Geheel St. La urens is tegen opheffing van de gemeente Goes gaat grote kapitaalswerken „met spoed" voorbereiden Subsidieverlening voor bouw van nieuwe Geref. Kerk te Goes Samenvoeging niet toegejuicht Centrale weg Zeeland van Ouwerkerk naar Goese Sas ol Kats Nieuwe opleiding aan Goese vakschool voor meisjes DE C.H.U. EN DE VRAGEN VAN DEZE TIJD" Ontwrichting van dorpsgemeenschap en verenigingsleven" Enquête wees uit: 96 pCt. tegen Fabriek van glasfabriek Wattez aan Goese Zuidvlietstraat Medioburgum naar Monaco Subsidie voor massajeugdwerk te Goes Oesterpercelen zo mogeiijk in de Roompo* Bedrag vast te stellen nadat richtlijnen bekend zijn Kleuterlokaal in Van der Veenschool Doorbraakgedachte beslist afwijzen Uitvoering in geval van opkomende werkloosheid B. en W. vragen kredieten tot een bedrag van f 23.000.- Dinsdag 13 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 12 maart. Ongeveer 96 van de bevolking van St. Laurens heeft zich uitgesproken tegen het opheffen van de gemeente. Zoals bekend werd onlangs door G.S. een plan naar de Walcherse gemeenten gestuurd, waarin de grenswijzigingen worden voorgesteld; de bezwaren tegen het plan, dat o.a. een samenvoeging van de gemeenten Serooskerke, Grijpskerke en St. Laurens inhoudt, moeten voor 1 april a.s. zijn ingediend. St. Laurens zal zijn bezwaren indienen: het zijn niet zomaar ee;n handjevol „oproerkraaiers", dat zich tegen het plan van G.S. verzet; vrijwel de gehele dorpsgemeenschap, waaronder ook de forensen, die op de Noordweg wonen, heeft zich positief vóór het voortbestaan van de gemeente St. Laurens uitgesproken. Het spreekt vanzelf, dat de gemeenteraad het klankbord is van deze 96 van de inwoners. Wanneer de raad vrijdagavond bijeenkomt, zal er menig bezwarend woordje tegen het plan worden uitgesproken. De plaatse"j" e Oranjevereni ging heeft zich beijverd voor de enquette. Ook burgemeester W. Baas steekt niet bepaald de loftrompet over de voorgestelde wijzigingen. Hij ziet de samenvoeging als volgt: het is alsof men eerst meubilair heeft gekocht; daar na komt pas de architect, die er een huis omheen moet bouwen „Een willekeurig iets van G.S., waaraan g n enkel redelijk motief aan ten grondslag ligt" zo vertolkt de heer Baas de gevoelens van de inwoners van de gemeente St. Lau rens, „men moet motieven naar vo ren brengen, dan zouden wij deze argumenten kunnen ontzenuwen". Historisch gegroeid St. Laurens is een gemeente, die historisch is gegroeid, zo bouwt bur gemeester Baas zqn eigen argumente ring op; een gemeente ook, die zich in de loop der eeuwen heeft kunnen aan passen aan de veranderde tijdsomstan digheden. St. Laurens heeft een bloei end verenigingsleven, op kerkelijk, po litiek en ontspanningsgebied. Drie lo kaliteiten in het verenigingsgebouw blijken in de praktijk nauwelijks vol doende. Burgemeester Baas voorziet, dat bij een „opdeling" van St. Laurens een groot gedeelte waar ca. 1000 van de ruim 1400 inwoners leven, zal volgens het plan aan Middelburg ko men deze verenigingen uiteen zul len vallen. De grenzen van de kerkelijke ge meenten lopen vaak parallel met die van de burgerlijke gemeente. De attes taties gaan naar de nieuwe gemeente, waar ook de kerkbelasting zal moeten worden voldaanDe kerken ver dwijnen dus op den buur, zo conclu deert de heer Baas. Scholen zijn er ge sticht door de inwoners; scholen dus, die men als „eigen" betitelt. Een sport veld wam er, een speeltuin. Tegen grenscorrecties heeft burge meester Baas geen enkel bezwaar. Dat b.v. het stukje Veerseweg, dat nog steeds St. Laurens is een geografisch meer logische bestemming krijgt, is volkomen aanvaardbaar, zo niet toe te juichen. Maar opheffing van de ge meente