Cefa ruim heeft weldra een dozijn eigen films Zijn de vrije veren inderdaad een „verkregen recht?" Studenten en korporaal stalen aan de lopende band Bij tienjarig bestaan ziet de toe komst er wat rooskleuriger uit De strijd gaat voort Gezellige boel bij de Russen Pineau komt met ontwapeningsplan Chauffeur in cabine beklemd Amsterdamse rol schaatsers in de ban Langere vakantie en Man dood langs spoorbaan gevonden Nationaal comité voor Jungschlaeger Wèl paspoort voor Duitsland Argumenten pro en contra met een conclusie pensioen voor bouw vakarbeiders Wapenkamer in kazerne te Ede geforceerd Auto te water; dode een Meer aardappelen naar het buitenland Jordaniërs offeren voor bewapening Syrisch protest tegen Franse wapenleveranties aan Israël Waddenzee zal later worden opengesteld Arbeider uit Arnhem bekende moord op voetbalterrein Dinsdag 13 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van onze l-redacteur). UTRECHT, 10 maart. De Chr. Film Actie in Nederland (Cefa) bestaat thans tien jaar. Dit feit werd in de algemene vergadering met enkele sobere woorden gememoreerd. Uit openingsrede, jaarverslag en verdere besprekingen bleek ove rigens wel duidelijk, dat de Cefa in de laatste tijd krachtig groeit en van' plan is om allerlei nieuwe activiteiten te gaan ontplooien. Het aantal afdelingen steeg in het afgelopen jaar van 32 tot 62, het aantal eigen films van twee tot zes. De voor zitter, de heer G. Hoek, kondigde aan dat men voor het volgende winterseizoen begint nog zes tot negen films hoopt aan te kopen. Volgens de verwachting zullen In de komende winter ongeveer 1000 voorstellingen in het hele land worden gegeven. De Cefa hoopt als eerste in Europa de cinemascoop met smalfilmapparatuur te introduceren en het snel stijgend aantal voorstellingen noopt het bestuur om de aanstelling van één of twee vaste krach ten voor de filmexploitatie te overwegen. De filmlijst bevat reeds een 60-tal ver antwoorde films, die voor vertoning in aanmerking komen. Ondanks deze bemoedigende klanken moest de voorzitter in zijn openings woord toch opmerken, dat de Cefa zich tegenover de 500 Nederlandse bioscopen nog gevoelt als Gideon tegenover 't heir- leger der Midianieten. Dit te meer, daar vele christenen zich onthouden van alle Steun, zolang de strijd tegen het film monopolie van de Ned. Bioscoopbond nog niet uitgestreden is en dat dan doen on der het motto: „Is dan de handpalm van Zeba en Zalmuna airede in uwe hand, dat we u hier brood zouden geven?" OVERWINNINGEN Uit diverse mededelingen bleek overi gens, dat de Cefa er steeds meer in slaagt om de licentierechten van goede films aan te kopen en dat in incidentele geval len al overwinningen zijn geboekt. Men zal echter niet rusten, voor een vrij za kenverkeer tussen de filmimporteurs en de Cefa alsmede tussen de Cefa en het Ned. Filminstituut tegen redelijke tarie ven ook schriftelijk vastgelegd en ge waarborgd is. Zo ver is het nog lang niet, wat wel bewezen werd door de verslagen over incidenten rond de vertoning van bepaalde films. De voorzitter wees de door buitenlan ders geuite mening, dat de Cefa zich nu maar moet gaan beperken tot het geven van voorlichting over in de bioscopen vertoonde films met kracht van de hand. Ook de film moet God dienen en de Cefa wil trachten films te brengen, die aan deze eis voldoen. Om deze reden kan men ook niet de gemakkelijke weg der alge hele onthouding kiezen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer D. G. de Voogd, bleek nog, dat men in 100 plaatsen bezig is een Cefa- afdeling op te richten. Friesland en Zuid- Holland hebben al een provinciaal ver band. De Ned. Chr. Reisvereniging, de Geref. Mannenbond en de Geref. Vrou wenbond werden in het afgelopen jaar lid. De filmavonden worden nu verzorgd vanuit drie