Engeland dient een einde te maken aan terrorisme Woningproduktie kan worden opgevoerd tot 70000 per jaar Oranje verslaat de kampioenen V.S. willen al het mogelijke doen om kwestie Cyprus op te lossen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eden in Britse Lagerhuis over kwestie Cyprus Motie van wantrouwen verworpen Twee Belgische meteors neergestort Drie Nederlanders omgekomen in Frankrijk Amerikaanse belangen in Midden-Oosten lopen gevaar Echtpaar door gasverstikking omgekomen Eén dode en twee gewonden bij auto-ongeval Indonesië reageerde niet op Ned. aan i od Tekort aan woningen binnen tien jaar weggewerkt Tweede Kamer aanvaardt kartelwet Tweede Kamer akkoord met verlaging collegegelden Israëlische klacht bij Veiligheidsraad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorrtltr. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Opa Kip 105 jaar (Zie pagina 2) 11e Jaargang No. 3347 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 15 maart 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Vrijdag: Zon op 6.53 u., onder 18.48 u. Maan op 8.02 u., onder u. Hoogwater vrijdag 16 maart: Vlissingen: 4.07 u. 2.26 m., 16.30 u. 2.14 m. Terneuzen: 4.35 u. 2.41 m., 16.58 u. 2.30 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.68 m.f 18.16 u. 1.72 m. Zierikzee: 5.38 u. 1.42 m., 18.01 u. 1.47 m. LONDEN, 14 maart. De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Bevan, heeft woensdag tijdens een debat over de kwestie- Cyprus in het Lagerhuis de regering ervan beschuldigd niet te weten wat te doen inzake deze kwestie. Bevan diende een motie van wantrouwen in waarin de regering ervan wordt beschuldigd te hebben gevaald in het zoeken naar een oplossing van de kwestie-Cyprus. De kern van de zaak, zo zei hij, ligt besloten in het antwoord op de vraag of Engeland Cyprus als zijn militaire basis wenst te hebben of dat het slechts een basis op dit eiland wenst. De minister van koloniën, Lennox- Boyd, verklaarde tijdens het debat, dat het enige voorstel van werkelijk prak tische betekenis door het Labour-lid Paget was gedaan, die gezegd had, dat een manier om uit de moeilijkheden te komen zou zijn, Cyprus aan de Tur ken terug te geven. Indien het eiland met Griekenland verenigd zou zijn geweest zouden aan de westelijke mogendheden binnen het kader van de NAVO geen bases zijn geweigerd. „De wensen van de Cypri- otten zouden kunnen worden vervuld binnen het kader van de strategische behoeften van het westelijk verbond, zo zei Bevan. Daarom zei hij niet te kunnen begrijpen waarom de onder handelingen zijn mislukt. Premier, Sir Anthony Eden, ging vervolgens in een redevoering in op de recente verklaring van de Griekse pre mier dat de Verenigde Staten Grieken land te hulp waren gekomen toen dit land in gevaar verkeerde door de com munisten onder de voet te worden ge lopen. „Het was het handelend optreden van Winston Churchill en de Britse oorlogsregering in 194445 dat voor kwam dat Griekenland achter het ijze ren gordijn werd gezogen", zo zei hij. Sir Anthony Eden zei nooit van ge voelen te zijn geweest dat Cyprus een Brits-Griekse kwestie is of ooit op die manier zou kunnen worden gezien. Deportatie Sprekende over de deportatie van aartsbisschop Makarios, zei de pre mier dat het tijdens de onderhande lingen steeds duidelijker werd dat zo lang deze weigerde in het openbaar geweld af te keuren, de rust op het eiland niet zou kunnen worden her steld. Daarom had de Britse regering gouverneur Sir John Harding op zes maart gemachtigd voorbereidingen te treffen voor de deportatie van de aartsbisschop. De regering en de gouverneur waren het er over eens dat bij een mislukken van de onderhandelingen de aartsbis schop zo spoedig mogelijk zou moeten worden gedeporteerd. „Het was geen prettig besluit", zo zei de premier, doch „wij hadden de keus onze verantwoor delijkheid te aanvaarden of af te zien van onze bevoegdheden". MONT-SAINT-GUIBERT, 14 maart. Een Meteorvliegtuig van de basis te Bevekom (Belga) is dinsdagavond neergestort op een woning te Mont- Saint-Guibert. De drie bewoners, man, vrouw