St. Laurens, neen. Een andere prognose van de heer Baas is, dat een grotere gemeente, zoals thans gepro jecteerd, spoediger noodlijdend zal zijn. Toch zag de burgemeester van St. Laurens één voordeel in het plan. Het saamhorigheidsgevoel is weer sterk naar voren gekomen, zo sterk zelfs, dat alle politieke en standsverschillen zijn verdwenen. Gemeenschapsleven stuk „Het bestaan van de Herv. gemeente rust op het bestaan van de burgerlijke gemeente" zo zei ds. W. A. Kalkman, „de situatie wordt de predikant doelde dus op een eventueel doorgaan van het plan zeer ongelukkig. De „opdeling" wordt noodlottig geacht, •Het gemeenschapsleven, zoals dat ge groeid is en opgebouwd, zal vermoede lijk stukgaan. „De kerk en de kosters woning, een stuk van de mensen zelf, is pas gerestaureerdDs. Kalkman zag de geestelijke, psychologische en sociale nadelen. Ds. C. Boon konden wij gisteren niet bereiken; de ouderling van de Geref. Kerk, de heer S. Simonse liet ook al geen andere geluiden horen. Reeds bij het vorige grenswijzigingen-voorstel, in 1950, heeft de Geref. Kerk zich in een schrijven hiertegen uitgesproken. Geslaagden C.J.B.T.B. paarden-gebruikscursus MIDDELBURG, 12 maart. - De door de C.J.B.T.B. georganiseerde paar- dengebruikscursus is dezer dagen vol tooid. Ir. Versteeg en de heer Ripping dankten de heer Wisse-Vogelaar, die als leraar de cursus had geleid. Ook namens de cursisten werden woorden van dank gesproken, onder aanbieding Van een geschenk. De geslaagden zijn: L. Jobse, F. Polderman, I. Huisman, Jac. de Visser, A. Kodde, P. de Visser, Jac. Geschiere, W. Koppoolse. D. Aar- noudse en K. van Sparrentafe. Geslaagd voor „Tractoren en tractorwerktuigen" GOES, 12 maart. Op de praktijk school voor landbouwmechanisatie te Slootdorp slaagden de volgende kandi daten voor het diploma „Tractoren en tractorwerktuigen" (van „Smecoma"): A. van de Vrie, Goes; L. A. van Sichem, Westkapelle; J. Reijnhoudt, Nieuw- en St. Joosland; J. Koens, Heinkenszand; Abr. Sturm, Middelburg; F. Janse, Krui- ningen; B. de Jonge en J. A. Hazen, 's- Reerenhoek. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- feom, Middelburg. Ds. W. O. van Bu-geler, Krulningen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlisslngen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlisslngen. J. Moll, Vlis slngen. K. O. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. B. Zuidema, Goes. Dat schrijven bestaat nog en is weder om ingediend. Persoonlijk formuleerde de heer Simonse zijn mening als volgt: „De wijzigingen behelzen een ont wrichting, een kapotmaken van de dorpsgemeenschap en het verenigings leven". Belangenbehartiging Een wii lier, de heer G. de Regt, zei dit: „De gemeente zal uit elkaar worden gerukt. De behartiging van de belangen van de burgerij kan niet beter gc chie. dan wanneer men een eigen gemeentebestuur heeft". Een agrariër, wiens mening wq vroegen, maar die het publiceren van zijn naam niet prettig vond, sprak z:-h eveneens uit tegen het opheffen van de bestaande dorpsgemeenschap. „Maar als het moet", zo zei hij, „dan nog liever bq een plattelandsgemeente als bij de stad." Dit is dus de mening van St. Lau rens, één van de drie gemeenten, waaruit volgens het plan de nieuwe gemeente zal bestaan. En hoe is de stemming in de an dere gemeenten? Zowel te Grijps kerke als te Serooskerke moet het voorstel nog in de raad worden be sproken. 