projectiecentrales, die in Leeuwarden, Almelo en Den Haag ge vestigd zijn. Bjj de bestuursverkiezing werd een nieuw lid uit Lutherse kring gekozen, n.l. de heer W. F. H. Ruppert te Amster dam. Er wordt een zetel voor een Chr. Geref. bestuurslid opengehouden tot het beraad over het filmvraagstuk In de kring dezer kerken afgesloten Is. Verschillende vragen werden gesteld over de verhouding van de Cefa tot het Chr. Cultureel Centrum, dat zich ook op filmgebied beweegt. Het bestuur zei het te betreuren, dat dit Centrum hiertoe overging, terwijl de Cefa nog midden in de strijd staat. De film, die het Centrum thans gaat vertonen, werd door de Cefa vroeger reeds afgekeurd. Ontvangst Deense premier MOSKOU, 11 maart. Ter ge legenheid van het bezoek dat pre mier Hansen van Denemarken aan Moskou brengt, is op de Deense ambassade daar 'n receptie gehou den, waarop o.m. de Russische pre mier Boelganin en minister van buiten' .dse zaken, Molotof aan wezig waren. Partijleider Chroesjt- sjef was door ziekte verhinderd. Het ging er zeer vrolijk toe en er werden talrijke dronken uitge bracht. Bij het drinken van mar tini-cocktails zei Boelganin, dat de „martini-weg" van vrede en vriend schap vorige zomer te Genève door Eisenhower geopend is. Dat waren onvergetelijke momenten, zei hij. Er is een tijd geweest, aldus de Rus sische premier, dat we elkaar in Euro pa graag mochten en handel dreven omdat dit voordeel opleverde. U, me neer Hansen, behoort tot die stout moedige mensen die de weg naar dat doel kunnen vrijmaken. Toen Boelganin en Hansen stonden te beraadslagen, waar ze nu eens op zouden toasten, zei de Rus: „Wat denkt u van een dronk op de ontbinding van de NAVO en het pact van Warschau? Zover kwam het echter niet. OVER HET HAAR Boelganin sprak vaak met Westerse journalisten en wilde weten wat ze schreven. Een van hen streek hij zelfs over het haar. Na een heildronk wierp Hansen naar Scandinavische gewoonte zijn glas over zijn schouder weg. Boelga nin, niet te overtroeven, volgde zijn voorbeeld. Het glas ging tegen de muur in stukken, rakelings langs het hoofd van een verslaggever, die van schrik zijn eigen glas liet vallen. Het verwijt, dat de Cefa nog geen kans ziet tot eigen filmproduktie, zoals dit door het Centrum wordt geuit, is onbil lijk, aldus het bestuur. Wij wensen geen chr. speelfilm te brengen, waarin reclame wordt gemaakt voor bepaalde produk- ten. Het maken van een verantwoorde film gaat nu onze draagkracht nog ver te boven, wat niet zeggen wil dat we de eigen filmproduktie niet als een ideaal blijven zien. Het bestuur, dat uit zichzelf UTRECHT, 12 maart. Zaterdag ochtend is bij werkzaamheden bij de straatreiniging op de A. Mayerlaan de 35-jarige gemeentewerkman J. B. be klemd geraakt tussen de trommel van de vuilniswagen en de cabine van de auto. B. had de trommel in opwaartse* stand gebracht. De trommel schijnt eigener beweging te zijn gedaald. Toen een uur later de auto nog ter plaatse stond en men ging kijken naar de oor zaak daarvan, ontdekte men, dat de chauffeur in de wagen beklemd was en was overleden. AMSTERDAM, 12, maart. Aan 't politiepersoneel is opdracht gegeven streng op te treden tegen het euvel van het rolschaatsen op de weg, aldus een mededeling van de hoofdcommis saris van politie. Ingevolge art. 35 van het wegenverkeersreglement is het verboden „om op de rijwegen te rij den met rolschaatsen, autopeds of soort gelijke voortbewegingsmiddelen of aldaar spelen te beoefenen". Daar vooral het rolschaatsen op de rijwe gen een grote vlucht heeft genomen, wordt de aandacht van het publiek erop gevestigd, dat dit rolschaatsen op de rijwegen zeer gevaarlijk is en dat daar reeds ongelukken bij zijn gebeurd. NEW DELHI, 12 maart (AFP). - De Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, heeft