Overheid moet eigen- woningbezit bevorderen Ruime kredietverlening bepleit Redelijk tarief maakt doorbreking van de impasse mogelijk P.C.B. NAM AFSCHEID VAN ZIJN VOORZITTER Amerika geen rechter in Nederlands-Indonesisch geschil Lentetijd Spencertijd Werkgroep concludeert: V.S. gaan zwaar water uitvoeren Laat men de discussie niet in de emotionele sfeer halen Carel Briels werkt plannen uit voor zijn manifestatie Schilderijen van Stalin uit museum te Moskou Ned. Zondagschool vereniging 90 jaar HELPT „BARTIMÉUS" Mr. T. J. den Hartog als opvolger geïnstalleerd Geen commentaar op proces Jungschlaeger IWoensdag 14 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GKAVENüAGK, 13 maart De voordelen van het eigen-woningbezit overtreffen in vele gevallen de nadelen, die daaraan ook verbonden zijn, dit is het oordeel van de werkgroep eigen woningbezit in een rapport, dat zij aan minister Witte heeft uitgebracht. De werkgroep constateert, dat blijkens de woning- en gezinstelling van 1947 slechts 28 pc. van de woningen in ons land door de eigenaar zelf worden bewoond. Zonder nadere maatregelen ^lil daarin geen verandering van betekenis mogen worden verwacht. De werkgroep ziet daarin aanleiding voor de overheid tot bevordering van het eigen-woningbezit. Zij merkt deze vorm van bezit aan als een waardevolle institutionele factor in onze samenleving, waarvan voor het individu een grote vormende kracht kan uitgaan. De werkgroep acht de bevordering van het eigen-woningbezit mogelijk door een ruime kredietverlening, waar door reeds met een betrekkelijk be scheiden aanvangskapitaal een eigen woning kan worden verworven. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat de jaarlijkse lasten binnen rede lijke grenzen blijven. Door een met zorg gekozen organisatorische opzet zal ervoor gewaakt dienen te worden, dat de uitbreiding van het eigen-wo ningbezit op verantwoorde wijze plaats vindt. Met betrekking tot de kapitaalvoor ziening stelt de werkgroep voor een overheidsgarantie te verlenen voor le ningen tot maximaal 90 pet. van de netto stichtingskosten (stichtingskos- ten na aftrek van de van overheidswe ge te verstrekken tegemoetkomingen in de bouwkosten). Deze overheidsgaran tie zou betrekking moeten hebben op dat van de lening, dat uitgaat boven het van normale kredietinstellingen te verkrijgen krediet (te stellen op 60 van de netto stichtingskosten). De ga rantie zou het beste kunnen worden verstrekt door de gemeente. Het daar aan verbonden risico zouden rijk en gemeente gezamenlijk, ieder voor de helft, dienen te dragen. Ter tegemoetkoming in de jaarlijkse lasten zou de thans bestaande jaarlijk se bijdrage voor zelf bewoning (2'A van de bouwpremie gedurende tien jaar) vervangen moeten worden door een extra-premie ineens. Deze extra- premie zou 25 tot 35 pet. van de nor male premie moeten bedragen, al naar gelang van de grootte van bet gezin van de aanvrager. VOORLICHTING Aanbevolen wordt, bij het verlenen van de voorgestelde faciliteiten, door de overheid toe te laten bemiddelende organen in te schakelen, die de toe komstige eigenaar van een woning technische en financiële voorlichting kunnen geven en eventueel de beno digde kredieten verstrekken. Een na der aan te wijzen lichaam (b.v. de ver zekeringskamer) zou toezicht op de be middelende organen dienen te houden. De voorgestelde faciliteiten zijn be doeld voor arbeiders en met dezen ge lijk te stellen kleine zelfstandigen, als mede voor een deel van de midden groepen. De werkgroep zou voor de fa ciliteiten in aanmerking willen doen komen personen, die niet aangeslagen z\jn in de vermogensbelasting, geen belastbaar inkomen hebben van meer dan f 8000, te verhogen met f 500 voor elk kind waarvoor aanspraak bestaat op kinderaftrek, en die niet ouder zijn dan 55 jaar. Personen met een