Opa Kip (105) gaat niet meer met de „broekies" van tachtig om Nieuws uit de Provincie Caballero Ondeugdelijke richtingaanwijzer: „schuldig zonder straf' 7! „They taste like home" Blijf meester Maandag wordt er in Dreischor niet gewerkt Groot feest met optocht, serenade, volksdansen en vreugdevuur „Nog Kip-lekker l" Lichter gezonken bij haven van Terneuzen Rusthuis op Bevelanden voor chronische zieken? Ballet der Lage Landen te Goes Middelburg Goes CONSTANTE KWALITEIT Zeventig jaar Chr. Onderwijs te Yerseke Uitzonderingsregel op Vlissingse stopstreep Maar verdachte kreeg liever f 11.- boete om „hogerop" te kunnen Donderdag 15 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 DREISCHOR, 14 maart Bij de dorpsring stond een aantal oude mannetjes bijeengegroept, toen wij Dreischor binnenreden. ,,Is een van U misschien Opa Kip"? riepen we tegen een paar dovemansoren. „Hè-hè-hè", kirde een zwart lakens manneke, „nêê, die s nie van onze jaere.... me vaeder xaeliger eit nog bie Jan Kip in de schoolbanke ezéte Opa Kip, die zondag 105 wordt, gaat niet meer met de „broekies" van tachtig en negentig om. We troffen hem vóór zijn boerderijtje aan de Stoofweg. Met zijn geschuurde klompen, zwarte pak en onafscheide lijke pet stond hij in zijn tuintje, genietend van de voorjaars zon. op tachtig schatte. „Dat doen ze altijd", grinnikte Opa, „net of dat het oudste is Gewoonlijk hebben de honderdjari gen een talrijk nageslacht. De jubile rende Kip niet. Hij is opa, maar daar mee houdt alles op. Eén dochter heeft hij, en twee kleinkinderen, maar die zijn beide niet getrouwd. Toch wordt de verjaardag elk jaar weer in een grote „Dreischorfamilie" gevierd. Van feestelijkheden heeft Opa Kip nooit willen weten. Het moest altija bjj een serenade blijven, want „alleen kroonjaren betekenen wat", meende de nestor der nestors. Zover is het dan nu. Feest De plaatselijke Oranjevereniging, met als ere-voorzitter burgemeester A. H. Vermeulen, heeft voor maandag a.s. een feestprogramma georganiseerd, waaraan heel Dreischor zal deelnemen. 's Middags om kwart voor twee openen de dorpsverenigingen, het mu ziekcorps Crescendo en de schooljeugd het festijn met een défilé voor de wo ning van de jarige. Twee kleuters gaan de driekleur hijsen, waarna een auba de van de schooljeugd volgt. Dan zal de burgemeester het cadeau van de bevolking aanbieden (,,'t Zal me be nieuwen", glunderde Opa Kip). Op de dorpsring zal Opa 's mid dags de eerste boom planten, waar na de scholieren voor de verdere Sinds Opa het tiende kruisje echter de rug heeft, staat hij voort durend aan het kruisvuur van pers-, radio- en filmmensen bloot. Dat is te merken. Voor wij een vraag konden stellen, begon Dreischor anno 1851 reeds: „Je wilt natuur lijk weten, hoe ik zo oud ben ge. worden en hoe lang ik hier al woon en wanneer ik de eerste trein zag Sensatie Bijna zonder onderbreken begint de oudste man van Nederland, want dat is Opa inmiddels geworden, zijn le vensverhaal op te lepelen. Hij weet nog te vertellen van de dijkaanleg in de jaren '70, van de driemaster „Haam stede", die elk jaar Schouwen aan deed, en van de kerkstrijd in die dagen. Het waren sensaties, toen Jan Kip voor het eerst een velocipède in Ove- zande zag berijden en toen hij zijn eerste stap in de trein zette. Maar hij heeft de technische ontwikkeling aar dig kunnen bijhouden, want met het grootste gemak praatte Opa over zaal- machines, DKWtjes en elektrische apparaten. Ijdeltuit Zo'n babbeltje was Opa Kip wel naar de zin. Zijn mond en zijn gehoor doen het nog