in een radio-uit zending verklaard, dat Frankrijk tij dens de komende ontwapeningsbespre kingen te Londen een plan zal voor leggen, dat rekening houdt met de voorstellen, die reeds door president Eisenhower en premier Boelganin zijn gedaan. Frankrijk stelt echter nieuwe stappen op de weg der ontwapening voor. EDE, 12 maart. Zondagochtend is te Ede vlak naast de rails van de spoorbaan naar Utrecht (ter hoogte van de overgang in de Kerkweg) het stoffelijk overschot ontdekt van een onbekende man. De politie vermoedt, dat de man door een trein is overre den. Papieren werden op het slacht offer niet aangetroffen. Wel bleek hij in het bezit te zijn van een plaatsbe wijs der Spoorwegen voor het traject ArnhemEde. De man was van mid delbare leeftijd en goed gekleed. Po gingen van de politie de identiteit vast te stellen zijn nog zonder resultaat gebleven. 's-GRAVENHAGE, 12 maart. Op een vergadering van verschillende verenigingen en organisaties van uit- eenlopenre richting, gepresideerd door de heer G. J. F. Statius Muller, gene- raal-majoor b. d., is besloten te ge raken tot de vorming van een natio naal comité en een nationaal fonds ter behartiging van de belangen van de Nederlander Jungschlaeger. Een klein comité van bemiddeling is ge vormd. Medegedeeld werd, dat dit zal trach ten „alle grote organisaties en vereni gingen te bundelen tot een groot na tionaal comité, in het vertrouwen, dat het Nederlandse volk zich in zijn ge heel over alle geloofs- en politieke verschillen heen en uitsluitend zich richtend naar de handhaving van de fundamentele rechten van de mens, zal willen inzetten tot het verkrijgen van een rechtvaardige uitspraak in de zaak-Jungschlaeger en behandeling van alle andere Nederlandse gevan genen". Ter vergadering waren o.m. aanwe zig afgevaardigden van verschillende richting van vele studentenverenigin gen, verenigingen van militairen, ae nationale federatieve raad van het voormalig verzet, de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de jaren 1940—vl945, vrouwenorganisaties, on derwijzersverenigingen enz. 's-GRAVENHAGE, 11 maart. De A.N.W.B. deelt ons mede, dat van af schaffing van het grensdocument voor het reizen naar Duitsland geen sprake is. Voor het reizen naar Duitsland dient men in het bezit te zjjn van een geldig paspoort, terwijl men voor mo torrijtuigen en bromfietsen in Iret be zit moet zijn van een geldig grensdo cument. Bij een bezoek per auto of motorfiets zijn bovendien volgens de bepalingen een internationaal rijbe wijs en een internationaal bewijs voor motorrijtuigen vereist. De tarieven op de Westerscheldeveren (II) In de discussie rondom de vrije veren is verschillende malen het begrip „verkregen recht" gebruikt. Men stelt het dan zo, dat Zeeuwsch-Vlaanderen op vrijdom van tarieven een recht kan doen gelden. De moeilijkheid is echter, dat het niet zo eenvoudig is duidelijk aan te geven waaraan dit recht kan worden ontleend. Aan het feit, dat in 1945 de veren volledig werden vrijgegeven? Dat lijkt ons toch wel een moeilijk te verdedigen standpunt. De beslissing van de toenmalige regering kan wel zeer bezwaarlijk als de rechtsgrond voor blij vende vrijdom worden aangemerkt. De toen aangevoerde motieven voor het vrijgeven der veren op de Westerschelde brengen de discussie op een heel ander vlak en zij zijn o.i. ook de belangrijkste. Chr. annemers nog in beraad UTRECHT, 12 maart, Van de zijde van het hoofdbestuur van de katholieke bouwvakarbeidersbond wordt medege deeld, dat na langdurige onderhandelin gen, welke vrijdag tussen de raad van bestuur bouwbedrijf en de hoofdbestnren van de drie arbeidersbonden zijn ge voerd, in principe overeenstemming is bereikt over de toekenning aan de bouw vakarbeiders van de drie procent verrui ming van de secundaire arbeidsvoor