3u. gemeester H. U. Bouw man van Grijpskerke, die wij de vraag stelden „hoe staat U er eigen lijk tegenover" zei spontaan „niet sympathiek"; een actie kent men in zijn gemeente nog niet, maar er broeit wel iets.... De heer Bouw man zag ook veel donkere wolken; die dezelfde kleur hadden als de bezwaren van St. Laurens. Op 23 maart a.s. komt het plan hier in de raad. Burgemeester P. Dregmans van Se rooskerke konden wij gisteravond niet bereiken; wethouder H. Janse kon ons echter de verzekering geven, dat men in Serooskerke ook niet „happig" is op de plannen; wanneer niet een der gelijke enquette werd gehouden als op St. Laurens zou waarschijnlijk hetzelf de resultaat uit de bus komen.Dit slaat dus op de samenvoeging. Maar ook het feit, dat men de gemeente grens van Vrouwenpolder wil projec teren tot vlakbij de dorpskom vindt in Serooskerke geen genade. Zo zitten er aan het voorstel van G.S. nog heel wat haken en ogen; voorshands kan men officieel is het uiteraard eerst na de raadsvergaderingen vaststellen, dat de samenvoeging door geen van de drie gemeenten zal worden toegejuicht GOES, 12 maart. De Glasindu strie gebr. Wattez N.V. i.o. heeft de medewerking der gemeente ingeroe pen ten behoeve van de financiering van de bouw van een door haar te stichten fabriek met kantoorruimte en kantine aan de Zuidvlietstraat. B. en W. wensen deze te geven, aangezien anders gevreesd moet worden, dat het bedrijf, dat voor Goes van groot belang is, maar niet voldoende ruim te heeft, naar elders zal worden overgeplaatst. De volgende vorm is overeengeko men: de gemeente staat aan de n.v. in eigendom af een perceel grond van 7500 vierk. m., welke koopsom zal worden voldaan door vestiging van een grondrente op dit perceel ten voordele der gemeente, groot 4 'sjaars van de koopsom. De gemeente verstrekt aan de n.v. ten behoeve van de financiering van de bouw een geld lening onder hypothecair verband ten bedrage van 75 der bouwkosten tot een maximum van 5 ton tegen 4 's jaars. MIDDELBURG, 12 maart. De volksdansgroep van de Middel burgse gymnastiekvereniging Me dioburgum zal de Nederlandse ge voelens vertolkens bij het huwelijk van Grace Kelly met de Prins van Monacol De groep zal namelijk worden uitgenodigd om met een dubbel tiental naar het vorstendom aan de Riviera te komen. Zoals van ouds zullen de folkloristische dan sen in de Walcherse klederdracht worden uitgevoerd. Dat dit een bij zonder buitenkansje voor de leden van de groep betekent valt licht te begrijpen de vreugde over dit uitstapje dat men toeschrijft aan de bemiddeling van de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot is groot. GOES, 12 maart. B. en w. hebben voorgesteld het beschikbare bedrag van f 1500.(voor 1955) ten behoeve van het massajeugdwerk in Goes als volgt te verdelen: Hervormde Jeugd raad f 1050.—. Vereniging „Don Bos- co" f 350.Leger des Heils f 100. Voor alle organisaties geldt, dat aan deze bedragen geen rechten kunnen worden ontleend voor volgende jaren. Ten aanzien van „Don Bosco" wordt gesteld, dat voor ev. verdere subsi diëring het noodzakelijk is, dat het massajeugdwerk uiterlijk binnen twee jaar voldoet aan de rijksnormen. Wat betreft het Leger des Heils wordt er de aandacht op gevestigd, dat het geld uitsluitend en alleen mag worden ge bruikt voor het massa jeugd werk en dus niet voor eventuele andere doel einden, welke deze organisatie na streeft. In 1954 was f500 beschikbaar, dat als volgt werd toegewezen: Herv. Jeugdraad f 250.-, „Don Bosco" f 150.