prima, ,,'t Is alleen zo iammer, dat 'k de krant niet meer :an lezen", vond onze gastheer. In '54 is hij nog naar de oogarts in Goes ge weest, maar een bril mocht niet meer baten. Met een ondeugend lachje vertel de hij ons, dat de dokter hem toen beplanting van de Ring zullen zorgdragen. En daarna is het in heel Dreischor volop feest: traktaties, op treden van een goochelaar, ontspan ningsmiddag voor de bejaarden, volksspelen, draaiorgelmuziek, fak kel- en lampionoptocht, serenade, volksdans en tot slot een groot vreugdevuur. Van de partij Het belooft een groots gebeuren te worden. Alle dorpsbewoners hebben maandagmiddag vrijaf, de vlaggen gaan in top en de PZEM zal de Ring en de woning van Opa Kip op feestelijke wijze met schijnwerpers verlichten. Of de jubilaris al die festivitei ten zal meemaken? „Om de drommel wel," viel Opa ons in de rede en tikte driftig met zijn stok op de grond. „Ik ga nooit voor negen uur naar bed, en als het erg gezellig is, blijf ik ook wel eens tot half elf op. En maandag zeker!" Bouw schutsluis bij Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 14 maart. De rijkswaterstaat is vandaag in sa menwerking met het laboratorium voor grond-mechanisme te Delft be gonnen met het nemen van z.g. son- deringsproeven op de schorren in de Oosterschelde, ter plaatse waar de nieuwe zeedijk zal komen voor de Bergse haven. Het ligt in de bedoe ling reeds spoedig een schutsluis te bouwen en een nieuwe haven aan te leggen op de schorren van het Noord- land, waarlangs dan tevens industrie terreinen komen te liggen. GOES, 14 maart. Vanmiddag om streeks drie uur is bij de haven van Terneuzen de lichter Richard VI, schip per van Laak, in aanvaring gekomen met het Italiaanse schip „Italo Marsa- no". De Richard VI, geladen met ijzer erts, verkeerde onmiddellijk na de aan varing in zinkende toestand. De sleep boot „Holland" van Muller uit Terneu zen slaagde er in de lichter bij de Plaat van Terneuzen aan de grond te zetten. De Richard VI brak echter echter door midden en zonk. De opvarenden wer den door de „Holland" aan boord ge nomen. Men zal trachten de lichter te bergen. Daartoe werd vanavond reeds bü laag water, een onderzoek ingesteld. Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 14 maart. In de jaarver gadering van de Vereniging van Bur gerlijke Armbesturen op Zuid- en Noord-Beveland heeft de directeur "ran de Stichting Zeeland, Mr. Horn- «tra, een causerie gehouden over het Kobleem van de verzorging van de jaarden en meer speciaal over de groep minder valide personen (oude ren en jongeren), welke laatste in een rust- of pensiontehuis, gezien hun in validiteit of chronische ziekten, geen plaats kunnen vinden. Gezien de verzamelde bevolkings- gegevens la daarvoor wel een plaats de belde Bevelanden. De Kosten, welke begroot moeten worden op i IS.000 S f 20.000 per bed bij een dag- koetprfjs van f 8 zijn wel hoog. Be sloten werd echter een commissie van vijf personen te benoemen, welke, ln samenwerking met de Stichting Zee land dit probleem aan een onderzoek zal onderwerpen. In de aan deze le zing voorafgaande huishoudelijke ver gadering werden de aftredende be stuursleden, I. Vermeulen te Kruinin- gen en W van Strien te Goes, werden bij acclamatie nerbenoemd. GOES, 14 maart. Met een sublie me avond in de „Prins van Oranje" heeft het Ballet der Lage Landen on der leiding van Mascha Ter Weeme zijn tournee door Zeeland onder auspiciën van de Z.V.U. beëindigd. De tweede akte van het beroemde Coppelia-ballet vormde het hoogtepunt van de