waarden. Slechts de Ned. Chr. Aannemers- en Patroonsbond, zo werd medegedeeld, moest het voorbehoud maken, dat eerst de zaak in een bijzondere ledenverga' dering opnieuw ter sprake zou moeten komen, alvorens men zich definitief bij het akkoord kon Aansluiten. De bereikte overeenstemming houdt in, dat de komende vacantieweek van de bouwvakarbeiders verlengd zal worden met de zaterdag er voor en de maandag er na, terwijl een ander deel van de drie procent verruiming zal worden gebruikt voor het in het leven roepen van een weduwen- en wezenpensioen. Ook de Ned. Chr. Bond van Werkne mers in de hout- en bouwnijverheid kan zich verenigen met het door het bonds- bestuur gevoerde beleid en constateert met dankbaarheid dat dit beleid geleid heeft tot een bevredigend resultaat, waar door de arbeidsvrede tot heden kon wor den bewaard. Magazijn in Leidse kamer 's-GRAVENHAGE, 12 maart Zoals reeds gemeld, heeft de Haagse politie een goede slag geslagen met de arrestatie van de 24-jarige student K. H. A. U., de 22-jarige student J. N. M. V. en de 20-jarige korporaal J. J. M. V., een broer van de student V. Dit drietal is nl. debet aan de wapendiefstal uit de kazerne te Ede. In de nacht van 4 op 5 maart zijn de gebroeders V. met een auto naar de kazerne gereden, waar de student V. indertijd gelegerd is geweest. De jonge mannen klommen over het hek van de kazerne, liepen door de wacht en namen 4 ongeladen karabijnen mee, die achter in een lokaal stonden. Bo vendien eigenden zij zich wat exercitiemunitie toe. Vervolgens gingen zjj naar Leiden en borgen de gestolen goederen daar op Vs kamer op. Op de terugweg had den zü en passant in een open kamp voor psychisch gestoorde militairen te Austerlitz ingebroken, waar de student V. indertijd verpleegd is geweest. Daar werden behalve rookgerei, pinda's en chocolade een aantal blikken conser ven meegenomen. In de nacht van woensdag op don derdag gingen de heren weer naar Ede, maar namen nu U. mee om op de uitkijk te staan. Weer klommen de gebroeders over het hek en forceer den de deur van de wapenkamer, waaruit zij 4 pistolen en 2 stenguns meenamen. BIJ SLIJTERIJ ONTDEKT Zij liepen tegen de lamp, toen zij aan het eind van de vorige week een inbraak pleegden in de slijterij aan de Fagelstraat in Den Haag. Bij deze in braak hadden zij elk een pistool op zak, afkomstig van de inbraak. De wa pens waren evenwel ongeladen. Toen de eigenaar van de slijterij gerucht hoorde en kwam kijken wat er aan de hand was, nam het drietal de vlucht. Het begaf zich naar de woning van een vriendinnetje van U, waar zij de pistolen verborgen in een kastje bo ven het toilet, zonder dat het meisje hiervan iets wist. Toen de student V. later terugkwam met de auto om de buit te halen (23 flessen drank, die de inbrekers in een schuurtje naast de slijterij hadden klaargezet) liep hij in de armen van de politie en zo kwam de zaak aan het rollen. Behalve aan een dansschool aan het Noordeinde, waar zij een schrijf machine, een radio en een 400" gul den ontvreemdden, hebben zij be kend ook nog te hebben ingebroken in een drukkerij aan de Z.O. Buiten singel in Den Haag. Hier namen zij een telmachine en een straalkachel weg. In de dansschool waren zij be kend, omdat de student V. daar les sen nam. ALLES OPGESLAGEN Alle gestolen goederen sloegen zij op in Leiden in Vs kamer. Zodra de student V. in de armen van de politie was gelopen,-gingen de medeplichtigen naar diens Leidse kamer, pakten de wapens, de radio en het rookgerei in koffers en wierpen deze in de Haar lemmertrekvaart. Naar de koffers wordt thans door de politie gedregd. Een karabijn bleef op de kamer achter en toen de politie daar een kijkje kwam nemen, dacht zij direct aan de inbraak in de kazerne in Ede. Op de kamer werden de telmachine en de