen, in het genot te laten van de ouderdomsuit- kering voor gehuwden. Inning premie De opvattingen van de heren Stapel kamp en Kikkert liepen niet veel Uit een. Beiden betreurden het dat de mi nister de premies wil laten innen via de belastingsdienst. Door de uitschake ling van het uitvoeringsorgaan zou, naar hun mening, een betere band ont staan tussen de premiebetaling en de uitkering. De verzekerde zou het ge voel krijgen dat hij inderdaad betaalt aan zijn oude dag. De heer Van Lier (soc.) was het daar niet mee eens. De KVP-ers De Kort en Van de Ploeg hadden wel enige bezwaren, maar gingen tenslotte toch akkoord met de inschakeling van de belasting dienst. Eenzelfde eenstemmigheid tussen de AR en CH-fractie bestond er over DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 16 maart. Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk en kele licthe sneeuw of regenbuien. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. de premiebetaling van kleine zelf standigen. De heren Stapelkamp en Kikkert vonden het niet fraai, dat een bepaalde groep van ons volk nu in de arme hoek wordt geplaatst. Zij waren voorstanders van een klei ne premiebetaling, bijv. 1 a 2%. Dat vonden zij moreel beter dan te zwich ten voor het argument van minister Suurhoff, dat opbrengst van de premie te gering zou zijn in verhouding tot de hoge inningskosten. Aanpassing Beide fracties wilden ook de aan- passingsbepalingen uit de wet verwij deren. De pensioenrechten, zo zeide de heer Stapelkamp, behoren tot de ar beidsvoorwaarden. Dus tot het domein van het georganiseerd overleg. De so cialist Van Lier had niet zo veel moeite met de aanpassing. Een vermindering van rechten wordt goedgemaakt, zo zeide hij, door een andere, betere rech ten. Niemand wordt er slechter van. Prof. Oud (VVD) was een volkomen andere mening toegedaan. De aanpas singsregeling noemde hij een grote vlek op het wetsontwerp. Korting op pensioenen is volgens hem een zeer kwalijke zaak en alleen gerechtvaar- Perzië wijst Sowjet-protest af TEHERAN, 15 maart. De Perzi sche regering heeft het Sowjet-protest tegen de uitwijzing van de Sowjet-di- plomaat van de militaire afdeling van de Sowj et-ambassade in Teheran, in een nota van de hand gewezen. De Perzische nota zegt, dat onomstotelijk is komen vast te staan, dat Koeznetsof zich aan spionage heeft schuldig ge maakt. Betogers op Kreta organiseerden een „Raid" op het Britse consulaat in Herakleion als protest tegen de deportatie van aartsbisschop Maka- rios. Na de actie was de straat voor het consulaat bezaaid met papieren en stukgeslagen meubilair....... PARIJS, 15 maart. De voormalige Franse minister van binnenlandse za ken Martinaud—Deplat heeft donder dag voor een militaire rechtbank te Parijs verklaard, dat communisten en crypto-communisten „een afschuwelijk netwerk van verraad" in Frankrijk hebben georganiseerd. Hij getuigde in de zaak tegen vier personen, die be schuldigd worden van bekendmaking van geheimen ten tijde van de Indochi- nese oorlog. De gewezen hoofdinspecteur van po litie zei, dat de Franse communistische partij zich aan „algeheel verraad had schuldig gemaakt. Uit inlichtingen, die hij van een der beschuldigden, Bara- nes, had gekregen was gebleken, dat de communistische partij gegeven had ontvangen afkomstig van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, de hoge oorlogsraad en de Franse com missie voor atoomenergie," digd ten tijde van een noodtoestand, Daarvan is op het ogenblik helemaal geen sprake. De aanpassingsregeling is in strijd met het beginsel van het ont werp, dat iedere Nederlander, ongeacht zijn inkomen, een bodgnpensioen ont vangt. Prof. Oud heeft een nog al uitvoerig overzicht gegeven van de poging in het verleden om te komen tot een oude-dag voorziening. De thans aan de orde zijnde optwerp bevat zeer sterke elementen van,het staatspensioen. Dit had de instemming van de heer Oud, die lid is van de bond voor Staatspen sioen. Het bodempensioen ondermijnde niet de verantwoordelijkheid. De prik kel blijft bestaan om boven dit pensi oen nog wat meer te verwerven. Waar het om gaat 1. Iedere Nederlander, die 65 jaar Is, krijgt het bodempensioen. Er is geen aftrek van eigen inkomen. 2. De wet moet niet beschouwd worden als een algehele oudedags voorziening. Hij voorziet slechts in een bodempensioen. Waar be- drijfspensioenen ontbreken, kan het personeel zelf voor de instel ling daarvan ijveren. 