inkomen, dat de voorgestelde grens overschrijdt, zou den nog wel de garantie doch niet de extra-premie moeten kunnen verkrij gen. Aan hen, die ouder zijn dan 55 jaar, doch de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, zou de extra premie kunnen worden verleend, mits zij de garantie niet nodig hebben. OOK VOOR ANDERE WONINGEN De faciliteiten zouden, in afwijking van de bestaande regeling, niet alleen voor eensgezinshuizen gegeven moeten worden, maar ook voor etagewoningen, ongeacht of deze laatste de bewoner als appartement in eigendom toebeho ren, dan wel het gebruiksrecht hiervan aan de bewoner als lid van een coöpe ratieve vereniging toekomt. Voor eensgezinshuizen, waarvan de netto stichtingskosten niet meer dan f 22.500 zouden mogen belopen, zou als maximum inhoud 500 kub. meter aangehouden dienen te worden. Voor woningen in een meergezinshuis, die geen hogere netto stichtingskosten dan f 17.500 zouden mogen hebben, zou de ze grens 400 kub. meter kunnen bedra gen. Om het verlenen van faciliteiten zoveel mogelijk beperkt te houden tot hen, voor wie deze bestemd zijn, zou voor beide categorieën daarnaast voor elke huisvestingscapaciteit afzonderlijk een maximum vloeroppervlakte vast gesteld dienen te worden. De werkgroep heeft voorts ook enige belastingen in haar beschouwingen be trokken en met betrekking hiertoe voorstellen gedaan. Zij bepleit onder meer vrijstelling van registratierecht voor de aankoop van een eigen woning alsmede van de hiervoor bestemde grond. WASHINGTON, 13 maart. De Ver. Staten zullen aan zes landen een hoeveelheid van 129 ton zwaar water verkopen om hen te helpen bij de uit voering van hun programma's voor het gebruik van atoomenergie in vredes tijd. Engeland zal 50 ton ontvangen, Frankrijk 30 ton, India 21 ton, Aus tralië 11 ton, Italië 10 ton en Zwitser land 7 ton. De prijs is vastgesteld op 28 dollar per pond. Een deel van deze leveranties is reeds verscheept. Amerikaanse regering neemt Roemeense banksaldi in beslag WASHINGTON, 13 maart (Reuter). De Amerikaanse regering heeft meer dan 13.250.000 dollar in Roemeense banksaldi in New York in beslag ge nomen. De federale procureur-gene raal, Brownell, verklaarde, dat het geld zal worden gebruikt ter gedeel telijke delging van schulden van de Roemeense regering aan Amerikaanse staatsburgers. Hij zei, dat in totaal een bedrag van 25 miljoen dollar aan Roe meense, Bulgaarse en Hongaarse saldi in de V.S. in beslag zal worden ge nomen. Deze saldi zijn tijdens de tweede wereldoorlog „bevroren" als vijandig bezit. De tarieven op de Westerscheldeveren (slot) Er zal weinig verschil van mening bestaan over de vraag, of de manier, waarop de kwestie van de tarieven op de Westerscheldeveren aan de orde is gesteld, al dan niet toejuiching verdient. De verbouwing van de veerboten, waar bij de verblijven voor de tweede klassepassagiers beneden- deks werden gebracht, is een weinig elegante methode geweest om te bereiken, dat zoveel mogelijk mensen eerste klasse zou den gaan reizen en dus moeten betalen. Minister Algera heeft medegedeeld, dat het initiatief hiertoe van ged. staten reeds op 24 augustus 1954 is uitgegaan. Hij heeft de voorstellen goed gekeurd, maar tijdens zijn laatste bezoek aan Zeeland laten weten, dat hij deze zaak in nadere overweging zal nemen, zodra ged. staten voorstellen zullen hebben gedaan. Daarop is dus het wachten. Ingezonden Mededeling (Adv.) ©VeK J)E K.LEiN£ GEVOEGEN3 DÊ5 kEveiva Nog geen toestemming, maar AMSTERDAM, 13 maart Carel Briels gaat, in het vertrouwen toestem ming van prins Rainier binnenkort te krijgen, voort met de voorbereidingen van de grote openluchtmanifestatie in het stadion van Monaco ter gelegen heid van het huwelijk van de prins met Grace Kelly, waaraan, zoals wij gisteren reeds meldden, een volks dansgroep van de