schrijfmachine in beslag genomen, alsmede enige andere gestolen goede ren en f 100 van de inbraak in het Noordeinde. De jongelui zullen voor de officier van justitie worden voor geleid. De burgerrechter zal deze zaak PURMEREND, 12 maart. Van nacht is een bestelauto met drie per sonen in het Noordhollands kanaal bij Purmerend gereden. Hoewel vrij snel hulp ter plaatse was zag men slechts kans twee der inzittenden uit de wa gen te bevrijden. De derde, de 41-ja- rige mevr. v. d. W. uit Amsterdam kon eerst later boven water worden gebracht. Zij was toen reeds overle den. 's-GRAVENHAGE, 12 maart. In de afgelopen weken is de uitvoer van aardappelen voornamelijk naar Engeland, doch ook naar Zwitserland, Zweden en Italië vrij aanzienlijk toe genomen. De groothandelsprijzen, vooral van de veelgevraagde soort bintje, liepen daardoor op naar 18 en toen naar 20 cent per kg gesorteerd en verzendklaar Rotterdam, terwijl in de afgelopen week reeds ondershands 21 cent per kg is betaald. De prijzen van eigenheimers zijn in veel minder sterke mate gestegen. Vraag voor uitvoer is er van deze aard appel weinig. Het merkwaardige is, dat in het seizoen 1954/55 de eigen heimer, ondanks de matige kwaliteit, maar juist omdat hij bij het koken minder bloemig was dan normaal, zeer gevraagd was. Het gevolg hier van was, dat in 1955 meer eigenhei mers werden geteeld. De kwaliteit is nu doorgaans goed, dus bloemig bij het koken, hetgeen voor tal van huis vrouwen aanleiding is om naar bin tjes te vragen. De bintjes echter zijn door de vraag in de uitvoerhandel regelmatig in prijs gestegen en sche len in de groothandel al gauw vier tot vijf cent per kilogram met de bintjes. Hoe de prijzen voor de aardappelen zich verder zullen ontwikkelen is 'n grote vraag. De voorraden, vooral van minder gevraagde soorten, zijn be hoorlijk. De exporteurs echter moe ten altijd eerst inkopen, voordat zij in het buitenland kunnen aanbieden, zodat men er nooit zeker van is tot welk plafond het buitenland wil kopen. Deze onzekerheid, die kan leiden tot het stopzetten van invoe ren of het verlopen van de handel, doet voorzichtigheid betrachten. In tegenstelling tot geruchten ver klaren deskundigen, dat ons land voldoende ruime voorraden aardappe len voor de binnenlandse voorziening, ook bij voortgezette uitvoer, zal hebben. AMMEN, 12 maart. In geheel Jordanië wordt een inzameling ge houden voor de bewapening van de burgerwacht. In één dag had men een miljoen gulden bijeen. Koning Hoes sein schonk 170.000 gulden, een Ame rikaanse auto en een geweer. Konin gin Dina gaf een diamanten oorring. Gevangenen hebben de waarde van een dag voedsel afgestaan. Van de Libanese ambassadeur kon een cheque van ruim 200.000 gulden in ontvangst worden genomen. DAMASCUS, 12 maart. De Syri sche ambassadeur te Parijs heeft mon deling bij de Franse regering gepro testeerd tegen het leveren van Franse wapens aan Israël, aldus is van wel ingelichte zijde te Damascus verno men. De ambassadeur had erop gewezen, dat Frankrijk in de afgelopen,maan den had gepoogd wapens van uiteen lopende typen aan Israël te leveren, hetgeen Syrië als een „onvriendelijke daad, welke ernstige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en de Arabische landen", beschouwt. Die motieven waren: opheffing van het isolement, het trekken van Zeeuwsch-Vlaanderen dich ter bij Nederland, het voorkomen van al te sterke oriëntatie op België, het geven van een mo gelijkheid aan dit deel van Zee land om zich sneller van de oor logsgevolgen te herstellen. Al de ze motieven waren juist. Mèn mag vaststellen, dat de vrije ve ren hebben meegeholpen om Z. Vlaanderen vlugger weer op de been te helpen. Zij waren een zeer welkome aanvulling op wat wij in dit verband maar de „oor logsschaderegeling" zouden wil len