avond. Eerste soliste Angela Bayley deed haar naam alle eer aan, met de wijze waar op zij de glansrol van Swan Hilda dan ste. Voor de pauze wisselde een vijf tal balletten elkaar af, culminerend in de Rossini's „Impromptu for twelve". Op overtuigende wijze legden de bal letsterren hun stempel op deze avond Pianist Wim de Soet was een slagvaar dig en harmoniërend begeleider. Het publiek van Zuid-Beveland liet zijn waarnemend licht voor het goede ballet bepaald niet onder de korenmaat schij nen, integendeel, de troupe van Ma scha is op hartelijke toon gehuldigd, hetgeen een duidelijk verzoek voor een herhaling in het volgend seizoen mag inhouden. Zeeland kan dankbaar zijn dat het in dit voorjaar in drie steden dit eminente gezelschap heeft gezien. Ring van Boerenleenbanken op Walcheren DOMBURG, 14 maart. Geduren de de maand februari bedroeg het aantal Ingelegde spaargelden bjj de gezamenlijke Boerenleenbanken op Walcheren f 873.451.90. Terugbetaald werd f839.016.02, zodat f234.435.88 meer ingelegd werd dan terugbetaald. Eervol ontslag Bij K.B. is met ingang van 1 sep tember a.s. aan Ir. J. Ph. van Dalsum, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van en leraar aan de r.h.b.s. en de daaraan verbonden r.m.s.v.m. Filmavond Personeels vereniging P.Z.E.M. Dinsdagavond had de Personeelsver eniging der P.Z.E.M. in de koffiekamer van het PZEM-gebouw aan de Poelen- daelesingel een filmavond voor haar leden georganiseerd. Behalve de zeer fraaie speelfilm „On the Waterfront" werden nog een documentaire en een kleurenfilm vertoond. De belangstel ling voor deze filmavond was zo groot, dat ook woensdagavond moest worden gedraaid. alliance Frangaise De Franse kastelen langs de Loire trekken nog steeds de volle belang stelling van allen, die houden van Franse cultuur en kunst. Dinsdag avond heeft mej. Desfarges over dit onderwerp een lezing met lichtbeel den gehouden, die er zeker toe heeft bijgedragen deze belangstelling nog te versterken. Ofschoon de voordracht enigszins eentonig was, heeft de geweldige eru ditie, waarmee mej. Desfarges allerlei historische en artistieke détails naar voren bracht, zeker een duidelijker in zicht gegeven in deze zo belangrijke kunstuiting van de Franse geest. CO LI JNSPLAA T Jaarvergadering A.R.J.O.S. In de in de consistorie der Geref. kerk onder voor zitterschap van de heer M. de Smit ge houden jaarvergadering van de afdeling van de ARJOS heeft de heer H. Simons een inleiding gehouden over „Het Neder lands liberalisme". Ook werden licht beelden getoond. Jaarverslagen, een bij- I (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. YERSEKE, 14 maart. Vanavond is tijdens de jaarlijkse ouderavond van de chr. school „Kakeldans" het 70-ja- rig bestaan van de school herdacht. Na het openingswoord van de voorzitter de heer L. Ytsma, die wees op de grote zegen van het chr. onderwijs en aan de hand van Gods Woord op de heilige lijn, die er loopt door de gehele ge schiedenis sprak het hoofd der school de heer J. Jonkheer een herdenkings rede uit onder de titel: „Opdat wij niet vergeten". H ijschetste de liberalisti sche beginselen, die in de vorige eeuw hoogtij vierden en het verzet daarte gen. Een kleine minderheid kon niet dulden, dat de school hoe langer hoe meer werd ontkerstend. Het volkspe- titionement aan koning Willem III was een hartekreet van een verdrukt volk. In allerlei richtingen werd samenge werkt om chr. scholen te stichten. De eerste, zij het geringe, subsidie van de overheid kwam in 1889. Maar ook na dit jaar was nog moeilijk