3. Het uitkeringsbedrag aan ge huwden bedraagt 1338,dat aan ongehuwden 804,Moch ten de lonen mét 3% stijgen, dan volgen ook de ouderdomspensioe nen. 4. De. verzekeringspremie (waar schijnlijk 67(5%) wordt be taald van een maximum van 6.000,Wie geen inkomen heeft betaalt geen premie, maar krijgt wel pensioen. Zelfstandigen, die minder dan 1500,(ongehuwd) of 2100,(gehuwd) verdienen, hoeven ook geen premie te beta len. Zelfstandigen mogen over het algemeen hun premie in de prij zen doorberekenen. De premie wordt door de fiscus geïnd. 5. De aanpassing van de over- heidspensioeuen wordt afzonder lijk bij de wet gereegld. Juist dinsdag j.l. is het betreffende wetsontwerp ingediend. 6. De aanpassing van de particu liere pensioenen zal via de goed gekeurde pensioenfondsen lopen. Ze kan slechts met de instemming van de werknemers plaatsvinden. In de besturen van de fondsen zit ten evenveel werknemers als werkgevers. Dit is het wrak van de 270 ton metende Franse trawler „Vert Prairial" in de branding op de rot sen voor „Wireless Point" in de buurt van Lands End, de meest westelijke uitloper van het Britse graafschap Cornwall, waar de trawler met haar bemanning van zeventien koppen in een razende storm reddeloos ten onder ging. Een reddingsboot slaagde er, on danks herhaalde pogingen, niet in de met de golven worstelende mannen te bereiken. Het enige wat men nog van de bemanning heeft vernomen was een zwak SOS voor het schip verging. o NICOSIA, 15 maart. Het ziet er naar uit, dat de stakingsactie op Cy prus zich heeft uitgebreid. Taxi's reden niet meer en er waren donderdagoch tend weinig particuliere auto's te zien. In Griekse wijken van Nicosia zijn Britse parachutisten een uitgebreide huiszoeking naar verboden wapens be gonnen. De 47-jarige bisschop Anthimos van Kitium, een van de drie vooraanstaan de bisschoppen Anthimos van Kitium, een van de drie vooraanstaande bis schoppen onder aartsbisschop Maka rios, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij aartsbisschop Makarios in zijn kerkelijke en natio nale plichten zal vervangen, doch, dat hij in geen enkel opzicht met de Britse regering zal samenwerken of met haar zal onderhandelen, zolang zijn leider zich in ballingschap bevindt. LONDEN, 15 maart. Tijdens een debat in het Britse Hogerhuis over het Midden-Oosten en Cyprus heeft de aartsbisschop van Canterbury een plan geopperd ter oplossing: van de kwes- tie-Cyprus. De regering;,zou.terstond een bevoegde persoon' of personen moeten benoemen voor ïët. opstellen van een grondwet volgens de lijn van de tussen de gouverneur van Cyprus en de thans verbannen aartsbisschop Makarios gevoerde correspondentie. Voor de toepassing van de grondwet Prof. Zijlstra tijdens viering tien jaar comité Benelux AMSTERDAM, 15 maart. Het comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking heeft vanavond ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan in de Groote Club te Amsterdam een herdenkingsdiner gehouden, dat vereerd werd met de aanwezigheid van de minister van Économische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en van de Belgische ambassa deur te Den Haag, F. X. Baron van der Straten Waillet. Aan het slot van de maaltijd heeft minister Zijlstra een rede gehouden over: Actuele Benelux-problemen. De werkzaamheden van het comité Benelux achtte spr. voor de ontwikke ling van de samenwerking tussen de 3 landen van grote betekenis. Z.i. kan de Benelux alleen dan verder uitgroeien tot een werkelijk vruchtbare realiteit, als zij leeft in het bewustzijn van de betrokken volkeren. Op dit gebied heeft het comité Benelux pioniersar beid verricht. De minister ging bij zijn beschou wingen uit van de gedachte: het gaat goed met de Benelux omdat ge er zo weinig van hoort. Het Benelux-kind groeit op en is de crisis te boven ge komen. Die crisis was in 1953, toen de Benelux waarlijk aan de rand van de afgrond heeft gestaan. Thans kan men zich afvragen: hoe zullen wij de berikte resultaten vast leggen en consolideren in een uniever drag. Zo nu en dan zijn er moeilijkheden gerezen, vooral in de agrarische sector, maar aan die moeilijkheden mag men zeker niet de waarde van de Benelux- samenwerking gaan afmeten. UNIEVERDRAG De vraag is nu: Hoe kunnen we ge zamenlijk een vaste voet krijgen op de zou een tijdsduur vastgesteld moeten worden. Wanneer het ontwerp zou zijn voltooid, zouden Griekenland en Tur kije zich met Engeland kunnen vereni gen in een beroep op de Cyprioten, een einde te maken aan de terreur. Aarts bisschop Makarios zou moeten worden medegedeeld, dat zijn verbanning zou eindigen zodra de openbare orde op Cyprus hersteld