Houding van Amerika betekent schok voor Britse autoriteiten Jubilerende Jaarbeurs gisteren geopend Probleem rechtszekerheid werd bevredigend opgelost Onderhandelingen met Cyprioten noodzakelijk Particuliere woningbouw kan aanzienlijk bijdragen tot oplossing woningnood Werkelijke vriendschappen over grenzen eigenlijke kracht van Benelux PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verenigde Sfaten bezorgd over Cyprus Programmapunten van Sastroamidjojo Amsterdam„Vreemdelingenlegioenpraktijken" Amerika kan elke aanvaller zware vernieling toebrengen Tentoonstellingen produkten van groot belang Nota van wijziging voor inschakeling onafhankelijk rechterlijk college Vierhonderd Italiaanse dorpen geïsoleerd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 80, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. 'Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jaargang No. 3346 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 14 maart 1956 Melkfabriek ,,Walcheren" 40 jaar (Zie pag. 2 en 5) Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 6.56 u., onder 18.44 u. Maan op 7.33 u., onder 22.47 u. Hoogwater donderdag 15 maart: Vlissingen: 3.30 u. 2.26 m., 15.54 u. 2.24 m. Terneuzen: 3.57 u. 2.40 m., 16.21 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.22 u. 1.66 m., 17.43 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.05 u. 1.39 m., 17.30 u. 1.51 m. ATHENE, 13 maart. De Amerikaanse ambassadeur te Athene heeft tegenover de Griekse minister van buitenlandse zaken uiting ge geven aan de bezorgdheid en het medeleven van regering en volk der Verenigde Staten i.v.m. de recente ontwikkelingen op Cyprus. In een door de Amerikaanse ambassade uitgegeven mededeling wordt gezegd dat de V.S. „in het bijzonder kennis hebben genomen van de waardigheid en de staatsmanschap, waarmede de Griekse regering de huidige toestand (t.a.v. Cyprus) heeft behandeld". De berichten, volgens welke de Amerikaanse ambassadeur te Athene tegenover de Griekse minister van buitenlandse zaken uiting heeft ge geven aan de „bezorgdheid en het medeleven" van regering en volk der V.S. met de recente ontwikke lingen op Cyprus, betekenden een schok voor de Britse autoriteiten. Daarom heeft de Britse regering haar ambassadeur in Washington op dracht gegeven het departement van buitenlandse zaken aldaar uitleg te vragen van een door de Amerikaanse ambassade in Athene uitgegeven ver klaring, waarin van medeleven met Griekenland in de kwestie-Cyprus wordt getuigd. AMERHfAANSE RESOLUTIE Herbert Lehman (democraat-New Griekse ambassadeur uit Londen vertrokken LONDEN, 13 maart. De Griekse ambassadeur te Londen die in verband met de deportatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus door zijn rege ring is teruggeroepen, is dinsdag per Zwitsers vliegtuig uit Londen vertrok ken, „mij is gevraagd voor een bepaal de tijd naar Athene te gaan", aldus verklaarde hij op het vliegveld. Hij kón niet zeggen wanneer hij terug zou keren. DJAKARTA, 13 maart. De vor ming van een provincie West- Nieuw-Guinea vormt een onderdeel van het regeringsprogramma van de Indonesische kabinetsformateur Sastroamidjojo. Het eerste punt van zijn program ma behelst de uitvoering van de op zegging van alle overeenkomsten, bereikt op de rondetafelconferentie met Nederland, „formeel zowel als materieel". Het tweede punt van het program ma luidt: „Het voortzetten van de worsteling om de facto soevereiniteit van de Indonesische republiek over West- Irian (westelijk Nieuw Guinea) te verwerkelijken, daarbij steunend op de krachten die leven in het volk en