- en Leger des Heils f 180. Suggesf/e van Goese leraar GOES, 12 maart. De centrale weg als Zeeuwse verkeersspil na uitvoering van het deltaplan kan het beste lopen over een dam onge veer van Ouwerkerk over de Vondelingenplaat naar het Goese Sas of naar Kats. Dit betekent ook voor Walcheren een bekorting van circa zeven tot tien kilometer ten opzichte van de voorgestelde dam ZierikzeeColijnsplaat. De afstand van Zeeuwsch-VIaanderen naar Schouwen-Duiveland wordt door deze dam eveneens sterk bekort en voor het scheepvaartverkeer op de Oosterschelde van Antwerpen naar de Rijn zou de dam een beschermende functie vervullen. Voor eventuele oesterpercelen zou hiermee de Roompot naar achteren toe vergroot wor den met enkele waarschijnlijk bruikbare delen. Tot deze conclusie komt de heer J. M. Roof, leraar aan de r.k. hbs te Goes, in een artikel, dat van zijn hand verscheen in het Tijdschrift voor Eco nomische en Sociale Geografie. Behal ve voor oesterpercelen komt er in dit plan ook recreatiegelegenheid, aldus de schrijver, die verder zegt, dat zo nodig de Roompot door middel van een stormstuw afgesloten dient te worden. Als volgend punt noemt de heer Roof de voortzettting van de verkeersdam over Kapelle-Biezelinge naar ongeveer de Biezelingse Ham en daarop aanslui tend 'n tunnel onder de Westerschelde over de platen van Ossenisse naar Os- senisse. Indien de vaart van Antwer pen naar de Rijn van een andere dan de tot nu toe gangbare waterverbinding gebruik zou maken, zou een dam van Stavenisse naar de verkeersdam kun nen worden aangelegd. Daarmee zou ook Tholen in het provinciale verkeer en dus in het provinciale leven worden opgenomen. GEEN OPDELING Deze oplossing wordt ontwikkeld om de mogelijke verdere verbrokkeling van Zeeland te voorkomen. Want de heer Roof acht het volstrekt niet on mogelijk, dat, als daartegen niet wordt gewaakt, er straks sprake zal zijn van drie delen, nL Noord-Zeeland benoor den de Oosterschelde, dat zich nog sterker op Rotterdam zal oriënteren, Zuid-Beveland ten zuiden van de Wes- tre-Schelde en Midden-Zeeland. Meerderheid van b. en w. stelt voor GOES, 12 maart. De meerderheid van het college van b. en w. heeft de raad voorgesteld in principe te besluiten tot het verlenen van een subsidie aan de Geref. Kerk ten behoeve van de bouw van een tweede 'preekgelegen- heid annex vergaderlokalen voor de jengd aan de Bergweg met de be paling, dat het bedrag van het subsidie later zal worden vastgesteld, wanneer de door de minister van binnenlandse zaken toegezegde richtlijnen betreffen de de subsidiëring van kerkbouw door de overheid bekend zullen zijn. Er wordt op gewezen, dat om onbillijkheden te voorkomen het verlenen van een gelijksoortig subsidie aan geestelijke stromingen, geen kerkgenoot schappen zijnde, thans niet bij voorbaat behoort te worden uitgesloten. In zijn subsidieverzoek van 2 septem ber 1955 merkte de kerkeraad der Ge ref. Kerk op, dat hij door de stichting van dit bouwwerk in het bijzonder vol doet aan de taak mede te werken aan het verschaffen van de middelen ten behoeve van de vorming der aan zijn zorg toevertrouwde jeugd in geestelij ke en culturele zin. Voorts wees d# kerkeraad erop, dat reeds diverse ge meentebesturen in ons land onder goed keuring van ged. staten besloten tot subsidiëring van kerkbouw, waardoor deze besturen aangetoond hebben, dat bij de stichting van kerkgebouwen de belangen der burgerlijke gemeente zijn betrokken. In het raadsvoorstel wordt uitvoerig ingegaan op hetgeen zich voordeed bij de subsidie aanvrage voor kerkbouw te Nijmegen, waarbij uiteindelijk de Kroon besliste, dat er geen bezwaren konden worden gemaakt tegen subsi dieverlening. Afgezien daarvan is de meerderheid van het college van oordeel, dat in het algemeen de geestelijke verzorging van een deel der bevolking, als een ge meentebelang kan worden aangemerkt en dat er dus, nu ook reeds andere vor men van geestelijke en culturele ont wikkeling worden gesubsidieerd, aan leiding is om ook voor de kerkbouw ge meentelijke subsidie te verlenen. GEEN VOORWAARDEN Immers, het is niet alleen noodzake lijk, in het belang van de bevolking een behoorlijke verzorging van de maatschappelijke, sociale, culturele