Middelburgse gym nastiekvereniging „Medioburgum" zal medewerken. In de afgelopen dagen had Carl Briels een bespreking met de reder miljonair Onassis en met enkele inge nieurs van Philips, waarmee hij de vraagstukken van licht en geluidtech- nische aard heeft besproken. Voorts heeft hij geconfereerd met de staf van Maarten Toonder en met de experts van het stadion over de problemen, die de decors en de verlichting stellen. Zodra het „akkoord" van prins Rai nier is ontvangen de plaatselijke autoriteiten hebben hun toestemming reeds verleend zal de regisseur in de gelegenheid worden gesteld binnen de kortst mogelijke tijd in 15 Europe se hoofdsteden persconferenties te be leggen. De aan de show deelnemende delegaties uit achttien landen zullen kunnen vertoeven in een bungalow park, „een klein idealistisch Europees staatje", zoals Briels, die reeds aan Sir Winston Churchill heeft gevraagd het erepresidentschap daarvan te willen aanvaarden, het noemde. MOSKOU, 13 maart (Reuter). Uit het Tretyakof-museum is klaar blijkelijk een groot aantal schilderijen van Stalin onlangs verwijderd. Ook uit enkele andere gebouwen in Mos kou zijn portretten en een borstbeeld van de vroegere Russische leider ver dwenen. Verscheidene van de schilde rijen van Stalin in het Tretyakof- museum waren het werk van Alexan der Geramishof, die bekend staat om zijn vele studies van Stalin. 's-GRAVENHAGE, 13 maart. De Ned. Zondagschoolvereniging zal op 6 en 7 juni in Amsterdam haar negen tigjarig bestaan vieren. Tijdens de eerste dag zal des morgens een offi ciële jaarvergadering worden gehou den. Des middags volgt een feestmid dag en des avonds is er een herden kingssamenkomst, waar het spel „De Bijbelse boodschap" zal worden op gevoerd. In de morgenvergadering van de tweede dag zal een nog niet vastge steld onderwerp ter sprake komen, waarna in de middagvergadering zal worden gesproken over „de kunst van het vertellen". In het voorjaar vierden de oude Germanen met vreugdevuren de terugkomst van Wodan, de zonnegod. In vele streken van Europa is die traditie, het ontsteken van lentevuren, tot op de dag van vandaag blijven bestaan. Maar wij, moderne fijnproevers, wij hebben meer belangstelling voor de eerste asperges en jonge sla dan voor Wodan. immmwto En toch, ook wij hebben nog ons bescheiden vreugde vuurtje - aan de punt van onze heerlijke Spencer. Een vreugdevuur, dat tegelijk een genot is, en voor Ingezonden Mededeling (Adv.) Chr Blindeninstituut Zeist STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 314 5 4 Dodelijk bedrijfsongeval bij de Spoorwegen UTRECHT, 13 maart Vanmorgen om kwart voor vijf is tussen Noord wij kerhout en Voorhout de monteur Braammeyer van het spoorwegbouw bedrijf langs de spoorbaan gevonden met ernstige verwondingen aan het hoofd. De man werd vermist tijdens werk zaamheden met een werktrein. Ver moedelijk is hij in aanraking gekomen met een passerende postgoederentrein. De man werd door een arts verbon den en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht waar hij kort na aankomst overleed. Trouw aan de naaste (Van onze Si-redacteur) UTRECHT, 13 maart De Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel heeft op een te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering afscheid genomen van zijn voorzitter, de heer A. Meines, die met pensioen gaat. De leiding van de P.C.B. ging hier over in handen van de bezoldigde bestuurder mr. T. J. den Hartog, die door de vergadering te Nijmegen als opvolger van de heer Meines werd aangewezen. De scheidende voorzitter, die een eervolle staat van dienst in de chr. vakbeweging en op ander terrein achter de rug heeft, werd in zeer waarderende woorden, vergezeld van tal van geschenken, dank gebracht voor zijn arbeid. „Als jongmaatje voelde ik me al aangetrokken tot de chr. sociale