en een kind, die zich op de ver dieping gelijkvloers bevonden, zijn on gedeerd, maar de eerste verdieping van het huis werd geheel vernield. Terwijl de staart van het vliegtuig op het huis bleef liggen, werden de overige wrak stukken in de omgeving verspreid. De piloot een eerste sergeant-vlieger, werd licht gewond. De navigator werd licht gewond. Een tweede Meteor van de basis van Bevekom.is des nachts neergestort te Rummenk beide inzittenden kwamen om het leven. Hun parachutes mochten niet baten. Minister Luns sprak met Amerikaanse ambassadeur 's-GRAVENHAGE, 14 maart. Naar ht ANP verneemt en naar bij na vraag van de zijde van het ministerie vai buitenlandse zaken wordt beves tigd heeft de minister zonder porte feuille, Mr. J. M. H. A. Luns, woensdag een onderhoud gehad met de Ameri kaanse ambassadeur, H. Freeman Mat thews, die voor deze bespreking op het departement van buitenlandse zaken ontboden was. Van officiële zijde wordt over de bij het onderwerp behandelde vragen het stilzwijgen bewaard. ROOSENDAAL, 14 maart. Een ernstig verkeersongeval in de omge ving van Rouaan in Frankrijk heeft dinsdagmorgen omstreeks half tien het leven gekost aan drie Nederlanders, terwijl een vierde licht werd gewond. De chauffeur van een auto, de in Frankrijk woonachtige landbouwer Stoffels, werd op slag gedood, evenals de 20-jarige Kees Hopmans uit Fey- naart. De 24-jarige Mej. J. Klijs uit Gilze (Br.) werd zodanig gewond dat zij tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis te Rouaan overleed. De 20- jarige F. Claessen uit Stampersgat liep slechts lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, toen de wagen in een moeilijke bocht in botsing kwam met een trailer. Hij vervolgde met te zeggen dat En geland nu in de eerste plaats een eind moeten maken aan het terrorisme. „On ze plicht is de strategische behoeften van ons land en die van onze gealli eerden veilig te stellen", aldus de pre mier. Later op de avond werd de motie van wantrouwen met 317 tegen 252 stemmen verworpen. Daarna is een amendement van de regering, dat het Huis vraagt zijn vertrouwen uit te spreken in de po litiek ten aanzien van Cyprus, met 317 tegen 251 stemmen aangenomen. Moeilijkheden bij portefeuille verdeling in Indonesië DJAKARTA, 14 maart. De Indo nesische kabinetsformateur Sastroa- midjojo ziet zich thans voor de eerste moeilijkheden geplaatst bij zijn pogin gen tot vorming van een coalitiekabi net, bestaande uit de niet-communisti- sche partijen, nu hij een aanvang heeft gemaakt met de besprekingen over de verdeling van de portefeuilles. Naar verluidt heeft de Masjumi de zetel van buitenlandse zaken en die van onderwijs voor zich opgeëist, wel ke echter ook worden begeerd door de partij van de formateur, de PNI. De nationalisten zijn bevreesd dat de onderwijspolitiek, indien het ministerie van onderwijs aan de Masjumi zal wor den toegekend, een verandering zal on dergaan. Zij wensen het onderwijssy steem vrij van godsdienst te houden en willen daarom dit ministerie zelf be heren. Persconferentie van Eisenhower WASHINGTON, 14 maart. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat Amerika bereid is „al het redelijke en uit voerbare" te doen om te helpen bij 'n oplossing van de kwestie-Cyprus. Cyprus vormt een twistappel van Griekenland en Groot-Brittannië, die beide vrienden van de Verenigde Staten zijn. Beide zijn tevens van het grootste belang voor de NAVO. Over de kwestie-Cyprus moet door de volken, die erbij betrokken zijn een oplossing worden gevonden. Met betrekking tot de kwestie van het Midden Oosten in het algemeen onthulde de president voor het eerst, dat hij in October een briefwisseling met premier Boelganin heeft gevoerd over de Sowjet-pogingen tot economi sche penetratie in dit gebied. De Amerikaanse belangen in het Midden Oosten lopen ernstig gevaar en Amerika dient alle mogelijkhe den tot een oplossing te onderzoeken. Op een vraag antwoordde de presi dent, dat hij noch zijn minister van buitenlandse zaken, Dulles, ooit ge zegd heeft, dat Amerika aan Israël wapens zal weigeren, omdat het te