de anti-koloniale kr_chten in de wereld, de vorming van een provincie West- Irian". Het ontwerp-programma bevat der tien punten, waarvan het herstel der inwendige veiligheid, die thans ver stoord wordt door het optreden van benden in West-Java, Atjeh, Celebes en Zuid-Borneo, het derde punt vormt. York) heeft in de Amerikaanse senaat een resolutie ingediend, waarin aan En geland wordt verzocht om met de be volking van Cyprus overleg te plegen en wel „in overeenstemming met de beginselen van het zelfbeschikkings recht, dat door Amerika vanouds wordt onderschreven". De resolutie heeft de steun van nog elf democratische senatoren en zes re publikeinen. Bij het indienen van de resolutie zei Lehman, dat Amerika zich niet afzijdig kan houden. Het zou hier door de vriendschap verliezen, die het gekweekt had onder meer door de hulp bij de strijd tegen commu nistische onderdrukking. Amerika, zo zei hij, kon niet toela ten, dat gewedijverd werd met de Sowjet-taktiek bij het onderdrukken van een geheel volk. In congreskringen is men van me ning, dat de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken zal uitmaken of de senaat een formele stemming over de resotutie zal houden. Een woordvoerder van het State De- partment heeft meegedeeld, dat Ame rika er bij Britten en Cyprioten op heeft aangedrongen de onderhandelin gen te hervatten. Amerikaanse func tionarissen hadden met Cyprische ver tegenwoordigers gesproken. De Griekse regering heeft haar vol doening over de verklaring van het State Department uitgesproken. Ned. hoge commissaris in Indonesië naar Nederland DJAKARTA, 13 maart. De Neder landse hoge commissaris te Djakarta, Mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, zal donderdag naar Nederland vertrekken voor overleg met de Nederlandse re gering. Een woordvoerder van het ho ge commissariaat zeide, dat het niet bekend was, hoe lang de hoge commis saris in Nederland zal blijven. Eersie Kamer: DEN HAAG, 13 maart. De behandeling van de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting in de Eerste Kamer heeft gisteren geen nieuwe gezichtspunten geopend. De meeste sprekers constateer den, dat het vraagstuk van de woningnood nog geen stap dichter bij een oplossing gekomen is, maar vrijwel niemand wilde (terecht overi gens) daar met zoveel woorden minister Witte een verwijt van maken.. Een van- de weinige belangwekkende punten in de beraadslaging was de ronselarij van bouwvakarbeiders door de gemeente Amsterdam. De heer Tjalma (AR) vroeg zich af, hoe de PvdA-wethouder, die voor deze zaak verantwoordelijk is, het ronselen ziet in het kader van de door de socialisten bewierookte ge leide loonpolitiek. De manier, waarop Amsterdam te werk gaat, heeft veel weg van „Vreemdelingenlegioen praktijken". PARTICULIERE BOUW De heer Reijers (CH) heeft een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor de particuliere bouw. Deze krijgt nog steeds te weinig kans om een bijdrage te leveren tot oplossing van de woning nood. Met dezelfde hoeveelheid mate riaal en met hetzelfde aantal arbeiders kan de particuliere bouw meer tot stand brengen dan de overheidsbouw. Een particuliere bouwondernemer bouwt namelijk vlugger en economi scher. Daarom verdient hij een gelijk gerechtigde behandeling. De zelfwerk zaamheid in de bouwnijverheid moet dus bevorderd worden. Er wordt al ge noeg tegen de staat aangeleund. Van een overheidsbouwbedrijf moest de CH afgevaardgide uiteraard helemaal niets hebben. Aan het slot van zijn betoog bepleit te de heer Reijers een spoedig herstel van het evenwicht tussen de oude hu ren en die