be weging als middel tot verheffing van de arbeidende stand, die toen vaak in droeve omstandigheden leefde. Ik dank God, dat ik in deze beweging heb mogen meewerken en dat wij rijke zegen op onze arbeid mochten zien". Zo sprak de heer Meines in zijn af scheidsrede, die hij besloot met het overdragen van de voorzittershamer aan zjjn opvolger. Mr. Den Hartog, die nu als voor zitter namens het hoofdbestuur af scheid van de heer Meines nam, schet ste in korte trekken diens levensgang. Hij tekende de heer Meines als een man, die trouw was aan het beginsel, trouw in dienst aan de naaste en trouw aan het gegeven woord. Op 5 decem ber 1909 trad de heer Meines als voor slager in dienst bij de spoorwegen en op diezelfde dag meldde hij zich als lid van de P.C.B. Hij werd voorzitter van de afdeling Leeuwarden en in 1929 lid van het hoofdbestuur, maar daarnaast was hij gemeenteraadslid van Leeuwardera- deel en lid van de Friese Provinciale Staten. In het eerste, wat schuchtere optreden van de chr. vakbeweging waren mannen nodig, die tegen de stroom durfden op te roeien. Vriend Meines is zo'n man geweest, aldus spreker. OPBOUW. In 1945 werd hij geroepen om de P. C. B. weer op te bouwen in een zeer moeilijke periode. Met onbesmeurd vaandel kwam de bond uit de oorlog, maar ze was gehavend en leeggebloed, met weinig leden, geringe middelen, enge behuizing en een sterk gedunde groep medewerkers. De heer Meines leidde de wederopbouw met krachtige hand en zag de Van Gend en Loos mannen en de werknemers uit de bus bedrijven tot de P.C.B. toetreden. He laas zag hij het ideaal om de P.C.B. te maken tot de bond van alle ver- voersmensen, ook die uit de particu liere bedrijven, niet in vervulling kwamen drukken. gaan. Ook op dit terrein zullen wij de fakkel van u overnemen, zo be sloot de nieuwe voorzitter. Mr. Den Hartog begon zijn loopbaan al Mulo-kraeht b(j N.S. en wist het staatsexamen te behalen. Daarna trad hij als bestuurder in dienst van de P. C. B. waar hjj naast zjjn drukke werk kring de studie in de rechten voltooide. De heer G. Wielink bracht de heer Meines namens alle leden van de P. C. B. dank voor zijn arbeid, waarna hij hem een slaapkamerameublement aanbood. Namens het C.N.V. sprak vice-voorzitter K. de Boer zijn „streek- en geestverwant" toe. De vergadering werd besloten met een rede van de nieuwe bondsvoorzitter, die de leden opriep om met behoud van het al oude beginsel het bondswerk voort te zetten op een wijze, die bij deze tijd past. Het hoofdbestuur werd nog aan gevuld door de verkiezing van de heer K. Lolkema, tractie-opzichter te Rot terdam. Na afloop van de vergadering werd een drukbezochte receptie gehouden, waar tal van prominenten uit N.S.- en andere vervoerskringen, vertegen woordigers van het C.N.V. en van de aangesloten vakbonden en represen tanten van vervoersorganisaties de heer Meines de hand ten afscheid Toch zal men, al is het inci dent van deze verbouwing pijn lijk en al is zeer begrijpelijk het woord discreminatie in verband daarmee gevallen, er goed aan doen de kwestie van de tarieven als zodanig los daarvan te zien. Wij hebben de sterke indruk, dat heel deze zaak in de emotionele sfeer is verzeild geraakt en dat ook reeds in dit verkiezings jaar zekere partijpolitieke overwegingen een rol spelen. Dit nu betreuren wij ernstig, omdat daarmee de zaak zelf niet^ wordt gediend. Degenen, die vóór hef fing van tarieven zijn, zijn er in gemoede evenzeer van overtuigd, dat zij daarmee de Zeeuwse be langen dienen als zij, die tegen stander van tariefheffing zijn. Daarom geloven wij, dat alleen een eerlijke en open, een zake lijke discussie ons verder brengt op dit punt. De provinciale sta ten van Zeeland zowel als de volksvertegenwoordiging zullen nu deze kwestie vroeger of later opnieuw behandelen en dat is juist. Deze