noemen. De vraag kan worden gesteld, of het verkeer over deze veren ook zo enorm zou zijn toegeno men, indien men ervoor had moeten betalen. Daarop is na tuurlijk heel moeilijk een ant woord te geven. In het algemeen mag worden gezegd, dat die toe name niet veel geringer zou<zijn geweest, wanneer men haar ver gelijkt met de stijging der ver voerscijfers van de spoorwegen, de busdiensten e.d., waarvoor dus wel betaald moest worden. O.i. zou, wanneer in 1945 de ta rieven niet volledig waren opge heven, maar een minimumtarief zou zijn ingevoerd, Zeeuwsch- Vlaanderen daarmee blij zijn ge weest en men had in ieder ge val de deiningen van heden voorkomen. En de andere gebieden 1 Zijn, zo kan worden gevraagd, de in 1945 aangevoerde motieven nu niet meer van kracht? Om daarop een antwoord te kannen geven, is het nodig vast te stel len, dat de noodsituatie, die toen bestond, gelukkig is opgeheven en dus hetgeen een noodregeling zou kunnen worden genoemd zou kunnen verdwijnen. Men moet bovendien beden ken, dat er tal van andere ge- isoleerde streken en gebieden in ons land zijn, waar voor de ver bindingen met de centra ook be taald moet worden. Wij den ken aan de Waddeneilanden en om wat dichter in de buurt te blijven aan Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland. Voor 't vervoer daarheen en van daaruit is steeds betaald moeten worden. Nu kan men wel zeggen, dat daar de factor „België" geen rol speelde, maar dit standpunt is zeer aanvechtbaar en zeker niet doorslaggevend. De bewoners van genoemde eilanden waren en zijn precies dezelfde Nederlandse staatsburgers, die even excen trisch wonen en dus om dat woord maar eens te gebruiken evenveel recht kunnen doen gelden op gratis vervoer. (Waar voor wij overigens volstrekt niet pleiten!) Dit alles voert tot een tweede element in de discussie, n.l., dat de veren over de Westerschelde verlengstukken zijn van de weg en dat niemand voor het ge bruikmaken van die weg extra behoeft te betalen. Houdt men dit standpunt vol, dan moet men ook consequent zijn en van de overheid eisen, dat zij iedereen gratis doet vervoeren daar, waar natuurlijke barrières de aanleg van wegen onmogelijk maken. Hetgeen o.i. terecht protes ten zou uitlokken van mensen, die via het belastingbiljet voor deze kosten opdraaien, maar zelf nimmer in hun leven van deze diensten gebruik maken'. Boven dien: de automobilist maakt op de weg kosten wegens benzine, slijtage e.d., terwijl de passagier, indien er waar de boot nu vaart een weg zou liggen voor het ver voer over die weg in een open baar vervoermiddel ook zou moe ten betalen. Uit al het bovenstaande blijkt dus wel, dat het een hele opgave is aan te tonen, dat er sprake is van een verkregen recht, omdat de rechtsgrond ontbreekt. Er is één belangrijke factor, die men niet over het hoofd mag zien, n.l. deze, dat het principe der vrije veren met instemming van de volksvertegenwoordiging in 1950 reeds is prijsgegeven. Waar over de discussie thans gaat, is dan ook de vraag: zo laten of verder gaan. Nu is het wel zeer opvallend, dat er op dit punt al geruime tijd een verandering in de pu blieke opinie aan het ontstaan is, die hierop neerkomt, dat men het iets abnormaals vindt, dat er nog altijd niet voor de veren be hoeft te worden betaald. Velen vinden dit ook in Zeeuwsch- Vlaanderen dwaasheid en stel len, dat heel de outillage en de service der veerdiensten te lij den heeft onder deze vrijdom van tarieven. En, zeggen zij: hoe kan ik wat eisen, als ik er niet voor betaal? Het is een nuchtere redenering, die bovendien logisch is. „Waartje niet voor betaalt, dat waardeer je niet" zegt de volksmond. Toen in 1948 sprake was van invoering van tarieven, waren er ook protesten van het bedrijfsle ven. Men zei, dat de produktie- kosten zouden stijgen, wanneer