en hygiënische behoeften te bevorderen, maar ook de voorwaarden te scheppen voor een gezonde beleving van de godsdienst, w.o. dus ook moet worden verstaan het bevorderen van de stich ting van aan redelijke eisen voldoende kerkgebouwen. Wat betreft het begin sel van scheiding van kerken staat kan er hierbij op gewezen worden, dat dit begrip een vaste omlijning mist en als zodanig geen omschrijving in de wet heeft gevonden. Voorzover men onder dit beginsel verstaat, dat kerk en staat elk hun gescheiden levensterrein die nen te hebben, brengt dit in elk geval mede, dat aan een subsidiëring van kerkbouw geen voorwaarden worden verbonden, waardoor de kerken In haar geestelijke bewegingsvrijheid zou den worden belemmerd. KAPELLE, 12 maart. De plaatse lijke afdeling van de bond van platte landsvrouwen zal in samenwerking met de afdelingen van deze bond te Wemeldinge en Yerseke a.s. zaterdag in het gymnastieklokaal te Wemeldinge een tentoonstelling organiseren van gouden en zilveren Zeeuwse sieraden en gebruiksvoorwerpen. Een schat van dergelijke dingen zal op deze tentoon stelling te bewonderen zijn. Verder zul len er ook Zeeuwse klederdrachten uit de 18e en 19e eeuw te bezichtigen zijn. Voorstellen aan de raad GOES, 12 maart. Het bestuur der Vereniging „De Ambachtsschool" heeft het gemeentebestuur gevraagd te Verklaren, dat enkele opleidingen van de vakschool voor meisjes urgent zijn. Het betreft drie opleidingen, t.w. voor primair landbouwhuishoudonderwijs (welke tevens kan dienen als vooropleiding voor de per 1 Augustus 1957 te stichten opleiding lera res landbouwhuishoudkunde XIX), voor de akten N XII (lerares in de zorg voer de woning, voor de voeding, voor de gezondheid en voor de kleding) en N XIX (lerares in de landbouwhuishoudkunde). B. en W. stellen voor de gevraagd verklaringen af te geven. Indien de Kroon de oprichting en instandhouding heeft goedgekeurd, zal door het rijk subsi die worden gegeven tot een bedrag, overeenkomende met 70 der netto- kosten, terwijl het resterende bedrag ten laste der gemeente komt. Van dit aandeel wordt tweederde verhaald op de gemeenten van herkomst der leerlingen. Een ander onderwijsvoorstel heeft betrekking op de inrichting van een lokaal voor het openbaar kleuter onderwijs in de Van der Veenschool, welk lokaal voorlopig voor het lager onderwijs niet gebruikt behoeft te worden. Daardoor kan het in de slechtste toestand verkerende lokaal van de kleuterschool aan de Beesten markt buiten gebruik worden ge steld. Voor de inrichting van het lokaal is f 3757.nodig, n.l. f 2432. voor meubilair, f 875.voor ontwik kelingsmateriaal en f450.voor de inrichting van een zandbak. Voorts wordt geadviseerd mede werking te verlenen tot de aanschaf van leermiddelen tot een bedrag van f 1517.10 door het bestuur der r.k. meisjesschool. Nodig zqn: twee naai machines, atlassen, een globe en lees boeken voor de vglo-afdeling, vijf flanelborden met materiaal, een doos van Pandora, aardrijkskundeboeken, zangbundels en een methode voor het verkeersonderwijs. Tenslotte wordt voorgesteld f650. beschikbaar te stellen voor het schil deren van de twee schoollokalen aan de Boudewijn de Wittestraat, waarin voorheen de vglo-afdeling der Kohn- stammschool was gehuisvest en die thans in bruikleen zijn verstrekt aan de uloschool op Geref. grondslag. Hij is van oordeel, dat deze kwestie van proviciaal standpunt terdege zal moeten worden bezien, terwijl men de ze ontwikkeling zo nodig zal dienen te gen te gaan. Een factor, die tot de een making kan bijdragen, zou gevonden kunnen worden in een noord-zuidver binding, welke zou moeten liggen hal verwege de z.g. kustweg en de Bene- luxweg. Een dam ongeveer halverwege