voor de voor standers van het chr. onderwijs. Totdat in 1920 de gelijkstelling werkelijkheid werd. Komend tot de geschiedenis van de eigen school liet hij in het kort en kele belangrijke gebeurtenissen de re vue passeren. Met 112 leerlingen werd begonnen uit vier verschillende kerk- formaties. Gestaag steeg het leerlin gental. In 1917 kwam een kink in de kabel, doordat de samenwerking niet kon worden bestendigd. De namen, die hierbij genoemd moeten worden zijn: de predikanten Meyer, Kersten en de Boer. Kort daarna werden twee scho len, naast de bestaande, geopend. Tot op heden is de eenheid nog niet terug gevonden. Negen hoofden van scholen hebben de leiding gehad. Na de bezichtiging van het werk der leerlingen, kwamen zij aan de beurt. Met zang en fluit werden verscheidene liederen ten gehore gebracht. De heer Jonkheer werd een fruitmand aange boden en tot slot werden door enkele oud-leerlingen herinneringen opge haald. drage en hersengymnastiek vulden het verdere deel van de avond. De belang stelling was gering. HEINKENSZAND A.R. In de o.Lv. de heer M. C. de Leeuw gehouden jaarvergadering der A.R. Kies vereniging werd gestemd over de advies- lijst Tweede Kamerverkiezingen. De heer A. van Bennekom te Middelburg werd op de elfde plaats gestemd. De voorzitter sprak over de gemeentepolitiek, de con tributie werd op f 4.gebracht. KAPELLE Cellen worden geopend. Tijdens een ver gadering van belanghebbende fruitkwe kers is besloten volgende week te begin nen met het ruimen van Bramley Seed ling uit de gascellen. In totaal is hierin 56 ton Bramley Seedling opgeslagen en dit kwantum hoopt men in plm. drie we ken te ruimen. Volgende week dinsdag zal de eerste veiling worden gehouden. Bij de laatste controle bleek de kwaliteit van deze appels zeer goed te zijn. N.C.V.B. byeen. Onder leiding van me vrouw Sandee-Staal vergaderde de plaat selijke afdeling van de N.C.V.B. Op deze vergadering heeft Ds. A. Bikkers, Chr. Geref. predikant te Amsterdam, verteld over zijn zendingswerk onder de Torad- jahs op Celebes. Spr. vertelde de dames over een koppensnellersfeest ,over de le vensgewoonten, de hygiëne en het door dringen van het Christendom onder deze volken. MELISKERKE Ouderavond. Op de o.l.v. de heer W. de Buck", vice-voorzitter, gehouden ouder avond der chr. school bracht het hoofd, de heer G. Beukelman, verslag uit van het afgelopen schooljaar, dat zeer bevre digend was. De onderwijzer, de heer A. Francke, sprak over het onderwijs aan oudere meisjes, waarna de onderwijzeres, mej. G. de Koning, het onderwerp „Klei ne klassen" behandelde. De heer Beukel man liet een serie beelden van Nieuw- Guinea zien. Ook werd het werk der leer lingen bezichtigd. Vrederust. In de o.l.v. ds. C. van Nes gehouden jaarvergadering der afdeling „Vrederust" werden de jaarstukken goed gekeurd. Het bleek, dat op enkele uitzon deringen na ieder in de gemeente lid is. De aftredende bestuursleden, de heren J. Brouwer, C. J. van Maelsaeke en P. Mur- re, werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden be noemd de heren J. de Korte en I. Dek ker. Uitgave: Stichting ïeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne kom, Middelburg. Ds. W. C. van Bargeler, Krulnlngen. J. 8. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nleuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vllsslngen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vllsslngen. J. Moll, Vlls slngen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. 