klein is. De president heeft niet het plan, om bijzondere volmachten aan het Congres te vragen voor optreden in het Mid den Oosten voor het geval er vijande lijkheden zouden uitbreken, zoals des tijds met het oog op een mogelijke ver dediging van Formosa was geschied. Eisenhower zei, dat hij zich geluk kig zou prijzen, als vice-president Nixon met hem op de kandidatenlijst voor de presidentsverkiezing zou staan. Het zou onmogelijk zijn een wig tussen hem en Nixon te drijven. De ze verklaring op de persconferentie werd gezien als neerkomend op steun aan Nixon voor een tweede ambtstermijn als vice-president. Over het Amerikaanse rassenvraag stuk zei de president, dat extremisten van beide partijen blanken en ne gers de zaak niet dienen. Het Ame rikaanse gezonde verstand moet over winnen. HAARLEM, 14 maart. Aan de ge volgen van gasverstikking is dinsdag het echtpaar J. J. Franssen-Wijnands, gewoond hebbend in Haarlem-Oost, overleden. Vermoed wordt dat me vrouw Franssen in de keuken in aan raking is gekomen met een gasslang, die aan een gascomfoor verbonden is geweest. Gistermiddag wilde een Haar lemmer een bezoek brengen aan het echtpaar. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg heeft hij een buurvrouw gewaarschuwd. Deze vond in de kamer het echtpaar dood aan tafel zitten. De heer Franssen was 89 jaar en mevrouw Franssen 86 jaar. Overstromingen in Hongarije HELMOND, 14 maart. Op het ge vaarlijke kruispunt nabij de vliegbasis Volkel is vanmorgen een ernstige aan rijding gebeurd. Van de drie inzitten den van een uit Helmond afkomstige personenauto kwam de 47-jarige be stuurder A. Luyben om het leven. Zus ter Walthera, hoofd van de R.K. kleu terschool te Helmond, liep een schedel fractuur op. Zuster Theodora, moeder overste van het St. Aloysius gesticht te Helmond, werd met een hersen schudding, een bovenarm- en een bek kenfractuur opgenomen in het zieken huis te Veghel. Ook de andere zuster is naar het ziekenhuis te Veghel ver voerd. De auto werd aangereden door een vrachtauto daar de personenauto geen voorrang verleende. Het Nederlandse elftal heeft te Dusseldorp een volkomen verdiende 1—2 zege bevochten op het Duitse elftal, dat er in 1954 in slaagde de wereldtitel te bemachtigen. De rust ging met dubbelblanke stand in. En het moet gezegd de Oranjehemden konden zich daar alleen maar over verheugen, want de Duitsers hadden getoond tot super-voetbal in staat te zijn. Na de rust in de zevende minuut scoorde Abe Lenstra het eerste doelpunt en twintig minuten later herhaalde de Fries dit staaltje (0—2). Enkele minuten later werd de achterstand echter verkleind. Zou er toch nog een gelijkspel in de lucht zitten? vroegen de 10.000 Nederlandse supporters zich af. Maar Klaassens en zijn mannen hielden stand. De Munck werd niet meer verslagen. Bovenstaande foto geeft een beeld van een mislukte Nederlandse aanval. Van links naar rechts ziet U: Röhrig, Eckel met daarachter Abe Lenstra, op de grond liggend doelman Herkenrath en geheel rechts Timmermans. 's-GRAVENHAGE, 14 maart. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, deelt mede: „Door Indonesische autoriteiten is in verband met het tegen Jungschlae- ger gevoerde proces herhaaldelijk de beschuldiging geuit, dat in Neder- lands-Nieuw-Guinea gearresteerde In donesiërs veroordeeld werden zonder behoorlijke rechtspleging en dat ge weigerd werd een Indonesische advo caat als verdediger toe te laten. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse za ken wijst deze beschuldiging als een volstrekte onjuistheid af. Zowel in 1954-1955 als in het begin van dit jaar heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische regering schriftelijk aan geboden een Indonesische advocaat in Hollandia toe te laten. In beide geval len gaf de Nederlandse regering de ga- garantie, dat de Indonesische advocaat volle vrijheid zou genieten de Indone sische onderdanen, die wegens geweld dadig optreden in Nederlands-Nieüw- Guinea berecht zouden worden, ter te rechtzitting te verdedigen. De Indone sische regering eiste echter in 1955 o. m., dat boven