moet als een Zeeuws belang worden be schouwd. Indien deze echter als een secundaire dam moet worden gelegd achter de kustdam, valt hij buiten het deltaplan en zal dientengevolge uit provinciale middelen moeten -worden gefinancierd. Het is derhalve noodza kelijk, dat men in Zeeland allerwegs het belang van deze dam tijdig inziet, dat de aandacht geheel gericht wordt op deze vitale verkeersader en dat de dam zo mogelijk uit provinciale mid delen wordt aangelegd. Kan een vaste verbinding ter hoog te van Hoedekenskerke op Perkpol- der geen compromis zijn .waarin alle Zeeuwse belangen het beste tegen el kaar zouden zijn afgewogen? zo vraagt de schrijver, nadat hij de voor- en nadelen van een tunnel zoveel mogelijk oostwaarts heeft besproken. Ten aanzien van de oesterteelt wordt de gedachte ontwikkeld na te gaan, of daarvoor in de Roompot mogelijkheden bestaan en te onderzoeken, of een af sluiting van dit bekken door middel van stormstuwen uit veiligheidsover wegingen nodig zou blijken en welke gevolgen een dergelijke geperforeerde afsluiting voor de oestercultuur heeft. UW EN POLDER Ouderavond. 0.1, v. de heer A. van Sparrentak werd de ouderavond van de Ver. voor Chr. Onderwijs gehouden. De directrice van de chr. landbouwhuishoud- school mej. Boudeling te Middelburg, gal een overzicht van hetgeen er op die school door de leerlingen kan worden be reikt. De heer P. Bouwense, leraar aan genoemde school, draaide een paar film pjes over het onderwijs aldaar. Ook bur gemeester A. de Kam vertoonde twee filmpjes, o.m. over zijn installatie als burgemeester in 1953. s-HEER ARENDSKERKE Benoeming. Tot commies A ter ge meentesecretarie van Bergambacht is benoemd de heer J. L. Brasser, thans werkzaam ter secretarie in deze ge meente. De heer Tilanus sprak te Zierikzee II ZIERIKZEE, 12 maart. Voor de statenkring der C.H.U. sprak vanavond in het verenigingsgebouw te Zierikzee de heer H. W. Tilanus, Unie-voorzitter en voorzitter van de C.H. Tweede Ka merfractie over het onderwerp: „De C.H.U. en de vragen van deze tijd". De vergadering werd geleid door de heer H. IJssel, voorzitter van de Sta- tencentrale. De heer Tilanus wilde de ze avond de problemen in drie groepen verdelen: namelijk, die welke be trekking hebben op de Tweede Kamer verkiezingen, speciaal wat de grond wetswijziging betreft; die welke de praktische politiek betreffen en die van principiële aard. Wat het eerste betreft besprak hij GOES, 12 maart De Rijksdienst voor Aanvullende Civieltechnische Wer ken heeft de medewerking van de gemeentebesturen gevraagd om in geval van opkomende werkloosheid terstond te kunnen overgaan tot vervroegde uitvoering van voor een later stadium geplande kapitaalswerken, teneinde door deze verruiming van de werkgelegenheid de werkloosheid op te van gen. Bq deze vervroegde uitvoering van werken (z.g. aanvullende werken) door de gemeentebesturen wordt dan door het rijk een subsidie verleend. Dit subsidie bedraagt voor aannemerswerken 75 pet. van de onrendabele kosten en voor regiewerken 100 pet. van de arbeidslonen inclusief sociale lasten. B. en W. hebben nu enkele werken opgegeven en stellen de raad voor kredieten tot een bedrag van f 23.000 beschikbaar te stellen, om deze werken voor te bereiden, zodat zij terstond ter hand kunnen worden ge nomen. B. en W. ontvingen de mededeling, dat voor uitvoering in een tijd van laagconjunctuur o.m. in aanmerking komen de volgende aannemerswerken: de aanleg van Industrieterreinen aan de haven en aan de spoorlqn (kosten van deze werken worden globaal ge raamd op f 3.000.000) en de aanleg van een zwembad. Als de meest geschikte aanvullen de werken zowel voor uitvoering in laagconjunctuur als voor bestrijding