politieke college's, die' het volk vertegenwoordigen, zullen uitmaken welke belangen hier het zwaarst wegen. Maar het zou volkomen ver keerd zijn, indien de één of an dere partij daarvan een stunt zou maken en zou trachten een groep van de bevolking in het gevlei te komen. Laten de heren politici vooral zakelijk blijven en de nuchterheid betrachten! En 't niet voorstellen, alsof maar één partij voor de belangen van Zee-" land waakt! Er is op dit pnnt be paald geen monopolie. Dc tarieven Over de tarieven zelf als die er eventueel over de hele li nie komen kan het best maar niet teveel worden gezegd. Er gaat straks een tariefcommissie aan het werk, die zo veelzijdig mogelijk samengesteld zal die nen te worden, opdat alle groe pen en lagen der bevolking daar in zijn vertegenwoordigd. Wat er nog eens uit de bus zal komen kan nog geen mens zeggen. Dat het een matig en voor ieder te dragen tarief zal worden, mag wel als vaststaand worden aan genomen. Wanneer de reële kos ten worden berekend voor 'n auto de benzine e.d. en voor een passagier het derdeklastarief der spoorwegen over dezelfde af stand als de boot moet varen dan is dit o.i. een goede basis. Waarbij onze wens overigens wel is een uniform tarief voor alle drie de veren over de Wester- schelde, omdat tenslotte niemand het kan helpen, dat men tussen Hoedekenskerke en Terneuzen langer moet varen dan tussen Kruiningen en Perkpolder. Het moet mogelijk zijn een zo danig systeem te maken, dat mensen, die voor hun werk of voor studiedoeleinden dagelijks van de veren gebruik moeten maken, zodanige faciliteiten krij gen, dat zjj niet worden gedu peerd. Andere verhouding Hoeveel deze tarieven opbren gen, is wel interessant, maarniet doorslaggevend. Van veel meer belang is, dat de provincie daar door in een andere, een sterkere verhouding tot het rijk zal ko men te staan. En dat is noodza kelijk. Het is in het gehele leven nu eenmaafl zo, dat het bijzonder moeilijk valt van iemand, die de enige geldschieter is of die voor alle tekorten opdraait, iets ge daan te krijgen. Men kan dan wel proheren een vuist te ma ken, maar dat lukt eenvoudig niet, omdat de hand ontbreekt. Welnu, zo ongeveer is de ver houding der provincie tot het rijk. De exploitatie der veren is haar gelaten, maar voor elke uit gave moet zij eerst toestemming vragen aan de minister. Die be taalt immers en het is niet alleen zijn recht, maar ook zijn plicht na te gaan, of de gelden goed worden besteed. Indien deze ver houding door de inbreng van middelen een ander karakter krijgt, zal de provincie ook recht kunnen doen gelden op een gro tere medezeggenschap. Dit is een bijzonder belangrijk ding en naar wij .mogen aannemen ook de mi nister zeer welkom. Niet geheel afkerig Wij hebben de befaamde motie der prov. staten van 30 juli 1952 er nog eens bp nagelezen en daaruit geleerd, dat -deze staten „een eventueel direct financieel belang der provincie bij de ex ploitatieuitkomsten in beginsel niet verwerpelijk achtten". Bij een deelname van twintig pro cent in het tekort zouden de an dere belangen ernstig is het ge drang komen. Het toenmalige voorstel was n.l., dat de provin cie, wildé zij de exploitatie be houden, genoemd percentage z;ou dienen te betalen. Wij geloven, dat een oplossing in de vorm van zoveel percentages voor de één en zoveel voor de ander geen juiste zou zijn. Het is tenslotte een politiek van vestzak-broek zak: het geld moet uit de belas- tingpot komen. Meer voordelen Wanneer wij al hetgeen in de ze artikelen is gesteld, nog eens rustig overdenken, dan kan on ze conclusie slechts zijn, dat Zeeland meer voordelen heeft te verwachten van de heffing van matige tarieven over de gehele linie dan van gedeeltelijke vrij dom. Het gaat daarbij niet om een miljoen van exploitatiete kort, maar om de bevoegdheid en de