de gegeven garantie aan de Indonesische advocaten diplo matieke immuniteit zou worden ver leend. De Nederlandse regering kon op deze internationaal wel zeer onge bruikelijke eis niet ingaan. Inzake de thans in Hollandia in ho ger beroep terechtstaande Indonesi sche onderdanen heeft dc Indonesiche geboden gelegenheid om een advocaat te zenden, gebruik te maken, en heeft zij zelfs op een herhaald Nederlands aanbod terzake in het geheel niet ge reageerd". Bejaarde vrouw door bus overreden ROTTERDAM, 14 maart. De 67- jarige Mevr. C. M. Vermeulen-Roos- malen te Rotterdam is vanmorgen on der een stadsbus geraakt. Haar ene been werd geheel en het andere voor het grootste gedeelte afgereden. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud DE BILT, 15 maart. Zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk wat sneeuw. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud. Minister Witte in Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie) Het was een min of meer geïrriteerde minister Witte, die gisteren in de Eerste Kamer zijn beleid stond te verdedigen. Zijn betoog was op vele punten keihard en soms zelfs synisch. Vooral het christelijk-histo rische Kamerlid Reijers moest het ontgelden. Deze had er gisteren bij de bewindsman op aangedrongen de particuliere bouwers de vrije hand te laten. Ir. Witte ontkende met de grootst mogelijke nadruk, dat dit de woningnood nader tot een oplossing zal brengen. „Laat men de particu liere ondernemers hun gang gaan, dan zijn ze over drie jaar „binnen", maar de woningnood is niet opgelost," aldus de minister. WENEN, 14 maart. Vele dorpen in Hongarije zijn ontruimd met het oog op overstromingen, die een gevolg zijn van ijsdammen in de Donau. Langs de grens met Zuid-Slavië is de toestand kritiek, aldus radio Boeda pest. Alle dorpen op de linkeroever zijn geëvacueerd en grote gebieden staan j onder water. De minister had er volstrekt geen bezwaar tegen, dat particuliere bou wers voor de grote markt bijv. met de gemeentebesturen, een contract voor efficiënt bouwen afsluiten. Wel maakte hij bezwaar tegen een gang van zaken, waarbij alleen de meest-bezittenden en kapitaalkrachtigen aan een woning worden geholpen. Ingaande op een in terruptie van de heer Reijers (C.H.) zei hij: „Ik kan u met naam en toenaam ondernemers noemen, die aan de bouw van 25 woningen f 500.000 verdiend hebben". Wie dus de woningellende wil wegwerken door de ondernemers hun gang maar te laten gaan, geeft een vertekend beeld van de werkelijkheid. Wel had de minister voor de bonafide aannemers grote bewondering. Maar hun zaak wordt „verknold" door de malefide elementen in de onderne merswereld. „Ik hoorde nog pas van een aannemer de uitspraak: we moe ten in deze tijd maar nemen wat er van te nemen is", aldus ir. Witte, die voor een dergelijke mentaliteit geen woor den had. Prognoses over het inhalen van het woningtekort zijn geen profetische voorspellingen. Tal van onvoorziene factoren kunnen het tempo van de wo ningproduktie in ongunstige zin be- invloeden. Minister Witte wilde zich overigens wel aansluiten bij recente beweringen als zou het woningtekort, dat thans 200.000 bedraagt, met een woningproduktie van 65.000 woningen per jaar binnen de tien jaar weg te werken zijn. Hierbij moet rekening ge houden worden met de 40.000 wonin gen per jaar, die nodig zijn om de be volkingsaanwas op te vangen. Wanneer het elan, dat in vele kringen naar vo ren is gekomen, niet verslapt, zal het limiet van 65.000 worden overschreden en kunnen 70.000 woningen per jaar of meer worden geproduceerd. De tijd van inhaling zal op zo'n manier aan zienlijk worden bekort. De minister bleek niet bereid mee te werken aan een eventuele ophef fing van de emigratiefaciliteiten aan bouwvakarbeiders. Het bouwwerk zou er minder aantrekkelijk door worden. De bouwvakarbeiders moe ten niet in een uitzonderingspositie worden gemanoeuvreerd. Ze verdie nen, ook ten aanzien van de emigra tie, een gelijkgerechtigde behande ling. Over de stagnatie van de woning bouw door de vorst hadden dinsdag .m. de heren De Vos van