van seizoenwerkloosheid in een tijd van hoogconjunctuur werden aange geven de volgende arbeidsintensieve grondwerken, als regiewerk uit te voeren door een cultuurmaatschappij (Ned. Heide Mij of N.V. Grontmq): uitbreiding sportterrein, aanleg van sportvelden t.b.v. de jeugd in school verband en aanleg van speelvelden voor de jongere jeugd in de bouw plannen. In het gebied van het arbeidsbureau Goes bestaat grote behoefte aan ar beidsintensieve regiewerken voor plaatsing van seizoenwerklozen gedu rende de maanden december tot en met april. De mogelijkheid bestaat dus dat reeds in de winter 1956-'57 een of meer werken uitgevoerd kunnen wor den. De betreffende plannen met be grotingen moeten dan evenwel in de eerste helft van dit jaar bij de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken ter subsidiëring worden ingediend. Het is derhalve noodzakelijk om de voor bereiding van deze plannen met spoed ter hand te nemen. Dit betreft dus de uitbreiding van het sportterrein, de aanleg van schoolsportvelden en van jeugdspeelvelden en evt. de egalise- ring van het industrieterrein aan de spoorlqn. Kredieten Teneinde deze voorbereiding ter hand te kunnen nemen stellen B. en W. voor de benodigde kredieten te vo teren. Voor de aanleg van sportvelden voor de jeugd in schoolverband, waar- Kamers, die hij als noodzakelijk be schouwt, al had de heer Tilanus per als voornaamste punt van de grond wetswijziging de uitbreiding der beide soonlijk aanvankelijk voor een kleinere uitbreiding gevoelt. Wat de tweede groep vragen aangaat deed spreker eni ge grepen uit het verkiezingsmanifest 1956 der C.H.U. o.a. wat betreft de in ternationale politiek, Nederland en de overzeese rijksdelen, het maatschappe lijk leven, overheidsinmenging, de wo ningnood, middenstand, ambacht en zelfstandigen en het deltaplan. In verband hiermede ging spreker diep in op de internationale samen werking, die de laatste jaren op ver schillend gebied aanzienlijk is toege nomen (wat ook een argument is voor uitbreiding der beide Kamers). Inzak» Nederland en de overzeese rijksdelen stond hij nog stil bij het proces Jung- schlaeger dat geen rechtszaak is, maar een politiek geval en de reis van het Kon. paar naar de West, zo ook het vraagstuk der Ambonezen. Wat het Deltaplan aangaat pleit de C.H.U. voor een snelle en vastberaden uitvoering. Hoewel hij deze niet als politieke gschriften zag besprak de heer Tilanus ook nog het mandement der r.k.-bisschoppen en het herderlijke schrijven der generale synode der Ned. Herv. Kerk. Aangaande de principiële vraagstukken moet de "C.H.U. de door braak gedachte met beslistheid afwij zen en wees spreker er op, dat de enige richtsnoer ook op politiek gebied moet zqn: God lief hebben en de naaste als u zelf. van de kosten worden geraamd op f 100.000,bedragen de voorberei- dingskosten f 2.500. De aanleg van speelvelden voor de jongere jeugd In de bouwplannen wordt op f 90.000 ge schat; de voorbereidingskosten bedra gen f 3000, Voorlopig wordt gedacht aan een veld in bouwplan West en enkele kleine veldjes voor de jongste kin deren in het plan Valckeslot, alsme de een groter veld voor de oudere kinderen in dit bouwplan. De voorbereidingskosten van de aan leg van een industrieterrein aan de spoorlijn, die gesplitst kan worden in verschillende gedeelten van f 200.000, worden geschat op f 7.500. Ook het werk aan het industrieterrein aan de haven kan in verschillende gedeelten gesplitst worden. De voorbereidings kosten voor het eerste gedeelte zullen 10.000 bedragen. Voor de uitbreiding van het sport terrein en de aanleg van het zwem bad is reeds een eerste krediet ver leend.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2