zeggenschap van het eigen gewest. Het gaat niet minder om het scheppen van reëele moge lijkheden om uit de ernstige im passe ten aanzien van de veer diensten te komen. Deze impasse kan worden door broken, wanneer er aan Zeeuw se kant een bereidheid bestaat om te betalen voor de diensten, die worden bewezen. Zij zal blij ven bestaan, wanneer men met een beroep op een denkbeeldig „verkregen recht" weigert de realiteit te zien. Professor Grlgoris Cassimatis, minis ter zonder portefeuille in het Griekse kabinet, heeft een telegram gezonden aan de leider van de Britse Labour- partij, Gaitskell, waarin de vastbeslo tenheid van Griekenland tot uitdruk king wordt gebracht om de strijd voor de „bevrijding" van Cyprus voort te zetten. Oud-president Truman heeft bekend gemaakt, dat zijn dochter Margaret verloofd is met Clifton Daniël, adjunct directeur van de buitenlandse diensten van de „New York Times". Margaret Truman is 32 jaar, haar verloofde Is 43 jaar. Dulles vertrok uit Djakarta DJAKARTA, 13 maart (ANP) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft voor zijn vertrek uit Indonesië op een persconferentie verklaard, dat tijdens zijn verblijf in Djakarta de kwestie Nieuw-Guinea wel met de Indonesische autoriteiten ter sprake is gekomen, maar niet in details is besproken. Dulles legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten zich niet wensen te beschouwen als rechter in dit Nederlands-Indone sische geschil. Nederland heeft er bij Amerika op aangedrongen zijn standpunt te steu nen, waarbjj werd gewezen op de Na- vo-banden. Ook Indonesië heeft op steun aangedrongen. De V.S. echter wensen vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden met beide landen en nemen een onpartijdig standpunt in. Infussen wordt getracht een vreedza me oplossing te helpen vinden, aldus Dulles. De minister antwoordde niet op vra gen over het proces-Jungschlaeger. Hij verklaarde er de voorkeur aan te ge ven geen commentaar te geven op de kwestie betreffende de opheffing van de Nederlands-Indonesische unie door Indonesië. Dulles bevestigde, dat hij president Soekarno heeft uitgenodigd een bezoek aan de Ver. Staten te bren gen. Hü voegde hieraan toe, dat ech ter nog geen datum is vastgesteld in afwachting van het regelen van ver dere bijzonderheden. GEEN VERSCHIL Dulles legde er de nadruk op, dat het voor het verlenen van economische hulp geen verschil maakt, of een land ai dan niet lid is van een veiligheids verdrag. De Amerikaanse economische Atoomakkoord tussen V.S. en Thailand BANGKOK, 13 maart Minister Dulles heeft dinsdag bij zijn bezoek aan Thailand, met zijn Thailandsa ambtgenoot prins Wan Waithajakon, een atoomakkoord ondertekend, vol gens hetwelk de V.S. Thailand zullen helpen bij de ontwikkeling van kern energie voor vreedzame doeleinden. bijstand strekt zich uit over Pakistan, India en Ceylon. Hiervan is slechts Pa kistan lid van de Seato. Economische hulp aan Indonesië op voorwaarde van een wederzijds veilig heidsverdrag was niet met de Indone sische autoriteiten besproken, aldus Dulles, die wees op andere overeen komsten, zoals de lening van de ex en importbank en het onlangs gesloten verdrag voor het kopen door Indone sië van Amerikaanse surplusgoederen. De N.I.B.E.G. (Nederlands-Indi sche bond van ex-krijgsgevangenen en geïnterneerden) deelt mede op 6 maart j.L een telegram te hebben gezonden aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dul les, naar aanleiding van diens be zoek aan Indonesië. In dit telegram werd Dulles hret verzoek gedaan er bij de Indonesi sche president op aan te dringen, dat met inachtneming van de beginse len van het handvest van de rechten van de mens van de Ver. Naties recht zal worden gedaan in de pro cessen tegen Jungschlaeger en Schmidt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3