J MIMISTER DULLES BRENGT TWEEDAAGS BEZOEK AAN INDONESIË Krijgt Indonesië coalitieregering zonder communisten? Getuige Baden blijkt verklaringen te hebben verzonnen Voortdurende ongeregeldheden in Griekenland en op Cyprus Soekarno uitgenodigd voor tegenbezoek PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika bereid Indonesië economische hulp ie verlenen Arabische leiders bieden Jordanië hulp Weer vele doden en gewonden in Algerije Sultan Ben Joessef naar Spanje? Zal ook Smidt slachtoffer worden van leugens? Negerstudenten op Amerikaanse universiteiten Nationale vergadering keurde wetsontwerp goed Amerikaanse bemiddeling noodzakelijk meent Griekse premier Opzegging Ned.-lndonesische Unie eerste punt op programma Hongaarse oud-minister in Moskou gearresteerd Mijnwerker om het leven gekomen Nederland aan de spits met schoorsteenbranden Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- ctraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jaargang No. 3345 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 13 maart 1956 Geheel St. Laurens is er tegen (Zie pagina 2) Op- en ondergang van zon en maan: Woensdag: Zon op 6.58 u., onder 18.42 u. Maan op 7.09 u., onder 21.30 u. Hoogwater woensdag 14 maart: Vlissingen: 2.56 u. 2.20 m., 15.19 u. 2.26 m. Terneuzen: 3,25 u. 2.34 m., 15.46 u. 2.40 m. Wemeldinge: 4,50 u. 1.62 m., 17.09 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.33 m., 16.59 u. 1.50 m. DJAKARTA, 12 maart. Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron in Djakarta verneemt, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, president Soekarno uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Soekarno heeft de uitnodiging aanvaard, maar er is nog geen beslissing genomen over de datum van het bezoek. Dulles bracht een uur na zijn aankomst in Djakarta een bezoek aan president Soekarno. Gedurende de besprekingen is ook de kwestie Nieuw-Gunea ter sprake gekomen. ,,Een gedachtenwisseling over dit onderwerp heeft geleid tot een beter begrip van de zijde van de Amerikanen over ons standpunt", aldus de woordvoerder. Een ander onderwerp van bespre king gedurende deze informele bij eenkomst was het verlenen van eco nomische hulp aan Indonesië. De Amerikaanse bezoekers verklaarden, dat zij bereid waren economische bij stand te verlenen. Naar van Indone- CAIRO, 12 maart. Koning Saood van Saoedi-Arabië, president Koetali van Syrië en premier Nas ser van Egypte hebben op hun con ferentie in Cairo een 'allesomvat tend' plan opgesteld om de Arabi sche veiligheid te verzekeren en de structuur van de Arabische landen te verdedigen tegen 'Zionistische agrussie en buitenlandse overheer sing'. In een communique dat maandag, aan het slot van de conferentie van vijf dagen werd uitgegeven, werd ver klaard, dat het plan „een schild tegen alle mogelijke gebeurtenissen en on aangename verrassingen" is. Wij zijn vastbesloten, aldus de drie regerings leiders, de Arabische wereld te vrij waren voor het kwaad van de koude oorlog. Naar verluidt hebben de Arabische leiders Jordanië hulp aangeboden ter vervanging van de jaarlijkse Britse subsidie van 12 miljoen pond sterling en er bij Jordanië op aangedrongen, zich aan te sluiten bij een gemeen schappelijk Arabisch plan om het hoofd te bieden aan elke Israëlische aanval. ALGIERS, 12 maart. In Algerië zijn maandag bij twee gevechten tussen Franse militairen en verzetsstrijders vijftien opstandelingen gedood en 26 gevangen genomen. Intussen zijn te Bone weer 800 man versterkingen aan land gezet. In het weekeinde waren hier 600 militairen uit Frankrijk aan gekomen. De Franse regering besloot de Mo hammedaanse troepen uit Algerië terug te trekken omdat velen deserteerden. Zondag werd de desertie van 114 Mos lems in Qasablanca gemeld. Vorige week liepen er bij Souk-Arras 75 naar de opstandelingen over. In Bergen op Zoom is met militai re eer begraven de 22-jarige sergeant vlieger F. Koopman die vrijdag tenge volge van een vliegtuigongeval nabij het vliegveld Volkel om het leven is gekomen. sische zijde vernomen wordt zou hierover in grote lijnen overeenstem ming zijn bereikt. Minister Dulles verklaarde op het vliegveld Kemajoran. dat het reeds lange tijd in zijn