er voor het vervoer zou moeten worden betaald. Dit bezwaar is later niet meer gehoord en aan genomen kan worden, dat deze kosten maar een fractie van de totale produktiekosten uitmaken. Wat het bedrijfsleven (en moet Zeeuwsch-Vlaanderen èn wat de landbouw èn wat de industrie betreft het daar niet van heb ben?) veel meer geld kost, zijn de urenlange wachttijden, die gemaakt moeten worden. Van daar, dat nu van die zijde de aandrang is gekomen verande ringen aan te brengen op voor waarde, dat de vervoersmogelijk heden drastisch worden verbe terd. Men hoort wel eens beweren, dat het toerisme schade zal lij den, indien de toeristen moeten betalen. Wij geloven, dat niet één vreemdeling zal wegblijven. Juist de toeristen vinden het on begrijpelijk, dat zij niets behoe ven te betalen. Een andere me ning is, dat heffing van een ma tig tarief toch maar een druppel op de gloeiende plaat zal zijn. Het ligt er natuurlijk maar aan hoe men dit verstaat. Als wij nu eens uitgaan van de vier miljoen passagiers, die vorig jaar van de Westerscheldeveren gebruik maakten en wij vermenigvuldi gen dit cijfer met een kwartje, dan komen wij tot één miljoen. Daarbij is dan geen rekening ge houden met het tarief voor het vervoer van fietsen. Dit is zo maar een gedachte om enige in druk te geven van wat een ma tig tarief zou kunnen opleveren. Van die tarieven zelf hopen wij in een slotartikel nog iets te zeg gen. Thans zij volstaan met de mededeling, dat het niet in de eerste plaats om die miljoen gaat, maar om andere zaken, die o.i. van groter importantie zijn. Tenslotte dit: wij geloven, dat er betere middelen zijn om Z.- Vlaanderen te helpen en de ge dachte aan achteruitstelling weg te nemen. Dat is in de eerste plaats het interesseren van Ne derlandse ondernemers om zich hier te vestigen en te zorgen, dat er Nederlands kapitaal komt. En vervolgens dient deze hulp te be staan in het toewijzen van bouw volume, opdat de Zeeuwsvlamin gen niet wegtrekken. Ziedaar twee middelen, die voor dit deel van Zeeland van primaire bete kenis zijn. «MN Van militaire zijde wordt verno men, dat zondag in Casablanca 114 Algerijnse scherpschutters zijn gede serteerd vlak voordat hun regiment zich zou inschepen naar Marseille, om vandaar naar Duitsland te wor den overgebracht. Voor het examen landbouwhuis- houdlerares zijn geslaagd de dames M. Dees, Zaamslag; A. M. S. de Jager, Wilhelminadorp; M. W. Kramer, Wis- sekerke; L. W. v. d. Plassche, Goes; J. W. Quist, Schoondijke en C. C. San- dee, Kapelle. BRUINISSE, 12 maart. De open stelling van de Waddenzee voor de visserij op mosselzaad zal tengevolge van de langdurige vorstperiode niet geschieden op 10 april, zoals eerst in de bedoeling lag, maar van 2 tot 18 mei (voor het Friese Wad) en van 18 tot enige weken daarna voor het Gro ninger Wad. Het zaad van het Gronin ger Wad zal in Zeeland mogen wor den uitgezaaid, maar de termijn waar in mag worden gevist zal afhankelijk zijn van het al of niet voorkomen van grote hoeveelheden zaad, het optre den van nieuwe zaadval en het voor komen van „groen" in het water. ARNHEM, 12 maart. Naar wq vernemen heeft de vrijdag gearres teerde 57-jarige arbeider C. J., uit Arnhem, thans bekend, dat hij don derdag 1 maart j.L op het voetbalter rein aan de grens van de gemeente de 45-jarige arbeider A. W. H. K. heeft gedood. Hij heeft het lijk enige dagen verborgen gehouden en het daarna in de omgeving van de plaats van het misdrijf begraven. Op de Goudsesingel in Rotterdam is zondagmiddag de 29-jarige H. P. Bouman uit de Resedastraat te Am sterdam met zijn motorfiets tegen een tramwagen van lijn elf gebotst. Da man sloeg tegen de straat en kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd en daar over leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3