van de nieuwgebouwde wo ningen. Voor gemeentelijke en overheids- Aan het slot van een conferentie in Sairo, welke zes dagen heeft ge nard, hebben de drie Arabische leiders, president Shoekry el Koe- Watly van Syrië, Koning Saoed van Saoedie-Arablë en Lt. Kol. Gamal Abdel Nasser, de Egyptische pre mier, (op de foto zittend vJ.n.r.) ben gezamenlijke verklaring on dertekend, waarin wordt gesteld, dat de drie landen overeenstem ming hebben bereikt over een plan tot coördinatie van de Arabische defensie-projecten teneinde het hoofd te bieden aan iedere geweld daad waartoe Israël mocht over gaan, in het bijzonder wanneer het land volhardt in het voeren van een agressieve politiek en het ne geren van alle beginselen van wet en recht en van de besluiten van de V.N. De foto geeft een beeld van de on dertekening van de verklaring in het Koebbeh-paleis te Cairo. bouwbedrijven kon de heer De Vos van Steenwijk evenmin veel enthousiasme opbrengen. Hawoma en Habo lokken niet bepaald tot navolging aan. „De minister moet zijn hand uit dit wespen nest halen", zo adviseerde de WD-er. SCHOLENBOUW Een ander liberaal, Mr. Wendelaar, sprak over de scholenbouw. Met zijn partijgenote uit de Tweede Kamer, Mevrouw Fortanier-De Wit, achtte hy het regeringsbeleid ter zake vrij vaag. „Niet Cals óf Witte, maar Cals én Wit te zijn verantwoordelijk voor de scho lenbouw", zo zei de heer Wendelaar. Nu is in 1954 en voor 1955 voor de bouw van scholen resp. 28 en 25 mil joen gulden minder uitgegeven dan in de betreffende onderwijsbegrotingen was voorzien. „Moet ik op grond hier van concluderen, dat de min. van we deropbouw en volkshuisvesting ingrijpt in het bedrag, dat de Staten-Generaal aan de minister van onderwijs heeft toegekend?" zo vroeg de VVD-afge- vaardigde zich af. UTRECHT, 13 maart. Zonder enig officieel vertoon is vanmorgen de 68ste jaarbeurs te Utrecht geopend. Wel had Utrecht zich ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de beurs in een feestelijker gewaad ge stoken dan anders. Het gemeentebe stuur van Utrecht heeft de jubileren de beurs een beeldhouwwerk in het vooruitzicht gesteld, maar meende reeds bij de opening van de beurs ook aan de stad een feestelijk tintje te moeten geven. Het buitenlands bezoek op de eerste dag van de jaarbeurs was groter dan het vorig jaar. Vertegenwoordigers van 36 landen brachten een bezoek. H.M. de Koningin heeft de nieuwe „Juliana-hall" van de Utrechtse jaarbeursgebouwen officieel in ge bruik gesteld, met het geven van drie slagen op een als het jaar beursembleem uitgevoerde stem vork. Direct na de derde slag kwa men er figuren in de klederdrach ten van acht verschillende landen naar het podium om bloemen aan de Koningin te geven. Hiervan geeft bijgaande foto een beeld. WASHINGTON, 13 maart. De Amerikaanse minister van defensie, heeft verklaard, dat Amerika thans en in de afzienbare toekomst in staat is, om zware vernieling over een aanval ler te brengen, waar ook ter wereld. Deze vergelding kan uitgevoerd wor den, geheel afgezien van een verras singsaanval op Amerika of defensieve manoeuvres van de aanvaller. Deze omstandigheid betekent het voornaam ste afschrikmiddel, aldus de minister. Prins Bernhard op eersie Jaarbeursdag: 's-GRAVENHAGE, 13 maart. Vanmiddag, op de eerste dag van de jaarbeurs heeft het bestuur van de beurs een bijeenkomst gehouden met vooraanstaande Belgische en Luxemburgse personen. In deze bij» eenkomst is het woord gevoerd door Z. K. H. Prins Bernhard. De Prins zei o.m.: „De groep, die hier bijeen is, vormt een apart geheel. Hier im mers zijn bij elkaar zij, die