bedoeling had gele gen, een bezoek te brengen aan Indo nesië, met welk land de Verenigde Sta ten in geestelijk opzicht en in feite veel gemeen hebben. Dulles werd welkom geheten door de aftredende minister van buitenland se zaken Anak Agoeng. Er was bij zijn aankomst geen vertegenwoordiger van het Nederlandse hoge commissariaat aanwezig. DEMONSTRATIES Ongeveer twee dozijn Indonesiërs, die zich buiten de hekken van Kema joran hadden opgesteld, riepen: „Doe de Seato te niet". Een der demonstran ten, een jonge vrouw wierp een stuk papier naar Dulles' auto. Zij werd door de politie aangehouden. Dulles schonk geen aandacht aan het incident. MADRID, 12 maart. Volgens een Spaans blad is sultan ben Joessef van Marokko uitgenodigd voor een bezoek aan Spanje. Het blad voegde hieraan toe, dat als de Frans-Marokkaanse overeenkomst inzake onafhankelijk heid voor Marokko eenmaal in wer king getreden zal zijn, „mogelijk het ogenblik gekomen is voor directe on derhandelingen over het opnemen van de Spaanse zone in een toekomstig verenigd en onafhankelijk Marokko". Het Britse Lagerhuis heeft maandag zich voor de tweede keer. in drie we ken uitgesproken voor afschaffing of opschorting van de doodstraf in Enge land. DJAKARTA, 12 maart. Op de 43ste zitting In de zaak Schmidt heeft getuige Baden verklaard, dat alles wat hij voor de politie ver klaard had, verzonnen was en WASHINGTON, 13 maart. Het Amerikaanse federale hooggerechtshof heeft bepaald, dat de toelating van ne- ge.rstudenten tot de staats universitei ten nie mag worden uitgesteld hangen de een bestudering van de met toe lating gepaard gaande problemen. Hiermee is een besluit van het hoog gerechtshof van Florida tot uitstel van de toelating van een 48-jarige neger tot de universiteit van Florida teniet ge daan. Voor het eerst Oostenrijkse schepen in Rotterdam ROTTERDAM, 12 maart. Voor het eerst in de historie zijn twee, onder Oostenrijkse vlag varende, rijnschepen de Rijn afgezakt en te Rotterdam aan gekomen. De historische gebeurtenis werd vastgelegd in een oorkonde, die vanmiddag in het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging te Rotterdam werd ondertekend door de Oostenrijk se gezant Dr. K. Wildmann, door Mr. K. P. van der Mandele als voorzitter van de Unie van Rijnkamers en door de burgemeester van Rotterdam, Mr. G. E. van Walsum. Evenals alle Zuid-Vietnamezen bracht ook premier Ngo Din Diem zijn stem uit tijdens de algemene verkiezingen voor een wetgevende vergadering. Op de foto ziet men premier Diem (met gleufhoed) vlak voor het uitbrengen van zijn stem te Saigon. voorts gebaseerd was op verklarin gen van getuige Zwartjes, op wiens aanwijzing hij werd gearresteerd. Hij zei voorts o.m., dat Tomasoa op zijn aanwijzing werd gearres teerd, dat hij beklaagde niet kent en dat hij niets van de Nigo weet. De officier van Justitie, Sunario, zei, dat getuige Baden hem op 2 maart heeft gezegd, dat h(j meineed had gepleegd, toen hij in de zaak Junrschlaeger zei, dat hij gelogen had tijdens het vooronderzoek door de politie. Baden verklaarde daarop zeker te weten, dat hij dit nooit tegen de of ficier gezegd heeft. Op de volgende zitting, op 19 maart, zal Baden weer gehoord worden, even als getuigen Ulmer, Hofman en Toma soa. Voorts zullen dan het hoofd van de criminele recherche der staatspoli tie, Sulaiman Effendi, en de commis saris van politie die het vooronderzoek heeft geleid, Sukardjo, worden ge hoord. Een Israëlische politieman is maan dag gedood en twee werden gewond bij een vuurgevecht met Jordaniërs. Vijfjarig meisje verongelukt ROTTERDAM, 12 maart. Te Rot terdam heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan het vijfjarig meisje L. Sparreboom. Voor de ouderlijke woning stak zij de straat over, waarbij zij werd aangere den door een bestelauto. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. In de trein overleden APELDOORN, 12 maart. In de trein van Enschede naar Rotterdam is, vlak bij Apeldoorn, de 54-jarige C. B. uit Enschede door medereizigers dood aangetroffen. De heer B. was onderweg onwel gewardgn. Wielrijder na val overleden MAASTRICHT, 12 maart. De 73- jarige J. Curfs uit Eckelrade kwam de vorige week bij St. Geertruid (L.) met zijn rijwiel te vallen doordat d - ket ting brak. De man kreeg een ernstige schedelbasisfractuur en werd overge bracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Hier is hij de vorige nacht aan de verwondingen overl"den. Studenten gestraft TUSCALOOSA, 12 maart. Het col lege van curatoren van de Universiteit van Alabama heeft een student verwij derd en drie studenten geschorst, we gens hun aandeel in de ongeregeldhe den naar aanleiding van de toelating van de eerste negerstudente op deze universiteit, Autherine Lucy. 21 stu denten kregen lichtere diciplinaire straffen. PARIJS, 12 maart. De Franse regering heeft de eerste twee ver- trouwensstemmingen in verband met het wetsontwerp voor speciale bevoegdheden in Algerije met grote meerderheid gewonnen. De eerste stemming ging over art. één, dat de regering machtigt eco nomische hervormingen in te voe ren, en moslems tot de burgerlijke dienst toe te laten. De tweede stemming betrof de artikelen drie en vier, die voorzien in de financiering van de hervor mingen en de regering machtigen in Algerië dezelfde sociale wetten toe te passen als in het moederland. De eerste stemming werd gewonnen met 463 tegen 62 stemmen en de twee de met 451 tegen 72. De communisten stemden en bloc voor de regering. Dit deden ook de volksrepublikeinen en een groot aan tal onafhankelijken, der beide opposi tiepartijen. Tegen stemden in hoofdzaak de Pou- jadisten en een klein aantal rechtse onafhankelijken. Ook de derde vertrouwensstemming werd door de regering gewonnen, 465 tegen 49 stemmen. Deze betrof de artikelen 5 en 6, die de regering de bevoegdheid geven de noodtoestand of zelfs de staat van be leg af te kondigen, censuur in te stel len huiszoekingen te verrichten en on geoorloofde wapenbezit snel te bestraf fen. Het wetsontwerp in zijn geheel werd tenslotte goedgekeurd met 455 tegen 76 stemmen. ATHENE, 12 maart. Het Griekse algemene vakverbond heeft maandag besloten voor het gehele land een staking uit te roepen als protest tegen de verbanning van aartsbisschop Makarios. Het vakver bond stuurde voorts een telegram naar het 'internationaal verbond van vrije vakverenigingen' te Brussel met een protest naar aanleiding van de arrestatie van de vertegenwoordiger van het I.V.V.V. op Cyprus. In alle grote steden van Cyprus is een verbod uitgevaardigd voor het ge bruik van fietsen en motorrijwielen des avonds en 'a nachts. Strategische punten op het eiland werden maan dag door troepen bewaakt. Op de hoofdwegen naar de hoofdstad Nicosia waren wegversperringen aangebracht om te voorkomen, dat grote groepen Cyprioten de hoofdstad zouden bin nengaan. Een Cyprische student uit Paphos, die maandag door een Britse militair werd neergeschoten, is later op de dag in een ziekenhuis overleden. Sprekend over de kwestie-Cyprus heeft de Griekse premier Karamanlis maandag tegenover een groep Ameri kaanse journalisten verklaard, dat Griekenland de V.S. vraagt op beslis sende wijze tussenbeide te komen. „Als Amerika niet met zijn materiële en morele macht tussenbeide komt om in de vrije wereld de beginselen van rechtvaardigheid en vrijheid te doen DJAKARTA, 12 maart. Tij dens het weekeinde is de vorming van een coalitieregering in Indone sië, bestaande uit de drie grote niet- communistische partijen, waar schijnlijker geworden. Formateur Sastromidjojo heeft zijn besprekin gen met partijleiders over zijn kabi netsprogramma thans beëindigd. Hij heeft besprekingen gevoerd met alle partijen, die door vier of meer afgevaardigden in het nieuwe parlement zullen zijn vertegenwoor- digd met uitzondering van de P.S.I, Op een vraag waarom de sodalis- ten niet in het overleg zijn betrok' ken zeide de formateur: Wacht u de ontwikkelingen maar af. Na een ontmoeting met Sastroamid- jojo zeide een woordvoerder van de communistische partij, dat zijn partij zal verzoeken in de regering te worden opgenomen, indien de Masjumi daar van deel zal uitmaken. Volgens welingelichte kringen is het eerste van de dertien punten van het programma van de formateur de uitvoering van de opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie en de daaraan gehechte overeenkomsten. Het tweede punt is de kwestie Nieuw-Guinea. Andere punten, waarop