8. Stemerding, Souburg. R. Zuid-—- --s. MIDDELBURG, 14 maart Of dit nu verband hield met de ziekte van de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, of met het feit, dat de handelaar W. W. uit Aagtekerke, die de kantongerechtszaal binnenstrompelde en het hoofd diep in de kraag liet wegzinken, het feit lag er, dat de wnd. kanton rechter, mr. A. C. van Epenhuijsen, belangstellend naar zijn lichamelijke constitutie informeerde. Nader omschreven sprak de kantonrechter: „U hebt toch geen griep? U staat er zo grieperig bij„M'n voet slaapt", zei de man uit Aagtekerke. De rest van W. bleek klaarwakker te zijn; hij luisterde tenminste aandachtig naar het voorlezen van de tenlastelegging. Het delict hield geen verband met de doezelende voet; het zat 'em juist meer in de flanken. Niet in de flanken van W., maar in die van zijn auto. Want de rich tingaanwijzers voldeden niet aan de eisen W. was dus hiervoor op de bon geslingerd. „Hebt U Uw wagen hier?" informeer de de kantonrechter. W. kon dit be vestigend beantwoorden en ofschoon hij geen hoffelijk gebaar maakte om zijn vervoermiddel eens wat van nabij te gaan beschouwen kwamen de heren in toga van achter de groene tafel en begaven zich naar de vensters. Gelukkig voor W. nam niemand van de heren zelfs de ambtenaar van het O.M. niet het hem kwalijk, dat de auto ongeveer midden op de Balans stond. Neen, de blikken van de edel achtbare heren gingen in de richting van de richtingaanwijzers en inder daad, aan deze richtingaanwijzers was een steekje los, zij stonden te ver naar achteren en waren daardoor in een be paalde, wettelijk vastgestelde stand niet voldoende zichtbaar. Maar om dit nu precies vast te stel len moest W. met zijn auto naar de verkeersgroep van de Rijkspolitie op de Middelburgse Dam rijden, waar men „een eventuele afwijking zou kunnen constateren". W. ging dus en kwam korte tijd later terug, in gezelschap van een wacht meester van de verkeersgroep. ONTMOETING Deze laatste legde de volgende ver klaring af: „Wanneer ik hem vandaag aan de dag weer zou tegenkomen, zou ik 'm weer hekeuren!" Nu had W. natuurlijk de zaal uit kunnen hollen, aldus trachtend aan een nieuwe bekeuring te ontkomen; want wilde de wachtmeester de door hem gesproken woorden volgens de letter naleven en gestand doen, dan zou hij op dit moment het bekende boekje hebben moeten vatten! Maar zo meende hij het nu ook weer niet; hij bezigde slechts enkele termen, die onrechtschapenheid van de richting aanwijzers moesten onderstrepen. Na deze woorden eiste de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, een boete van f 15.subs. 3 dagen. Verdachte be riep zich er toen op, dat hü reed met een door de fabriek afgeleverde stan daarduitvoering. De kantonrechter overwoog, dat ver dachte van mening Is geweest, dat de richtingaanwijzers aan de eisen volde den en verklaarde W. schuldig, zonder het opleggen van straf. Maar de verdachte wilde in hoger beroep! En daarom kreeg W., gelijk hij dit dus zelf wenste, een boete van f 11 subs. 2 d.het geringste bedrag, waarvan men in hoger beroep kan gaan STOPSTREEP Een slachtoffer van de beruchte, ver plichte „stopstreep" bij de uitmonding van de Vlissingse Scheldestraat in de Paul Krugerstraat, mevr. M. J. den H.