in onze drie landen verantwoordelijkheid op bestuurlijk gebied dragen met een aantal personen, wier arbeidsterrein in de specifiek economische sfeer ligt." Tweede Kamer DEN HAAG, 13 maart. Een ogenblik heeft het er gisteren naar uitgezien dat de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer tegen het wets ontwerp van minister Zijlstra over de economische mededinging zou stemmen. De R.K. fractievoorzitter beklaagde er zich nl. over dat de minister voor de PBO, de tweede ondertekenaar van deze wet, niets te maken heeft met haar uitvoering. Dat vond hij een weinig aanvaardbare situa tie, want naar zijn mening moet de PBÖ minister in belangrijke mate bij de mededinging worden betrokken. Minister Zijlstra stelde daar tegenover, dat de regering zich houdt aan de bevoegdheden, die de PBO minister heeft. Prof. Romme dreigde tegen het ont werp te zullen stemmen als er op dit punt geen duidelijkheid i. d. wet komt. Maar een amendement diende hij niet in. Hij wachtte op een regeringsvoor stel. Prof. Zijlstra deed echter geen enkele toezegging. AMENDEMENTEN In de avondvergadering kwam ech ter de ontknoping, die een ware op luchting bracht. Na het diner kwam een amendement Romme voor de dag, waarin wordt bepaald, dat beschikkin gen niet worden vastgesteld dan na overleg met de PBO minister. Minister Zijlstra verklaarde tegen dit amende ment geen bezwaren te hebben. Het urenlange overleg in de binnenköme- ren heeft tot resultaat gehad, dat het probleem van de rechtszekerheid tot ieders tevredenheid is opgelost. Min. Zijlstra is met een nota van wijziging gekomen om inderdaad een onafhan- Volgens de bewindsman had het geen zin, om die bijzondere bevoegd heden voor de -BO minister te cre- eren. Dan zou men reeksen van wets ontwerpen aan de nieuwe bevoegdhe den van de PBO-minister moeten aan passen. „Ja maar", zo stelde de heer Romme daartegenover, „de PBO-mi nister heeft tot taak de ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie te bevorde ren. Daarmee is de economische mede dinging in verband te brengen. Of heeft men by de kabinetsformatie van 1952 soms een PBO minister aange steld zonder werkelijke bevoegdhe den? Dit deed niets af van het stand punt van minister Zijlstra, dat min. de Bruijn tot taak heeft de tot stand- koming van PBO organen te bevor deren. Als de schappen zijn ingesteld heeft de minister van PBO zijn best gedaan. ^erder zei Prins Bernhard: „Is het wonder, dat de jaarbeurs het als een behoefte heeft gevoeld bij ge legenheid van haar 40-jarig jubileum als eerste buitenlandse gasten Benelux- partners te ontmoeten? Ons bindt immers een speciale band. Sinds de tot standkoming van de Belgisch-Nederlands-Luxemburg se douaneovereenkomst, is er een plant opgekomen, die steeds meer is gegroeid. Zeker, de groei is nog geenszins volkomen. Klimatologische omstan digheden hebben haar soms belem merd. Maar zij hebben de plant nooit kunnen doden. Benelux leeft. PRESENTEREN Wij mogen natuurlijk Benelux nooit zien als een afgesloten geheel. Benelux zal altijd zijn en moeten zijn deel van Europa, deel van de wereld. Daarom is het nodig, dat wij ons, gezamenlijk of individueel, aan de buitenwereld presenteren". Zowel de komende wereldtentoon stelling in Brussel als ook de atoom expositie in Amsterdam noemde de Prins van grote betekenis, omdat bei de landen daarmede aan het buiten land tonen tot welke initiatieven zjj in staat zijn. „Op deze tentoonstellin gen komt immers naar voren, wat onze landen zelf op verschillend ter rein vermogen te bieden. Het is ook nodig dat dit periodiek gebeurt. Want om onze plaats