zou zijn. AMSTERDAM, 15 maart. ,De Surinamers vormen in Amster dam het centrum, van waaruitde verderfelijke marihuana sigaretten zich beginnen te verspreiden", aldus de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, waarvoor vanmiddag een groot proces gediend heeft over de sinds 1953 verboden marihuana sigaretten. Hij eiste uit een oogpunt van generale preventie zware straffen tegen twee hoofd verdachten: 3 jaar met aftrek tegen de 54-jarige Surinamer L, S. R. H., bijgenaamd „Blackie" en 2 jaar met aftrek tegen diens landgenoot, 27- jarige schoenmaker F. A. D„ bijge naamd „Small Boy". Tegen een 24-jarige onderwijzer van een openbare lagere school in Amster dam, die hij slechts als „gebruiker" van deze verdovende sigaretten wilde be schouwen, eiste de officier, een geld boete van f500 of 1 maand plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ten aanzien van alle drie de verdachten vroeg hij voorts verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen narcotica. Wegens het vergevorderd uur wer den de zaken tegen 11 andere „gebrui kers", in hoofdzaak musisi, voorts stu denten, kantoorbedienden en twee va rensgezellen, geschorst en voor onbe paalde tijd aangehouden. Met zeer veel kracht probeert de justitie het kwaad van deze sluik handel in narcotica te onderdruk ken. Ter zitting werd opgemerkt, dat ook op het ogenblik het onderzoek voortgaat en dat er nog meer sporen worden nagegaan. INTOXICATIE Als getuige werd o.m. gehoord prof. dr. J. Kok, hoogleraar in de biochemie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, die de rechtbank uitvoe rig vertelde welke verschijnselen van intoxicatie marihuana heeft. „Zij lijken het meest op de gewone verschijnselen van alcoholisch dron kenschap", begon hij. „Eerst vallen de remmen weg, waardoor men schijn- wêreldmarkt? Het staat vast, dat da Benelux als zodanig meer heeft in ta brengen dan indien we stuk voor stuk zouden optreden. Daarom acht spr. da totstandkoming van een definitief Unieverdrag van het grootste belang. Dit verdrag moet het politiek bezegel de standpunt vormen, dat in principes en methoden richtinggevend moet zijn voor de verdere Benelux-ontwikkeling. Hierbij dient men voor ogen te houden de eigenlijke opzet van de Benelux, dia niet anders is dan: een optimaal ge bruik te maken van onze gezamenlijka produktieve krachten. Spr. noemde het een illusie te ver onderstellen, dat de Benelux als eco nomische eenheid zonder een inten sief ruilverkeer met de rest van da wereld een levensvatbaar economisch geheel zou kunnen vormen. Bfj het gemeenschappelijk optreden naar buiten zal de economische inte gratie van West-Europa dienen te wor den bevorderd. Wijdere integratia noemde minister Zijlstra namelijk een levensnoodzakelijkheid. Als het moet met de 6 landen, als het kan met meer. In die groep kan de Benelux een be langrijke rol spelen. Verder spraken nog de Belgische Ambassadeur en de voorzitter van het comité Benelux Prof. Mr. A. Pitlo. baar meer aandurft en een gevoel van meer kracht en macht krijgt". „In het algemeen ondervindt de ge bruiker een pleizierig gevoel van wel behagen. Als de dosis groter wordt, wordt hij gevoeliger voor gehoors- en gezichtsprikkels. Kleuren lijken in helderheid toe te nemen, geluiden zijn gemakkelijker te onderscheiden en men zegt wel, dat een groot aantal mu sici zich daarom op deze wijze verdo ven. Volgens de hoogleraar leidt het lang durig roken der sigaretten op de duur tot afstomping en uitputting vaa het organisme. HAVENSMOKKEL Voor zover kon worden vastgesteld wordt de Indische hennep in Amster dam voornamelijk door Indonesische zeelieden van de diverse schepen, die Amsterdam aandoen, via de haven dé stad in gesmokkeld en in en om de Zeedijk verkocht. Volgens de officier van justitie is onze hoofdstad, die tot dusverre niet op de intenationale lijst van verdovingsmiddelen-centra voor kwam, hard op weg zich daarop een plaats te bemachtigen. Verdachte „Blackie" gaf toe al ja renlang (zelfs sedert 1929, naar hij zei) marihuana sigaretten te roken. „Blac kie", een beeknde Surinamer op de Zeedijk, kwam er voor uit, dat hij blokjes morfine, voor 10,gekocht, voor 20,van de hand had gedaan en pocaine in poedervorm. gekocht voor f 20,per gram, met f 5,winst verkocht had. Het bleek, dat hij erg ge beten was op een 22-jarige schilder uit Amsterdam, die geruime tijd verslaafd was geweest, een kuur van 7 weken had ondergaan en toen al zijn weten schap aan de politie had verteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1