Steenwijk (lib.) en Brandenburg (comm.) gesproken Minister Witte zei naar aanleiding hiervan, dat 80 pCt van de stagnatie wordt veroorzaakt door lichte tot ma tige vorst. Het experimten te Rijswijk, waar subsidiaire voorzieningen werden getroffen ten einde te kunnen door werken bij vorst, heeft veel navolging gevonden in de kringen van de parti culiere bouwondernemers. RONSELEN Uitvoerig heeft de minister aan het slot van zijn betoog gesproken over het ronselen van bouwvakarbeiders door de gemeente Amsterdam. Minister Witte had tegen de finan ciële zwaar, dat op de gemeenten thans kosten komen te drukken, die nor maliter ten laste van het bedrijfs leven zouden moeten komen. Beide fi nanciële tegemoetkomingsregelingen zullen dan ook worden ingetrokken. De medewerking, die het Rijksarbeids bureau aan deze actie heeft verleend, houdt niet in, dat de regering het be leid van de gemeente Amsterdam goedkeurt. Overigens kon de minister niet in zien, waarom bepaalde gemeenten wel woningen mogen verstrekken aan arbeiders, die in binnen hun rayon gevestigde industrieën werk zaam zijn, terwijl iedereen moord en brand schreeuwt, wanneer dit ge schiedt met bouwvakarbeiders. Er is toch in feite geen verschil? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 maart. De Twee de Kamer heeft gistermiddag de wet op de economische mededinging z.h.s. aangenomen. Geen der afgevaardigden stemde tegen. Prof. Gerbrandy (AR) zei in een korte stemverklaring, dat hij zijn stem aan dit ontwerp kon ge ven, omdat nog nader gesproken kan worden op welke wijze de rechtszeker heid in een aparte wet zal worden ge waarborgd. Tegen het amendement Romme (KV P) om beschikkingen niet vast te stel len dan na overleg met de minister voor de P.B.O. waren de CH en de CPN. Prof. Oud (lib.) had tegen het voorstel Romme geen enkel bezwaar, omdat het niet belangrijk is. „Een kin derhand is gauw gevuld", zo zeide hij. Maar het amendement mag niet bete kenen dat er vooruit gelopen wordt op de komende Kabinetsformatie. Dan zal uitgemaakt moeten worden of er weer plaats is voor een minister voor de P.B.O.. Minister Zijlstra heeft nog in dit debat verklaard, dat minister De Bruyn volledig akkoord ging met de opzet van dit wetsontwerp. Ingang 1 september 1954 DEN HAAG, 14 maart. De Twee de Kamer heeft zich gistermiddag z.h.s. akkoord verklaard met het voorstel van minister Cals om de collegegelden met ingang van 1 september 1954 te verlagen van f 325,tot f 200,per jaar. Een amendement van Mevr. Fortanier de Wit (lib.) om de verlaging een jaar te vervroegen werd ingetrokken. Mi nister Cals rekende voor dat dit amen dement f 2 miljoen zou kosten. Aan neming daarvan zou ook een veran dering van de compensatieregeling moeten betekenen. Behalve de admini stratieve moeilijkheden, zou de invoe ring van de wet daardoor ook worden vertraagd. Alle fracties zwichten voor het dreigement dat de beraadslagingen zouden worden geschorst als het amen dement door een meerderheid der Ka mer zou worden aanvaard. NEW YORK, 14 maart. Israël heeft woensdag bij de veiligheidsraad der V.N. een klacht ingediend, waarin wordt gezegd, dat de toestand in de strook Gaza snel slechter is geworden en dat de Egyptische strijdkrachten langs de grens met Israël tot een drei gende macht zijn opgebouwd. De permanente Israëlische gedele geerde Mordechai Kidron, verklaarde in een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad: „Het verhoogde tem po van de Egyptische agressie aan de grenzen en de opbouw van de troepen macht zijn gepaard gegaan met een vergroting van de Egyptische politieke activiteit tegen Israël". Israël verzoekt niet om een bijeen komst van de veiligheidsraad, maar de voorzitter wordt gevraagd de inhoud van de brief ter attentie van de leden van de raad te brengen. De vorige week heeft Israël bij de raad geprotesteerd tegen incidenten, waarvoor Syrië de schuld zou dragen en waarbjj drie Israëlische politieman nen werden gedood en een Israëlisch vliegtuig door Syrisch afweergeschut tot landen werd gedwongen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1