in het grote ge heel te behouden, zullen wij onszelf steeds weer hebben af te vragen: Zijn onze landen in de wereld van tegen woordig nog belangwekkend genoeg? Nu geloof ik, dat ook de Utrechtse kelijk rechterlijk college in te schake len. De uitvoering daarvan zal bij wet worden geregeld. Zolang die wet nog niet is aangenomen is ook de wet op de economische mededinging niet in werking. Het tweede famureuze punt de generieke ongebondenverklaring kon niet dan na stemming worden opge lost. De heer Hazenbosch (A.R.) kwam met een amendement om de algemene onverbondenverklaring in derdaad te doen uitvaardigen bij a.m.v.b. Maar binnen vijf jaar zou deze maatregel ook ingetrokken moeten worden of bij de wet wor den bekrachtigd. D was een com promis tussen het standpunt van de minister (regelen bij a.m.v.b.) en van _de K.V.P., die een regeling bij wet "wil. De heer Janssen K.V.P.) vond het amendement Hazenbosch echter geen gelukkige uitweg. De gehele K.V.P.- fractie hield vast aan haar uitgangs punt. Het amendement Hazenbosch werd echter aangenomen met 57 tegen 28 stemmen. Tegen waren de K.V.P. en de heer Gerbrandy (A.R.). Bij Maseru in Basoetoiand (Brits ge bied in Afrika) is een bus in een ra vijn gereden. Vijftien Afrikanen, on der wie dertien kinderen, vonden de dood. Vijftig Afrikanen werden ge wond. jaarbeurs een middel kan zijn om tot een beantwoording van die vraag ta komen. Tweemaal per jaar kunnen wij ons- zelve als het ware de thermometer aanleggen, door het produkt van het buitenland te toetsen aan het onze. BEWEEGREDENEN Achter de produkten moeten wij de mens zien, die ze vervaardigde. Wij moeten ons afvragen, wat die mens en zijn organisaties bewoog. Dan pas kunnen wü dieper inzicht krijgen in wat Benelux thans is en hl de toekomst nog kan worden. Ten bate van onze landen en ten bate van dé wereld om ons heen. Wanneer wij dit erkennen als ge meenschappelijke taak, dan spreekt het vanzelf, dat in eerste instantie het overheidsbeleid in de drie landen rich ting aan dat streven moet geven. De eigenlijke kracht van ons sa mengaan is gelegen in de toewijding de vindingrijkheid en het uithou dingsvermogen van hen, die op meer beperkt terrein verantwoordelijkheid dragen. In wezen komt dit neer op het ver mogen om over onze grenzen heen werkelijke vriendschappen op ta bouwen, die in voorspoed en in te genspoed moeten worden beproefd en die ons bereid moeten maken, waar nodig, offers te brengen". o ROME, 13 maart Ongeveer vier honderd dorpen in de bergen in mid den- en zuid-Italië zijn door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Dit is de tweede koudegolf deze winter. Sneeuwstormen woedden opnieuw in de Abruzzen, een gebergte dat deel uit maakt van de Apennijnen in midden- Italië. Door lawines en grondverschui vingen zijn honderden kilometers weg geblokkeerd en telefoon- en telegraaf verbindingen verbroken. In het dal van Fucino, honderd km ten oosten van Rome, werd een tem peratuur van 23 graden C. onder nul gemeten. Meer dan duizend slachtoffers van kinderverlamming in Argentinië BUENOS AIRES, 13 maart. De sterfte bij de slachtoffers van de kin derverlamming in Argentinië is thans tot 19 procent gestegen. Het aantal slachtoffers sinds het begin van het jaar is 1256. De helft der zieken zij«i kinderen onder vier jaar. Honderd ijzeren longen zijn in wer king en duizenden brochures worden verspreid met aanwijzingen voor de bouw van een houten „noodlong". DE BILT ZEGT: Koud weer DE BILT, 14'maart. Overdrijven de wolkenvelden maar geen neerslag. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1