- ten B., kreeg f 5.boete subs. 1 d. Ter verduidelijking zij het nog eens gezegd (mevr. Den H. was op de fiets) bij ge noemde streep dient men te allen tijde te stoppen. Er is op deze regel slechts één uitzondering, het zgn. „rolling stop". Dit is: op voetgangerssnel heid over de streep heen. Dit mag men echter alleen maar toepassen, indien men ervan overtuigd is, dat er absoluut geen verkeer nadert. HOND IN DE POT Ofschoon hij de vogels in de vorst periode te hulp snelde, deze beesten al dus met allerlei voedsel uit de nare „hond in de pot"-situatie bevrijdend, werd de 30-j. metselaar J. v. B. uit Ar- nemuiden thans veroordeeld (con form) tot een boete van f 10.subs. 2 d., omdat hij bij het uitvoeren van die reddingspogingen zijn meegenomen hond liet loslopen. Dit is niet al leen een verordening buiten de openbare wegen mag men geen honden loslaten maar in de buurt van nood lijdende vogels moet men heel voor zichtig met honden zijn. Geslaagd voor scheepswerktuigkundige diploma A, de heer W. Groeneveld en voor diploma BI, de heer D. J. Dirks, leerlingen van de „De Ruyterschool", SINT LAURENS Raadsvergadering. Vrijdag 16 maart den avonds om 7.30 uur komt de raad bijeen. Op de agenda staat o.a. voorstel tot ver lenen van premie voor woningverbete ring; idem tot het verlenen van een tege moetkoming in de kosten van de inrich ting van het consultatiebureau. Tenslotte komen in behandeling de voorstellen vaa Ged. Staten inzake de wijziging van ge meentegrenzen (opheffing van de ge meente). WEMELDINGE Tijdrede. Voor de S.G.P. heeft Ds. A, J. Wijnmalen, Herv. predikant te Maar tensdijk (U.) een tijdrede gehouden over Lukas 7 vers 44. Ouderling De Kraker dankte voor het gesprokene. WESTKAPELLE Voor de zending. Enkele meisjes heb ben met hun zendingsbusjes ƒ87,05 bij eengebracht voor de zending. YERSEKE Raad. Vrijdagavond zal de raad in open bare vergadering bijeenkomen. Op de agenda, die zestien punten telt, staat o.m. een voorstel om de heer P. H. de Kramer ontslag te verlenen als onderwijzer aan de o.l. school. Verder zullen o.m. voor stellen aan de orde komen over de aan koop van grond van het B.A. en om da sloten aan de Langeviele te dempen. Schepen. De YE 44, een stalen mossel- kotter van ca. 300 ton en eigenaar Fa. J. van der Plasse is naar Harlingen verkocht om te worden omgebouwd en ingericht voor garnalenvisserij (Fa. Van Hurck). De YE 124, een stalen vrachtschip, dat steeds gediend voor de mosselhandel la België, is door een Belgische maatschap pij aangekocht als distributieschip ta Antwerpen. ZOUTELANDE Gemeente-avond. In de gisteravond gehouden gemeente-avond van de Ned. Herv. Kerk is een film van het chr. doofstommeninstituut „Effatha' ver toond. Vele vragen werden door da propagandist, de heer Kooy beant woord. Hierna werden nog verschillen de gemeentezaken besproken. Huldiging. Gistermiddag is de heer W. Louws, die 25 jaar besteller is bij de P.T.T. gefeliciteerd door de heer Brouwer, adj.-directeur van het post- district Middelburg met dit jubileum. Hij roemde de heer Louws als een stille en degelijke werker. Hij over handigde hem een jubileumgratificatie, alsmede de jubileumster. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig de heren J. J. van den Berge en W. van Gilst, namens het C.N.V. Als bijzon derheid zij nog vermeld, dat de heer Louws afkomstig is van de postfamilie immers vader, moeder, oom, broer en zuster zijn alle werkzaam (of geweest) b(j de P.T.T. Ingezonden Mededeling (Adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT Mijn HARPT "AAKT15 GOED Waar zijn onze schepen AAGTEDIJK 13 bij Capri. DELFSHAVEN 13 te Rotterdam. GROOTE BEER 13 v. Rotterdam n. Halifax. INDRAPOERA 14 v. Rotterdam n. Marseille. KERTOSONO 13 bij Mogadisco. LAURENSKERK 14 te Khorramshar. MAASDAM 13 bij Valencia. MIJDRECHT 16 te New York verw. i

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2