het programma de nadruk legt, zijn de economische ontwikke- ling, de wederopbouw en de veilig heid. Tussen de geconsulteerde partijen zou geen groot meningsverschil bestaan over het programma van de formateur. In welingelichte kringen wordt ver wacht, dat de regering zal bestaan uit de PNI, de Masjumi, de NU en de klei nere christelijke en katholieke partijen en de Islamietische partij PSII. Het minister-presidentschap zal aan de PNI worden opgedragen en de grote par tijen zullen ieder vijf portefeuilles krijgen toegewezen. De Masjumi zou geen bezwaar hebben tegen een natio nalistische premier, indien zij buiten landse zaken zou krijgen. De NU zou voorts het vice-premier- schap opeisen. De Masjumi laat echter hierop aanspraken gelden, daar zij twaalf zetels meer in het nieuwe par lement heeft dan de NU. DE BÏLTZEGT» Weinig verandering DE BILT, 13 maart. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. WENEN, 12 maart. In Boedapest gaat het gerucht, zo wordt te Wenen vernomen, dat generaal Mihaly Farkas, die van 1948 tot 1953 Hongaars minis ter van defensie is geweest, in Mos kou is gearresteerd. Farkas zou het slachtoffer zijn gewoden van de nieu we Russische houding tegenover de zuiveringen onder Stalin. Men wist niet waarom hij in Moskou was. Peter Gabor, de gewezen chef van de Hongaarse geheime politie die in 1954 tot levenslang is veroordeeld, zou naar Moskou zijn gebracht om tegen Farkas te getuigen. HEERLEN, 12 maart. De 27-jarige houwer V. H. Reufels uit Hoensbroek is vandaag tijdens werkzaamheden in een schraapbakkenpijler op de 546 me ter-verdieping van de staatsmijn Em ma door een der schraapbakken gegre pen en zo ernstig gewond, dat hjj ter plaatse is overleden. Reufels was ge huwd, maar had geen kinderen. eerbiedigen, vrees ik, dat Griekenland er toe gebracht zal worden, in een tra gisch isolement te leven", aldus do premier. Hij was van oordeel, dat de hou ding van Groot-Brittannië en da westelijke wereld ten aanzien van de kwestie-Cyprus het gevaar in zich bergt, dat de betrekkingen tus- sen Griekenland en zijn bondgeno ten worden vergiftigd en 't commu- nisme in het land wordt begunstigd, GOEDKEURING De Britse minister van koloniën, Lennoxboyd, heeft maandag in het Lagerhuis verklaard, dat aartsbisschop. Makarios onder volledige goedkeuring-- van de Britse regering van Cyprus is'; gedeporteerd. Deze verklaring ontlok-^ te aan labour-afgevaardigden kreten' als 'schande', terwijl de minister door regeringsaanhangers werd toegejuicht.' Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, heeft maandag de militaire staf chefs ontboden om de toestand op Cyprus na de verbanning van aarts bisschop Makarios te bespreken. Volgens nadere berichten zijn maandagavond te Athene bij ver woede schermutselingen tussen be togers en de politie vijftig burgers en elf politiemannen gewond. Beto gers, die door het politiekordon trachtten te breken, werden met gummiknuppels teruggedreven. Overal op het Griekse vasteland en de Griekse eilanden is een storm van protest opgestoken te gen de deportatie van aartsbis schop Makarios door de Britse autoriteiten. In Heraklion op het eiland Kreta kwam het, evenais op vele andere plaatsen tot hef tige demonstraties, waarbij het Britse consulaat het danig moest o' tgelden. De foto laat zien hoe demonstran ten het schild met het Britse Ko ninklijke wapen van het gebouw van het Britse consulaat afhalen. Ook de ramen en deuren en het meubilair werden vernield; de consul kon met de leden van zijn staf ongedeerd ontkomen. AMSTERDAM, 12 maart. In ver gelijking met andere grote steden in Europa staan die in Nederland aan de sp ts met 'iet aantal schoorsteenbran den. Parijs en Londen buiten beschou wing gelaten, want daar ;s het al niet veel beter dan in ons land, waar er zo'n drie a vierduizend per jaar voor komen. In verscheidene buitenlandse steden is het schoorsteenvegen van overheidswege geordend uit het oog punt van brandpreventie, zo vertelde de heer P. W. Vitali, voorzitter van de algemene schoorsteenvegers patroons bond. Hoeveel „beun -zen" er zijn, niet bekend, doch de heer Vitalie noemde hun aantal „zeer uitgebreid".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1